Zondag IS Januari 1899. 5 centiemen per nummer. 549te Jaar 5531. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Voor den ouden dag. V» De Moordenaar? ZIJ SPREKEN. ZONMGRUST. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweema il ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwHantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zontslraat. N. 31. en in alle Postkantoren des hand Cuique «uum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse cp 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertent,iën uit vreemde landen zich te wenden ten 8iire©le van dit blad Aalst, 14 Januari 1899. Troostrijk en aangenaam om aanstippen is het feit dat de spaargilden bijna dage lijks vermeerdereu, dat bet getai hunner leden immer aangroeit. Telkenmale het Arbeidsblad ver schijnt, hebben wij een waar genoegen het stichten te vernemen van nieuwe maatschappijen, voor doel hebbende zich een rustgeld voor te bereiden voor den ouden dag. Wij heeten dit feit troostrijk want, op die wijze, is, voor de toekomst, feite lijk die brandende kwestie opgelost. Nochtans een verschrikkelijk vraag- teeken staat er nog voor den overgangs maatregel. Wat gedaan voor die werklieden,welke den ouderdom van 60 jaren bereikt heb ben of toch naar de 60 opgaan Ingewikkelde vraag, en wie ze oplost, zal meer verdienste ingeoogst hebben, dan die windzuebtige menners, die te Antwerpen daarover zijn gaan brallen en groote stadhuiswoorden uitkramen. Sedert eenigen tijd nochtans was er woeling en onrust ouder de spaarders, ouder de ingeschrevenen op de lijfrent- kas in de dagbladen ook wierd over afschaffing van toelagen, over verminde ring gesproken. Het ging zoo verre, dat een onzer achtbare senatoren eene vraag tot den minister richtte met het doel hem in staat te stellen de gemoederen door eene goede tyding te bedaren, Gij moet weten, lieve lezer, dat de Staat aan de erkende maatschappijen vau ouderlingen Bijstand welke zich eeu rustgeld vormen, toelagen schenkt. Iu den beginue waren er weinige maatschap pijen eu daar de gausche toelage verdeeld wierd onder hen was de staatskoek nog al groot. Maar de premie verwekte meer lief hebbers, het getal der maatschappijen steeg, en alboewil de toelagen ook ver meerderden, toch verminderde de toege stane gunst voor iederen deelhebber. Vroeger was zij eeo frauk per gestorte frank verleden jaar was zy slechts uog 70 centiemen. Die wisselvalligheid heeft minister Nyssens,een volksmau, willen vermijden. In het vervolg zal de Staat voor iedere gestorte frank 72 centiemen toelage schenken tot het beloop van 12 fr. Wie dus jaarlijks 12 fr. stort krijgt 0,72x12 of 8.64 toelage. Ziju pensioen zal dus berekend worden alsof hij 20.64 fr. gaf. Laat ons eenige veronderstellingen maken Eeu jongeling begint te stoiten vau af 20 jaar; bij wordt lid eeuer spaargilde en geeft maandelijks zijn frank. Wel pensioen zal bij hebbeu op 60jari- gen ouderdom Zonder de toelagen van den Staat heeft hij recht op 131 fr. in ronde cijfers. Dank aan de toelagen van den Staat komen er nogmaals 8/s van die som bij dit is 66 fr. in rondo cijfers. Ziju pen sioen zal dus rond de 200 (r. bedragen. Mij duukt dat dit veel beters is dan woorden kramen, lijk er te Antwerpen •le den hals zijn gekraakt. gij later van de vruchten van uwen arbeid zult genieten, zult gij met diepe zielevreugde, met hartelijk genot op bet verledeu terugblikken mogen De. herin nering aau deovorwonnen moeilijkheden, aan de doorstane opofferingen zal uw beil cu geluk iu uwen ouden dag ver meerderen welke gij alsdan zouder zorg of kommer znlt doorbrengen kunnen. De voorwaarde welke immer vereischt blijft voor het deelnemen in de staats- gunst is deze Lid zijn eener erkeude spaargilde, In het land van Aalst zijn er reeds vele maatschappijen iu het leven geroe pen dank aan het werkzaam Cornice van Herzele. Maar veel echter blijft er te doen. Op voel dorpen bestaat er nog geene. Ebwel, Heeren, laat ons toe u te zeggen dat er nog een ruim veld voor uwe werkzaamheid open blijft. Sticht maatschappijen, vermeerdert den tol van dankbaarheid welke het volk u reeds is verschuldigd. Tot zoolang op ieder dorp geen spaar gilde bestaat, zullen wij het betreuren dat het stelsel van oDzen geachten oud volksvertegenwoordiger niet is doorge dreven geweest, niet in voege is gebracht geworden. Nu de staatstoelage per frank is vast gesteld geworden, bestaat er volstrekt geene enkele moeilijkheid meer. Het is dood eenvoudig aau den postbeambte het recht toe te staan bij iedere storting van ambtswege de staatstoelaue bij te schrij ven tot het bedrag vau 8.64 fr. Voor de lezers van Denderbode zullen wij als inlichting er nog bijvoegen 1° dat de ouders bet recht hebben voor hunne kinderen te storten van af 6 jaar 2° dat een lid eener maatschappij nog lid mag worden vau eene tweede, eene derde enz. en dat hij telkenmale in de gekende verhouding, iu de staatsgunste zal deelen. Op «lie wijze kan hij van den Staat 8,64 17,28 25,92 enz. franks genieten. WIE IS NAAK HET HOOGDU1TSCH EDUAliD W AG JS Eli. Lezers van Denderbode,wordt dus allen lid eener spaarkas doe het onmogelijke om uwe kinderen in dezelfde gunst te doen deelen. Daardoor zult gij ze het sparen aanleeren en terzeifdertijd den weg der kroeg afloeren waar zij gezond heid en geld en geluk laten. Wauneer Wij nemen van 'f Nieuws van den dag het volgend artikel over, op 't welk wij de bijzondere aandacht onzer geachte lezers inroepen Zij, dat ziju de gebroeders Daens, Het Land van Aélst bevat twee artikels, het eene van Piet Daens, het tweede van Adolf Daens, den afgestraften priester. Het artikel van Piet is een brief naar den bisschop van Gent. Daarin wordt Mgr Stillemans beschuldigd zijnen «broe der iu Melchisedoch behandeld te hebben gelijk de Rui doet met de katho lieken die in Siberie vprbaunen zijn. Eu dat beet de valsche schrijver eenen eerbiedigen wensch van een goed en zalig jaar. Maar dat is uu oude historie. Laat oui zien wat Piet zegt vau het tegenwoordige en de toekomst. - Men verspreidt valschelijk, zegt hij dat wij ileu klassenhaat preekeu, terwijl wij niets vragen dan recht en brood voor een arm verdrukt volk. Bisschop Gent, priester Daeus staat niet aan 't hoofd eener partij van klasseuhaat en bestrijding vau den godsdienst. Wat de bestrijdiug van den godsdienst aangaat, daarover zullen wij den afge- straften priester zelf hooren. Voor het I oogenblik blijven wij stil op de verzeke riug vau zijnen broeder dat hij geeneu klassenhaat preekt. Nu, iu hetzelfde nummer lezeu wij Als de volkspartij van Aalst wankelt of aarzelt, de geldmacht blijft alleen mees ter ze zal de burgers doen dansen gelijk ze schuifelt ze zal de werklieden nog platter op den grond werpen, nog meer uitzuigen en verdrukken. Is dat, ja of neeu, de burgers en de werklieden tegen de rijke meuschen op hitsen, het is te zeggen, klassenhaat preekeu Wij lezen er nog in Moge 1899 een jaar zijn dat de aanbidders van het gul den kalf, die hedendaags om zich een scepter van alleenheersching en verdruk king zwaaien, van den machtigen troon doet nederdalen, oen jaar vau voor spoed eu geluk, spijts de woeste tegen kantingen eu booze listen der geldtiran- neu. Do almacht van 'den geldgod pletteren wij onder den ijzeren hiel. Is dat, ja of neen, de werklieden tegen de rijke meuschen ophitsen, het is te zeg gen, klassenhaat preekeu Eu verder Do bisschop is misleid door de rijke smachthalzeu. Dan. durft Piet nog zeggen Door •elk artikel verleiden wij 't volk In -elk artikel van ons programma zit klas senhaat In welk artikel van ons gazet- Iu welk woord van onze meetin gen - Maar wij hebben maar de kollektie vaD net Land van Aélst open te slaan eu de artikels van P. Daens-Mayart te lezeu I Er ziju goede en slechte werklieden,goede eu slechte rijkeu,maar dat verschil wordt uooit, nooit door M. Daens gemaakt.Wat verwijt Daens gedurig aan zijne tegen sprekers en tegenschrijvers Dat zij slecht zijn Neen. Dat zij ongodsdienstig zijn Neeu. Alleen en altijd dit dat zij rijk ziju. Al wie hem in den weg durft staan, al ware hij arm als Job, wordt voor rijk uitgescholden rijk, dat woord zegt alles. Heeft de paus Adolf Daens in verhoor niet willen ontvangen, het is de schuld der rijken de Bien public is eene rijke gazet de bisschop van Gent heeft Adolf Daens gestraft omdat hij, de bis schop, aan de rij keu verkocht is M.Ver- speyen is een rijke graaf de priesters vau Aalst wordeu door de rijken in hunne salons getrakteerd hetgeen men aan M. Woeste verwijt is dat hij rijk is het Nieuws van den Dagwiens eenige rijk' dom bestaat in de genegenheid zijner lezers, wordt voor rijk nitgekreten rijk zijn, dat is een schelm ziju, dat is alles ziju wat slecht is, en al wat de Daensen niet aanstaat wordt rijk geheeten. Is dat, ja of neen, klassenhaat preeken en storm loop aanhitsen legen al wie iets bezit - Als de oude paus vau de christone ft demokraten spreekt, zoo gaat Pier Daens jj voort, wij, vlaamscbe christene demokra- met de ergste vijanden van ons geloof, en Savonarola, die niemand in zijne partij wilde tenzij bij zich verbond elke maand te kommunie te gaan, eiken zondag mis te hooren, geene openbare vergaderingen bij te wonen Waar Adolf Daens meer aan Savonarola gelijkt, dat is als Savonarola den biechtstoel verliet om grondwetten op te stellen, om in politieke meetingen tegen den paus en de bisschoppen te don deren, om te vertellen dat hij recht streeks vau God de waarheid wist en dus achter paus noch bisschoppen te loopeu had. Paus Alexander deed Savonarola uaar Rome komen om hem te spreken. Savonarola antwoordde dat hij ziek was hij zegde nog niet dat hij eenen onoyer- winnelijkeu walg gevoelde om voor zijne overheid te verschijnen, omdat hij haar niet betrouwde. - Savonarola kreeg verbod in het openbaar nog te spreken, maar hij overtrad het verbod, werd in den ban der heilige Kerk geslagen en als oproermaker gerecht. Daar hebben wij het goed begin en het droevig eiude van Savonarola aan welk dier puuten gelijkt Daeus aan het chris telijk begin of aan net betreurlijk ver volg Het is waar dat de Daensen niet vies vallen. Hunne vrienden van het Recht hebben M. Daens, den afgestraften pries ter, aan den vuilen aartsketter Luthor vergeleken, en de Daensen hebben het niet uoodig geacht zich tegen die gelijke nis te verzotten. Dan kan Savonarola er wel door, niet waar Om alles te bekronen, gaat P. Daeus, de man die voor den klassenstrijd uiet is, die niemand tegen de rijken ophitst, al kraten bekampt, hier en te Roomen. Ach, Hoogweerde Bisschop, zal dat de angst en de onrust niet zijn van uw sterfbed I - Men staat stom bij het lezen van die verwenschingen naar het sterfbed van «enen nog levenden Bisschop toegestuurd door eenen kerel die zich christen wil beeten en die, als ware hij daartoe aan gesteld, over zijnen Bisschop het laatste oordeel veltden weg niet gevolgdtoe gegeven aan rijken menschen voor heb zucht en hoogmoedbijgevolg...!! Dat is nu christeue demokratie li? Maar wij hebben ons te lang met P. Daens bezig gehouden. In een volgend artikel zullen wij zien wat Adolf Daens, de afgestrafte priester, openbaar schrijft en teekent. 58"* VERVOLG. Neem het aan, zegde Sofie, en koop er iets voor, dat gij als aandenken van mij kunt bewaren. Misschien kom ik nimmer uaar Montfugon. Men kan immers niet weten, wat er gebeuren zal. Johanna nam nu het geschenk aau en ver wijderde zich, nadat zij hare beste wenschen voor Sofie's geluk eu welzij u had uitgespro ken. bpoedig daarna werd het ontbijt gebracht Soüe dronk hare koüie en gebruikte een wei nig wittebrood, alhoewel zouder den minsten eetlust. Vau mevrouw Mixtome hoorde zij verder niets; slechts mevrouw Bieujour kwam nog even bij haar, om genot te smaken hare overwinning. Sufio was echter te trotseh om hare vijandin hare zorg eu haar verdriet te toouen. Zij stond op het punt hare smart te uiten, maar haar vast karakter beschutte haar voor vertwijfeling. Het was tegen den middag, toen men de aankomst van het rytuig melude. bolie heg ai ten, mogen rechtstaan en zeggen God j zoo voortHoogweerde Bisschop, ge I wordt slecht ingelicht eu misleid door zij gedankt, wij zijn in dien toestand Ha, Pier, gij die gedurig het evangelie gelooiweerdige schelmen (Jat is Deken en inden mond hebt, kent voorzeker dat de Priesters van Aalst) bijgestaan door van den 11. Lucas, hoofdstuk XVHI. hotrijfce camarüla van Gent Blsichop n ".it haln ilmnanan 111f «ion (ilfirOP Daar staat te lezen zich terstond naar buiten en nam plaats. Zoo verliet zij het huis, waar zij zooveel genoegen gesmaakt, maar ook zulk een bitter verdriet geleden had. Hare koffers waren reeds eeu uur geleden naar Charlemont verzonden. Sofie lag achterover iu de zachte kussens, maar toen zij het huis uit het gezicht zou verliezen, richtte zij zich op en wierp eenen ingenden blik naar de vensters van Me vrouw Mixtome's kamer. Een der gordijnen werd door eene blanke hand teruggeschoven en het bedroefde meisje zag nog eens voor eene korte poos het geliefde half verborgen gelaat harer moeder daarna verdween het rijtuig achter de dichte takken der hoornen, die uog gedeeltelijk bladereu droegen, en Sofie zonk met eenen diepen zucht weder in hare kussens terug. De roos vau geluk is door duizend door nen omringd, ducht zij, eu elke doorn schijnt mij iu het hart te driugeu. Terwijl zij reed, had Sofie tijd, zich zelf gorust te stellen eu zich zoo goed mogelijk te bemoedigen. Zij ging naai- Charlemont, in de vaste overtuiging, dat Filip l'iron de moordenaar van haren oom was, en met het onwrikbare besluit, hem van de misdaad te overtuigen, wauneer de Voorzienigheid haar wilde bijstaan. Zij had nog geen bepaald plan gemaakt, maar moest het aan het toeval laten, haar den weg te wijzen, dien zij moest inslaan. Zy bereikte eiudelyk het slot. Het rytuig hield stil voor het prachtige kasteel bediende opende het portel. Sofie steeg uit, betrad de breede marmeren trappen en begaf zich in het voorpoortaal. Haar hart klopte, toen zij don voet over den drempel van het slot zette, waarin hare voorouders gewoond hadden. Onwillekeurig vertraagde zij hare schreden toen haar de schilderijen, standaards, uitrus tingen en wapenen van allerlei aard, die de vanden versierden, in het oog vielen, evenals le smaakvolle boelden, die hier en daar in de nissen stonden. Het scheen haar, als knikten de steenen figuren haar hartelijk welkom te gen. Zou zij dit heerlijk slot uit weer als baar werkelijk en blijveud te huis kunnen be schouwen Zou haar vader ooit weer ge rechtvaardigd worden van de op hem druk. kende schuld en als rechtzinnig eigenaar iu dit stamslot harer voorvaderen kunnen wor deu aangezien De portier wilde haar in de ontvangkamer leiden, toen de deur geopend werd en me vrouw Bartiueux biuneuijlde. Gij lwf kind riep zij, het bleeke meisje in hare armen sluiteude. Wat zijt gij goed, dat gij uw woord zoo spoedig gehouden hebt. Gij vindt mij dozen morgend zeer ziek en nau welijks iu staat mij op de beeueu te houden. Sofie drukte iu warme woorden haar mede lijden uit met deu toestand van mevrouw Bartiueux, waardoor zij zich nog meer hare gunst verwierf. Twee mannen gingen naar den tempel om te bid'teu de een was een Pharizeer eu de andere een Publikaaü.De Pharizeer stond i echt en zegde tot zich zelve Heer, ik bedank u omdat ik niet ben gelijk de andere menschen,die dieven zijnonrecht- veerdigen, over spelers, gelijk daar die mblikaan. Ik vast twee maal eiken sab- jattlag. Ik geef aan den arme het tiende deel van al mijn goed. Maar de publikaan hield zich verre verre en sloeg de oogen tCD hemel niet op, maar klopte op zijne borst cu zegde Heer, wees mij zondaar genadig. Nu, ik zeg het u deze laatste is rerreebtveerdigd naar buis gegaan, want elk die zich verheft zal vernederd wordeu en die zich vernedert zal verheven wor den. Pie, jongen, wie spreekt gelijk gij de publikaan of de pharizeer Wij willen het vervolg niet wederleg gen, waar P. Daens zijnen bisschop ver gelijkt aan de vervolgers der volksordei" aau de handhavers der misbruiken, ai do vervolgers van Gregorius VII,' Pius VI en VII. Hij vergelijkt zijnen broeder aan Savonarola, zijnen broeder, die aanspant van Gent, help diegenen uit den clorgé die meenen u aangenaam te zijn met ons te vervolgen en te doen haten, help ze maar 't brood uit den mond rukken van onze kinderen, holp maar onze uitver- koopers, inschrijvers en lezers broodroo- ven... Alles wat eindigt is kort, leert Bis schop Augustinus; wij vreezen die geloof- weerdige leugenaars niet... De tijd is een sneltrein uog eenige jaren, Uw Hoog- wcer.ligheid en ik, wij liggen op ods sterf bed, 't zal partenzi zijn naar de eeuwig heid... Pauzen, Kardinalen, Bisschoppen, Prelaten, Dekens, Pastoors, hooge Staats- mans, elk moet daar aanlanden, laogs pijnlijke wegen, Hoogweerde Bisschop, op ons sterfbed liggende, ja, ja, we zul len 't programma eu de werkingen der christeue volkspartij met rust en vreugd op ons bert drukken... Maar bij u, Hoog weerde Bisschop, bij u, daar liggende tusscben God en het oordeel: den weg uiet gevolgd hebben door Bisschop Lam- brecht gebaand, naar haatdragende kop pige bewaarders geluisterd veel, ach, zooveel toegegeven aan rijke menschen voor hebzucht en hoogmoed zoo stuur en zoo streug geweest jegens de arme de- mok raten; de eenige ware christen demo- Socialism in Holland. Over eenige dagen hielden de Honlandsche, socialisten eene soort van congres ter' stad Zwolle, Over korte jaren, waren er in Holland nog al een zeker getal socialisten, alzoo meest in de steden. De gedachten alles aan den Staat te geven en van den Staat te krygen,hadden er velen verblind. Maar nu is het Nederlandsch socialism leelijk achteruit, 't is een arm beestje geworden. De voorzittor van het congres te Zwolle, zekere A. Rott, kloeg dan ook bitter over den toestand. Wij zouden ons wel moeten afvragen, zei de man. of de Socialistenbond nog reden van bestaan heeft. In zijn verslag zei de secretaris, dat veel groepen den algemeenen Socia- b listenbond verlaten hebben. En do groepen, van hunnen kant, schreven dat byna al hunne leden waren afgevallen. Het verval van 't socialism, werd toe geschreven aan de redactie van het socia- listenblad Recht voor Allen. Dat verval in Nederland was te voor zien, eer als zoo iets zou gebeuren in andere landen. De Hollanders zijn koel van aard, en zij vragen nog al gauw eens naar den hoe - en den - waarom. Welnu, ze zyn door de verloiding van het socialism verblind geworden, doch voor korten duur. De belachelijkheid en de onmogelijk heid van het socialism is hun klaar voor de oogen gokomen. En die lieden hebben dan gezegd t Oh neen. dat kan niet langer, zoo'n dwazo kuren uitmeten Ik zal n zelf naar uwe kamer brengen ijne lieve jufvrouw Lepage, zegde mevrouw vriendelijk. Het is wel eene groote inspanning voor mij, de trappen te bestijgen, maar ik sta er op zelf met u mee te gaan. Beproef maar uiet mij er vau terag te houden. Ik zal mij moeite geven uw verblijf op Charlemont zoo aangenaam mogelijk te maken, opdat niets bewegen kunnen, naar Montfugon terug te keeren. Zij beklommen de trappen en kwamen, na de hovenzaal doorgegaan te zijn, in eene nette kamer, vanwaar men eenen blik over de zee kon werpen. Daarnaast bevond zich eene slaapkamer, die er zoo frisck eu lief uitzag. Een uitstekend toreutje gaf uitzicht, zoowel op het water als op de geheele kust. Daarin stond een schrijftafeltje, een leunstoel en eene rustbank. Mevrouw Bartineux schoof de gordijnen terug en liet het heldere zonlicht binneustroomeu. Ik ben heden alleen geweeBt, zegde zij. De heeren zijn gisteren met de yacht uitgevaren en nog niet terug. Maar de boot is in het ge zicht en zij wendt zich naar de haven. Biuuon eeu goed uur kau zij hier zijn. Wat zullen zij verwonderd opzien u hier te vinden, jufvrouw Lepage. Noch de markies vau Char lemont, noch graaf Beaucourt weten dat gij hier zoudt komen. Zal het den markies wel aangenaam we zen vroeg Sofie een weinig bezorgd. O, hij bekommert zich niet veel om my. Hij gaf mij eenigen tijd geleden zijne toestem ming, om eene gezelschapsjuffer te houden, en sedert heb ik hem niet meer over de zaak gesproken. Hij houdt er niet van, zich met kleinigheden en zaken, het huishouden be treffende, te bemoeien, en ik wil den korten tijd, dat ik nog meesteres ben, benuttigen. Ik deuk, dat mevrouw Mixtome Bpoedig mijne plaats als meesteres van het slot zal innemen, Veroorloof my, u beneden inde balkon kamer te brengen, zegde mevrouw Bartineux. Men heeft daar, even als hier, een schoon uitzicht op de zee, en wij zullen nog eenigen tijd alleen zijn. Zij gingen naar de bedoelde kamer, groot lang vertrek, dat juiBt onder de kamers lag, welk aau Sofie toegewezen waren. Mevrouw Bartineux vroeg naar mevrouw Mixtome, naar mevrouw Bienjour en scheideue gasten zij ontbeten nu beiden en keerden vervolgens weder naar hunne plaats terug, om verder te praten, waarbij mei Bartiueux geheel haar lyden vergat. Het was omstreeks vier uren iu den namid dag, toen het yacht de haven binnenliep. Da heeren strpteu aan land en beklommen de in de rotsen uitgehouwen trappen dat was de kortste weg vau de haven uaar het slot. Gruaf Beaucourt begaf zich naar zijne kamer, terwijl de markies zyne zwagerin ging gpoe- ten. Hij was vriendelijk en beminnenswaardig als altijd, eene schaduw vloog over sijn dienstdoende Apotheker Zondag 15 Januari 1899, Mr Meirschaut, Kort© Zoutstraat. toen hy Sofie zag hij groette haar evenwel zeer hoffelijk. Jufvrouw Lepage zal veertien dagen bij ons vertoeven, August, zegde mevrouw Bar tineux. wauneer het mij namelijk niet geluk- keu kan, haar voor altijd bij my te houdsn. lieve mevrouw Mixtome zal geene gesel- schapsjuffer meer noodig hebbeu na haar hnwelijk, en ik reken er op, dat gy uwen invloed zult aanwenden, om jufvrouw Lepaga steeds by mij te doen blijven. Gij kunt er zeker van ayn, dat ik mjja best zal doen, antwoordde de markies zacht. Hebt gij jufvrouw Lepage het Blot reeds laten *ien, Marie De terrassen de wintertuinen, de beeldengalerij, de onde kapel en ds ruinen? Nog niet, August. Gij verliest myo ge zondheidstoestand uit het oog. Maar ik zal iemand opdragen haar alles ts toouen wat bezienswaardig is op het slot, indien ik name lijk zelf niet in staat zal zyn haar te begelei den. Gij weet wel, myn kind, zegde ey, ïioh tot Sofie wendende, dat Charlemont vssl be langwekkends te zien heeft en dat van hsinde en ver, toeristen het komen bezoeken er ayn ook verscheidene teekeningen van bat slot gemaakt. Gy aalt a hier goed amuseeren, zooals de meeste jonge lieden de ruinen verkeeren nog in eenen goeden toestand en men zegt, dat het er spookt. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1