Pol en Slant. Van tak op tak. Z'hebben serieuse kans Vogelteelt. - 'Premie. Allerhande Nieuws. 4 Pol is bezig mee nen wa terloop t' ope" nen langs den ■v beneènkant van zijn land Stant. Hola, Pol wat zet gij nu nit Züt g' op soek achter een borze goud mis schien Pol. Isruii da Terschieten, Staut 1 Van dezen keer en had ik U noch g'hoord noch gezien Wat ik hier doe, Stant Wel eenron- aiglijk nen los maken voor 't water. Stant. 't Heeft zeker nu al veel te veel geregend, Pol, en 't land begint zeker nat te liggen Pol. Wel ten doet, Stant't land ligt ter contrarie droog, eu 'k en heb nog geen een buize zien loopen. Stant. Van wat buizen «preekt ge, Pol Pol. Wel, Stant, Tan do dreneerbuizen die in 't land liggen en die dienen om 't land t' ontlaeten ale er te veel nattigheid komt. Stant. En zitten er alzoo overal buizen in 't land langz dees kanten, Pol Pol. Nie overal, Stant, maar toch veel, en 't is iets da veel goed doet, bijzonderlijk meê wintertijd en in den uitkomenen. Stant. 't Ia weerom al iets da'k bijge- leerd heb, Polmaar wat staat 't graan toch j achoon en levendig Pol. Ja, Stant, voor den tijd van 't jaar is 't buitengewoon en er en is bijkans geeu verschil tusschen de vroege en de late zaai tijd en dat pleegt te zijn dagemeèdezeu tijd de late zaaitijd nog maar pas en zaagt uitkomen. Stant. Is dat late zaaitijd die hier voor ons staat, Pol Pol. Jaat, Stant, dat is 't geen da'k est gezaaid heb van al dat is masteluin op betterav eland, eu als g'het niet eu weet, en aoadt g' het nie kunnen raden, Stant. Inderdaad, Pol, da graan staat schoon en dik eu groot de boeren hebben er zeker weerom al trok op op den oogst Pol. Jaas, Stanttot hiertoe en Talt er niet aan af te keureu alhier en aldaar is er klaverrusterwe die een beetje geteerd heeft en wat dun gekomen is, maar voor terwe en is dat daarom nie verloren terwe struikt nog al meê den uitkomenen en als er dan peper oader zit of als ze van 't z&ksken een wat krijgt, dan kan ze nog goed komen en wel opleveren. Stant. I)a verstaa'k. Pol en hoe zal 't zitten msó de. klaveren Pol. 't Is wat te vroeg om daar op 't ant woorden, Stant dat hangt af 't van wéér alhier en aldaar staan ze een wat te dun omdat d'haver te fel geweest is, maar meê goed weer kunnen z'ook nog al ineenloopen en een goeie opbrengst geven. Stant.En 'tges in de meerschen, dat staat ook frisch en levendig, Pol Pol. Jaat, Stant, en dat is ook al voor- deelig in 't vooruitzichtmaar 't is bijzonder lijk de meimaaud die daar deu doorslag moet iu geven. Stant. We zullen er bijgevolg nog een lijkheid, eu dan wordt de wereld lijk een wildernis. Pol. Dat de geuien en soeialisten en francmaijons daaraan werken om d'heilige Kerk en d'orde in de samenleving t' onder mijnen en te vernietigen, dat verstaat hem, Stant den dnivel heeft immers altijd zijn trawauten tegen de religie en 't geluk van 't volk aangespoord en ten strijde gevoerd, maar dat mannen zulks verrichten die van kristene ouders geboren zijn, die in de katho lieke religie ziju opgebracht en die aau do priesters alles te danlceu hebben, dat is wreed, Stant, en wraakroepend Stant. Eu die verwaanden durven dan - - - - nog openbaarlijk uitzeeveren dat ze gerust n werking, die ik goed denk,liever kweekschool van Caserios en Lucheois, en daarbij, gelijk elders van dieven en roovers. Zij mag dat pluimpje op liareu hoed planton. 8 n/1 ion dezen die gezag enver- 1 HUILII anttcoordelijkhtid heb- beu in de Kerk moesten vinden dat ik k dwale indien zij mij het lieten toeten in uitvoering van hunnen plicht en onder hunne verantwoordelijkheid, dan zou ik liever verzaken aan eene op hun sterfbed zulleu liggen Pol. Eerst zien, zei deu blinden zeggen en is niets, Stant, maar ondervinden en be wijzen. Kent gij nog d'bistorie van Luther, dien afgevallen pater Stant. Te weten, Pol Pol. Hewel, die schurk pochte en zwet ste jaren en jaren lang. dat bij iu 't goed geloof was en op den weg der zaligheid, maar als zijn stervende moeder hem vroqg wat zij moest doen om in den Hemel te komen, ofwel haar ond katholiek geloof bewaren, ofwel de nieuwe leer van Luther aannemen, kreeg de sehobejak de trauen in d'oogen eu antwoord de hij op snikkenden toon moeder, sterf in uw katholiek geloof waarin gij geboren zijt. Stant. Dat zijn ander papieren. Pol Pol. Hewel, Stant. zondt gij zulke kerels hij hun schabbernak nie pakken Watten Aan duizende en duizemle van menschen gaat hij zeggen eu aanleeren dat het katholiek geloof tor zaligheid uiet leidt, en aan zijne eigene stervende moeder durft hij zijne valsch- heid en zijne leugentaal niet herhalen Stant. 't Is schandaleus, Pol Maar daaraan ziet gij dat den duivel met uen hoog- moedigen en wederspanuigen mensch doet wat hij wilt, eu dat ous niet» meer moet ver wonderen van al hetgeen wij door zulke men schen zien uitsteken Pol. Zoo is 't, Stant en zooals wij reeds dikwijls tegeu elkander gezegd hebben, er blijft ons niets over als voor de hooveerdige en wederspannige zondaars te bidden, en daarentusscheu de menschen meer eu meer vau alle valsclie dwaalleeren aftetrekken en terug te roepen. Stant. i'at hlijveu wij doen tot ter dood, l'ol eu nu trek ik voort, maar eerst en vooral, de komplimenteu aan K&ken van Trientjeuen de kinderen, dat zcwel duizend maal bedaulct is voor hare lekkere wafels, en dat wij deuzelfden avond nog onzen pater noster gelezen hebben voor haar welzijn. Pol. 'k Zal 't doen, Stant, en wel 't huis Stant. Als 't God belieft, Pol Rechtbank van Dender- mnnflp 0nze geacht0 lezers zulleu zich heriuneren wat er op 5 October 11. alhier ter reizigers- statie voorviel Priester Daens verweet aau M. Ach. Eeman, die hem niet aauspntk Ge zijt eene canaille eu waarop er hem op •leu zelfden toon werd geantwoord. En Jeu heer Gheeraerdts, Bu gemees Vogels Bijna al de vogels zijn voor- deelig en verniotigen veel kerfdieren. Meikever (meulenaar, averulle): Zeer nadeelig; legt van zeventig tot honderd eiers. Doodt dat kwaad doet, I Houdt dat goed doet. Hoe wonder Mijnheer A. t Daens, sedert hij iu opstond verkeert tegen zijuen Bisschop eu met interdictie ter, welke M. Eeman deu raad gaf van i ;s gestraft, wordt door de blauwe en op de rerwijtingen van Daens g< ene acht |j r00,je gazetten tot in den derden geuzen- te slaan,slingerde die minister vin vrede j }jeme| verhevou. bijgevolg nc_ wat op slapen, Pol, en wachten 't af maar 't doet mij toch plezier dat de boerkes kon tent zijn van den toestand. Pol. Kontent en kontent is twee, Stant; w'en mogen nie klagen, dat is waar de win ter is goed en genadig en de voeiëragie is abondantmaar die vetbeesten die lullen er onder er komt te weinig geld van. Stant. En 't wondende van de wereld, he Pol, dat 't vleesch pourtant nie af en slaat Pol. 't Is nen goeiën tijd voor de been houwers of slachters, Stanten alzoo vaart •r toch altijd iemand wel. Stant. 't Is ook al waar, Polmaar zeg nen keer, spreken z'hier nog van 't donchis- tendom Pol. Weinig of niets meer, Stant, tenzij om nog meer eu meer walg en afschrik in 't hert te gevoelen voor die opstandelingen tegen d'heiTige Kerk. Stant. 't Is wreed, Pol, lijk ze nu razend en openbaarlijk boos worden. Pol. Ja, Stant, 'k heb daar eergisteren nen artikel hooren lezen iu 't Nieuws van den dag maar 't is proper zulk dingen Stant. Waarover was dat, Pol Pol. Wel, Stant, over 't geeu die man nen openbaarlijk durven schrijven aau onzeu Hoogweerden eu geliefden Bisschop van Gent Stant. Ja ja, Pol, "k hsh dat ook hooren zeggwu hoe dat ze durven schrijven, nie- waar, dat -Monseigneur ourechtveerdig han delt en aal bittere knagingen gevoelen op zijn sterfbed 1 V Pol. Justeinent, Stanthebt ge van leven zulke diugen g'hoord «oo stout en zoo oneerbiedig 't Stant. Dat gaat alle palen te buiten Pol I Eu die ertisten durven zich dan nog beroemen van goeie kristenen te zijn en d'hei lige Kerk t' eerbiedigen Pol. 't ls schandaal, Stant maar ze krijgen daar voor twee eens meê ook aelle, iu 't Nteum van den dag i Stant. En zon 't nie verdiend «ijn dan, Pol? Pol. Da geloof ik, Stant En ik zeg dat er daar zou moeten wetten opstaan, eu dat ze streng zouden.moeten strallen degene die zoo stout zouden dui ven zijn tegeu kun geestelijke Overheid Stant. 't En ware geen beetje te veel, Pol en die Judaseeu durven schrijven dat de Bisschoppen hun plichten niet eu kwijten en dat zij benauwd zijn van de rijke menschen Pol. En wa moeten d'eenvouüige en ongeleerde menschen daarvan peizeu als ze zulke abominatiëu hooren zeggen Stant. En dan durven die jannen nog uitkramen da ze werken om 't klein volk van 'l socialismua en de goddeloosheid te vrijwa ren Pol. En is 't precies 't kontrarie niet da se doen, Stent Is 't niet meê op d'Overkedeu der H. Kerk en op de prieatera te bassen en af te geven da ze d eenvoudige en kortzichtige menschen van hun geloof altrekkeu ör.vNT. Wel zekerlijk, Pol, is'talzoo, en 't ia onberekenbaar 't kwaad dai t doachis- tendom aan do religie en aan 't geluk van 't volk toebrengt Pol. En bijzonderlijk in de stad, Stant, waar dat 't jong fabriekvolk zoo gemakkelijk bedorven wordt en niets en hoort of ziet dat deugt bTANT. 't ls waar, l'ol al» die ongelun- kigu sukkeleers daarbij dan nog opgemaakt worden tegeu hun priesters eu tegeu hun geestelijke Overheden, dau verliezen ze wel haast *llw gevoelen van godsdienst en treile- Dender galm stuur dat het de liberalen buiten alle ambteu en bedieningen sluit. Maar de liberalen hebben nooit anders gehandeld daar waar zy 't bcwiud in han den hebben. Wat zien wij heden gebeuren te Me- cheleu De liberalen die er meester zijn, zetten op brutale wijze de catholieke beambten en bedienden af, om ze door hunne crea- tureu te vervangen. Dendergalm keurde die handelwijze van zijne Mechelscbe vrienden nooit af. Nu, Dendergalm, zoolang gij ze niet zult afgekeurd hebben, past hot u niet van onverdraagzaamheid en miskenning te gewagen. Te gelegenlieiil der droevige maatregeleu die Mgr. Stillemans heeft moeten nemen ten opzichte van M.Daena schrijft de roodo Vooruit M. Stillemans heeft den Godsdienst een gevoelige slag toegebraebt. De meeste buitenlieden zulleu twijfelen aau de echtheid van zijne leer. - Waarom dat betreuren, Vooruit Als Mgr. Stillemans inderdaad een gevoelige slag aan den Godsdienst heeft toege bracht, wel dan blaast de wind in uwe zeilen... en iu plaats vau Z. H. deu Bis schop te bespotten eu te beschimpen zoudt ge Hem moeten loven voor den dienst die Hij u bewijst; immers Hij be zorgt u nieuwe leden of partijgeuooten. Maar, Vooruit, zou bet niet zijn dat ge Mgr. Stillemaus ongelijk geeft omdat ge vreest en voorziet dat vele lieden door de groeuea misleid de oogen tullen ope nen eu zien dat ze op een dwaalspoor ziju gebracht Pyramidaal Vooruit, t orgaan der godverlooeheuaars, dat zich om de be langen van den Godsdieust bekommert en de les voorspelt aan Z. H. den R,e- scbop Laat staan, Vooruitde Kerk zal wel zonder uwe waarschuwende raadgevingen, bestierd worden - dan mij aan doling bloot te stel len door mijne weigering van te - gehoorzamen. Wie sprak er aldus M. August-Adolf Daens, in zitting dor Volkskamer vau 4 Februari 1896. Z. H. Mgr. Stillemans, Bisichop van Gent. bekleed met gezag eu verantwoor delijkheid iu de Kerk, beeft reeds 3 maal, in uitvoering -zijner plicht, den heer Daens bericht dat hij dwaalt.... maar, niettegenstaande zijne verklaring op 4 Februari 1896, blijft hij in zijne dwaling volherden en weigert hij te ge hoorzamen aau zijnen Bisschop. Eu die ongehoorzaamheid heeft hem de straf der interdictie op den bals ge haald. Wat moet men uit de handelwijze van M. Dacus besluiten Wel eenvoudig dat hij een huichelaar is ja, dar. bij huichelde toen hij op op -i Februari 1896 ter Volkskamor de bovenstaande verklaringen deed - Waar is de vroegere bluf dar kliek- jannen van Anker en Zonne Over oenige maanden, riepen zo Vic torie mou kan uiet moer 1... Iu 1899, inde gemeentekiezing, gingen ze zegevieren... en 't was vast eu zeker... eu 't en kou niet anders De dompers in den marmiet 1 't Schijnt dat de bluf der vooruitstre- vende Iremerij - sedertdien niet weinig gekoeld is Het Aalsterscbe Correspondence der geusche Gazette van Brussel «cbrijft op 10 Jauuari aaa dat blad dat de libe ralen, de socialisten en de donchisten vau Aalst reeds verscheidene onderhan delingen hebben gehouden en dat ze bij na 't accoord ziju om met eene gezamen lijke lijst op te treden iu de aanstaando gemeentekiezing. En 't correspondentjeflierefluiter voegt er bij dat dit verbond toelaat eeneu goeden uilslag te verhopen en serieuze kauseu geeft vau te overwinnen. Wol zeker, Manneken, wel zeker 't Eu is aan niemand verboden iu zoete lioop te leven L'espoir fait vivre! zegt 't Fransche spreekwoord, maar het voegt er bij Vattente fait mourir Waar is de bluf van vroeger naar 't hoof l Gij zijt een lafaard Brengt mij nu ook voor uwe Politie f Woensdag 11. heeft de Rechtbank uit- j spraak god aau Daens word veroordeeld tot twee boe- j ton van 5 franks voor beledigingen j jegens de heeron Gheeraordts en Eeman; i stukken. en den heer Eeman tot oene boot van 10 franks. 't Schijnt dat de heer Procureur des KoniDgs welke eene strengere straf beeft aangevraagd voor Daens tegen deze in be roep gaat. M. Daens is een brave man, een goede priester, een wara voorstaauder der catholieke princiepen, die genegen is de leeriug van Christus waarlijk na na televen, een echte martelaar van Mgr Stillemaus en der catholieke kop- Heb Fondsenblad deelt het volgende artikel meê, en wij vragen ook dat de priester genoemd worde, die men zulk eeno eerloosheid tén laste legt Le Soir, het zoogezegd onzijdig blad van Brussel, schreef d- z r dagen, dat een priester, die een misdadiger gebiecht had, dezen was gaan verraden aau de politie. De Soir werpt dus verdenking op het priesterambt. Hij noemt echter den priester niet, die dat zoo gedaan hebben, omdat hij uiet kan. Moest bij iemand Doemen, bij weet dat hij er slecht zou van afkomen. Iudien do Soir voor onzijdig wil door gaan, zou hij zulke gemeeue geuzenstre ken niet mogen uitsteken. Scholen zonder God. Een ltali- aauscbe schrijver, die ver is van een kle rikaal te ziju, R. di Calboli, schrijft: - Het getal der jonge misdadigers groeit aan met het geial scholen zonder God. Men heeft gemeend dat het onder wijs liet getal misdaden zou doen afne- meu. Het getal schelmstukken mot bru taal geweld gepleegd vermindert, wel is waar, maar scholen zonder God hebben ongelukkiglijk de fijue schelmstukken veel vermenigvuldigd. Di Calboli heeft gelijk. In 1862, ais het dievengouveruement nog den tijd niet gehad had de scholen te bederven, zalen ei 15,u00 veroordeelden iu de ge vangenissen van Italië. Nu zitten er 28,000. Het getal bedrieglijke bankroeten is vau 1,028 tot 4,659 per jaar gestegen; het getal ambtenaars die hun ambt tot diefstal gebruiken van 1,490 tot 2,119, het getal talacho haudleekcus van 12,Sftfi tol 15,605. Iu eeuwjaar zijn or 69,000 minderjarigen j veroordeeld, waai ouder 5,500 vau miu tdau 14 jaar 1 De school zonder God is in Italië eene Jufvrouw Stephanie Van Bever, van Nieuwer ker ken, oud-leerlinge der Landbouwschool iugericht door de Zusters van Gijsegem, heeft, met grooto onderscheiding, baar exaam afgelegd voor deu jury d r Natio nale Vogelteeltmaatschappij te Brussel, als Vlaamsche voordraentgeefster in net- vak. Juffer Van Bever heeft zeker veel practische kennissen iu Vogelteelt. Haar neerhof heeft prachtige uitslagen ver worven op de tentoonstellingen van Aalst en Nederiuakel, en staat bekend om liet zuiverste Brakelsch hoenderras dat er in Vlaandoren z"U te '-inden ziju. Sedert jaren is dit neerhof bekend door de lief hebbers. Overigens op Nieuwbrkerken zijn er menigvuldige verzorgde neerhoven die heden goede zaken doen, omdat ze altijd aau 't zuiver ras hielden. Daenspenning. Het Laatste Nieuws, het godueloosste van alle libe rale bladen, dal geenên dag "ophoudt Paus, Bisschoppen en Priester te laste ren en het geloof aan te vallen, richt cenen vurigen oproep tot zijne lezers, ten voordeele van den... Daenspenning. Die penning moet dienen, volgens het zeggen van advocaat Le Bon, om den gevierden leider iu staat to stellen - zijne volkszen-lieg te volbrengen, dus om voort klassenhaat te stichten on stoor nis iü de gemoederen to yerwekkeu. De lezers vau het Laatsee Nieuws zijn gewoon enkel hunnen steun te gaven aan hetgene dienen kan om deu gods dienst hatelijk en bespottelijk te maken. Zou priester Daens niet denken «lat de penningen uit zulke handeu ontvangen, veel gelijkenis hebben met de penningen welke de Joden aan Judas gaven om zij non goddelijkeu Meester aau ben over te leveren Waalsche munt. De Journal de Bruxélles zegt «Jat, als er voldaan wordt aan den wensch der Luikerwalen, die vragen dat er munt geslagen worde met Waalsch opschrift, de vaderlandsche ken spreuk Eendracht maakt macht op die munt luiden zal als volgt El rupou- lege fait l'foece. Es als men nu ook eens Bargoensche mum slaat, dan zal hei opschrift Leo pold II, Koaing «ier Belgen luiden als volgt Leopold deuze, grandiqe Bol der Belgische knullen en geezen. Geestig, niet waar Maar zoo gaat het bij die blauw» en roodo heeron. Zoolang M. Daens aau zijne plichten getrouw bleef, dau was bij met al de andere priesters een verfoei lijke paap, een hemeldragonder, een fanatiek» volksverleider enz. enz. Het gewoon deuntje. Nu, heden dat die zelfde M. Daens in opstand is tegen zijnen Bisschop en mot de libvralon ou socialisten tegen de ca- tholieken een verbond heeft gesloten, nu wordt hij door zijne vroegers belagers verheerlijkt en tot in den derden geuzen- hemel verheven Stedelijke Werkbeuws van Aalst. Worden gevraagd 2 schrijnwerkers 1 schoenmaker (leer jongen) goede wevers en leerjougons voor het weven. Vragen werk Een jongeling van zeer good gedrag, kennende de Vlaamsche en Fransche talen, vraagt plaats als bediende in werk huis of fabriek 1 koetsier 1 voerman Zij en Catharina (Mev. Fret), wedijve ren om do gevoeligste snaren onzes bar- ten te tokkelen, en dit bijzonderlijk Ca tharina, bijwijlen hare moederliefde nog moetende verduiken Moederliefde, moe derliefde, wat moet er iets geheimzinnigs, zoet, uwpq kostbaren scbat omkransen, om deze mevrouwen met zulke vurige overtuiging te kunnen doen bandelen. Doch zij worden er mild voor beloond, door hunne twee kinderen Valentijn en Gabriël (Mej. Van den Berg en Mej. Dieltjens). In het Vondelingsbuis door het ongeluk vereenigd, groeien zij als twee broeders op, en zouden liever sterven dan gescheiden te leven. Welke dankbaarheid voor bunn» weldoeners, welke liefde voor hunne moeders, wolken gloed in d'ont- vluchting doj gevangs. Hartroerende droefheid, uitbundige vreugde, bijna roe- kelooze vastberadenheid, alles wordt met dezelfde gepaste juistheid weêrgegeven. Iemand nevens mij mompelt Jong van jaren, roem vergaren. Over zustor Agnes (Mej. Rooson), cugelensteram» en zoete eenvoudigheid zwijgen ware mij onmoge lijk. Maar welke woorden moet ik zoeken voor deo Abt Vineentius do Paula (Mr H. Arys)? Hoe die juiste handbewegingen, die welgeplaatste ziusoeden behoorlijk •loon uitkomen Hoe plechtstatig be- hoersebt bij hei tooueel, 'i zij als bescher mer der weezen, 't zij als vertrooster der moeders, 't zij als verdediger «les gods- dienstes.Ea van 't begin tot het einde niet de minste afwijkiug, niet de minste dwa ling. Ja, duizendmaal, het is wel met reden dat men hier mag uitroepen Evenaren misschien, overtreffen nooit Bewonderenswaardig en nog meer be lovend is Mr C. De Keghel als losse maar hoffelijke ridder do Courcelles, met ede len zwier en houding. Hoe flink weet hij volmondig den nijdigeu markies de Va- raunes te antwoorden. De Varaunes is uit op de erfenis van de Sl Géran, op (Mr Jos. Quintyn) slaagt er uitermate goed in, uiet- 1 goede bakkersgast1 brouwersgast a tegcustaande het ondankbare dat zulke daglooners eu fabriekwerkers. iol bevat, eu het uiterst moeielijk is voor rechte karakters valschheden na te boot- sen, de loenscho middelen, eu de veny- nitftlaa der openbare aanbeste- .,j„e la olieden van den markies voor te ding voor hot stichten I Zult(! ro, hjk oot ,iio van Mad. van onderaardsche goten Verwezen tot de doodstraf. -- Dijnsdag 11. werd alhier te Aalst, aan 't Stadhuis, in uitvoering van het art. 18 des strafwetboek», aangeplakt het arrest van 't Hof van Assiseu van Oost-Vlaan- deren, uitgesproken den 4 November 1898. tegen Temmerman Karel-Lo'icwijk, landbouwer, geboren te Woubrechtegem. «len 17 September 1870, en aldaar wo nende, zoou van fiellarmiuus en van Geert» Borlindis, plichtig verklaard van A Poging tot diefte met verzwarende omstamligheden ten nadecle van Vaudeu Abeelë Pieter B Beraamden moord op den persoon van den genaamden Vandeu Abeele Pie ter te Heerne (Brabant) iu c'ou nacht van 15 tot 16 Octobur 1897 C Moordpoging op den persoon van Coppens Coruelis D Drager te zijn van verbodens wa- pons te Appelterro-Eyciiem den 16 Octo ber 1897. Het Hof beveelt dat de halsrechting zal plaats hebben binnen do stad Aalst. Nu daar de doodstraf feitelijk is afge schaft, zaj het geene plaats hebben. H|FT de centen van den Daens- 1M-E' penning.DomlenJag uaebt om 11 l/t uren zat M. August-Adolf Daensté Biussel, in 't - Café des toul- vards geflankeerd van twee arcüi-geu- zeu, ODzer Stad, jannen die zelfs hunne eerste communie niet dedon en nooit deu voet iu eene kerk zetten. M. August-Adolf zat daar op zijn dui zend gemakkeu een smakelijk glas bier te drinken en eene lekkere sigaar te roo- ken met de centen van den Daenspen ning, dus met de centen van liberalen en socialisten. A1 tl i d üegon, altijd beleedigen. HIU1JU. Qp (jUn congres te Antwer pen stelden de groene volksfoppers, M. Carton de Wiart, deu Brusselscheu ver tegenwoordiger voor, als bet congres bij- tredende en zijn spijt uitdrukkende dat hij rr Diot kou aanwezig zijn. De Justice sociale teekent hierte gen proteat'aan in do volgende regelen Verscheidene catholieke bladen heb- ben de bijtreding vau den heer Cartoa de Wiart tot het congres vau Autwer- - pen besproken. Het betaamt <!at wij de zaken in baar waar daglicht stellen, a Uitgenoodigd door het comiteit, heeft - de heer Cartoa de Wiart geantwoord dat bij 't congres niet kou b ij wonen, uit hoofde van zekere feitelijke ómstan- - digheden enormiatbij, alhoewel vast- beraden partijganger der eenheid van - allo christene democraten, vijandig n bleef aan alle scheuring zoowel als aan allo uiisluiting. Zie dat hebben de groene volksfoppers vergeten te melden, toen zij aankondig den dat de beer Carton de Wiart hun congres bijtrad. Dus altijd liegen, altijd bedriegen I EY De liberalen zijn geene recbtiiunige voorstaanders der E. V. Immers zij prijzen dat stelsel onkel aau daar waar zij or kunnen voor deel uit putten. Een voorbeeld Zagen wij de liberalen van den provincialen Raad vau Brabant niet met «Ie socialisten samenspannen ten einde de toepassing der E- V. te ontwijken bij de verkiezing der Loden van de bestendige Deputatie?. Nuttige en nadeelige dieren. Stekelverken Eet muizeu, andere kleine diertjes, «lekkenen witte wormen. P.idde: AlKrvoordeeligst aan het land; eet van twintig tot dertig kelkdiertjes 1° Aug. Medaets, Scbaerbeek Beton comprimé 80,000 fr. j Volgen» bestek 82,800 fr. 2° August Jansscns, Leupegem fr. 90,890 3* Louis Gerard Jansen, Autwerpen Eerste lot, 16,151 Tweed.- 40,886 Deu.e - 14,274 Vierde 25,246 Voor de vier loten te samen 94,412 4° Frans Peynsaert, Aalst Eersto lot, 13,033 Tweede 32,285 Derde 11,453 Vierde - 19,770 5° Alf. Van PotteUbergh, Erembode- gem Eerste lot, 14,600 Tweede 36,590 Derde 13,032 Vierde 23,000 6° Petrus Penneman, Thienen Eerste lot, 13,105,75 Tweede 34,111,75 Derde 13,705,75 Vierde - 20,392,75 7° Alf. De Jonghe, Lede Eerste lot, Tweede Derde Vierde Voor de vier loten te samon 8° Leo Lootens, Assebrouck, Brugge Tweede lot, 40,730 Vierde 24,770 Voor de vier loten te samen 95,700 9° Jozef Daelmans, te S' Amanda bij PueraEerste lot, 16,174 Tweede Derde Vierde 10° Beuoit Hermans, Aalst Eerste lot, Derde a Vierde 11° Rudolf Hermans, Aalst Eerste lot, 13,144 Tweede 34,267 Derdo 11,911 Vierde - 20,469 de Montbazou (M«*j. J. Sell, Gautbier (Mr E iwartl Van Hauwe), Jacques (M'Ka- i el Jacobs), Jeióme (Mr L. Van Brante- gern), Dokter Bertraud (Mr Leo Jacobs), La Gourdaiue (Mr L. Teirliuck), zijn niet altijd geroepen om gemakkelijk de goed keuring van 't volk af te «Iwiugeu, daar de vertolking ervan in zichzolveu iets terugstootends heeft. Over kostumen en tooneelversieringen gewag maken vind ik totaal overbodig, aangezien 't Laud vau Riem voor iuge- wortelde gewoonte heeft, iets puiks te hebben. Het zij mij alleenlijk toegelaten te bestatigen «Jat de gausch uieuwe too- ueelversieriugcu vau Mr Modeste De Mette bijwijlen zoo natuurlijk, zoo too- verachtig voorkomen dat men zich waar lijk in de zeventien!» eeuw zou wauen. Land van Riem, gij moogt twee roem rijke dagen te meer, met gouden letters in uwe nooit vergetelijke oorkonden schrij ven. Hoorenhoog. 13,600 33,695 12,200 21,700 80,700 40,170 14,320 25,122 13,224 12,128 20,995 Voegen wij er nog bij dat te Aalst per uur. J Mol: Veiuietigt gedurig de witte wor men, de puppen, «le krekels en andere aangekomen, onze twee areki-geuzeu M. j August-Adolf hebben gceskorteerd tot aau zijne woning, de gebrokene lïuit. Is schoon voor de geuzen van zooveel zorgen te hebben voor hunnen bondgenoot. nadeelige kei Klieren. Nooit vindt men eenig plantgewas in zyuo maag. Dat dier doet veel meer goed als kwaad, j Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem, Gedreven door deu uitbuodigen lof de Maatschappij 't Land van Riem, zon«lag, om bare zoo goede vertolking van 't stuk VIHCENTIU8 DE Paula, toegezwaaid, trok ik maandag avond, nog eens naar de ver- tooning zien. De zaal was proppensvol. Nauwelijks was ik de samengeperste menigte doorgedrommen en had ik m' t vele moeite mijne plaats bereikt, of ik wierd reeds iu begeestering weggerukt door de moesterlyko uitvoering Tan 't ope ningstuk Iwein van Aalst. Het orkest bestuurd door den heer Gustaaf Pape zou ons door zijn soms me deslepend, altijd hartrakend toongestreel, de wendingen des tooneelstuks involgen de, geheel den avond in verrukking bom den. Vre«sde ik niet van langdradigheid be schuldigd te worden, dan gave ik graag hier een beknopt \erslag over het ge schiedkundig drama Vinoentius de Paula. Doch bepalen wij ons thans bij ue rol- beschrijving, en trachten wij zooveel mo gelijk de goed» vertolking naar waarde te doen uitschijnen. Mev. C. Vau den Berg, (Mad. deS' Géran), is onovertrefbaar. Met welke na- tuui üjkheiii verbeeldt zij de zinneloosheid niet, die baar trof door de onthoofding haars mans Welke innerlijke vreugde straalt er op baar wezen niet door, toen zij verneemt dat baar kind nog leeft, welke droefheid toen het haar ontsloleu wordt, welke bange smart toen men het dreigt te vermoorden Schouwburg van Aelftt. Luisterrijke Vertooning te geven door de Rederijkkamer - De Catharinistenop ZON DAG 22 J ANIJARI 1899, ten 5 ift 's avonds heel stipt, met de medewerking van Mevr. Hebbelynckx Verguit (Julia Verguit) en Mej. Mario Vergult. PROGRAMMA 1. De oude Kassier, tooneelspel in 4 bedrijven, door Rosier Faasseu. (Be kroond op deu Internationalen Prijskamp te Antwerpen, 1874) 2. De Duivel op 't Dorp, blijspel met zang iu een bedryf, door H. Van Pecno. Prachtig orkest onder de leiding van Mr K. Do Mette. Prijzen der plaatzen Beueilenplaatsen, voorbehoudene 2 fr.; le rang, fr. 1.50 2a raug, 1 fr. Boven- plaatsen 1® rang, fr. 1 2C rang, fr. 0,50. Gelijk verleden jaar, hebben wij het gcuoogen aan o-'.ze geachte lezers een prachtig groot portret aan te bieden. Zend een goed gelijkend pbotographie van eeuen levenden of overleden persoon, met eene som van 9 frs., aau M. Palatzkt, photographe, Albrecht Liéuartstraat, te Aalst, en na 15 dagen outvaugt meu het vergroot portret en liet kleine ongeschon den terug. De groote bijval die deze schoono portretten behaald hebben, zal zeker nog vermeerderen. Botermarkt.- H»d»n zaterdag werden 760 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samem 6080 kilos. Het stormweder dat donderdag over ons land heeft gewoed, heeft overal veel schade veroorzaakt. Hier te Aalst werden twee iu opbouw ziiiide buizen, in de Diepe straat, wijk S* Job, tot aan de eerste verdieping in den grond geslagen. De boomen zijn bijna uiet te tellen die overal iu «Jeu grond werdou gesliugerd. Te S' Nicolaas is een nieuw gebouw dal gereed stond om het schalieberd op het dakge- bonta te temmeren, met een oorverdoo- voul gekraak ingestort. Vele schade en gelutkiglijk werden slechts tweo werklie den lichtelijk gekneusd al de andere werklieden hadden 't. werk verlaten 't was 6 uren toeu de iustorting voorviel. Plaats ontbreekt ons om alles mcó te deelen. Op zee zijn er ook veel malheu ren. De telegraafpalen zyn overal omge slingerd en de gemeenschap werd onder broken.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2