Pol en Stant. ÈT» ■Mi*.». Aalst. Tooneel- |(è?jlr feest- Ze zijn Van tak op tak. 't accoord. Redevoering van M. WOESTE. Gemeente Hofstade Jonge Wacht. E IEL. DP E ZONDAG-RUST Van s üiiddags lot mi(ldernacht Groot Liefdadigheidsfeest fUF"" Premie. Allerhande Nieuws. Pol komt nog eens afgereden meè een kerre voeièragie. Stant. Nu hebt ge toch de groot-te rapen J uitgezochtzeker Pol, om ze naar leggen keer te boven Pol. Wel 'k en doe, Stant daar en zou ik maar weinig meê in mijnen zak steken maar er zijn toch trossen bij, he Stant Stant. 't Is wreed, Pol'k en heb 't nog nooit van mijn leren gezien. Pol. 't Loof is allerbest gelukt geweest hier in ons streken, Stanten nochtans veel boerkea beginnen al te vreezen van niet toe te komen. Stant. Alzoo kunnen a'altijd klagen, Pol 1 Pol. Maar 'ten is eigentlijk geen kla gen, Stant 't is omdat alles zoowel meêge- is, dat er op 't einde van 't spel nog zou innen erremoei komen. Stant. Daar en verstaa'k niemendallen van. Pol Pol. Wel. Stant, 't is dood eenvoudig 't weêr is tot biertoe zoo voordeelig geweest dat de menscben gedurig er aau gekunnen hebben aan 't loof, en dat zij alle dagen bo- venerïnB hebben kunnen voordragen en bij gevolg.... Stant. Jaja, Pol, en de winter is lang, wilt ge zeggen. Pol. 't Is dat, Stant't is nu toch al een goeie drij maand dat we mogen voeiëren hebben lijf sta bij, en 'k mag u zeggen dat ons lange steerten al een wat weggelegd hebben. Stant. 't Is waar, Pol, m&arz'hebben 't toch g'bad en den boer is er naar gevaren voor melk en boter en al 't overige. Pol. En daarom ook, Stant, en klaagt den boer niet maar dikwijls valt het voor dat men door strengen vorst of abondanten sneeuw er niet aau kan aan 't loof, en alzoo ia men genoodzaakt van te sparen maar gaat de winter alzoo voort ljjk nn, w'bebben nog ten minsten drij maand lang loof te voeiëren, en op veel plaatsen zal 't voor dien tijd op op zijn Stant. En dan trekt men naar den zol der, Pol, en naar de betteravenkuil Pol. Ja, Stant, g'hebt de zaken al goed weg voor 't geen den boerenstiel aangaat ge*zult er nog ervaren in worden. Stant. 'k En ben er nie op uit, Pol, 't en zou mij nie kannen baten maar hebt g'bier over eenige dagen ook alzoo nen abominabe le n wind g'hau? Pol. Zwijgt daar af, Stant w'bebben hier voor serieuze malheuren gevreesd, maar, God zij gedaukt, 'k en weet niet dat er op g'heel ae procbie iets bijzonders voorgevallen is. Stant. 't was bij ons t' Aalst ook gewei; dig, Pol maar toch ook geen malheuren - alhier en aldaar een wat pannen afgerukt of al ieverst een schouwpijp afgevlogen, maar toch niets dat 't spreken weerd is. Pol. Maar veel nat is er gevallen, Stant, en nu loopen de buizeu wel Stant. 't Mag zijn, Polanders zonden de menschen misschien wel spijt krijgen van z'er in gelegd t' hebben, indien zij nooit niet liepen. Pol. 't Is alzoo, Stanten 't moet toch iets doen dezen tijd van 't jnar en daarentus- schen schuift de winter stillekes aau voorbij. Stant. Jaja, Pol, en wij ook Pol. 't Is waar, Stant, en dat er nen mensch toch zoo weinig op peist niewaar Stant. Veel menschen leven alsof ze nooit en moesten sterven, Pol Pol. Den dag van vandaag toch, Stant maar 't zal hun aardig en vremd voorkomen Stant. Jaat, Pol, eu bijzonderlijk voor die slangevellen die lachen meê Hemel en helle, en die durven zeggen dat er geenei God en is Pol. Zie, Stant, dat is onverstaanbaar dat wordt iedereen gewaar in zijn eigen zei ven, dat er nen God is die ons zal oordeelen over ons goed en over ons kwaad, en ik geloof dat dat allemaal maar beslagmakerij en is van te durven beweren dat er naar dees leven niets niemeer en bestaat. Stant. Wel zeker is dat allemaal beslag makerij, Pol, maar dat veel van die scbobe- jakken z'on willen dat er geenen God en waar, dat geloof ik wel, Pol Pol. En ik ook, Stant, 'k gelooi dat, want z'en zullen er nie wel bij t' huis komen bij onzen lieven lieer al die wallebakken die bier leven ljjk dieren en die meê alles den spot drijven. Stant. Ja, Pol, ze zullen 't die socialis- tjes en die vrijdeukerkee die nu zooveel van hunnen neus maken, loeren en doen onder vinden 't Zal voor dio mannekes ook wel haast partcnza zijn voor den anderen wereld, zou den bekenden zeevereer zeggen, en daar zou 't ook wel kunnen zwerten sneeuw zijn dat ze zullen zien Pol. Zie, Stant, er en zal ze toch nie mand beklagen onzen lieven Ueer is recht veerdig en elk zal hebben naar verdiensten die groote jannen die tegenwoordig alzoo schermen meê ban doncbistendom, die zullen ginder ook aaruig staan kyken, Stant •Stant. Die zullen nog groenen sneeuw zien, Pol Want z'en werken nie alleenlijk voor 't kwaad, maar ze zijn er uog schijnhei lig bij en als g'hoort wat verschrikkelijke woorden eu straffen onzen lieven Heer tegen de Pbariseëru uitsprak omdat ze door hun schijnheiligheid de menschen bedrogen eu misleidden,ge zoudt schrikken en beven voor die schijuheüige donchisten Pol. Ju, Stant, maar nou beginnen z'hun toch te tooneu lijk ze waarlijk ziju, nou dat ze publiek meêdoen meê fracmagons eu socia listen en da ze opentlijk opstaan tegen ziju lloogw. den bisschop eu d'Overheden der H. Kerk Stant. Da moest natunrlijk zoover ko men, Pol, maar ze klampen hun toch nog vast aan de religie, zelle Pol Pol. Ja, Stant, en hoe dat dan Stant. Wel 't is g'heel eenvoudig, Pol 't is wel waar, hunne Hoogw. de bisschoppen van Gent en Brugge hebben openbaarlijk hnnne werking en hunne schriften en gazet ten afgekeurd 't is wel waar, hunnen aan- leider is publiekelijk afgestraftmaar ze blij- veu niettemiu deel maken van d'heilge Kerk. zeggen ze, en ze noemen zij zich niettemin onderdanige, getrouwe «.n gehoorzame zonen van d hellige Kerk Pol. Maar, Stant, 't is toch om te laohen zeker da ge zulke onnoozelheden vertelt Stant. Wel ten doet, Pol, dat sohrijveu die groote verstanden in hunne gazetten, eu als er in d'herberg of elders oenen van die razige ertisten op zijn plaats wordt gezet en zijn bolleken nen keer goed wordt gewaa- schen, hij zegt hij g'heel simpelijk dat de don chisten meê den Bisschop van Gent geen affairen en hebben en dat do Paus van Hoo rnen hunnen Bisschop is Pol. Jamaar jamaar Stant. wat zegt ons christelijke loering dan Is 't deu Bisschop van Gent niet misschien die door den Paus zelve aangesteld is om onder zijne leidiug hier ons te hestiereu en op den goeiën weg te ge leiden en te bewaren Wat zou er gedaan worden meê nen ellendeling die den snot zon drijven meê nen minister van onzen Koning en die aan zijnen minister niet en zou willen gehoorzamen onder voorwendsel dat de Ko ning zelve zijnen minister is? Sunt. Hij zou bij zijn schabbernak ge pakt worden, Pol, en krijgen naar verdien sten 1 Pol. Da peis ik ook, Stant maar daar bij weten de donchisten non nog nie genoeg dat zijn heiligheid de Paus hun ook afkeurt en hun working betreurt Stant. Wel jajaas, Pol, ze weten zij dat; er zijn daar preuven van, zoo menigvuldig eu zoo klaarblijkend, da nen blinden ze kan tasten maar achter den Paus van Roomen beroepen de donchisten zich op onzen lieven {leer Pol. Ha, Stant, daar moest ik Uheb- in En is 't daar d'haudelwijze niet van alle protestanten en sektemannan Ga maar bij die belden: te biechten gaan, zeggen ze Wel nienië aan onzen lieven Heer zelf biechten, hem vergiffenis vragen, en 't is er meê gepast Wat dankt U, Stant? Stant. Mij dunkt mij dat da gemakkelijk i. Pol iemand doodslaan, zijn geld afpak ken, zijn huis in brand steken, of't is gelijk welke andere schurkerij bedrijven.... en dan zeggen aan onzen lieven Heer mijnen Heer en mijnen God, gij zijt oneindig goed en bermhertig, vergeef mij mijne zonden, enz.... Pol. En 't is daarmeê gepast, Stant Stant. Wel zeker, Pol Pol. Schoon, Stant, wonderschoon Maar 't is spijtig dat onzen lieven Heer zelve de zaken anders geleerd en voorgehouden heeft En zonden die afgevallene katho lieken, die verwaande en huichelachtige don chisten. die den spot durven drijven met Priesters, Bisschoppen en alie Overheden der H. Kerk, nu tocli vergeten hebben dat onze goddelijke Zaligmaker zelve tot zijue apostels en discipelen gezegd beeft«die aanhoort, aanhoort Mij on die U versmaadt, versmaadt Mij ?n Stint. Pol, ge kunt bet zeggen lijk nen Eredikant, en hoe schoon zegt gij de waar- eid En die rampzalige donchisten we ten het, PolEn zij hebben het vroeger ook dikwijls gezegd en geschreven 1 Maar he- luas, mensch, den duivel van hoogmoedvan haat en wraakzucht is op hen nedergevallen Hij houdt en wringt ze onder zijne helsche klauwen, en hij speelt er meê lijk de kat meê de muis Pol. Ja, Stant, daar is d'uitlegging van alles En hoe droevig, hoe diep zijn ze toch gevallen Stant. Ja, Pol. ze zijn gespannen aan den wagen van Lucifer, en te samen met francmagons eu socialisten trekken zij er aan, razend en schuimend van woede en wraak zucht Pol. Liever zij dan ik, Stant Ik trek liever aan den wagen van mijn katholiek geloof en van mijne kristene overtuiging Ik werk liever voor God als voor den duivel Ik ga liever naar deu Hemel als naar d'bel SrAJiT. Ru ik ook, zelle l'olEu daar voor vooruit in de rechte baan Vooruit on der ons katholiek vaandel Vooruit voor God, Kerk en Vaderland! Pol. En dat tot der dood, Stant En nu man, tot de naaste week. Stant. Als 't God belieft, Pol landbouwwerklieden der kleine boeren der kleine burgers Eu waar net geld gehaald Do oplossing dezer kwestie ligt in dfc vrijheid van ondersteuning,in de vorming van talrijke maatschappijen van onder- liegen bijstand, die burgerrecht zullen genieten en giften kunnen outvaugen. Ten slotte deed hij een warmen oproep op do eensgezindheid die de sterkte der partijen uitmaakt. Luisterrijk eu indrukwekkend toonoplfeest voorwaar, Zoodag laatstleden Hoor de oud leden van den Antwerpschen Kring Caritas in ons St. Jozefs Kol- legie voorgedragen. Hoe de bij val, wel ken die uitgezochte tooneelliefhehbers sinds eenigejaren hier genieten, steeds klim mond blijft, hoeft niet uitgelegd hij ben zijn telkens voor den toehoorder stof, spel en voordracht eene nieuwe begoo- chelivg. Ditmaal was het opgevoerde drama eene les voor jonge onachtzamen uit het studentenleven, die schuldig de ;j zuurgewonnen penningen van eerlijkeen i door het werk veredelde ouders ia ver- maak eu plichtverzuim opsliuden. Te laat gaan beu de oogeu open, wanneer zij, voor de schande terugwijkoud, door eigen gedwongen arbei I hunne eer en hun ge luk moeten trachten te herstellen en, tot onderstand vod het vervallen huisgezin, hij hunne grijssewordeo ouders soms heldhaftige opofferingen noodzakelijken arbeid en opofferingen ditmaal door Gods goedheid gezegend.Loftuigingen uitdeden aau do meest verdienstrijke rollen, ware het gausche programma oversell rij ven dient er misschien een naam uitdrukke lijk te'iioem 1 te worden, dan is het die van M. J. Jacobs, oud-voorzitter vau deu Kring, onder wiens geleide zijne Ant- werpsche gezellen, verleden Zondag nog maals, tiendubbel verdiende lauweren plukten. Ouder andere puike muziek stukken, teekenen wij aan een bevallig kinderkoor, onder de behendige leiding van M. G. Pape uitmuutend gelukt. Vooraleer to eindigen zullen wij den wensch uitdrukken dat het ons nog moge gegeven zij i zulk een verzettend en hart- opbeurend feest bij te wonen. van Zondag 11. Vrijdag avond heeft M. Woeste eene voordracht gegeven in dQ Sociétégénérale des Etudiants catholiques de Bruxelles. De Staatsminister verklaarde gelukkig te zijn zien te midden der jëugd te bevin den zegde dat men hem de onrecht- digste beschuldigingen niet gespaard heeft of nog niet spaart. Men hield hem voor dweeper, vijaud van de christen democratie, verachtcrde reactionnair, enz. Dweeper, omdat hij de techten der Kerk verdedigt? Is dat hd verwijt 't welk men hem toewerpt Maar hij i* er fier op. Overigens is de dweepzucht,die men hem toeschrijft eene dwaze beschuldiging; zijn geweten,ziju openbaar en bijzonder leven, protesteereu er tegeu. Men heeft hem beschuldigd vijand van den vooruitgang te zijn maar in- dion hij vijand vau den vooruitgang was, zou hij geeu christen ziju. Hij aanveerdt evenwei geen vooruiigaug zooals sommige personen, 'lie voor hunne vrienden niets anders dau vermaledijdiugen hebben en glimlachjes voor M. Vandervelde. De democratie Maar de socialisten, progressisten en Daonsisten beroepen zich op dat woord. Al de katholieken zijn de christene demucratie bijgetreden, zooals Leo XIII ze heeft afgeteekend, maar, er is eene, andere christen democratie, die de ergste socialistische strekkingen onder bedek- kiug vau bet pauselijk fcezag poogt te stellen. Mijn program, zegt spreker, is voor alles de vrijheid der Kerk verdedigen bet godsdienstig onderwijs verdedigen en verspreiden, 't is meer dan ooit noodig in deze tijden de persoonlijke vrijheid ver dedigen, de schoonste bloem onzer chris tene kroon. De politiek vau deu - gouden midden weg is de beste. Volgens spreker is de volledige gelijkstelling van vrij en offi cieel ouderwijs onmogelijk, want dau zou bet werk der katholieke scholen vallen eu wij zouden talrijke socialistische scho len zien verrijzen. Hij veroordeelt ook het verplichtend onderwijs, oe E. V., deze oorzaak van verbrokkeling, en de progressieve belas ting op bet inkomen. Wat Je werkmanspensioenen betreft, iedereen zou gelukkig ziju een pensioen aan de oude werkers te kunnen geven. Maar men spreekt enkel van het pensioen der nijverheidswerklieden. En _Jat der In Het Land van Aelst leest men Gister is 't accoord der 3 pertyeu go- teekend op evenredig stelsel...Luistert, menschen, voor 't Ministerie gelijk voor de Regentie willen wij geeu god- deloos Bestuur... Dus het verhoud tusscheu liberalen, socialisten en de zoogezegde christene democraten, is gericht tegen de Catho- lieke Partij. En elkzegt onze Pie, zal in Aalst kontent zijn dat het verbond gesloten is, het is een verbond voor de rechtveerdig- heid. Konteut, ja, dat zijn alleen de wraak zuchtige verraders v.m Cüipka en buune aanhans'-.'s en ook de liberalen en socia listen die uit het groen vorraa i voordeel hopen te trekken. Mair hola kvlééééé Volgens La Gazette vau Brussel is de verdeeliug der candidaten voor de aanst. gemeentokiezing reeds gedaan 3 voor de liberale associatie, 2 voor de liberale werklieden, 3 voor de groenen en 1 voor de rooden. De Werkman van heden vrijdag beves tigt die meé leeling ran La Gazette. Wij willen geen goddeloos bestuur, schrijft onze Etc. Maar waarom dau een verbond geslo ten met de partijen dor godverlooche- naars, van de vijanden van Kerk en Priesters Nu, volgens onze Piezijn de liberalen en socialisten, die bij vroeger zoo hard nekkig bevocht, goede christenen gewor den. Een der eerste artikels van 't verbond is Eerbied aan de godsdienstige ge- - v»elens... Alle godsdienstzaken zullen n blijven in den toestand gelijk ze nu a zijn. - Zoo schrijft onze Pie. Dus de liberalen en socialisten zullen de Kerk, deu Godsdienst, de Priesters eerbiedigen, denkt onze Pie... Beloven knnnen ze Jat, maar men ver- gete do Frauscbe spreuk niet Chassez le naturelil revient au galop, 't gene wij vertalen door Verdrijft de iuborst, stormderband verschijnt ze terug De vrijdenkers die hunnen haat tegen God, Kerk eu Priesters zullen doen zwygen I f oh daar zullen wij later meer dau eens op ter ugkomen. rrer ernstige overweging der J blauwe en roode vrijdenkers, die Zondag 11. in naam der verdraagzaamheid en gewetensvrijheid, het standbeeld van hunnen zoogezegden grootvader Pb. de Maruix de St. Aldegoude, zijn gaan ver eeren, bieden wij het volgend uittreksel aan van een der werken van gemelden verdraamzameu apostel, getiteld 8 On- derzoeckinge ende grondélyke wederleg ging der geesldryvische lecre, verschenen in 1595. De geestdrivers schrijft hij de a geestdrivers (zoo heetten toen do vrij- a denkerszijn lieden die meeneu dat het ie iereen geoorloofd is zulke religie of a eeredieust te belijden die hem belieft, wat ongetwijfeld de ware oorsprong is van de openbare Godloocbening. - En verder - De vrijdenkers willen de Cliris- tene religie vernietigen en de raen- - schen in wilde dieren, of beter uog, in - hclsehe duivelen veranderen. Het be- a taamt dat de Generale Staten dien pest - belette van zich uit te breiden en er a valt nagezien te worden of bet opper- a gezag het recht niet heeft door lijf- - straffen en boeten de toomloozo stout- a moedigheid dier mannen te beieu- gelen. Zoo men ziet, was grootvader zaliger nog verre van de dwaze, de stellige ver loocheningen, die zijne kleinkinderen teD huidige dagen kenmerken. Maruix was een heftige, een stijve Cal- ve-istfeneen hardnekkige vervolger der katholieken en andersdenkende protes- tauteu maar een vrijdenkereen God loochenaar, dat niet. Eu uu, vrijdenkers en godloochenaars van alle kleur eu van alle soort, vooruit 1 Juicht en jubelt luide en drinkt een pint ter eere van Philips de Marnix de St. Aldeiionde,die u misschien allen zou doen ophangen of levend verbranden, moest hij g uit, zijn graf opstaan en hij door de tegen- f woordige vrijzinnige wetgeving daartoe niet belet ware 1 ¥¥*»t trail waarlijk over zijn hout, om niet te zeggen, 't wordteen waar schandaal vau wekelijks in Den Werkman en in V Land van Aelst de getuigenis te zien inroepen van eerzame ovrledenen, welke, zoo men be weert, in hun leven 't programma en de wei king der zoogezegde christene demo craten goedkeurden en door woord en daad ondersteunden. Z. H. Mgr. Lambrechts, de Z. E. H. Deken De Blieck, de Eerw. Paters Jesuï- ton Servais, Bogaerts, enz. euz. waren allen, in hun leven, overtuigde Daensis- tou ofte groene socialisten, volgens P. Daeus. Niet langer dan vrijdag der verledene we- L werd wijlen den E. H. Haems, Pas toor vau Zele voorgestelals een voor- staander dei Daonsisten eu vei spreider va» de gazet - De Werkman. - Maar die getuigenissen roept onze Pie in zonder gevaar van terechtwijzing. Een Priester, vriend van wijlen deu E. H. Haems, schrijft ons Die schandalige handelwijze van doodea to nemen als getuige i van de b leugentaal, zal te Zele niemand bedrie- gen. 't Kau elders gebeuren. Daarom gelief in Dtnderbode de na- b gedachtenis vau den betreurden vriend b te wreken. Herinnert daartoe aan uwe lezers wat Pastoor Haems, in zijnen b plakbrief v$n 1 Januari 1898, het volk van Zele toeriep Toont dat nooit socialisten, noch scheurmakers te Zele iets zullen vermogen.Luistert naar uwen Pastoor die niets anders dan uw welzijn be- b tracht en die de Daenspavtij lang - genoeg van bij gekend heeft om ze vol- n gens weerde te kunnen oordeelen. s Uw Pastoor, - (Get.) J. E. HAEMS. Ziedaar hoe .Ie E. H. Haems do Daens- partij voorstondt Wanneer wijlen de E. H. Ha- mi, hier te Aalst, Ouderpastoor was van St. Mar- tenskerk, wm hij verre van voo: staander te zijn van Daens' en zijnen aanhang en daarvan zouden wij heden uog meer dan een stoffelijk bewijs kunnen leveren. Nu «lat alles zal niet beletten dat onze Pie zal voortgaan met zijue leugens te staven door de getuigenis van overledenen zelfs van dezen welke openbaarlijk de Daensia- terij afkeurden 1 HEX socialistisch blad Le Peuple drijft den spot met de hongerig-; liberale postjesjagers, die toch zoo geerne weer rond de schotel zouden zitten, en daarom de hulp der roode eu groene verdeelers inroepen - Om de klcrikaleu uit den weg te krijgen schrijft gemeld blad zou- b den zij aan al de waaVborgen voor den b bijzonderen eigendom verzaken, de b oogen sluiten voor het socialistisch ge- vaar, den eerbied inroepen voor bet verdeeliogstelsel, deu Staat in alles doen tussclienkomeu, en, zijn de socia- a iisteu daar uog niet meê te vreden, zullen zij zelf voor de socialisten stem- men. b Zoo spreekt de roode Peuple. En waar zyu 1 Luisterrijk Avondfeest op Dondeb- DAG 2 en Zondag 5 Fkbrüabi 1899. Men zal opvoeren Kleermaker slistblijspel Fortuingrillen, blijspel Te Clichyko- mieke opera in een bedrijf. Dit belooft iets hoogst vermakelijk. Prijzen der plaat sen Voorbeboudene fr. 2,00 eerste rang fr. 1,00 tweede rang fr. 0,50. Deuren open om 4 uren Gordijn stipt om 5 uren. Poeder om dieven te vangen. Een fabrikant te Budu-Pest (Oostenrijk- Hongarië) bad sinds eenigen tijd bemerkt, dat er voortdurend geld uit de kas werd gemist, zonder dat hij kon nagaan, wie de dief was. Tm laatste wendde hij zich tot eenen professor te Frauzstadt, die hem een poe- 't der gaf om op zijne geldkist te strooien, i Dit, poeder had de eigenschap de band, t welke ermede in aanraking kwam, blauw te kleuren. Wilde men de kleur afwasschcu, dan werd ze uog des te levendiger door den invloed van het water, terwijl ze ook tegeu zeep bestand was. Nadat de fabri- kant dit poeder op zyne brandkast had 1 gestrooid en bij bemerkt had, dat er den volgenden morgend weer geld uit ont- vreemd was, liet hij alle bedienden bij f zicb komen en deel hen ia zijne tegen- wooriligheid de handen wasschan. Weldra ontdekte hy dat de handen van een hunner in het water eene heldere blauwe kleur aannamen. Nu was de dief ontdekt. De man, die zich zoo in 't nauw gebracht zag, legde eene volledige bekeu- |i teuisaf. KATHOLLE LB Zondag 29 Januari, Uitstap met Muziek NAAR KERREBROEK Meetingen te Rhcgge. M. August-Adolf Daens, gcinterdiceerue priester, heeft Zondag 11. verscheidene meetiogen gehouden te Brugge. Al de groenen die beenen hadden, talrijke libe ralen eu socialisten zijn opgekomen om onzen mertel.-er eens te hooren uitkra men wat, sedert 5 jaren bijna wekelijks, in H Land van Aelst en Den Werkman te lezen staat. Men weet het 't is al aauvuring van deu klassenstrijd, niets dan haat en wraakzucht tegen de catholieken, onver- kropte spijt en bittere gramschap... De catholieke Partij ziedaar de vijand vol gens de Daensen. De catholieken zijn de vijanden der werkersstandeu, riep M. Daeus, en daarom willen wij den vrede met de liberalen en socialisten, die be reid zijn zich met ons te vereenigen, om te samen do catholieko Partij te bevech ten...Er moet oen antiklerikaal, een antiministerieel verbond gesloten worden. Nu, M August-Adolf, schrijft aau 8 La Réforme dat hij van geeue anti klerikale en antiministcrieele samenwer king sprak. Ik stoud alleen, schrijft bij, de suraeuwerking voor van al de partij- gangc. s dor E V. tot welke politieke denkwijze zij ook behooren, om de vesting van het dwaas kiesstelsel, al of niet af te breken. Maar, M. August-Adolfweel ge dan niet dat men aan bet bestaande kies stelsel goene veranderingen kan toebren gen zonder hot ministerie, zonder de cath. meerderheid in den grond te boreu En de samenwerking om dat doel te bereiken zou dat dau geen anticatholiek, geen antiministerieel verbond zijn Hoor eons, M. August-Adolfmaak dat de ganzen wijs, want de domste uwer aanhangers zal /.eggen dat ge hem klodden wilt wijsmaken. hunne vijftigjarig voorbeeldig leven en La Réforme wilt M. August-Adolf ter i de zegen des Hoeren over ben inriep om, hulp komen met te doen bemerken dat de j, tot spiegel hunner wel opgevoede kinde- liberale partij geene antigodsdienstige ren en heel do catholieko gemeento van 'partij is, dat zij de partij is der verdraag- Erpe, uog vele jaren behouden te worden, «aambo.d, (W,j «erzoodca onze geachte J Na Jo plechtige mis wierj het toege- lezers naar ons hoofdartikel.) Juiobt paar stootsgewijM huiswaarts °e. La Re/ortne hangt do schyabpilige uit, p leid alwaar oene onzeglijke hoeveelheid maar La Gazette en La Chronique die van bloemruikers eu rijke gescheukeu rechtzinniger zijn^, willen in do comedie 1 door hunne kinderen en de geburen der Hourah Hour ah Hourah 1 was dijnsdag 17 dezer opnieuw in volle jubelfeest. Do wijken Kat eu Dorp vier den geestdriftig do gulden bruiloffeest van het braaf eu geacht echtpaar Jan- Baptiste D'Haese en Rosalie Rrondeel, gehuwd den 17 Januari 1849. Bloemon- arken en krauzen, kleurrijke wimpels en vaandels, schoon rijmgedichten en geluk- wenschen kondigden van deu vroegen morgeud af met de vreugdegezangen der jougelingen de groote feest vau den dag aau. Esn versierd vierwielrijtuig bespan- nen met flinke paarden rijkelijke getuigd voerden rond 9 uren van den morgend tot Godstempel onder de geleide van hunne verheugde kinderen, bloedver wanten en gebaren het uog kloek en koene paar dat, sedert 50 jaren, in een dracht het huwelijksbootje bevaart. Eene solemnele Mis van dankbaarhei.i opgedragendoor den ievcrigen en bemin- deu twee en tachtigjarige Herder der ge meente gevolgd van een Te Deum lau- damuS' luisterlijk uitgevoerd door 't kun dige zangg^zelscbap der hoOgzaal hadden plaats ter wel versierde parochiekerk, in 't bijzijn van eene knielende en biddende menigte. Menige tranen van aaudoening vloeide uit de oogen der aanwezigen wan neer de eerweerde heer Pastoor de ver koren» echtelingen D'Haese-Brondeel in beweeglijke woorden golukwenschte over hunne vijftigjarig niet meêspelen. Ja, vlakaf verklaren zij dat het verhoud auticatholiok is, want anders heeft hetgeen reden van bestaan. Die rechtzinnige liberale dagbladen be kennen openlijk dat zij het ministerie willen omverwerpen, uu, alles wat de catholieken goeds tot stand brachten te vernietigen, de religie te vervolgen, de priesters deu duivel aau te doen en het onderwijs te verwereldlijken of liever te vergoddeloozou... En om 't doel te bereiken die 8 La Gazette eu« La Chronique bcoogeu, gaat M. August-Adolfzijne algeheele medewerking verleeuen. Schoon doel voorwaar voor een priester Wat de socialisten betreft, buiten de godsdienstige vervolgingen, waar zij naar snaken, rekenen zij door 't verbond bet aantal hunner zetels in de Volkskamer te vermeerderen eu dus machtiger to wor den, in afwachting dat ze meester worden en dan revolutie te maken, alles ten vure en ten bloede te brengen om des te beter te kunnen rooveu en stelen ge lijk de Communards het, in 1870,te Parys hebben gedaan. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 goede bakkersgnst2 machienstik- sters voor kousen enz. 1 schoenmaker (leerjongen) leerjongens voor het we ven. Vragen werk Een jongeling van zeer goed gedrag, kennende de Vlaamsche en Fransche talen, vraagt plaats als bediende (schrij ver) in fabriek of werkhuis daglooners en fabriekwerkers. Te verlichting van ziekenkamers des nacüts g< bi uike men nooit petrool- larapen.Worden deze lang nedergedraaid, dan ontwikkelen zich licht schadelijke gassen. De beste verlichting is die door waskaarsen, waarin menigeen het be zwaar vinden zal dat de kaarsen spoedig zijn opgebrand. Daarom strooie men oen laagje fijn ge wreven keukenzout om do pit heen, zoo veel dat het witte deel van het katoen er ouder komt en de kaars zal den geheelen nacht met eeue gelijkmatige vlam, het vertrek velichten.Ze brandt dan zoo laug- zaam «lat zelfs een klein stukje vnor deu geheelen nacht voldoende is. wijken Kat en Dorp aan de brave jubila rissen wierden aangeboden. Een smaak- lijk maaltijd had met den middag plaats ter bekroonde woning der jubilarissen en het feest duurde vroolijk tot bij den avond voort. Een Buurzoon. dienstdoende Apotheker Zondag 22 Januari 1899, Mr Van Oaelenbergh, Leopoldstraat. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ 'X LAMD VARi RIEM. met opschorsing van abonnement, op Zondag 5 Maart. o Maandag 6 Maart 1899, telkens om 5 uren 's avonds. Men zal beide dagen opvoeren, 't groot geschiedkundig drama in 5 bedrijven eu 8 tafereelen VINCENTIUS DE PAULA. Gelijk verleden jaar, hebben wij het genoegen aan onze geachte lezers een prachtig groot portret aan te bieden Zend oen goed gelijkend pbotographie van een> u levenden ofoverledcu persoon, met eeno som vau 9 frs., aan M. Paj,atzky, photographe, Albrccbt Liénarlstraat, te Aalst, en na 15 dagen ontvangt men het vergroot portret eu het kleine ongeschon den terug. Do groote bijval die deze schoonc portretten behaald hebben, zal zeker nog vermeerderen. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 710 klonten koter ter markt ge bracht, wegende te samea 5650 kilo*. Aalst, Ledeweg. De richtings lijn van den Ledeweg komt bij koninklijk besluit goedgekeurd te worden. Nu eerst zullen de werken tot verbetering dezer wegenis kunnen uitgevoerd worden. Wy willen doen bemerken dat er geene verbeteringen aan deze straat kon toege bracht wordon, zoolang de richtingslijn niet was goedgekeurd. Naar wij verne men zullen de uit te voeren werken, die reeds in studie lagen, weldra kunnen uit gevoerd worden. Hophandel. De verzendingen hop gedaan in de maaud Decomber laatst, in de landstreek Aalst, bedragen een ge zamenlijk gewicht van 205,540 kilogram men. Verloren in den voormiddag van Dijnsdag 10 Januari, op den weg van Vleckem naar Aalst, langs Eron- degem en Erpe, een korfje bevattende eene som geld, eene mansklak en hand doeken. De eerlijke vinder woidt verzocht alles terug te bezorgen aau Joan. Wymeersch, winkelier, te Vleckem. Eene goede be looning zal gegund worden. Dender monde. Een inwoner te Sl Gillis, dit, in de grachten der vestingen vischte, werd door eenen baars in de hand go' t :n. Men was verplicht dit lichaamsdeel af te zetten en thans ver keert de man in doodsgevaar. Valsche bankbiljetten. Woensdag verscheneu voor de rechtbank van Brus sel de twee persoueu, die boweeren Michel Renaud eu Bellies te heeten eu vervolgd werden voor het uitgeven van ongangbare Amerikaanscbe bankbiljet ten van 5 en van 100 dollars. Zij werden veroordeeld tot 4 en 2 jaar gevangenis. Eeue vrouw vau St-Jans-Moleu- beek, die om haar slecht gedrag, van haren man eene welverdiende berisping kreeg, beeft hem, in tegenwoordigheid barer kinderen eene kom vitriool over het hoofd geworpen. Do man is vreoselijk vei brand naar het gasthuis gebracht, ter wijl do vrouw aangehouden werd. Geheime stokerij. Te Vorst werd in augusti een smokkelstokerij ontdekt, wier eigenaars woensdag voor de recht bank werden gedaagd. Zij werden elk tot een jaar gevangenis en 25,000 fr. boete veroordeeld. He lTjarige Elisa Massart, mode werkster, werd dinsdag avond te Laeken aangerand door een jongen, fatsoenlijk gekfeeden persoon, vau rond de 30 jaren oud. die naar hij de keel groep en de beuis of 't leven vroeg. Toen de juffer zicb verweerde bracht de aanrander haar twee -steken toe, een iu 'i' u buik en een in hot been, die beide onbeduidende wonden vcroorzaakteu. De eerste steek werd geweerd door haar oorset, de tweede door hare rokken.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2