Donderdag 26 Januari 4899 5 centiemen per nummer 5491* Jaar 5554 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ONTSLAG twee Ministers. VERLOREN EER Waarom de Koning eene verandering wil Nadere berichten over de ministerieele crisis. Nieuw Ministerie. De nieuive Ministers. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw:tantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goosaens. Korte Zoutstraat. N. 31. en in alle Postkantoren des band Culque ftuum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse p 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen I ij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Deereü notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen siob te wendeo ten Bureele van dit blad Aalst, 25 Januari 1899. van De Brusselscbe dagbladen brachten ons maandag bet nieuws meê dat de heeren de Smet de Naeyer en Nyssens bun ont slag als Ministers aan Z. M. den Koning hebben gezonden. Deze twee Ministers treden af omdat Z. M. de Koning dc eennamige stemming wil invoeren, 't is te zeggeD, bet land ver deden in kiesomschrijvingen die een kamerlid zouden verkiezen, en deze beide beeren willen zich niet onderwerpen, om dat, volgens hen, het stelsel tegenstrijdig is aan de welbegrepeno belangen van Land en Volk. Men beweert dat Z. M. de Koning ge hoor leeut aan de raadgevingen van M. Bara. De doctrinaireu oude pruiken staan dat stelsel voor omdat zij hopen dat hunne partij, dank aau dit stelsel, door een'en zekeren groep in de wetge vende Kamers zal vertegenwoordigd zijn. Immers M. Bara beeft altijd gezegd dat het eennamig kiesstelsel do grooto steden aan zijne partij zou teruggeven, terwijl met de E. V. zij slechts eeuige zetels zouvviDnen. Welnu Z. M. de Koning zou liever mannen gelijk Bara eu Buis in de Volks- kamer zien zetelen als socialisten. Deze nieuwe veldtocht is onbetwistbaar in leven geroepen door de voorstaande! s der E. V. die allen in beweging brachten daar zij zich tot al do partijen zonder onderscheid hebben gewend. Het eerste werk van bet hervormde 'ministerie zal zijn neerlegging van een ontwerp van kieshervorniing Een groep dei Volkskamer zal onmid- delijk een voorstel voor de E. V. aan bieden. 't Zou er kuDueu stuiven Welk zal de houding zyu der catbolieke meerderheid Wat zal er uit de beraadslaging voort spruiten Ziedaar twee ernstige vragen die later zullen beantwoord worden. Het eennamig stelsel aanschouwen wij als noodlottig, omdat het de Kamers zou verdeeleu in drij groepen iu vertegen woordigers der grootc steden, van den buiteu en der roode socialisten. Indien men de v< rdeeliog der groote kiesomschrijvingen niet aanneemt, ware het tweenamigstelsel verkieslijker vol- een verhaal naar het hoogduitscb. Een politiek man, schrijft Het Han delsblad, in staat om te kunnen oor- deelen over de oorzaken tier crisis, zegde ons De militaire kwestie is niet vreemd aan do crisis. Seifert er in de Kamer oene min- dorheid is van 50 stemmen tegen het budjet van oorlog, is men in bof-en militaire kringen, zeer bezorgd. it Men vreest er vooral «lat Brussel Nijvel in 1900 aan tie militaristge- zindo couservatieveu zullen ontvallen en door anti-militaristische radicalen en socialisten vertegenwoordigd zullen worden. Dit ware de verwerping van de be- grooting van oorlog. n Daarom zou de Kouing het gewicht vau zijn gezag in de weegschaal hebben geworpen. - Men verzwakt wel de conservatieve partij, maar meu hoopt in de groote steden als Brussel, Antwerpen, Geut, Luik, Charleroi, enz. eeuige militaris- n ten vau den doctrinairen kant tc zien gekozen worden. De bank van Antwerpen is aanhan- ger van het statu quo, dat sedert 1830 u goed gewerkt heeft, de belangen van de steden met die van deu buiten versmolt eu de partijen achtereenvolgens 't bu- - wind deed bezetten. Door de conservatieve partij te ver- zwakken, gaat meu eene Kamer zonder meerderheid en de regceringloosbeid te gemoet. Dan is het militarism ons niet weerd. - Du miuisterieele. crisis en bare govol- gen worden veel besproken. Geen eeu minister is gevallen op hot vraagpunt vau deu persoonlijkeu dienstplicht, üiettegen- staaude men net daarover niet tot akkoord is. MM. de Smet en Nyssens verlateu bet ministerie voor de kieshervorming. Een persoon, die goed kan ingelicht zijn, zegde dijnsdag morgend Het is zeer onrechtveerdig ou niet correct te zeggen dat de Kouing voor iets is in de crisis, die is opgekomen. De Ko ning regeert,maar legt aan niemaud zijnen wil op. Maar waarom vallen MM. de Smet en Nyssens op het vraagpunt van het eenna mig stelsel Omdat zij tegen zich hebben de meer- Zoo spoedig als Dora het gehoopt en ge loofd had, ontsloot de poort van het tucht huis zich niet voor clen gevangene. Er moes ten eerst protocollen opgenomen, getuigen gehoord en bewijzen gebracht worden kor tom, er waren zoo vele formaliteiten te ver vullen, zoo vele moeilijkheden uit den weg te ruimen, dat Dora schier vertwijfelde. Het werd haar niet eens toegestaan, den gevan gene te bezoeken en hem het voorgevallene mede te deelen had de pastoor zich niet zoo sterk haar lot aangetrokken, dan zou zij misschien op hinderpalen gestooten hebben, voor welker wegruiming hare krachten te kort geschoten zouden hebben. Intusschen werd llagen begraven, en Dora nam bezit van de hut harer moeder de nala tenschap baars mans Jiet zij over aan de schuldeischers, die, doordien zij hem in zijne onzinnige speculation ondersteund hadden, voor oeu groot deel schuld aan zijnen val lijn» euveldaden waren. derheid van hunne vier collegas, die tegen de Evenredige Vertegenwoordiging zijn, j en de Koning heeft zich bij die meerde f heid geschaald. 3 Hij hoeft grondwettelijk gebaudeld, en !eeue tegenovergestelde houding, ware niet aanneemlijk geweest. Men verwijt aan den Koning zijnen mi- j nisier niet op een veel gewichtiger vraag Puiit op deu dienstplicht te hebben afgedankt. Maar hierin heeft hij ook de meerderheid zijner ministers gevolgd. Allen waren er vijaudig aau, uitgeuomen generaal Brassine en deze heeft het cabi net verlateu, zooals het nu verjaten wordt door MM. de Smet en Nyssens. Wij hebben het, zegt de Soirbelang rijk gevonden deze denkwijze te doeu kennen. De persoon zegt het blad moet weten wat er gebeurd is, daar hij deel maakt vau de omgeving des Konings. Ziehier iu 't kort hoe de iuciuenteu elkander zijn opgevolgd Ingevolge een lange beraadslaging zon dag namiddag, na een ministerraad tus- scben MM. de Smet de Naeyer en Nys sens, stelden deze de termen van hun ontslag bepaald vastmaar in tegenstel ling met wat er gezegd werd, zonden zij ze niet oumiddclijk aan den Koning. Slechts maandag morgend, ingevolge eeueu miuisterraad gehoudeu ten paleize, ouder voorzitterschap van Leopold II, werden deze ontslagen aau deu Koning overhandigd, die verklaarde ze aan te nemen, na eer st voor den vorm vruchte loos te hebben aangedrongen, opdat de ontslaggevers op hun besluit zouden te rugkomen. Insgelijks voor deu vorm gaven de mi nisters Vaudeupeereboom, Begerem, Dn Bruyn endeFavereau bun ontslag, maar de Koning verklaarde het niet te aan- veerden eu deze heeren drongen uiet ver der aan. De oorzaak vau bet ontslag der minis ters d.- Smet. en Nvsscus, is hun stellig besluit, geeu ontwerp tol kieshervorniiug te teekeuen, gesteund op de eennamige stemming, en 't welk MM Scbollaert en Vandenpeereboom, gesteuud door den Koning, wilden teekeneu. De Monileur bevatte dijusdag eene reeks koniuklijke besluiten. Het eerste besluit bevat het nieuws, dat heel het ministerie zijn ontslag aangeboden heeft, maar dat de Ko ning dit van vijf hunner uitt heeft aange nomen. Ziehier immers de tekst van dit eerste besluit. Art. 1. Hot ontslag, den 23 januari 1899 aangeboden door M. Victor Begerem, M. Fr. Schollaert, M. Leon De Bruyn, M. Paul de De boeren hadden algemeen deernis met het lot der jonge weduwe zij zorgden voor hare lichamelijke behoeften op zulk een onbe krompen wijze, Dat Dora zonder zorg den winter te gemoet kon zien. Eindelijk sloeg het uur der vrijheid voor den govangene het gerecht verwittigde den pastoor, dat de onschuld van Willem Harms zonneklaar bewezen, en de jonkman nit de gevangenschap ontslagen was. De pastoor spoedde zich met het heuchelijke nieuws naar Dora's woning, en sidderend van blijde ont roering begaf deze zich dadelijk op weg, om den geliefden te gemoet te gaan. Met koortsachtige haast ging zij door het dorp, het ongeduld gaf haar vleugelen zij vreesde, dat een ander haar voor zou zijn on de oerste onvriendelijke groet den huiswaarts- keerenden zou kunnen verbitteren. De pastoor had het vermoeden geuit, dat Willem reeds iu het dorp kon zijn, bijaldien hij, gelijk te veronderstellen was gelyktijdig met het schrijven de stad verlaten had. In dit vermoeden zou hij zich niet bedrogen zien. Toen beiden de dorpsherberg bereikten eu goed voortstappende haar voorbij wilden gaan, riep de dikke weerd hun toe, even bin nen te willen komen, dewijl er een vreemde ling hij hem was, die verrassend nieuws uit de stad gebracht had. Met een vreugdekreet vloog Dora naar binnen. Met een opgeruimd gelaat kwam Willem haar te gemoet wie zal het in haar inisprij- dat zij hem omhelsde en koste, dat de liefde, welke zy hem iu haar hart toedroeg, zich in lachen en weenen uitte Zij verzocht hem het haar te vergeven dat zij hem niet afgehaald hud zij zoa het niet nagelaten hebben, indien men haar intijds van het uur zijner in vrijheidsstelling keunis gegeven had maar Willem verklaarde haar dat hij het voorbedachtelijk zoo overlegd hud, om haar den weg en den aanblik vau de ge vangenis te hespareu. De herbergier had den jonkman reeds een onderkomen aangeboden. Na den winter zon men verder zien, meende hij voor het oogen- blik kou Willem als knecht bij hem dienen en moest hij zich aan de vijandigheid van de boeren niet laten golegeu liggen. Deze vijandigheid openbaarde zich reeds don eersten dag daar zij zich slechts tot oogslagen on gebaren bepaalde, stoorde Wil lem er zich niet aun en hield zich alsof hy er niets vau merkte. Bedaard en ieverig verrichtte hij de werk zaamheden die de waard hem opdroeg by was tegen ieder, zelfs tegen degenen, die hem kwalijk gotind waren, vriendelijk hij had in Favereau en M. Jules Vandtnpeereboom, van hun ambt als ministers van justicie, van bin- nenlandsche zaken en openbaar onderwijs, van landbouw en openbare werken, van bui- tonlandsche zaken, van spoorwegen, poste rijen en telegrafen en van oorlog ad interim, wordt niet aauveerd. Art. 2. Onze minister van geldwezen is gelast met de uitvoering van dit besluit. Dit besluit is tegengeteekeud door M. de Smet de Naeyer. Door twee opvolgende besluiten tegen- get.fp.kend door M. Vaudeupeereboom, woidt het ontslag aangenomen, op 23 januari aangeboden door M. de Smet do Naeyer, minister van geldwezen en M. Nyssens, minister van arbeid. Doch de meest verrassende koninklijke besluiten zij r. wel de volgende Algemeen werden MM. Helleputte en de Brocquo- ville aanzien als de opvolgers der aftre dende ministers. Welnu, geen van beiden zal met eene ministers-portefeuille in de Kamer ver schijnen. Wij zullen spoedig weten wat er maan dag te Brussel is voorgevallen in alle geval, niemand verwachtte zich aan de twee volgende besluiten Art. 1. M. J. LIEBAERT, lid der Ka mer van Volksvertegenwoordigers,is beuoeuid tot onzen minister van het geldwezen. Art. 2. Onze minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen ie gelast met de uit voering van dit besluit. Art. 1. M. G. F. M. COOREMAN, lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers, is benoemd tot onzen minister van nijverheid en arbeid. Art. 2. Onze minister van spoorwegen, posterijon en telegrafen is gelast met de uit voering van dit besluit. Door twee laatste besluiteD wordt M. de Smet de Naeyer benoemd tot staats minister eu M. Nyssens tol voorzitter vao deu hoogeren beschermraad tot opwek king eu bevordering der deelneming van Belgische kunstenaars en voortbrengers, aan de internationale wereldtentoonstel ling, iu 1900, te Parijs. Het is M. Vaudenpeereboom die, in vervaugiug van M. deSmet de Naeyer, hoofd van het kabinet wordt. Men weet dat hij sedert 1884 minister van spoor wegen en hot eeuig overbid vend lid is vau het toenmalig miuisterie-Malou. M. Cooreman. M. Cooreman, minister van nijverheid en arbeid, is eerst, sedert de. verkiezingen van 1898 lid der Kamer, Tot dan toe was hij lid vau den Senaat, waar hij sedert juui 1892 deel van maakte Ook was hij tot hiertoe do lei Ier van de katboiieke groep iu den Gemeenteraad van Geut. de gevangenis geleerd den trotschen nek te bnigen. Eu wanneer zijn trots in opstand wilde komen tegen het onrecht, hetwelk hem werd aangedaan, dan stilden de vredelievende taal van Dora en de ernstige vermaning van den hei bergier en den schaapherder weêr dra den storm, wiens nitbersting de ganscho schaar zijner vijanden tegen hem ion opgehitst heb ben. Het aantal zijner vrienden vermeerderde allengskeus de boeren konden zijn vlijt, zijne getrouwe plichtsver valling en ootmoedigheid niet onopgemerkt laten, terwijl de pastoor onvermoeid iu den weer was, om den wrevel en de afgekeerd heid, welke zijn eerste ver grijp tegen hem in het leven geroepen'had, uit te wis8chen. Zoo verstreek de winter. De lente tooide weiden eu bosscheu met haar bontkleurig bloemgewaad door hare heldere zon be straald bewoog zich een kleine schaar i de dorpskerk. W illem en Dora vierden vandaag het f hunner echtverbintenis na zoovele en zware stormen hadden zij eindelijk de haven des gelnks bereikt. Van de vroegere vijanden des bruidegoms hadden velen zich bij den stoet aangesloten, de andere schudden geergerd het halsstarrig* In den Senaat voerde hij herhaaldelijk het woord in financieëtc aangelegenhe den, waarin hij zeer bevoegd is. Hij is een overtuigd voorstaander der E. V. M. Liebaert. M. Juliaan Liebaert,minister van geld wezen, geboren te Kortrijk op 22 Juni 1848, is oud-provinciaal raadslid en oud bestendig afgeveerde in West-Vlaanderen. Hij is advocaat en werd op 21 April 1890 tot lid der Kamer gekozen, te Kortrijk, iu vervanging van den onvergotelijken Mgr de Haerne. Sedertdien werd hij voortdu rend herkozen. M. Liebaert nam een werkzaam deel aau verscheidene belangrijke besprekin gen in het parlement. n 1895, toen graaf de Merode zijn ont slag gaf en M. de Burlet de buitenlaud- schc zaken op zich nam, bood hij de portefeuille van binnenlandsche zaken aan M. Liebaert, maar verschil van denk wijze over sommigo punten belette hem alsdan deze te aanveerden. Het verschil van denkwijze bestond over don persoonlijken dienstplicht,waar van bij wilde dat het kabinet zou afzien. M. Liebaert is ridder der Leopoldsorde. Het ontslag van MM. de Smet de I eu Nyssens, zegt de officieuse Journal de Bruxelles, heeft voor reden de onmo gelijkheid, waarin deze achtbare minis ters zich bevonden om zich aan te sluiten bij bet stelsel der éénnamigo kiesom schrijvingen, hetwelk zij aanschouwen als noodlottig voor 's lands belangen. Over de handel wij ace van den opgescborstou priester Daens schrijft - Le Bien public onder anderen 't vol gende Deze priester, die onder de catho- liekeu geleefd heeft, moet de menigte socialo en liefdadige werken kenuen. Hij weet dat duizenden mannen en vrouwen uit de klas welke hij be- schimpt, uiet alleen verzaakt hebben aau al het genot van den rijkdom, maar daarenboven hun eigen zeiven teD beste geven om ongelukkigen te helpen, om het kind der armen te onderwijzen, om - ziek. u te bezorgen. En spijts al dat, hitst hij op tot haat jegens al degenen die bezitten 1 Hij spaart onder dezon die hezilteu enkel de liberalen, omdat b zij hem toejuichen Hij, priester, geeft de hand aan dezen die ge zworen hebben de werken van christelijk onderwijs, de werken van christelijke liefdadigheid, de werken van geloof te vernieti gen. B hoofd en troosten er sich meê, dat een heer lijkheid van korten duur zoa zijn, iemand, die eenmaal het pad der misdaad betreden i, kon er niet meer op terngkeeren, be weerden zy. Willem was eigenaar der dorpsherberg ge worden de kinderlooze waard had alles aan hem overgedragen, om zyn ouden dag iu Btille 'Ust te kannen doorbrengen. Maar hoewel Willem aan zijne hardnekkige tegenstanden bewees, dat hunne meening omtrent hem valsch was, bleven zij er toch iu volharden het geluk vau zijn echt, ziju vlijt, zijn reoht- ichapeu levenswandel en zijne nauwgezetheid n alle dingen konden hen uiet overtuigen, dat zijue eer van de smet, die er op gerust had sinds lang gezuiverd was. Wat bekommerden zich echter de gelukki gen daarom De kring hunner vrienden was zoo groot, dat de dwarskoppen het niet waag den openlyk voor hun vooroordeel tegen hen uit te komen, en dit vooroordeel kon dan Dok geenszins den gonden zonneschijn verduiste ren, uien de liefde op het verder levenspad Tan Dora eu Willem wierp 1 EINDE5

De Denderbode | 1899 | | pagina 1