Pol en Stant. De Rustnelden. "Premie. Groot Liefdadigheidsfeest Van tak op tak. Z0NDAGRUST. Sint-Anloniuskerk Burgerlijk Eerteeken. De Iweinszonen. Wnarom Achtbare menschen; Waarde Hoeren Kiezers Wij vragen u in alle rechtzinnigheid: Kan iemand loochenen dat het Libe- a ralismuseen Vrijdenkerij is geworden - Kan men één liberale gazet aanbren- gen, een enkele, die niet aaohoudelyk en wreedaardiglijk met God en zijn Gebod, met Kerk en met Sacrament spot en gekt f - Hoeveel liberale kopstukken zyn er, die nog hunnen Paschen houden, die nog zondags naar de Mis gaau a Hoeveel duizende en duizende liberale jongheden zijn er niet, die leren als a onceloorigen - Zien wy niet, dat al die liberale machten werken door gazetten, door - scholen, door maatschappijen, door wetten, door gemeentebesturen, om de Belgen ongeloorig te makou Te Brussel, te Gent, te Luik, t'Ant- wei pen, te Charleroi, te Bergen wordt dat niet geloochend a En gij, liberal.' Kandidaten van Aalst, die weêral zult afkomen in uw Manifest: De Godsdienst komt hier niot tuEscheu G'en handelt niet eerlijk - Ge weet dat de Kerkhaterij de grond a en 'l bestaan uwer Partij is. Ge weet dat gij zoudet meéhelpen san 't helscho werk onzer Eeuw, aan het werk dat do groudzuilen dor Samon- lering doorknaagt Aan den Oorlog tegen de Kerk eu tegen de Christelijke Zeden 1 - Geachte Medeburgers, overweegt wat de helden ran Chipka in 1890 schreren en vergelijkt het dan aan bun schrijven en aan hunuu houding van hedon en zegt ons of wij 't recht niet hebben t« zeggen dat ze zoo zeer door de wraakzucht ver- bliud zyn dat ze nu goedkeuren en aan kleven wat ze rroegor zoo luidruchtig reruordeeldeu en zoo krachtdadig bestre den Pol wandelt rond in het veld. Stant. 'k Zou mij liever achter j de stoof houden fl IPol, liever als hier iu den kou te komen loopeu voor niemendal len. Pol. 't Is waar, Stant maar 't verveelt mij seffens in huis, en als mijn werk op den hof godaan is, trek ik gewoonlijk op naar den kouter. Stant. Jaja, Pol, 't is de gewoonte die in den kouter opgebreeht is, en kan hem nie missen. Poi.. Of loopt er toch ten minsten aeern in, Stant. Stant. Er ia na nochtans weinig in te zienPol Pol. Voor nen boer is er altijd iets in te lion, Stant, al waren het maar de maneuvers van d'hazen en de wilde konijnen. Stant. Maneuvers, Pol Kxereeren ze misschien lyk de soldaten Pol. Ze sohuiven er anders door, Stant; 't is zoo rap da ga niet eu tiet of ze meê hun voorste pooten of meè hun achterste eerst vooruit wippen maar hun maneuvers die de boeren in t geheel niet aan en stuan, da zijn de bassen die ze bijten in 't graan en in ander vruchten en de polken en d'hollen die ze krabben om er in te kruipen. Stant. Ja, Pol, daar heb ik van tijd tot tyd nog hooren van spreken, en 'k geloof dat d'haseu best doen van hun van kant t' hou den, als de boerkea nen keer den kouter af wandelen. Pol. lie steêmans en zouden er anders nie veel moeten eten, Stant; want ware het meê den wil van de boeren om doen, er eu bleven er geen*fwee leven in g'heel ons Vlaan deren. Stant. 'k En kan er nie veel op zeggen, Pol elk aiet syn profijt in en kwam er eenen van die hassenbytera tegen mij, 'k zou hem ook een saluwade proberen te draaien. Pol. Gezoudt gelijk hebben, Stanten dat en sou muar de jagers alleen tegengaau. Stant. En de gardechassen en de gen- darms, Pol 1 Pol. 't Is die mensohen hun plicht, Stant En wierden sy niet gevreesd, op sss maanden tijd en was sr niot eenen haas meer te vinden. Stant. Als 't alzoo wat gesneeuwd heeft lijk nu, Pol, dan worden er ook nog al kapot gemaakt geloof ik men kan ze te gemakke lijk op hnu speur volgeu Pol. Ja, Stant, da geeft er toch wat aan; maar a propos van sneeuwen, wat point g'er van, zouden we nog sneeuw krijgen Stant. 'k Peis van ja, Pol 't is een ge luchte om te sneeuwen en 't probeert nu al acht dagen, en 't zou kunnen serieus zijn als 't nen keer voor goed begint. Pol. 'k Heb g'hoord dat de gazetten schrijven van veel sneeuw in verschillige lan den, en 'tzou onzen toer ook kunnen worden, Stant Stant. Waar da slecht voor den bniten Pol Pol.— Wel, Stant, sneeuw is aitijd een vuiligheid maar voor 't overige, 'k en zou mijn band daar uie voor oinkeereu, voor 't sneeuwt of niet I Stant. 't Waar een voordeel, Pol, lijk g'over acht dagen gezeid hebtge zoudt alzoo noodzakelijk 't loof sparen 1'ol. Jaam, Stant, maar als w 't hebben lyk wij begeeren, dan zullen w'er altyd aan kannen aan 't loofmaar 't en moet nu nie meer sneeuwen, Stant, om ons er al t' houden: 't staat vast gevrozen. en alzoo moeten w'er natuurlijk af blijven. Stant. We zonden nog g'heel 't kort maandekeu kuuneu meê den winter zitteu, Pol Pol. En Meert daar nog bij, Stant Daar en weet niemaud niets van maar iu alle geval beginnen de dagen nu toch al voor goed te verlengen eu gnat tie zon meer wermte geven nu nug wat vorst nen tyd lang en zul geeu kwaad doen alles zal er een beetje meê inbuudeu eu 't eu zal dan uie riskeren vau later nog te vervriezen. Stant. Da zijn redens, Pol. en we zijn weerom al 't akkoord om te zeggen dat onzen lieven Heer bet best weet hoe 't moet gaau voor de menschen hun geluk. Pol. Da blijft altijd zeker, Stant en daar waar 't niet eu gaat. zijn er de meuschen meest altijd zelf d'oorzaak van. Stant. Jamaar dat ia waar, Pol ga zie maar in d'hnishondens waar dat er bisboel is van tien keer negen is er daar ten minsten eenen en soms meer die hun plichten niet en kwijten, die den onnoozelen uithangen, die hun geld verteeren, of die op andere wijze den duivel binnenroepen. Pol. In 't aardsch paradij» ging alles zoo goed, Stant, en den duivel komt daar •enige woorden pariassanten meê ons eerste moeaer Eva, en roef Op nen oogenblik was 't er meê gedaan de verbodene vracht was geplukt en geëten en g'heel 't menschdom lag in de miserie Stant. Hewel, Pol, 't was 't zelfde 't geeu dammen over acht dagen zeiden van die schoone donchiaten zoolang als den dnivel van hoogmoed eu eer- en wraakzucht op die eenige kerels hnnnen nek nieten zat, gedroe gen z'bnn lijk 't zijn moet en hielden z'hnn piet»maar van als ze IlanBken Pek onder zijn voeten liggen had, en was er geen huis nie meer ineê t' houden Pol. 't Is waar, Stant, maar den duivel en heeft er toch nog nooit veel g'arrangeerd lijk de donchisten Lutheranen, Mahometa- nen, Voltairianen. Francma-jons, Socialisten en andere aekteu, die houdt hij al onder zijnen hiel zonder dat ze kunnen piepen maar meê de donchisten daar speelt hy meè lijk de kat meê de muis. Stant. Hoe dat, Pol Pol. 't Ie gemakkelijk om veretaan, Stant de donchisten of 't donchiatendom is bestemd om 't zelfde kwaad te doen als 't lu- theranendom of francraa^onisteadom of 't is gelijk welken anderen dom door den duivel uitgevonden maar Lucifer rijdt peerdeken mee de donchisten en hij doet die echobejak- keu onder 't masker vau kristenen dezelfde werking verrichten als aan al d'openbare ver volgers en ondermijners van d'heilige Kerk. Stant. 't Is de waarheid. Polmaar dat en bedriegt toch niemand uiemeer nen tref- felijken inensch en heeft nirmeer eerbied of achting niemeer voor nen donchist die weet wat hij doet. als voor nen frnucma^on of nen anderen vyand van d'heilige Kerk. Pol. En meê redens. Stantmannen die opstaan tegen hun geestelijke Overheid man nen die den spot drijven meè d'hoogweerde Bisschoppen en meê de verdienstelijkste en d'ieverigste Priesters mannen die alle katho liek gezag, hoe deftig ook en hoe weldoend het mag wezen, trachten te bevuilen en onder de voeten te trappen; mannen die met de zelfde pen neêrscbrijven dat zij kristenen zijn en terzelfdertijd een verbond teekenen met socialisten cn frnncinagons om de II Kerk en het katholiek Beetnur te bestrijden en 't on dermijnen zulke mannen, zeg ik, moeten door ieder rechtschapen herte aanzien worden als de walgelijkste, d'afschuwelijkste en de verachtelijkste sekte die ooit door den duivel is uitgevonden in zijnen onverbiddelijken haat tegen God en Kerk. Stant. Ja, Pol, 't is zoo, en w'hebben 't al dikwijls gezeid, die nu nog meê 't don- chi8teudom meedoet, is van neu aardigen deesetn Pol.'t En is de soort niet, Stant, 'tis van drij ellen voor neu frank. Stant. Ze mogen z'hebben de die, Pol. en er nog eeu halfken aan winnen maar we zullen ze leeren tuimelen meè Oktober toeko mende. Pol. En kijk zie, Stant, de zeovereer zegt nochtans in zijn gazet da ge gij gezeid hebt dat 't donchieteudom te sauien meê 't socialistendom en 't francinagonist ndom in Oktober zullen zegepralen over de katho lieke partie en over ue religie Stant. Watten, Pol ik dat gezeid I 'k Heb wel duizend keer al 't koutrarie ge zeid, omda'k er van overtuigd beu lijk dat 2 eu 2 vier ie, dat de doucbisten te sameu meè d'ander tisteu in Oktober voor eeuwig en drij dagen begraven zullen worden maar 't is misschien op u, dat de zeevereer dat heeft Hebt gij dat nie gezeid, Pol Pol. Wel uieneen ik, Stant Hoe zonden er zulke dingen gaan in myn sterre komen Maar d'nitlegging is weerom al gemakkelijk de zeevereer beeft da gedroomd, lijk hij zoo veel droomeu voor wezenlijkheid pakt, eu sitoe eitoe in de gazetPol en Stant hebben gezegd dat de donchisten meê hun helache bondgenooten zullen vrinnen in de kieaing van Oktober. Stant. Dat is't, Pol. dat is 't Maar dat moet toch plezierig zijn, he Pol, alzoo kunnen droomeu lijk deu zeevereer 't Ie te verwonderen dat ue kerel er nie beter voor eu komt. 't Is uu altijd meé oogeu lijk gloeien de kanoubollen, meê opeengepreste lipkes, meê nea verwedderden en verwilderden bosch haar, en meê een doeniug om de steeueu tegen een doen op te komen en te vechten dat en is nochtans geeu vrede, geen geruatig- heid van herto, geen groene en frissche hoop in de toekomstI Pol. Ge zondt er aardige dingen in lezen in dat hert, Stant, dat ge da nen keer zaagt open liggeu, maar g'heel en gausch opeu zelle, want ous Heer weet hoeveel kroukelkes en hoekske8 en verborgene omwegekes er niet in en zitten Stant. Ge zoudt ge daar seffens iu lezen, Pol Helaas, belaas eertijds.... en na.... Pol. Eu ga uie voort, Stant, iedereen keut da van buiteu, en iedereen verstaat ook g'heel wel weikeu vrede den liefhebber moet of kan hebben. Stant. 't Zal nog al beteren, Polhij en is nog aan 't eiudeken niet van zijne rol. Pol. 't Is een schoon dingen, Stant, dat het elk voor hem is Stant. Eu daarom eenvoudig eu onder danig en eerbiedig blijven, en zijn plichteu kwijten dat is 't manneken Pol. Laat liet ons alzoo voortdoen, Stanten tot de naaste week Stant. Ja, Pol, als 't God belieft Ni. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ 'X L A I> VAM H1E.U met opschorsiug van abonnement, op Zondag 5 Maart. uu Maandag 6 Maart 1809telken? om 5 uien 's avouus. Men zal beide dagen opvooten, 'tgioot geschiedkundig diurna iu 5 bedrijven eu 8 tafereeleu jVINCENTIUS OE PAULA. Iu zittiutz der Volkskamer van 31 Januari 11, vroeg onze Woeste iulichtiuueu ever de rustgeldeu en niet de arbei.lerspen- sioenen. Dat vraagstuk, deed de uchthaie «pre ker bemerken, wordt veelbesproken en gaf aanleiding tot veel zinledigeu woor denpraal en eeu aantal geschriften, zon der practised karakter. Eene maatschappij van onderlingen bijstand voor de vrye onderwijzen werd te Brussel gesticht en voor deze hebben wij de geldelijke tusscheukomst vau den Staat gevraagd. De Kamers stonden ren crodiet toe van 20 duizend frauks dat was een vruchtbaar spoor. Nieuwe maatschappijen van O. B. wer den gesticht en de Staat, haar nut erken nende, maakte ze deelachtig in die toe lagen. Ook kreeg de beweging eene heilzame uitbreidiLg. Op 31 December 1897 waren er ree ls 412 erkende maatschappijen en 't getal spaarboekjes neemt ook toe. Van 17000 in 1897 is het iu 1898 tot 40,000 geklommen. Dank aan die heilzame aansluiting, kunnen de werklieden zich, tegen hunnen ouden dag, een klein pensioen verze- keren. Het is te wenschen dat de vrouwen zich insgelijks aansluiten, opdat de oude buiszinnen een dubbel pensioen zoudeD genieten. Oolaugs besliste de hesr minister Nys- sens dat voor een frank gestort door een lid dezer maatschappij tot O. B. de Staat hem 60 centiemen zal gunnen, dat is fr. 7.20 per jaar voor eene storting van 12 fr. In den Senaat verklaarde bij dat het bedrag niet beneden de 60 centiemen zal verlaagd worden. Maar de beslissing' n van 't Bestuur kuunen gemakkelijk veranderd worden en daarom vraagt de achtbare redenaar, dat door eene wet zou bepaald worden dat bet punt niet heneden de 60 centie men mag verlaagd worden. Onte Woeste vraagt aan minister Coorcmao of hij de zienswijze deelt van M. Nyssens en verklaart dat, volgens den aard van zijn antwoord, hij zal met zijae vrienden ouderzoeken of zij, ja of neen, eene wet zullen moeten voorstellen Het tweede punt, gaat de achtbare redenaar voort,dat ik wil aanraken is dit: Ik ben overtuigd dat da hoofdzakelijke oplossing der lijfrenten te riudeu is iu de j aansluiting bij de lijfreuikas vau den Staat al de kleine landbouwers en eer lijke en spaarzame werklieden kunnen daarin bot middel vinden om eeu zeker ij bestaan te hebben iu hunnen ouden dag. J Doch dat stelsel in niet genoeg gekend. De aansluitiug zou moeten toegelaten j worden 'an af den ouderdom van 20 jaar, relfj var. 12 jaar af, dank aan de tui- schenkomst der oudera. Ik vraag dus aan den heer minister vau arbeid overgangs maatregelen in dien zin te nemen ten voordeele van hen die den ouderdom van 40 jaar bereikt hebben voor deze laat- steu zou de tusscheukomst van 60 centie men kuuueu verhoogd worden op 80 cen tiemen on, voor die van 45 jasr, op 1 frank Aldus zou men eerlang aan alle behoef- tigen «enen onbezorgdeu ouden dag kun nen verschaffen. Ik hoop -lat de achtbare minister mij een gunstig antwoord zal geven bij de beraadslaging over zijne be grooting. Een laatste puntuien verzekert dat er stappen aangewend werden opdat voor de renten der aaugesloteu werklieden het kapitaal afgestaan zou worden ik hoop dat dit uiet het geval is en dat de bezit ters van spaarboekjes bun kapitaaltje zullen mogen behou len, indien zij zulks wenscheu. Ik begrijp -1st -Ie Staat eische -lat -lie toelagen uitsluitend dienen tot verhooging der peusioeueu, doch de bolaughebbendcn moeten kunnen storten met'voorbehouden of afgestaan kapitaal. Dat zijn de drie punten waarover mijne interpellatie loopt. Ik dring erop aan, om-lat ik -leuk -iat er iu België overal maatschappijen tot onderlingen bijstand moeten opgericht worden, wier ledr na eene beleediging voor de werk- Nu, in zitting van 2 Februari ant woordde onze Woeste De heer Auseele, zegde hij, gaf eene bijzondere reden op Eenige maanden geleden zou ik gezegd hebben dat het vraagstuk niet rijp was eu heden zou ik eene andere taal voeren. 'tls dat, toen ik twee jaar geleden sprak, de arbeidersstand nog bet nut niet iuzag dat hij uit de Lijfrentkas kon trek ken 't Is -ie omwenteling van den arbei dersstand die een ommekeer bij mij heeft verwekt. Wanneer de heer Anseele mij beschul digt dat ik den arbeidersstand beleedig, om-lat ik hem aanraadt zich eenen geluk kigen ouden dag te verzekeren, is hij niet ernstig de werklieden denken niot als de heer Anseele want op 19<X)0 spaar boekjes zijn er 7000 werkmansboekjes. De heer A. Vander Linden, onze achtbare vertegenwoordiger, de gekeude i»v«rige voorstaander -Ier Maatschappijen van 0. B., kloeg de onvastheid van de bijdrage van den Staat en do ingewik kelde voorschriften en schrifturen aau die de toetreding tot het pensioenfonds tegenhouden. Hij vraagt -lat de bydrage van den Staat op eeu frank worden bepaald, dat in de begrooting van 1899 eu volgende jaren een bijzonder krediet zou orden ingeschreven, bestemd om buitengewone aaumoe-ligiugeu te verleeneu on de rente -Ier toegetredenen die in den loop van -lat jaar, de zestig jaren bereiken, te vermeerderen. Men zou zich ten aller laatste in 1899 moeten aansluiten om aan dat kre-iiet deelachtig te kun oen zijn dat de aanmoedigingen ran wege den Staat met afgosta.in kapitaal zouden ge stort wor-len ten einde de som niet te vermeerderen die de erfgenamen van den tjepensionueerde zullen te ontvangen hebben dat de voorbehoudene kapitaal iu de Lijfrentkas gestort, tot beloop van 1000 fr. zouden vrijblijven van alle erf- uisrechteu dat het art. 50 der wet op -l« Spaar- en Lijfrentkas betreffende de arbeiders-ouge-allen zou behoudon blij ven. Zijn redevoering eindigende zegde M. Vander Linden Zoo ik inij enkel bezig hield met de vrije aansluiting dau is 't omdat die s aansluiting -Ie eeuige practische, do eenige mogelijke is voor de laadbou- wers en de geriuge ambachtslieden die gansch onze bezorgdheid verdieuen. d Ik hoop dat wij weldra tot eene oplossing zullen komen die al onze oude arbeiders tegen dan nood zal vrij- waren zoo wel iu de steden als in het platte land. Regionale Landbouwwedstrljd van 1899. De landbouw- commisssiën van de beide Vlaan deren richten ta G*Dt, in den loop van dit jaar, wed strijden in voor Voorttelende -lieren, en voor Boter en Kaas van -Ie beide Vlaan deren, een internationale tento ons telling van landbouwmachines on gereedschap en eene tentoonstelling van de Comiceu, -la Landbouwvereecigiugca en het Land bouwonderwijs. Deze wedstrijden en tentoonstellingen zijn voor de inwoners van de beide Vlaan deren voorbehouden, met uitzon-lering 1* van -le internatiouale tentoonstelling van machines cn gereedschap, waaraan alle fabrikanteu en handelaars van land bouwgereedschap en alle werktuigkuudi. gen, zoowel van België als van -len vreem de, kunuou deelnemen, en 2° van de wedstrijden van onderwijsmaterieöl en laodbouwarebitectuur, waartoe alle leve- raars en specialisten vau B lgié toegela ten worden. Het volledig programma van den Rc- bij de kas van deu Staat aangesloten zijn. - w i I S T Iatb.l.ngd0r»menl..iDg koop ik du i S0^"1 -haas .er.clieueo. baar geul oog .al toeuam.a de door mij Er l,JU Mu boo Jerdt.1 wedelm. oo .oor- R,b zien zeer talrijke pry zen, bestaande in zijn vau aar-I J 1 V aaugedui- e maatregelen tot het doel te leiden. vargulden, zilveren en bronzan earemeta- f leu an Jzeer bolangrijke geldsommen zul len ter beschikking Tan de jury gesteld worden. De heer Cooreman, minister,antwoordt 'le tentoonstellers zullen vermin- op do vraag van M. Woeste, dat hij hei beringen van prijzen op het vervoer per punt beneden -Je 60 ceutiemen niet zal 1 «poorweg toegestaan worden. verlagen en desnoods de noo-ligc credietec zal vrageu. Even als M. Wo- ste zou bij bet stelsel willeu zien bevestigen door eeuo wat doch dat ware door eenen pen - natrek bet gewichtig vraagstuk der arbei- dorspensioeuen oplossen. Doch 't zal voorzeker bater zijn te wachten naar deu afloop dar werkzaam- hedeu der extra-pai lementaire commissie vooraleer eene beslissing te nemen. De roode autocraat Anseele poogde te bewijzen door cijfers, dat het aan de werklieden onmogelijk is stortingen te doen voldoende om zich in huuneu ouden dag een pensioen te verzekeren. Nu de heer Tack weea hem dadelijk te recht eu toonde door audere cijfers aau dat meester Anseele de zaak vei kcerd verstaat of verkeerd voorstelt. Meester Auseele zegde met geuoegen te b- siatigeu dat er in de Kamer eene omwenteling iu do gedachten is ontstaan volgens hem too ie schrijven aau do legen - wuoidigheid der roodeu. Zegde M.Woeste voor eenige weken uiet dat bet vraagstuk dor arbei-ierspeusiocneu niet rijp is V De voorstellen iu deu aard van die vau il. Woeste, riep de roode schreeuwer, Om het programma van den Regiona len wedstrij aisook elk andere er op betrekking hebbende inlichting te beko men, richte ineu zich franco eu schrifte lijk tot don heer Ridder db Neve de Roden, Secretaris van het Uitvoerend Comit' it van den Regionalen Wedstrijd te Geut. LA JUSTICE SOCIALE, bot orga&u der Biusselsche salondemo- craten, wil ook eens haar woord laten hooren over de laatste ministerieelc crisis. Dit blad, hetwelk zich als catboliek voorgeeft, jubolt over do schokken die bet catboliek ministerie ondervindt en voorspelt dat bet weldra in den grond tuimelen zal. Dat kan de instorting der catholieke party ziju. Wij zijn gelukkig, zegt La Jus tice sociale, dat die instorting als eene dringende noodzakelijkheid ver schijnt. De opstellers van dit blad, durven zich calholiek heetcn I!... Aardige catbolieken die liever liberalen eu socialisten, vijanden van Go i, Kerk en Priesters, aan 't bestuur des Lands zou willen zien l Niet afgehaalde loten. - Men leest in oeoe Bruss-dscho corresponden tie, e-me opmermerking, die de aandacht van volen trekken zal. «Te gelegenheid der drie grooie loten dié nog niet gercklameerd zijn, en die Brussel nog altijd in kus heeft, wordt op- 5 gemerkt dat bij ons de belanghebbende besturen, weigeren de p-emiën aau te duiden, die niet gereklameerd ziju: de lijsten aau de wissolagenten gegeven, luiden het nummer der serie slechts aan en dewijl ieder serie 25 nummers telt, weet de houder niet of het wel zijn lot is, i dat is uitgekomen. Er bestaat een ander misbruik in f' deze zaak in België, als een stadslot uitgekomen is, gaat men voort met de intresten te betalen alsof het lot niet uit- betaulbaar was. Slechts als de titel in de kas wordt aangeboden ter uitbetaling, zien de Steden de nummers der koe pons na. -Ia Frankrijk, indien een titel uitbe taalt lar is, worden de koepons niet meer aangenomen. De houder van bet lot weet alzoo dat zijn titel iv uitgekomen. Dit moest ook zoo zijn ia Bslgië, wint men zou niet moeten verg' teu dat Je houders vau 1 »teu dikwijls g- iinge menschen zyn, weinig geleerd, die zich niet altijd bekom meer q -Ie lijsten der trekkingen na te zien, zich tevreden stellcu rast de koe- pous te ontvaagon. Zoo komt het dat er thans uitgeko men obligatiën zijn, die nooit gijn inge vorderd voor eene waarde van i miljoen, 429 duitend, 130 fr. Ouder de titels zijn er drio uitbetaalbaar met 100,000 fr. ïn het geheel zijn er 7144 obligatiën, die recht hebben op eene premie en die niet werden uitgewisseld. Wij roepen de aandacht van onze lezers in op dit artikel. De houders van loten moeten hunne nummers nazien; wie weet of iu de kas der stadsbesturen niet eeu spaarpotje voor hen ligt, -lat 100,000 fr en minder bedraagt, eu dat hun zok er goe>: de pas zou komen v. 'np 7e* van den Beer- Onze roorl- jes zyn voor goed aan 't victorie kraaien. In eene correspon-loucie uit Aalst aan Vooruit wordt onze heer Burgemeester driftig aangevallen, omdat hij aan de roode jonge w..cht de toolatiug heeft geweigerd om eene betoogiug te houden tagun de militiewet. Alle vredelievend;.1 burgers, 't is gelijk tot welke partij ze Meb- "ren, zuilen aan dio beslissing van d«u luer Gbeeraerdts toejuichen.Zulke betoogingen kunuenaan leiding geven lot botsingen lie in 't belang van allen, dieuen vermeden te worden. Nu onze roodjes zeggen tot den heer Burgemeester 't Is wel wij zullen ge- hoorzamen(maar toekomeud jaar niet meer daar de nederlaag der catho- liekea in de toekomende kiezing ver- zekerd is. Zijn dat de eigenlijke woorden onzer roo jes niot 't is dau toch den zin.... Dus de roo-ljes zijn verzekerd vau den triomf der blauwen, roodeu en groenen 1?! Stout gesproken, denken zij, is half ge wonnen. Maar zoo haastig niet verach telijke schijnheiligen, want wij voorzeggen het u Ge verkoopt 't vel van deu beer eer hij geveld is... Do overgroote meerderheid der Aalste- naren zullen immers niot willen -lat er blauwe en roode godverloochenaars, vijau- den der priesters eu groene judassen op ons 3tadhuis zouden zetelen. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd -. 2 macbienstiksters voor kousen enz. 1 schoenmaker (leerjongen)leerjongens voor het wevon 1 jongen van 14 tot 15 jaar voor fabriek. Vragen werk Een jongeling van zeer goed gedrag, kennende de Vlaamsche eu Fransche talen, vraagt plaats als bediende (schi ij vei) in fabriek of werkhuis -lagloooers en fabriekwerkers 1 goede hovenier, ook dienstig voor alle werk 1 bakkersgast 1 kuiper. Goed gesproken. De midden- afdeeling der Kamer, gelast met 't onder zoek der oorlogsbegrooting, heeft kenris genomen van eene mededeeling bij welke de minister van oorlog de verdaging veor- stelt van het krediet, in de begrooting gevraagd voor het bouwen der forten van Viersel en Schilder daar de regeering, zich voorbehoudt later een gezamenlijk plan der nieuwe forten neer te leggen. De Patrie van Brugge, deze tijding mede-leeDude en meldende dat de mid- denafdeeling de verdaging heeft aange nomen, voegt erbij Indien het gezamenlijk plan het zelfde is als het ontwerp van vergrootiig -Ier omheining, hopen wij dat het uit de kartons niet zal komen. Het ware ove rigens, nutteloos, want het zou niet ge stemd worden. Wij deelen volkomen in de overtuiging van e'e Patrie. Onze gekozenen weten te goed welke verplichtingen zij jegens het land hebben aangegaan, om ons eene nieuwe verkwisting van millioenen en millieenen voor forten eu kanonnen op te dringen. a Anarchisten in de Kamer. De zaak-Moincau krijgt een steertje. j Men meldt als zeker dat verscheidene socialistische volksvertegenwoordigers be reid ziju van hunnen zetels af te zien, niet alleen ten voordeele van Moineau, maar van verscheidene andere politieke veroordeelden, ondor andere ten voor deele vau den soldaat Masson. Welaao, er is nog kans voor Placide Schouppe, voor Willems eu audereu. Besmetting in de spoortreinen. De hoogere gezondheidsraad roept de aandacht van M. deo minister van spoorwegen op talrijke kansen van ziekte besmetting, die de reizigersrijtuigea op deu spoorweg eu de wachtzalen iu do sta- ties opleveren. - dienstdoende Apotheker Zondag 5 H Februari 1899. MrVan Steenwinkel, Lange Zoutstraat. Door hunne vrienden af- gekeiii'd. La Justicie sociale erkent dat de Daensisten -len verkeerden weg zijn ingeslagen. Zij sehrijft Wy nemen volkomen aan «lat M. Daeus de antiklerikale samenspanning niet hebbe aanbevolen. Maar wij moo- ten zeggen dat de woorden die hij be- kent uitgesproken te bebb.-o aller ou- gelukkigst ziju. De samenspauuing vau al de voorstaanders der E. V, (is ia - derdaad, eene onduidelijke formuul die tot gevaarlijke dubbelzinnigheden leidt. - De samenspanning van al de voor- staanders der E V., wij nemen ze aan "p parlementairen grond tusscheu de - gekozenen vau al de partijen. Daar is - zij praciisch, wettig, noodzakelijk. - Maar op kiesterreio, uemea wijze niet aan.Eoue dergelijke sameuspauning zou voor de Daensisten geen ander doel hebben dau de E. V. te verkrijgen, rooi hunue boudgenoten zou haar (de samenspanning) eeniy doel zijn deca- lboliekeu ornver te werpen en de demo- craten die de dwaasheid zouden begaan cr aan meè te werken, zouden de speei- pop ziju der radicalen en socialisten. 't Is waarom wij de redevoering va" M. Daens niet kunnen goedkeureu. In den huidigeu toestand der zaken eu iu tegenwoordigheid van de voorstellen der socialisten, hebben de democra- ten, hoe radicaal zij ook mogen - wezen, geene andere houding aan te nemen dan nadrukkelijk en duidelijk te verstooten alle - viervoudige kies verbond onder i, welk voorwendsel het ook moge wezen. Artoistraat, Brussel. f VERJARING VAN DE OVERDRAQING DEE Relikwieën van den H. Antonins. Ter, gelegenheid van de verjaring -ier overdraging van derelikwieën, genaamd feest van de ontdekking dor g.'zegen-le Toog Tan den H. Antouius, worden de leden van het Brooder schap dringend verzocht in de diensten tegenwoor- te zijn, welke te dier gele genheid plaats hebben. ORDE DER DIENSTEN Zondag 12 Februari. Gelezen Mis sen om 5 eu half, 6 eu half, 7 en half, 8 en half en 11 eu half ureu. Om 10 uren, de plechtige Hoogmis, waaronder fransch Sermoen. 's Avonds om 6 en half uren, plechtig Lof en vlaamsch Sermoen. Maandag 13 Februari. Gelezen Mis sen van 6 tot 8 uren, om 10 ureu plech tige Hoogmis. 's Avonds om 5 on half uren, plechtig Lof eu vlaamsch Sermoen. Dijnsdag 14 Februari. Plechtig heid der Toug van den H. Antonius. Om 6 ureu uitstelling van het Allerheiligste, gelezen Missen van 6 uren te b- ginnen; om 8 uren gezongen Mis, om 10 uren de Hoogmis, waarouder fransche toespraak. 's Avonds om 5 eu half ureu plechtig Lof, vlaamsch Sermoen en Te Deum voor het Tii-iuum te sluiten. Al de Sermoenen zullen gepredikt wor den -looi' den Z. Eorvr. Pator Hermans, Redemptorist. Zondag 12 en maan iag 13 Februari zal de Hoogmis gezougeu worden voor de geestelijk en tijdelijke noodwendigheden van al do leden des Bmederschaps van St-Autouius. Alle dijnadagen van het jaar, wordt de Hoogmis van 8 ui en gezougeu ter eere van den H. Antonius voor de levende en overledeu weldoeners van ons klooster en ouze ke »oheidene malea per dag zeggen de religieuzen ook byzondere ge beden voor die iutenties. Bij koninklijk besluit van 2 Februari is -le burgeilyke medalie van eerste klas gegund aan don boer Pieter-Antoon De Winter, Secretar is aau 't Bureel van Weldadig beid onzer stad. Proficiat I MAATSCHAPPIJ De Leden worden vriendelijk verzocht de algemeene vergadering bij te wonen, welke zal plaats hebben Zatethiag 11 Februari 1899, om 8 '/s ureu 's avonds, ter herberg Het Molenhuis, bij den heer Dom. De Rouck, Zate, Nr 2. G lijk verleden jaar, hebben wy het genoegen aan onze geachte lezers een prachtig; groot portret aan to bieden Zeu-i eeu goe-i gelijkend photograpbie van een- n levenden of' overleden persoon, met eeuo som van 9 fis., aau M. Palatzkt, pbotographe, Albrecht Liénartstraat, té A »lst, en na 15 -Jagen outvangt men het vergroot portret eu het kloine ongeschon den terug. De groote bijval die -leze scliooue portretten behaald hebben, zal zeker nog vermeerderen.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2