Donderdag 10 Maart 1899 5 centiemen per nummer. 54s,e Jaar 5548 Volkskamer. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. en 't Arrondissement van Aalst. EEN GELUKKIGSCHOT. Citoyen Vandervelde. De ziekte der Koningin. Cath. Jonge Wacht. l)il blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank j met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, IN. 31, en in alle Postkantoren des band. Cuique guum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Buret le van dit blad. Aalst, 16 Maart 1899. Arbeidsovereenkomst. Algemeene beraadslaging. Redevoering van M. BD Leo Bethune. De lieer Bethune. Het aanhangig wetsontwerp beantwoordt aan cenewezen- lijkc noodwendigheid al de redenaars, van beide zijden der Kamer, zijn het eens over't begiusel der wot. Ongetwijfeld is er verschil van meeuing opgerezeD over de uitgestrektheid die men aan het ont werp dient te geven het kan niet anders, vermits de reeeering enkel wetsbepalin gen wilde stellen met het oog op het lou ter burgerlijk recht, alles wat het open baar recht betreft, ter zijde latende. Alle huishoudkundige scholen erkennen dat de leemten van 't burgerlijk wetboek in zake van arbeidsovereenkomst moeten aangovuld worden. Eene enkele wanlui dende stem heeft zich laten hooren, die van do Union syndicale van Brussel. Doch hare beknibbelingen zijn weinig gegrond. Dat syndicaat beweert dat de wet van kwellenden aard is, dat zo verbittering en wantrouwen zal verwekken lusschen patroons en arbeiders eu dat de verorde ning van do arbeidsovereenkomst van aard is om bij de werkende klas begoo cheling te doen ontstaan. Wezenlijk is de wet enkel eene bekrach tiging van de gebruiken zij is geenszins overdreven 't wordt overigens erkend in 't verslag der Union syndicale. Ook mag men zeggen dat deze laatste veeleer op komt tegen de algemeene strekking van bet ontwei p. De ons voorgelegde tekst is geenszins van kwollenden aard bij be paalt eenvoudig de regelen der arbeids overeenkomst dus zal bij wat dit belieft kostbare diensten bewijzen aan nijveraars zoowel als aan arbeiders; eindelijk, strekt Lij tot bevrediging en vermijdt de betwis tingen. Do Union syndicale beweert verder dat het ontwerp de ambachtslieden be voordeelt ter uitsluiting van de anderen, inzonderheid van de beambten, de leer jongens en de dienstboden. En verschil lende redenaar» hebben bier die beknib belingen herhaald. Doch de achtbare minister en de heer verslaggever hebben bewezen dat die ver schillende standen niet met elkander ge lijkgesteld worden in eene eu dezelfde wet. Zooals de achtbare verslaggever met reden doet opmerken, is het lcercontract ganscb vcrscbilleud van de arbeidsover eenkomst. Dus beeft de Union syndicale in dat opzicht ongelijk, en 't is niet zonder een soort van wellicht onbewusteü bluf dat zij zich beroept op de Grondwet, die men 5* VERVOLG. Bij de nadering der kozakken, die woeet en wild builden, beving eene geheime angst het hart der ontwapende en van allee beroofde gevangouen. Zij dachten dat die woestaards hun loven, of wat nog erger «ou geweest zijn, de kleederen kwamen ontnemen. Met don roep weg Franschen marseh Franschen werd de deur hevig opengewor pen. De kozakken zweepten en dreven de gevangenen, die zij allee ontnomen hadden, doch niet dooden of voeden wildon, buiten. Deze door zooveel ellende en ontbering afge- Bloofden, dankten in stilte den Hemel dat men bun toch hunne kleederen gelaten had. Al kwelde ben de honger, toch ademen zij bij het gevoel der vrijheid weêr lichter en de ge dachten van welhaast den weg naar de Nie- men te vinden, waar zij geloofden alle gevaar achter zich te laten, versterkte hon en gaf hun den moed do treurige reis voort te zetten. De hemel was met dikke wolken betrokken waardoor noch maan noch ster flikkerde. Doch de sneeuw verspreidde een genoegzaam lieht. zich niet verwachtte hier te zien te pas brengen zoo ik niet vreesde naar aanlei ding daarvan eene reeds oude scherts te herinneren, ik zou zeggen dat zij in deze zaak, evenals de sabel van mijnbeer Prud'bomme, de schoonste dag is uit het levon der Union syndicale van Brussel 1 Vooraleer ik de andere opmerkingen der Union syndicale besproek, wijs ik op de zonderlinge overeenstemming die be staat tusschen hare beknibbelingen en die welke de socialisten ons lieten hooren. Dit bewijst dat de waarheid to viuden is in het ontwerp dat den middouweg houdt. Dat ontwerp behandelt eerlijk en prak tisch de wcderzijdsche verplichtingen van werklieden en patroons in zakó der arbeidsovereenkomst. Do uitspraken vau den werkrcchtersraad zullen er de kracht en hot gezag in putten, welke baar soms ontbreken ook verheugt hot do werk- reebters. Overigens, weinige wetten worden zoo goed doordacht. Na do merkwaardige studie dor extra-parlementaire commissie voorgezeten door den beer Van Berchem na het geleerd verslag van den boer De Jace, na de werkzaamheden van den hoo- geren arbeidsraad en het verslag van den beer Prins, na de zoo juisto beschouwiu- gen door de heeren ministers Nyssens en Cooreman in 't midden gebracht en na bet verslag van don heer Hoyois, heeft de heer Woeste nog op zeer gelukkigo wijze het outwcip aangevuld en ik ondersteun krachtdadig zijn amendement waarvan het nut onbetwistbaar is zoo voor de kleine als voor de groote nijverheid. De heer Vaudervelde acht dat deze schikking moeilijk kan toegepast worden op zekere nijverheidstakken de metaal- en de glasnijverbeid, bijvoorbeeld doch ik ben overtuigd dat men eene oplossing vinden zal de beer minister Vandenpco- reboom vond er wel eene voor do netelige quaeslie der Zondagsrust in do openbare besturen. De quaestie der voorafgaande opzeg ging vindt in het ontwerp bare oplossing naar eisch van recht en gewoonten. Ik ben gelukkig, dat zij inde wet werd opceuomen met den termijn van vijftien dagen zooals het verslag voorstelde, want dit termijn is sedert onheuglijke tijden door het gebruik gewettigd. Do termijn vau zeven dagen, door de regcering voor gesteld, kan er niet door dan als midden weg tusschen het voorstel der middenaf- dceliug en het verzet der bestrijders van de voorafgaande opzegging. De wet bepaalt nieuwe grondslagen voorde gehuwde vrouw en den minderja rige. Ik heb liever bet stelsel der regec- ring das dit der middenafdceling. Het meerendeel der werklieden toonen zich bezorgd om 't brood vau hun gezin en 't is billijk niet als algemeenen maatregel uit zonderlijke gevallep te bepalen.Dat beeft de middenafdeelipg verkeerd ingezien. Door zijn broeder en Johan geleid, ging Theodoor over die verblindende woeBtiju. Werktuigelijk bewogen zich zijne voeten, doch zijn hoofd was half «luimerend op zijne borst gezonken. De oude soldaat wisselde met zijden beer een smartvollon blik, en de officier, die zich insgelijks onbekwaam gevoelde, zijnen broe der nog langer op die wijze voort te slepen, zag met bekommerd gelaat naar den hemel een gesmoorde zucht ontvloog zijne beklemde borst. Met stomme onderwerping bad bij tot hiertoe het noodlot gedragen, doch nu werd hij er door overmeesterd. To vergeofs verhief hij zijne mannelijke houding, om onwrikbaar te schijnen doch die buitengewone krachtin spanning was weldra uitgeput, en met de woorden Ik kan niet meer bleef bij staan. Theodoor verhief het hoofd, zag zwaar moedig in het ontsteld gelaat van zijnen broe der en hem geheel afgemat ziende, zeide hij Het wordt u onmogelijk mijn afgemat, zwaar lichaam voort te slepen laat mij daar om hier sterven. Hoe wat verlangt gij riep Julius met schrik. Ik zou aan mijne redding deukeu en u aan de vinnige koude en hongerdood over laten nooit Ach broeder, zeide de zieke met eene Misbruiken zijn,vooral in hunne gevol gen, meer to vreezen vau wego de vrouw dan vanwege den mau deze moet ver langen zijne cchtgenoote aan den invloed van Je werkplaats te onttrekken de regeering verzekert hem dat reebt en vrijwaart tevens de rechten der vrouw. Kortom, de goede verstandhouding in het gezin van den werkman schijnt mij beter gewaarborgd te zijn door het ontwerp der regeering. Men weet dat minderjarigen soms mis bruik maken van hun loon en slechts een gering gedeelte daarvau aan hunne ouders afgeven, nagenoeg alles overhoudende voor beuzelachtige of weinig zedelijke uitgaven. Die misbruiken baren den eor- lijken werkman maar al te wezenlijk ver driet. Zoodra een nijveraar dat gewaar wordt, moet men hem veroorloven bet loou van die mindeijarigëu enkel aan hunne ouders of voogden te betalen. Hier ook heb ik liever de oplossing, die de regoe- ting voorstelt, dan die welke do midden- afdeeling aanbeveelt. To Brussel, in de Peterseliestraat, be staat er eene vrijmetselaarslogio, die do name draagt van Les Amis Philantro- phes. Over weinige dagen beeft citoyen Vandervelde de vraag gedaan om daar a!s lid te mogen ontvangen worden. Zijne vraag is aanveerd. Een dezer laatste avonden dus beeft citoyeu Vandervelde zich daar aangebo den on beeft al de belachelijke en hate lijke ceremoniën moeten ondergaan die do vrijmetselaars aan eenen nieuwgeko- meno in hun midden opleggen. Men keüt het doel van de vrijmetse larij bet is vaa bet catholiek geloof in den put te begraven, 't Is M. Van Hum- becck, daarom bijgenaamd Bietje de Grafmaker, die bet eens verklaarde Met zich in die geheime en akelijke maat schappij te laten inlijven, heeft het kop stuk der socialisten partij willen bewijzen welk het doel is van 't socialism eenen onverbiddelijken oorlog te voeren tegen al wat catholiek is. De vrijmetselaars, en citoyen Vander velde aan 't hoofd, willen niet weten van de plechtigheden van den Godsdienst maar zij onderwerpen hen aan de naape- rijen van de logie zij pronken er met allerhande schootvelletjes en blekke me- daliëu, die doen peizen op carnaval maar niet op eeke serieuze vergadering. De vrijmetselaarslogiën zijn meesten- deel samengesteld uit achteruitkruipende burgers, die benevens den oorlog aan de Religie ook voor doel hebben zich in 't land meester te maken van alle plaat- seu en ambten. Vijandig zijn zo aan 't volk, omdat zij in de volksmacht een engelachtige stem, oordeel toch verstandig eu bedenk dat gij, bij mij blijvende, ook hier zult moeten eterven. Breng gij onze lieve ouders bet bericht mijner dood, dan hebben zij u toch tot steun, en door u zullen zij zich over mijn verlies des te lichter getroosten. Ga daarom, ga Zie de kameraden wachten met ongeduld zij bevriezen ga, de hemel zij met u Julius maakte oeno afwijzende beweging met de band zijn voorhoofd verbleekte, eu zijne borst hijgde hevig op en neêr. --Met welk voorkomen riep hij op den toon oener bittere tegenspraak, kan ik bij onze goede ouders binnenkomen, indien ik u hier door zwakke zelfzucht aangedreven ster vend achter lietWanneer zij mij vragen waar is Theodoor zou ik dau niet tot eeno leugen mijne toevlucht moeten nemen Want dat ik naar bet vaderlijk dak ga, terwijl gij in een vijandelijk land zonder verzorgiug, zonder hoop den dood als uwen laataten, eenigen vriend afwacht, dat kan, dat durf ik toch waarlijk onze goede ouders niet berich ten Zoudt gij dit doen Ik vraag n hier onder Gods vrijen hemel, zoudt gij in dit ge val mij achter laten Theodoor zweeg, en daarop vervolgde Ju- I flus op vasten toon I Niet waar, gij vindt geen antwoord beletsel zien tot het uitwerken hunner plans van overhcersching en vervolging. En 't is in zulke geheime maatschappij dat de hoofdman der socialisten hem doet inlijven. Is zulks het beste bewijs niet dat hij maar één dingen beoogt een verbond maken met alle partijen vijandig aan de catboliekon, om alzoo aan 't scbotelken te geraken, zonder zich over de ware volksbelangen te bekommeren. Indien er nog bij de socialisten, men- scben ter goede trouwe zijn, zulke ge beurtenissen moeton hunne oogen doen opengaan. Zij viuden er bet bewijs in dat al de groote woorden en beloften waar mee men ben tracht te verleiden, niet anders ziju dan bedrog eu valschheid, want wij vragen het reehizinnig Wat goed kan het volk verwachten van de vrijmet selaarslogiën En de opperchef der socia listen heeft zich nu als framasson laten kennen en brandmerken Brussel, 11 moert. De tijdingen over do ziekte der Konin gin blijven geruststellend en nochtans las ik gistoren nog in een blad, dat baar toe stand hopeloos was. Het dient wel gezegd, or heerscht in zekere pers een geest van overdrijving, die een wezclijk misprijzen van de waar heid verraadt en een niet minder groot misprijzen, van de eenvoudigsto welvoe gelij kheid. Waarom altyd alles op zijn ergste voor gesteld, en door ingebeelde bijzonder heden eenen toestand, reeds droevig in zich zeiven, nog versomberen Het schijnt dat eenige dier onrustwek kende fautaisieberiebten den Koning on der het oog geval In zijn eu hij er zeer ontevreden over was. De pers van Brussel klaagt omdat in deze pijnlijke omstandigheden de ambte naars van bot kasteel van Laeken zich niet hebben geleend tot intervieuw, aan welke men ze wilde oudcrwerpen zij klaagt over het consigne, 't welk haar belette binnen het kasteel te komen en de bedienden te doen spreken. Ik weet niet of de Koning die bevelen had gegeveo, maar zeker is bet dat zij geheel in overeenstemming zijn met zijn verlangen. Er is geen vorstelijke familie, ik zal meer zeggen er is geen burgcrsfamilie die zich zou leenen tot de misbruiken van reportage, welke sommige dagbladschrij vers invoeren, voor welke - de muur van bet byzonder leven niet meer bestaat.^ Wanneer men bedenkt dat er zijn die naar aanleiding der ziekte van onze vors tin, den droevigeu moed hebben gebad bet treurig kapittel betreffende de oudste dochter van HH. MM. overzien en ver meerderd heruit te geven. Niet waar, gy zoudt u ook niet getroosten die sohandige daad, tegen christelijke plicht en brooderliefde, te begaan Doch mij moe digt gij daartoe aan deze aanmoediging valt mij pijnlyker dan alles wat ik tot nu toe geleden heb 1 Ach, mijn broeder, misken mij niet, bad Theodoor ik beoogde waarlijk alleen uw geluk. Dit zeggende werden de oogen van den edelen jongeling vochtig, en een flauwe zucht verBtikto zijne woorden. Alleen mijn geluk riep Julius met bit. teren laoh. Gelooft gij mij zoo ongevoelig om de verachting onzer ouders onverschillig te verdragen? Gelooft gy, dat ik mij mot de krachtige spijzen van ons huisgeziu zou kun nen voeden, wetende dat het hier door gebrek verging En in geval ik zoo een lage, zelf zuchtige ware, zou dau by nacht, hoe onaan genaam zacht ook bet bed zijn mocht, de slaap my niet ontvluchten, en schrikbeelden en ontzettende droomen mij hartfolterend komen kwellend Zou bij al de spookgeesten, die een gemarteld geweten omzwerven, ook nw bleek, afgeteerd hoofd zich niet vertoonen eu mij tot krankzinnigheid of in een vertwij felend oogenblik tot zelfmoord te dry ven En dit noemt gy geluk Ach Julius, uwe grootmoedige inborst en uwe liefde tet my vervoeren u tot geest- Zal men misschien beweeren dat men kost wat kost de onverzaadbare nieuws gierigheid van bet publiek moet voldoen Het eerlijk en vaderlandslievend pu bliek vraagt zulks niet bet zou eerder de pers dankbaar zijn, indien zij het zeker maar juist inlichtte, in plaats van het valschclijk schrik aan te jagen en roe rende geschiedenissen op te disschen, die bijna altijd den volgenden dag worden tegengesproken. Hot verwijt, aan bet hof toegestuurd, dat het 't publiek onkundig heeft gelaten van wat het recht had te weten, om reden vooral van zijne verkleefdheid aan de koninklijke familie, is niet gegrond. Do geneesbeeren, die Hare Majesteit verzorgen, zijn verzocht geweest eiken dag hunne-beoordefeling van don toestand uit to drukken in bulletyns die aanstonds worden aangeplakt en per telefoon naar Brussel gezonden, waar elkeen er kennis van kou nemen. Wat wilde men meer en wat was het noodig naar Laeken te loopen, waar nie mand het kasteel binnen mocht, die er niet door zij non dienst geroepen was Die personen hadden daar natuurlijk wat anders te doen dan to antwoorden op do vragen dor roporters. Ik zou niet streng willen zijn tegenover deze al te ieverigo dagbladschrijvers, maar or moet in alles maat hoorschen en tactdo ziekto eener vorstin moet niet geëxploiteerd worden, als een groot sen satienieuws éen ongeluk of eene ramp, ten einde den lezer te pakken en 't blad te doen verkoopen. Ha, neen I zoo handelde men vroeger niet. De oude Brusselaars herinneren zich nog onzo eerste Koningin, Louise Marie, die te Oostende stierf in 1851. Man hor- leze de dagbladen van dien tijd men zal zien dat zij alhoewel met zorg hunne lezers op de hoogte houdend van de ziekto der Koningin, zij het nochtans deden met bescheidenheid; men zal niet zien dat zij reeds op voorhand een noodlottig einde aankondigden, zooals hedendaags maar al te veel gedaan wordt. Onzo voorgangers wachtten de inlich tingen uit Brussel; zij zouden ze niet naar Oostende zijn gaan halen. Zij zegden wat gezegd moest worden en daarin legden zij eene kieschheid en een oordeel aan den dag, dat voel beter was dan de overvloed van meer of minder juiste bijzonderheden, waarin men vau vandaag verloren loopt. Handelsblad Zaterdag aanstaande, 18 Maart, om 8 uren 's avonds, algemeene verga dering bij den beer Emile Rumbaut, aan de Vaart, (nabij de brug vau don IJzeren- weg). drijverij en onverdry ving. Wie zich tot God verheft en zi«h aan hem toevertrouwt, zal het nooit wagen de handen aan zioh zeiven te slaan. By deze woorden van don zieken broeder, kleurden de wangen van den officier. Eene plotselinge vonk van vreugde straalde uit zijne oogen, en hy zeide Ik veracht alle zwarigheid. Wat wilt gij doen onderbrak hem treu rig de broeder. Blijven en uw lot deelen op God ver trouwen cn afwaohten of zijne ondoordring bare roadsbeelniten ons tot reddiug of tot ondergang leiden. Ach, boe kalm is do borst van hen, die in dezen ongelukkigen veldtocht door het vijandelijk lood gevallen zyn. Wel licht blikken zij met verhelderde trekken en lachend op de duistere aarde neder welaan, moed broeder, or is een God boven on» De kameraden, welke tot na toe op eenigen afstand gewacht hadden, begonnen te mor ren. Zij wisten niet wat er voorgevallen waa, en verlangden naar voortzetting der treurige reis want de hoop om de Niernen te berei ken prikkelde geweldig iedere verlangen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1