Zondag 26 Maart 1869. 5 centiemen per nummer. 54sie Jaar 3351 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Op slibberigen weg. APOSTAAT CHVRROXNEL. B' Van tak op tak. De Moordenaar? 't Is waarlijk leutig1; Vuige laster. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des l.and Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisse cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Buretle van dit blad. Aalst, 25 Maart 1899. Wandel niet op den kant van den gracht want dan ploft ge allicht in de diepte zoo luidt eene wijze spreuk. Deze spreuk schijnen onze groenen te vergeten, bijzonder M. Pieter Daens heeft haar uit het oog verloren; ook mag het ons dan niet verwonderen dat deze man in den afgrond is gevallen. M. Pieter Daens, zoo wij Vooruit ge- looven mogen, is een warmen verdediger geworden van den anarchist Jules Moi- neau die, om zijne vrome daden, als pen sionnaris van den Staat, zijn zondig leven in de celgevangenis kan overdenken. Jules Moineau is een anarchist die dy namiet stool en Luik door het springen zijner bommen deed opschieten. Van hem heeft het niet afgehangen dat er in die afgrijselijke misdaden geeue menschen het leven hebben verloren. Die afgrijselijke bomontploffingen wil len onze socios als politieke kwaspron- gen doen doorgaan met het gedacht alzoo gemakkelijk zijne genade of vrijheid te bekomen. Het was echter bij ons katholiek Be stuur op doovemans deur geklopt. Alsdan ondernam de half anarchistische Bataille van Namen een veldtocht ten voordeele van Jules Moineau. Die tref felijke jongen moest wetgever worden Jules Moineau moest in de Kamers geko zen worden te Charleroi, te Luik of elders. In den beginne waren de socios er tegen maar de Bataille hield kop en onze socios moesten buigen, 't is te zeggen, den schijn aannemen die musschenklucht als ernstig op te nemen. Na zijne aanvraag tot de invrijheid stelling van dien braven J. Moineau, dreigde Emileken Vandervelde zijn ont slag als volksvertegenwoordiger in te dienen en in zijne plaats J.Moineau, dien deernisweerdigeu man, te doen kiezen. De katholieken, bijzonder die van Charleroi wreven zich van genoegen de handen. Dat ging nu eens een strijdje wezen. De geuzerij bijzonder stak in nesten. Het fameus kartel was dan j uist op til eu die zoogezegde steunpilaren der orde gin gen zich in de noodzakelijkheid bevinden, uit hoofde der gezworen overeenkomst, voor den anarchist te stemmen l Dan zou men eens iu wezenlijkheid zien wat dat fameus kartel beteekent. Ongelukkiglijk dat zoo aantrekkelijk schouwspel mochten wij niet beleven. De socios van Charleroi wilden maar van Jules Moirieau niet hooren. Voor dien onverwachten tegenstand moest men terugwijken; de mannen van Charleroi aan wie door Destrée en Cu de les voor hunne rol zeer Zie zoo was de klucht afgespeeld en het geheel© land harsite iu een luidruch- tigen schaterlach los Zoo waren de zaken gesteld toen eens klaps de heer Pieter Daens het geraad zaam vond op eene meeting van socios «le stem te verheffen ten voordeele van den Luiker anarchist. Hij vroeg de genade hij eischte de invrijheidstelling van den door het Assisenhof veroordeelden Moineau hij deed het derwijze dat Vooruit hem lof mocht toezwaaien. Proficiat Mijnheer Pieter. ge bevindt u op goeden weg en in treffelijk gezel schap. Er blijft er u nog een stapje te doen, o een kleintje Veel kosten zal het u niet. Gij hebt immers maar het voor beeld te volgen van uwen boezemvriend advocaat Maquinay. Mijnheer Pieter, hebt gij dat voorbeeld vergeten Onvermijdelijk was dio uitkomst. De ongeregelde zucht naar overdreven volks gunst kan niet anders dan tot den afgrond voeren. Het volk luistert gaarne naar hen, die het vleien, die zijne driften in volgt, die hem eeu hemel op aarde be loven. Vraaiz aan een armen drommel of hij rijk wil zijn, of hij een kasteel wil be wonen, hij zal natuurlijk utoejuichen, u volgen, u als zijnen vriend aanzien. Maar moet een mensch met gezond ver stand dit niet aanzien als eene plichtige, schuldige dwaasheid? Is het niet waarlijk te bont de socialisten daarin te willen naapen Om het volk, door do roode belo vens bestormd, naar zijnen kant te trok ken is het noodig hen in hunne dwaas heden te ondersteunen En welke zijn de gevolgen Wij zullen het werk van Pol De Witte openslaan en in een volgend artikel er couige uittreksels van geven. Indien Mijnheer Pieter Daens het hoofd niet gansch op hol is gebracht, door de luid ruchtige toejuichingen die hem van de socios toekwamen, bevelen wij ze aan zijne welwillende en ernstige overwe gingen. Wat zou M. Frère zeggen als hij liberalen vandaag achter do roode v. zou zien waggelen Over eenigc jaren zegde hij hun reeds Dat dit stelsel voor uitslag zou heb ben de afschaffing van den hij zond eren eigendom en de opschorsing der vrijheid het is voor alle liberalen een hoog dringende plic ht, dat stelsel te be letten, ten einde tegen te gaan dat de aanhangers ervan in onze wet gevende vergadering zouden drin gen. Eu meer nog Als de liberalen zich daarin lieten meêslijpenom bedriegelijke kiesbe- rekeningen ie voldoenzou het slechts de troebels, de verwarring en den twijfel in de gemoederen werpen. Onze geachte lezers hebben reeds meer dan eens gehoord van zekeren Cbarbonool, een afgevallen Fr mscbe Priester, die in 't Walenland propaganda kwam maken voor de socialisten eu, even als de groe nen vau Chipka, don klassenstrijd pre dikt. Zoo ver ging de apostaat dat de regee- riogzich verplicht zag hem over de gren zen te zetten. Hij maakte door zijn stoken vau twist en tweedracht misbruik van do gastvrijheid welke hij bier genoot. In eene meeting te Borgworm kraamde hij uit dat het mensebdom God is dat het gebed niets is dan ijdele klanken die tot niets dienen dat het eene eer is door God gestraft te worden dat de ouders hunne kinders naar de scholen zonder God moeten zenden en ze aan de christcdijke scholen niet mogen toe- vertrouwen; «lat het Doopsel, het Vorm- sel.de Biecht, het II. Sacrament des Autaars allemaal leugens eu gekke uit- viudsels zijn en meer andere duivel- sche dwaasheden, te veel om te melden. En de liberalen en socialisten dio er tegenwoordig waren juichten uitbundig toe. Waren de kribbelaars van den armtie- rigen Dendergalm met hunne geuzenziel daar tegenwoordig geweest, zij zouden niet ten achter zijn gebleven om uit alle hunne krachten Bravo I Bravo I I te roe pen en de zaal onder hun haudgeklap te doen dreunen. Maar hoe diep toch een mensch verval len kan die, de godsdienstige leerstelsels ter zijde schuivende, slechts gehoor leont aan zijne driften en zijn krank verstand alleen te rade gaat Maar dedagolijksche ondervindingen de dwaze goddeloosheden door den apos taat Charbonnel uitgekraamd, toonen ons aan dat het waarheid is wat eeu wijsgeer zegt Wie het geloof verliest, verliest tevens het gezond verstand WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER. Moet men trouwen om langer te leven Eeu Duitsche statistieker, de heer Grinzing, heeft een werk afgekon digd nopens het sterftecijfer der onge huwde lieden. Hij heeft zijne opzoekingen gedaan in do boeken der grootste maatschappijen van levensverzekering' en in de papieren der gasthuizen. Volgens deze inlichtingen, heeft hij vastgesteld dat het sterftecijfer der onge- huwden, voornamelijk der mannen tus- sckcu 35 en 70 jaar, veel grooter was dan dat der getrouwde personen. Dus... trouwen maar elooging Woeste. Op 9 Ju- i 1874 werd onze Woeste voor do eerste maal Volksvertegen woordiger van ous Arrondissement ver kozen. Hot Middencomiteit der Catholieke Verepniging heeft besloten het zilveren Jubelfeest van onzen Volksvertegenwoor diger te vieren. Don zondag II Juni is voorloopiglijk verkozen voor dio betooging. Aaugaaudc de feestelijkheden euz. is er nog niets definitief bepaald. Rooken. Verzocht door M. den volksvertegenwoordiger-geneesheer Hey- nen, om do meening van 't gouvernement doen te kenneD aangaande de gepastheid van behoedmaatregelen voor de kinderen tegen de noodlottige uitwerksels van de tabak, heeft de Minister De Bruyn aan de Kamer verklaard dat die kwestie da delijk zal onderworpen worden aan de beoordoeliug der Academie van genees kunde en des oppergezondheidsraads. In afwachting dat die geleerde licha men hun gevoelen openbaren, herinneren wij dat vreemde gouvernementen reeds maatregelen genomen hebben tegen het geen ze als een waar gevaar voor de jeugd aanzien. Iu de kantons Freiburg en Unterwalden (Zwitserland) mag een kind onder de zes tien jaar niet rookeu op straf eeuer boete van 1 tot 9 frank. [u Duitscbland, te Trier, te Sarrebruk, te CiJ leutz worden de jongelieden die in 't openbaar rookeu, gestraft met eene boete van fr. 3,75 totfr. 11,25. In den Staat Connecticut (Amerika) is het verboden tabak to verkoopeu aau jongelingen ouder do zestieu jaar. De overtreders kunnen gestraft worden met eene boet van 250 frank. In de republiek der Vereenigde Staten wordt eene boet van 50 tot 100 frank toe gepast aan de kinderen beneden do zes tien jaar die op rookeu betrapt worden. De ouders en tabakverkoopers zijn ver antwoordelijk. Iu deu Ohio is, sedert 1896, de verkoop van alle tabak aan minderjarigen, onder bedreiging van strenge straffen verboden. Moest iu ons land eene wet in dien aard ingevoerd worden, ge zoudt de schrij ve laars van onzen armzaligen Dendergalm hooren jammeren België onbewoonbaar Allst NiJverlloid 't Is» 4 naar men ous verzekert, een voltrokken feit, dat de katoen- en garen- wijnderij op den Tragel voor 'tgrootere ;odeelte overgelaten is aan eene naam- ooze maatschappij in de welke de Engel- scke Firma Coats en C° het bestuur zal hebben. Het fabriek gaat merkelijk ver groot worden én reeds zijn de noodige gronden aangekocht. Als die Engelsche fabrikanten nu maar een hooger loon gaan betalen gelijk iu Eugeland, dan zal het een goed zijn voor de werklieden.... 68«* VERVOLG. Langzaam en zacht schreed hij naar het raam en keek naar buitenhij zag echter niets dan den donkeren nacht. Rillend trad hij terug, liep eenige malen de kamer door en zette zich vervolgens in eenen leunstoel aan den schoorsteen neêr. Hij had geene aangename gedachten hij bemerkte niet dat de deur geopend werd en Filip Piron met een lachje binnentrad. Deze naderde zijn heer op de teenen en liet eensklaps zijne hand op diens schouder vallen. De markies sprong op en sidderde alsof hij op eene misdaad ware betrapt geworden. Hij staarde zijnen bediende verwilderd aan als hadde de dood hem aangegrepen. Filip lachte honend. lloe durft gij het wagen mij aan te raken riep de markies dreigend. De bediende lachte opnieuw en nu nog honender dan de eerste maal. Wees toch zoo dwaas niet, antwoordde hij. Het was maar een beetje vertrouwelijk van mij. Gij zoudt beter doen met te gaan zitten en met het kalm op te nemen. De markies ging weer zitten, zijne knieën knikten, hij moest wel wilde hij niet neer zijgen. Gij zjjt zoo zenuwachtig als eene vrouw, spotte Filip. Het verwondert mij, dat gij nog niet van tr zeiven valt. Bah Ik ben een man met gezonde zenuwen, zinnen en krachten met zulke laffe menschen kan ik inij niet vereenigen. De oogen van den markies bliksemden van woede. Ellendeling riep hij. Niet zoo hard, mijn vriend, zegde de" bediende kalm. De markies beet zich op de lippen en voer met niet minder ergernis, maar toch op kal- eren toon voort Wanneer gij nog eens met zulk eene onbeschaamdheid aan boord komt zal ik n wegzenden, nu heb ik er genoeg van Ik verdraag het niet langer. De bediende lachte weder. Hij scheen ple zier te hebben in den toon van zijnen heer. Ben ik voor lipt oog der meuschen niet onderdanig genoeg vroeg hij. Wanneer het ietnaud ziet vergeet ik nooit dat gij mijn hei zijt, detrotsche markies, dien ik dien, en dat ik siechts een worm hen onder zijne voeten. Is dat niet zoo De markies vloekte. Wat heteekenen echter al die kunstjes als wij alleen zijn vervolgde de bediende. Wij zijn beide menschen de een niet beter niet slechter dan de ander ha ha ha Wjj zijn twee broeders ik ben communist van princiep de laag geboren man is volgens mijne meening even goed als de hooggebo rene. Wat uwe boosheid betreft, gij kunt die ist voor u houden, want in het openbaar k niet vergeten, dat gij de heer zijt en ik slechts te dienen heb. De markies zweeg om zich in te houden beet hij zich in de lippen dat zij bloedden. Op zijn gelaat lag eene duivelsohe uitdruk king. De bediende liep onverschillig de kamer op en neêr. Eenen blik op zijnen heer werpende lachte hij boosaardig. - Wanneer uwe woede bedaard is, zegde hij eindelijk, heb ik u iets te zeggen. Do markies antwoordde niet hij zag den bediende ook niet aan en hield zich alsof hij zijne woorden niet had gehoord. Er ontstond eene lange poos, welke de markies eindelij li verbrak met de vraag Wat moet de zaak op Montfajon heden avond heteekenen Welke zaak Het ongeval van juffrouw Lepage op de klippen. De geschiedenis die ik vertelde, was om man nén ge lijk Vandervelde, Grimard, Furnémont en nog andere socialistische kopstukken die ter Volkskamer zetelen, te hooren uitvallen tegen de rijke menschen of ca- pitalisten. Zij zei ven zijn zoo rijk bijna als de zee diep is; zij leven als prinsen, loen plezierreizen die weken en weken lang duren; des zomers verblijven zij op wel gesloffeerde kasteelen gestaan te mid den van uitgestrekte weelderige parken en des winters genieten zij al de verma ken die «Ie hoofdstad kan opleveren. Maar goede werken doen gelijk de rijke catbo- lieken daar houden ze niet van. 't Raakt hun weinig of de ougelukkigen in nood verkeeren en de zieken verpleegd wor den of niet. Voor den Daenspenning heb ben ze wel iets over, maar dat heeft zijnen waarom... En werkbezorgeu aan de wer- keloozen, spreekt hun eens van eenig geld te steken in ondernemingen of fa brieken, 't eerste zal zijn: onderzoekeu, wikken en wegen of hun geld meer intrest zal opbrengen, en zoo de intrest hun niet voldoende schijnt, 't is berniks! ze loopen 't kansje niet meè. Die door en door rijke chefs doen be loften met de macht, maar daden geen; wel wetende dat veel beloven en luttel de roode zotten xal doen in vrede i geven leven Eene likwidatie.De radico socia listische samenwerking van Floreffe sluit hare magazijnen. Al de koopwaren zijn dezer dagen, in 't openbaar verkocht ge worden.Zij die er in deze zaak,het slechtst aan toe ziju, dat zijn de arme werklieden, welke door de roode leiders in deze onder- neming zijn gelokt. Mochten zij daardoor leeren de radico-socialistische politiekers en grootsprekers te wantrouwen 1 GODVEELOOCHENAARS. Vooruit sprekende van de Godheid roept uit Wat is me dat voor een afgrij selijk monster De socialisten van Vooruit zijn dus de bevigsten onder al de hclsche godver loochenaars En de socialisten van Aalst, die voor staanders van Vooruitde lezers van dat blad, zouden de overtuiging van allen eer biedigen en de toestanden in zake van Godsdienst erbiedigen I... Welk ernstig mensch kau nu toch eenig geloof hechteu aan die beloften der rooden en blauwen of er eenig vertrouwen in stellen De Commune. Vrijdag werd te Luik de verjaardag der Commune getierd met een banket waaraan de socialistische hoofdmannen deelnamen, terwijl de werk lieden erop mochten staan kijken. Het ontbrak er noch aan oesters noch aan fijne wijnen. Zij die honger hebben mogen roepen Leve do Commune en leve de gelijkheid valsch, dat is waar een leugentje om best wil en gij zult moeten erkennen, aardig ge vonden. De waarheid is dat ik de jonge dame in bijzij u van eenen man vond en haar moeie- lijke vragen besparen wilde. De markies hield het hoofd op en keek den ipreker aan. li dat weer eene lengen vroeg hij. Het is de waarheid. Indien mevrouw Mixtome of mevrouw Bartineux er iets van wisten, zou juffrouw Lepage nog dezen nacht een ander verblijf hebben moeten zoeken. Gij zijt ditmaal zeer barmhartig ge weest. Barmhartig Ja. Maar niet zoozeer voor de juffrouw als voor andere menschen. Wan. de man nog heden avond ontdekt ware geworden, dan zoudt gij markies, ee slechten naam gehad hebben. Zijt ge zot Weet gij wie het meisje is, dat hier juffrouw Lepage genoemd wordt Ja, zij is eene Frausche, die in Grieken land groot gebracht, graaf Beancourt en den markies Bertin met eigen levensgevaar uit een roovershol heeft gered. De graaf heeft mij de geheele geschiedenis verteld. Zij is heldin. Goed maar wiens kind is zij - Haar vader moet eeu verarmde Franse li man zijn. Het doet niets ter zake wiens kind zij is. Zij staat zoover boven u, dat ik uwe liberale en socialistische dagbladen aller hande ingebeelde schandalen meê door lezen of genen pastoor, onderpastoor of kloosterling gepleegd. Meest al zijn de feiten inden vreemde voorgevallen, soms in gansch onbekende plaatselijkheden. Als ze in ons land ge beurden dan wacht men zich wel stad of dorp te noomon uit vrees van Moeder Justicia. Wij zeggen hier hooger ingebeelde schandalen, die, eenvoudig vuige laster zijn en inderdaad zoo is 't. Eenige weken geleden, vertelde een socialistisch orgaan van Luik Le Peu ple dat een pastoor uit de omstreken vau Oreye eene zijner parochianen had ver leid en stelde de dubbele vraag of die pas toor zou afgesteld of verplicht worden het kindje dat moest geboren worden te onderhouden. De acht pastoors der omstreken vau Oreye daagden Le Peuple als laste raar voor de Rechtbank van Luik eu vroe- geD elk 3000 fr. schadeloosstelling. Iu plaats van de echtheid zijner bewe ringen te bewijzen bekende Le Peuple dat hij gelogen had, maar beweerde dat geen der pastoors der omstreken vau Oreye genoegzaam was aangeduid om eene schadeloosstelling te kunnen eischen.Hoe moedig niet waar Do zaak is gepieten en wij zullen dus de uitspraak der Rechtbank afwachten. Ziedaar wat vertrouwen meu stellen mag in al die lafhertige historiekens door le blauwe en roode schrij velaars tegen do priesters en kloosterlingen verspreid. Bijna altijd zijn het vuige lasteringen. De acht pastoors der omstreken van Oreye halen er eer van aan den lasteraar rekening te hebbou gevraagd en 't is waarlijk spijtig dat de gelasterde priesters overal zoo veel moed niet hebben I Belgieche Volksbond. Betooging Nyssens. Op voorschrift der geueesheeren is M. Albert Nyssens, Lid der Volkskamer en Oudminister van Nijverheid en Arbeid van luchtstreek moeten veranderen, en bygevoM, is do betooging van morgen zondag 26 Maart tot later verschoven. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 10 goede machienbreisters 2 kleerma kers 2 schoenmakers 2 sraeders 3 schrijnwerkers 1 kuiper; goede dienst meid, loon 20 tot 25 fr. ter maand. Vragen werk Een meisje met zeer goed gedrag en kunnende goed de kleermakerij, verlangt posten om er zich ten huize te begeven een jongeling met goed gedrag, kennende de Vlaamsche en Fransche talen, en heb bende eeu goed geschrift, vraagt plaats als bediende (schrijver) in fabriek of werkhuis. 1 koetsierdaglooners en fa briekwerkers. belangstelling in haar geheel overbodig acht. De bediende lette niet op den spot, die in ize woorden lag opgesloten. Gij hebt toch heur haar gezien, zegde hij, het fraaie, als met zonnelicht doorweven, kenmerkende haar Gij wordt poëtisch. En gij moet ook hare oogen gezien heb. ben, zoo blauw als de beroemde safieren van Gharlemont. Zaagt gij ooit zulk haar en zulke oogen De markies verschrikte. Gij hebt de gelijkenis dus bemerkt vroeg de dienaar. Wat wilt gij daarmee zeggen Ik wil daarmee zeggen, antwoordde Filip, zich voorover buigend en zacht spre. kend, dat deze Sofie, markiezin van Gharle mont is De markies scheen in een steen veranderd. En nog meer, vervolgde filip. '/.ij kent haren rang en is hier gekomen onder eenen valschen naam, met een geheim doel Er volgde eene lange stilte. De markies staarde Filip beweegloos aan. Deze slag had zoowel zijnen geest als zijn lichaam verlamd. Er gingen eenige minuten voorbij alvorens de markies weêr tot zich zelve kwam. Zijne bloedelooze lippen gingen open en hij riep Gij liegt, ellendeling. Het meisje ver dronk. Ik was bij de begrafenis. Zij is op Montfa^on hegraven. Hoe kunt gij mijne rust met zulke taal storen Er had eene begrafenis plaats, ant woordde Filip Piron. Er werd een kind tsr aarde besteld, maar niet de kleine markiezin. Mevrouw Mixtome werd bedrogen. Zij leeft... Het kind leeft Het kind leeft en verblgft thans onder nvr dak. Ik kan het niet gelooven het is onmoge lijk. Indien een ander kind in de plaats der kleine markiezin werd begraven, waar bleef deze dan Zij werd geroofd en ontvoerd. Geroofd door wien Gij schijnt uwe denkkracht te hebben ver loren. Wie anders kan haar gestolen hebben dau... Dan... De ontvluchte moordenaar van den mar kies Wie anders dan de vervolgde vlucht®- teling, op wien een losprijs is gesteld 1 Hjj de eehtgenoot van mevrouw Mixtome, hg was de vader van het kind 1 Hij is dood 1 Dat wordt gezegd ja; maar hij is niet dood. Hij leeft en woonde vele jaren met zijn kind in Griekenland. Zijne dochter kwam met de svaanzinnige hoop naar Frankrijk, baars va ders naam te zuiveren van de schande die er op kleeft. En haar vader iB ook hier. Hg was 't dien ik heden avond op Montfajon aantrof. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1899 | | pagina 1