Voor de t Franschmans. Een en ander. Mestkar Cnie. on,e Op hunne plaats. 'T LIBERA LISM]S is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li beralism us kan niets dan SLECHT VOLK WERKSTAKING. e De Iweinszonen. DE WATERRATTEN Belgische Bedevaart BEDEVAART 0-L-V- MirakuleusteCortenboscb Allerhande Nieuws. Sinds de afvaardiging, door den Belgi schen Volksbond naar Frankryk gezonden om er den toestand der Vlaamsche werk lieden na te speuren, openbaarlijk ver slag heeft gedaan over hare zending, is alom beweging »an bezorgheid ontstaan voor die belangwekkende wroeters, be zorgdheid die reeds sedert lang betoond was geweest door het Bisdom van Gent. Het verslag van den secretaris van den Belgischen Volksbond heeft eenieders aandacht op het werk der Vlamingen te Parijs getrokken Kamerleden hebben er zich meè beziggehouden, en de Minis ter van buitenlandsche zaken is bijzonder aandachtig er op gemaakt. Thans is een klein boekje over de zelfde zaak verschenen, geschreven door M. graaf Karei de Ilemricourt de Grunne, die de afvaardiging van den Volksbond heeft vergezeld. Schrijver ervan, geeft een duidelijk overzicht van den toestand der Vlaamsche werklieden, die tot ver boven Parys, ja, tot 25-30 uren voorby Orleans trekken om er de broodwinning te zoeken die voor hen niet te vinden is in het Belgisch va derland. Destyds hebben wij een dergelijk over zicht gegeven, ontleend aan den sekreta- ris van den Belgischen Volksbond. Het is dus onnoodig daarop terug te keeren maar bijzonderlijk belangrijk zijn de wenschen, waarmede graaf de Hemri- court de Grunno zijn werkje sluit, en die wij ten volle beamen. 'tls voornamelijk over de zending voor de Vlamingen te Parijs, dat hy het heeft. De schoone Vlaamsche zending van de rue de Cbaronne, zegt hij, in 1873 te Parijs gesticht door Mgr Bracq, Bisschop van Gent, schijnt gansch toebereid om te waken over de zedelijke en stoffelijke belangen der uitwijkelingen. Haar invloed strekt zich reeds doelmatig uit over de Belgische bevolking van 60,000 zielen die te Parijs verblijft. Zou meu aan de drie wakkere pries ters welke haar bedienen, geen onder pastoors kunnen toevoegen die uit het semiaarie komen In Mei met de Belgen aangekomen te Charonne, zouden zij dit ook met hen kunnen verlaten in Novem ber. Gedurende de zes zomermaanden zouden zij gemakkelijk de landelijke stre ken kunuen doorloopen waar onze land- bouwwerklieden aan den arbeid zijn, er prediken en op de groote feestdagen de sakramonten toedienen in de parochie kerken. De geestdrift, waarmede eene eerste proef is begroet geworden, die gedaan werd door den E. H. Van Essehe, huidig bestuurder der zending, belooft eene uit muntende ontvangst aan zijne collega's. De Fransche geestelijkheid is het denk beeld zeer genegen. Is 't niet voor haar een uitzonderlijk voorbeeld dat zij in hare gemeenten geven kan, 100 tot 300 mannen die eene godsdienstoefening bij wonen en gezamenlijk tot de sacramenten gaan Zou hot ten slotte wel een zware last zijn voor de regeering, de drij priesters die aan de kerk der Vlamingen van Cha- ronne gehecht zijn, als Belgische pastoors te aanzien Deze edelmoedige geestelij ken, die daar jaron overbrengen uit lou tere apostolische toewijding en uit ge hoorzaamheid aan hun bisschop, zouden zich moeten eene jaarwedde zien toeken nen en recht moeten hebben op pensioen. Is het niet vreemd, die beeren tien of twintig jaren van hunne loopbaan te zien toewyden aan eene Belgische parochie, heel wat moeilijker te bedienen dan deze van onzo steden, eu niet erkend te zijn, noch door de Fransche regeering omdat zij vreemdelingen zijn, noch door de Bel gische regeeriog omdat zij in Frankrijk werken b De Vlaamsche zending verdient, in beide landen de aandacht en de hulp vaardigheid van alle catholieken te ver wekken. De voorhandneming van het bisdom Gent,zoo wel uitgewerkt te Parijs, zal insgelijk een steun vinden in de om schrijvingen van Brugge, Antwerpen en Henegouw, die zooveel Belgen in Frank rijk zenden. Aldus zal het werk der Vla mingen wijduit een zoo wenxchelyken als gerechtvaardigden invloed uitoefenen. Confrater -Bet Zondagblad van Geerards- bergen, n deelt ouder dezen titel meê dat De Onpartijdige - het orgaantje van 't blauw rood groen Stedelijk Bestuur aldaar, de verledcue week donderde op de Eerw. Paters, die, gedurende eenige dagen, in Hunnegem, de inwoners dier volkswijk tot hunne paaschplicht hebben voorbereid. Wij willen hier 't lasterend artikel van - Den Onpartijdige laten volgen, doch vooreent verschooDing vragende aan onze geëerde lezers van dit walgelijko modder of slijk onder hunne oogen te moeten breDgen. Wij handelen aldus uit plicht, eD, namelijk, om hun te bewijzen wat vertrouwen men stellen mag in de belof ten van liberalen en socialisten die belo ven de godsdienstige overtuiging van allen en de bestaande toestanden in zake van Godsdienst te zullen eerbiedigen. Opgelet - Do priesters onzer goedo stad Gee- - y&rdsbergen zyn onbekwaam hunne hei- lige zending te vervullen; er zijn paters ter hulpe gekomen die in 't klooster van Hunnegem zijn gehuisvest tus- schen haakjes gezegd, zij wonen in 'tcollegie. De farceurs (zou dat op 't werkvolk zijn ??j gaan naar die paters luisteren en amuseeren zich daar toch zoo goed 't gelijkt er op eene vertooning van j l'armée du salut en 'tis spijtig dat er nog met gcene rotte appelen naar de paters wordt gesmeten Eene zuster speelt danskens op de piano, de paters deelen de liedjes uit, enz.... Alle avon den verandering van vertooning, zang, piano, meeting van den pater enz. enz Ziedaar, geachte lezers, wat de libe ralen en socialisten verstaan door de godsdienstige overtuiging van allen en de bestaande toestanden in zake van Gods dienst te eerbiedigen. Van op hunne mestkar modder en slijk op 't priesters kleed werpen, zelfs weêrlooze klooster zusters door vuige zinspelingen veronge lijken om niet te zeggen, lasteren, de ceremoniën van onzen H. Godsdienst be spotten dat is bij de liberalen en socia listen een tweede natuur geworden. En de groenen die beweren catholiek te zijn, gaan hand aan hand met die zoo verach telijke als schijnheilige godsdiensthaters, met geuzen zonder eer en zonder ge weten I Maar O hoogmoed I O wraakzucht Het likken der staldieren. Als staldiereu alle voorwerpen likken, die onder hun bereik zijn, dan is dat of eene onhebbelijke gewouute of een bewijs dat hun voeder te weinig zout en phosphoor- zuur bevat. In 't eerste geval kan men niet beter doen dan de voorwerpen, die belikt wor den, te bestrijken met een kwalijk rie kende stof. Het tweede komt voor bij het gebruik vau slecht hooi, dat tijdens den oogst herhaaldelijk doornat geregend is en daardoor veel van zijn zouten verloor. Om 'l kwaad te voorkomen geve men het vee dagelijks over het voeder heen wat keukenzout en bereid beendermeel. Vooruit van Dijnsdagll., deelt mcê 1° Een knipsel uit Eet Hecht vau Leeuwke Plancquaert van 26 Maart. 2° Twee artikels van 't orgaan van Chipka. Vooruit acht dat alles weerdig van op zijn eorste bladzijde te verschijnen en van geene bemerkingen te laten volgen. Het roode orgaan oordeelt dus dat er niets moet bijgevoegd worden voor de roode propaganda. Veemerken. De regeering is voor nemens het reglement op het veemerken niet meer te doen toepassen tenziju op de dieren welke uit den vreemde wordeD in gevoerd. Deze zullen voortdurend moeten gemerkt worden. Het merken zou, in zekere gevallen, vrij kunnen zijn. Men zoekt het middel om tot de af- schaffiog te geraken van den inventaris die moet gehouden worden door de vee merkers, werkende in de grensstreek waar het merken wordt behouden, zoodat men alleen den iuventaris van den tol- dienst zou behouden. Stad Mechelen. Donderdag4 Mei aan- j staande, zal te Mechelen, op het gehucht Neckerspoel, de jaarlijksche Vecmerkt L met Prijskamp plaats heb- ben. Deze, als voornaamste merkt, van het land, zal zooals naar gewoonto, bezocht worden door een groot getal landbouwers en veeteelers, zoo Belgen als vreemden, die verlangen hunne stallen te voorzien van schoon vee zoo van inlandsch als van hollandsch ras. Kalk in Congo. Langsheen den spoorweg van Matadi naar Leopoldsville, namelijk op het hoogvlak vau Banga is eene steengroef ontdekt, die voor het maken van kalk uitmuntend is bevonden. Deze ontdekking is vau veel weerde voor de groote werken, door den Staat uit te voeren. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 10 goede machienbreisters 2 kleerma kers 2 schoenmakers 2 smeders 3 schrijnwerkers1 kuiper. Vragen werk Een meisje met zeer goed gedrag en kunnende goed de kleermakerij, verlangt posten om zich ten huize te begeven een jongeling met goed gedrag, kennende de Vlaamsche en Fransche talen, en heb bende een goed geschrift, vraagt plaats als bediende (schrijver) in fabriek of werkhuis. 1 koetsier 2 kuipers dag- looners en fabriekwerkers. kweeken. (Getrokken uit do gazet van Pie Daens van 5 October 1890). Als de logiebende in tijcis geene echte priesterschandalen achterhaalt, dan vindt zy er uit. Kunneu wii den priester zelf niet verpletteren, wy zullen modder op zijn kleed werpen, a is hare belsche leuze. De liberale en socialistische gazetten hadden zoo alweer een schandaal op de plank dat zij overal uitbazuinden. Een priester, M. Lacroix, onderpastoor te TrouviUë, was aangehouden onder be schuldiging van een overgroot getal eer- looze aanslagen. Die priester was inder daad aangehouden onder do lafste be schuldiging en had hij 't geluk niet gehad eerlijke rechters te vinden, hij ware wel licht onschuldig veroordeeld. Drie meisjes traden als getuigen op. Eeno vrouw met een betreurensweer- dig zedelijk verleden had het complot helpen-op touw zetten. Haar dochterke van 12 jaar, eerste getuige, kwam bare beschuldigiug beves tigen maar zij werd door de rechters bui ten zaak gesteld omdat hare gezegden valsch bevonden weiden. Een tweede meisje gaf eene beschrij ving van het vertrek waar de aanslagen zouden gepleegd zyn en zij bewees zelfs die plaats niet te kennen. Eindelijk, de derde getuige, een meisje van 12jaren, Marie Buel, eindigt met de bekentenis dat zij het voorwerp ge- weest was van aanslagen van eenen persoon dien zij noemde en dat die per soon haar opgestookt had priester Lacroix ie beschuldigen. Het lielsch logiekomplot is dus hier mislukt J De Paters Jeeuioten. Te recht doet onzo geachte groote Con frater Eet Handelsblad bemerken dat het een geluk is dat ze bestaan Als de liberale journalisten ze niet hadden wat zouden ze gaan doen Heeft er ergens eene revolutie plaats? 't zijn de Jesuieten. Verdwijnt er hier of daar eeDe groote fortuin 't zijn de Jesuieten. Wordt er eene overgroote bazar ge- bouwd 't zijn de Jesuieten b Het credo van den liberalen journa- list is zoo eenvoudig mogelijk: alles wat er gebeurt, is de schuld der Jesuieten. Voegeu wij hierbij dat telkenmale de aardappelplaag zicb vertoonde het, vol gens da liberalen, ook al de schuld is ge weest der Jesuieten. Wedstrijd. In den wedstrijd voor techoischen klerk der werken aan de Staatsspoorwegen hebben slechts 4 van 31 kaudidaten voldoende geantwoord. Eenigen echter hadden slechts een klein getal punten to kort en daar er 18 plaat sen open zijn hoopt men dat de heer minister wol zal willen eeD beetje toe geven. In alle geval is hier dus nog een vak waarin de concnrrencie niet al te groot schijnt to zijn. Bericht aan degenen die zich door ern stige studie niet laten afschrikken. De Belgen in Rusland. Volgens de Novusli zou er in hoogei bestuurlijko kringen spraak zijn voortaan de vreemde nijveraars in Rusland geene moeielijk- heden meer aan te doen, en gedurende een zeker tijdverloop geene maatregelen tegen hen te nemen. Er zal ook gezorgd worden dat er gedu rende dien tijd in de huishoudkundige politiek geene potselinge wijzigingen meer worden gebracht, van aard om hunne plannen te dwarsboomen. In eene weverij te Rousselaere is den 17° het werk gestaakt, om te protesteeren tegen het lage dagloon. De houding der stakers is ze*r kalm. De steenbakkers van Brussel hebben eene vergadering gehouden in De Zwaan, Groote Markt, eu besloten hunne eischen om opslag vol te houden. Na de vergadering hebben zij, in groote groepen, kalm de stad doorkruist. De vcrgulders en lijstenmakers volgen dezelfde taktiek. Zij vergaderden in het oude Maison du Peuple. Deze hebben eenen brief naar de Etoile gezonden, om hunne houding uit te leg- geD, en te betoogeu dat, wat er gezegd wordt over de concurrentie van andere steden, op onjuiste gronden berust. Te Gent, zeggen zij, winnen de vergul- ders slechts 35 en 40 centiemen per uur, tegen 50 te Brussel. Maar te Geut hebben de bazen het vormen van bonden in do hand gewerkt, terwijl zij to Brussel gedu rig stokken in de wielen steken. Bij de mijnwerkers. Het is op deze werkstakers dat het publiek vooral het oog houdt. Het gist reeds eenige dagen in die stro keu. De leiJers doen hunne volgelingen 20 en 25 ten honderd opslag vragen. De mijn bestuurders willen 10 ten hon derd toestaan, maar nu niet. Zij willen den scbyn niet aannemen, als hebbende toegegeven aan den dwang der oproer stokers. In de kom van Charleroi is de onmid- delijke algemeeue werkstakiug gestemd, voor de vier bassins. Maar de vier bassins schynen niet zoo genegen om aan dit bevel te gehoorzamen, want ondanks de talryke meetingplak kaarten en andere propagandamiddelen,' zelfs een oproep tot de burgerij om de stakers te ondersteunen, is de staking tot nu toe nog altijd niet algemeen. Ziehier eene opgaaf over den toestand van maandag ontleend aan de XXe Siècle, die men niet zal verdenken de werkmans zaak ongenegen te zijn. In den put Caribinier 2, staakten 150 man op de 250 Ia den put Carabinier 3, 150 op 235 In de drie mijuen der Trieu-Kaisin, 720 op 900 In Viviers 400 op 435 Te Montigny staakten meest allen TeChatolineau staakten 800 op de 1000 En zoo gaat het voort, voor al de mij nen in de onmiJdelijke nabijheid van Charleroi. Dit heeft don kolonel vau het 1* jagers doen besluiten, de soldaten van zijn regi ment, die in verlof waren, terug te roe pen. Ia het Centrum hebben do citoycnsCa vrot en Mansart de werklieden tot staking aangezet. In den Borinage speelt Smeets den apostel der solidariteit. De opstokerijen beginnen reeds hun uitwerksel te toonen, door een dynamiet- aanslag, die te Withéries hoeft plaats gehad. Na eene meeting is vóór de woning van den veldwachter, eene dyoamielkardoes, ontploft, die nog al wat schade heeft aan gericht. Personen werden er niet gekwetst. In 't Luiksche zijn maandag namidda; in drie of vier mijnen de groote helft do werklieden achter gebleven. Iu de andere mijnen waren de ploegen voltallig. De werklieden van Bois d'Avroy volgen de stakers niet. In deze mijn wordt aan eiken werkman, die gedurende de quin- zaine geen dag afwezig blijft, een vollen dag loon toegekend. Geene verandering te Seraing. In do meeste mynen wordt met halve- of 3-kwartploegen gewerkt. Te Montegnée, waar de werklieden sedert 1 april reeds eene verhooging ge noten van 5 ten honderd, werd ook eene poging tot staking gewaagd, doch deze had geen bijval. Er waren maandag zelfs minder afwezigen dan op andere maan dagen. Wij vinden in de socialistische en libe rale bladen dezelfde opgeschroefde en overdreven tijdingen, die wij bij vroegere werkstakingen waarnamen. Eu 't is bijna of Eavas daar aan wil meehelpen, want Handelsblad ontving vau haar een depeche, gedagteekend uit Brussel, 17 april, waarin gezegd wordt - Ia tegenwoordigheid der algemeeno werkstaking heeft do regeering besloten tot de molmiseering der troepen. Maandag namiddag waren deze reeds in de kazernen geconsigneerd, gereed om te vertrekken. Do icpakking is gedaan en de officieren hebben hun marchckleedin- gen naar de kazerne moeten brengen, b Welnn, in Brussel zelfheeft geen enkel blad van die depeche melding gemaakt. Wij vinden niets dan het bericht van éénen kolonel, die, zooals wij hooger melden, zijne verlofgangers naar hun gar nizoen terugroept, te Charleroi, in de streek der werkstaking, een voorzichtig heidsmaatregel van wege den korpsorer- ste zelf. De toestand betert. Seraing, 18 april. Bij Cockerill, waar de werkstaking het ergst is, zijn 200 mannen meer aan het werk dan de vorige dagen. Te Montegnée is in 't geheel geen werk staking. Wel ie Grace-Berleur. Te Ans in 1 put. Te Herstal werkten 5 mijnen voltallig allen werken te Flé- malle, te Hallaguc, te Tilleur, te Jemap- pes, te Wandre,te Angleur, te St-Nicolas, Luik, 18 april. De toestand in de kom van Luik is dezelfde gebleven. Toch is er in de mijnen van Seraing eeno lichte herneming aan te stippen. Van den anderen kant is het getal stakers toegenomen in Grand-Bac en Epiroux te Ougrée, en in den Corbeau te Grace-Berleur. Te Flomalle-Gramle, waar het werk reeds hernomen was, heeft men het dijus- dagmorgend andermaal verlaten. Eenige werklieden, die aan de staking geen deel namen, werden mishandeld door de stakers. De politiecommissaris, geholpen door de gendarmerie, heeft zeven personen aangehouden. Bergen, 3 uren. De algemeene werkstaking is besloten. 10,000 mijnwerkers weigeren néér te dalen, maar men is overtuigd, zegt Havas, dat dijnsdag avond de stilstand algemeea zal zijn in al de mijnen. De stakers zijn besloten het werk niet te hervatten, zonder de gevraagde ver hooging bokomen te hebbeu. (Havas). MAATSCHAPPIJ Algemeene vergadering op Zaterdag 22 April aanst., om 8 eu half uren '8 avonds, tor herberg - Het bronzen Paard, - bij den heer Liborius De Tollenaere, Eiland straat, n* 1, (naby de Zwemkom). MAATSCHAPPIJ V EEGA DE RING op Zaterdag 23 April 18Ö9, om 8 on uren 's avonds. Af Jot-ling A, ter her berg van Benoi: Hermans, Dam en nadien bij JeanSpaem, Molendries. Afdeeling B, ter herberg van Josepl Keppens Violettestraat en nadien bij Vai der Biest Alfons, Varkensmarkt. Afdeeling C, ter herberg van Loui Sonck, Binnenstraat en nadien bij Mari. nus Bisschop, Groenstraat.! Afdeeling D, ter herberg van Frai Van Cauter, Hovenierstraat en nadien b; Frans Daelman, Moorxelbaau. naar het H. Hert van Montmartn te Parijs, naar de Grotten van Sin Antonius te Brivo pq naar Onz- Lieve Vrouw van Lourdes VAN 8 TOT 16 JUNI 1899. Onder het Geestelijk Bestuur van de Minds broeders-Capucienen. VERTREK den 8 Jnni van Brussel Gent in den voormiddag. Aankomst te Parijs rond 6 uren 's avondi Vertrek uit Parys naar Brive den 9 Jnni 's avonds om 5 uren. Aankomst te Brive de 10 Juni rond 5 uren 's morgens. Vertrek ui Brive rond 9 nren. Aankomst te Lourdes di 10 Juni tegen de avond. TERUGKOMST. Vertrek nit Lonrd den 15 Juni's morgens om in België aan komen den 16 Juni rond den middag. De rijtuigen van den ijzeren weg van Oi leans die de bedevaarders vervoeren v& Parijs naar Lourden dienen tot het vervoert bij de terugkomst tot in België. PRIJZEN DER KAARTEN Uit Brussel 1* kl. 154 frs. 2« kl. 97 frs.3' kl. 65,00 fr Uit Gent 1' kl. 155 frs. 2' kl. 98 frs. 3* kl. 65,00 fn PRIJZEN VOOR VERBLIJF EN VERDERE KOSTEN. Boven de vorengenoemde prijten m 100 frs. in de eerste klas. 60 frs. in tweede en derde klas. De personen reizende in tweede en den klas kunnen nochtans de verblijfkosten vi eerste nemen. INSCHRIJVING De lijsten zullen den 20 Mei gesloten den. In geval van wettig beletsel zal b gestorte geld teruggegeven worden tot de dag vóór het vertrek. Voor de personen die zich na ln Mei latt inschrijven, wordt den prijB vermeerde met 5 franken. Die vermeerdering zal stro geeischt en in de kas der arme sieken worden. ZIEKEN. De arme zieken znllen kort loos volgens de ontvangene aalmoezen vaard worden. Een geneesheer zal de bedevaart verg! zeilen. Al de zieke of gebrekkelijke personen d zich laten inschrijven, worden verzocht oi ten minste 15 dagen voorop, een getuigschn van den geneesheer te laten toekomen. Voor de inlichtingen en inschrijving! wende men zich tot M. Francois Alfred Bestierder der Bedevaart, NoorderboulevaB 45, te Brussel en tot M. Clemens Van Putte, uitgever van Den Denderbode, te Aal* lot het Heiligdom van PATRONES VAN LIMBURG. In Mei 1898 hebben de zoo luisterlijk Kroningsfeesten van O. L. V. van CorteQ' bosch de algemeene aandacht en god» vrucht tot die machtige Patrones vai Limburg io al de proviuciën van oa vaderland opgewekt. Do gansche Mei maand van dit jaar zullen duizende ei duizende bedevaarders de Hemclmoede aldaar nogmaals komen vereeren. Menig vuldige Processiën zyn reeds aangekon digd. Alle dagen der maand wordt aanhou dend het H. Misoffer opgedragen vau 5 tot 10 uren, aan het prachtig troon- altaar van O. L. Vrouw. Het Lof dage lijks ten half 4, Zondags, half 3 uren. De schilderachtige liggiug van Corten- boschs' Heiligdom, in de nabijheid dei statie, de luister van dezen veimaarde» tempel,de barmhartigheid, die er O. L.V. door menigvuldige genade, ja zelfs door uitstekende mirakelen aan hare vereor ders verleent, zijn zoovele beweegredenen om de gcloovigeu alom aan te sporen en de H, Maagd in do Meimaand te k voreeren. Toteenen godsdieustigen uitstap voor Kostscholen,Congregatiën, Broederschap pen, Patronaten, enz... bestaat er geene geschikter plaats dan het schoon Heilig dom dor Patrones van Limburg te Corten- bosch. N. B. Voor meerdere inlichtiugen of schikkingen leze men de groote plak kaarten, of men wonde zich schriftelijk tot den E. H. Gbauwels, Pastoor van Cortenbosch. AALST.Diefstal met braak. Zondag avond tusschou 7 h 11 uren terwijl M. DeGolsen zijne vrouw,wonen de Oude Vischmarkt n° 10, hunne woning hadden verlaten, is er een dief, bij mi Mei vau cenon valschen sleutel binnenge drongen. Toen zij thuis kwamen bevonden zij dat op twee slaapkamors alles overhoop was geworpen en een koffertje dat zich in eeu§

De Denderbode | 1899 | | pagina 2