Zondag 25 April 1899 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 5559 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verheven princiepen De Moordenaar? 0 De wijsheid der Natiën. Dien Dendergalm Zilveren Jubelfeest Woeste- Provinciale Tentoonstelling. De nieuwe kieswet. Nieuw brandmerk De hoogmoed. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiëu door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique m\ Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en yrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 22 April 1899. Wij zinspelen, lieve lezer, op de ver hevenheid der princiepen van onze fa meuze geuzen. Het gebeurt hen soms van onzen Godsdienst te spreken, van zijne rol in de geschiedenis der bescha ving eD, lijk men het begrijpt, allen in vloed te loochenen op de zedelijke vor ming van het bart. Ons verwondert dat niet van onze fa meuze jannen uit de Vrijheidstraat die eens beweerden dat het lezen van onze delijke hoeken geen nadeeligen invloed heeftDie groote heeren zien liever een werk van Zola b. v. in de banden der kinderen dan de catechismus I Van den anderen bant loven onze mops geachte en gewaardeerde heeren, de ver heven en zielvormende grondbeginseld van het liberalism. Welke zijn nu die fameuze grondbegin sels waarop die groote geuzeu dau steu nen t Daarover willen wij een woordeken zeggen zooveel te meer dat bet terzelf- deriijd twee der tegenstrevers onzer katholieke Partij doet kennen. Men had aan het Laagste Nieuws ver weten dat het niet deed dan draaien, dat het, op bevel der logie, dat vertrappen moest wat het geroepen was uit al zijne krachten te verdedigen. De domme lummel zette, zoo men in het fraDsch zegt, le pied dans le plat - wy schrijven hier ook een woordeken fransch en wij hopen Monsieur le Bedac- deur niet boos zal zijn, hij die zondag 11. fransch met hair op schreef of was het de faut van de letterzetters Het Laagste Nieuws antwoordde - Wij zullen zoolang draaien tot de liberalen terug overal in de kiezingen zullen zegepralen. In de plaatsen waar onze gezindheid niet kan gelukken, zullen we voortdu rend den natten vinger in de hoogte tteken om te weten van waar de voor- deeligste wind komt... om hem in onze liberale zeilen te vangen. Dat noemen tzij liberale takliek en voorzeker de beste en de voorzichtigste, om vroeg of laat terug aan het bewind te komen. Dat is nu die verhevene guuzenmoraal, de zoogezegde onsterfelijke. Het geuzen- dom is onsterfelijk heeft ergens een ver waande uitgeroepen. Wij zoggen bloot eenvoudig, zulke cy nische taal broekt alle moraal af; het is eeDe hulde gebracht aan den vei maarden stelregel: hel einde wettigt de middelen, van een voorvader der geuzerij, Machia- vel, tot de hoogte van een princiep ver heven. Einde goed, alles goed, zegt de geuzerij in haar fameus draaiersorgaan als men er maar komt dat is genoeg, om het an- W I E IS RAAK HET HOOGDUITSCH DUABD WA G IY ER. 71,u YJERYOLG. Toen mevronw Bartineux an Sofia het kutael binnan traden, kwam da inarkiaa van Charlamont dan trap af. Hij was bleekar dan gawoonlijk, maar de darnea bemerkten niet dat hij van klexr veranderde, toen hij baar zag. Hij wilde naar da bibliotheek gaan, maar mevrouw Bartiuenx hield hem ataande en deelde hem in 't kort mede wat er gebeurd was het meeet had zij het over haren schrik ten aanzien van juffrouw Lepage. De markies hoorde haar schijnbaar oplet tend aan, wenaohte de dames geluk met hare redding en gaf haar don raad van kleedereu te verwisselen, epdat aij geeno konde zouden vatten. Desa raad werd gevolgd. Do dames bega ven aich naar base kamers. Mevrouw Barti neux riep hare kamenier en de huishondeter, die hare natte kleederen uittrokken en haar te bed legden. Sofie nam een warm bad en ging op eeneueanapé bij den aohooreteen liggen. dere moet men zich niet bekommeren. Maak den vinger nat, steek hem in de hoogte en zie van waar de wind komt Zoo leeren de geuzen Vooruit kou die taal niet verdragen. Alhoewel zij moer dan reden had te zwijgen schreef de roode vod van Gent bet volgende Dat is de brutale bevestiging van wat sedert lang werd gezegd. De liberalen draaien tot dat ze de baat zijn, en dan laten ze alles gaan wat gaat. Dan vergeten zij al hunne be loften. Dan is er niets meer dan verdee ling van den koek, aan de vriendjes Dat is liberalism. Foei 1 En zegge dat mannen die malkander zoo goed kennen, die malkander zoo juist naar 't leven hebben geschilderd cu op vele plaatsen samenloopen. Schoon dus. Hier te Aalst is het echter eeu trio. Men moet er inderdaad een hoopje geluk zoekers bijvoegen welke door den hoog moed verblind niets anders beoogen dan hunne eigene persoonlijke verheffiug. Hoe zedelijk, hoe zedelijk op politiek gebied I De taal van het volk is rijk aan leer spreuken, aan onbestrijdbare waarbeden, aan erkende grondstellingen, die allen behooren aan de wijsheid der natiën. Zoo luidt het orakel Ken u zeiven de onbekende maakt de onbeminde de voorzichtigheid is de moeder der wijsheid zeg mij met wien gij verkeert en ik zal u zeggen wie gij zijt de kook riekt altijd naar den baring wel doen doet niet vreezen vlucht den booze, sluit u aan met don goedo enz.,bij bonderden. Welnu de liberale partij ontvangt het ordewoord van de vrijmetselarij zij is het ook eens met de socialisten die sameuhang danst op ééa fluitje. De liberalen, als zij aan het roer van bet land of van de stad niet zijn, weten te spreken van hunnen eerbied voor den Godsdienst, voor de Kerk voor de Pries ters van hunne verdraagzaamheid voor alle overtuigingen van buuue verkleefd heid aan den Troon van hunne vader landsliefde van hunne groote genegen heid voor de belangen van bet werkvolk en intusscbentijd verbroedereu zij met de mannen der Logiën, zij sluiten verbond met de socialisten op de dubbele basis van bet zuiver algemeen stemrecht en de evenredige vertegenwoordiging, met de socialisten, ja, de hevigste vijanden van den Altaar en van dea Troon. Laat ze boven komen en zij zullen hunne schaapsvellen, hunne maskers af smijten, hunne zoogezeide verdraagzaam- Ten tweede male was zij aan de aauslagen van haren vijand ontkomen, maar zij beefde ala zij er aan dacht, nog langer op Charle- mont te blijven. Hij heeft aich in het hoofd gezet, mij van kant te maken, zegde zij zacht tot zich zelve aan Filip Piron denkende. Ik zou gaarne sterveu, wanneer ik den naam my os vaders slechts kon zuiveren maar zoolang mijne zending niet vervuld is, mag ik op zulke wijze niet uit den weg geruimd worden. Filip keut mij en wil mij vermoorden, juist omdat hij mij vrssst. Maar waarom vreest hij mij Ik most begrijpen, dat ik in hem den moor denaar zie van den laataten markies Zijne pogingen beveitigen mijn vermoeden. Hij is even sluw als boosaardig. Hoe zal ik zijne schold bewijzen XXVIII. EENE ONTMOETING. Mevrouw Bartineux, noch Sofie verschenen dien dag aan het ontbijt. De huishoudster bezocht laatstgenoemde en bracht haar een briefje van graaf Beaucourt. Sofie was kort in haar antwoord en deelde hem mede, dat het onvrijwillige bad kaar geen kwaad had ge daan en zij hem den volgezden dag bij het ontbijt zon zien. Laat in den avond kwam de huishondster, gevolgd door een meisje, dat allerlei lekker nijen op een blad droeg. Sofie verzocht de huishoudster eeu tijdje bij Laar te blijven praten. heid, hunne gematigheid, bunnen eerbied voor kerk en priesters in den vergeten hoek latenom nu meer dan eens hun programma, het symbol urn der Losiën ▼oor te stellen en uit te oefenen. De Kerk moet verdelgd worden I dood aan do Kerk I dood aan den Godsdienst 1 Herdenk, de hatelijke schoolwet van 1879 die overal in 't land tweedracht zaaide Herdenk de sckoolpaleizen, zelfs daar waar zij even noodig waren als water in de schoenen Herdenkt de krenking der vrijheid van geweten, de vrijheid van onderwijs Herdenkt de herkenning en verheer lijking door de liberalen van de roode vaan, bet vaandel van moord en omwen teling De wijsheid der volkeren zal u zeggen de liberalen verkei ren met vrijmetselaars en socialisten met wie gij verkeert wordt gij geëerd. Wilt gij noch van vrijmelselarij noch van sociali8mus, vlucht de liberalen die de trawanten der vrijmetselaars en de voedstervaders der socialisten zijn. Zoo zeer is bij liberaal, 't is te zeggen, tegen de vrijheid dat bij een artikel schrijft tegen eeu Ouderling van de Moor- selsche baau dio op ziju knieën viel om den Zegen te vragt-n wat gaat u dat aan Philistijn Zijt ge daarmeê iets gehia- derd Valt op uw knieën voor deu Groot meester der Logie. voor den Sultan der vrijdeukerij, gij zijt daar iieber van, maar laat 't Katholiek Volk gerust 1 En iu bun nen dommen hoogmoed, die onnoozel trippen van vrijgeestjes vragen Heeft dit dwaashoofd nog niet genoeg met zijne O. L. Vr. van Hall.... - Dien Dendergalm Ze loopen er verloren van hun leugens in die liberale gazet Over 14 dagen was 't patent, ze wisten het, ze schreven met groote letters dat de Moeders van Aalst den Bisschop zijnen zegen hadden gevraagd, uit schocf- felderij, om een brood te krijgen en nu zondag schreven ze dat de Bisschop zich vergenoegd heeft met Benedictiëa te ge ven en Surmoenen te doen, zonder iets te geven.... Gaat daarmeê op l en wie zal zulke leugenaars nog kuunen gclooveu (Land van Aélst, 19 Oogst 1888.) En zeggen,geachte lezcrs.dat de groene held nu ten volle 't accoord is met do mannen van Dien Dendergalmvan dit vuil bladje, dat op de orgelbals boft, die lacht met d'uitvaarten, met do Mis siën en met de Paters-Missiounarissen, die vuilen klap afgeeft, die zelfs Ons Lieve Vrouw, de Moeder Gods, bespot en beleedigt... Ja met die mannen is dc groene held ten volle 't accoord en dit bij zo» verre dat ze elkander raadplegen over de aanvallea die tegen de catholieke Partij zullen gericht worden. Hoe laag zijt ge toch gedaald, O groene schij velaar I Deze nam de uitnoodiging aan en zette zich bij haar neer. Sofie vroeg naar mevrouw Bartineux. Zij ie erg ziek antwoordde de huishoud ster. De schrik, het koude bad en daarna do vaart in de natte kleederen hebben baar de koorts doen krijgen. Zooeren ie om een dok- toor gezonden. De arme oude dame klaagt zeer. De huiehondater bracht het grootete ge deelte van den avond bij Sofie door, die zij in den korten tijd dat deze op het kasteel ver bleef, had leeren liefhebben. Het meisje wist met eene wending het gesprek op het familie drama van Charlamont te leiden en de huis houdster moest de geschiedenis vertellen, doch zij kon niets zeggen wat Sofie niet roede wist. Gelooft gij dat Alexa Mixteme zijnen broeder vermoorde vroeg zij. - Hoe kan ik iets andere gelooven vroeg de huishoudster verbaasd. Maar ik kende Alexe Mixtome zoo goed, dat ik wel weet dat bij het niet niet voorbedachten rode gedaan heeft. Hij deed het in drift en ik ben over tuigd dat bij gaarne zijn leven zou gegeven hebben, om dat van zijnen broeder te kannen terugkoopen. Hij was de rechtschapenheid en oprechtheid in persoon, maar hij had te warm bloed en liet zich te spoedig door andere invloeden bebeerscben. Niemand gelooft dat hij den moord met opzet pleegde. De zilveren Jubelfeest van onzen achtba ren Volksvertegenwoordiger was bepaald vastgesteld op 11 Juuiaan*t., docb zij zal noodzakelijk moeten verdaagd worden tot Zondag 18 Juni en misschien tot Zondag 25 Juni alhoewel deze date wat al te laat schijnt. Zondag 11 Juui moeten eenige provin ciale kiezingen plaats hebben en, onder andereu, moet het Canton van Geerards- bergen een lid vau deu provincialen Raad verkiezen ter vervanging van onzen acht baren Volksvertegenwoordiger M. A. Vau iler Linden. Onze vrienden van Gaerards- bergen zijn dus dien dag niet vrij. Van den andereu kant, hebben wij de feesten der inhuldiging van de nieuwe brug over de Schelde to Dendermonde welke door Z. M. den Kouiug zullen worden bijgo- woond en op 11 of 18 Juui zullen plaats hebben volgens deu dag door Zijne Ma jesteit to verkiezen. Het spreekt vau zelf dat feesten op den zelfden dag te Aalst en te Dendt-rmoude, om vele reden, onmoge lijk kunnen gehouden worden. Do dag der Jubelfeest te Aalst zal dus slechts defini tief kunnen vastgesteld worden wauneer Z. M. Leopold II den dag der feesten te Deudcrmoude zal verkozou hebben. Laat ons hopen dat hij don 11 Juni zal verkie zen. GENT 1899. Prijskamp met de Krulbol. De Commissie der verschillende feesten heeft, met goedkeuring van het Uitvoe rend Comiteit,een algemeenen prijskamp met de Krulbol uitgeschreven. Deze prijskamp, de voordeeligste vau allen, zal geschieden op drie achtereen volgende Zondagen, tc weten op Zondag 18 en 25 Juui en 2 Juli, telken» om 9 uren 's morgens te beginnen. 2000 franken prijzen, met prachtdi- ploraas zullen verspeeld worden. De inleg is bepaald op2frankeu p#r peloton van 2 mannen daarvoor bekomt elke speler eene kaart, geldig voor eon bezoek aan de Tentoonstelling en dienstig voor hem zeiven of ecnen andere, op eenon dag naar keuze van den bezitter der kaart. De allerlaatste prijskamp voor de overblijvende winners zal geschiedeu op oenen later te bepalen Zondag van Juli, op twee banen welke zullcu aange legd zijn binnen deu omtrek der Tentoon stelling. Wie verlangt deel te nemou aan dezen dubbelen mei kwaardigen prijskamp, biedt zich aan, 's Zondags van heden af, tot den Zondag 4 Juni inbegrepen, van 8 uren 's inoi gens tot 8 uren 's avonds, bij deu heer Secretaris van dea kampstrijd, Th. De Grie, St-Pharaïldeplaats, 12, recht over het Gravenkasteel ie Gent. Daar kan men alle verdere inlichtingen bekomen. De Feeiten in de Tentoonstelling. Het Comiteit der feestelijkheden heeft de feestelijkheden vastgesteld welke ge- dureude de maand Juni zullen plaats hebben Den 4,?om 3 uren, uitvoering der Can- tate van Arteveide. Den 11, om 4 uren, Bloemenstoet. Deu 18, groot Wapenfeest, ingericht door de maatschappij St-Michel, Jeanne d'Arc cd Ls Cercle d'Escrime. Den 25, om 3 uren, Reuzenstoet. Deze laatste stoot zal ongewoon schit terend zijn. Al de steden der provincie hebben be loofd dat zij hunne reuzen zullen zenden om er aan deel te nemen. De bijzonderste Gilden, Maatschappijen van Rhetorica enz., hebben ook hunne medewerkiug beloofd. Er zal in den loop der Tentoonstelling ook een groote pryskamp plaats hebben voor Karabijnscbutters en Balspelers. De beer J. Lefranc zal tijdeus do Ten toonstelling, met zijnen luchtbal reisjes doen ia de lucht. Op zekere dagen zal de ballon vastge legd worden, op andere dagen zal doop- stijgiug vrij geschieden. Wie lust heeft eens een schoou pano rama te aanschouwen, zal bij dergelijke luchtreizen biertoo de gelegenheid vinden. Congres van Brandweermannen. In de maand Juli zal te Gent, een in ternationaal coDgres van pompiers plaats hebben Tusschen de verschillige pompiers van België en van den vreemde, zullen uiterst merkwaardige en belangrijke kampstrij den gehouden worden. werp op do verkiezing der Leden van de Volkskamer en dos Senauts welk komt aangeboden to worden is do verwezenlij king der E. V. volgens het stelsel-Struyo. Slechts zal het toegepast worden in do Arrondissementen Brussel, Autwerpen, Luik, Geut, Bergen, Charleroi en Leuvea. Vau de 152 leden der Volkskamer zullen er 83 verkozen worden volgens het thans in voege zijnde stelsel 69 met de E. V. De plaatsvervangers worden ingevoerd zooals bestaat voor de Gemeenteraden. Het quorumom tot do verdccling der zetels toegelaten te worden, is op '/e be paald, in andere woorden, dat elke party die niet hot zesde deel der uitgebrachte stommen behaalt, tot de verdeeling der zetels niet kan toegelaten worden. Het wetsontwerp is onderteekend door al de minister en zoo De XX* Steele beweert, zal het ministerie de cabinets- kwestio stellon. Wij zullen het vertoog der beweegre* denen afwachton 't welk ons nadere in- lichtiugen verschaffen zal. Sofia zuchtte bij de gedachte, dat niemand van ben die haren vader gekend en bemind bad, behalve hare moeder, ooit aan zijue schuld had getwijfeld. Toen de huishoudster haar verlaten had, gaf Sufie zich weer aan hare gedachten over. De moeilijkheden welke sich voor haar opeen- stapelden schenen haar onoverkomelijk toe en haar vijand was te gevaarlijker, omdat hij in het geheim werkte Zij wist niet waar zij zich tegen zijne aanvallen te verdedigen had. Maar toeh kon sy niet ontkennen reeds ver gevorderd te zijn en dit feit gaf haar weêr moed en hoop. Den volgenden morgen was mevrouw Bar tineux zoo ziek, dat zij het bed niet kon ver laten Sofie vertoefde eenige uren bij haar en begaf zich vervolgens naar het terras, waar zij graat Beaucourt vend. Hare houding was zoo kalm, dat ienanil, haar goed beschou wend, niet anders kou zeggen of de graaf was slechts een harer kennissen, maar de bezorgd heid van dezen en de vereering welke uit zijnen blik en zijue stem spraken, waren voor Sofie de zekerste teeksneu zijner onwankel bare liefde en trouw. Middags kwam er eea brief voor Sofie, van mevrouw Mixtome, die van het ongeval geboord had en bevreesd was voor de gezond heid van het meisje. Zy verzocht Sofie naar Montfa;on te komen, zoodra zij er toe in staat zou zijn en herinnerde haar er aan, dat groene judassen Er bestaat to Brugge ook eene partij van christeue democra ten maar zij moeten weinig gemeens hebben met ouze Donckisten, want ze komen te beslissen dat zij gecne overeen komst willen sluiten met de liberalen en socialisten tegen hot catholieke stedelijk Bestuur van Brugge. Hunne godsdienstige en christeue ge voelens laten niet toe, zeggen zij, van eeu verbond aan te gaan met de eeuwige vijanden van onzen H. Godsdienst. Wat nieuwe kaaksmeet voor onze groene judassen 1 Z. H. de Paus zegt tot de catbolioken Vereenigt u tegen do socialisten...- on de groene chefs zeggen tot bunno groene kliek van AalstVereenigt u met de socialisten Eu niettegenstaande schermen de groene judassen gedurig met de encycliek en stelleu zij zicii »oor als getrouwe onder danen van Z. H. den Paus. O die pbarisëers Wie is er dom genoeg om zich nog door die kwakzalvers te laten verleiden zij zoo spoedig mogelijk Montfajon zou ver laten en Sofie wachtte om haar te vergezellen. Dezo beantwoordde den'briof onmidaelyk au gaf den bode van mevrouw het antwoord mede. Zij schreef dat zij den volgenden dag naar Montfagon zou komen, en dat bare ge zondheid volmaakt was zij bedankte baar tevens voor hare belangstelling. Mevrouw Mixtome ontving Sofia's brief na liet eten. Zy doorliep hem vluchtig en stak hem ia den zak, om hem later met meer op merkzaamheid te lezen.Spoedig daarop bracht de markies vau Charlamont haar een kort avondbezoek, waarop hij ovar de bijzonder heden van het ongeval ondervraagd werd. Hij vertelde de zaak in het kort en «cheen er weinig beteekeiie aau te hechten. Hij vond gelegenheid mevrouw Mixtome om een bijzonder onderhoud te verzoeken legen den volgenden morgend. Hebt gy mij iets mede te deelen over den last, dien ik u gaf vroeg mevrouw op fluis terenden toon. Ik wil daarover en nog ever andere din gen spreken, antwoordde de markies. Kom ten tien nren in de bibliotheek, zegde mevrouw. Slechts één woord. Hebt gij een spoor van den waren moordenaar gevonden Het vriendelijk gelaat van den markies be trok. Waarde Eugenie, sprak hij, gij hoopt iets onmogelijks. Doch Iaat ona thans daarra l. Door hoogmoed eens verblind, Kan soms een christen mensch, Eertijds steeds goed gezind, Toen alles ging near wensch, Bestrijden nu de vaan, Nog altijd wapprend fier, Waaronder hij dierf gaan Toen zy hem nog was dier, 1. Zoo ver kon zelfs die man In zijn verstoktheid gaan, Dat hij meer lijdon kan Wat andren staat aan, Dat hij geen oor meer leent Aan raad en Overheid, Zich steeds den wijsten meent Tot alles is bereid. 3. Zelfs met den socialist, Vrijmetser, liberaal Zij eeu verbond beslist' Roept hij met stoute taal. Wat geeft hem eer en naam Of zijn vervlogeu jeugd, Door hoogmoed spant by tsaam Met al dat niet on deugt 1 Doch niemand onzer zal Hem volgen op die baan. Verlaten, spijts zijn val, Do catholieke vaan. Alleen zal hij vol sshand Daar blijven na zijn stryd, Door knaging overmand En wellicht ook met spyt. niet sproken. Morgen komen w\j er op tersg. Hy nam spoedig afeeheid. De gaston trok ken zich terug, mevrouw Bionjour volgde hem eu mevrouw Mixtome bleef alleen in bet salon achter, Zij trad naar het venster en keek buiten. Er heeraehte eens doodeeha stilte. De zee was kalm en werd door het tooverachtig maanlicht besehenen. Mevrouw wilde een tochtje langs dsn oerer maken. wae nog niet vermoeid. De woorden van dex markies klonken haar nog in de ooren en brachten haar in eene onaangename stem ming. Ik zal hedex niet gaax slapex voor ik zeer vermoeid ben, dacht lij. Het bruiechen der branding en de frissohe lueht sullea my het beste bedaren. Zij belde en beval den binnentredenden be diende Johanna to reepen, die eenige oogen- blikken later binnenkwam. Breng mij eenen shawl, Johanna, rsr» zoeht mevrouw. Ik ya nog eren naar bniton J vergezel mij. Ofschoon het reede laat wae, maakte Ja» banna geene opmerking, doch voordo bereid willig het bevel harer meesteres nit. Wil ik eenen bediende zeggen, dat hQ mééga, mevrouw vroeg zy. Neen ik heb geeaea beschermer noodig. Wie sou mij kwaad doen Als gij hy nsy zyt, iB hot voldoende. (Wordt 1

De Denderbode | 1899 | | pagina 1