Genezingen te Lourdes. Een en ander. Steenbakkers gefopt- 'TLIBERA- LISMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li beralism us kan niets dan SLECHT VOLK kweeken. (Getrokkm „it gazet Werkstaking. Belgische Bedevaart Rechterlijke kronijk. Vlierzele. DE WATERRATTEN Allerhande Nieuws. Uit Lourdes wordt bericht, dat de vol gende deelnemers aan de bedevaart, ge nezen uit de Mariastad terugkeerden Rosalie Gosse, van Luik, 49 jaar, rhu- matism in de gewrichten, welk haar sinds acht jaar onmenschelijk deed lijden. Kon noch gaan, noch staan. Bij het baden ge voelde zij zich teenemaal genezen. Zij gaat als voor hare ziekte. Catharina Kreutser, van Moresnet. Zenuwkoortsen, sinds hare jeugd. Oogen- blikkelijke genezing. Charlotte Palaster, van Namen. Lam heid in armen en boenen. Is teenemaal genezen. Jeanne R. van Luik, 10 jaar, door het mal de Pott - aangedaan, genas, plots voor de grot, terwijl de Zwitsersche bede vaartgangers er zongen. Madame Mulotto, van Brussel, genas van eene breuk die in het bad verdween. Gelijk men ziet, heeft de H. Maagd onze landgenooten bijzonder begunstigd daarom is zij ook de toevlucht der kran- ken, de troostgevende Star der hoop, waarop het lijdend, zwoegend menschdom het betraand en moegeweend oog geves tigd houdt. Leve de Oubevlekte Ontvangenis 1 Andere genezingen. Karei Zerraat- ten, 31 jaar oud, van Mage-Valais, was sinds 2 jaar lam aan de beenen en werd verzorgd door dokter Rey van Sion Va lais. Hij heeft zijne krukken achtergelaten en begeleid door eene menigte bedevaar ders is hij zonder hulp of steun naar het geneeskundig bureel gegaan, waar zijne genezing door de dokters bevestigd werd. Juffer Wilbelmina Dudle van All- fortera te Albis, kanton Zurich (Zwitser land) was ten gevolge eener operatie aan de keel, sinds December laatslcden stom gewordon. Maandag avond, d. v. w. na de proces sie van het H. Sakrament, is zij schielijk heginnen te spreken en sinds dien gaat zij voort met zich gemakkelijk uit te drukken. Zieken wagons. - Het Journal de la Grotte de Lottrdes bevat een artikel over de wagons hospitalen van de Belgen, die inderdaad voorbeeldig zijn, en over de beevaarten naar Lourdes, door onze landgenooten ingericht. Het blad meldt dat deze in vooruitgang zijn. Van 1000 beevaarders over 4 jaren, tellen zij er vandaag meer dan 3500 met 350 zieken. De inrichting der wagons hospitalen i3 inderdaad bewouderensweerdig. Het ge tal dertreinen was 10. firn <K*z*n f Het cartel tusschon liberalen en socialisten schijnt om zsep te gaan. De doctrinairs of oude pruiken te Gent en te Antwerpen willen van het algemeen stemrecht niet, zij laten het zakken. De socialisten inte gendeel houden er aan gelijk den duivel aan eene ziel. Men begrypt dc rest het cartel gaat om zeep Niet tegen den Godsdienst. De hoofdmannen der socialisten beweren vol eerbied te zijn voor den Godsdienst. In hunne redevoeringen balen zij teksten uit de H. Schriftuur aan en in het Mai- son du Peuple geven zij, schijnLeilig de eercplaats aan een kruisbeeld. Dat is een akelig komediespel van wege de kopstukken, allen razende vrijdenkers, om het volk zand in dc oogen to strooieu. Terwijl zij alzoo huichelen gaan hunne volgelingen voor het kruisbeeld staan vloeken, de goddelijke diensten stooren en sigaren rooken in de kerk, en dat in grondig katholieke steden zooals St. Ni- kolaas. Dat doen zij op hun feest van vrede, den oersten Mei Denzelfden dag gaan anderen te Troyos, in Frankrijk, plechtig bij den prefekt on eischen de sluiting van de kapel der Jesuïten. Deze een vrijdenker gelijk zij, geeft gehoor aan hunnen eisch en, op grond van oude,vergetene dekreten,wordt de kapel gesloten 1 Neen, zij zijn niet tegen den Gods dienst, zoo min als de mauuen der Com mune, hunne heiligen, toen zij in den Aartsbisschop van Puiijs Mgr. Darboy, de kloosterlingen van Arcueil en van de ruo Iluxo vermoordden en toen zij de St-Eustachiuskcrk veranderen in eene vergaderplaats van wulpsche schepsels, alwaar bedorven vrouwen, enkel in eene roodc vlag gehuld, la Canaille zougeu in den predikstoel. Als men de wolven zich voor lammeren ziet uitgeven is het goed zich 't geheugen wat te ververschc-n en zekere geschiede- nissen eens te herlezen. Algemeen bespreekt men in de par lementaire wandelgangen het antwoord, dat de linkerzij van den Senaat gegeven beeft op de uitnoodiging, die haar toe gezonden was, om met de Kamer eene gelijke gedragslijn te komen bepalen. I)e liberale Senateur», groote geldba- ronnen of schatrijke nijveraars, hebben hunueu neus opgetrokken. Zulke heeren, gaan onderhandelen met de Auseelo's, de Cavrot's en andere Smeets'cn Men gelooft dat zij ten slotte wel een voorweu.lsel zullen vinden, om aan die compromitteerendo kameraadschap te ontsnappen. Gelijk wij het reeds aankondigden, heeft het syndicaat der steenbakkers be sloten een einde te stellen aan de werk staking. De steenbakkers onder de leiding van priester Daens en andera groene demo craten, eischten voor dit jaar eene ver hooging van 50 centiemen de 1000 stee- uen, dus 3 frank in plaats van fr. 2,50. De bazen in meerderheid weigerden en eindelijk gingen de werklieden aan 't werk tegen de oude voorwaarden van fr. 2,50. De arme steenbakkers die zich hebben laten leiden door de groeno chefs, hebben 17 dagen werkloon verloren en de werkstaking heeft tot niets anders ge diend dan om bun nog ongelukkiger te maken met vrouw eu kinders. Velen heb ben honger geleden. Dus 17 dagen niets gewonnen en tot overmaat de weinige spaarpenningen moeten laten vliegen. Zullen de groene chefs die de steenbak kers geleid hebben hun nu 't verlies eenig- zins instaan Go zijt er wel meê 1 Neen, ueoD, ze zullen hun liever iets afpersen voorden Daenspenning.... De troost die de groene chefs voor de slachtoffers der werkstaking onder hunne leiding over hebben is mager, graat ma ger en staat in 't Land van Aelst van zondag 11., te lezen Hetgene vroeger gewonnen was, blijft gewonnen 't zal beteren, 't moet beteren... In den oorlog worden alle veldslagen niet gewonnen. Magere troost, voorwaar 1 Nu daar ko men wij zondag aanst. op terug. Men heeft berekend dat er op 2540 keizers en koningen, die over 64 volkeren geregeerd hebben, 933 zijn die niet al te gelukkig waren 299 syn onttroond ge weest, 64 hebben den troon verlaton, 20 hebben zich gezulfmoord, 11 zijn zot ge worden, 100 zijn gestorven op het slag veld, 123 wierden krijgsgevangenen ge nomen, 151 zijn vermoord geweest, 62 wierden vergiftigd, 180 ter dood veroor deeld en 28 stierven de marteldood en zyn heilig verklaard. 't En is in 't algemeen maar een droef ambacht. v De eerste zwavelstokjes werden ge maakt rond het jaar 1830. Over 69 jaar dus was de beruchte tondeldoos nog alleen in voege. De uitvinding der stekjes komt toe aan zekeren student. Terwijl deze Duitscher, voor een politieke mis daad veroordeeld, achter de grendels zat, gebruikte bij zijnen zittijd tot scheikun dige opzoekingen en al met eens was het phosphoorstekje ontdekt. Wo weten niet of men dien verlichter der menschheid een standbeeld opgericht heeft, hij ver dient althans de zegening van het nage slacht. Student Kamerer ztierf den dood aller beroemde mannen arm verlaten en miskend van zijne tijdgenooten. van Pie Daens van 5 October 1890). Sommige groote mannen staan be kend voor hunne zonderlinge liefhebbery. Napoleon de Ist® dronk tot twintig taz- sen koffij daagz, en was voor geene ker- mistafel. Zijn kamerier, M. de Cassy, die eon lekkerbek was, kloeg er bitter over. zeggende dat de grootste mannen zelfs nog onvolmaakt zijn. Torquato Tasso, de groote Italiaansche diehter, was zoodanig voor de suiker, dat by er nam bij zyne salade. Hendrik do IVde, koning van Frankryk, at oester s bij de vrecht. Karei de XIId8, koning van Zweden, vond meest smaak in de boterhammen. Leopold de I®te, onze voorgaande ko ning, at geen ander brood als roggebrood. Maar de wonderbaarste liefhebbery van alwasdezo van den sterrekuDdigen De Lalande deze zocht niet alleenlijk naar bemelsterren, maar nog naar kob- bespinnen welke hij levend opat. Aan wie de schuld P Gezel Smeets riep Dijnsdag in de Kamer uil De mijnwerkers hebben wellicht ongelijk gehad de verhooging welko zij eischen op 20 ten honderd te stellen. Maar aan wie de schuld Dat was stout gesproken. Doch gezel Smeets had zelf reeds het antwoord op zijne vraag gegeven, toen hij, eenige mi nuten vroeger, zegde Ik heb tot de werklieden gezegd dat het nu of nooit het oogenblik was om tegen de patroons te strijden. De werklieden hebben daaraan gehoor gegeven. En nu komt gezel Smeets vra gen Aan wicn de schuld v Oude spreuken die voort waar blijven Winkeliert by rechter mate, anders boet gij 't vroeg of late. Vrienden mogen kijven maar moeten vrienden blijven. Beter gezwegen als tooge verbrand. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd .- Machic-obreistcrs kleermakers schoen makers srneders en schrijnwerkers. Vragen werk 1 voerman 2 kuipers daglooners cn fabriekwerkers eene wiukeldochter ken nende de Vlaamsche en Fransche talen eene werkvrouw voor reparatie ten huize, enz. 1 vuursmid. Obstructionism. De Voorzitter der Kamer heeft in een der laatste zittingen eene opmerking gemaakt, die de mannen van stokken in- 't wiel, zouden dienen te doen nadenken indien zij wilden na denken Ziedaar nu nes maanden, zegde M. Beernaert, dat wij zitting houden en nog moeten bijna al de budjetten be sproken worden. Nooit is soortgelijke vertraging nog voorgevallen, en 't is met reden dat de Senaat zijne klachten bij andere voegt. Op de 76 zittingen, die de Kamer gehouden heeft, zijn er ten minste 50 die aan interpellaties zijn gewijd. (Uitroepin gen rechts), Dergelijke toestand kan niet blijven duren en de Kamer moet er een middel tegen zoeken. Het is niet alleen Senaat en Kamer, die er maatregels tegen eischen Maar gansch hel Land. Zal er aan die tijd- en en geldverknoeiïng het werk dor socia listen oen einde gesteld worden De Middensectie over de kieswet, hield dijnsdag namiddag hare eerste ver- De zitting had plaats ten 1 ure, onder voorzitterschap van M. Beernaert. Het was louter eene zitting voor den vorm. MM. Hambursin, Magnette en Lorand, als voorstellers van een eerste ontwerp tot wijziging der kieswet waren uitge- noodigd. Men schat dat de verslaggever niet vóór 25 mei met zijn verslag zal gereed zijn, want de sectio zal verscheidene zit tingen houden. In dit geval zou de bespreking der kies wet op het einde dezer maand geschieden. Als men dan maar met de budjetten klaar is. Het Journal de Charleroi, een vurig socialistisch blad, legt ouder de oogen zijner lezers de volgende cijfers Vrijdag 5 Mei, 17® dag der staking Verlies der mijnen. fr. 3,178,322 Verlies der werklieden fr. 1,912,500 Verlies voor de nijver- heidswerkliedenfr. 102,000 Verlies voor den handel, meer danfr. 5,000,000 En weet ge, zegt de Bien public, aan wien het roode blad dien betreurensweer- digen bilan toeschrijft Aan do patroons. De Indêpendance bevat ook een artikel, in 't welk de handelwijzo der leiders krachtdadig afgekeurd wordt. De oproep aan de bevolking, door de leiders openbaar gemaakt, is een model van snoodheid eD onzin. In 1896, zegt de Bond der Mijnwer kers, waren de winsten voor alle Bel gische koolmijnen, fr. 10,899,000 fr. n Zij klommen in 1897 tot 19,55^,750 fr.dus oene vermeerdering van 70,3 ten honderd met deze omstandigheid, welke de evenredigheid moet doen vermeerde ren, dat er in 1897 zes uithaalzetels min der waren. De loonen zijn gestegen van 110,740,900 fr. in 1896 tot 116,999,770 fr. in 1897 dus eeue verhooging van 6,258,800 fr. of slechts 5,35 ten honderd. dit is dus 70.3 ten honderd winst. 5,35 t. h. verhooging van loon.» Mcu ziet, gaat de Indêpendance voort het inzicht is duidelijk. En het is met dergelijke kunstgrepen, met zulke leugens dat men den haat in 't leven houdt en den klassenstrijd aan hitst. De winst der koolmijnen, dus het deel, aau de kapitalisten toegeschreven is in 1897 tegen 1896 met 8,659,T50 fr. ver meerderd. Van den anderen kant zijn de loonen, dat is het deel der werkliê met 6,258,870 fr. geklommen, wat een totaal maakt van 14,918,620 fr. Dit maakt voor het kapitaal eene ver meerdering van 58 ten honderd, en voor den arbeid dl ten honderd. Dat is verre van 70 t. h. voor de eerste en 5 t. h. voor de tweede. En zoo is geheel dit stuk eene aaneen schakeling van valschhedeu en bedrog, oui de domme, lichtgeloovigc massa op te hitsen. Ziehier nu eenige iulichtigen over den toestand aan verschillige bronnen ont leend In de kom van Luik schijnt men tot eene hervatting te willen komen. Te So- raing het zelfde. Op het hoogvlak van Hervo duurt de staking voort. Iu verscheidene mijnen zijn do ploegen voltallig. In de kom van Bergen hebben maandag 1274 man het werk hervat. Op het alge meen cijfer is er eene vermindering van 780 op het getal van zaterdag. Te Quaregnon werden zondag nacht verscheidene ruiten ingeworpen bij werk lieden die aan de staking geen deel namen. De benden werden door de gen darmen uiteengejaagd. Ter oorzake der geweiedaden te Ran- sart, te Cbatelet en elders in do kom van Charleroi, zullen 75 patroeljes elk van 2 gendarmen bestendig de streek door kruisen. In het Centrum was het getal stakers maandag met 500 verminderJ,ondanks de meetings der ophitsers. De werklieden houden zich, eenige heethoofden uitgezonderd, betrekkelijk kalm. In de meetings van zondag hebben de opstokers het tegen de vrouwen nog al hard te verantwoorden gehad. Men schrijft nog uit Luik dat lange spoortreinen onophoudelijk groote hoe veelheden Engelsche kolen uit Antwerpen en Rotterdam aanbrengen. Ook veel Duitscho kolen worden aan gevoerd. f Te Seraing. De gemeenteraad was maandag voor de tweede maal bijeenge roepen, om het voorstel van een hulpgeld aan de werkstakers te stemmen. De werklieden-raadsleden, door den goedeumitDuenradcn benoemd, ter verte genwoordiging vau de kleine nijverheid waren nu aauwezig en dus waren de leden talrijk genoeg om te zetelen. Er was een hulpgeld van 1000 fr. ge vraagd, maar een lid stelde voor er 5000 te geven. Houwel een lid deed opmerken dat de boni der begrooting slechts 7000 frank bedroeg werd de som van 5000 fr. stemd. Denkelijk zal de gouverneur tegen deze stemming in beroep gaan. Per telegraaf. Luik, 9 Mei. Eene herneming van 2500 man is dezen morgend aan te stip pen. De gouverneur der provincie heeft aan de regeeriug gevraagd, de stemming van den gemeenteraad van Seraing te ver breken. De staking blijft volledig te Flepialle- Grande, waar de toestand zelfs nog min of meer gespannen is, gezien de dreigende houding der stakers. Talrijke daden van geweld werden pleegd. Bergen9 Mei. De werkstaking loopt ten einde. In 't bekken van Bergen zijn er no{_ slechts 6495 stakers, wat eene verminde ring geeft van 2725 op het getal van naar het H. Hert van Montmarb te Parijs, naar de Grotten van Sii Antonius te Brive en naar On Lieve "Vrouw van Lourdes VAN 8 TOT 16 JUNI 1899. Onder het Geestelijk Bestuur van de Mindi broeders-Capucienen YERTREK den 8 Juni van Brussel Gent in den voormiddag. Aankomst te Parijs rond 6 uren 's avoi! Vertrek uit Parijs naar Brive den9Jt 's avonds om 5 uren. Aankomst te Brive i 10 Juni roud 5 uren 's morgens. Vertrek Brive rond 9 uren. Aankomst te Lourdes 10 Jnni tegen de avond. TERUGKOMST. Vertrok uit Louri den 15 Juni 's morgens om in België aai komen den 16 Juni rond den middag. De rijtuigen van den ijzorenweg van leans die de bedevaarders vervoeren Parijs naar Lonrden dienen tot het vervou bij do terugkomst tot in België. PRIJZEN DER KAARTEN "Uit Brussel 1® kl. 154 fr». 2* kl. 97 frs. 3* kl. 65,00 Uit Gent 1® kl. 155 frs.2* kl. 98 fr«. 3* kl. 65,00 PRIJZEN VOOR VERBLIJF EN VERDERE KOSTEN, Boven de vorengenoemde prijttn 100 frs. ia de eerste klas. 60 frs. in tweede en derde klas. De personen reizende in tweede en da klas kunnen nochtans de verblijfkosten eerste nemen. INSCHRIJVING De lijsten sullen den 20 Mei gesloten den. In 'geval van wettig beletsel zal Seatorte geld teruggegeven worden tot ag vóór het vertrek. r de personen die zich na ln Mei li inschrijven, wordt den prijs vermeerdf met 5 franken. Die vermeerdering zal stre geeischt en in de kas der arme zieken gesti worden. ZIEKEN. De arme zieken zullen koi loos volgens de ontvangene aalmoezen vaard worden. Een geneesheer zal de bedevaart verj zeilen. Al de zieke of gebrekkelijke personen zich laten inschrijven, worden verzocht ten minste 15 dagen voorop, een getuigschi van den geneesheer te laten toekomen. Voor ae inlichtingen en inschrijving wende men zich tot M. Francois Alfn Bestierder der Bedevaart, Noorderboulevu 45, te Brussel en tot M. Clemens Van Putte, uitgever van Den Denderbode, te Confrérie van 0. L. V. VAN SCHERPENHEÜVE1 op Zondag 21 Mei, eerste Sinxendag in te schrijven bij Romahus Babbi Binnenstraat, Nr 39. Iu de kom van het Centrum is het getal met 1500 verminderd en in die van Char leroi met 500. Charleroi, 9 Mei. Eene lichte her vatting was heden morgend waar te men. 600 werklieden hebben zich in de Bas- se-Sambre aan het werk begeven. (Handelsblad). Lasteraars veroordeeld. Men weet dat Le Peuple eu VEcho du Peuple, socialistenbladen vau Brussel, een eerrooveud nieuw» hadden verteld ten laste van eenen pastoor der omstre ken van Oleye De pastoors dier omstreek spanden een proces in tegen dc twee roode bladen. De rechtbank heeft verklaard dat do schrijvers het inzicht gehad hebben te schaden en dat liet vertelsel beleedigend en schadelijk is en verwijst elk der be trokken dagbladen, aan ieder der eischers 100 fr. als schadevergoeding te betalen. Le Peuple cn VEcho du Peuple moeten bet vonnis op hunne eerste bladzijde drukken eu de eischers mogen het ia een blad naar keuze doen inlasschen op de kosten der beleedigers. kenis aan de kapel van den H. Macharius te Papcgem, op Zondag 14 Mei, om de Heilige Roliquie tot beschermiog der diepbeproefde wijk en omliggende door Zyne Hoogweerdig- heid Bisschop Lambrecht geschonken, te verceren, en uit dankbaarheid der me nigvuldige bekomene beschermingen, zal men de Kapel van 's morgens af open stellen, en dc geloovigen zegenen, geheel de novene om een uur namiddag, en den Zondag om vier uren gezamenlijke omme gang met offerande, om te vijf uren de plechtigheid geëindigd te zijn. MAATSCHAPPIJ VERGADERING op Zaterdag 13 Mei 1899, om 8 uren 's avonds. Afdeeling A, ter herberg van Pierre Matthieu, Moutstraat en nadien bij Phi lemon Buys, Hoogevesten. Afdeeling B, ter herberg van Frans De Cock en nadien bij Emile Coene, beiden Varkcnsmarkt. Afdeeling C, ter herberg van Constant De Wiuno, Binnenstraat en nadien bij Auguste Van Ilolen, Groenstraat. Afdeeliug D, tor herborg van Camiel Van den Spiegel, Moorselbaan en nadien by Joseph De Smedt, Hovenierstraat. AALST. Zondag 14 Mei 1891 zal den Bond der Anti-socialistische Vai vereenigingeu zijnen jaarlijkscben Fee dag vieren, ter herinnering van den bei zamen omzendbrief van Z. H. Leo XI over den toestand der arbeiders. Om 8 1/2 uren 's morgens, Algemet Vergadering ten lokale van den Kath lieken Werkmanskring, om zich van di stoetsgewijze met vaandel en muziek de Hoogmis van St. Martinus te begevt Na de Hoogmis optocht door de stad. Aalst. Meiboom kermis, Hovenie straat. Maandag lest heeft er op Verkensmerkt voor de. eerste maal ee jaarmerkt plaats gehad, ingericht dos de Meiboom-maatschappij der Hnvenii straat. Er werden te koop gesteld, pas den, koeien, schapen, geiten, koniji kiekens, duiven, honden, vogelen, Men zag er ook nog verschillige kramt van lekberkoeken, velo liefhebberse koopers, 't was oene oprecht gelukt Vlaanderscho jaarmarkt. Hophandel. De verzendingen gedaan iu de maand April laatst landstreek Aalst, bedragen een gezamea lijk gewicht van 109,488 kilogrammen, De werstaking in de tigenfabriö vau Dendormonde heeft tot niets geleid De stakers zyn eenvoudig door ander werklieden vervaugen en de werkzaam heden der fabriek zijn onmiddellijk her vat. Het schijnt dat de toepassing een ander tarief, ton gevolge het plaatses van nieuwe machienen tot de stakinj aanleiding had gegeven. Een omzendbrief van M. Schollaen roept zekere ouderwijzers tot ordo, die den buiten bij hun ambt van onderwijzer dit van gemeentesecretaris uitoefenen. In de uitoefoning van dit ambt nemen tij talrijke verlofdagen, om de lotingen, zittingen van milicieraden, openbare bestedingen, enz. bij te wonen. M. Schollaert viudt dat de iuspocteurj gelijk hebben, die dat oen misbruik vin den cn den maatregel nadeelig noemes voor de school. Ook legt hij de gemeentebesturen een einde te stellen aan dien toestand. De inspecteurs zullen al de onderwij zers aanwijzen die, uit hoofde van een tweedo ambt, zich een verlof toeeigenen, buiten die welke het reglement toekent. Geneverdramas. Zekere D. uende te Brussel, Gosaeliesstraat, kwam zaterdag avond t'huis zat als een weêrwolf na een groot deel van zijn weekloon zopen to hebben. Zijne vrouw verweet hom ziju gedrag de dronkaard ontstak in razende woede, greep het stoofdeksel en sloeg het gewel dig op 't hoofd zijner vrouw, welko bloe dend ten gronde viel. Geburen, leverden den zatlap in de handen der Politie. Een andere dronkaard to Sl Pieters- Jette, kwam zaterdag nacht t' huis, greep zyne vrouw vast en wierp ze door scL

De Denderbode | 1899 | | pagina 2