Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. R 'tf%L VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Schoon Kartel. De De waarheid Moordenaar? 'T LIBERA- LISMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK Dit blad verichijnt den Woensdag en Zaterdag van ieder» week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verronden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zei maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen rijn ten laste van den schuldenaar. Men sehrijftin bij O. Van de Putte-Goosiens, Korte Zoutstraat. N. 31, •n in alle Postkantoren des Land. Cuique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnieee ep V bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen b$ accoord, Niet opgenomen handschriften wordon niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne insendingen doen, uiterlijk tegen de» dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen sioh te wenden te» Bureele van dit blad. Aalit, IS Mei 1899. Veel gescheer en weinig wol zoo mag men wel al het foorelawijd samenvatten welke de fameuze handlangers van het nog fameuzer kartel rooden, blauwen en zekere groenen maken rond het wetsontwerp der regoering. De berg maakte een ontzettend gerucht, deed velen schrikken en beven en... baar de eene muis 1 Dat is niet alleen onze meening, maar die zelfs vaD vooruitstrevende geuzen, niet gansch verblind door hun eigen woest geschreeuw. Wij willen van het gedacht spreken der Chronique, nochtans aan dat fameus kartel met lijf en ziel gehecht. 't Is waar, zegde dit goddeloos blad, er zijn toehoorders in de meetingen voor A. S. en E V. die de regeering uitjouwen en de redenaars toejuichen.il/aar tij tijn slechts een handvol altijd dezelfden. Op de zes millioen Belgen hoeveel zijn er die belang stellen in de kieswet Onder vraagt hen over 't stelsel, door de regee ring voorgesteld hoeveel zullen er in staat zijn u te antwoorden Zoo 'spreekt de Chronique, verplicht als zij is de onverschilligheid van het volk vast te stellen, niettegenstaande al de moeite welke de kartelisten zich geven om het volk op te hitsen. Grove woorden worden er met duizen den den nek gekraakt, maar vruchteloos zoekt men in die overgroote woorden kramerij eene ernstige rede.Zekerlijk kan men het stelsel der regeering bevechten op grond van andere princiepen welke men aankleeft maar dit is juist het geval niet der fameuze veelkleurige kartelisten. Men spreekt van zedeloos, schandalig revolutionnair kiesstelsel, maar is dat geene opeenstapeling van dwaasheden I Weten de mannen, die zulke taal voeren, wel wat zij zeggen Is dat wel in verhou ding met de gehalte van 't kiesonder- werp Wat de vieze bondgenooten ook denken mogen, het volk heeft meer gezond ver stand dan zij het wel veronderstellen, als zij hopen dat met holklinkende stadhuis woorden, zonder zin, zij het volk opruien kunnen Zekerlijk daarin ligt eene reden, eene groote, der onverschilligheid der massa, maar er zijn er nog anderen. Wij willen «e een oogenblikje onder zoeken en bijzonder steunen op de op rechtheid der partijen, welke nu, in schijn, zoo hardnekkig de bedoelde her vormingen vragen. Spreken wij eerst der geuzen I De blauwe godshaters trekken te velde voor A. S. I Dat is slechts een schijn, slechts een stokpaardje waarmede zij de catholieke partij willen moeilijkheden op den hals halen I Maar kunnen zij oprecht zijn, zij, de geuzen, die in de laatste jaren hunner heerschappij door schandalige partijwet- ten ons kiesstelsel hebben bezwalkt en hot getal kiezers hebben verminder^ Hebben de geuzen het toepet, zij, die de besnoeiingen van het kiezerskorps in 1879 en 1881 of voltrokken of toegejuicht heb ben, nu to durven veronderstellen dat het volk, al ware het maar voor een oogen blikje, die politieke hansworsten, voor oprecht kau aanzien I De menigte weet dat en door zijne hou ding roept het de foorelawijdmakers toe Keert u om, en men sal u antwoorden De geschiedenis der laatste tijden heeft ook bewezen dat alle uitbreidingen van het stemrecht nadeelig zijn geweest voor de geuzerij. Het is ook paalvast,volstrekt zeker dat het A. S. de dood, do zelfmoord is der liberale partij. Wie zal in zulk geval vooruitzetten durven dat de geuzen, nu iu 't gareel van A. S. gespannen, wel oprecht in hunne handeling zijn Zij roepen sterk, maar het bert blijft achterwege en hunne toe hoorders buiten de plak blijven ijs koud. Is dat te verwonderen Reeds van 1865 schreef een liberaal dagblad van Parijs dat alle uitbreiding van het stemrecht nadeelig zou zijn voor de blauwe partij. Die woorden zijn meer maals bewaarheid geworden zoo op het terrein der provintiekiezingen als op het gebied der wetgevende macht. Het zou ons to verre leiden moesten wij hier iu nadere bijzouderheden treden. Verdere omstandigheden eu verwikkelin gen zullen dit wel van zelfs medebrengen. Deze laatste dagen nog bestatigde een blad der geuzerij van Brussel dit feit en trok daaruit hot besluit dat A. S. de onwedorroepelijke ondergang van de libe rale partij zou zijn. Zijn onze gemen in hunnen luidruch- tigen veldtocht niet rechtzinnig,de socios, eeu ander deel van het kartel, zijn het evenmin. Dat de socios te velde trekken voor het A. S. wij begrijpen het goed het is in hun voordeel. Maar of zij het zoo ver zullen ibreDgen dat eene herziening der groudwet mogelijk worde, dat betwijfelen wij steik. Maar op de meetings wordt er niet alleen getierd voor A. S. maar ook voor E. V. En alsdan krijgen de socios recht tot zwijgen, want iedereen weet dat van al hunne afgeveerdigden slechts enkelen er partijgangers van xyn. E. V. telt geene hardnekkerigc bekampers daa de rooden van Bergen en Charleroi, bij v. Daar zij nu zulken grooteu iever aau den dag leggeu, zou men aan die socios dan niet mogen vragen eerst hunne mak kers te bekeeren vooraleer zij hunne macht op andereD beproeven. Dus geen rechtzinnigheid in dien fa- meuzen veldtocht en daarom keert het volk hnn den rug toe en blijft het koud. Van de groenen willen wij niet gewa gen iedereen weet goed dat zij slechts uit baatzucht het vaandel van den oproer hebben ontrold en zich iu de armen heb ben geworpen van hen die den ondergang van onzen Godsdienst hebben gezworen. Voorwaar schoon kartel Dendergalm van zondag laatst hekelt de beslissing genomen door onzen Ge meenteraad over de bekostiging der bemeubelingswerken van de St. Jozefs- kerk 70 80 duizend frauken aan vreemdelingen gejond door do waanzieke ezels van den Gemeenteraad, de Aolster- sche stielemans en ambachtslieden over het hoofd gezien en verstooteu, het werk toevertrouwd aan eeneu Gentenaar. Nu, van al dien rimram is er volstrekt niets waar hot zijn zoovele leugens waarmede de vreemde politiekers vau Dendergalm het volk van Aelst bedriegen en de werklieden opmaken tegen bet catholiek Bestuur. Om der waarheid wille, drukken wij hieronder een uittreksel vau do beraad slagingen van onzen Gemeenteraad het is het Verslag door deu Sckepeue, Baron Leo Bethune, in de zitting van don 21 April laatst, gegeven namens de Sectiën van geldwezen en schoone kunsten, twee voorstellen die door den Gemeenteraad met eenparige stemmen zijn aangenomen, (er in begrepen de stem van M. Van den Bremt, libéraal). Zitting van den Gemeenteraad van den 21 April 1899. De Kerkfabriek van St. Jozef heeft, sedert een paar jaren, plans tot bemeu beling der kerk doen vervaardigen. Deze plans bezitten een ernstig kunst karakter zij zijn onder zekere voorbe- houuiugen, goedgekeurd door de Hoogere Commissie van Monumenten, bij beslis sing van 29 Januari189S. De Gemeenteraad is reeds tweemaal uitgeuoodigd geweest die outwerpeu te bespreken in de zittingen van 28 October 1898 en 3 Februari 1899. De Stad heeft iu princiep hare fiuau- ciëele medewerking in de bekostiging dezer werken toegestaan, doch enkel op deze voorwaarden aDe Stad zal niet tusscheukoinen iu de bekostiging der meubelen welke, behalve de bestelde orgel, op deu 29 Oc tober 1898 in de kerk zouden geplaatst ziin of aireede in de maak zouden gegeven zijn. WIE IS KAAR HJËT HOOGDUITSCH van EDUA BI) WA GIS ER T4'M VERVOLG. De dinsdag was nog onaangenamer dan de maandag de regen viel dichter, de wind woei sterker en den geheelen dag werd het niet licht. Er was geene sprake van eene wandeling te doen en de dames op Montfa^on haalden hun borduurwerk voor den dag om den tijd te verdrijven. Bij het ontbyt werd besloten den volgenden dag te vertrekken. Mevrouw Bartineux had ondanks het slecht weer, hare uitnoodigingen verzonden. De goede dame was wêer geheel hersteld. Het vooruitzicht op eenen feestavond had uiet weinig daartoe bijgedragen. Zij hield veel van gezelschap en niet weinig lachte het haar aan als meesteres van het kasteel op te treden. Zy had het zoo druk, dat zij Sofie alleen aan haar lot moest overlaten. Deze was des maandags te huis gebleven, doch nu gevoelde zy behoefte aan frisBche lucht en ging daarom eens wandelen. De regen en de slechte weg lieten geene b) De Stad zal niet tusschenkeraen in de kosten der kunstvoorwerpen die zon der voorafgaande goedgekeurde aanbeste ding of buiten de weet van den Gemeente raad zouden in de kerk gebracht wordeu. In zitting van 28 October 1898 werd dit besluit gestemd met 19 stemmen tegen één. Ook blijkt het uit de verslagen dezer zitting dat 1° de Gemeenteraad zijnen voorkeur uitdrukt voor het stelsel der aanbeste ding 2° de Raad verlangt dat aan gelijken prijs de voorkeur zou gegeven worden aan werk- of ambachtslieden van Aelst 3" de Raad een meer uitgebreid bestek vereischt 4° de Raad vindt dat de honorariën van den bouwkundige niet hooger dan 3 dienen gerekend te worden 5° de toelagen zouden slechts uitbe taald zijn Da de uitvoering der werken cd voor de eerste maal in 1900. Door eenen brief van 23 December 1898 en eene deliberatie van 2 April 1899, verzoekt thans de Kerkfabriek, dio de gestelde voorwaarden scbijut te willen aannemen, dat de Gemeenteraad zijn aandeel iu de bekostiging zou willeu vaststellen. Ondertusschen zijn plaus en bestekken ook onderworpen geweest aan het onder zoek van het provinciaal Bestuur. Do Commissie heeft bijzonder hare aandacht gevestigd op de opwerpingen vau den provincialen technischen dieerst, welk' zich verzet tegen de aanbeste- ding der bemeubelingswerken. De Gemeenteraad, in zitting van 28 Oc tober 11. heeft gevraagd dat de werken in aanbesteding zouden gesteld, cn dat aau gelijken prijs, den voorkeur zou gegeven worden aau werk- of ambachtslieden van Aelst. Het is een groudbeginsel, zegdeu wij, waaraan wij het grootste belang hechten, des te meer, dat er in Aelst bekwame beeldhouwers, ervaren in do middeleeuwsche kunst,te vinden zijn.» Wij aanzien hst als eene plicht,in onze zienswijze te volherden, «n van die voor waarden de tusschenkomst der Stad te doen afhangen, Aan het hoofd van het kiesprogramma waaraan het huidig Katholiek Gemeente bestuur de schitterende zegepralen vau 1724 November 1895 te danken beeft, stond geschreven Stichting van Nij- a verheids- Vak- of Beroepsscholen tot wetenschappelijke vormiog der Aelster- sche arbeiders en bijzonder der am- - bachtslieden en meestergasten en ook stelsel van aanbestediugen in het voor- deel der ambachtslieden gewijzigd. De Katholieke Gemeenteraadsleden,die al hunne kiesheloften van 1895 hebben weten te vervullen, mogen niet ten ach teren blijven wanneer het de belangen onzer ambachtslieden geldt. De centra lisatie vau de kunst in de groote steden en iu kloinc ceDakels is een misdacht dat gansch tegenstrijdig is met de begrippen verre wandeling toe, waarom Soie, ei doek om het hoofd geknoopt, de kolonade op i néér liep. Sedert het ongeval had zij eeis Montfa^on bezoeht, maar haar onderhoud met mevronw Mixtome was door mevrouw Bienjour onder broken en haar beioek alssoo tamelijk ver- geefseh geweest. Zij had echter mevrouw Mixtome be loofd met haar naar Parijs te gaan en daaraan dacht zij nu. Zij wenschto haren vader te spreken om zijnen raad te hooren en hem ever te halen Frankrijk te verlaten. Sedert de ontmoeting op Montfagou had zij hem niet meer gezien en gelooide dat hij zieh te Parijs bevond. Wauneer sjj daarheen ging hoopte lij hem te ontmoeten. Bare eerste gedachte was altijd aan haren vader. Hare liefde voor graaf Beaucourt, hare liefde voor hare moeder, die niet ver moedde dat zij hare lang betreurde dochter was, hare toekomst, hare hoop en meisjes- droomen alles was ondergeschikt aan het groote deel van haar leven de onschuld van haren vader te bswyztn en hem in zijne eer te herstellen. Op dezen morgen zegde graaf Beaucourt, dat hy weldra zou vertrekken. Ik moet mijne zaken eens nazien, zegde hij. Ik ben reeds zoolang uit. Allen willen weg, zegde de markies, met eeuen zacht. Mevrouw Mixtome en hare der herinrichters en voorstaanders van de middeleeuwsche kunst. Die noodza kelijke decentralisatie van de kunst eischt dat meu onze stedelijke kunstenaars niet outmoedige met hun onmeedoogend de gelegendbeid te ontnemen deel te nemen aan de uitvoering van deze belangrijke werken. Van eenen anderen kant. Aelst heeft bekwame werkers wier gewrochten reeds meermalen aangenomen zijn geweest in gesubsidieerde werken van den Staat hoe zoudeu wij gedoogen dat zij niet eens genoodigd worden tot de uitvoering vau kunstwerken die hier ter stede, jareu, misschien eeuweq lang zullen pralen. Om zulks te beletten is het stelsel der aanbestediug noodig wel te verstaan, wij bedoelen hier geene openbare aanbe steding in don gewonen zio des woords, maar liever eene soorl van wedstrijd waartoe zouden geroepen worden, bij afzonderlijke brieven of aankondigingen in dagbladen, bekwame goedgekende am bachtslieden van Aelst, Gent en andere plaatsen. Wij hebben ons kunuen overtuigen dat, behalve misschien de gebeeldhouwde panneelen van het hoogaltaar, er geen enkel der uit te voeren werken buiten het bereik der kunstvermogens van ver scheidene onzer medeburgers blijft, en dat ten gevolge vau besparingen welke Aelsteuaars zouden kunnen doen op de kosten van vervoer, verzending, enz... er eene merkelijke vermindering op de kos ten van het bestek te voorzien i». Reeds zijn aan hot Bestuur smeek schriften van Aelstersche kunstenaars toegekomen, die vragen om mede te din gen eu zonder verder onderzoek niet ver stoeten te worden. Deze beweegredenen verijdelen al de opwerpingeu van deu provincialen tech nischen dienst. III. Bouwwerken geschat volgens bestek a. Doopvontkapel b. Vloer der kerk (koor uit gesloten) 8,483.49 gasten vertrekken morgen. Dit «leekte weer sal misschien veertien dsgen duren. Wanneer gij vertrekt ga ik ook naar de stad. Als gij allen heengaat sal ik geheel alleen hier blijven, ten minste als het mij niet gelukt, jufvrouw Lepage hier te houden, zegde mevrouw Bartineux. Ik hoop echter dat zij «al blijven, tot gij mevrouw Mixtome als echtgenoote terug breDgt eu dat zal niet lang meer durende volgende maand deuk ik. De markies van Charlemont blikte Solie donker aan. Do stralende schoonheid van het meisje deed hem pijn, want zij herinnerde hem in alles aan Alexe Mixtome. Hij gevoelde zich altijd onaangenaam gesteld als hij haar lofie dacht, dat, als hij naar Parijs ging, zijn bediende hem zou vergezellen, liet was thans hare zaak Filip Pirou in het oog te houden zij wist dat de markies van Charle mont dikwijls bij mevrouw Mixtome zou komen en Filip bij Johanna. Zij kon dus haar doel bereiken door met mevrouw te vertrekken. Op Charlemont kon zij niets hoo ren of zien van wat er omging. Ik moet met mevrouw mede, zegde zij bij zich zelve. Hier kan ik niets doen als Filip afwezig is. Wat ik te Parijs in de nabij heid van mevrouw Mixtome zal kunnen ver richten, weet ik niet. Ik zie mijnen weg niet duidelijk, maar de Voorzienigheid welke mij tot heden geleid heeft, zal mij uiet verlaten. Waarop De Raad Gezien de beraadslaging van den Kerk- fabriekraad van Zondag 2 April 1899... Gezien de boven aangehaalde verslagen Besluit De Stadskas zal tusschenbomen in de volgende uitgaven voorzien door de bo- meubeling eu de iunerlijke voltrekkiug dor St. Jozefskerk alhier I. Orgelspel Prijs fr. 20,000,00 II. Bemeubeling geschat volgens bestek A. Hoogaltaar (zonder tombe) B. Altaar der H. Barbara c. Koorgestoelte d. Communiebank e. Predikstoel F. Portaal, Hoogzaal, Orgel kas G. Doopvont H. 3 aan den bouwkundige aau deze werken Te zamen 100,254.47 Deze tusschenkomst is onderworpen aan de volgende voorwaarden 1* Voor de uitvoering der bemeube lingswerken zal er overgegaan worden tot eene beperkte aanbesteding of wedstryd, voor ieder afzonderlijk van de zeveu loten hierboven aangeduid onder n' H letters a tot G. Bij gelijkheid van prijs zal de voor keur gegeven worden aan ingezetenen der Stad. De lastkohieren der aaubesteding en bare uitslag zullen moeten aan de goedkeuring van den Gemeenteraad onderworpen worden 2° De bouwwerken voorzien onder n' III A en b zullen in openbare aanbesteding gesteld zijn 3° De Kerkfabriek zal zorgen dat de voorschriften der Koninklijke Commissie van praalgebouwen in de plans en de opvoering zouden nageleefd worden. 4* De tusschenkomst der Stad is bo- paald op vior tionden vau het gezamen lijk bedrag der kosten van den aankoop van het orgelspel, van de honorariën dei bouwmeesters berekend aau 3 °/0 en van do aanbesteding der bemeubeling en der bouwwerken hierboven vermeld, zonder dat dio vier tienden ooit de som van 40,000 fr. kunnen overtreffen. Deze som van 40,000 fr. of minder, volgens uitslag der aanbestedingen, zal betaald worden, na de uitvoering der werken, in tien anDuiteiten van hoogstens vier duizend fr. waarvan de eerste zal voorzien z\jn in de begrooting van 1900. 5° De Kerkfabriek verplicht zich het verschil tusschen het gezamenlijk bedrag der kosten en datgene der toelagen van Staat en Provincie en Gemeente te be talen zonder eenige nieuwe tusschenkomst van 't Gemeentebestuur. 17,000.00 6,700.00 12,600.00 7,890.00 7,050.00 10,290.00 2,250.00 2,016.76 Zij was de eentoonigheid harer wandeling moede. Zij wist dat graaf Beaucourt haar hier niet zou opzoeken hij dacht dat zij op hare kamer was. Filip had haar zien uitgaan niemand had overigens bemorkt dat zij het huis had verlaten. Zij had den geheelen mor- gend nog voor zich. Niemand bespiedde haar en daarom besloot zij zich naar de ruïne te begeven, welke zij weldra bereikte. Langzaam schreed zfj door de kapel, alles bekijkende wat haar belang kon inboezemen. In eeneu donkeren hoek bleef zij staan, keek rond, zette zich in eene nis neêr en liet hare gedachten den vrijen loop. Iutusscheu werden op het kasteel de toebe reidselen voor het middagmaal voortgezet. Een bode van Montfafon bracht eeneu brief waarin mevrouw Mixtomo don markies mede deelde, dat zij en hare gasten, daar het voort, durend bleef regenen, den volgenden dag naar Parijs zonden vertrekken, dat echter de bedienden op Montfa$on bleven, dewijl zy ge loofde binnen veertien dagen te zullen terug- keeren. Aangaande het middagmaal schreef zij, dat zij besloten had hare gasten de ruïne bij maanlicht te laten zien. Daar echter dezen avond op geen maanlicht kon gerekend wor den, verzocht zij den markies de ruïuen te laten verlichten. Een heerlijk gedacht riep de markies van Charlemont. De weg over de plaats van het kasteel naar de rnïnen moeten verlicht kweeken. (Getrokken uit de g.iet van Pie Daens van 5 October 1890). tot middernacht dienstdoende Apotheker Zondag IA Mei 1899, Mr Ghysselinckx, Molen straat. worden. Ten tijde dat mevronw Mixtome hier nog woonde, gebeurde dit dikwijls zij zal golooven dat de vroegere tijd is terugge keerd. Onze eenvoudige maaltijd zal in een schitterend feest worden veranderd. En onmiddelijk gaf hij de noodige bevelen. Nadat hij alles beschikt had, keerde hij naar zijne kamer terug, waar hij zijnen bediende vond, dio op zijn gemak in den leunstoel van zijnen heer lag. De markies werd bleek van woede. Wat doet gij in mijnen Btoel riep bij, waarom staat gij niet op als ik kom Filip stond niot op, doch wende het hoofd naar zijnen gebieder. Hoe dikwijls hebt gij mij zulke vragen gedaan zegde hij, den wijsvinger op zijnen neus leggende, en wat heeft het uitgehaald Ik ben communist van beginselen, zooals gij weet en geloof evengoed te zijn als de markies van Charlemont. De markies werd rood van woede. Maar wanneer iemand van de bedienden u zoo eens zag riep hij. Men sou verbaasd staan en praten.... Daarvoor ben ik te voorzichtig. Slechts als wij alleen zijn huldig ik mijne kommuni- stische denkbeelden, antwoordde Filip. Gaat het feestmaal door of zal het weder het ver hinderen. De maaltijd zal eon feest zijn. De ruïnen worden verlicht. Filip uitte eenen kreet van verbazing. Morgen vertrekt mevrouw Mixtome naar Parijs, ik ga meé, zorg dus voor mjjn* koffers. Goed, zegde Filip opstaande. Ik wilde ook naar Parijs, niet voor mijn plezier, maar voor zaken. Mijn broeder heeft den vluchte ling derwaarts gevolgd en my geschreven ik geloof dat hij daar zal wachten tot ik over kom. Alexe Mixtome te Parijs Ja. Meent gij dat ik stil heb gezeten Ga maar met feesten voort ik zal de wacht houden. Jan bespiedt voorloopig den vluch teling en als ik te Parijs ben zal ik de zaak zelf afmaken. Maar stil. Er mag niets van bekend worden, want ah mevrouw verneemt dat hij leeft en zich hier bevindt, dan is alles ga- daan. Ofschoon zij van hem gescheiden is au hij veroordeeld werd, acht zij hem toch on schuldig en zou voor hem door een vaar gaas. Zij bemi nt hem nog Zij zal echter de mij na worden, dat heb ik gezworen. Mevrouw zal het verstandig vinden ast het verleden af te breken zij zal met n trou wen eu haren gemaal vergeten. Morgen spra ken wij er verder over, of heden avond, ua het feest. Wanneer gij goad «paelt, kunt gij van avond een heel stuk vooruitkomen. Hij verliet de kamer en ging langs eenen omweg naar de ramen» (Wordt voortgsuat).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1