Pol en Stant. De slimmerikken van Chipka en de werkstaking. ^-Vanta,k, op tak. Veertig centen daags. - Gentsche meeting Liberale manifestatie. Oordegem. Zilveren Jubelfeest Vlierzele. Pol is aan 't bewerken van zijn betteravenland Stant. En is 't nn nog altijd voor da patat ten dat gij bozig >ijt, Pol? Pol. Nean 't, Stant, da patatten zitten er, üod zij gedankt in maar nu ben ik aan 't lesto van do zomer campagne 't is voor da betterave. Stant. En dat is ook nog van belang voor nen boer, he Pol p0L. 'k Geloof 't wel. Stant we zijn ge- lakkig van nu nog betterave t' hebben van verleden jaar. of'k en weet niet wat er nog veertien dagen lang mei de beesten zon te doen staan. Stant. Ja, 't heeft nen slechten uitko menen geweest voor 't beesteneten 't beeft te lang koml geweest, en de klaverkes zijn nog ver achteruit. Pol. He wel, Stant, nn leven wij toch op hoop; 't weer schijnt gekeerd te zijn, en se dert drij dagen zijn ges en klavers schrikke lijk veranderd. Stant. En veel boeren die hunnen rogge moeten afvoeiëren uit erremoei, Pol Pol. En wat staat er anders te doen dan Stant? Den boogaard is rap afgebeten, en hoeveel meersehen zijn er die ander gewoed hebben voor dat er 't hooi af is Stant. 't Zijn redens, Pol er moet toch iets meê gedaan worden. Pol. 't Is nn den scherpsten tijd van 'tjaar voor de koeibeesten, Stant, en t is seffens nep grooten intrest voor de boeremen- schen want geen voeiër is geen melk of geen boter. Stant. Maar, Pol, heeft het maandag achternoen en avond ook alaoo geregend al dees kanten Po,.. Schrikkelijk. Stant, en 't is zienlijk aan 't land da'k hier bewerk t' Is van den besten grond die er buiten ligt en noehtans de sneën liggen te blinken. Stant. W'ermte en droogte zon d'er moe ten komen, Pol, maar alia, de kruisdagen zün nu voorbij en de roste maan ook, en t is bijkans zeker dat't weer hem nu zal zetten. Pol. Jajaat, Stant, en binnen een veer tien dagen zou weerom alles al kunnen ver geten zijn. Stant. Wat komt er daar zoo jeugdig en friscb uit op die partij daarnevens dan, Pol Pol. Wel, Stant, de steeman komt er weerom al door dat is haver, man, meê jonge klavers in. Stant. Ze staat schoon dat my dunkt, Pol, en ge ziet ze groeiën. Pol. Ja, Stant, 'k ben er kontent van, en van de jonge klaverkes ook ze komen er zoo dik in nis 't haar op den bond, en eon klaver moet dik staan om to deugen, k Ln heb van de jaar van d'eerste me kunnen zijn om mijn haver te zaaiën, en 'k en ben er waar lijk nie kwaad om want de vroege gezaaide heeft te veel koü en vorst g'had, en nu staat ze te steken haver is immers nen zomervogel en z'en moet van geene koü hebben. Stant. AJzoo en is 't nog nie altijd best van vroeg te zaaiën of te planten, I'ol Pol. Nen zaaier is nen graaiër, Stant •n mijnen regel is van den tijd van t jaar af te washten en te zorgen dat de grond be kwaam is. &r*jrr. Da moet t best# zijn, Pol want 'k heb al mesr als «enen hooren klagen van de jaar da zijn patatten afgevrozen zijn. Pol. Ja, Stant, de g'heele vroege ge plante hebben 't vast, maar 't en is daarom toch nie geteid da ze niet en zullen deugen 'k heb ze nog weten zwart vriezen in de maand Jnni en dan nog goed komen. Stant. Onzen lieven Heer slaat en zalft. Pol sn al wie zijn betrouwen stelt op Hem «n zijn beste doet, die komt er toch Pol. 't Is alzoo altyd geweest, Stant, en 't zal alzoo blij ven maar dat dienen beesten wereld die de socialisten overal willen inbren gen, nen keer tot stand kwam, dan zou de kat wel «p de koorde kunnen gaan I Stant. 't Waar er meê gedaan msê 't menschdom, man ziet nen keer in een huisgezin waar dat iedereen wilt meester zijn en evenveel te zeggen hebben, zie nen keer hoe dat daar alles «effens overhoop ligt en naar den sis gaat. Pol, Zonder order en zonder bestier en zonder gehoorzaamheid is 't bazaar, Stant Stant. Jamaar, Pol, en wie zou er oog vrij over straat gaan dau in dienen socialis- tsnwereld Volgens die deugenieten en be staat er noch Hemel noch helle en iedereen mag doen wat hij wilt zonder er ooit aan iemand moeten rekening van te geven 1 Pol. Dan zondt gij zien stelen en moor den en branden, Stant Stant. 't Waar een helle op de wereld, Pol, en eeu algemeene verwoesting Pol. 't Is te schrikkelijk om op te pei- zeu, Stantmaar 't en is toch noch zoo ver niet en hebben de logiemanneu en de vijan den van onzen lieven Heer er in gelukt reeds veel ongelukkige slachtoffers te maken in de steden, ze zijn toch nog zoo ver van aanhan gers te vinden op den buiten een leven zon der religie is een beestenleven, en daar is den eecvoudigsten buiteumensch te veel van over tuigd om joit van z'leven naar den sosialis- tenzeever te luisteren. Stant. Jamaar, Pol, die schijnheilige Judassen en zeggen dat niet vau den eersten keer da ze vau onzen lieven Heer niet en wil len en dat ze de menschen willen doen leven lijk beesten. Pol. Jaja, Stant, maar dat is klap tegen den vaak woorden en zijn geen oorden en we weten wij g'heel wel dat 't socialismus geboren is in de krochten van de francmas- buüb en door mannen die hun ziel verkocht hebben aan den duivel en ze mogen zij afko men meê woorden en beloften nog streeleuder en zoeter als honing en zeem nooit of nooit en zullen de buiteumenschen er van willen wij luisteren naar onzen lieven Heer en naar ons Moeder ü'heiiige Kerk 1 Stant. Ja jamaar, Pol, en roept nog zoo lal uist hoeveel menschen voor 't overige braaf én kristelijk en hebban bun in 't eerste niet laten meèsleepen meê t donchistendom En nochtans w'hebbeu wij ook van in 't begin af gezeid dat 't bazaar was en niet en docbt Pol. Hola, Stant, hier heb ik n liggen zelle manneken eerst en vooral, er stond daar nen priester aan 't hoofd en die sontaau heeft veel kortzichtige menschen nen moment doen dcnzelen en twijfelen ten tweeden, die mannen kwamen ecuijuheilig weg op meê d Lucy,kliek van zijn Heiligheid den Paus Leo Xlil in d'handen, ten deraeu, die mannen riepen luidkeels en adöreren valschelyk in hun gazetten als ons Geestelijke Overheid spreekt, leggen wij de pen neêr en honden wij izen bek in ons plnimen Stant. Hewel, Pol, ga nen keer voort Pol. Howel, Stant, sommige brave men schen hebben dat nen moment geloofd maar van den oogenblik da ze geweten hebben dat die priester door zijnen Bisschop herhaalde malen is verwittigd geworden en dat hij nu eindelijk de grootste straf mogelijk heeft in- geloopen, te weten, van geen mis niemeer te mogen doen nu da ze weten dat die liefheb bers die schoone eu heilzame Lncykliek ver draaid en slecht aitgeleid hebben nu da ze weten dat,niettegenstaande d'openbare afkeu ring en veroordeeling van al d'Overheden van d'Heilige Kerk, die fameuze donchisten nog altijd voortgaan in hun dwalingen nu, zeg ik dat iedereen dat allemaal weet, nu is 't er toch meê gedaan ook meê 't donchistendom en ga nu maar zion wie dat er nog deel van maakt Stant.Uw explcaties zijn nog al jnst, Pol, en ge zondt er mogen bijvoegen dat 't donchistendom nn publiekelijk zijn eigen dood geteekend heeft meê openbaarlijk een verbond aan te gaan meê de socialisten en meê al de vijanden van d'IIeilige Kerk on» overal 't katholiek te bestrijden en in den grond te booren Pol. 't Is waar, Stant, ea 't is oprecht schandalig en zijn heiligheid den Paus heeft nu over eenige weken nog door den mond van zijnen Staatsminister, den kardinaal llam- Solla, openbaarlijk verklaard dat hijdehan- elwijze afkeurt van al degene die durven tegen ons katholiek goeverneinent en tegen onze katholieke gekozenen met medehulp van geuzen en socialisten opkomen, en niettemin gaan die koppige donchisten voort met al wat slecht is Stant. Hebben wij het niet altijd gezeid Pol, dat zy daar zouden uitgekomen zijn Niets is zoo verderfelijk als den duirol van hoogmoed, en die tegen zijnen wettigen pas toor durft opstaan, staat welhaast op tegen g'heel d'heilige Kerk Wanneer men sich waagt op den boord van nen afgrond, rolt men zoo gemakkelijk tot in de diepste diepte Pol. En daar liggen zij nu verzonken, Stant, te spartelen en te stuiptrekken te mid den van al de afgez&ntzn van den duivel om 3 Kerk en Vaderland eD samenleving omver te werpen en te verdelgen Stant. Wel bekome 't hun, Pol Nie mand wordt slecht tenzij door zijne eigeno foutOf liever weze onzen lieven Heer hun genadig Pol. Dat is beter gezeicT, Stant, en gaan wij voort met voor de zondaars te lezen en to bidden En om t' eindigen, 't is nu bepaald op 18 Juni, nen zondag, dat de feest van on zen braven en onvergelijkelijkeu heer Woeste plaats heeft, niewaar Stant Stant. Jaat, Pol, en 't zal iets zijn, zelle man g'heel de wereld spreekt er van van die feest 't En zal nog nooit te zien ge weest zijn 1 Pol.'tEn kan nie schoon genoeg zijn, StantAlzoo nen man Alzoo een verstand Alzoo een goed herte Alzoo een welspre kendheid Alzoo een manhaftigheid om gods dienst en vaderland, om burger en boor en werkman te verdedigen en t' ondersteunen Stant. Ja^Pol, 't is de weldoener van iedereen, van iongen ond, van arm en rijk, en iedereen ook moet op dienen dag zijn dank baarheid en zijnen eerbied aan aen grooten en wereldberoemden Man komen betuigen Pol. Zyt er zeker van, Stant, 't zal alzoo zijn, en zeg maar aan d'Aalsteneers dat her bergen en winkels wel moeten voorzien zijn want 't zon er kannen spannen om aan iets te geraken 1 1 Stant. Alles zal in order zijn, Pol in alle geval, voor 't geen dat U en Kêken ba- treft, ge zult bij mij ontvangen worden dien dag Er is al voor gespaard, sn 't most dan kermis zijn Pol. Goed, Stant, ik zal 't «eggen aan de vrouw maar toch zonder komplimenten, zelle Stant 1 Stant. Ja ja, Pol, en tot binnen acht dagen. Pol. Als 't God belieft, Stant. Zeventien dagen op straat loopen en geld verteereu geene duit winneu moeten icbulden maken... 't is afgrijse- HjkI Eeuigen dier misleide steenbakkers lieten de verledene week, op den trein, bittere klachten hooreD. Het linker oor van den opeeschorsten groenen pastoor zal dien dag niet weinig getuit hebben 1 Hij kreeg'van lap en van leêr dat het eene ware benedictie was dien mouw vager van liberalen eu socialisten Die mannen, zegden zij, hadden bet verlies berekend dat die werkstaking aan de enkele gemeente van Liedekerke bad veroorzaakt en ze kwamen tot de aanzien lijke som van 2500 franks 1 1 Zullen de opgeschorste en zijne sleep dragers dat verlies aan de arme dutsen instaan Wat belieft er u, Sus Kent ge don raren vogel niet Ja, hij zal de kluiten tellen die de suk- keleers aan zijnen leêggangers-penning zenden, in zijnen zak steken en de ver dwaalde werklieden kunnen maar op de kom bijten 1 Een gedacht Nu ware het oogenblik goed gekozen voor de groene leègloopers van Cnipka om naar de kanten van Lie dekerke eens te gaan meeting geven 1 Wanneer trekt gij er naartoe Wij zullen 't aankondigen. Zondag II., was het te Geut meeting, gegeven door de vereenigde liberalen en socialisten, rooden en groenen, voor het zuiver algemeen stemrecht en de ovenre- dige vertegenwoordiging. Snullemans Pie van Gbipka vertegen woordigde aldaar de groeuo democraten. Pie maalde er voor den honderdsten keer zijn doodgezaagd deuntje af togeu «ie catholieke Party cn tegen de Geestelijk heid en eindigde met uit te roepen dat de werklieden, allen in werksta king moesten gaan zoolang het zuiver algemeen stemrecht hun niet zou gegeven worden, hetgenePie vroeger eene kwak zalverij noemde, als ook het evenredige stelsel. Zeer wi-I 1 Iu werkstaking gaan.... 't Is gemakkelijk praten voor do luirikkeu van Chipka Iedereen heeft niet, gelijk zij, de opbrengst van eeueu judaspenning die hun toelaat leeg te loopen on sciioou weêr te schuifeleu met de zuurgewonnen cen ten den arme dompelaars afgebedeld Iu werkstaking gaan 1 Gelijk de steenbakkers van Brabant, niet waar, groene volksfoppers Gij hebt die brave steenbakkers ook in werkstaking gebracht door uwe gedurige ophitsingen. Gedurende 17 dagen hebben dio brave huisvaders buu werk verlaten dat ben 5 h 6 franks daags opbracht. Al dien tijd tyd zag men die misleide menschen de Stad van Brussel doorwandelen, de groene chefs en de groene vlag aan 't hoofd, zin gende Vivat paster Donche Eu wat heeft dat voortgebracht Niets Niets Niets I I ten zij ar moede in do buisgezinnen. Land van Aelsl bekent bet misluk ken van de werkstaking en dat armoede er 't gevolg van is - 't Is beter buigen dan bersten, en om geen DUttelooze kosten te doen, beeft men besloten sterk vereenigd te blijven, - goed te werken en te waken en te gaan - werken aan d'oude voorwaarden... Eu als mageren troost voegen de belden erbij Uetgeue vroeger gewonnen was, - blijft gewonnen... 'tZal betereu, 't moet - beteren.... Iu den oorlog worden alle m veldslagen niet gewonnen. Volgens gewoonte hebben de vreemdelin gen of vaantjesbroeken, dio wekelijks den zee-vetlap der Vrijheidstraat bevuilen, nu onder bovenstaanden titel, zaterdag 11. een artikeltje gezeeverd dat krioelt van leugens. De «hampetter Mortier zou afgesteld zijn omdat bij niet hevig geuoeg was voor de kliek, (leest voor de Catholieken) en nu eeu peusioen genieten van 40 cen ten daags. 't Is zoo op den kop uitgerekend, zeggen die. geleerde cijferbollen fr. 418,18 'sjaars dat maakt 40 centen daags. Maar, snullen, weet go toch niet dat het krachtens bet nieuw reglement is, dat M, Mortier, volgens deu bepaalden ouderdom van 60 jaren, op pensioen is gesteld en dat dit pensioen is berekend geworden op het 55® deel zijner jaarwedde vermenigvuldigd door het getal jaren dienst Het strekt tot eer aan ons catholiek Bestuur vau deze voorzorg voor de oude agenten van politie, genomen te hebben. De liberaleu zouden zich bier vroeger wel gewacht hebben voor deze bedienden wat erkentelijkheid of meêdoogen te too- nen. Onder het liberaal Bestuur, iu 'tjaar 1857, was het met de grootste moeite dat deze agenten hunne jaarwedde zagen brengen op 600 franks 's jaars en alsdan werden die zelfde stadsbedienden er, zon der medelijden, van door gezonden zonder kruis of duit en bijna altyd zonder eenig bestaan. O die liberale mannen waren toch zoo menscblievend en zoo mild I Jammer niet waar, onnoozele kleppers van Dendergalm, dat do schoone daden van uwe liberale voorgangers geboekt staan en bij velen onzer medeburgers nog niet vergeten zijn. Iu gevolge 't nieuw reglement, zullen de champetters welke 30 jaren dienst tellen, de 60 jaren zullen bereikt en door hun nen goeden dienst zich tot de eerste klas verbeven hebben, een pensioen geuieten vau fr. 654,54 of fr 54,54 meer dan wan- neer zij ia werkelijkea dienst waren onder 't liberaal Bestuur. Hebt gij het beet, liberale kleppers vorming. Vooruit van dijusdag deelt een verslag meê over deze meetiug alwaar Pie Daensde groene socialisten vertegenwoordigde. Gezel Vandervelde zegde onder ande ren Indien de liberalen en do christene - democraten ons reebtziouig helpen, n dan voroveren wij het A S on zijo wij (de roode socialsten) de meerderheid ii in 't land. Aan 't werk, mannen van goeden wil, naar den buiten, om overal het ovan- - gelie der waarheid, der rechtveerdig- beid te gaan verkondigen. Ten strijde tegen hen, die zelfs de verontschuldiging niet hebben eener rechtzinnige overtuiging en die een priester, M. Daens, onbarmhartig ver- - volgden en martelden omdat hij voor de armen sprak. (Langd. toej.) En Vooruit laat hierop volgen (M. P. Daens is blijkbaar ontroerd en houdt zijnen zakdoek voor de oogeu Wat comediant toch 1... en dat alles voorden Judaspeoning 1 De redevoering van omen Pie is de herhaliug vao zijno afgezongene deuntjes in 't Land van Aelst eu 'De Werkmana maar doorspekt met smadelyke belee- digingen en vuige lasteringen tegen de Priesters, tegen de Gasthuisnonnen, tegen de Aaistersche Catholieken en natuurlijk ook tegen M. Woeste. Wij willen hier slechts aanhalen dat hij onze Aaistersche Gasthuisnonnen sma delijk uitscholdt voor Zusters van haat en vervolging. In eenen brief van ouzen Pie, in Vooruit van vrijdag 11. afgekondigd, legt hij zijue snoodo lastering, klaarder uit en zegt in d'herten van eenige zus ters van liefde is ook een poÜtieken haat geslopen. Onze Gasthuisnonnen, die engelen van liefde en zelfsopofferiDg voor hunnen lijdenden evenmensch worden dus door f Pie Daens lasterlijk uil gescholden voor jj haatvolle wezens, die anderen uit poli- lieken haat vervolgen. Wio heeft er ooit gehoord dat de eer- f biedwaardige Zusters vao ous Gasthuis zich met do politiek hebben ingelaten j Maar wat is 't Al wie niet dansen wil, gelijk de belden van Chipka schui felen, deugeu niet, zijn slecht, in een i1 woord, zijn besmet met al de gebreken f der wereld. En gij, eerlijke Aalstenaars, wat zegt gij van die snoode lastering tegen onze zoo verdienstrijke Gasthuisnonuen uitge braakt Wij hooren u antwoorden Hij die ze uitkraamde is in onze verachting zoo diep gedaald, dat het onmogelijk is nog dieper te dalen Natuurlijk ontviDg onze Woeste ook zijn aandeel in dien vloed van lasteringen eu beleedigiQgcn Hier doet, zegt Vooruit, spreker (P. n Daens) een uitval tegen Woeste dien hij beer, schelm, heUeblazer, - schobbejak noemt.... En de socialis ten juichten geestdriftig toe. Ziedaar weêr vier beleedigende bena- mingeu bjj de talrykc andereu aau te teekenen die de miskweekte helden van Chipka wekelijks naar 't hoofd van den achtbaren heer Woeste slingeren maar die hem altijd meer en meer in de achting van alle deftige lieden zullen doen klim men I Ze moesten ook eens manifesteren 1 En zondag lest, 't was sedert lang be sloten, ging de liberale werkmanskring ook eens zijne macht toonen... Die kring, zoo bazuint Dendergalm gedurig uit, telt wel elf honderd leden. En allen zouden op post geweest zijn. En men deed eenen vurigen oproep tot alle liberalen zonder onderscheid opdat de stoet ontzagelijk en indrukwekkend wezen zou. Niemand mag ontbre ken Allen op post riep Den dergalm n. Nu, wij hebben den stoet gezien. Wat armoeiken toch I Rond de 400 manifestanten rijp en groen en wel geteld. Vele kinders en wel gekende socialisten en donchisten, de trompetters van 't lesto oordeel en de oude protters alleenlijk niet medegere- kend.... 400 personen. Eu waar zijn dan de andere 700 leden van den libe ralen tap? En nogthans mon heeft ons verzekerd dat de deelnemiug aan den uitstap ver plichtend was op straf van boete. Ook de jongens giügcn in den stoet, zichtbaar tegen hunne goesting, zonder den minsten geestdrift 1 Reeus voor 6 uren lag de manifestatie op haar strooi en zag men de jongens met troepkens drupneuzen I van de Molen straatpoort komen, als of ze van eene treurige bografenis terugkeerden Onze Nelen had eeD wezen als 'nen doodrapcr. Zou Dendergalm n niet willen ken baar maken hoeveel vau die droefgeestige manifestanten kiesrecht hebben als ook 't getal der gedecoreerden die den maan dag en zelfs den donderdag na de kiezing mogen gaan stemmen P. S.'t Is zondag avond in den Comte d'Egmont - Bombaleke geweest tus- schen de liberale oude pruiken en de mannen van Anker en Zonne over het deerlijk mislukken der manifestatie. De oude pruik die 't woord voerde, riep uitDat zal u leeren aanspannen n met socialisten en donchisten. Al wat deftig is, zal u verlaten. Bravo dat was de nagel op den kop ge slagen 1 Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd Machiecbreisters kleermakers schoen makers sraeders en schrijnwerkers een goede schrijnwerker voor oen bijzonder huis, verzeker 1 w<rk. Vragen werk 1 voerman 2 kuipers daglooners en fabriekwerkers eene winkeldochter ken nende de Vlaamsche en Fransche talen eene werkvrouw voor reparatie ten huize, enz.1 vuursmid. rirnpvio- Het r00f,e orgaaa uioe\ie. Le peupie vaQ Brussel deelde dijusdag 't volgende Jmeê Maandag namiddag zaten een hon derdtal werklieden in de ruime herberg- zaal vau het Maison du Peuple, n Eensklaps zag men priester Daens stilhouden de priester demokraat aan schouwde laugen tijd den gevel van ons paleis, en kwam vervolgens binnen. n Aanstonds, uit eigen beweging, ston den de werklieden op en begroetten pries ter Daens met eene drievoudige losbars- tiug vau toejuichingen. Gansch ecnvoudiglijk zegde hij tot do gezellen die zich tot hem spoedden Gij hebt deu voorzitter vau deu Senaat en M. deu minister Le Jeune ODtvangen. Gij zult voor mij de deur niet sluiten - Begeleid door onze kameraden Stan- daert en Dr Delbastée, heeft priester Daens vervolgens de lokalen bezocht. Naar 't schijnt heeft priester Daens in den bazar het - Maison du Peuple, van 't Volkshuis, eenen wandelstok aange kocht. Wij vragen is er wel, in ons Land, een tweeden priester te viuden die aldus met de socialisten, mot de vijandeu vau God en Kerk zou willen gaan verbroederen Droevig 1 Droevig 1 I Droevig 1 Confrérie van 0. L. V. VAN SCHERPENHEÜVEL, op Zondag 21 Mei, eerste Sinxendag, in te schrijven bij Romantjs Baubbz, Binnenstraat, N' 39. Begrafenis van den heer DE SCHAEPMEESTER, Burgemeester van Oordegem. Zooals wij reeds melden is de heer De Schaepmeestor, Burgemeester vau Oor degem, de verledene weck aldaar over leden. Zaterdag laatst 6 dezer had de plechtige bografenis, onder eenen groo ten volkstoeloop plaats. Do heer Schepen Scbelstraete sprak, in naam des Gemeenteraads, eene redevoe ring uit over de persoonlijke deugden en bestuurlijke kennissen des overledenen. Hij deed in welgepaste woorden ken nen wat de heer Do Schaepmeestor, ge durende zijn 27jarig Burgemeesterschap had teweeggebracht. Begonnen met eeue slecht voorziene geldkas, geleken destra- ten der Gemeente op vele plaatsen aan echte modderpoelen. Doorzijn spaarzaam en wijs bestuur werden op korten tijd de slechtste wegen besteenigd hij oefende zijn persoonlijk gezag bij de hoogere Overheid uit tot het bekomen en ver haasten van al wat voordeelig was voor den vooruitgang en welvaart der Ge meente voor het post- eu telegraafkan toor eu gendarmerie. Hij werkte bijzon derlijk mede voor de ontworpene buurt spoorwegen die de gemeente zullen doen herleven, handel en nijverheid zullen doen bloeien en de landbouw bevoordee- ligeu; hiervoor onderschreef hij persoon lijk voor oen ruim deel do ontbrekende kapitalen. Verleden jaar werd de Gemeente met steenwegen doorkruist eu iu 't kort zal het ook mogelijk zijn bij middel der buurt spoorwegen «le banen van ondergeschikt belaDg zoo goed als de steenwegen te maken en dit alles zonder verhooging vau lasten. De heer Schelstraete dankte uit naam der gansche Gemeente den man die zich gedurende meer dan het vierde eener eeuw geslachtofferd heeft voor het welzijn der inwoners van Oordegem. Namens de Kouiuklijke Harmonie S,e- Cecilia drukte de Bestuurder zich uit als volgt Geachte aanhoorders, Op de oude raureD van het beender huis vau een kerkhof ziet men soms de volgende regelen geschreven staan Gij zult den dood sterven, Heden ik, morgen gij. Eeue gevoelige christene ziel, die be wust is van de waarheid en de vreeselijk- heid dezer woorden, kan deze regelen niet lezen zonder dat zij door eeno koude rilling wordt aangegrepen, zonder dat zij deukt hier op aarde de nietigheid zelve te zijn, die altijd eu overal door deze schrikkelijke on spookachtige bedreiging wordt vervolgd. Zelfs de volkeren, wier beschaving nog veel te wenschen laat, die den troost der christenheid niet bezitten die ons leert dat na dit ballingschap hier op aarde, er voor den rechtvaardige een eeuwig leven zijn zal, zijn als met eenen heiligen en eerbiedigen schrik bevangen als zij hooren spreken van de dood, dit afschuwelijk wangedrocht van hier op aarde, dat een einde stelt aan ouderdom en jeugd, vreugde en verdriet, vermaak en lijden, rijkdom en armoede, aan hoogmoed en neerslachtigheid, waarover de eenen zich zoo ijdelijk beroemen en de anderen zich mogen beklagen in dit dal van 7reugde en tranen. De geschiedenis heeft ons tot heden ééne landstreek, niet eene aardsche plek doen kennen, waar het gebruik onder de stervelingen in voege was, zich openlijk te vermaken als de dood, het werktuig van den almachtigen God een slachtoffer zelfs een misdager nedervelt. IJselijke woorden voorwaar, - gij zult den dood sterven. Wezen wij altijd ge reed om dit vreeselijk vonnis te onder gaan, want eenige dagon geleden trok er een treurige lijkstoet over het dorp te Oordegem, eeu achtbare Burger, Gemeen teraadslid en Commissaris onzer Konink lijke Harmonie, word ten grave gedragen; dkür voor het venster van zijn huis stond de ashtbare heer Dominious-Joaunes De Schaepmeester, Burgemeester dezer ge meente dentreurigen stoet na to zien, de lijkkist aanschouwende die het stoffelijk overblijfsel van zijnen gewezen speelmak ker, zijnen boezemvriend bevatte en zie de vreeselyke waarheid in reeds verwe zenlijkt, het is alsof van uit die lijkkist de stem zijns vriend hem had toegeroe- pou Gij ook zult don dood sterven I Heden ik, morgen gij De heer Burge meester De Schaepmeester heeft het lot ondergaan aan eiken sterveling bescho ren Hij is niet meer. Hier aan den boord van zijn graf zij het mij dus ook toegelaten eene laatste hulde, eene laatste dankbetuiging uit te drukken in naam onzer Koninklijke Har monie S,e-Cecilia die in hem ook haren Voorzitter en weldoener verliest. De achtbare overledene werd geboren te Oordegem den 23 Januari 1830, van godvreezende ouders, die hem van jongs af in de deugd hebben opgevoed en wier lessen gesteund op de christelijke grond beginselen, hij gansch zijn leven trouw is blijven volgen. Ilij heeft zware beproevingen te door staan gehad, zijn leven is eene aaneen schakeling geweest van ziekte en onhei len, dio hem nu eens persoonlijk en dan in zijne familie zijn komen treffen. Het blijft immers waarheid dat do Heer zijue getrouwste dienaren de zwaarste beproe vingen overzendt. Ook was hij altijd ge laten eu overgegeren aan den wil van God cn hoe groot ook het gevaar of de beproeving wezen mocht, had hij altijd moed, morde noch klaagde hij en als bij zijno herstelling uit zijne voorlaatste ziekte hem hierover werd geluk gewenscht met de hoop voor nog lange jaren ge zondheid, was zijn antwoord Dit zal zijn zooals het God believen zal. 0*er zijne politieke loophaan als Bur gemcester dezer gemeente, gedureede 27 jaren ware het overbodig verder uit ie weiden: een Lid des Gsmeenteraads hei ft het reeds zoo wel gezegd, wat al goeds bij heeft gesticht, hoe hij zich al geslachtof ferd heeft voor den vooruitgang en de welvaart zijner gemeente on nochtans is het pijalijk te moeten bestatigen wat al tegenwerking bij heeft ontmoet en wat hij niet heeft moeten lijden toen zyne politieke tegenstrevers, zijne handelwijze niet kunnende beknibbelen, het zoo ver dreven in openbare schriften de lichame lijke gebroken die de Heer hem had over gezonden, als een bewijs zijner onbe kwaamheid af te schilderen. Van jongs af was hij ook ieverig en ge zellig lid onzer Harmonie, in zijne jeugd was hij zelfs muzikant en sinds verschei dene jaren was hij Voorzitter gekozen in vervanging van den overleden heer Baron Maelcamp. Hij behartigde buitenmate ouze Maatschappij op feesteu eu verga deringen, wanneer zijne lichaamsgestel tenis het hem toeliet bij ons te zijn, wist hij met zijne gekende welsprekendheid moed en ie ver op te beuren, eendracht en vrede te doen heerschen. Hij week ook niet achteruit als er eene geldelijke on dersteuning noodigwas en verleden jaar, toen bij onze Harmonie, zonder de minste vergelding, met een nieuw en ruim lokaal begiftigde, heeft hij getoond dat hem zelfs de zwaarste opofferingen niet te groot waren, als het in zijne macht was te werken tot den bloei en vooruitgang onzor vereeniging. Eenieder gedenkt zich nog de dag der inhuldiging van dit lokaal; boe hij door de ziekte reeds zoo zeer ver flauwd er zich nog heen begaf om ons met zwakke stem te zeggen dat deze zaal de onzo was dat wij mochten zeggen dat wij daar te huis waren en er ons voortaan niemand meer zou doen verhuizen. Hij spoorde ons -te dier gelegenheid nogmaals aan om eendrachtig voort te gaan op den weg tot hiortoo bewaudeld ea was uiterst gelukkig de geestdrift te zien, die zijne milde gift onder de muzikanten en leden fi opwekte. Zijne genegenheid voor onze j maatschappij was zoo groot dat hij alhoe wel bijna uitgeput van krachten 't laatste Sl#-Ceciliafeest nog wilde bijwonen eu er met nauwelijks hoorbare stem zijne vol doening uitdrukte over den bloei der Maatschappij en over de eer welke de Harmonie verleden zomerbij het festival te Antwerpen was ten deelgovallen. Hier was hij voorzeker zijne krachten te boven gegaan hij zoover dat hij na het feest door eene onpasselijkheid bevangen werd en verscheidene dagen ongesteld is geweest. De muzikanten wilden hem dan ook dankbaar zijn voor zijne milde begiftiging en deden zijn levensgroot portret maken, alsook dit van zijuen diepbetreurde neef den heer Doktor Achille De Schaepmees ter, om in het lokaal tot blijvende ge dachtenis dezer weldoeners to dienen. Het feest was geschikt op nieuwjaar avond laatstleden maar denzelfden dag was zijne ziekte wederom zoo zeer toege nomen dat hem dien avond de laatste heilige Sacramenten moesten toegediend worden en zij in hunne hoop waren te leur gesteld. Onzen diepgevoeiden en hartelijken dank dus, heor Voorzitter, van wege de muzikanten en leden der Koninklijke Harmonie, hier aan den boord van uw graf voor uwe onschatbare giften eu groote diensten, het is ons onmogelijk geweest u in dit leven uw afbeeldsel als blijk van dank te geven, die openbare genegenheid, deze welgemeende hulde, dio kroon op uw graf nedergelegd kunt gijniet meer zien, die rouwklachten en treurtoonen kunt gij niet meer hooren, maar dat die algemeene deelneming een troost, oen balsem zij voor het leed uwer bedrukte familie, voor de diepe smart uwer beminde nicht die tot op uwen laaf- sten dag Treugde en leed met u heeft Vaarwel, heer Voorzitter, vaar eeuwig wel I DEB Apostolische School te Aalst. PROGRAMMA: Zaterdag 27 Mei, om 7 urou 's avonds, aankondiging der Feestelijkheden dcor klokgelui, beiaardspel en geschut. Zondag 28 Mei, ten 6 l/2 uren, Mis en Algemeene Coraraunio in de Hoofdkerk van deu H. Martinus. Om 10 uren, Plechtige Jubelrais, in de Kapel der EE. PP. Jesuïten, opgedragen door den Z. E. Pater Rector, waaronder gelegendheidssermoen door den Z. E. Pa ter Van Meensel, Overste der Aposto lische School van Turnhout. Na de Mis, Feestzitting. Ten 5 uren 's namiddags, Feestmaal in de Zaal van den Katholieken Kring, Korte Zoutstraat. '8 Avonds, Verlichting van het Lokaal. Maandag 29 Mei, ten 9 uren, in de St. Marteuskerk, Mis voorde afgestorvene Leden der Maatschappy. kenis aan de kapel van den H. Macharius te Papegem, op Zondag 14 Mei, om de Heilige Reliquie tot bescherming der diepbeproefde wijk en omliggende door Zijne Hoogweerdig- heid Bisschop Lambrecht geschonken, te vereeren, en uit dankbaarheid der me nigvuldige bekomene beschermingen, zal men do Kapel van 's morgens af open stellen, en de geloovigon zegenen, geheel de novene om een uur namiddag, en den Zondag om vier uren gezamenlijke omme gang met offerande, om te vijf uren do plechtigheid geëindigd te zyu.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2