Pol en Stant. Lekkere vruchten Nog van tak op tak. Ongelooflijk. Om zeep. 'T LIBERA LISMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- De kruisen. einde Maart, beralismus kan niets dan SLECHT VOLK Krottig Bestuur. - Uit Massemen, is Md De groene volksfoppers Werkstaking der steenbakkers Alles door het werk. Allerhande Nieuws. Pol is aan't planten van de bette- Stant. Zoo, Pol, ge steekt z'er nu toch eindelijk in Pol. 0«h jaam, Stent moeeten wij wachten naar 't goed weêr, kweBte wanneer da wij zonden kunnen planten. Stant. 't I» de moeite weerd, Pol, alzoo een meimaand 't Trekt beter op de Bamea- ■aand Pol. En ala 't alzoo nog eenige dag* Toortgaat, Stant, zullen wij er een broekaken Tan aan hebben. Stant. Ze beginnen toch alhier en aldaar al klaTera te ToeiërenPol I Pol. Ja, Stant, uit erremoei omdat ▼eel boeren niemeer en weten Tan wat hout pijlen maken Op Teel boerenhoTen en ie er niete meer te Tinden ala strooi, en daar en kunnen de beesten toch 't leven nie mee den. Stant. De klavers zijn inderdaad nog te klein, Pol, en 't kan waarlijk nog nie zijn om ze aan te Tallen. Pol. z'En brengen nog niets bij als vemmerij, Stant, en blijft het nog veertien dagen aleeht weêr, 'k en weet waarlijk niet wat beginnen. Stant. En 't gea en groeit niet, Pol Pol. 't Is er te koud voor, Stant, en fleu» ia den tijd van 'tjaar voorbij, en we riskeren ook van zonder hooi te zittten. Stant. 't Enjziet er nie pluis uit, Pol, zooveel te meer dat er ook al veel schaai ge bracht is aan de goeiën rogge. Pol. Alhier en aldaar ligt hij in den grond gesmeten, Stant maar kregen wij goed eu droog en stille weêr, die zou hem nog kunnen rechten en nog kunnen wel opleve ren. Stant. 'k En weet nie, Pol, maar mij dunkt mij dammen nen aardigen tijd beleveu. Pol. 't Is allemaal om 't aardiger, Stant; en 't geen dut er mij nie van aan en staat, dat is den slechten geest die er komt onder 't volk van de groote steden. Stant. Ge peist zeker weêrom al op de socialisten, waar dammen over acht dagen van spraken, Pol Pol. Jaak, Stant, en 'k en kan waarlijk nie verstaan hoe dat 't mogelijk is dat nen mensch hem door die hellehonden kan laten bedriegen en opmaken Stant. 't Is waar, Pol, een sekte die God loochent, die den eigendom niet en erkent eu die't familieleven wilt afbreken, en kan na tuurlijk tot niets brengen da goed is I Pol. Wel, Stant, dat is, lijk w'het over acht dagen zegden, den beestenwereld en hoe da nen mensch die gedoopt is en zijn eerste communie gedaan heeft en daarbij zijn ryf zinnen heeft, daar kan meê gediend zijn, da ga mijn verstand te boven. Stant. Zooveel te meer, Pol, dat het klaar bewezen is voor iedereen, dat d'uitvin ders en de verspreiders van 't socialismns g'heel simpelijk mannen zijm zonder geloof of zeden, die willen rijk zijn zonder werken en tot de postjes Tan eer en glorie en geld willen komen zonder verdiensten 1 Pol. Ja, Stant, 't en is niet te verwon deren dat d'heilige Kerk en onlangs nog zijne Heiligheid Leo XIII streng verbiedt van meê de socialisten, 'tis geljjk onder welk voor wendsel, meê te doen en samen te spannen. Stant. 'k Geloof, 't wel, Pol, ge kunt al zoowel meê den duivel in persoon meêdoen en samenspannen. Stant. Z'en beginnen er nu nog maar katoen op te gevenPol ze beleggensamen meê de geuzen en socialisten, vergaderingen en meetingen waardat ze al 't volk naartoe roepen, om tegen 't katholiek en tegen de Religie uit te vallen en te tierea Pol. En gaan ze nog naar de kerk ook da donchistenSlant Stant. De kopstukken en eenige betaalde sleepdragers, jaas Pol, en dat uit oogen ver blinding maar al d'andere zijn hun geloof kwijt en zijn opgeleerd in den haat tegen godsdienst en priesters, dien d'hoofdmannen gedurig aan op venijnige wijze in hun gazet ten en in hun meetingen aangepreêkt hebben. Pol. Zoodat de leerlingen rechtzinniger en redelijker handelen als de meesters, Stant Stant. Jaas, Polden verleden zondag zijn ze nog nen keer naar d'elf uren mis geko men op kommande van de chetfen nochtans 't was tegen hun goeste, want voor de kerk deur gekomen, waren er verscheidene die luidop verklaarden dat het dea laatsten keer was Uat s'hunnen voet in de kerk aetten I Pol. En waarom moesten die sukkeleera nu verleden zondag toeh aog nen keer naar do kerk komen, Stant Stant. Toetoet, Pol oas brave anti- socialistissche werklieden, in den bond van Vakvereeniging vergaderd, hebben de ge woonte van de verjaring te vieren van t ver schijnen der Encykliek Kerum Novarum, cn omuat te vieren komen zij gezamenlijk naar de hoogmis om God over die Encykliek te bedanken en de kopstukken der donchisten dia uit schijnheiliglieid ook die Encykliek willen vereeren, hadden hunne mannen nu ook verplicht van op dien dag naar de kerk te komen, om 11 aren. Pol. En hoeveel waren er van die auk- keleers nog, Stant Stant. w'Uebben ons de moeit gegeven van ze te tellen, Pol, en meê de twintig kin deren bij die er onder figureerden meê een Eoeu mutsken op, en mee 't handvol mnzi- nleu hij die ze betaald hadden om te komen uit al de gewesten van 't land, meê dat alle maal daarbij, waren se honderd eu drij sterk Pol. Eu waren ie daar allemaal de don chisten, Stant Stant. Allemaal, Pol I En er liepen zelfs nog al eenige welgekende socialisten bij bij dat getalleken van honderd en drij 'f Pol. 't Volk heeft ze vierkant uitgela chen, zeker Stant Stant. Och, Pol, 't en was 't uitlachen nie weerd ik heb meê honderde brave men- ashen de schouders zien ophalen eu er met verontweerdigiug en verachting op neêrzien op de ongelukkige slaven van eenige hoe- veerdigu en valsche volksbedriegers 1 Pol. Zou Donche nu nog durven schrij ven da g'heel Aalst en g'heel 't land donchist wordt, Stant Stant. Wel jajaai, Pol, die tristige per- sonuagie durlt alles schrijven maar aaar en wordt daar geen actit meer opgeslagen op 't geen dat de man schrijft. Pol. 't Ie 't beate dat er kan meê ge daan worden, Stantmaar hebben w\j het niet gezeid van over lang dat 't donchisten- dom daar natuurlijk moest op uitkomen Stant. Jaam, Polmaar nu zijn de don chisten g'hoel en gansch dood, sedert da ze pnbliek meêdoen meê al 't sleeht volk dat er bestaatals ge dat nu toch peist. Pol, 't is Pie Donche zelf die d'annoncebriefkes gedrukt heeft waar dat opstond dat Anaeele en nog twee andere kopstukken van den zelfdon der den, bier in 't lokaal van de geuzen een mee ting kwamen geven den verleden maandag V Pol. Daarmee doet de man hem kennen lijk hij is, Stant er en blijft daar altijd maar een mysterie meer bestaan, en dat is da man nen die publiek meêdoen meê goddelooaen en godsdiensthaters, dan nog den frogn hebben van naar de kerk te gaan en te gebaren da ze nog van religie houden. Stant. Jamaar, Pol, daar heb ik al meer als nen keer op geantwoord mensch die slimmerikkeu peizen van alzoo nog altijd toch den eenen of den anderen te kannen ver blinden en hem alzoo bij hun troepken te kunnen bewaren 1 Pol. 't En zal hun toch niet baten, Stant, of zoo is de kaart valsch de menschen bedriegen ten minsten toch voor nen tijd ja, da kan zijn maar onzen lieven Heer be driegen da nooit of nooit I Stant. Jamaar, Pol, moet g'het mij «eg gen dan man Ik kom somtijds nog nen keer eenen van die ertisten tegen, en 't is wreed wat dat er op die valsche wezens te li staatdat en kon geen eenen [treffelijken mensoh meê woorden uitdrukken ge zoudt moeten gaan zoeken in den dictionnair van Lucifer 1 Pol. Kan 't missen, Stant? Wie weet hoeveel booze geesten er niet en zitten te wroetelen in 't hert van die volksbedriegers En va kan er andera op te lezea staan op die troniën als haat, ni|a, wraakzucht en ra zernij Stant. Ge slaat den nagel op den kop, Polals ge van z'leven eenen tegenkomt meê alzoo nen gevel, peis maar datt' een kopstuk is van 't donchistendom 1 Pol. 't Is nog al wel, Stant. da ze dsn zomer gaan aan d'hand hebben als z'hun lippen zullen openbijten van koleire, 't zal toen gauw genezen zijnmaar a propos, Stant. ge zult toch uw woord houden voor den IS"4" van de naaste maand, he Stant. Ik en heb maar een woord, Pol Gij en Kaken, zijt bij mij verwacht maar zegt aan al de menschen die ge znlt zien dut er in Aalst levensmiddelen zullen te krijgen zijn voor iedereen de winkeliers en herber giers beginnen er hun al op te voorzien 't zal er spannen, Pol Pol. 't En kan er nie genoeg spannen >or nen man lijk Mr Woeste, Stant Stant. Neen 't, Polen tot de naaste week. Pol. Als 't God belieft, Stant, en brengt de zomer meê. van de groene meeting gegeven iu de Molenstraat op Zaterdag 13 Mei, om 9 uren 's avonds Zondag morgend 14 Mei, om 3 uren kwamen er een zestal zatte groenen d'Acbterstraat uit, en gekomen aaa d'hui- zen van onzen Z. E. Heer Deken en de Eerw. Heeren Onderpastoors zongen de liefhebbers, voor zooveel zij nog geluid konden geven, van Vivan pastoor Donche I enz.... Zij geraakten d'Oude Graanmerkt op, en gekomen aan de kerkdeur langs den kant van S,e Anna, lieten zij er zich tegenvallen onder het huilen van Domi- nus vobiscum, en andere schoone dingen. Nietwaar, geachte lezers, dio groentjes, die brave donchistekes eerbiedigen hunne geestelijke Overheid en onzen heiligen Godsdienst l?I? Welke droeve rol is de afgestrafte toch aan 't «pelen Twee dezer nachtruststoorders zijn ge kend en proces-verbaal is tegen hen opge steld.Zij zullen dus korteliugs over hunne schoone daden te verantwoorden hebben. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd Machienbreisters kleermakers schoen makers sraeders en schrijnwerkers een goede schrijnwerker voor een bijzonder huis, verzekerd werk. Vragen toerlc 1 voerman 2 kuipers daglooners en fabriekwerkers eeno winkeldochter ken nende de Vlaaiusche en Franscbe talen eene werkvrouw voor reparatie ten huizo, enz. 1 vuursmid. Daens eene meeting in de danszaal-Welle- kens alhier. Ziehier, volgens Vooruit, het socialis tische blad van Gent, de ongehoorde taal die de verdwaalde priester er voerde In eeno schoone prachtige rodevoering zette priester Daens den pauselijken - wereldbrief uiteen verhaalde op mecs- torlijke wijze, hoe de hedemlaagscho n katholieken slechts den godsdienst ge- bruiken als uithangbord, hoe kapita- listen en de hooge geestelijkheid het eens zijn om den minderen stand onder den hiel te houden, want irr de kerk staat de coffre-fort onder de bescherming van de geeste- lijkheid I!!! Met den spotlach op de lippen, verhaalde hij (priester DaenB) boe de priesters - de doodzonden zelf 9 belachelijk maken, want op deD i buiten vooral verbiedt men het lezen n van al de bladen en schriften die niet het bebouderskraam verdedigen, op - straffe vau eeuwig te branden in de 9 afgrijselijke hel. Wij weten niet dat priester Daens die schandalige woorden hem door Vooruit toegeschreven, heeft gelogenstraft. Is het niet afgrijselijk zulke helscbe aan tijgingen aan te troffen in den mond van een man die het priesterskleed draagt Een oude liberaal die de meeting had bijgewoond, zegde ons - Ik heb in mijn leven veel hooren - afgeven op Kerk en Priesters, maar nooit dacht ik dat eens te zullen hoo- ren, en op zulke hevige wijze, uit den a mond van een priester. Als het zoo voort gaat zal men weldra de Donchisten met eene lantaarn in den vollen dag moeten zoeken Zondag 11. trokken onze groene socia listen met muziek en groene vlag aan 't hoofd naarde kerk Ja, naar de St-Martinuskerk 1 Deze kerels die gedurig als oprechte geuzen afgeven op Kerk en Priesters, drijven dus de schijnheiligheid zoo verre vau stoetsgewijze naar de Kerk te durven gaan 11 1 Maar dit masker vau schijnheiligheid bedriegt hier te Aalst niemand meer. Het groen troepke was samengesteld uit 3 personen, zonder het muzieksken cn de ijzeren leppen. En daarbij bevonden zich.nog eenige van ouds gekende socialisten en libe ralen. 88 personen op eeue bevolking van omtrent 30,000 zielen. Na de Mis was het groen troepke zoo gesmolten dat de menschen welke van de kerk huiswaarts keerden en zich in de Kerkstraat en op de Merkt bevonden, het Dimmer bemerkten en aan elkander vroo- geu Waar blijven de Donchisten? Maar niet te verwonderen Wie een spierke deftigheid eu godsdienstigheid begeert, zou zich nog durven toonen in gezelschap van de groene krawatten die hunne ziel verkocht hebben aaa de geuze rij Weldra staan de groene chefs alleen met de vreemde geuzen die gedacht had den van hier met de medehulp vau eenige zielverkoopers eindelinge tot hun doel te geraken en hunne foeffen te maken Nemen wij heden eenejenkele tot voor- 5 Wat zouden ze well... H Land van beeld Om de begrooting van 1855, dus na 7 jaren liberale heerschappij, te kunnen in evenwicht brengen, zagen de liberale kleppers zich gedwougen de taelage voor openbare feesten gedurende gansch 't jaar van fr. 1650 tot fr. 1200 te doen dalen, het onderhoud van straten en goten met 200 fr. te verminderen en het plaatsen van piscijneu een jaar uitstellen... Eu dan kon meo de begrooting «luiten met eenen boni van fr. 40.16. Nu bovendien werd er nog bevolen van de gaslantaarnon ter straat niet te laten aansteken wanneer het maanschijn is.. En alsjuffer de Maau daa mottig was en zich niet wilde vertoonen, dan verkeerde Aalst, door liberale lichten bestuurd, in volkomene duisternis.... Vreemdelingen en jonge kwanten wacht u van nog verder over krottig bestuur te gewagen; het verledene ligt nog te versch in 't geheugen der ware Aalsteuaars 1 deelde Dender- galm even als zondag lest een spStartikel meê over de processie van 't H. Kruis. In Land van Aelst van 5 April daarna, treffen wij de volgende verontweerdigde bemerkingen aan die nu heden goed te pas komen. Wij zijn nieuwsgierig te zien of onze Vie die spotternijen van Dendergalm met de kruisen van dees jaar met de zelfde verontweerdiging van 1891 zal afkeuren. Wij gelooven het niet, want nu heden is onze Pie de vriend, de bondgenoot van de Dendergalmers geworden. Attentie! geachte lezers!.., En die Processie van 't H. Kruis Is er ooit in Aalst een Betooging ge- weest zoo hertroerend, zoo luisterlijk In do Goede Week, het Kruis vereeren - in 't openbaar; B Maar dat geschiedt in Jerusalem, cn g de Turk en de Mahometaan gaat eer - biedig op zij, als hij 't Kruis .ziet af- g komen. Maar Leopold II, als Hertog van g Brabant te Jerusalem zijnde, heefter 9 openbaarlijk 't II. Kruis helpen vér- n eeren I Er wat gebeurt er t'Aalst b Wat durft die liberale gazet schrijven? Heere, bermhertigen God,'tis pro- cies, gelijk de liberale gazetten schre- ven daags na den «lag van Oostakker en naden 7 September. - De brave katholieke menschen be- - spotten en bedreigen. In de Processie van 't H. Kruis, n Aalstenaars, gij weet het, «r waron misschien 3000 menschen uit alle n klassen der Bevolking Rijken, Bur- - gers, Landbouwers, Werklieden, Ouder- lingen, bejaarde menschen, Joukheden en Kinderen... En wilt ge weten wat 9 Dendergahn zegt De Paters Redemptoristen zijn tan- 9 deutrekkers on grappemakers; De Processie bestond uit boeren boerinnen van Schaarbeek, oude kwezels, vcrrimpelde en tandenlooze 9 pilaarbijter», femelaars en begijnen, 9 oude wijven en mannen, kinders, 9 knapen en maagden, en de gedwon- gen werklieden van een paar fabrie- m ken; een hoop sukkelaars onnoozel - - gezichten. 9 - Dat durveu die apen van Vrijden- ,kers schrijven over de defti ge Bevol- king van Aalst; zoo komen zij de Ouder- - lingen bospotten. de afgewerkte rnen- 9 schen, de brave werklieden... Men zou - dat moeten verbieden Ja ze goven te 9 verstaan dat men zou moeten gehau- deld hebb6Q gelijk t'Oostakker en gelijk op den 7 Septembor 1 En als men de n Geloovigeu uitnoodigt om Ons Heer te - vergezellen in Je General# Berechting, gelijk men t'Antwerpen zoo luisterlijk 9 doet, ze noemen dat een uitgekochte 9 manifestatie 1... Wie kau hier zijn verontweerdiging 9 bedwingen Ach, hoort gij die slaven der Logic, die roepen gelijk de ver- steende Joden op den Kalvarieberg: Wij willen van Christus of van zijn - Kruis niet I hoort gij het helscb ge- 9 broed, dat het Christusbeeld wilde ver- bannen uit de scholen, dat door zijn - Socialismus 't Christusbeeld uit de n werkmaushuizen wilt doen werpen 1 dat n briescht eu huilt als het beeld van den - Gekruisteu God triomfantelijk door de straten wordt gedragen, voor Huldebe- a tuich en Herstelling 1 - Zou iemand in de stad dit smaadar- tikel vau Dendergalm durven onder- teeken Ah hun werk toch zoo deftig is dat ze vooruitkomen en toonen wie ze zijn 1 Maar wij kenuen ze, 't zijn be- dorvone'vruchteu van 't Liberalismus, - 't zijn zoogezegde progressisten, die deu redelijken mensch als dier willen 9 verlagen; 't zijn de gasten die in de kic- ziugen roepen dat er moet gestreden worden, om op 't Stadhuis te geraken 9 en alsdan al wat Christelijk is, tegen g te werken en met de macht der Stad hun verderfelijk stelsel door te drij ven. 8 kweekeil. (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 october 1890). Aelst zegt bun voor allen troost 't Zal beteren 1 Wij spraken verder ook over t verlies dat de steenbakkers van Liedekerke alleen door die werkstaking hebben geleden en zegden dat het tot 2500 franks beliep. Nu, dat is eene drukfeil; 't verlies is 25,000 fr. geweest, zegge vijf en twintig duizend franks voor die 17 dagen werkstaking. t Is dus niet te verwonderon dat die Liodokerksche werklieden priester Daens zoo zeer van Lap en van Leêr gaven dat zijne ooreu er nog moeten van tuiten 1 Pompiers-verzekeraars. Naar men verhaalt zou iu het algemeen Pom- f ersverbond plan bestaan om de instel- iugen van den brandweerdienst te doen gepaard gaan moteenen algemoenen ver zekeringsdienst, in welken al de pompiers deelgenoot zouden zijn. Op deze manier zouden zij er, bij blusch- of reddingswerken, onvermijde lijk in hun eigen bclaug op uit zijn, het vuur zoo spoedig mogelijk uit te dooven en tevens zoo weinig mogelijk schade aan tn richten. R .ciit practisch inderdaad. Welsprekende cijfers. Men heeft in Frankrijk de gasthuizen verwereldlijkt. Sinds dien zijn de zieken veel slechter verzorgd daarentegen moe ten de ziekenoppassers veel meer betaald worden. Eenige cijfers, ontleend aan een artikel van M. de Bonoefin, toonen zulks. De Augustijnerzusters vervulden reed» 1200 jaren hunnen dienst, toon ze buiten dc Parijzcr hospitalen woeden ge zet. Den dag hunner afdauking, waren zij zonder woon eu wisten niet waar hunnen intrek nemen. Twintig zusters kostten in een gasthhuis 4000 franken, terwijl aan 44 ziekenoppaster» 66000 fr. worden be taald. Telvry heeft d« verwereldlijking eene eerste maal 300,000 fr. gekost. Daaren boven moet er ieder jaar nog 45,000 fr. worden uitgegeven. Het Cochin-gasthuis heeft, voor de verwereldlijking, 134,000 frank moeten betalen. Daarbij beloopt de jaarlijksche vermeerdering van kosten 18,000 fr. Het afschaffen van vleeschderven eu het meerder gebruik van wijn door de ziekenoppassers veroorzaakt ieder jaar, in het gasthuis VAssistance, 217,000 fr. uitgaven. Om deze overdreven geldver- kwistiug wat te verbergen, heeft men het voedsel der zieken moeten verminderen. Ieder bed kostte vroeger in de hospi talen gemiddeld 1200 fr. 's jaars. Daar waar de zusters zijn uitgedreven, kost het nu 2700 fr. De dagelijkscbe kosten per zieke beliepen gemiddeld 2,50 fr. heden is het middental 4,20 fr. Eene toezichtcr ontvangt 2100 fr. eene ondertoezichtster 1800 fr. en aan die jaarwedden is het nog niet altijd gemak kelijk het noodige personeel te vinden. Eene zuster ontving in 't gcheol per jaar 200 frank. De vreemdelingen, de vaantjesbroekcu van Dendergalmbetittelen soms ons hui dige Cath. Bestuur met den spotnaam van krottig. Men bemerkt ter oogeD uit dat die kwanten weinig bekend zijn met onze vroegere stadszaken. Ware hot anders ze zouden gewis de bustuurakten van hunne vroegere liberale geniale gemeenteraads leden kenuen... Ze zouden zich wel wach ten van te gewagen van krottig bestuur, daar er nooit krottigcr bestuur in Aal.-t bestoud dan dal 't welk hier heerschte van 1848 tot 1866. Nu, om dit te bewijzen, willen wij enkel eenige foiten aau onze geachte lezers herinneren In 1852, vormde zich alhier een comi- teit ten einde gedurende de Vastenavond- dagen eeno groote kavalkade in te richten om volk binnen onze muren te lokken en de neeringdoende Burgerij te bevoordee lden. Dit comiteit wende zich tot den Gemeenteraad om eene toelage van 300 fr. te verkrijgen, ten einde de onkosten te dekken. Na eene langdurige bespreking, vond men de gevraagde toelage te veel overdreven en eindelijk werden er 200 fr. toegestaan op voorwaarde dat de stoet iweemaal zou uitgaan Er werd zelfs be sproken dat zoo de vrijwillige inschrij vingen voor het dekken der onkosten do som van 600 fr. moesten overtreffen, do toelage der Stad niet moest verleend worden. De buitengewone uitgaven van 200 fr. EERBIED aïn d® godsdienitige overtuiging van allen en behoud der bestaande toestanden in zake van Godsdienst, ziedaar, roept 't Land van Aelst uit, het eerste artikel van 'c verbond te Aalst gesloten tusschen de christene democraten, de liberalen cn socialisten. 't Is voorzeker om te toonen hoezeer de liberalen de voorschriften van bedoeld art. 1 zullen eerbiedigen dat Dendergalm zondag 11 een schrijven meèdeelt van twee kolommen in 't welk op de schan- Idaligste wijze met de kruisen en de cbristcoon welke ze biddend volsen, wordt gespot Dat heeten de liberalen eerbied voor de godsdienstige overtuiging van allen. Nu, dit bewijst ous ook hoe de be- staaude toestanden in godsdienstzaken zouden behouden blijreD, moesten de liberalen en socialisten hier meester wordtn. Verleden zomer werden cr groote ver anderingen toegebracht aan ons Klooster van Massemen. Benevens werd er ook nog een Hospice bijgevoegd voor vrouwen. Dit Hospice bestierd door de Zusters Franciscauersen van Gent, mag aanbe volen worden aan al dezen die naar rust verlangeu en naar een stil ou aangenaam leven. 't Staat nabij de Statie van Wetteren in eene gezonde ea verkwikkende locht- streek. De gebouwen zijn volhandig en wel geschikt. Do kamers der bewoners ziju openlochtig en gezond. En in 't midden der gebouwen, staat eene ruime en schoone Kapel, aan d'haad voor de Zus ters en voor al de bewoners van het gesticht. De Zusters zullen ton dienste staan voor de bewoners van het Hospico en goede zorg hebben om !ud het leven zoo aangenaam mogelijk te uaken. Van nu voort mag ieiereen huu komen aanbieden. De voorwaarden van aanveerding: 't zij voor het leven, 't zij «oor eenen bepaal den tijd, zullen, op alb wijzen, matig zijn en voordeelig. beweren dat zij, me hun verbond met de liberalen en socialiiton, de R. K. Kerk, den Godsdienst ni«t willen bevechten. Maar hunne borigenooten die de zelfde reden niet hebbm om dat aan 't volk wijs te maken, speken heel anders. 't Laatste vuUNieuws zegt ons recht uit wat het doel s van 't drievoudige anti klerikaal verbeid 't is den room- schen draak te bevechten. Dus oorlog aan de I. K. Kerk.... Nu, dat zal :iet beletten dat de helden van Chipka zulen blijven Toortgaan met liegen en be-liegen om de sukkelaars te foppen. Eerste-M'ifeest. Vooruit drukte maandag, aa 't hoofd van zijn blad, zijn eigen veroodeeling. Weken Iflg, voor don eersten mei, heeft hij opalle tonen gezongen, dat het meifeest de socialisten een feest van deu vrede was, eene hulde aan den arbeid, waaraan zlfs de katholieken werklieden konden ermoesten deelnemen. Ten ho"gste mocht men er bijvoegen dat het ene betooging was ten voordeele van hec achturenwerk. En wie is de werk ma zelfs katholiek die daar tegen ka zijn De Dodelijke Raai, hoogste overheid der socalisten, oordeelt er echter anders over e zegt in zijn verslag, dat Vooruit dezen-norgend afkondigt Do-jandelijke Raad wijst erop dat de Eersi Meidag meer en meer zijn revo- luti'imair karakter verliest, om een feesdag te worden. Men denkt dien dag aan de hoopvollo toekomst. Er dient nie vergeten te worden dat de Eerste Medag moet wezen eene betooging en cee protestatie tegen het overtolligo arbidsuur, en in het algemeen tegen hit gansche kapitalistendom. Welnu, Vooruit, waar zijt gij nu met uv vredefeest en uwe uitnoodiging aan de Utholieke werklieden Over acht dagen spraken wij over de werkstaking der steenbakkers die zoo -'l i werKSlAhlug uei ouetmuiiKbLi^a uiu aui» schenen aan de zoogezegde milda.i.,0 dc.erlljk mislukt is. Die bravo werklieden bestuurders yan Aal J staakten den arbeid op raad der groene zeer aanzienhjk zoo k chefs en de uitslag is geweest verlies van Stad voor het oprichten derkerk teLae-, u d huur of wiQSt ^durende 17 dagen. ken, tot nagedachtenis onzer zeer bemin- ail° 5 b de en betreurde eerste koningin, eern toelage stemde van 200 fr. en insgelijk voor die zelfde som van 200 fr. mildadij. lijk inteekende voor het opbouwen df Congreskolom,het denkbeeld onzer duu- gewonnen onafhankelijkheid. Het vaderland dient waarlijk dankbar baar te zijn over die mildadige libenh giften vau Aalst. Nog schoonere bewijzen van het kot- tig liberaal bestuur kan men aan-ip- pen bij het lezen der jaarlij ksche belei- tingen van de stadsbegrootingen. Wij herhalen het gedurende 17 dagen hebben die brave huisvaders hun werk verlaten dat hun 5 a 6 franks daags op bracht. Al dien tijd zag men die misleide menschen de Stad Brussel doorwandelen, de groene chefs eu do groene vlag aan 't hoofd, zingende: Vivat pastoor Donche! En wat heeft dat voortgebracht Niets Niets I Niets III ten zij ar moede in de huisgezinnen. Hebben de groeüe chefs nu dat verlies eenigzins ingestaan aan dio brave on mis leide werklieden De processiën «n kruisen verboden, ziedaar Wij willen hier die domme spotternijen niet herbalen die oprocht waardig zijn van deu schijnheiligen vent die ze Van Overdenbosch naamteekende door zijn - rond den boom draaien van Sint Lam- breeht te Pollaere. Priesterlijke benoemingen. Z. H. Mgr de Bisschop heeft do ZZ. EE. HH. Kanunniken Cautaert en Goe- thals tot leden van zijnen bisschoppelij- ken raad en examinatores synodales be noemd. De E. H. Pattijn is professor benoemd in het college te Eecloo. Spaar- en Hulpmaatschappij Geacht Medelid en Vriend, Heel beleefd is ous verzoek Ued. te mogen zien aanwezig zijn, bij het Heilig Misoffer, opgedragen ter nagedachtenis onzer dierbare afgestorvene Medeleden en Vrienden, op Maandag, 22 Mei 1899 (2® Sinxeudag) om 8 uren 's morgeus, in do kapel van den H. Geest, Leopoldstraat. Om 9 uren, Algemeene Vergadering der Leden. Overzicht vau den toestand der kas. Aauspraak en bedanking door den heer Eere-Voorzitter. Groote tombola aangeboden aan de 80 Leden ter gelegen heid der jaarlijksche groote vergadering ten lnkale - In den Oosten 9 bij den heer Jean Vinck, Lange Ridderstraat. Aanvaard, Waarde Lid en Vriend, met de verzekering onzer broederlijke gevoe lens, onze beste vriendelijke groeten. De Eere-Voorzitter, Rector Aryt. De Schrijver, De Voorzitter, Jean DeTroch. J. B. Ringoir. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 733 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5860 kilos. Programma van 't CONCERT welke zal gegeven worden door de Ko ninklijke Harmonie, op Maandag 22 Mei 1899, om 8 en half uren 's avonds, ten kioske, Groote Markt, ouder het bestuur van don heer F. L. Van den Bogaerde. 1. Marche Roumaino Julien. 2* Ouverture du Cheval de bronze Auber. 3. Paraphrase de Loreley Seeling. 4. Potpourri sur les Vêpres Siciliennes Verdi. 5. Lustige BrüJer, walzer Waldteuffel Nieuwerkerken. Op Zondag 28 Mei aanst. Groot Festival, gegeven door 't Ge meentebestuur, onder bestier der Catholieke Fanfaar. Veer tien muziekmaatschappijen zul len er aan deelnemen, welke hare stukken zullen uitvoeren j op twee kiosken, 't Zal voor de Aalstenaars eene schoone gele genheid zijn om een uitstapje te doen naar Nieuwerkerken, en ook een blijk van vriendschap eu genegenheid te geven aan onze catholieke vrienden. Drama te Brussel. In den Kui- pongang, Kaasmarkt, woont het huisgezin Jouckers, waar ter oorzake van 't drank misbruik des huisvaders, veel getwist wordt. Donderdag avond, hoorden do geburen, nadat zij hem dronken hadden zien thuis komeu, weer eene hevige ruzie en kort nadien riop do vrouw luid om hulp. Zij gingen zien en vonden den man met door gesneden keel, badend in conen plas bloed,

De Denderbode | 1899 | | pagina 2