JUBELFEEST GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. 1874. 1899. ZILVEREN KAREL WOESTE, Zondag 18 Juni 1899. Ontvangst van den Jubilaris. Mis van dankbaarheid Grootsche Betooging De Moordenaar^ Een tempeest in een glas water. ENCYCLIEK. Maatschappij van Vogelenteelt. Jubelfeest-Woeste. Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder ■iagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiëü door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisae op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, S Juni 1899. Arrondissement Aalst. van den achtbaren heer Staatsminister, Volksvertegen woordiger van het Arrondissement van Aalst, sedert 8 Juni 1874. op »0»r— Orde der feestelijkheden De Feestelijkheden zullen daags te voren door het luiden der triomfklok en kanongeschut aangekondigd worden. Het nationale vaandel zal aan 't Belfort en 't Stadhuis gehe- scheu worden. Om 9 uren zullen de stedelijke Over heden van Aalst en de heeren Afgeveer- digden der Steden en Gemeenten des Arroudissements teu Stadhuize vergade ren om zich in stoet naar de statie te begeven voor de aankomst van den trein uit Brussel om 9 u. 57 m. Welkomgroet aan den achtbaren Jnbilarisin naam der Catbolieken van 't gansche Arrondisse ment, waarna hij, stoetsgewijze zal geleid worden naar onze Hoofdkerk van Sint- Martinus alwaar onmiddelijk eene zal 'gecelebreerd worden gevolgd van TE D E TT M Na de Mis feestzitting ten lokale van den Catholieken Werkmanskring alwaar de adressen van gelukwenschen der 5 Cantons en een bronzen Kunstvoor werp den oerzamen Jubilaris zullen aangeboden worden. Middag ontbijt. Om 12 llt uren ter Groote Feestzaal van het Stadhuis den eerzamen Jubilaris aangeboden. De Afveerdigingen en Maatschappijen des Arrondissements en van 't Land zullen vergaderen om 2 ijt uren 's namiddags ter Statieplaats en in de aanpalende Straten en stoetsgewys,onder 't Bestier der Gatho- lieke Jonge Wacht, de straten doorwan delen later door een bijzonder programma aan te wijzen. Openbare CONCERTS na de Betoogiug op verschillige kiosken. VERLICHTING DER GROOTE MARKT des 's avonds om 9 uren. WIE IS MAAR HAT HOOGDUITSCU van EDUARD WAGNER. Dat is, met één woord gezegd, de uit slag bukomen door het fameus monster verbond en het koude antwoord van het Land, van hot volk op de onstuimige woordenkramerijen en lage en leugen achtige ophitsingen van geus en socios vau allen deeg. Het volle zal opstaan riep de hoog moedige eneen schaterlach barst los. Wij zullen het wetsontwerp der Regeo- ring doen verdwijnen, desnoods zelfs door omwentelingkefte de armtierige, povere artist uit de Vrijheidstraat en het volk blijft kalm en koud het aardig schouwspel aanstaren van eenige dwaas koppen die zich opwinden en in den waan verkeeren dat zij door hunnen vloed van welsprekendheid een op stand kunnen baren 1 Een troep echte Don Quicbotten I Tot de Chronique x toe was verplicht te bekennen er wordt geschreeuwd een weinig maar het zijn altijd de zelfde Niettegenstaande dit ijskoud onthaal, cn de ontgoochelingen van allen aard stond onzen po veren artist nog altijd te brullen hij stond reeds in zijn hemds mouwen denkende dat de gedroomde om wenteling aan gang was 1 Doch al zijn getier was zelfs nog geen musschenschrik want zie men wilde dit Ten bewijze het volgende wat wij in een geuzenblad lezen Waarom hebben de comiteiten van Bergen en Charleroi hunne leden nog niet bijeengetrommeld Waarom benuttigen Dendermonde - en Audenaarde, die twee moedige ste- n den van Vlaanderen, de gelegenheid a niet om hunne mannon eens te tellen Waarom volgen Thuin, Oostende, Aalst, die nog talrijke (O, te Aalst zoo a talrijk niet, vriendje) liberale minder- heien het gegeven voorbeeld niet En waarom eindelijk hebben do arrondis- sementen van Namen, Hoei en Ath die nog geuzen afgevaardigden kiezen b slechts ijdele verzetaanteekeningen ge- daan Te lang reeds heeft de liberale partij - geslapen n Arme Dendergalmhij waande reeds hemel en aarde verroerd te hebben en nu komt een andere geus nog zeggen te Aalst wordt er niets gedaan Die aanhaling bewijst ten anderen ook dat die beweging maar niet aan gang wil gaan. Denderbode heeft reeds de oorzaken ervan onderzocht. Het volk inderdaad vraagt zich de reden af der opgewonden heid van zekere meetinggevers. Er is zelfs meer. Zekere geuzenbladen hebben het wetsontwerp nader onder zochten dieper overwogen en... Bij eijn bijgedraaid de geuzen zijn immers draaiers heeft Het Laatste Nieuws gezegd. Zij hebben by hun zeiven gedacht maar het wetsontwerp is zoo slecht niet. In die groote steden hebben wij tegen woordig niets en men biedt ons een vijf tiental zetels aan I De katholieken zijn edelmoediger dan wij. Wij, geuzen, zou den er ons nooit toe besluiten kunnen aan onze tegenstrevers zetels af te staan Zoo redeneerden de liberale Gazette van Boei, de Précurseur van Antwerpen en anderen. Ziehier hoe deze laatste zich uitdrukt Wij hebben liever iets dan niets. Nu, indien het ontwerp der Regeering de toepassing der E. V. bepaalt, 't strekt b nochtans om het grondbeginsel dier ber- n vorming in de wet to brengen en dat is reeds belangrijk voor ons. Eenmaal dat het grondbeginsel aangenomen is, een- maal dat de vraag voor het Land ge- - steld, zal bet van het cartel afhaugen de hervorming te volledigen en door b een onafgebroken handeling gansch dc waarheid, gansch de rechtveerdigheid te bekomen Wij, wij zijn overtuigde - aanklevers der E. V. en toij zouden - logiek zijn indien wij hel ontwerp ver- oordeelden omdat het slechts de E. V. in zekere verhouding invoert. Wij ver- n langen die bekrompene toepassing; onzes inziens zou dit reeds eene overwinning b behaald zijn op dm vijand, op het stel- sel der meerderheid. Précurseur is logiek, zegt hij, wanneer U1J UIL OLllTTCip ouuHau.A". -Tr— O-—" armtierige daarvan zeggen E. V. vloog hij er af en... bij is er tegeu, Wij gaan niet verder onze lezers zullen daaruit wel de les trekken welk er in zit en zeggen: Priester Daens wil mordicus de E. V. op alle distriktm toegepast. Waarom Hij hoopt nog eens de vierde man te worden. Doch dit zullen wel hersenschim men zijn I Do encycliek over de toewijding van het mensen-lom aan het All- rheiligst Hart van Jezus is verschenen. Deze toewijding gaat het jubeljaar vooraf, dat op Kerstmis aanstaaude geo pend wordt. Z. H. sluit als volgt zijne wijze raadge ving Daarom bevelen wii, dat op dm ne genden, tienden en elfden dag der aan staande maand juni in do voornaamste kerk van elke stad en van elk dorp, be paalde, door ons goedgekeurde gebeden zullen opgezonden en op eiken dier dagen aan de gebeden de litanie van het Aller heiligst Hart zal toegevoegd worden, en dat op den laatsten dag een formulier van toewijding zal worden gebeden, het welk Wij u doen toekomen tegelijk met dit schrijven. Aardig 1 De E. V. is eene kwestie van rechtveerdigheid zeggen de groote bel hamels. Wanneer mon nu echter eens de rede der overtuiging nagaat bij de socios dan bemerkt men alras dat persoonlijk belang de groote hefboom dier zoogezegde over tuiging is. Zie. De socios van Bergen willen de E. V. niet. Waarom Zij hebben de meerderheid zij zijn er en willen er blijven. De socios van Charleroi zijn in het zelfde geval Er is eene uitzondering voor E. Vandervelde maar die leider is een Brusselcer 1 hij zou liever Brussel verte genwoordigen en kan dit slechts door E.V Vandervelde is aanhanger van de E. V. De bank van Luik is verdeeld. Anseele cn Demblon zijn er voor. Smeets is tegen. Dat heeft weeral zijn eden. Anseele is Gentenaar en zou zich liever te Gent nestelen maar hij kan dit slechts door de E. V. Demblon heeft te Luik het meest stem men. Hij is zeker gekozen te worden met of zonder E. V. Hij is ervoor. Smeets komt aan het staartje met de 7T,W Y1RVOLG. Niet voor mij, antwoordde de markies. Uwe tegenwoordigheid doet mij den storm vergeten, Eugenie, want ik hoop thans toe stemming te erlangen voor ons huwelijk. De menschen gelooven allen dat wij reeds ver loofd zijn, ik beschouw u dan ook als mijne brnid. Zyne stem had iets ongewoon krachtigs er lag eene beslistheid in, als had hij een zeker recht. Mevrouw Mixtome keek Btarlings naar familieloge. Haar gelaat stond strak, maar wat zag zy daar op eens Daar boven iu de loge bewoog zich eene schaduw. Bevond zich daar iemand Mevrouws hart stond stil, met ingehouden adem keek zij naar de plaats, waar zij meende de beweging te hebben opgemerkt ou hare oogen trachtten de duisternis te boorboreu. Maar zij zag niets meer. Toen zij gewaar werd dat de markies van Charlemont zich over haar zwijgen en haar Btaren naar een enkel punt bogon te verwonderen, antwoordde zijluide Gij zegt dat gij mij als uwe bruid be schouwt, markies. Het is waar, ik beloofde u te trouwen, maar op eene voorwaardo. Onder welke voorwaarde vroeg de markies eenigszins verward Gij droegt mij op Alex Mixtome's naam weêr in eere te her stellen. Maar dat is geene voorwaarde. Hij was schuldig ik zweer bet. Zijn naam kan niet meer worden gezuiverd. Het moet en het kau riep mevrouw hartstochtelijk en haar blik zweefde weêr naar dezelfde plaats. Ik heb nooit een oogen- blik aan de schuld van mijnen echtgenoot geloofd en zijne onschuld moet bewezen in Uw echtgenoot Gij vergeet dat gij van hem gescheiden zijt. En gij vergeet dat ik tot scheiding ge dwongen werd. Ik zeg u, August Bartineux, dat ik met vreugde vaderland, rang, rijkdom, kortom alles prijs wil geven en Alexe volgen, wanneer hy leefde en mij nog be minde Liever zou ik de vrouw van dien ongelukkigen martelaar zyn, dan de brnid van eenen keizer Een gerucht als van een half onderdrukten zucht deed zich hooren. Was dat de wind vroeg de markies. Straatdemocraten tegen Sulondemokralen. Dins dag, kwam een woeste bende daensisten en socialisten, van het Maisondu Peuple, jj langs dc Hoogstraat te Brussel. Aan het hoofd werd eene groene vlag met twee rooden, gedragen. Het janhagel, dat ze volgde, huilde beurtelings Vivat Pastoor Dans en Vive la ReptibliqueA bas le Roi de carton Te Sint Gilles-Brussel aangekomen gingen zij al tierende A bas carton I naar het huis vau den heer Carton de Wiart, Volksvertegenwoordiger, sloegen de spiegelruiten in stukken en brachten nog veel andere schade aan het huis toe. De aanvoerders zijn aan de politie be kend gemaakt. Zekere leiders van den pas gestichten Daensisten-club te Sint-Gilles worden be schuldigd. Onder de beschuldigden treft men een kereltje aan van Sint-Gilles, dat, zoo als vele andere groenen, meer dan eens uit Jen nood werd geholpen door den heer Carton de Wiart. Het is onzeggolijk hoe, bij elk deftig man, het daensism, alhier, begint walg in te boezemen. Zelfs dezen die hun pro gramma zijn toegedaan schamen er zich over, dat zij met dat gespuis zouden ver ward worden. De Tent.ioiistelliug van Vogelenteelt te Aalst heeft bewezen dat het Lau van. Aalst en omstreken iu it uieuw modevak aan 't hoofd staat, en dat de voorvaderlijke rassen vau pluimgedierto alhier nog zui ver bewaard zijn, welken naam zij ook mogen dragen. Over zes jaren liepen wij de gansche streek van Nederbrakel af, van huis lot huis, om het van ouds vermaard ras der Braekelsche leghen terug te vin- dcu. Nauwelijks koudeu wij eenige ver basterde bosebkrabberkens vinden, en twee jaar nadien, in 1895, bij toeval, vinden wij op de hoeve van Mr Victor Vau Bever te Nieuwerkerkeu, (dus aan d'acb- terdeur), het schoouste Neerhof van on verbasterde Braekels, dat men ooit wen- schen zou. Nooit had ecuig vreemd ras hier ten huize geweest. Nu komt elk daar om eieren en hoenders en menige lief hebber heeft aldaar zijne prijskiekens geweest afhalen. Dank aan Ridder Schellekens, de ievc- rige Voorzitter van den Nationalen Bond van Vogelenteelt, zijn deze producten nu reeds in Rusland gunstig bekend, en vin- deu wij ginder welhaast eene nieuwe merkt alwaar onze Vlaamscho vogelen naar waaide zullen geschat worden. Op de Tentoonstelling van S' Peters burg, in Mei laatst, was de Aalsterscho Voglenteelt vertegenwoordigd, en onder de prijswinnende nummers vinden wij EcicpTy. ^jff^^ji-jji^^jtijgïSfaan ae Nationale Maatschappij van vogelcutoelt, onder Voorzitterschap vau Ridder Leo Schellekens. Eerediploma met groot gulden eerme taal aan Juffer Van Bever van Nieuwer- kerken, voor hare Braekelsche hoenders. Idem aan M.M. Van Landuyt en Moen8-De Coen. Gulden eermetaal aan M. Firmin De Smet vau Aalst, voor watervogelen, en aau M. Ridder Schellekens, voor Brae kelsche hoenders. Groot zilveren eermetaal aan M. Cal- lebaut, voor Braekelsche hoenders. Bronzen eeremetalen aan Ridder Schel lekens voor een lot riDgslagers, aan M. Schaltin voor Gentsche kroppers, aan M F. Dc Clercq voor ringslagers. Pic. Pic I Nu heden dat de helden van Chipka, wekelijks gansche stroomen beleodigin- geu, versmadingen en lasteringen naar 't hoofd van onzen achtbaren Staatsmi nister cn Volksvertegenwoordiger, den heer Woeste, slingeren, zal het niet onge past zijn, denken wij, eens onder oogen onzer geëerde lezers te brengen wat Het Land van Aelst schreef te gelegenheid der betooging aan den zelfden heer Woese op 31 Mei 1885. Opgelet I Moeten wij aandringen op de merk- weerdigheid van den buitengewonen - dag Voorzeker, neen elke katholiek begrijpt dat ons Arrondissement eene - bijzondere Hulde verschuldigd is, aan x don hoogoerweerden Man, die ons op zulke schitterend en vordienstrijke x wijze in het Parlement vertegenwoor- digt. M. Woeste heeft die eer gewei- x gord, doch er mocht niet geaarzeld of - uitgesteld worden. M. Woeste is door de vrijmetsersche machten ge- - haat, vervolgd en uit 't Mini-u-ie gesloten, omdat hij, krachtig en eer lijk, de onrechtvoerdigheden wilde herstellen en 't Vaderland uit den afgrond redden. Aan ona, aan alle katholieke herten van hem dankbaar te zijn. en die hulde van Hoogachting en Dank door eene luid sprekende Betooging aan 't gansche Land to veropenbaren. Katholieken van 't Arrondissement Aalst, vrye Bel gen, Aalst verwacht u op zondag 31 Mei, n (Land van Aelst, 24 Mei 1885). leen veranderen wij ue dhlb uulotfpeuilu - heden Katholieken van 't Arrondisse ment Aalst, vrije Belgen, Aalst verwacht u op 18 Joni aanst. 1 Ja, ten minste als het de geesten van de voorvaderen van dit huis niet zijn, die op staan om mij te helpen Alexe Mixtome's onschuld te bewijzen, zegde mevrouw plech- tig. De markies beefde en werd bleek. Hij luis terde eenige oogenblikken naar den storm. Dat alles hebt gij mij reeds te kennen gegeven, Eugenie, zegde bij na eene poos. God zij dank, dat u de gelegenheid voor zulk een dwaas besluit niet is aangeboden. Als Alexe Mixtome ooit in Frankrijk kwam, zou hij spoedig ontdekt en gevangen genomen worden, om het over hem uitgesproken von nis te ondergaan. Ofschoon zijne dood uit Amerika gemeld werd, blijft men hem nog op zoeken en steeds nasporen. Geheime policie- agenten loeren op hem, vooral te Parijs. Als hij zich iu Frankrijk bevindt, kan hij onmo gelijk den arm der gerechtigheid ontgaan doch, ik ben overtuigd dat hij dood is. Als hij leefde, zegde mevrouw, zou ik alles willen geven wat ik bezit om hem nog eenmaal te zien, nog eenmaal zijne stem te hooren en hem te zeggen, dat ik nooit aan hem twijfelde, dat mijne liefde voor hem en myn vertrouwen in hom nooit wankelden. Ofschoon van hem gescheiden, heb ik nimmer opgehouden mij als zijne vrouw te beschou wen, de hoop te voeden op eene vereeniging met hem, zij het niet in deze dan toch in eene Aanvragen van plaatsen. De heer Van den Peereboom heeft besloten dat, aaugozien de aauvrngen van plaatsen in het ministerie van spoorwegen, door milicianen gedaan, to langen tijd voor het in verlof zenden der aanvragers toekomen, deze i iet vroeger meer mogen ingediend worden dan vier maanden voor het tijdstip bepaald voor het iu verlof zenden der milicieklassen. De aanvragen mogen ech ter ook nog na dit tijdstip gedaan worden Hoe men apen vangt P Ziehier volgens Le Bien social, hoe zulks ge schiedt. Het schijnt dat de apen verzot zijn op bier en genever. Zekere bewoners van Afrika weten het en als zij apen wil len vangeu, handelen zy als volgt Zy plaatsen een tonnekon Inlandsch bier aan den ingang van een bosch door den geur aangelokt komen de apen toegeloopen, zij drinken, drinken nog en zooveel dat zy hun eigen van de negers niet meer kun nen onderscheiden. Dan komt er een neger hij grypt de hand van een der apen vast, een tweede aap Deemt de hand van den eersten een derde doet ook zoo eo op die wijze kan een neger een gehee- len troep apen naar het dorp leiden. Als zij in het dorp zijn, krijgen de apen nog sterke dranken maar langs om minder en alzoo worden zij allengskens aan hunne gevangenschap gewoon. Do ongelukkige die altijd in de kroegen zit, omdat hij daar somtijds eenige drup pels voor niets krygt, is voorzeker niet slimmer dan dio apen. Zedeleer Vluchten wij de sterke dranken als de pest. andere wereld, waar alle onrecht vergolden wordt. De markies werd onrustig en beet zich op de lippen. Dat zijn woorden van een schoolmeisje en niet die van eene vrouw als gijzegde hij ernstig. Ik neem ze ook niet aan als eene beslissing, want ik heb een recht op u, Euge nie, dat ik niet zal prys geven. Sedert jaren ken ik u en gij hebt mij stilzwijgend hoop gegeven. Ik leg mijn hart hier aan nwe voe ten gij kunt, gij moogt het niet verstooten De markiea sprak dringend doch mevrouw deed alsof zij het niet bemerkte. Zij keek nog altijd naar de plaats waar zij de schaduw had zien bewegen. Wij zullen over deze zaak niet verder spreken, antwoordde zij kalm. Mijne gasten vertrekken morgen, maar ik blijf nog eene week op Montfajon. Een Bpoedig besluitblijft gij alleen Met mijne huishouding maar zonder mijne gasten. Na zooveel drukte verlang ik naar eenzaamheid en rust. Ik houd er van om 's avonds langs de klippen te wandelen en ga steeds alleen. Ik bekommer mij niet om wind of regen. Het rnisschen der zee en de avondkoelte werken bedarend op mijnen geest. De markies schudde het hoofd. Klinkt u dat te zonderling Mij schijnt het menigmaal, alsof mijn hart, in weêrwil dat het zooveel heeft geleden, nog zoo jong is als voor achttiien jaren en zij bedwong een lachen. De volgende week vertrek ik naar Parijs. Ik had mijne reis op morgen bepaald, zegde de markies. Maar als gij blijft, blijf ik ook. Hebt gij er ook aan gedacht, dat het de volgende week kan blijven regenen en stor- Wat geef ik om het weder Ik wacht nog eene week, antwoordde mevrouw besliBt. Laat ons gaan. Toon Eugenie zich omwendde, meende zij de gordijnen van de loge te zien bewegen, waarom zij nog eens snel omkeek. Alles was er echter weêr stil en zij vertrok, gevolgd door den markies. Door de ruinen gaande, vroeg zij zich af of zij het doel, waarmee zij naar Charlemont was gekomen, bereikt had. Zou haar vermoeden valsch zyn, of hadden andere ooren dan die van den markies hare verklaring gehoord Zij zou veel gegeven hebben oui dit zeker te welen. En als hare woorden gehoord waren, wat zon er dan ge beuren? Onwillekeurig herinnerde zij zich den koopman, dien zij bij do klippen ontmoet had en do toon zijner stem klonk liuar in do ooren. Had eene wonderlijke gelijkenis ha: bedrogen Wie was de vreemdeling aan wien zij onophoudelijk dacht XXIX. NIEUWE ONTDEKKINGEN. Mevrouw Mixtome en de markies troffen de andere leden van het gezelschap nog in de ruinen. Licht en vuur verspreidden eenen schitterenden glans. De kostbare kleeding der dames, de pracht en de geur der bloemen, •aarmeê alles versierd was, het vroolflk lachen en schertsen maakten een groot kon trast met de donkere, onde muren, met bet loeien van den storm daarbuiten, met het donderend geweld der branding. Mevrouw Mixtome was in eene zeer goede stemming en bracht door haren geest en op geruimdheid, leven onder haar gezelschap. Zij scheen te vergeten dat het drama van Charlemont haar leven vergald had en deze plaats voor haar vol schrik en pijnigende herinneringen was geweeet. Aan haren don keren hemel scheen eene nieuwe ster te zyn opgegaan, want hare oogen lichtten in den weêrsehijn van de stralende hoop harer ziel. De markies van Charlemont legde de ver andering van haar wesen in zijn voordeel nit. Zij beminde hem en wilde zijn geduld nog wat op do proef stellen, dacht hy. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1