JUBELFEEST Donderdag 8 Juni 1899. 5 centiemen per nummer. SJ9*6 Jaar 5572 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. 1874. 1899. ZILVEREN KAREL WOESTE, Zondag 18 Juni 1899. Ontvangst van den Jubilaris. Mis van dankbaarheid Grootsche Betooging Eene bekentenis. GELUKKIG SCHOT. LANDBOUW. n DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemail ter week Yoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving Bindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont- Tangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique huuixi. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakmgen jij accoörd. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten öure< Ie van dit blad. Aalst, 7 Juni 1899. Arrondissement Aalst. van den achtbaren heer Staatsminister, Volksvertegen woordiger van het Arrondissement van Aalst, sedert 8 Juni 1874. op Orde der feestelijkheden De Feestelijkheden zullen daags te toren door het luiden der triomfblok en kanongeschut aangekondigd worden. Het nationale vaandel zal aan 't Belfort en 't Stadhuis gcheeschen worden. Om 9 uren zullen de stedelijke Over heden van Aalst en de heeren Afgeveer- digden der Steden en Gemeenten des Arrondissements ten Stadhuize vergade ren om zich in stoet Daar de statie te begeven voor de aankomst van den trein uit Brussel om 9 u. 57 m. Welkomgroet aan den achtbaren Jnbilaris in naam der Catholieken van 't gansche Arrondisse ment, waarna hij, stoetsgewijze zal geleid worden naar onze Hoofdkerk van Sint- Martinus alwaar onmiddelijk eene tal gecelebreerd worden gevolgd van TE DEUM Na de Mis feestzitting ten lokale van den Catholieken Werkmanskring alwaar de adressen van gelukwenschen der 5 Cantons en een bronzen Kunstvoor werp den eerzamen Jubilaris zullen aangeboden worden. Middag ontbijt. Om 12 lh uren ter Groote Feestzaal van het Stadhuis den eerzamen Jubilaris aangeboden. De Afveerdigingen en Maatschappijen des Arrondissements en van 'tLand zullen vei gaderen om 2 i/t uren 's namiddags ter Stalieplaats en in de aanpalende Straten en stoetsgewijsjonder 't Bestier der Catho- liéke Jonge Wacht, de straten doorwan delen later door een bijzonder programma aan te wijzen. Openbar© COMCEKT8 na de Betoogiug op verschillige kiosken. VERLICHTING DER GROOTE MARKT des 's avonds om 9 uren. Zouden do roode leiders dan eindelijk inzien dat de tijd van huichelen en van tie menschen te foppen allengskens voorbij is Worden zij wellicht gewaar dat de men schen te wel beginnen te begrijpen dat ze mot niets anders omgaan dan metlogen- taal eu bedrog Men zou het zeggen, waDt hoogst merk- weerdig is de voordracht die Bebel, do groote Duitsche apostel der roode leer, onlangs te Iena hield. Bebel verklaarde ootmoedig dat hij, die onophoudelijk de vernietiging der hedendaagsche samenleving aangepredikt en hare vervanging door een socialistisch luilekkerland voorzegd heeft, bereid is die samenleving te behouden, zoo de toe stand der werkc-rsstanden,binnen de palen van het mogelijke, verbeterd wordt. De groote roode apostel bekent dus dat hij in dwaling verkeerde, dat zijne vroe gere aanvallen tegen de huidige samen leving onreclitveerdig waren, zijne be schuldigingen valsch of ten miuste grootelijks overdreven. Hij bekent dus dat zijne beloften van geluk, zijne plannen van hervormingen dwaas, onuitvoerbaar eu bedriegelijk zijn. Hij bekent dus verder dat de bestaande maatschappij wel zoo verdorven niet is als hij ze afschilderde en vele rood en blijven afschilderen. Hij bekent dus eindelijk dat al de maat regelen door de roode belhamels voorge steld om de bedreigde samenleving te redden, namelijk, revolutie, algemeenc gelijkheid, vrijheid en broederlijkheid, vernietiging van 'tfamilieleven en van den Godsdienst, vrije liefde, verdeeling der eigendommen en goederen er Diet noodig zijn en enkel als droomerijen en hersenschimmen moeten aanzien worden die dienen om de sukkelaars des te ge makkelijker te verleiden. Wat Bebel wil, willen de catholieken en dit hebben zij getoond door hun kracht dadige en aanhoudende streven tot het stemmen van reeds vele doeltreffende wetten die den toestand der werkersstau- EEN 17* VERVOLG. Helder lichtte de maan, toen Julius op de plaats kwam waar de kozakken huune pisto len afgevuurd hadden niet verre van de pa pierproppen door buskruit gezwart, bloed sporen ontdekkende, verschrikte hy zoo ge weldig dat hem een angstschreeuw ontglipte. Ilier kruisten sich, in verwarde mengeling, de paardenhoeven de ruiters moesten een halven kring gevormd hebben, en de vluch tenden dieht op de hielen geweest»aijn. Met angstige nauwgezetheid onderzocht hij den grond in het ronde; eindelijk zag hij een klein donker voorwerp op den sneeuw liggen. Hij reed er heen, steog af eu bief het op. 't Was de muts van zijn broeder. Een ko gel had haar doorboord en aan de voering kleefde versch bloed 1 Hij is dns gewond zuchtte de ofticier en drukte, door smart aangedaau, de muts, welke met het bloed van zijn broeder bevoch tigd was, aan zijne lippen. Daarop stak hij haar in zijnen mantelzak, sprong weder in den, in de maat van 't mogelyke, zullen verbeteren. De socialisten zijn machteloos om eene roode samenleving gelijk zij zo droomen tot stand te brengen. Wat hebben zij hier en elders waar ze zitting hebben in de wetgevende Kamers, beproefd om die samenleving te verwe zenlijken Niets, volstrekt niets ze zijn niet in staat iets voor te stellen. Ze durven geou wetsvoorstel aanbieden uit vrees van uit gefloten te worden zelfs door den domstcn koeijongen Men onderzoeke wat de socialisten hier in België ter Volkskamer hebben gedaan. Hunne gansche werking heeft hierin alleen bestaan van gedurig stokken in de wielen te steken, Z. M. den Koning en de Koninklijke Familie aan te valleD, te las teren en te beleedigen, hunne tegenstre vers met diezelfde maat te meten,rumoer te verwekken en aldus te beletten dat 's lands zaken en de belangen der werk lieden ernstig bezorgd worden. Ziedaar wat de roode afgeveerdigden ter Volkskamer hebben uitgestoken I Ten slotte zeggen wij De bekentenis van Bebel is goud waard en dient vooral en eens te meer om de dwaasheid der roode leerstelsels te doen uitschijnen en toont verder aan wat vertrouwen men stellen mag in de beloften dio de roode chefs do menigte voor oogen tooveren 1 Over liet mislukken der spleet- griffelingen bij het steenfruit. Ziedaar de maand Mei geëindigd en wij moeten er waarlijk niet bedroefd om zijn; want zij hoeft ons slechts acht goede dagen gegeven 1, 2, 9, 10, 11, 29, 30 en 31 Mei. Moeder natura heeft ons gedurende deze maand veel schaê berokkend met haar ongunstig weer. En wie zich erg teleurgesteld vinden, zijn voorzeker de hoveniers en liefhebbers die kersen, krieken of pruimen gegriffeld hebben. Wanneer wij onze fruitstreken doorwan delen en onze voordrachten houden, zien en vernemen wij overal dat weinig of schier geene eDten, met de spleetgriffel bewerkt, groeien. Sommige hebben gegriffeld einde April, andere in Mei, en nogal tydens die eeuige goode weck der kruisdagen, en weinige zien hunne moeite beloond. Er is geene vereenigiüg van stam en ent, geene aaneenwassing. Merkelijk vorlies, tijd, noodige entwas en dan nogal dikwijls bij zware stammcD, dood derzelve. Wie is nu de schuld van zulken tegen slag Deels wel het weêr en deels de enter of griffelaar. Hot guur, nat of koud, droog weêr doet de gezette griffels gewel dig lijden en de aaneengroeiïog van griffel met stam mislukken en dit hebben wij gewoonlijk nu alle jaren tijdeos do lente. Waarom dan toch, ingezien dien jnar- lijkschen tegenslag niet veranderd van tijdstip Waarom altij l het hokken aan dien ouden, slechten stijl blijven hangen Griffelt uwe steenfruiten in de maand September, best vau den 10 tot don 20 September en gij zult lukkeD. Sedert 5 jaren hebben wij dit toege past en telkeus gelukt en zelfs bij die brandende hitte van verleden jaar op 14 September en die gegroende enten zijn voor iedereen zichtbaar. Ziehier hoe men te werk gaat. Men kiest het te griffelen onderwerp en snijdt de griffel van den tak,die nu in volle blad en leven staat. Snijdt de bladschijf op de out weg maar laat den steel van het blad op de ent, en doet verder do bewerking als bij de gewone spleetgriffeling der lente. Voordeelen 1° Ter oorzake van het ij bestendiger goed weder, verzekerde luk- king 2° geene bewaring van onttwijgen 1 3° ter oorzake van het aaneengroeien ontwikkelt zich de ent en vormt dikke straffe oogen, die dan in de lente van het volgende jaar zooveel te krachtiger door schieten, ten voordeele van het gansche loven van den toekomenden boom. Laat ons, al ware het maar met eonigc stammen, beproeven en gij zult, vast overtuigd wezende van uweu goeden uit- slae, de najaarsgriffel algemeen in prak tijk brengen en zoo doende zooveel temeer fruitboomen kweekeD, om met de fruit teelt onszelven en onze zoo nuttige en naarstige bieën te bevoordeelen. Fr. L. (Handelsblad.) Tegen de kalverziekte. In vroe gere bijdragen van De Landbode is er gehandeld geworden over de middelen toegepast door Dr Poels tot bestreiding der kalverziekte. Naar wij vernemen zijn de inkomsten van de toepassing dezer middelen op verscheidene boerderijen in Friesland in 't voorjaar weder zeer gunstig uitgevallen. Geen enkel van de vele met Dr Poels methode behandelde kalveren stierf vau ziekte, die in vroegere jaren op de boerderijen zooveel slachtoffers maakte. Zijn er in België tot hiertoe nog geeu proeven met deze methode gedaau gewor den of zal men voortgaan te klagen over dc verliezen die de kalverziekte teweeg brengt, zonder zich te bekreunen over de manier om dezelve te bestrijden den zadel en reed den kring rond, welke de paardenhoeven in de sneeuw nagelaten hadden. Nu ontwaarde hij het spoor van twee vlechtende paarden links en rechts was de sneeuw onder hunne hoeven vertrapt, w .armt hij opmerkte, dat de kozakken heu in het midden hadden willen nemen en i een kring slniten. Dat hen dit niet gelu'.c was, getuig den duidelijk da indrukken :a de sneeuw; aan den rand van het woud 'erloren zich die der kozakken gab.el. Met kloppend hart volgde Julius den weg der vluchtenden, door acht hoeven afgelee- kend. Vau tijd tot tijd riep hy hunnen naam, maar alleen de weergalm van het woud ant woordde hem. Immer sneller vervolgde hij het spoor, het moest hem toch bij zijn broeder en Johan geleiden. Zoohaast hij weder een eind verder was, riep hij meermalen, doch steeds verstierf zijn geroep in eene doodsche stille, die over de verstijfde sneeuwvlakte heerschte. Ijskoud blies de noordewind door die treu- rigo streek, cn de gedachte, dat de gewonde broeder zijn hoofddekking miste, doorgriefde het gevoelig hert van den nachtelijken raiter. VIII. DE WOLVEN. In den morgen, die op den nacht volgde ii deu welken het den Beierschen gelukt was hunne gevangenschap te entvluchten, stoof de sneeuw in dikke vlokken neder, zoodat zelfs het geoefend oog eens Noordman geene bestemde richting in de verloren sporen kon onderscheiden. Door het maanlicht begunstigd, had Jnlius gohe9l den nacht op de baan voortgereden, die de vlucht van zijn broeder en van den ouden soldaat toekende. Door het voortdu. rend sneeuwen verloor hij den afdrnk der hoeven steeds meer nit het gezicht, en daar door gebeurde wat hij zoo zeer vreesde: het spoor werd zwakker en zwakker, en eindelijk, te midden van een woud, hield het op. Indien het zijnen broeder en Johan gelukt was de Xiemed te bereiken, dan kon hij hen in de herberg van den Poolschen jood weder- vinden. Doch welke richting moest hij nemen om aan den oever van dien vloed te komen? Door het wenden en draaien van zijn paard, wist hij niet meer of hij den oever naderde, of immer dieper in het vijandelijk land drong. Hij moest dus vragen. Dooh aan wie Zijn toestand was niet benijdenswaardig. Ont moette hij eenen inboorling, dan beval hem de voorzorg te vluchten, en indien een guns tig toeval gewild had dat hij iemand aantrof, dan zou deze hem waarschijnlijk belogen en, iuplaats van naar deNiemed, hem in 't ver derf geleid hebben. Hem veilig en zeker geleL den kon alleen God, die hem reeds zoo dik wijls beschermd had, en op Hem vertrou wend, liet hij, na een vurig gebed, het paard Onkruid in de haver. Tegen woordig is de haver ongeveer een hand breed hoog, en als daarin nu, zooals in vele streken het geval is, het leelijko onkruid, Kiek, Herik of Krodde genaamd, in voorkomt, dan is het nu de tijd om het te verdelgen. Ziehier hoe men dat, on met succes, in audere landen doet Men lost dan in water op 15 percent ijzervitriool en besproeit daarmede de haver en het onkruid. Na ongeveer een dag is dan de Kiek, Herik of Krodde geheel afgestorven, ter wijl de haver er zoo goed als niets bij geleden heeft, slechts vertoonen zich aan de haver gele puntjes aan de uiteinden der bladeren, waarvan men in korten tijd niets meer merkt. Herik, Kiek of Krodde behoort tot de kruisblocmige planten, en omdat, wat betreft de levensvoorwaarden, planten van dezelfde familie hierin meestal gelijk staan, zou men met de 15 per cent yzer- vitriool-oplossing heel denkelijk ook wel ander kruisblocmig onkruid kunnen ver nietigen. In sommige streken heeft men bijvoor beeld last van zoogenaamde Witte Kiek, dat eigenlijk Herderstasch is; ook dit onkruid zou denkelyk met genoemde besproeiïog verdwijnen.Meu beproevehet. (Gr. Courant.) Het mond- en klauwzeer voort geplant door de melk. De provin ciale landbouwcommissie van Henegauw, heeft een der bijzonderste factors van de voortplanting der ziekte aan M.den minis ter van landbouw doon kennen. Deze moet namelijk gezocht worden in de melk, die door pachters, wier koeien zonder dat het gekend is, door de ziekte zijn aangetast,naar de melkerijen gebracht ontroomd en vervolgens aan de kalvers wordt gevoederd. Die ontroomde melk bevat de kiemen der ziekte, welke de jonge dieren mot volle teugen in de ingewanden breDgen. Daarom vraagt gezegde commissie dat de minister bovel zou geven, voortaan al de melk aan de verplichtende pasteuri seering te onderwerpen. M. De Bruyn heeft dc zaak in onderzoek gegeven. Om vlekken uit mat glas te verwij deren neemt spiritus, lost daarin wit krijt op eu bestrijkt het glas met deze brij, die men er op laat drogen. Dan wrijft men net krijt cr af en poetst het glas met een schoonen doek stevig af. Desnoods do bewerkiüg herhalen. zonder verdere leiding tusschen bosch en struik heenstappen. De diepe eenzaamheid stemde hem droef geestig de koude deed hem beven en zijne armen kruisende, zag hij droefgeestig in het donkere wond. Eindelijk kwam hij op eenen smallen weg, die hoog van eenen berg in het dal geleidde. Hier hield hij zijn paard in en luisterde hij legde de vlakke hand beschut tend boven de ontstoken oogen en beschouw de de vlakte van alle kanten. Overal heerschte geruchtelooze stilte; on veilig en versteven deed zich het donkere pijnbosch op. Verlamd bogen de takken on der den sneeuwiast, eu granwe en dikke wol ken trokken lang aam en laag hangend over de pijntoppen heen. De verkwikkende adem scheen uit de natuur ontvlogen zonder leven of warmte lag zij daar. Voor de eerste maal in zijn leven voelde Julins het neerdrukkend gewicht der vol strekte eenzaamheid en hulpeloosheid. Het verlangen, om het gevaar in vriendschappe lijke gemeenschap te deelon, deed zich gewel dig gevoelon. Plotseling hoorde hij een schel gefluit dat aanstonds achter hem beantwoord werd. liet scheen hem alsof hij in Calabrië was en elk oogenblik den aanval van bandieten te vreezen had hij wendde het hoofd om en mot de woorden: Ach daar ritselt het gelijk in een mierennest, drukte hij de sporen in de lenden van het paard en holde, snel ak de wind, de straat afwaarts. Eenige minuten later verssheen een troep boeren met pieken gewapend, op den weg, en bijna terzelfder tijd naderde nit de tegenovergestelde richting een dergelijke bende. De boeren spraken eonigen tijd met elkauder, bestegen daarop den berg en verdwenen spoedig achter den met ijs bedekten rug. Een oogenblik later trokken drie ver moeide paarden eene slede dezen berg af. Een kozak reed eenige schreden voor, vau tijd tot tijd bekommerd links en rechtB in bot woud ziende. Een vergrijsde dienaar dreef de paarden, en wisselde soms met den be diende, die op de stellage zat, eenige woorden. In de slede zaten twee vrouwen, geheel in kostbare pelsen gewikkeld. De eene kon veer tig, do andere achttien tot negentien jaar tel len. Het edele harer gelaatstrekken werd nog verlevendigd door de vreeselijke, eenzame wildernis. Hunne evenbeeldige gelijkenis ver ried moeder en dochter. Beider oogen waren hemelsblauw, on ter wijl die der moeder van ernst en edele ge strengheid getuigden, spiegelden zich in die der dochter onschuld en my merende droef geestigheid. De moeder droeg eenen kostelijkea hoed met eeno pluim, die door den wind heenflad- derde; de dochter eene Russische muts, met edelgesteenden bezet. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1