JUBELFEEST 't Arrondissement van Aalst. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Zondag M Juni 1809 3 fontioinen per nummer. Jaar 3375 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. 1874. 1899. ZILVEREN KAREL WOESTE, Zondag 18 Juni 1899. Ontvaogsi van den Jubilaris. Mis van dankbaarheid Grootsche Betooging De Moordenaar? Algemeen stemrecht. W Z0NDAGRUST. IfS Provinciale Tentoonstelling. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder lagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, tr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. I>e inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiëh door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Land Cuique iuum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 10 Juni 1899. Arrondissement Aalst. van den achtbaren heer Staatsminister, Volksvertegen woordiger van hel Arrondissement van Aalst, sedert 8 Juni 1874. op «O» Orde der feestelijkheden De Feestelijkbeden zullen daags te voren door hot tuiden der triomfklok en kauongescbut aangekondigd worden. Het nationale vaandel zal aan 't Belfort en 't Stadhuis gehe<*schen worden. Om 9 l/t uren zullen de stedelijke Over heden van Aalst en de hoeren Afgevcer- digden der Steden en Gemeenten des Arroudissements ten Stadhuize vergade ren om zich in .stoet naar de statie te begeven voor de aankomst van den trein uit Brussel om 9 u. 57 in. Welkomgroet aan den achtbaren Jubilaris in naam der Catholieken van 't ganscbe Arrondisse ment, waarna bij, stoetsgewijze zal geleid worden naar onze Hoofdkerk van Sint- Martiuus alwaar onmiddelijk eene zal gecelebreerd worden gevolgd van TE D E U M Na de Mis feestzitting ten lokale van den Catholieken Werkmauskriog alwaar de adressen van gelukwenschen der 5 Cantons en een bronzen Kunstvoor werp den eerzamen Jubilaris zullen aangeboden worden. Middag ontbijt. Om 12 llt uren ter Groote Feestzaal van bet Stadhuis den eerzamen Jubilaris aangeboden. De Afveerdigiugen en Maatschappijen des Arrondissements en van 't Land zullen vergaderen om 2 i/t uren 's namiddags ter StatiepUats eu in de aanpalende Straten en stoetsgewijs,onder 't Bestier der Catho- lieke Jonge Wacht, de straten doorwan delen later door een byzonder programma aan te wijzeu. Openbar© CONCERTS na de Betooging op verschillige kiosken. VERLICHTING DER GROOTE MARKT des 's avonds om 9 uren. WIE IS MAAR HET HOOGDUITSCH van BDUARD WAGNER 78,u VERVOLG. Geduld heb ik noodig, zoo troostte bij zich in gedachten. Op den duur kan zij mij uiet meer weerstaan en de groote titel, welken zij eens droeg, en dien ik baar nu weer aanbied, moet iets verlokkende voor baar hebben. Ja, zij zal met my trouwen. Zij bemint mij, zij zon anders door zulk een weer niet hier zijn gekomen. Anderen dachten evenzoo. De verloving van mevrouw Mixtome met den markies werd als een feit beschouwd. Zelfs Sofie geloofde dat hare moeder den markies dien avond eene vaste belofte had gedaan. Graaf Beaucourt wijdde Sofie zeer veel voorkomendheid hij scheen de koelheid, waarmede eenige der dames haar behandelden niet te bemerken en zijn vriendelijk en rid derlijk wezen was als verzachtenden balsem voor den beleedigenden trots van het meisje. De avond ging spoedig voor hij. Mevrouw Bartineux en haar zwager hadden hunne gas ten nitgenoodigd den nacht op het kasteel Iu Denderbode is reeds uiteengedaan welke de groote hefboom is der overtui ging voor de evenredige vertegenwoordi ging, bij de rooden en de groenen. Het is het persoonlijk belang. Met dn evenredige vertegenwoordiging zouden Ansec-le te Geut, Vandervelde, Grimard, Bertrand enz. te Brussel, Daens to Aalst, Lebon te Antwerpen enz., geko zen worden. Wij hebben tusschen de waarschijnlijk gekozenen priester Daens genoemd wij zouden wel een vraagteeken mogen achter zijnen naam stellen, waut eenmaal dat de liberalen voor de groenen niet kiezen, wordt hun getal stemmen onbeduidend. Zou hij wel het quorum hereiken? Dat valt te betwijfelen. M. De Backet voorzeker, de groote schreeuwer uit Klókke Roeland, zou altijd toch op de biezeu blijven loopen. Men vergeve ons die parenthesis. De overtuiging voor het zuiver AS. is niet van edelcren aard zij heeft als grondslag het eigenbelang bij de groenen en de rooden De geuzen echter, welke gedwongen worden meê te loopen, zouden liever A. S. naar de maan wenschen het is inderdaad hun doodvonnis. Men vraagt naar bewijzen Maar, vrienden lit f, hebt gij de politiek gevolgd in Klókke Roeland Dio ongcluksgazet raadde in de kieziu- gen voor de constituante aan te stemmen voor de katholieke lijst bevattende den naam van M. Woeste. Nu vau dan af was M. Woeste gekend als een onverzoen bare bekamper van A. S. Wat m«er is, in dat zelfde blad zijn artikelen verschenen het stelsel van M. Beernaert-de Smet verdedigende. Dat zullen onze Roelanders niet loo chenen. Hoe dat uitgelegd Op dat oogeublik dorsten M. Be Backer en M. De Pelsmaeker er nog niet aan denken vólksvertegenwoordiger te worden. Zij hadden do macht hunner welsprekend heid nog niet genoeg op de massa be proefd zij waren door den uitslag nog uiet bedwelmd geworden. Maar do hoogmoed ontvlamde welhaast, en met hem het verlokkend vooruitzicht representant te worden eu.... Klokke Roe- land was definitief aan A. S. gehecht. Dus uierd Klokke Roeland partijgan ger van het A. S. slechts van dat oogen blik dat M.M. De Backer en De Pels maeker hoopten dorsten in de Kamer te komen. Wij hebben reeds dikwijls gezegd eu herhaald dat hot ons heel natuurlijk scheen dat de socios partijgangers waren, hardnekkige verdedigers van het A. S. Dat is immers in hun belang. door le brengen, maar mevrouw had beslist geweigerd. Om elf uren kwam baar rijtuig voor, de dames stegen na een hartelijk af scheid in nadat Engenie nog eenige vertrou welijke woorden met Sofie had gewisseld,sloeg 't rijtuig den weg in naar Montfagon. Welk een ontzettend weder klaagde mevronw Bienjour, zich dieper in baren schawl wikkelend. De wind zal het rijtuig omver werpen. Hebt gij ooit zulk eenen storm gehoord O, mevrouw Mixtome, waren wij toch maar op Cbarlemont gebleven. Waarom hebt gij dat niet gedaan Wij konden niet omdat gij niet wildet, antwoordde mevrouw Bienjonr. Waarom hebt gij de uitnoodiging niet aangenomen Omdat ik niet onder het dak van het kasteel wil slapen, alvorens ik er als meeste res binnenga. Is het dan zeker dat gij markiezin van Charlemont zult worden vroeg mevrouw Bienjour. Ik hoop het Gij kunt het als gy wilt. Iedereen ziet dat de markies u lief beeft. Het schijnt na eene uitgemaakte zaak te zij u,noar ik bomerk eu het doet mij genoegen, gij zult gelukkig worden. Maar wat hebt gij lang geaarzeld 1 Gy hebt den markies sterk op de prosf ge steld. Mevronw Mixtome antwoordde niet. Me vrouw Bienjour besloot bij de eerste gelegen- Wij begrijpen echter niet dat de geu zen zich aanr-punuen aan dien wagen die hen voor altijd in den afgrond moet stoo- ten. Natuurlijk zijn zij gedreven door de woede zoolang van het bewind te zijn verwijderd en de toekomst, onder dat op zicht, is ook verre rooskleurig te zijn. Het zou ons veel te verre leiden moes ten wij in eens al de verklaringen van geuzen en dagbladen tegen A. S meêdee- len. Wij zullen echter dit van naderbij onderzoeken. Wij vangen heden aan met een uittrek sel uit La Liberté van 28 M' i 1.1. De Liberté is het orgaan der Brusselsche doctrinairen. Wij bevelen die lijnen aan de ernstige overweging van onzen armtie rige Het valt te betwijfelen dat, degenen die met het meervoudig stemrecht niet kontent zijn, ooit de gelegenheid zullen hebben andere waarborgen tegen de brutale macht van het getal in de grond- wet te doeu opnemen. Eene grond- - wet is niet gemaakt om gedurig - herzien te worden en het ware eene daad van slechten burger - daarstellen, den huidigen toe- stand niet te aanvaarden. - Het geldt hier eene zoo gewichtige kwestie dat zij de overschrokkendste zou moeten doen aarzelen. Zoo noch- tans (en deze mcening werd alreeds tijdens de herzieniug vooruitgezet door MM. Frère en Bara), zoo het zuiver algemeen stemrecht voor gevolg moest hebben, de Belgische liberalen tot eene volstrekte onmacht te brengenzou er daar geene reden ziju om te aarzelen Het is voldoende het land te doorloopen om te bestatigen dat het liberalism, nu ten minste, geen grooten invloed bezit - op de volksmassa. Schaft het meervoudig stemrecht af zoo geuomen dat er de minste kans toe bestaat het ware in dezen oogenblik de toekomst van het land aan de onwetende massa - overleveren en ook het liberalism van Belgiè slachtofferen. Men zal opwerpen het is een argument waarvan men veel gebruik maakt dat onze toestand ouder het meervoudig stelsel hoegenaamd niet be? nij leuswaardig is. Maar, wij zien daar geeno reden ia om hem nog te ver- slechteu. In dezen oogenblik het één man eene stem willen, is willens of onwillens de vernietiging der li- - berale partij verlangen. Hei Z. A. - S verwezenlijkt zullen wij voor langen n tijd weggejaagd zijn uit het parlement j lement en de provincieraden en vooral uit do gemeentebesturen, waar het meervoudig stemrecht door de grond- - wet niet gewaarborgd is. dienstdoende Apotheker: Zondag 11 Juni 1899, Mr De Waele, Kerkstraat. hsid de bes to dit gesprek aan den markies mede te deelen. Wanneer zij zijne gunst kon verwerven, hoopte zij op het kasteel Cbarle mont eene plaats voor baar leven te vinden. De gelegenheid daartoo bood zich rueds den volgenden morgen aan. Do beide heeren van Cbarlemont kwamen naar Montfagon om te zien hoe het met de dames was en de graaf Boaucourt tegelijk om afscheid te nomen. Me vrouw Bienjour vertelde den markies, wat mevrouw Mixtome den vorigen avond gezegd had, waarover deze zich zeer verheugd toonde. Gij zult dus spoedig trouwen, markies, zegde mevronw Bienjour. Ik wenscb u van ganscher harte geluk, ofschoon uw huwelijk voor mij een groot nadeel is. Ik ben zoolang bij mevrouw geweest en verlies als zij trouwt niet alleen eene lieve vriendin maar ook een te huis. Gebruik nwen invloed te mijnsn gunste, waarde mevronw, antwoordde de markies vriendelijk. A1b mevrouw Mixtome mij de eer aaudoet met mij te troawen, dan zal ik u niet van haar scheiden. Ik zon gaarne zien dat gij ons huis met ons wildet deelen en onze gast bleeft voor altijd. Met deze belofte bracht hij mevrouw Bien jour op zyne zijde. Was zij voor hem tot heden eene lijdelyke vriendin geweest, thans verdedigde zij zooveel zij kon zyne belan gen. GENT.— 1899. Z. K. Hoogheid Prins Albert van Bel gië beeft den 1 Juni de plechtige opening der Provinciale Tentoonstelling bijge woond en zijne hoogo voldoening uitge drukt over alles wat hij aanschouwd heeft. De uitstallingen in de groote hallen en bijzalen, alsook deze in het Congogebouw bieden een verrukkelijk uitzicht aan. Het getal abonnenten beloopt reeds tot 15,000 en nog dagelijks komen cr ver scheidene honderden bij. In de tuinen is het alleraangenaamst. Langs alle kanten ziet men, tusschen bloemen en struikgewas en onder het lommer van hoogo breedgekruinde hoo rnen, tenten van vermakelijkheden en drankbuisjes,waar het lekkerste Gentsche bier verkocht wordt. Zondag laatstleden heeft binnen het terrein der tentoonstelling, het eerste feest plaats gehad. Het bestond in de uit voering der prachtige Cantate van Van Artevelde, getoondicht door den heer Gevaert. 350 personen namen aan deze uitvoering deel. Het Comiteit der feestelijkheden dat eene lofwaardige werkzaamheid aan den dag legt, heeft voor do overige Zondagen dezer maand zijn programma opgemaakt en eenige aantrekkelijkheden voorbereid, welke van aard zijn om geheel Gent op de been te brengen en duizenden personen uit de provincie naar de Tentoonstelling te doen stroomen. Ziehier waarin de feestelijkheden voor de maaud Juni zullen bestaan Zondag 11 Juni,om 4 ure.bloemenstoet, gevolgd door spiegelgevecht met bloemen. Voor dezen stoet zijn negen verschillige prijskampen uitgeschreven. Voor het jloemengevecht hebben zich reeds tal rijke liefhebbers aangemeld. Zondag 18, begin van den prijskamp met de krulbol, ia de verschillige herber gen der stad vergadering voor de mede dingers,om 9 uren, in de zaal van Sbatiog Ring, Bagattenstraat. Om 9 uren 's morgens, wapenfeest in do feestzaal der Tentoonstelling. Om 4 uren 's namiddags, voortzetting vau het wapenfeest. Om 9 uren 's avonds, groot nachtfeest in de hovingen van de Tentoonstelling en verlichting. Deze verlichting zal uiterst prachtig zijn. Belooningen worden toegekend aan dezen die het schoonst hunne tent, kraam of chalet zullen verlicht hebben. Door de zorgen van het Uitvoerend Comiteit zullen ook de kiosken, de gondo- len of vcuitiaansche bootjes, enz, verlicht worden. Op verschillige plaatsen der hovingen zal bengaalsch vuur gebrand worden. Dien avond zullen de tuinen een echt tooverachtig uitzicht hebben. Des middags vond graaf Beaucourt gelegen heid Sofie alleen te spraken. Hij zegde haar dat hij nog altijd het antwoord wachtte op zijnen brief aan haren vader, en dat hij het haar onmiddelijk bij da ontvangst zou mede- deelen. In elk geval zal ik n in do stad zien, zegde hij. Ik ga slechts voor korten tijd naar mijne goederen. De weok die volgdo bracht niets dan wind, regen en nevel. Mevrouw Mixtome deed eiken avond,het weer mocht dan zoo ruw en onaan genaam zijn, eene wandeling langs de klip pen, doch ontdekte geen spoor van den zoo- genaamden koopman, dien zij maar niet uit hare gedachten kau «tellen. Boos op zich zelf omdat zij begon te gelooven zich bedrogen te bobben, aanvaardde zij eindelijk de reis naar Parijs, nadat zij juffrouw Lepage had doen boloven,haar binnenjweinige dagen ta volgen. De markies Charlomont vergezeld door zijnen bediende, Filip Piron, reisde mevronw Mix tome met den volgenden trein na en Sofie bleef met mevrouw Bartineux alleen op Charlemont achter. Zoo waa eindelijk de tyd voor haar aange broken om een bezoek te brongen aan do kamer waar haar oom vermoord was gewor den. Zy wist niet hoe zij haar plan zou uit voeren, maar spoedig genoeg deed zich als van zelf de gelegenheid daartoe voor. Het slechte weder verplichtte de dames Zondag 25, om 4 uren 's namiddags, groote reuzenstoet gepaard met een gil denstoet, in de hovingen der Tentoon stelling. Wij raden onze lezers ten zeerste aan op eenen der hooger vernoemde Zondagen aan de Tentoonstelling een bezoek te brengen. Zij zullen het zich voorzeker niet bekla gen. Wij vernemen dat Zijne Majesteit Leopold II, Koning der Bolgen, deze maau l de Tentoonstelling zal bezoeken. "Ho TTliaV van Anker en Zonne UG mum krijgt de poepers. Men verzekert ons dat de blauw- groen- roode cartelisten onzen raad gevolgd heb ben van oens de kiezerslijst te overioopen en dat ze met afschrik bestatigd hebben dat de gemeentekiezing van October aan staande voor hen den slag van Sedan wezen zal. En juist daarom hebben die gasten zich het ordewoord gegeven van maar te be- ginneu van nu af to roepen en te schreeu wen dat do catholieken bedrog en uitkoo- perij plegen I Dendergalm en Land van Aelst spre ken van anders niets meer dan van de catholieke Wijkvergaderingen of Sectiën. Volgens die bladen, zou er dagelijks bij de catholieken gegeten en gedronken wor den zonder mate en buik sta by l?f!?f!!?? En als de geuzenkliek in October zal verpletterd uit de stembus komen, 't zal de schuld zijn van uitko'operij met bier, saucissen, stoverij, peerdenvleesch, goir- naart, erwteu en boonen enz, enz. Nu, ware het in de macht van de kree- mers die het bestier der versleteno libe rale partij en van hare gazet hebben in handen genomen, allo avonden zou het Parket, vergezeld van gendarmen te peerd, onverwachts de catholieken komen be springen iu hunne vergaderingen eu kriu- gen en onderzoekeu hoeveel pinten bier elk drinkt en hoeveel centen hij op zak heeft 1 En men zegt dat er advocaten zijn die zulke beestigheden - schrijven in den armtierigen Dendergalm Do heer Procureur des konings moet niet weinig lachen, indien het waar is dat liberale sullen hem huu beklag doen, om dat de catholieken van alle slandeu ver- eenigd in hunne maatschappijen, soms in - de gebuurte onder elkaar broederlijk een aaugeoamon avond doorbrengen en daar met huune centen een glasje hier driuken. Wie heeft er daar iets in te zien, zeg vreemde uilen 't Is louter jaloerschheid der kreemers- kliek, anders niet 1 Want bij de liberalen gaat het heel anders cn dagelijks hoort men de liberale speurhonden daarover bitter klageu - Ouzo liberale menheeren, zeggen ze, - meestal vreemde gelukzoekers, achten zich to groot om met werkmeuschen te verbroederen. voortdurend thuis te blijven. Mevrouw Bar tineux bad Sofie lief gekregen en vreesde dat deze de eenzaamheid van het kasteel niet lang zou kunneu verdragen, waarom zij alles deed wat zij kon, om haar den tyd te korten. Zij vertelde haar veel legenden van het kas teel en ten slotte ook de geschiedenis van het familiedrama der Charleraonta. Sofie maakte zich dit oogenblik ten nutte om den wensch te kennen te geven, dat sy die altijd gesloten kamer wel eens wilde zien. Mevrouw Bartineux verschrikte bij het vernemen van dezen wensch, die zij onge hoord, vond. Toen de oude dame zich echter met het denkbeeld vertronwd had gemaakt, ontwaakte hare eigene nieuwsgierigheid en na eene aanspraak daaromtrent met den bot telier en de huishoudster, verklaarde zij zich bereid de kamer met Sofie te gaan bezoeken. Het is een geluk voor ons dat de markies niet to huis is, zegde mevronw. Hij zou niet toestaan, dat wij de kamer bezochten in dit opzicht schijnt hij zeer bijgeloovig te ziju. Wellicht neemt hij ook de onzinnige spook geschiedenissen zooals de bediendon die onder elkaar vertellen, voor waarheid op. De huis houdster heeft den elentel neen by hangt in de bibliotheek. Dulex zal hem zoeken. Dulex zocht den Bleutel en zoodra hij hem gevonden had ging hij met de huishoudster naar de geheimzinnige kamer. Toen Sofie er met mevrouw Bartineux binnentrad, stonden En als ze nu en dan, voor de parade, in eenen mislukten werkliedenstoct moeten verschijnen, 't is met een doodrapers- wezen en achter den eenen hoek of kant schieten zij er zich van onder en laten het troepken werklieden, meest hunne gedwongene gasten, alleen loopen... Dat heeft geheel Aalst hier onlangs nog go- zien en er niet weinig om gelachen. En dio mannen zijn dan verwonderd dat ze bij 't volk van zoo weinigen tel zya l Wat de catholieken, betreft, zij zullen voortgaan tot spijt van dia benijdt, van gebruik te maken van hun volle recht van vereenigiog, ondanks al hot getier, al do dwaze leugens, al den ge- meenen laster der jaloersche geuzerij Wij wonen immers in een vry land en niet in 't Russische Polen Do spijtige vreemde knoeiers uit Den dergalm mogen het gaan vertollen 1 En met wylen den vrederechter van Wichelen van leutige gedachtenis zingen wij - Als gij hem ziet, doet hem ons com plimenten Verzorging der tanden. Om onze tanden in goeden staat te houden moeten wij ze gebruiken, zoo niet dan rakeu ze langzamerhand in verval. Eeno goede oefening is het eten vau hard voed sel, zooals beschuiten, korsten, rauwo vruchten en noten. De verzorging van onze tanden bestaat in het voortdurend zindelijk houden en in het vermijden van hetgeen hun bederf kan veroorzaken. Zindelijk worden ze gehou den door ze minstens éénmaal per dag te horstelen, den mond na 't eten te spoelen en door middel van eeu zacbten tanden stoker stukjes voedsel er tusschen uit te verwijderen. De s toffen, die hun bederf te weeg bren gen, zijn warm eten en drinken en zacht voedselook het gebruik van bijtende stoffen, zooals zure, prikkelendo sausen, azijn tenzij met olie in de salade, bittere medicijnen cn sommige soorten van grof tandpoeder is schadelijk. Heet voedsel en heete dranken veroorzakon barsten in het tandglazuur, hetgeen het begin is van verderf. Het zachte voodsel behoeft weinig gekauwd te worden en Jaar de tanden dan niet genoeg te doen hebben worden ze zwak eu rakeu los. Azijn, zure en bijtende medicijnen verwoesten het glaszuur en vreten het weg ;om deze reden zijne mine rale zuren aangewend om de tandun wit te maken, zeer schadelijk en veroorzaken een snel bederf. Het is zeer verstandig den mond ook j te spoelen na het eten van salade. Suiker wordt geacht het bederf te bevorderen. Daor het langzaam verrotten in den mond heeft er zuurvorming plaats, wat zeer nadeel ig is. de vensters open en brandde er een vroolyk vuur in den baard. Tooh was er de lucht nog vochtig en zwaar. Sofie zag de kamer opmerkzaam rond. Zij was groot en hoog. De wand-versiering was kunstig aangebracht, de meubelen sagen er weelderig uit, maar even als de tapijten met Btof bedekt en langs de maren toonden zich sporen van bevlekking met modder en slijk. Een groot, ryk met beeldhouwwerk versierd bed, stond langs aene zijde en was afgesloten met zware zijden gordijnen, waar uit bij de eerste aanraking talloose motten opvlogen. Eene kleed- en eene badkamer grensden aan het slaapvertrek. Had Sofie gehoopt een spoor te vinden, dat leiden kon tot de ontdekking van den werke- 1 ij ken moordenaar, hare hoop verdreef spoe dig. Nadat het lijk van den markies door da bedienden wss gevonden geworden, bedden vele lieden de kamer betreden en de politie dienaren dese zorgvuldig onderzocht. Wat zuu Sofie, nadat er achttien jaren overheen waren, daar nog hebben knnnen vinden Zy begreep hoe dwaas hare hoop was geweest. Niettemin doorzocht zij het bed, eiken hoek van de kamer en de meubelen met eenen iever, die de verbazing harer begeleiden opwekte. (Wordt voortgaaet.)

De Denderbode | 1899 | | pagina 1