Pol en Stant. Iedereen moet da weten Van tak op tak. De armtierige.^ïiï^'. T* LIBERA- LISUUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li beralism us kan niets dan SLECHT VOLK kweeken. (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 October 1890). Allerhande Nieuws. Damas-Zijde fr. 1.40 Frankrijk. ONZEN WOESTE, Rechterlijke kronijk. Rusland. Italië. Pol komt de baan afgestoken meè de deatelschup onder den erm. Stant. Pol, ga ziet -er zoo mistroostig uit Ge zoudt zeggen dat ge kou hebt Pol. Ge slaat er boven op, Stant koü heb ik alhoewel da'k daar over een uur of twee nog eenen van mij ne dikke wiuterlijferok- ken aangetrokken heb, en mistroostig beu ik ook omda'k de kouters alzoo zien achteruit krabben. Stant. Maar dat is nu toch nen keer nen beer van een weêr, he Pol Zou men nie zeg gen da we meê eenen keer naar Siberiön om gewaaid zijn Pol. Waar ligt da, Stant, Siberiën Stant. Ginder ieverst in 't noorden van Russeland, Pol, in 't kortier van de witte beeren. Pol. Hewel, Stant, 't zou kunnen gebeu ren da we langs die streken afgezakt zijn maar daarentusschen wordt er aan de boerkes toch een bnoeksken gepast Stant. Mij dunkt mij ook, Pol, dat de kouter schrikkelijk verslecht is op acht da gen tijd. Pol. 't Is miserie, Stant, voor veel vruch ten 't is nu precies de moment om te groeiöu eu op te schieten, en 't zou eerder weêr in de grond kruipen. Stant. Eu is 't nu toch zoo schrikkelijk slecht Pol Pol. Voor sommige vruchten, neen 't. Stant', lijk bij voorbeeld voor de rogge en dc schakeloeu maar voor ald'ander reste is't van matant, man Stant. - - 't Zou moeten regenen, zeker Pol Pol. Jar.t, Stant, en bijzonderlijk 't zou moeten werm worden blijft het alzoo nog veertien dagen droog cn koud. er zal veel terwe ziju die meê 't zelfde Btrooi nie en zal kunnen gebonden worden. Stant. En d'haver dan, Pol, die zoo schrikkelijk geel begint te worden Pol. 't Is van denzelfden derden, Stant nog alzoo veertien dagen een weêr, en veel haver en zal in de respen nie geraken Stant. En de patatjes dan, Pol Pol- 't Gaat hun ook tegen, Stant, maar daar is toch nog meer hoop op maar twee ander droovigo artikels, da zijn de betterave en de tv. eede sneê van de klavers noch d'een noch d'ander en kunnen vooruit. Stant. Alia, Pol, alzoo is 't altijd iets, en nen bnitenmensch en heelt van z'leven geen rustmaar kijk nen keer ginder wa bedde musscben dat er ginder in die partij Bchakeloen nedervallen Pol. Ja. Stant, 't is ongeloofelijk hoe dat da musschenras meer en meer kweekt en talrijk wordt, zo zullen nog de boeren hun ooren komen afeten. Stant. Da z'allemaal deden lijk Mintjen de Moor over eenige jaren, Pol, 't en zou d'er nie lang meê duren meê de musschen. Pol. En wa deed den dienen, Stant Stant. Ilewel, Pol, 't was daar ook rond 't huis en in den hof van Mintjen ook gedu rig van dief dief dief eu ze zaten aan den man zijn erwten en kersen en aan al wat in zijnen hof stond, en den man schoot in zijn vet en hij zwoor da z'er aan moesten. Hy roept zijnen knecht, doet de leere zetten aan 't hnis, en kommandeert hem van al de mus- schennesten uit te trekken en onder de pan nen en in d'ankergaten en verders nog op al de boomen waar er in woonden en Mintjen zelf stond er onder meê zijnen tweeloop om dood te schieten al degene die wilden weg vliegen of er aan of omtrent kwamen. En weet ge wat den uitslag was van die klop jacht Pol. Laat nen keer hooren, Stant Stant. Twee honderd en drij en tachtig mnsschen, jong en ond, waren er aan, en drij honderd en twee en zeveatig eiërs, be- broeid en onbebroeid 1 Pol. Ga verteld dat aan de kiekens, Stant Stant. Zie, Pol, Mintjen heeft het mij zelf alzoo gezeid en liegt hij, 'k liege 'k ik. pou En wat heeft hij daarmeê gedaan meê alzoo nen kook, Stant Stant. Hij heeft mij gezeid, Pol, dat hij er al zijn geburen op gevraagd heeft en da ze nen keer ferm kermis g'houaeu hebben Pol. z'Halen er eere van, Stanten ik wenschte wel dat er overal alzoo Mintjen De Moors te vinden waren ze zouden uen groo- ten dienst bewijzen aan de boeren. Dat is een ander dingen «is de zwaluwkes vangen meè den elektriek lijk z'over twee jaar in Frank rijk deden, om de schoone pluimkes van die kostelijke beestjes te doen paraderen op den hoed van 't vrouwvolk 1 Stant. Ja, Pol, dat is schande zulk din- §en 1 watten do zwaluwkes die zooveel goed oen en geen kwaad, die arme beestjes van gen en dood doen om den hoogmoed en den glcria muudi van Eva's dochters te voldoen dat en is nie gepermitteerd poiOok, Stant, wordt da verteld van de fransmans eu van geen een ander volk en is dut to verwonderen dat die kerels van alle beestighedeu uitsteken Stant. Keen 't, Pol, want die mannen en gftan naar de mis niet 's zondags, en zulke tieten zijn tot alles iu staat Pol. Ja, Stant, eu 't is nu weerom to zien wat dat er tegenwoordig in Frankrijk omgaat meè dieuen Drijfas daar en meê die nen president van de republiek die ze willen doodslagen hebben eu meè de demissie weêr- qm al van 't ministerie Stant. Ken bazaar is 't daar. Pol, en nog neu keer gezeid dat die kerels daar be gonnen meê naar de mis te gaan zondags en meê onzen lieven lieer en d'heilige Kerk t' erkennen en t' eerbiedigen, da waar een ander paar mouwen p,,u Och, Stant, ons Heer bewaard ons tocb bier in ons land van zulke soort van artist u die den zondag niet eu ouderhoudeu en de religie onder de voeteu trappen I Stant. 't Zijn zulke jannen, Pol, die hier in ons Belgelaudeken ook van over eenige jaren beginnen beslag te maken g'ilebt daar da geuzenrss, en die socialisten en die don- chisten hewel hoevele van die krawatten gaan er nog naar do mis 's zondags eu maken nog eenig kas van God of van ziju gebod Pol. Gaau de donchisten ook naar de mis niemeor, Stant Stant. Nog eenige, Pol, uit oogenver- bliiidiug en uit schijnheiligheid, en die gaan er naartoe meê groote paternosters en eeu buitengewoon groote uiterlijke godvruchtig heid, terwijl da ze gedurig uan gazetten schrijven en ronddragen waarin da ze de Sriesters beschimpen en belasteren om alzoo a katholieke godsdienst in den grond te hoo ren en 't volk op de venijnigste wijze mogelijk uit de kerk te trekken eu goddeloos te ma ken Pol. 't En is niet te verwenderen, Stant, da Kardinaal Rampolla, den Staatsminister van zijn Heiligheid den 1'aus, verklaart dat de donchisten veel verdriet aandoen aan onzen heiligen Vader Stant. Hewel. Pol, dat dienen baiaar van geuzen en socialisten en donchisten hier iu ons land van ï'ieveu meester geraakte, dan zoudt ge iets zien dan aou de kat op de koorde gaan I Pol. We waren wij een verloren land zoowel als Frankrijk, Stant Een volk dat d'heilige kerk verlaat en niet en luistert naar zijn Heiligheid den Paus en naar de Bissehop- pen en naar de dienstdoende Priesters, dat is een volk van 't kindeken berroes en dat en is maar nen stap meer van den dieperik 1 Stant. Zulk volk is rijp voor de revolu tie, Pol, en voor alle vernederingen en mise ries Pol. En daarom, Stant, vastgehouden aan onzen katholieken Godsdienst Laten zeeveren, en krabbelen en liegen en lasteren Wij weten maar al te wel dat ons priesters hun plichten kwijten en waarlijk werken toot 't geluk van 't volk naar ziel en naar lichaam, en die anders klappen of schrijven, ziju ofwel goddelooze en slechte kerels, ofwel judassen en verraaiërs en hoevoerdifi heete koppeD Stant. Laat ze maar doen, Pol ze zul len ophalen naar verdiensten, en binnen hon derd jaar zullen de donchisten in ons katho lieke Vlaanderen geboekt staan lijk tegen woordig de Lutheranen en de Jacobijnen I Pol. Alzoo is 't, Stant, en daarmee lul len w'er van swijgen van die valsche piket tere en nu, man, is uu alles gereed in Aalst toot Zondag toekomende, den 18"" Stant. Jaat, Pol, kom maar op, hoe meer hoe liever, plezier eu geestdrift en ver zet zal er zijn zooveel men wilt Pol. 't Zal onzen Mijnheer Woeste deugd doen, Stant de brave ziel alzoo be schimpt en belasterd worden door geuzen en donchisten V Maar we zullen hem doen zien, wij, hoe geern dammen hem zien en hoe dankbaar dammen hem zijn Stant. 't Zal een reuzenbetooging zijn, Pol, die nog nieverst in den wereld geen plaats en zal g'had hebben Pol. 't Moet alzoo zyn, Stant, en tot zondag Stant. Ja, Pol, en Trientjen heeft van nu af al haar gerief besproken voor de vlaaien en de rijspap Ziet toch da KAken meekomt Pol. Zij gerust, Stant, 't beste kleed is al uit de kas g'haald, en g'heel den besten etatmajor 1 Tot overmorgen, Stant Stant. Wy verwachten U, Pel Pie had hem in 't jaar vijf-en-negentig een berremeestersfrak gekocht in de Kielekesjsjtrate te Gisjbcrreu de man en had ze da jaar nog nie vandoen, en roef, zo giDg de kas in. Nu is 't de mo ment al twee keeren heeft hij ze aan- ghad, ze moet zij toch goc vallen meê Oktober toekomende want nu is 't zeker, zelle menscben meê Oktober is Pie ber- remeester Vraag het hem Den keer Werkmansabonnementen. De wekelijksclic werkmansabonnementen op den spoorweg werden tot nu toe slechts verleend voor reizen van ten hoogste 37 kilometers. Minister Vandenpeereboom heeft besloten dat er voortaan abonne menten zullen verleend worden tot 50 kilometers ver. CTOlRltf 't Heeft er gestormd in de bureelen van den Armtierige Dantoc is op een ton ge sprongen en is de maunen aan 't Laran- goeren gegaan de Vaudace, toujours de l'audace Hij dacht dat de revolutie nu toch aan gang was gegaan En hij dacht er de groote rol in te spelen, maar VandervclJo en Furnémont hebben hem den loef afge stoken. Voorzichtig, manneken, kleine oor zaken hebben dikwijls groote gevolgen. Denkt or eens wel op dat dwergen geen reuzenwerk verrichten kunnen. Parvum parva decent. O hoogmoed 't Getal 9. Dat getal heeft ver scheidene eigenschappen die waarlijk aardig zijn. Vermenigvuldig het getal 9 door 1, door 2, enz., eu gij zult altijd voor uit komst eeu getal bekomen waarvau de cijfers samengesteld een getal maken dat 9 is of of een veelvoud van 9. Bij voor beeld 8 maal 9 is 72 7 2 zi 9 9 maal 9 is 81 8 1^19; 11 maal 9 is 99 9 9 18; Nog eene andere zeldzaamheid van dat getal Neemt een getal van twee cijfers en verwisselt die cijfers van plaats. Men be komt aldus 2 verscbillige getallen. Trekt het minste van het meeste af en telkens zult gij het getal 9 of een veelvoud van 9 bekomen. Bij voorbeeld 25 omgekeerd 52. 52 min 25 iz 27 veelvoud vau 9. Dat getal 9 heeft nog andere zonder linge eigenschappen doch deze behooren tot do hoogere wiskunde. Verjaardag. Gister vrijdag heeft M. Vandenpeereboom zijnen vijftienden verjaardag als minister gevierd. Hij is de eerste minister in België, die zoolang on afgebroken aan het bewind is gebleven. - Waar zijn, zucht de liberale Gasetle, waar zij do muzieken, die hem op eeu treurmarsch het einde vau zijn ministerie aankondigden Ja, waar zijn ze? Ze zyn zelf reeds lang den dieperik in. BEDROGEN. Onze groenen beginnen reeds in to zien dat m»u ee fel voor den aap houdt in het zonderlinge kamp van A. S. en E. V. Zo protesteeren I Maar M. Pie 1 M. De Backer, jongens men zal uw gemompel slechts met schou der ophalen bejegenen. Gij zijt dwergen bij de groote Titanen van geuzen en socialisten. Gij telt in hun oogeu niet. Gij had u maar niet zoo dwaas moeten laten inschepen men heeft het u genoeg gezeid, maar kwajongens willen uiet luis teren. Gij hebt het nu, proficiat. Zoo als de moeder is Zoo is doorgaans het kind, Gelijk men van grof vlas Geen finen draad en spint. Geheim. De Journal de Bruxelles meldt het volgende, dat hij doet vooraf gaan van drie vraagteekens Gezel Lemaire, socialistisch gemeente raadslid van Luik, heeft aan den raad zijn ontslag gezonden. Welke mag daar de reden van zyn Wel ingelichte lieden zeggen dat er daar eene zonderlinge zaak achter zit. Er schijnt hier een geheim te zijn, waarvan wij de ophelderingen zullen moeten afwachten. Ten ware Vooruit de goedheid wilde hebben ons op de hoogte te brengen. wezen dat de gedroomde revolutie a. u. b. waarmede hij het land bedreigde, maar niet aan gang wil gaan. En hij is kwaad 1 Maar jongen lief, wat u zoo op de zenu wen geeft was een uittreksel uit een geusenblad Armtierige jongen 1 De beweging. Het nationaal Verbond voor algemeen stemrecht eu evenredige vertegewoordiging laat aan kondigcu dat de groote nationale be- toogiug tegen het ontwerp van kiesher- vormiDg, welko den 25 Juni te Brussel moest gehouden worden, voorloopig ver daagd is. De inrichters zullen begrepen hebben dat het op een grooten fiasco zou uitloo- pen. Het schijnt dat de «verontwaardigde openbare meening weigert hare veront waardiging te laten blijken. Nijverheids- en landbouwstoke- rijen. De Boud der Landbouwstoke- rijen, te Brussel vereenigd, heeft besloten met 76 stemmen tegen 4 onthoudingen, dat de fabricatie van vlagge aan den land bouw, en de rectificatie aan de nijverheid moest voorbehouden worden. De nijverheidsstokers schijnen bereid dit voorstel aan te nemen. De molen en draait niet Met den wind die voorbij is. Kieshervorming. - Uit eene ver klaring van den heer do Tróoz, verslagge ver, aan een dagblad gedaan, blijkt dat de bespreking over de kieshervorming stelliig niet vroeger zal kunnen beginnen dan geheel op't einde van Juni, hoezeer hij zich ook haaste om ziju werk te vol tooien. Dat werk is, zoo het schijnt, ont zaglijk, want hij heeft niet minder dan honderd bladen verslagen te raadplegen. Inlijving der voorsteden. De inlijving vau S' Joost-ton-Noode bij Brus sel is eene besloten zaak. Er is nu kwestie ineens ook Schaarbeek in te lijven. Al die geruchten verontrusten zeer de lastenbotalers, die liever het hekken aan deu ouden stijl zouden zien blijven, aan gezien de lasten te Brussel hooger zijn. 4 Landverhuizers. Uit officieele stukken blijkt dat verleden jaar 20,242 Belgische inwoners het land verlaten heb ben om naar den vreemde te trekken. Haringvisscherij in Amerika. De proefnemingen gedaan door dc Fis- hery-board van New-Foundland, voor het bereiden vau don haring naar de schot- scbe wijze, werden met goeden bijval be kroond. De naar New-York gezonden stalen werden 3 dollars 60 per vat verkocht. In t Land van Aelst van 28 Mei 11., werd onder haudteekeuing P. Daens een verslag meêgedeeld over de groene vlag- gefeest te Wetteren. Wij stelden eene vraag. Nu, een eerlijke tegenstrever zou in zijn eigen blad antwoorden, maar neen, dat doet hij niet en zendt ons eene ant woord. Wij zouden kunnen weigeren en de Rechtbank zou ons gelijk geven maar het schijnt ons geen proces weerd en wij laten dus 't gezeevcr vau Pie Daens maar vol gen. Denderbode, Ge vraagt mij wat die boerinne zou ge zegd hebben, ware zij in het hofken van Oliveten tegenwoordig geweest, als Judas Iscarioot zijn meester don verraderlijken kus gaf? Och, lezers van den Deuderbode dat mensch zou in hare eenvoudige men- scbenliefde gezegd hebben Dat geld 1 die zucht naar geld en goed Daarom heeft Judas de liefde tot zijnen Eenmcnsch vergeten daarvoor heeft hij den Armen, den Armen bestolen, daar voor is hij bij de rijke Scriben eu bij dc valsche Phaiizeets geloopen daarvoor heeft bij zijn geweten verloochend en zijnen braven Meester verraden (1) Zoek de geldzucht en g'hebt de valsch- heid. (2) Judas had altijd de geldbeurs in 't oog, niets anders dan die geldbeurs, was bij blind voor de waarheid, liep hij zienlijk naar zijnen en naar zijne straf. (3) Waar do geldbeurs niet is, kan er geen verraad zijn, men verraadt nooit om ver armd en verstooten te worden Er staat geschreven in de Traditie dat Judas betaald wierd met de kas der Sy nagoog. (4) Is 't nu wel, Denderbode of moet Pie jougen er nog iets bijvoegen ?(5) Ik groet uwe lezers uit ganscher harte. 14 Juni 1899. P. Daens. (1) Gelijk zekere groene chefs. (2) 't Is immers uit baatzucht, nit geld- zueht dat de groenen verrader» zijn geworden. (3) Door baatzucht verblind, heeft de groene pers de Bisschoppen en Priesters be streden met oneerlijke wapens onweerdig zelfs van de bandieten en de bravi die te Venetie en te Padua voor wat zilver een mensch ver raderlijk hnn dolk in den rug ploffen. Ja, de groene pers is voor altijd onteerd. Wij verheugen ons daarover, omdat zij nog niet anders gedaan heeft dan de catho- lieke partij te bezwadderen. Het volk ook heeft een tijdje hare pyra- mydale groene leugens geloofd, doch meer en meer komt de waarheid uit den put. en het volk besehonwt die groene gazettier» als algemeene PENNESCUAVUITEN EN BROODSCHRIJVERS. Ziedaar de straf Niet waar, Pio, hoe dat dit toch,mits eenige veranderingen, schoon toepasselijk is op de groene penneschavuiten (4) De synagoog dat is de vrijmetselaars- logie die zekere groene verraders bezoldigt. (5) Voeg er bij, wat u lust, 't raakt ons toch niet Heer uitgever van Den Denderbode, In antwoord op uw nummer van Zondag 4 Juni 1899, pagini 2, kolon 3. Groote meeting. 1° Wanneer gaat het eens meeting zijn bij u Durft ge nooit bij uw volk eeu vrij woord laten klinken Is dat de verheffing van 't werkvolk Drinken, laten driuken, doen drinken Op ons meeting was er zee van volk, ja, doch laat eens de menscben vrij, houdt eeDS op van dwingeu en ten beste te geven wat zult gij nog hebben 2° Ge rekent dat Pie Daens deu 347sta persoon was 't kan zijn doch achter mij ziju er nog honderden bijgekomen. 3° Wie waren die 380 Achtbare bur gers, treffelijke werkmensc-hen, of meent ge dat men moet een beurs aan den nek hebben en in de stadkas veel duizenden franken 'sjaars putten, om treffelijk en achtbaar te zijn 4° Zaterdag om half negen is 't groote meeting, den laatsten maandag van Juni ook meeting. Vrij woord, vrijo ingang voor iedereen. Durf de groote, machtige partij uie- mand zenden, zij die zooveel le praten en zooveel te boffen heeft 5° Jonge gasten, schrijft gij Jong zijn, hoe gelukkig. De jonge gasten komen op, dc jonge gasten zijn de toekomst. Ons jonge gasten zullen weerdig zijn vau de nieuwe samenleving I U groetende. 14 Juni 1899. P. Daens. jj Thans is hy zoo arm als Job. Zijn gelde lijk vermogen heeft hij geheel verloren eu tevens ziju geestvermogens. Door al- kool verbeest is hij een ongevoelig wezen geworden die vrouw en kindereu op de wreedste wijze plaagt en mishandeld. Thans is de tijd der vergelding voor hem aangebroken. Hij is voor de rechtbank vervolgd en verwezen tot 6 maanden ge vangenis zonder voorwaarde. En die mensch had zoo gelukkig kun- nan ziju. Priesterlijke benoemingen. Is coadjutor benoemd te Appels, de E. H. Van Langeuhove, priester in het Seminarie. Botermarkt.Heden zaterdag werden 7ii klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5688 kilos. Aalst. Bandieterij. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat men weêral de hop van deu lieer L. Meert- Schuermans, Schepen,zijnde 1700 kuilen, dezen nacht afgesneden heeft. Men ge looft aan politieke wraakneming. Wij willen graag hopen dat die boosdoeners dit maal het gerecht niet zullen ontgaan. Een anarchist in de Kamer. De jonge kerel, die woensdag de zitting der Kamer stoorde met het geroep Vive VAnarchie d bas la calotte was binnen gekomen met eene toegangskaart, getee- kend door M. Furnémont. Op de plaats, bestemd voor het hand- teeken van den drager, stond de naam De Smet te lezen Heet hij waarlijk De Smet Hij beweert het niet te weten, en ook zijne geboorte plaats niet te kennen, [n zijn bezit vond men ook een zakboekje waar, op een der bladzijden geschreven staat Dupontné d Liege en 1879. De volksvertegenwoordiger Micha ging i Dijnsdag stortte eensklaps het dak in van bij hem en sprak hem in 't Waalsch aan. j do klas waar de kleine kinderen aan de Gij zijt eeu slimmerik, antwoordde waakzaamheid ran eene onderwijzeres de andere - maar met Waalsch te spre- 2'J" toevertrouwd. duist bevond deze rich ken zult gij toch uiet te weten, wie ik S do kinderen in eene aanpalende ben. kamer- Ook iu het commissariaat san politie j Twee werklieden werden echter onder weigerde hij zich te doen kennen. !i de puinen begraven. Eeen hunner werd Citoyen Furnémont loochent, hem de opgenomen met gebroken arm de andere kaart le hebben gegeven, j— rj m II CT E" D '3'ec't kosteloos aan, aan Q 1.1 V nL.C.n allen die aangetast zijn van eene huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchicten, borst- maag- en blaasziektcn, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zelt volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Viacont. S, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos cn vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Moord te Brussel. De krijgs- overheid heeft nu het verdere onderzoek in handen genomen en den moordenaar Waelmagh in de gevangenis van St-Gilles ondervraagd. De bijzonderheden, door de liberale bladen vau Brussel medegedeeld (de ka tholieken zeggen er natuurlijk zoo weinig mogelijk over) zijn zoo walgelijk, dat wij met de grootsto voorzichtigheid nog eeni ge bijzonderheden kunnen aanhaleD. Waelmagh was, zooals wij reeds zeg den jong soldaat-vrijwilliger, -meermaals afgestraft eu weer aangenomen. Hij had kennis met een jong meisje sedert 6 jaar, dat leefde van het geld dat Bruyère hem nu eu dan gaf. Dit meisje kende hem niet anders dan den braafsten jongen der wereld en wist niet dat hij in betrekking was met Bruyère. Nooit hadden de jonge lieden een enkel zuur woord met elkander. Het meisje weent gedurig, want zij ziet nu de armoede te gemoet. Doch de mau wist zich te wreken. Hij haalde jalap, en terwijl de vrouw eenige oogenblikken voor het avondmaal in de nevenstaande herberg bier haalde, klom hij op zijne beurt over den muur eu wierp die in de braadpan. De lezer zal nu het verhaal wel volledigen. M 22.50 den meter alsook iwarte, witte en gekleurd» Bennebergr-ZIJtlc, van af 95 cenl. tot fr. 28.50 den meter effen, geribd, gekwadrilleerd, bewerkt, Dtmas, eni. (ong. 240 kwal. en 2000 kleurscbakceringen en versch. teekeningen), vracht- en tolvrij ts huis besteld. Monsters per keerende. G. HeoDeUero, Fabriek vao Zijde fK.enK.iner.), Zurich. De vischvangst is geopend van den 16 Juni. De werkstaking der vergulders eu lijstenmakers te Brussel is geëindigd. De werklieden hebben hunne klachten door de patroons zien aannemen. Komt bij komt bij Te New- York is een schatrijke grondeigenaar van den Staat Montana aangekomen, M. John Norden, die, na in een der voornaamste hotels afgestapt te zijn, bij middel der dasbladen doet afkondigen dat hij een millioen franks biedt aan het eerlijko en practische meisje, dat zijne vrouw wil worden. De trompetter Derasse, die bij de ontploffing op het fort te Hoei zoo vreeso- lijk gekwetst werd, heeft het gasthuis dier stad verlaten, om nog eenigen tijd in dat van Luik te verblijveu. De arme jongeu is schrikkelijk gesteld en zal heel zijn leven de sporen dragen van het ongeluk. Op zijn lichaam, in zijn gelaat, overal heeft hij lidteekens. De linkerhand heeft drie vingers verloren. De rechter is ge heel verbrand en bij kan die slechts moeiëlijk bewegen. Ook aan het rechter been lijdt bij en zijn linker oor is doof. Eene school ingestort.De bewaar- school te Lize-Seraing wordt vergroot. klaagt van inwendige pijnen. Nauwelijks was 't gebouw ontruimd, of do voornaamste muur viel ook ia eu eeu derde werkman werd gevaarlyk gewoad. Het parket is ter plaats geweest. Naaralleu schijn was de moord vooraf beraamd. Waarom zou Waelmagh anders het mes hebben meêgebracht Hij zegt dat Bruyère hem gedreigd had alle betrekking met hem af te breken. Dat waren do inkomsten van het meisje, zegde hij; en daarom had bij Bruyère nog om een onderhoud verzocht. Bruyère raakte met hem, om eene onuitlegbare ieden aan het twisten eu gaf hem met het hoofd eenou stomp op de borst. Dit maakte Waelmagh woedend en deed hem den man met zyn mes aan vallen. Hij stak, kerfde zonder te weten hoe en waar,verborg toen het mes, waschte zich, De blauwe-, roode- groene meetingen lok- wierp het hemd iu eenen donkeren hoek ken slechts eenige partijgenooten en weinig j, en reinigde zich van het bloed dat |op ernstige lisden eu kon men het verkrijgen dat 11 de catnolieken zouden gaan tegenspreken dat VRAAGT aan onze Gazetverkoopers de Jubelpoatkaart-Woeste. Pr.0,10. LEVENSSCHETS vao door Petrus VAN NUFFEL, 16 bladzijden drukgroot formaat, tegen fr. 0,25. Zienolariëele Annonces op (le 4L'* Bladzijde. een lokmiddel, dat ware water op den blauw- rood- groene molen maar zoo dom niet, jongens T En ten andere wat zon die tegenspraak aan ons, catholieken, baten immers, volgens u, is ganich de stad met de cartelisten en zijn wij, catholieken, reddeloos verloren.... Wat wilt ge meer Maar holakadéééé Voor 't overige, Pie, uwe zinspelingen ver smaden wij, omdat wij weten van waar ze komen.... Gevolgen van de dronkenschap. Een genaamde H... was vroeger een welheb bend man die goed door de wereld kwam en reeds een rond sommekeu had kunnen ter zijde leggen. Hij bezat drie huizen, die een goed inkomen voortbrachten en hadde dan ook tusccben zijne vrouw en kinderen een stil leven kunnen slijten, doch toen hij dacht op 't droge te zijn deed hij niets meer dan herbergen be zoeken eu geraakte aan den drauk. Eerst werd het eene verstrooiing, dan eene noodzakelijkheid. Hij verwaarloosde zijne zaken, werd een slecht man eu slechte vader Stille- kens aan moest bij zijne eigendommen verkoopen om de ellende to bevechten, die hy onvermydelyk tegemoet ging. zijne kleereu gespat was. Nog zou Waelmagh dit alles niet be kend hebben, indieu mén het hemd uiel met gevonden hail, dat door zijue ouder officieren herkend werd als het zijne. Al het overige is gekend. jEen model huwelijk. M. en Mad. D., wonen te Btussel, deur neven deur, elk in een buis, deelmakende van hunne gezamenlijke bezittingen. Zij zijn sedert lang in proces tot echt scheiding eD,in afwachting der uitspraak, trachten zy elkaar te j udassen zoo veel het maar mogelijk is. M. D. kreeg onlangs eene kom solfer- zuur over het lijt. Gelukkig raakte het vocht zijno huid uiet, on was by er vau af met een nieuwen frak te koopen. Al de plagerijen vertellen, dio de tee- dere echtgenooten elkaar aandeden, zou te veel zijn. Doch de laatste is meldens- weerdig. D. is duivenliefhebber. Zijne vrouw vond, om hem te tergen, niets beter dan, terwijl hij uit was, over den achtermuur te klimmen en uit bet hok zyne vier beste reisduiven te halen. Eu de man, die zijn beestjes miste, wist eer het avond was, reeds waar zij gebleven waren. Do vrouw had om dejudasserij volle dig te makcu de keukenvenster open gezet, opdat by door den reuk over het lot van zijn gevleugelde lievelingen zou kunnen oordeelen. De misdaad van Rijsel. De onder zoeksrechter Delalé heeft woensdag ein delijk Mej. Justine Cochez gehoord, die zooals men weet, don jongeu Foveaux daags na zijne verdwyning heeft ontmoet en met hem gesproken. Wij hebben verhaald hoe het kwam dat die vrouw niet vroeger heeft gesproken. Zij heeft den knaap op zijn portret stellig herkend. Voor den onderzoeksrechter heeft zij met de meeste stelligheid haar verhaal houden staan. M. Delalé heeft haar aan eene beslissende proefneming onderwor pen. Hij heeft haar talrijke fotografies voor gelegd van kinderen, van denzelfden ouderdom als Foveaux, waartusschen ook het portret van den vermoorden knaap, maar thans iu eeu auder costuum dan do gewone portretten. Niettemin heeft Justine Cochez hem onmiddelijk berkend. Dat is dus het portret van Gaston Goveaux vroeg de rechter. Dat zeg ik niet, antwoordde zij, want ik ken Gaston Foveaux niet, maar ik zeg dat het 't portret is van den knaap, dien ik op deu boulevard dclaLiberté heb ontmoet. Op al de haar gestelde vragen ant woord zij zeer duidelijk en kalm en be wijst dat zij zeer verstandelijk en helder van geest is. Wat haar gezicht betreft, de rechter is verplicht geweest te erkennen dat zij voor eene vrouw van 58 jaar nog zeor goed ziet. Mad. Dujardin, bij wie Mej. Cochez zooals men weet voor meid dient, en van wien zij ovor lang van bare ontmoeting met het kind gesproken had, heeft op alle punten de verklaringen der meid be vestigd. Finsche volksverhuizing. Ten ge volge van de opheffing der finsche privi legiën vsrlaten de Finnen ia groot getal hun land. Zij trekken bij honderdtallen uaar Zweden en Noorwegen om zich te onttrekken aan den militairen dienst plicht, welke de russischo regeeriog voor taan ook de Finnen wil opleggen. Verleden week alleen zijn zes honderd landverhuizers uit Finland te Hangö aan gekomen. De gewone stoombootdieut kan den stroom van reizigers niet vervoeren, zoodat vele op een reisgelegenheid moeten wachten. Ellende. Dijnsdag nacht is te Terni een drama voorgevallen dat een zeer droevigen indruk heeft gemaakt. Paradisi Raffaele, eeu werkman in de staalfabriek, bracht zijue vrouw cn tweo kinderen naar de ijzeren brug nabij de porta Garibaldi, waar hij poogde de kin deren en hunne moeder in de rivier te werpen. Do arme vrouw worstelde wanhopig tegen, maar gelukte er enkel in ziöhzel- veu en een barer kinderen to redden ter wijl het andere kind vruchteloos het me delijden van zijnen beul inriep. Hij wierp het in do wateren der Neva. De moordenaar is aangehouden. De moeder is zoozeer geschokt, dat men ze naar het gasthuis heeft moeten dragen. Zij verklaart dat het do ellende is die hareu man tot de vreeselyko daad heeft gevoerd.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2