Pol en Stant. Beheer der Posterijen en Telegrafen. Van tak op tak. Zot of zat. Gemeene streken in de Kamer. 't Land van Aelst School der Esrweerde Eamen van Maria in onze stad Aalst. TENTOONSTELLING Aalst.-Vredegerecht.- Publiek Concert Allerhande Nieuws. Henneberg-Zijde Woelingen te Brussel POL trekt aan zijn doll eken dat de rook boven zijnen kop vliegt. Stant. Ha, Pol, ge ziet er kontenter uit als over veertien dagen 't Is zeker meu den re gen die wij gehad heb ban Pol. Ilewel, Stant, de boerkes en ziju er i nie kwaad om, als 't nn maar en weet van ophouden Stant. 'k Had het gepeisd, Pol, dat g'al benauwd zondt geweest zijn van te veel nat I)a moet toch gepast zijn om den boer niet t'hooren klagen Pol. 'k En klaag niet, Stant, te contra rie 't Heeft tot hiertoe eerste klas van weer gemaakt, maar 't moet er nu uitscheiden van regenen of we zijn er aan gezeept Stant. Ja, Pol, 'k versta u man, ge wilt spreken van 't hooi dat afligt, niewaar Pol. Van 't geen dat afligt, Stant, van 't geen da nog te maaien staat 't eerste waar op eenige dagen kapot en in 't ander zou seffens veel schaai komen. Stant. 't Is de waarheid, Pol, maar de frooten Meester zal 't wel weten te schikken at het goed is daarentnsschen is 't een op recht plezier lijk alles nn op eenige dagen veranderd is en groeit. Pol. 't Is pertikelier, Stantg'hebt die betterave ginder zie nevens die partij rogge voor aendag en saagt g'er van hier nog niets op, en nu staat z'al een vuist hoog Stant. 't Is meé alles alzoo, Pol, en bij zonderlijk meê de patntterkes Pol. En meê d'haver dan, Stant, en de tweede aneö van de klavers, en meê een woord meê alles wat moet groeien. Slant. Maar er is toch alhier en aldaar nog al schaai gebenrd in 't graan, Pol Pol. 't En ia nog geen erg, Stant, en we mogen onzen lieven Heer bedanken want als t weêr moet brekon door donder en blik sem, t gaat er somtijds andera w'hebben wij hief van dijnsdag acht dagen wel een bestjen hagel g'had, maar 'ten is bijkans de moeite niet weerd om ervan te spreken. Stant. Die partij schakeloen ginder bs- neên zie, Pol, die ligt toch leelijk verdnm- meleerd Pol. Jaas, Stant, maar dat is allemaal Bedert veertien dagen goed uitgebroeiseld, en 't groot kwaad en kan er nn niemeer aanko men en toch ia 't wel dammen van zondag acht dagen gepasseerd goe weêr g'had heb ben, he Stant Stant. Da geloof ik Daar was een volksken he Pol Pol. Dat en is vanz'levon t'Aalst nog niet te zien geweest, meen ik Stant 't Was schoon en deftig en aandoenlijk Stant. Er is veel eer aangedaan geweest aan onzen M* Woeste, Pol 1'ol. Waurlijk, Stant, maar 't is diend En hadden die fameuze donchisten overal nie gaan uitstrooien g'had op den bui ten dat er zon gevochten zijn, er zou nog veel meer volk geweest zijn Stant. 't Is mogelijk. Polmaar 't.was alzoo al wel,want 't is ongelooflijk wat dat de brave neeringdoende menschen op dienen dag verkocht hebben Pol. w'Hebben 't gezien, Stant, als naar de statie getrokken zijn alle herbergen en winkels waar dat er 'nen drapo uitzat, zaten en stonden letterlijk vol volk 1 Stant. En allemaal deftig volk, he Pol Da was 'nen stoet en een betooging van tref felijke menscheu Er waren daar boeren en werkmenschen en heereu allemaal dooreeuge- mengeld, maar eren was daar geen krapu- leus of bandietig wezen hij te vinden 't was een ander dingen als de manifestatiekes die de geuzen en de donchisten somtijds 'nen keer teweeg brengen 'nen treffelijken mensch zou beschaamd zyn van er op te kijken Pol. Kan 't missen, Stant Moet ge treffelijke menschen gaan zoeken bij revolu tion nairs en vervolgers van Godsdienst en Kerk Die mannen, hebben wel gedaan van hun weg te steken op oub feest, Stant, want ge zondt ze van verren erkend hebben Stant. z'Hebben gewacht tot als 't don ker wierd, Pol, van nit hunne schuilplaats te komen, lijk sommige vettige en slibberachtige dierkens doen; dan zijn er alhier en aldaar eenige t'hooren en te zien geweest, en dan hebben z'ook nog eenige baldadigheden willen uitzetten, maar de politie heeft ze seffens op hun plaats gezet Pol. Dan en hebben zo maar hnn Spaansch recht g'had, Stantwant al dat krapuul da maar op.de straat en komt om treffelijke menschen te beleedigen en om revolutionnaire liêkea te zingen Ijjk de Com munards van Parijs, da zon ik by dsn nek pakken en vast zetten. Stant. Jamaar, Pol, die tijden zijn ge passeerd dat de brave menschen hun lieten zottigheid toeroepen en afranselen lijk lam- mekea Pol. En zijn er dan nog troebele geweest 8 avonds of in den nacht, Stant Stant. Weinig of geen, Pol, omdat 't krapuul seffens op zijn plaats is gezet, maar 's anderendaags 's avonds dan hebben ze nog eenige dwazigheden uitgestoken Pol. En ziju ze nie beschaamd, Stant, van nog op de straat te durven verschijnen als z'alzoo een betooging van dnizende en daizende treffelijke menschen gezien hebben Stant. Jamaar, Pol, 't en is maar een handvol jonge snot bekken meê een wa slecht vrouwvolk daarbij lijk dat in alle steden te vinden is, die door de donsjen opgemaakt waren om in de straten bun schoone liêkes gaan zingen en hun proper werk te ve richten Pol. En is da waar, Stant, dat de dons- jen van maandag en acht dagen g'heel den dag aan hun deur gestaan hebben om spot. briefkes uit te deelen en 't volk op te maken Stant. Jajaat, Pol, dat is waar maar dat en verwondert niemand niet in Aalat wat meeDt ge wel hoe koleirig dat die ertiateu nist en loopen Alzoo afgegeven en geschre ven op de schandaligste wijze tegen onzen braven Mr Woeste, en alzoo de menschen opgemaakt hebben om de feest te doen lakken en dan nog moeten zien dat alles om te best gelukt is en dat er aan M' Woeste alle eer mogelijk aangedaan is., is da niet dan I'ol Pol.Jajaat, Stant, da moet nog moeie- lyker om verteeren zijn als keien Maar 't toch dwaas van u dan nog altijd voort meer en meer belachelijk en verachtelijk te willen maken lijk de donchisten doen 1 Stant. Hoogmoed meDscb, en baat- en wraakzucht Eu meê znlke gevoelens in ziju bert ga 'nen mensch ver Pol. Meé zulke gevoelens doet g'aan eigen zeiven den duivel aan, Stant, en wie weet wa wreede en afschuwelijke droomen dat die menschen dikwijls niet en hebben Stant, Die zitten gedurig onder de klau wen van Lucifer, Pol, en zij zeker dat da nie amusant en is Pol. Braven en ootmoedigen mensch zijn, dat is toch plezieriger, Stant; eenvoudig voortleven in den staat waar de goddelijke Voorzienigheid n in geplaatst heeft, uw plichten kwijten, iw Overheid respscteerun, onze lieven Heer dienen en peizen op uw ziele zaligheid dat is 't manneken, Stant 1 Stant. En hoe verder da ge daar van afwijkt, Pol, hoe ongelukkiger da ge ijjten da staat zoo schoon te lezen op de tronie van de stichters van 't donchistenaom 1 Pol. En 't was wel juist 't kontrarie by izen braven Mijnheer Woeste van zondag acht dagen, he Stant Ge zaagt 't geluk en de vrede van zijn hert stralen op zijn aange zicht Ha hoe dikwijls en hebben w'heir geenen traan van aandoening zien wegvagen En hoe toonde de brave man toch gedurig zijn genegenheid en zijn dankbaarheid voor ieder een, voor groot en klein, voor rijk en arm Stant. En 't was wel verdiend, Pol 1 Eu t bijzonderste feluk van Mr Woeste bestaat in 't gevoelen van zijn plichten te vervullen, van goed te doen aan g'heel 't Land en aan g'heel d'heilige Kerk, en van alzoo meê een gerust hert te mogen opzien naar onzen lieven Heer en te mogen peizen dat hy werkt voor zijn eenwige belooning 1 Pol. En hoe dat de brave man daar schoon en rechtsinnig sat te bidden in den koor van St. Martenskerk, Diet waar Stant Zie mijn oogen en hebben hem geenen oogen- blik verlaten, en niemand in de wereld heeft mij ooit van z'laven geatioht en opgewekt tot 't goed lijk dien braven Mijnheer Woeste Stant. Ea op alzoo 'nen man durven batteren en uitvallen, niewaar Pol 't Is schande Ja, duizend maal schande Pol. En z'en tollen er niet wel meê v die het doen, Stant, zijt er zeker van Laste raars en kwaadsprekers van alzoo 'nen man lijk 31' Woeste zullen openbaarlijk gestraft worden Stant. Daar zonden wy nog wel eene week lang kunnen over klappen Pol, maar ik moet voorten nu, doet ae komplimenten aan Kiken dat zij nog eens bedankt is omdat zij van zondag acht dagen heeft willen ko en. 1'ol. Ja, Stant, en bedankt ook nog eens Trientjen in den naam van ons allo twee, om dat z'ons toch zoo wel ontvangen heeft. Stant. Zonder mankesren, Pol maar 't is nu overmorgen kermis bij ons t'Aalst zou 'k u niet mogen vragen om te komen Pol. 't En kan nie zijn, Stanteeret en vooral 't zou er kunnen spannen om in 't hooi te werken, en ten tweeden 't en mag er nie af om op veertien dagen tijd twee keeren kermis vieren. Stant. 't Zal nochtans weerom de moeite weerd zijn, Pol't is ongelooflijk lijk er weêrom al barakken staan, en 'k hoor zeggen dat er van dezen keer al aardige en knrienze dingen sullen te zien zijn Pol. Da ze Jezabel konden knippen, Stant, da ware nog 't bijzonderste Stant. Zwijg van da schandaal, Pol; alle brave menssheu walgen nog voor d'onbe- schaamdheid van die schijnheilige donchisten die die vuile historie uitgevonden hebben. Pol. 't Is precies daarom, Stant, dat 't goed is van tijd tot tijd aan de menschen 'nen keer te rappeleren hoe rein en zuiver dat d'inzichten zijn van die ellendige volksbe driegers 1 Stant. Oh Pol daar en bedriegt hem niemand niemeer aan z'hebbea zij nog 'k krapuul aan hunnen riem en dat is natuur lijk soort, zoekt soort Pol. Alz'leven alzoo geweest, Stant en kermist al wel Komt het ods vertellen de naaste week. Stant. Als 't God belieft, Pol 1 zij nu scherpen onvermijdelijk ééDS tegen hen keeren zal De liberale huichelaars echter zullen de schuld op den hals der klei ikale kies wet willen schuiven, om huuue roode vrienden to verontschuldigen. Begrijpen de liberalen dan ook niet dat zo het parlementair regiem door hunne medewerking den genadeslag toedie nen Zy zullen het wellicht eindelijk begrypeD, maar 't zal te laat zijn 1 Onze jeugdige Volksvertegenwoordiger, M. Baron Leo Bethune, had aan den Mi- mster, M. VaDdeupeereboom, de uitbrei ding van den postdienst en de verbetering van 't Posthótel hier te Aalst gevraagd, zoo in 't belang der inwoners als iu dat der briefdragers Het blijkt uit eenen brief door den heer Minister aan ontcu Volksvertegenwoordi ger gezonden dat de volgende maatregelen in uitvoering zullen gebracht worden tc rekeoen van toekomende maand 1° Plaatsing *an eeDQ briefbus ter wijk S« Job '2° Vermeerdering van 't getal briefdra gers, 't gene zal toelaten de bestelling der correspondentiëc te vervroegen in een groot deel der Stad 3* Nieuwe lichtiug der briefhussen rond 21 uren en laatste verzending der correspondeuliën om 22 u. 15 m. Deze verscbillige maatregelen zullen voorzeker in de gunst vallen van onze nijverige bevolking en bijzonderlijk vau onze handeldrijvende burgery. Heden gebeurt de laatste lichting der briefbusseu 's avonds om 7 ureu. En nu verklaarden zy in volle Kamer - Wat de Commune wilde, dat willen wij. Nu schrijven hunne aanzienlijkste lei ders wij moeten afbreken met de beuze larijen vau ons klein programma en aan de boeren beginnen rechtuit te zeggen waar wij naai toe willen naar de alge- meent onteigening. De Staat alleen mees ter van den grond, den ondergrond en de werktuigen - Meer en meer naarmate dat bet mach tiger wordt, doet bet socialism zijne op roerige en collectivische strekking ken nen eu met pen en woord, iu schriften en meetingen, deu klassenoorlog uitbreiden en den eerbied voor alle overheid onder- mynen Dat ziet en bekent iedereen die de oogen voor bet licht niet gesloten heeft, dat is te zeggen al degenen dio met de socialiiten niet aangespannen zijn. Do laatste kamerzittingen, voornamelijk die van dijnsdag, woensdag en donderdag, zijn door gemeene schavuitenstreken ge kenmerkt geweest. Daarom twijfelen wij geenszins of dit laag gedrag der linkerzij zal bij eiken weidenkenden burger, die nog eenigen eerbied voor bom en voor zijn land gevoelt diepen walg verwekken. De houding der linkerzijde mag aan gemeene streken vergeleken worden. Fluiten en blazen op trompetten en toethoorns onvoldoende vindend lokten de lawijdmakers der linkerzij een alge meen gevecht uit. Eu dat spel zal dage lijks herhaald worden zeggen zij tot dat de kieswet zal ingetrokken wordeo. Alle ernstige beraadslaging is dus on mogelijk. Onze Kamer zag nooit zulk een schouw spel, en 't was alsof eene bende dronken straatslijpers die do wegen onveilig ma ken, plotselings in wetgevers veranderd, hun geliefkoosd tijdverdrijf tegen hunne tegenstrevers kwamen uitvoeren. Ook al gedragen dc socialisten zicb buitengewoou laag, nog moet men op 't eerste woord vau afkeuring der libe ralen wachten. En die zoogezegde koningsgezinde libe ralen juichen die kwasten toe, die de Marseillaise builen, de Carmagnole doen weergalmen en al brieschende schreeu wen Leve de Republiek 1 Leve dc Revo lutie 1 Weg met den Koning I Dieven, bedriegers, moordenaars, zijn de minst hevige scheldwoorden nog,waar- meê de Rechterzijde wordt bejegend door de rooden zonder van andere laffe belee- digingen en lasteringen te gewagen. Geen woord van afkeuring dus bij de deftige liberalen die rumoermakers eu schreeuwers vau Revolutie en Republiek ziju hun vrienden en bondgenoten. 31. Bara, een staatsminister des konings, is immers den boezemvriend van die revolu- tionair-republiekeinen. Aan de liberale geldmacht moet men gelukwenschen/t zal toch zoo eon geestig spektakel zijn, als men ze arm aan arm met do rooden ter stembus zal zien gaan. Of de liberalen in 't algemeen daarmeè zullen gediend zijn, is heel wat anders, Velen zullen bij zich zeiven zeggen vandaag ik, moigeu gij, want dc socialis ten ziju toch maar een wapen in de ban den dur liberalen om de caiholieku regee- riog te bestormen. Zijn de liberalen dan niet klaarziende genoeg om te weten dat dit wapen 't welk Z. E. H. Raemdonck, Pastoor-Deken van S' Martinuskerk, deo Deken te willeu worde* van aUe Aalsteuaars en, niet gelijk nu, dm Déken van eene bende moordenaars... Dus de Aalstersche calholieken groot en klein maken deel uit eeuer moorde naarsbende 1.... Hoe lieflijk Laat ons samen, roept H Land den Z. E. H. Deken toe, Aalst redden van die catho- lieke moordenaarsbendeIu andere woorden wil dit zeggen Help mij de calholieken van 't stadhuis verjagen om ze te vervangen door geuzen, socialisten en groene verraders 1 Dus de Z. E. H. Deken zou moeten verrader worden gelijk do groene pape gaaien van Cbipka... De Z. E. H. Deken zou dus do liberalen en socialisten aan 't bestuur onzer stad moeten helpen brengen, die, volgens de getuigenis van Pie Daens. niets kun nen doen dan slecht volk kwee ken I.... Do Z. E. H. Dekon zou dus tot de ver kiezing, als onze stedelijke bestuurders, moeten moèwerken van liberalen die lee- ren, zoo Pio Daons vroeger schreef De Kerk bedriegt en besteelt de vol- keren Het vareeren der Heiligen is eene uitzinnigheid Gaat naar de Kerk nist meer zet de Kerk en de Sacramenten aan den eenen kant Het echte Liberalismus kan niet in vrede leven met do eatbolieke Kerk De liberale Partij bestaat maar om oorlog te voeren tegen de Kerk - Ja, wij willen de verdelging uwer - Religie I En die geuzen, die godverloochenaars, die Yyaoden der Kerk, die bespotters der godsdienstige ceremoniëu, die beleedigers en belagers van Priesters en Kloosterlin gen zou de Z. E. H. Raemdonck, hij, Priester, moeten aan 't bestuur onzer Stad helpen breugen I.... Hoe diep moet bij gevallen liggen, hy die bet tot dus verre drijven durft vau openbaarlijk den Z. E. fi. Raemdonck aan te zetten om verrader te worden ge lijk bij, om aan de liberalen en socia listen de macht in handen te geven om hier te Aalst de godsdienstige vervolging te doen heerschen Denkt men dan toch op Chipka dat Onze Z. E. H. Deken in staat is zijnen eed als Priester in deu wind te slagen Denkt men hem dan bekwaam om de R. C. Kerk aan de wraakzucht barer eeuwige vijanden over te leveren in stede van Haar tegen ben te verdedigen De opgescborsle priester Daens werkt met ziel en lijf om de R. C. Kerk aan de blauwe en roode godsdiensthaters over te levereu, maar gelukkiglijk wordt in ganscb België maar een eukol van zijne soort gevonden 1... Nog meer bemerkingen zouden wij kunnen laten volgen, doch genoeg en wij zeggen tot onze catholieke medeburgers Overweegt deo oproep vau Pie Daens tot onzen Z. E. H. Deken gericht en zegt ons dan of hij die hem doed onzo diepste ver achting niet verdient Niet wetende wat uitvinden om hun verbond met de socialistischen wolf te verschoonen, beginnen de liberalen de klauwen van bet beest wit te poederen om bet voor een zachtaardig lam te doen doorgaan.; De socialisten zijn sedert 1894 gema tigder goworden, schrijven zij. Dat is wetens en willens gelogen. Het tegendeel is waar 1 Voor 1894, loochenden de socialisten, in het openbaar ten minste, dat zij de algemeene onteigening willen I Voor 1894, loochenden zij in bet open baar, dat zij Ue Commune wilden navol gen 1 Gezel Furnémont ciscbtc bij 't aan vangen der Kamcrziitiug van donderdag dat de beer Voorzitter don heer Huyshau- wer, secretaris, tot de orde zou terugroe pen omdat hij Weg met de socialisten had geroepen. Inderdaad do heer Huyshauwer had den kreetWeg met de catholiekon 1 beantwoord met dion Weg met de socia listen Gedurende drij volle zittingen hebben de socialisten getempeest en do ministers en leden der meerderheid, gelijk gemeene straatslijpers, de ongehoordste beleedi- eingen en lastoiingen naar 't hoofd ge slingerd. Onophoudend bijna schreeuw den zij als bezetenen tot de ministers en calholieken Moordenaars Baanstroopers Dieren I Bandieten 1 Tigers Volksverraders I Bloedhonden I Hoop lafaards Deugnie ten Smeerlappen 1 Beulen enz., enz... En toen men de beleedigers tot de orde wil terugroepen dan tieren en schreeuwen zy als bezetenen dat de rechterzijde bun beleeiligt, versmaadt en lastert 1 Waarlijk gezel Furnémont moet zat of zot zijn geweest toen bij de terugroeping tot de orde van den beer Huyshauwer eisebte I De gestolene roos. Paus Leo X, die regeerde van 1513 tot 1520, was een kindervriend. Eensdags, toen bij uit het venster zyner studiekamer over de hoven vaa hot Va- tikaan heen blikte, zag hy een jongen knaap, die over den tuinmuur was ge kropen. Snel als de wind liep hy naar eon ro- senstruik die in volle bloei stond, plukte eeuo enkele roos on wilde vluchten. Eeu officier der pauselijke lyfwacht was van den diefstal getuige geweest, en vatte den knaap bij den arm. De Paus gebood, dat het kind bij hem sou worden gebracht. Waarom, kleine schelm, komt gy in mijnen tuin rozen stelen Heilige Vader, stamelde het kind, ik nam er maar ééne, eene enkele. Mijne arme moeder is zeer ziek dezen nacht heeft zij gedroomd, dat zij genezen zou, indien zij eene roos bad uit deu tuin vau het Vatikaan. Eu omdat ik mijne moeder meer bemin dan mijn leven, heb ik het gewaagd. De Paus was getroffen, en liet den kleine heengaan. Een uur later was de geneesheer des pausen bij hot ziekbed der arme vrouw geneesmiddelen en versterkend voedsel in overvloed werden uit het Vatikaan aangebracht. Tien dagen later was de artae vrouw genezen. Haar droom was dan vorwezenlij kt. Leo X vergat den kleinen rozendief niethij liet hem studceren. De knaap beantwoordde aan de zorgen van zynen weldoener, en werd een ge leerde en heilige priester. Hij werd seer oud, eu had eeue schit terende loopbaaD. En dikwyls herhaalde hij met een dankbaar gemoed de geschie denis der gestolene roos. Kaa#. Wordt gemaakt uit natuur lijk* of uit afgeroomde melk; of zelfs uit kernraelk welke men doet stremmen. Hy verschilt veel in voedende weerde volgens zijne bereiding en zijnen ouderdom. De kloekste is de gegiste kaas, als de Hollaudscbe, Gruyère en Hcrvokaas. Deze bevatten rond do 45 grammen stik stof en rond de 400 gram. koolstof per kilogram. Zij staan dus verre boven het vleesch. De ongegiste of platto kazen zijn veel min kloek, doch zijn frisch en ver teren beter. Kaas en brood geven aan het lichaam al de voedingstoffen welke het noodig heeft. Als de kaas te oud goworden is, wordt hy slecht en ongezond: kaas die te verre bedorven is kan zelfs gevaarlyk zijn om eten. Men bewaart den kaas best in eene koelo plaats, onder een glazen doksel. Geen eerste klas meer. Krach tens eene ministerieële beslissing, zullen er iu de staties van de Staatspoorweg geene eerste klasbiljetten meer wordeD afgeleverd voor binnenlaudsch verkeer, te beginnen van 1 juli. Do reizigers, die tweede klaskaartjes hebben, mogen plaats nemen in de rij tuigen van l8 of 2* klas, voor zooveel de eersten niet voorhouden zyn aan reizigers van den internationalen dienst. In de compartimenten met 2 gemerkt, zijn de plaatsen berekend op 4 per bank en iu de andere 3 per bank op geheel de breedte van den trein. Doch bij grooten volkstocloop worden reizigers verzocht zich met 5 of 4 te plaatsen, wanneer de verdeeling dit toe laat. Berichten, deze maatregolen vermel dende zullen in de staties aangeplakt en in do reisgidsen opgenomen worden. Hulp bij Hoesten. Een genees- heer, werkzaam in eon inrichting, waar veel kinderen zijn, zegt: Niets wekt meer het hoesten op dan het hoesten. Door het beloven van kleine belooningen en het bedreigen van straffen gelukte het mij de kinderen zoover to brengen, dat zy den adem inhielden als zij neiging tot hoesten hadden, en ca korten tijd was ik zelf verrast te zien hoe snel sommige kinderen van hunuo valling genezen waren. Voort durend hoesten werkt eveuals wanneer meu eene uitwendige wonde onophoude lijk wry ven wilde; zoolang dit geschiedde, zou de wond niet helen. Wie aandrang krygt tot hoe8tou, hale diep adem en houde dezen zoolang in tot de lucht in de longen behoorlijk Terwarmtspoedig zal hij bet nut dezer handeling bespeuren. De teruggehouden gassen werken als eeu verzachtend middel op de slijmvliezen der luchtwegen en bevorderen daardoor het genezen van de zieke luchtpypen van de longen. Ann de grondwettelijke liliei'xden. Woensdag avond, nep citoyen Héuault, tot de bevolking van Luik, vau op het balkon der Populaire Leopold Cobourg zal de eerste wyken voor den volksstroom. Gij, Belgisch volk, zult opstaan, gij zult de steenen doen uit den grond ko men. - Ziedaar de bondgenoten der grondwet telijke liberalen. Dezelfde spreker vroeg dat men den - boulevard der Grondwet voortaan zou noemen boulevard der Sociale Revo lutie. 't Oartel gaat goed I PKA CHTIOE der WERKEN afgemaakt door de leerlingen van het Pensionnaat en van het l,w en het 2da e-xternaat Schilder- en Teekenkunst Handwerk, en Kcukenbeocfening Ingang langs de Molenstraat, 29. Zondag t Juli, van 11 uren tot 1 uur, ®n vau 3 tot 7 uren Maandag 3 en Dijosdag 4 Juli, van 9 tot 12 uren en van 3 tot 7 uren. Wij wekken al onze weldenkende Stadsgenoten op om een bezoek te bren gen aan bovengemelde Tentoonstelling zij zullen er eene nieuwe gelegenheid vinden om te bcstatigen wat het onder wijs onzer geëerde Dameu van Maria vermag voor do volmaakte opvoeding der kinderen die hun worden toevertrouwd. Müïe notarïëele Annoucen op de 4'" Bladzijde. Gister vrijdag verschenen voor onzo Politie-rechtbank 21 groenen beschuldigd van overtrediug aan het reglement van politic op de openbare betoogingen, stoe ten, samenscholingen enz. enz. Toen de groenen terugkeerende van de groene vaandelfeest te Wettoren, hier te Aalst aankwamen, vormden zij oenen stoet zonder voorafgaandelijke toelating gevraagd te hebben aan den heer Burge meester gelijk het is voorgeschreven, en trokken door de straten. Proces-verbaal werd tegen do leiders opgesteld De heer Vrederechter veroordeelde allen tot eene boet van 5 franks of een dag gevangzitting de eenen voorwaarde lijk en de anderen niet uithoofde van vroegere veroordeelingen. Werden niet voorwaardelijk verwezen Daens Petrus, Daus August-Adolf, Van Schuylenbergh Alexander, Heyvaert Fr., De Paepe Emiel, (alias Potter) Van Nuf fel van Herdersem en Van Kerchovc L. Wij waren ter zitting niet tegenwoor dig, maar deftige en geloofbare personen verzekeren ons ten stelligste dat Pie Daens er sprak als volgt Weet ge, Mijnheer de Juge,ivat ze neggen in onze stad van Aalst gij moet ons condanmeeren, gij staat onder H bedwang van de Woesten, omdat de Woesten de klodden van uw schoon- vader gékuischt hébben. Gij moet ons vrijspreken of anders - zal er gezegd worden dat hier de bank van eer is en daar de zetel der schande." Als deze woorden waarlijk zijn uitge sproken, en wij hebben alle reden om het te gelooven, zijn ze dan geene beleedi- gingen of lasteringen den heer Vrede rechter toegebracht in de uitoefening zijner bedieniDg Indien ze beleedigin- gen of lasteringen daarstellen, zal de heer Vrederechter het lijdzaam dulden Stad Aelst. Kermis 1899. o— gegeven door DE SYMPHONIE-MAATSCHAPPIJ, ter Groote Feestzaal van het Stadhuis, op DIJNSDAG 4 JULI, om 11 uren 's morgens, met de medewerking van Mejuffer Jeanne PAQUOT, Zangster, Laureaat van het Koninklijk Conservatorium vau Brussel. PROGRAMMA 1° La Pie Voleuse, Openingstuk voor orkest Rossini. 2° Murmure de Bal, Intermezzo voor orkest Grhgh. 3° MalgrémoiMelodij gezongen door 3Iej. Jeanne Paquot Pfeiffer. 4° Le Barbier de Séüüle, Opening- stuk voor Orkest Rossini. 5° Sirénadc Mexicaine, Pizzioato voor Snaartuigen Langst. 6° Habanera, nit het Opera "Car men n gezoDgen door Mej. Jeanne Paquot Bizbt. 7° La Madripa r<c Val ae-Pas- tiche voor Orkest Tsllbm. Voorbehoudene plaatsen zijn te bekomen aan Fr. 0-50 aan den ingang der Zaal. De opbrengst is ten voordeeJe van den Armen. De Voorzitter, F. De Hebt. De Schrijver, De Tresorier E. SCHBERLINCKX. E. VeBNMMEN. Aalst. Programma van het Concert welk zal gegeven worden op Woensdag 5 Juli, om 9 uren 's avonds, op het kiosk ter Keizerlijke Plaats, door de fanfaar der Pupillenschool van 't Leger, onder het bestuur van Mr Vandeblindbh 1. Slarche militairs, Vanderundbn. 2. Ouverture do Concert, Kessels. 3. l'Oiseleur, fantaisie, Zkllf*. 4. l'Aurore Gauds, valse, Faubt. 5. Pot-pourri, sur divsra opéraa,Vanderundbn Botermarkt.- Haden zaterdag warden G84 klonten boter ter markt ga- bracht, wegendata samen 5470 kilos. Ter gelegenheid onzer Ker misfeesten zal De Dtnderbode Donderdag aanst. niet verschijnen. IJzerenweg. Onze uurtabel van 't vertrek der trein n is, .als bijvoegsel,*j aan ons nummer van he-~ den gehecht. Aalst. Kermis en Foore. Onze Foore, zal naar 't schijnt dees jaar hoogst merkweerdig en een bezoek weerd zyn. Groot Concert, zondag namiddag, 6 uren, ten kioske, Groote Merkt, door het Muziekkorps van 't l"8 Linieregiment on der 't beatier vau Mr Leo Walpot. Liefhebbers van prachtig muziek, zie daar, uaar 't programma te oordeelen, eeue goede gelegenheid De pompier Eeman. De toe stand van den gewonde blijft bij voortdu ring allerbest eu de heereu Geueesheeren voorzien een spoedig herstel. Oordegem. De heer Camiel Schelstraete, Provinciaal Raadslid, is Burgemeester benoemd. de eonipe echle,indien lij rechelreeka a«n mijne fabrieken gekecht worden iwarte, witte en gekleurde, vin if 95 cent. tot fr. 28.80 den metereffen, geribd, gekwi- drillcerd, beworkl, Damae, enz. (ong. 340 kwal. en 3000 kleurscliakecringcn en versch. teekeningen), vracht- in tolvrij te huis besteld. Monsters per keerende. 5. Hsmters. FaürieK m Zljdt iK.aK.mn.i. Zarlck- Over de woelingen die te Brussel door de blauweu, rooden groenen verwekt worden is het ons onmogelijk een breed voerig verslag meê te deelen de plaats ontbreekt ons. Wij moeten ons dus bepalen de voor naamste gebeurtenissen te melden Woensdag. Bij het einde eener meeting vormde zich een groep van 3 a 4000 man, die zich in twee benden ver deelde. om zich naar bet onzijdig terrein te begeven. Ten half 11 kwam men daar aan. Eerst bepaalde men zich bij geschreeuw van ct bas la calotte enz. Een kwaart uurs later kwam de groot ste der twee groepen, aangeleid door Vandervelde en de Selys-Longchamps, en wilde de rij politie-agenten overweldigen. Een gewoel, een gevecht ontstond,maar de politie bleef meester. Men roept Leve de revolutie I leve de republiek 1 en het gewoel en gedrang wordt onophoudelijk grootor. Eene tweede batterij artillerie komt de eerste versterken. Nieuw gedrang, Dieuw gewoel. Dan daagde een peloton gendarmen op. Het geschreeuw eu gebrul verdubbelen doch een aantal woelgeesten trekken klink en verlaten het terrein. Onnoodig te chargeeren. Zoo duurde het voort. Hier en daar vocht meu, hier en daar poogde men eeue meeting te houden tot eindelijk do woeliug op Treuronberg het toppunt be reikt had. Naar eenen pompier werd een mes ge worpen met open lemmer. Het kwam op zyne borst te recht, doch kwetste hem niet. Steenen werden naar do gendarmen geworpen, en deze laatsten losten eenige revolverschoten in de lucht. Ten half 12 wilden Cavrot en Walthery, twee Waalsche volksvertegenwoordigers, do lijn doorbreken onder voorwendsel dat zij naar de Zuidstatie moesten doch een politieagent deed hem heel beleefd op merken dat zij eenen anderen weg moes ten nemen. De citoyens namen dit op hun kracht, en deden op hoogen toon hunne hoeda nigheid van volksvertegenwoordigers ken nen. Maar de commissaris bleef onbewe gelijk en zegde tot zijne manschappen Doe het consigne eerbiedigen. En de twee lastverkoopers worden wandelen gezonden. Ten 12 uren werden de laatste mani- fosteerders door de politie uiteen gedre ven. Nagalm der meeting van woensdag. De chisten-domocraat Ducatillon zal vervolgd worden voor den tuchtraad der burgerwacht.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2