Donderdag 15 Juli 1899. 5 centiemen per nummer. 54sle Jaar 5581 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. li GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. 7. Het zuiver A. S. EEN GELUKKIG SCHOT. Kudde stommerikken. LANDBOUW. j® De opgeschorste priester Daens; 'T LIBERA LISES is eene vrijdenkerij ge worden. En 'l Ji- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 October 1890). Rechterlijke kronijk. in g«wd r<le gene- üng was, men mflj k onver- genezea eratie. '"ge yu biief hat 'cbts eee ??heeraa is nag al men het ik, noch ngen en Uan zoo DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder iagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes jnaanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving Eindigt met 31 December. De onkosten der kwUantiën door de Post ont- iangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, pn in alle Postkantoren des Land. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertent,iën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel® van dit blad. Aalst, 12 Juli 1899. Een maneene stem, ziedaar wat, vol gens da roode en groene socialisten, het rechtveerdigste stelsel wezen zou. Meermaals deed men de dwaasheid van dat stelsel uitschijnen. Wij willen thans herinneren wat Zola die heden door de anti-clerikalen zoo zeer, wordt bewonderd, in 1886, schreef over het zuiver A. S. Attentie I Voorzeker in princiep aanschouwd, schijnt het A. S. logiek en onomstootbaar te zijn. Ja, maar slechts op voorwaarde dat ill de burgers verstandig en geleerd zijn. Zij vergaderen allo drie of vier jaren en overhandigen het gezag aan de zen onder hen die ze weten het best ge- schikt te zijn om dat ambt to bekleeden. Niets schooner in theorie, niets bil- lijker en reehtveerdiger dan dat. Ongelukkiglijk in uitvooriug valt heel die schoone theorie in duigen. Men heeft met alle soorten van menschcn te doen, met hunne dwaasheden en gebreken, die niets gemeens hebben met de logiek en men staat voor een afschuwelijken boel j die geheel de bewerking in de war brengt. Ziedaar wat dient klaar in aanmer- kiüg genomen en vastgesteld te worden j het zuiver A. S. is geen stelsel dat op de j wetenschap berust 't ie eene hersen- I schim. I Met het ontzaglijk getal ongeletler- den kiezers, met de schandalige exploi tatie die door de slimmerikken uitgeoefend I wordt om de onwetendheid van dezen en de slechte driften en begeerlijkheden van genen zich ten nutte te maken, is het altijd onmogelijk te toeten wat er uit de stembus komen zal. In allo geval is de uitslag vervalscht nooit zal men het ware bekomen omdat het 't ware niet is. a De candidateD, die verdienen geko zen te worden, zijn wel gedwongen de zelfde slinks'chfi of loensche middelen te gebruiken als de caudidaten die geene enkele goede reden hebben om zich voor te dragen. Kortom het prachtig princiep van de souvereiniteit des volks verdwijnt en er blijft niets over dan ...de vuile keuken van den hoop vieze Icerels die zich van het A. S. bedienen om het land onder hen te verdeelen, gelijk men zich van een mes bedient om een kieken in stukken te snijden. Ziedaar wat Zola over hot zuiver A. S. schreef... 't Is waarheid en 't zal aliijd waarheid blyven. 21* VERVOLG. Bedroefd lachend, knikte de gravin met het hoofd, en het onderhond bleef na Olga's af wezigheid onopgeruimd, zoodat, toon men zich wederzijde goeden nacht wenschte, allen blijde waren eindelijk ongestoord, in de een zaamheid der slaapkamer, vrijen loop aan hunne gedachten te kunnen geven. X. DE RINGEN. Drie maanden waren vervlogen, sedert Ju lius op het vooronderlijk slot der graven Dolgorowitsch eene zoo vriendelijke gastvrij heid genoot het treurig lot dat het groote leger in het ijzige Noorden trof, was door geheel Enropa bekend. In den ellendigsten toestand en grooten- deels ziek en verminkt, keerden do krijgers, welke de schrikkelijke ramp overleefd had den, in hun vaderland terug. Nieuwsgierig schaarde zich oud en jong rond hen, en ieder werd voor deze vragendon een doodsbode. Byna elk huisgezin had gevallen offers te En inderdaad, wie zal er betwisten durven dat het zuiver A. S. ons onvermij delijk moet leiden naar de heerschappij van dezen die er het best zullen ingeslaagd hebben de onwetendheid der eenen, en de driften en begeerlijkheden der aude ren te exploiteeren Het zuiver A. S. zou de eeuw openen der politieke kwak zalvers, der visschcrs in troebel water En tot waar zou ons dat voeren Tot de vernietiging van al de waarbor gen van zedelijkheid en orde, in andere woorden, tot regeeringloosheid en dwin gelandij. 't Is daarom ook dat de roode en groene socialisten het zoo hardnekkig voorstaan. Vele liberalen, begrijpen dat zoo good dan wij, maar toch heulen zij met de rooden en groenen meê, maar wat is 't bij velen heeft de blinde godsdiensthaat on de heerschzucht de bovenhand Zoo noemt de Flandre li-bé-ra-le, s. p. de catbolieken van allen rang en stand, die ter bedevaart gaan naar O. L. V. van Lourdes, te Oostakker-Slooten- dries. Zulks ter gelegenheid van 't nieuws, dat er daar eene statie gaat opgericht worden. Op die wijze, zegt de Flandre zullen de kudden stompzinnige boeren, die thans de stad doorkruisen, recht streeks naar Lourdes gevoerd worden, 't Zal voor onze medeburgers een bedroe- vond schouwspel te min zijn. Door dien uitval bewijst de Flandre 1° Dat ze liegt, wanneer ze rammelt van hareu eerbied en hare bezorgdheid voor de buiten kiezers dit zijn en blijven, volgens haar, slechts geloovende ploe gen, n gelyk de doctrinaiien destijds de buitenlieden noemden 2° Dat het haar leod doet de genegen heid niet meer te zullen hebben om, ge lijk op den beruchten tweeden Sinksen dag, hare benden hersenloozo en dronken stokslagers af te zenden tegen biddende grijsaards, vrouwen en kinderen 3° Dat liberaal ofte vrijzinnig niets anders zeggen wil dan verwaande, haat dragende onverdraagzaamheid 4° Dat er in do redactie van de Flandre nog grooter stompkoppen zitten dau we gedacht hadden. De Bien public pakt het versleten wijf, met name Flandre, in huis, en vraagt of bet dan toch zulke groote stommerikken zijn, de werklioden, burgers en boeren, die gelooven wat geloofd werd door ge niën en geleerden als Bossuet, Descartes, Fénélon, Ampère, Becquerel, Claude beweenen, zoodat door geheel Europa vele tranen vloden. Napoleon, die nn de ongunstige stemming der Duitschers ten zijnen opziehte kende, had ondertnsschen nieuwe troepen verzameld, en bedreigde de landen, wier krijgers hij in 't Noorden gesleept had. Eindelijk richtte zich het Duitsche volk, dat zoolang verdrukt was, op. Men schaamde zich zoolang en geduldig de boeien des over weldigers godragen te hebben, en tot ernstige aansporing roerden de vaderlnndsche dichters de snaren. Toen ter tijd smeekten de geloovigen meer dan ooit de beecherming des hemels af. Zwaar drukte iedereen het lyden, en de treurigheid die men op het gelaat van eenieder zag, bewees hoe vele dierbare vrienden verloren waren. Dit treffend ongeluk had in Duitschland alle bedrog en begoocheling in elk menschen- hart woggenomen. Wederzijds verhaalde men elkauder de smartelijke verliezen en het on geluk nam de grenspalen tusschen al de stan den weg. In deze algemeene dagen van droefheid stapte uit een aan den Donau gelegen land huis, eene in 't zwart gekleede vrouw, verge zeld van eene jonge maagd zij gingen naar een kerkje, iu een lieflijk dal van het geze gende Beieren gelegen. De lentezon had reeds het lykkleed der sneeuw weggesmolten en op Bernard, Donoso Cortès, de Bonald, Biot, Cauchy, en duizenae anderen, die aan den hemel der wetenschap schitteren als sterren van eerste grootte. Er is meer 't Is dat er juist geen grooter stomme rikken, onder oogpunt van leven, te vin den zijn dan de verwaande heeren doctri- nairen Gansch hun leven lang, meenen ze zich als groot voor te doen met uit te vallen tegen paap en pastoor, Kerk en gods dienst. Ze willen aan den werkman en den boer een leven opdringen zonder ge loof, zonder gebed, zonder priester. En als ze met huuno door 't pootje ver vreten pikkels omhoog liggen, vragen ze de hulp van eene Liefdezuster, omdat ze weten dat alleen de godsdienst edel ge noeg maakt om zich in 't verzorgen van hun kwalen op te offeren. Een als Pier de dood aan hun bedde komt kloppen, huilen en schreien ze om een priester I een priester 1 een priester te hebben ten einde hunne zwarte ziel wit te wasschen in do barmhartigheid van dien God, denwelkeu zij gansch hun leven hebben bestreden in het hart en in de ziel van het volk I En als hunne vrijzinnige lammekens van partijgenoten, in den naam der libe rale vrijheid, aan den priester met geweld beletten hunnennoodkreet der laatste uur te beantwoorden, dan sterven ze met het schuim van de razernij op de lippen. Dat zijn stommerikken, die niet begrij pen dat het in hun eigen belaDg is van te leven zooals ze sterven willen. En dat zijn daarenboven nog slechte rikken op den hoop toe, want ze zouden den eenvoudigen volksman het geloof wil len ontrukken, dat zy zelf reikhalzend inroepen wanneer 'tgevaar aan hunne schenen brandt. Trekt uwen neus uit uwen koffiepot mameer La Flandre, en ga nu eens snui ven aan welken kant de grootste kudde stommerikken loopt l (De Landbouw). Peerden voor Amerika. Dezer dagen zijn te Antwerpen ingescheept, zeven jonge hengsten zes van drie en één van twee jaren. Zij waren aangekocht door M. Lefe- buré, een Belg, die sedert eenige jaren te Fairfax (Iowa) gevestigd is. Gezondheidstoestand der huisdie ren gedurende de eerste helft der maand juni. Snotziekto of kwade droes werd vastgesteld op één peei d te Elsene, St- Pieters-Jette en Schaarbeek en op 15 te Namen. De peerden, in deze laatste plaats afgemaakt, behoorden aan eenen voer man. Het mond- en klauwzeer ward in alle provinciën des lands bestatigd, uit genomen in Limburg, namelijk in 14 stallen in 6 gemeenten van Antwerpen. Brabant. W. Vlaand. O. Vlaand. Henegouw. Luik. Luxemburg Namen, .ze gegevens ziet, is de toestand weinig bevredigend in Oost en vooral in West-Vlaanderen en in He negouwen Aan koolziekte werden 17 gevallen onder bacteridiaanschen vorm met doo- delijken afloop en 19 gevallen onder bac- teriaanschen vorm vastgesteld. 12 8 104 33 43 18 62 25 5 4 18 8 29 - 9 Zooals men wij 11 Le Bien du Peuple die vroeger dees tristig heerschap anders beoordeelde dan hij waarlijk is, schrijft in zijn laatste nummer De oudafgeveerdigdo van Aalst schijnt van duizeligheid aangedaan te zijn sedert de revolutionnairo en anti-clerikalo be weging die wij bijwonen. Zijne meetingen worden droevig. Ziehier een staaltje van deze to Ver- viers. Ik wil niet, riep bij uit, u dwin gen te biecht en te communie te gaan. Er zij phariseërs en kwezelaars genoeg die alleen uit intrest naar de mis gaan. Hierop een donder van toejuichingen. De bijzondere toehoorders die priester Daens toejuichen, zijn zichtbaar verge noegd een priester de personen die naar de misgaan te hooren uitmaken. Wij zijn verzekerd dat M. Daens de Kerk niet wil aanranden. Maar sedert eenden tijd toont hij zooveel beleefdheid aan t socialism, en hij generaliseert zoo onrechtveerdiglijk zijne lompe aanvallen tegen dc catbolieken dat zijne propa- gaude eenvoudig eene anti-clerikale pro paganda wordt. De krapuleuze benden die de carmag nole huilen, die Christus lastereu eu de revolutie bewerken,roepen Leve Daens! als zij den oudafgeveerdigde ODtmoeten. Dit zou M. Daens niet moeten doen de weide bespeurde men reeds menig bloempje dat, gelyk de zwaluw, het schoone jaarge tijde aankondigde. Treurig zweefden de blikken der adellijke in 't zwart gekleede vrouw, over de roman tische Donaustreek. De dochter die haar ver gezelde, droeg, zooals zy, het rouwgewaad. Eene geheime, diepe smart scheen op dit jeugdig hart te drukken want het oog dezer jonkvrouw, dat eertijds glinsterde van vreug de, was nu met tranen gevuld. Zwygend ging zij aan de zijde der adellijke vrouw, en terwijl nu uit dea kleinen toren van het kerkje het klokje hen tot do vroegmis noodigde, ver haastten beiden hare Bchreden om tydig in de mis te komen. By den gothisch gewelfden boog der kerk deur, viel haar blik op een soldaat die een Beiersch uniform droeg. Zijn linkerarm rustte in eenen doek en in zyne rechterhand droeg hy eenen knobbeligen stok, waarop hy zijn vermoeid lichaam steunde. Toen deze man de vrouwen zag, ontdekte hij het hoofd en zeide Een in Rusland verongelukte smeekt u om Gods wil om eene aalmoes De oudste der vrouwen nam hare beurs, neigde zich welwillend en, zichtbaar aange daan, liet zy eenen daalder in zijne muts val len daarop ging zy in de kerk, vergezeld van het God loone u n des ongelukkige». !rg nieuws. Onder dien titel lezen ij in De Landbouw De tentoonstelling van hoornvee der twee Vlaanderen, die zondag 16 dezer te Gent moest gehouden worden, zal geen plaats hebben. Het mond- en klauwzeer breidt zich hevig uit en heerscht reeds in meer dan SO gemeenten der beide Vlaanderen. Tegenover dien geesel is minister De Bruyn, op dit oogenblik gedwongen do tentoonstelling uit to stellen tot een guns tiger tijdstip. De plakbrieven van de tontoonstel- ling zijn zaterdag morgend aangeplakt, doch tevens plakte men er een kleiner plakkaert op, zeggende dat de wedstrij den voor runddiereu en varkens onbe paald zijn uitgesteld. De tentoonstelling en wedstrijden voor peerden en landbouwwerktuigen gaan door. Zoo even had de priester het altaar betre den, de vrouwen knielden op eene bidbank en woonden met vurige aandacht de mis by. Toen de heilige dienst geöiudigd was, stelde de priester een algemeen gebed voor de ge sneuvelden in Rusland voor. Overvloedig stroomden er tranen en een licht kermen zweefde door het gewijde huis. Toen de in het zwart gekleede vrouw met hare treurige begeleidster uit de kerk trad, groette haar de soldaat dankbaar. Wie is die zwartgekleede vrouw, die daar aan de zijde dier jonge maagd gaat vroeg hy aan een der voorbijgaanden. Do barones Waldberg, antwoordde men hem. De soldaat verschrikte en riep hem, die zoo even dezen naam genoemd had, na, zeg- genda Ach, mynheer, veroorloof my nog eene vraag. Waarmede kan ik u dienen vroeg deze. Heeft mevrouw de baronnes niet twee zonen Ja, mijn vriend, zij trokken met het leger naar Rnsland, en omdat zij nog niet teruggekeerd zijn, en er ook geene tijding van hen gekomen is, trok de arme moeder den rouw aan. Kent gy den naam harer zonen Ik geloof, antwoordde de gevraagde, Diefstal van peerdensteerten. Zekere Waldack, wonende op den Den- dermoudschen steenweg te Sl Amands- berg, had van 35 peerdun van M. Fou- quot, die in de weide liepen, de steerten afgesneden en het haar meegenomen en verkocht. Hy werd tot 8 maanden veroordeeld en zijne onmiddelijke aanhouding bevolen. Waldack verscheen niet, maar hij was van verre komen zien, om te weten, hoe veel straf hij ging krijgen. Terwijl hij daar stond, kreeg een poli- cieagent hem in 't oog en sprak hem aan Zeg eens vriendje, ge hebt nog eene vroegere boete van 10 fr. te betalen, kom eens raeè Ja, ja, zegde Waldack, 't is goed, maar ik zal wel betalen, seffens ga ik naar buis om het geld. Neen, zegde de agent, meê gaan, en Waldack werd aan de gendarmen over geleverd. Daarmeê hoorde Waldaek zijn vonnis van nabij uitspreken, en hij zal waar schijnlijk niet naar Frankrijk kunnen vluchten, om zijne straf te ontgaan. wien het niet ontging dat de soldaat veel belang in dezo familie stelde, dat de eene Theodoor heet. Zoo ik my niet vergis, is hy de jongste. Men zegt dat de jonkvrouw die gy zoo even aau de zjjde der baronnes gezien hebt, tot zyne bruid bestemd was. Dan moet dit arme, sohoon kind Augusta heeten Dat is inderdaad haar naam, zeide de andere snel, Julias heet de ondBte der broe den, en.... -- Juist, gansch juist, onderbrak hem de soldaat en nu nog een verzoek. Spreek Waar woont mevrouw de baronnes Niet ver van hier, Ziet gy op gindschen groonen berg, het prachtig landhuis staan, dooreen pijnwoud half kringvormig omgeven. Ja, mynheer. Nu, dit behoort den baron Waldberg. In een half nor knnt gij het gemakkelijk be reiken. Indien ik goed. voeten had; doch wanneer men de teenen mist, heeft men wel driemaal meer tijd noodig, lachte de soldaat smartelyk. De soldaat zetto zich, om wat te rnsten, op eenen met mos bedekten steen. Duister en treurig was zijn oog naar het landhuis ge richt'; twee gouden en een ijzeren ring uit den zak halend, verviel hy in weemoedige gedachten. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1899 | | pagina 1