Donderdag 20 Juli 1899. 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 5585 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het antiklerikaal kartel. GELUKKIG SCHOT. Alle herbergen voor de wet. gelijk Iets over opvoeding. Verschil van zedenleer. De vernieling der ratten. DE DENDER BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemail ter week voor de Stad 5 frqnkmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men 8chrijftin bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Gulque s Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich to wenden teD Buret le van dit blad. Aalst, 19 Juli 1899. Om de menschen zand in de oogen te werpen, komen vooral de groene gazetten met de volgende uitvlucht voor den dag Het kartel is geen verbond tusschen liberalen, daensisten en socialisten 't is enkel een tijdelijk samenwerken van deze partijen om de verwezenlijking to beko men van twee leerstelsels die zij wettig cn rechtveerdig oordeelen, namelijk, bet zuiver algemeen stemrecht en de evenre dige vertegenwoordiging. Wij noemen die uitvlucht eenvoudig barmhartig gezeever dat door geen enkel verstandig mensch zal worden aange nomen Immers het kartel is ook gesloten op 't gebied der gemeentekiezingen en wij vragen het wat hebben de gemeenteraden nu te beslissen in zake van A. S. en E. V. Wij antwoorden met La Bé for me, het orgaan der vooruitstrevers Nie- mendalle, want 't zijn toch de gemeen- tebesturen niet welke die kieshervor- mingen kunnen invoeren. De waarheid is vooral wat onze stad van Aalst betreft, dat de groene helden van Chipka, als echte verraders, de liberalen en socialisten achterna loopen om zich op de catholieken te kunnen wreken. Do helden van Chipka zijn innig over tuigd dat zij er, in geen geval, bij winnen kunnen, integendeel, maar daar bekom meren zij zich niet meê: zij moeten hunne wraak koelen en dat is alles. Nu wat de liberalen betreft, mochten qj zich in hunne lichtgelovigheid illu sies maken over den uitslag der anti klerikale samenspanning, dat zo dan maar eens goed overwegen wat hunne bondgc- ncoten cr over zeggen en ze zullen er door gesticht wezen. Wij willen de heeren liberalen dus eens onder oogen brengen hoe gezel Terwagne het kartel aan zijne roode partijgenooten aanbeveelt - Ondanks al onze pogingen is de uitslag hier te Antwerpen nietig geweest. Men boschouwt, zegt bij, het verledene niet, maar houdt do oogen op de toekomst gevestigd dat hebben de gezellen be- grepen.... Het kartel verplicht geenszins het socialistisch programma te ver zaken.... Door het kartel zullen wij er in geluk- ken eene propaganda te maken zoo EEN 22° VERVOLG. Zoo moet ik dus deze goede vrouw, sprak hij bij sich zeiven, smartelijk bewogen, het hart met nieuwen weemoed vullen. De eenige troost die mij myne zending verlicht, is toch dat de rijke, beklagensweerdige vrouw reede hare nonen als dood beweent... Het middag maal sal haar door mijne boodschap toch niet verbitterd worden. Zoo Bprekende, opeüde hij den afgedragen, ouden mantel en liet sich door de warme len tezon beschijnen. Zioh op vaderlandschen grond bevindende, gevoelde deze man, na zoo veel verduurde ellende en onderstane doodsgevaren, zich ge lukkig en ryk gelijk een koning. De blikken welke hy ontmoette, verrieden immers deelne ming en lijden, en zelden sprak hij een voor bijganger te vergeefs aan. Ook het zien van den algemeenen landrouw, schoof zqn eigen verdriet op den achtergrond. De goede God, dacht hij, die mij van den dood bevrijdde en gelukkig over de Niemed en in het dierbaar vaderland gebracht heeft, zal mij niet van honger laten sterven. hevig, dat moesten de socialisten later alleen staan, de uitslag verbazend zou zijn. Niets te verliezen, veel te winnen. Wij roepen hierop de aandacht der ge matigde liberalen en vragen hun is het Toor uwe partij het tegenovergestelde niet moet het niet zijn Niets te win- nen, veel te verliezen. Het kartel is dus voor de blauwen en groenen eeue ware fopperij onder welk oogpunt men het ook besohouwe. Deze regelen schreven wy niet in de hoop de liberale haantjes-vooruit der firma Anker en Zonne en de helden van Chipka te overtuigen dat het kartel nood lottig wezen zal aan hunne beide kliek jes, ze zijn immers door haat en wraak vervoerd, maar er zijn gematigde lieden die redeneeren kunnen en tot dezen zeg gen wy leest en overweegt I Op vraag van een honderdtal herber giers heeft M. Maenhaut het volgende voorstel gedaan in de Kamer 1° Het vergunningsrecht uit te breiden tot al de drankhuizen, hetzij men er sterke dranken verkoopt of niet. Elke herberg, groot of klein, oud of nieuw zou moeten betalen en zou alles mogeu verkoopen, bier, wijn, genever, enz. 2° Hij vermindert het vergun ningsrecht op de helft. Artikel 2 der tegenwoordige wet zou gewyzigd worden als volgt Het bedrag van het vergunningsrecht is vastgesteld op de volgende grond slagen In de gemeente van 60,000 inwoners en daarboven, 100 frank (in plaats van 200) In de gemeenten van 30,000 tot 60,000 inwoners, 75 frank (in plaats van 150) In de gemeenten van 15.000 tot 30,000 inwoners, 50 frank (in plaats van 150); In de gemeenten van 5,000 tot 15,000 inwoners, 40 frank (in plaats van 80); In de gemeenten van min dan 5,000 inwoners, 30 frank (in plaats van 60). Deze wijziging heeft voor doel 1° Alle herbergen en tapperijen gelijk te stellen voor de wet 2° De vervalsching, die op breeden voet wordt uitgeoefend te beteugelen, want het getal personen die verklaren alleen bier te schenken, maar die onder duims genever bestellen, is zeer groot. Met het voorstel van M. Maenhaut worden al do drankhuizen, hetzij zij ge- Wie op God betrouwt, riep de arme an op het einde zjjner overwegingen, heeft altijd goed gebouwd Van deze gevoelens doordrongen, stak de soldaat de ringen weder in zijnen zak, liet sich dan langzaam nederglyden en leunde met den rug tegen eenen steen. Hoe meer de zon zich verhief, hoe krachti- >r en warmer hare etralen werden. Deze warmte en die rust deden den vermoeiden krijger ongemeen goed. Als in een zilvernevel verdween geheel het landsohap voer zijne oogen zacht drong nog het gezang der leen- werikken tot zijn gehoor, daarop viel zijn hoofd zwaar op de borst neder en hij slui merde in. Er verliep uur op uur, doch de slapende ontwaakte niet. Uit het stadje kon digde de klok middag aan en de Beldaat sliep nog immer voort. Op het Walbergisohe landhuis ging de ba ron in de eetzaal, waar aijne gemalin en Augusta hem wachtten. Het was een krachtig, zestigjarige heer een lange, zwarte rok, tot aan den witten halsdoek toegeknoopt, gaf hem bijna het uitlicht van eenen HOrtdjjke. Zijne broek van zwart fluweel, verdween onder do knieën in slopkonaen van doielfde stof. Buiten den trouw-en zegelring droeg hy geene juweelen en toch kwam hij in deao ernstige eenvoudig heid deftiger voor, dan hij, met sterren en ordeteekena beladen, geschenen zon hebben. nover verkoopen of niet, aan het vergun ningsrecht onderworpen. Geen uitzonde ring meer, voor, niemand, maar het ver gunningsrecht zal voor de helft vermin derd worden. De lichamelijke straffen die vroeger in de scholen toegepast werden zijn sedert eenige jaren bijna uit de opvoedingstel sels verbannen. Wij zullen de vraag ter zijde laten welke vau de twee manieren van onderwijs de beste is, want nog is het niet gebleken dat iu onzen tijd de leerlingen meer ijver of meer verstand aan den dag leggen dan in den tijd der roede. In Zwitserland is de opvoeding der jeugd nog op den ouden leest geschoeid, do plak, de roede, de lichamelijke straf fen zijn dagelijks brood; in een woord, de stelsels van schoolgevcn zijn nog niet wat men heet - monschelijk - geworden. De gedachte der ontvoogding van de jeugd is ook in dat gelukkig land gedron gen, cn het onderwijspersoneel is in twee kampen verdeeld ten einde uit tc maken, of het gebruik van de roede op den rug der leerlingen een goede invloed heeft of niet op de ontwikkeling der verstandvor- 8 mogons. Wat zou het aardig zijn moesten de redetwisters elkaar in het haar vliegen r en slagen toedienen om te verkrijgen dat jj de leerlingou niet meer lichamelijk zoude gestraft worden 1 De mentors zouden alzoo op hun eigen persoon do proef van hun onderwijsstel sels kunnen nomen, de leerlingen zouden eens lachen met hune goedgezinde mees ters, en eene weêrwraak hebben der uit gestane smarten. N. >o* Landgenooten, waakt jJjsj De milititaristen zijn weêr eensjop- Ei gestaan en dat gebeurt telkens dat •Jvj^het Land eene crisis doorworstelt ze denken dau het best te gelukken. Generaal Brialmont cischt uu een leger van 246000 man met een jaarlijksch contingent van 25000 militianen, wier diensttijd 12 jaren zou bedragen. Heden is 't contingent 13,000 man en de militaristen willen het bijna verdub belen. Ons volk, in overgroote meerderheid, is antimilitarist en vraagt dua zulk een groot leger niet. En daarbij dit groote leger zou vele milioenen verslinden en ook vele milioenen eischeu voor nieuwe forten en kasteelen, en gewis zou woldra 't staatsbankroet voor do deur staan. Landgenooten waakt Zijn doordringend, mannelijk gelaat verwekte eerbied en ter zelfdertijd vertrouwen eon vriendelijk karakter, eene koene beradenheid, eene edele stoutheid waren er op uitgedrukt. Zijn verheven, ontbloot voorhoofd, aijn leven dig en helder oog, getuigden van diep naden ken, en toen hij den groet zijner gade en van Augusta wederkeerig beantwoordde, teeken- de zich een smartelijke lach op aijne lippen. De baronnes had hem, nit de vroegmis terugkocrende, verteld, dat het gezicht van eenen ongelukkige, uit Rusland weergekeerd, haar diep getroffen had. Wel bemerkte de baron diepe smart op haar gelaat, toch vermeed hij het gesprek op de zonen te brengen. Zwijgend en zonder eenigen eetlust, geno ten zij maar weinig van het middagmaal. Een dienaar trad binnen en meldde dat een soldaat, uit Rusland komende, den baron verlangde te spreken. De baron knikte met het hoofd, en een oogenblik later hinkte de aangemelde de eet plaats binnen. De baronnes had hem dadel yk herkend en heette hem welkom. Zij meende, dat de man gekomen was om de bewoners van het land goed eenigo hulp te verzoeken. Des te grooter was hare verwondering, toen die man verlegen en merkbaar aange daan, aich tot haar wondde en zeide Toen gij mij dezen morgen zoo mildda- De katholieke godsdienst verbiedt strengelyk alle daden van ontucht. Nooit hoeft hij zulke daden goedge kenrd en nog veel minder ze aangepredikt. Of het liberalismus het tegenoverge stelde doet, daar zult ge door het volgendf kunnen over oordeelen. Mazzini, die zijn gansche leven opper meester was vau de vrijmetselaars, en die door de vrijmetselaars en liberalen als een orakel aanhoord werd, Mazzini sprak over eenige jaren aldus in een ge heim onderricht aan de opperventa of logie (Zie het werk van Cretineau-Joly L'Eglise romaine eu face de la révolution). Tegen Rome alleen moeten wij sa menzweren bedienen wij ons daartoe van alle toevallen, trekken wij nut uit alle gebeurtenissen. Lateu wij ons nooit omkoopeD. Wij hebben in onzen raad vastgesteld dat wij geen kristen meer willen. Verspreiden wij dan de ondeugd onder het volk. Dat de ondeugd de vijf zinnen der meuigte door dringt!. Maakt bedorvene herten en gij zult geene katholieken meer hébben Het voornaamste is den man van zijn huisgezin af te zonderen. Sleept hem mede, verloidt hem; leert hem zijnen dagelijk«cben arbeid allongs- kens moede worden I - Het bijzonderste is het zedenbederf iu het groot te ondernemen. Om het katholicismus uit te rooien moet men eerst, wordt er gezegd, de vrouw afschaffen. - Ja, maar, vermits wij de vrouw niet kunnen afschaffen, moeten wij ze be derven. De leste priem om de Kerk aan het hert te raken is het zedenbederf - Dit is een uittreksel van het programma der vrijmetselarij, uitgedacht en voorge dragen door haar opperhoofd, den kalven duivel Mazzini. Dit programma is aanveerd, en met eerbied, door het liberalismus, welk het overal in het werk heeft gesteld. Het is gekend dat, in gevallen van heerschende ziekten, het meestal de rat ten zijn, die de besmettelijke ziekten over brengen Het Egyptisch gouvernement heeft dan ook door de stem der plaatselijke bladen van Alexandrië, waar op dezen oogenblik de pest heerscht, alle burgers verzocht, meê te werken om deze knaagdieren te helpen verdelgen en geeft daarvoor de volgende remedie op. dig begnnstigdet, wist ik niet dat gij de baronnes Waldberg waart, anders hadde ik mij aanstonds van eene belofte gekweten, welker vervulling my ongemeen zwaar drukt. De baron, die zijne gemalin zag verbleeken i sidderen, veraocht den soldaat hem te vol gen da baronnes veraette zich tegen dit voorstel, zeggende Een zonderling gevoel doet mij vermoe den, dat hetgeen de teragkeereude te berich ten heeft, ook mij aangaat. Daarom, raijn vriend, zeg alles ronduit, want uw duister gezicht heeft mij reeds tot het vernemen eener slechte tijding voorbereid. Hierdoor gerust gesteld, verhaalde de sol daat hoe Theodoor, op den heiligen Kerst avond, uitgeput, niet meer in staat was de reis voort te zetten en te vergeefs zijnen broe der Jnlius aanspoorde, hem aan aijn noodlot over te laten en alleen den weg naar het va derland te zoeken. Verder vertelde hij ook hoe Johan geweigerd had de beide broeders te verlaten, en trok, tot bevestiging zijner woorden, de ringen nit den zak. Toen de heer luitenant mij zijnen ring gaf, belastte hij mij u zijne vurige groetenissen te brengen on te zeggen dat hij misschien met de anderen nakomen of wellicht wegblijven zaldaarover kan immers de goede God alleen beschikken. Houd op riep de baron, die aag hoe syne gade op baren stoel begon te wankelen en hoe Daar deze remedie bier ook haar nut kan hebben vooral voor magazijnen en schepen, laten wij hier het artikel volgen dat wij daarover in de Réformo van Alexandrië vinden Aangezien ratten en muizen aan de dagorde zijn, en dat, volgens do voor schriften van den gezondheidsdienst men zoo spoedig mogelijk deze knaagdieren moet vernielen,overal waar men ze viudt, vooral in de huizen eu nijverheidsgebou- wcd, deuken wij het belangrijk do vol gende romedie onder het oog onzer lezers te brengen, 't Is een onzer confraters, de Heli do-Dé bats die ze meedeelt met de volgende anecdote Een Engelsche boomkweeker, wiens zolders en zaadmagazijnen door die knaag dieren verwoest werden, bad bij tooval gelegenheid muntkruid te laten droogen in de door ratten bewoonde lokalen.Eeni gen tijd later bemerkte hij tot zijn groot genoegen, dat ratten en muizen verhuisd waren, 't Was natuurlijk den reuk van de Menta sotiva, die dit gelukkig ge volg bad bewerkt. Om er echter heel zeker van te zijn leg de bij in verschillende plaatsen, waar veel ratten kwamen, drooge kruiden, be sprenkeld met eenige druppolen uittrek sel van muntkruid. Welnu, niet alleen □amen ratten en muizen do vlucht, maar men zag ze nooit weer. Zooalq men ziet is het middel in elks hereik, en om aan zijne onfeilbaarheid niet meer te Iwijfelen, zou men cokcl moeten weten of do boomkweeker geen voortbrenger is van uittreksel van munt kruid. Dokter in de rechten. Een stu dent van de hoogeschool van Quito (repu bliek vau den Eveuaar) legde zijn laatste examen af voor den graad van dokter in de rechten. Zijne antwoorden waren volmaakt. Mijnheer, gij kent zeer wol de rech ten, zegde hem de voorzitter van den kcurraad, die niemand auders was dan Garcia Moreno, president dor republiek. Maar, kent gij ook uwen catechismus De man die als magistraat de menschelijke wetteu moet handhaven, moet eerst eu vooral do wet Gods kennen, a De president stolde aan den kandidaat verscheidene vragen van den catechis mus, waarop deze niet wist te ant woorden. - Mijnheer, zegde Garcia Moreno, gij ontvangt den titel van dokter in de rech ten; maar ik verbied u van den titel ge bruik te maken eer gij uwen catechismus kent. Augusta op het punt was in onmacht te vallen. O neen ga voort riepen de vrouwen als nit eenen mond, on de soldaat vervolgde Toen Theodoor, onze heer sergeant, my aijnen ring reikte, voegde hij er bij zeg aan mijne goode en lieve onders, dat ik en Jnlius steeds met trouwe liefde aan hen gedacht heb ben, zoowel op naehtelijke wachten als onder het gebnlder der kanonnen. Groet voor mij Augusta, de lieve gezellin mijner kinderja ren. Zeg haar dat zy mijnen ring ter gedach tenis drage, en verzeker haar, dat ik haar lief beeld met mij in de eeuwigheid over draag, waar ik hoop haar eens weêr te zien. - Den ring den ring O, geef mij den ring riep de maagd, en toen de soldaat hem in hare schoone, blanke hand legde, drnkte zy hem met overtollige «mart aan de lippen, hare tot nu toe ternggehoudene tranen stroomen overvloedig over hare wangen. Daarop ontstond een diep stilzwijgen, het welk de soldaat onderbrak, zeggende - De ijzeren ring werd mij door Johan ge geven volgens zyn verzoek zOn ik hem bij de gonden leggen en hem den lieer baron, den vader zijner dappere meesters, geven, üaarby mest ik zeggen, dat de jonge heeren zich zoo rein bewaard hebben als hunne gonden rin- en dat hij zoo vast by hen blyft, als hy den ring veertig jaren onveranderd aan zijn# hand gehouden heeft. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1