Redevoering Pol en Stant. Provinciale Tentoonstelling Nationale Arbeidsbeurs Wilt gij 200 franken verdienen? Van tak op tak. IJzerenweg. - Bij elke gebeurtenis Generaal Brialmont, Legt ons dat eens uit. - In Holland afgekeurd. Oordegem. Z0NDAGRUST. van M. Baron Paul Bethune, Voor zitter der Burgerlijke Godshuizen. Mijnheer de Burgemeester, Uit het historisch verhaal van de Gast huizen onzer Stad die ge daar komt te herinneren, volgt dat de eerste hulpge stichten te danken zyn aan de liefdadig heid van de Vorsten die, over honderde jaren, de Stad en het Land van Aalst regeerden. Ik bestadig ook, achtbare heer Burge meester, dat de gevoelens van liefdadig heid den dag van heden nog in vollen bloei zijn in onze dierbare Stad. Die prachtige gebouwen, luider dan alle woorden, spreken den lof uit van Stads Overheden. Mr de Burgemeester,laat mij hier mel den dat Mr Frans Gheeraerdts, voortijds Schepene, uwen beminden vader, de eer ste gesproken heelt over het stichten van een Nieuw Hospitaal. 't Is dank aan uw wijs bestuur der Stadspenningen, 't is dank aan de mild dadigheid van den Gemeenteraad, dat ons Bestuur der Godshuizen in staat is geweest van de nieuwe gestichten van Ongeneesbaar-, Kraam- en Ziekenhuizen op te bouwen eu tot stand te brengen. Staat en Provincie hebbeu ons 70,000 franks hulpgelden verleend, waarvan een gedeelte nog te betalen is, maar de Stad heeft ons 300,000 franks toegestaan. Het overige van de uitgaven komt voort uit voordeeligen verkoop en onteigeningsprijs vau oenige groudgoedoren. Er blijft ons eene plicht, in deze omstan digheid, van Stads-Overheden hartelijk to bedanken in naam van het Bestuur der Godshuizen, in naam der arme zieken, der lijdenden die in ons gestichten, ge zondheid of ten minsten hulp en troost komen zoeken. Ik bedank U ook, Heeren van Stads bestuur, in naam van onze zoo lofbare Zusters die zoo wel den weg volgen hun door onzen Zaligmaker voorgebaand. ¥og een woord van dankbetuiging aan den talentvolle Heer Bouwmeester Goe- thals en den Heer Rudolf Herremans die onzo gestichten op zoo korten tijd tot stand gebracht hebben. Ik druk ook mijnen innigen dank uil aau ons Bestuurlid Mr Paul De Clippelo die met stipte nauwkeurigheid en nauw- gezethetd de uitvoering der werken heeft bewaakt, en aan onzen Secretaris Frans Crick die zich in deze omstandigheden van zijn buitengewoon bestuurlyk werk zoo uitmuntend heeft gekweten. STANT ziet hem afkomem, in d'hemsmou- wen, den gaffel op de schouders en den strooien hoed in den nek. Stant. Nu ayt ge ('heel en ganich op uw somen, Pol? Pol. 'k Gelooft wel, Stant, want ie doen er brokskes op tegenwoor- dij. Stant. 't En is nie warm, maar heet; ik ben altoo nat alaof ik in 't water gelegen had. Pol. 't En kan nie mieeen, man van verre komen, een ïivare pakkagie dragen en alaoo een brandende zonne Stant. 't Ie korvee, Pol maar 'k heb 't toch liever alzoo als andere, want 't is zulk kostelijk weêr voor de boerkes, hebben ze mij overal geaeid. Pol. Inderdaad, Stant, 't ia allereerste klas Den echakeloen ia binnen en den rogge ataat te wachten naar de pik, en van deea jaar hebben wy bijzonderlijk good weêr van doen om den oogst te bewerken of w'en krijgen hem van ï'leven nie binnen I Stant. 't Ie wreed lijk 't graan gescha- lotterd ligt, Pol'k heb ginder verder eenige minuten staan kijken op de pikkera en 'k en weet waarlijk niet hoe de menaehen het af- krügen. Psl. Er ia veel arbeid aan te doen, Stant, maar laat het nog veertien dagen alzoo een weêr aijn ea de rogge ten minate zal al bij van der achuren zitten. Stant. Maar ze spraken ginder van een pikmachien om 't graan af te doen meê de peerden, Polbestaat dat al En hebt gy dat al gezien Pol. Jaak, Stant, 'k heb alaoo een ma- chien zien staan in d'expoaitie van Gent den verleden zondag maar ik zon dat geern nen keer zien werken, bijzonderlijk meê nen oogst lijk van de jaar. Stant. Ik en kan mij dat nie inbeelden. Pol, hoe dat ze daarmeê t graan zonden af- Ik wel, Stant, ala 't zou recht ataan of gel ijker wijze zon gedreven liggen maar als t tegen den grond geplakt ligt lijk nu en H een alzoo gesmeten en t ander anders, dan geloof ik dat ze meê hnn machien geen goed werk en kunnen maken. Stant. Ik zon het toch ook willen zien, Pol, en ala ik 't naaste week langs deea kan ten kom, ik zal toch gaan kijken ala z'er ieverat meê werken, al moeet ik eea half uur alom gaan. Pol. Ik zal 't u weten te zeggen, Stant, ala er hier in den environ meê gewerkt wordt, en ala 't mij aan8taat, zon 't wel knnnen ge beuren da k er naar uitzie oom ook een te koopen. Stant. g'Hebt gelijk, Pol 't geen da meê de peerden kan gedaan worden, en moet de menaobcn niemeer afbeulen. P®l. Meê d'hand ia 'taltiid beet, Stant, maar 't ia tegenwoordig moeilijk om werk volk te vinden, en 't ia daar den ondergang van de boerderij Stant. 't Ia dan toch nog wel dat de ma- ehienen opkomenPolalzoo zal 't werk toch gedaan geraken Pol. We zullen altijd maar meegaan meê den tyd, Stant one devooren doen en braaf sun, en daarentoaschen zal ons rolleken ook afgeloopen zijn. Stant. 't Ia alzoo, Pol maar dat ia iets lijk de patatten schoon ataan en groeien Pol. 't Is buitengewoon, Stant 't waa eenige dagen geleden a ak naar de myne meer gaan zien eo waa, en we trokken er gisteren naartoe om te blauwselen en we konden er bijna niemeer in. Stant. Hewel, daarvoor is 't hoogou tijd, geloof ik want van hier tot Aalat en heb ik er geen tien partijen gezien die nog me go- blauwseld en waren. Pol. Hier op one prochie zijn er vele die niemeer en blauwselen, Stant. omdat ze pei- sen dat er maar weinig voordeel meê te doen en is, en ik ben nochtans overtuigd dat ze mis zyn. Stant. Zie, Pol, ik en ken da niet, maar veel felle boeren heb ik daar hooreu op etoefen. Pol. En ik weet door ondervinding dat het goed ia, Stant en daarom blijf i* het voortdoen. Stant. G'hebt gelijk, Pol 't en ie in alle geval maar nen kleinen kost en nen kleinen arbeid mogen wij van nu af al zeggen dat het zal een patatterjaar zijn, Pol Pol. 't Ie nog te vroeg om profeet te Bpelen, Stanttot hiertoe zijn de voorteekens oed kloeken en malschen stam, gezond ilad en achoonen bloemtijd maar allee hangt nog bijzonderlijk af van de droogte ala we binnen de twee maanden geen nat seaoen nie meer en krijgen, dan is 't zeker dat de patat ten zullen goed zijn en veel opbrengen. 8ta*t. Dat ia troostelijk, Polwant z'hebben mij verzekerd dat den oogat in veel landen aohrikkelijk mislukt eu verwoest ia, en da aou 't graan en 't brood kunnen doen opslaan en moesten de patatten daarbij nog mislukken, 't zou kunnen duur leven worden. Pol. Volgens mij en is er geenen dangée, Stant, of'i zou moeten «jjn dat onzen lieven Heer 't volk zou willen straffen voor al de baldadigheden die er uitgestoken worden in de groote steden. Stant. Och, Pol, 't volk en is nog zoo pliebtig niet, maar 't zijn dedeugenieten die t volk opmaken en bederven die aouden moe ten gestraft worden. Pol. g'Hebt gelijk, Stant, 't zijn de kop stukken die zouden moeten genepen worden Stant. 't Is wreed, Pol, lijk die drome darissen kwaad verrichten er en is geen een land in g'heel de wereld waar 't volk zoo va derlijk zoo wijs en zoo voorspoedig bestierd wordt, lijk in onsen Uelgiek, eu als ge die scorpioenen hoort klappen of als g'hün ga zetten leest, ge zoudt gij zeggen dat ons mi nisters en ons catholieke representanten beu len zijn en kwaadaardige menschen. Psl. 't Is altijd 't selfdo, Stant hoe bra ver, da nen menscb is, hoe meer kwaad dat er de sloewers weten van te vertellen. Stant En 't ie overal alzoo, Pol g'hebt na bij ons t' Aalst k'en zon nie peizen dat er in g'heel de wereld een stad te vinden ia waar dat er zoo krachtdadig en zoo liefderijk gewerkt wordt voor 't volk en waar dat d'overheden zoo rechtzinnig en zoo onpartij dig 't goed en de welvaart van iedereen be trachten en dat en belet toch niet dat er gedurig gebast en afgegeven wordt op Burge meester en Schepenen en Gemeenteraadsleden en zelfs op Priesters en Religieuzen Pol. Ja, Stant, g'hebt mij dat nog zeid maar dat geuzen en goddeloozen en socialisten dat doen dat en is geen aardigheid: dat zijn mannen die publiek meêdoen meê Lucifer en zijn gevolg, en dezen deden het wel van in 't begin in den Hemel tegen onsen lieven Heer zelve en hoe en zonden hunne volgelingen dat dan nie voortzetten hier op de wereld tegen de vrienden en de dienaars en de plaatsvervangers vau onzen lieven Heer? Maar dat mannen dat doen die bijzondere weldaden en zegeningen van onsen lieven Heer ontvangen hebben, mannen die zelfs door Hem geroepen waren um lu ncikou voor 't goed, manneu die dertig jaar lang't geu- zenras bestreden en de rechten van Godsdienst en Kerk voorstonden en verdedigden dat zulke mannen nu meehuilen meê gonzen en socialisten tegen al wat goed is, dat is een raadsel, Stant, dat is eon mysterie Stant.'tEn doet, Pol, daten is geen mysterie 'k Heb u dat nog gezeid als wij d'bistorie kennen van Judas die voor dertig zilverlingen zijnen goddelijken Meester ver kocht en overleverde als wij d'historio ken nen van ueu Luther, van nen Mahomet, van nen Kalvien en van zoovele andere die van sn lieven Heer «ooveel gratiën en welda den hadden ontvangen en die niettegenstaan de dat dan toch nog d'heilige Kerk bevochten en bestreden, en zooveel duizende en millioe- nen lichtgeloorige menschen hebben verleid en in 't een wig verderf gestortals wij zulke histories kennen, zeg ik, ia het dan nog een mysterie van op onze dagen oek afvalligen aau te treffen die 't goede kamp verlaten om zich aan te slniten bij Satan en zijn gebroed 1 Pol.Helaas, Stant, 't is droef om zeggen, maar 't is alzoo Maar zeg nen keer, 'k heb daar gisteren hooren zeggen dat er verleden zondag zolken schoonen stoet uitgegaan is t' Aalstg'en hadt gij daar over acht dagen niet van geeproken Stant. 't Was vergeten, Pol, en noch tans 't was de moeite weerd om komen te zien 1 De stoet en was zoo groot niet als over vier jaar, maar in evenredigheid was hij wel zoo schoon. Pol. En waren er weêrom alzoo hooge en schoone wagens in, Stant Stant. Twee waren er in, Pol, en schoo ne daarbij waren er veel peerden on ver- achillige schoone groepen meê kostumen aan van vroegere tijden, allen om te schooner en te kostelijker Pol. Eu veel volk, Stant Stant. g'Heel veel, Pol, en van dezen keer allemaal deftig volk en brave menschen. Pol. Zoo en hebben ze nu naar de muzi kanten nie geroeid lyk over dry weken, Stant? Stant. Nieneens, Pol, z'en zullen da spel nie gemakkelijk meer herbeginnen 't volk en wilt van die baldadigheden niemeer en de donchisten worden 't gewaar. Pol. Alzoo ia 't beat, Stant ;-maar 'k heb hooren zeggen dat Mijnheer den Burgemees ter van Aalst zulke schoone redevoering uit- S-sproken heeft voor de poorten van 't nieuw ospitaal hebt ge da me g'hoord, Stant Stant. Of 't ik g'hoord heb, Pol de tranen komen nog in mijn oogen als ik er op peis M'den Burgemeester heeft daar publiek geprezen en bedankt al degene die meeat bij gebracht hadden om 't nieuw eu prachtig Hospitaal op te riehten, «onder van zijn eigen te spreken die zooals g'heel de stad het wel weet om zoo te zeggen er de stichter van is en dan heeft onze waarde en deftige Burge meester de hertelij ksto woordon vau lof en dank toegestuurd aan de Zusterkea van 't Hos pitaal, die engelen van liefde en zelfopoffering, over hen Goüs zegen eu weldaden inroepende tot heil en welvaart van den werkmansstand van Aalst die in ziekten en beproevingen er door de zusterkea zullen verzorgd worden. Pol. En zulken Burgemeester durven de schurken aanvallen en trachten te bezwad deren 1 1 Stant. Ja, Pol, dat durven zij, maar 't en kan niet dienen ais tot hun eigene schan de en tot hun eeuwige vlek in d'oogen van alle ware en deftige Aalstenaars Pol. En van alle brave menschen van g'heel 't land, Stant Stant. Wel geseid, Pol, en tot binnen acht dagen Pol. Ja, Stant, en wel 't huis VAN GENT. Feesten in Juli en Augusti. Zondag 23 Juli. Vervolg van het Be stendig Festival; om 3 ureu, Congres van de Vaderlandsche Federatie van handel, nijverheid en landbouw, ingericht door den Vrijen Burgersbond om 4 uren, groot Turn- en Wapenfeestom 6 uren, Symphonisch Concert; om 9 uren, Militair Concert. Zondag 30 Juli. Vervolg vau het Be stendig Festival; om 3 uren, op den Velo- drom, groot Militair Feestde hoeren geabonneerdeu vau de tentoonstelling zullen eeue vermindering van 50 t. h. op den iukomprijs bekomen; om 7 uren des avonds, in de tuinen der tentoonstelling buitengewoon concert, door het muziek korps der Grenadiers. Donderdag 3 Oogst, om 6 uren 's avonds, 2® Monsterconcert door de 4 vereenigde muzieken van het garnizoen. Zondag 6 Oogst. Bestendig Festival en Feest, gegeven met de medewerking der kweekelingen van het leger. Zondag 13 Oogst. Bestendig Festival, in het Feestpaleis uitvoering van het Oratorie van Bach, onder leiding van M. Pol-Boedri. Dinsdag 15 Oogst. Groot Concert door de maatschappij «Cerde Philharmonique» vau Kort rijk. Zondag 20 Oogst. Bestendig Festival en van af 6 uren 's avonds, begin van een Italiaansch Nachtfeest. Zondag 27 Oogst. Bestendig Festival en Historische Stoet in de hovingen der ten toonstelling- Dinsdag 29 Oogst. Wedstrijd voor ver lichting. Ondersteunen wij elkander Werk der kostelooee plaatsing (België). Wij aanbevelen ten zeerste de Tombola ingericht ten voordeele van dil belangrijk werk, zoo zeer geprezeu en die reeds zoo vele diensten bewezen heeft aau bazen en werklieden, ondanks, de moeilijkheden welke dusdanige inrichting eischt. Acht-en-zeventig werkbeurzen zijn in België bij die Federatie aangesloten en deelen zich, onderlings, al de aanbiedin gen en vragen van werk mede. Dit getal is niet toereikend genoeg om de ge- weDschto uitslagen te bekomen de in richters willen ile bescherming van den catholieken werkman in de huizen waar hij werkzaam is bem do vrijheid tot den arbeid verzekeren ten einde in zijn be staan on dat zijuer familie te voorzien zoodus op eene stellige wijze, hem, het eerste, het heiligste aller rechten tc ver zekeren. Z. M. den Koning der Belgen, II. K. H. de Gravin van Vlaanderen, de leden van het gouvernement en vele weldoeners hebben allerprachtigste geschenken ge zonden, onder anderen Een piano, een fransch biljard, een harmonium, veloci- peden, naaimacbien, meubels, instrumen ten, enz. De prijs per nummer is vastgesteld op 10 centiemen. Men zende postzegels ter waarde van het getal nummer» (die n da delijk gezonden worden na ontvangst vau uwe verzonding) die men verlangt aan M. DE WIT, bestuurder der Natio nale Arbeidsbeurs, te Brussel. Wij durven hopen dal heel het catho- lick België bet zich als eene plicht zal rekenen dit schoone werk te ondersteu nen. Do loten zijn tentoongesteld in de Belgische Leeuw, Guldenhoofdstraat, 3, (Groote Markt), Brussel. Eenige leden der Belgische Vrouwen- Veree nig ing tegen het Alkoholismus, wensshonde soo veel mogelijk licht over deze kwestie te sprei den openeu eenen kampstrijd op de volgende vragen Eerste vraag. Terwijl niemand zegt: Ik wil een droukaard worden, hoe komt het dat zoo vele lieden hunne gezondheid krenkeu, hun huisgezin ten gronde bren gen, hun nakomelingschap verderven door het misbruik vau den drank Tweede vraag. Wat hebben de vrou wen tot hiertoe gedaau om dien «chrikke- lijken geesel to bestrijden Derde vraag. Waaraan schrijft gij toe dat België een van de landen is waar meest alkohol gedronken wordt Vierde vraag. Welk is voor de Bel gische vrouwen het beste middel om het gebruik vau sterke dranken te vermin deren Da prijs van 200 franken kan tnssohen de vier vragen verdeeld worden. Wie aan dezen kampstrijd deel neemt zal een zeer verdienstelijk werk doen. De prijs kamp begrijpt alle landen, en de antwoorden mogen in alle levende talen gegeven worden. De toezendingen met gewaaudo namen moeten vergezeld zijn van een gesloten brief, de naam en het adres van den mededinger bevattend. De niet onderteekende antwoor den, dus geen deel aan den kampstrijd ne mende, maar nattig zijnde, zallen met dank baarheid ontvangen worden. Ieder antwoord moet voorafgegaan zyn van hot nummer der vraag. Men gelieve de handschriften aan Mev. Keelhoff, secretaris van de Vereeniging der Belgische Vrouwen, 2, Nijverheidstraat, (rue de lJndnstrie), te Brussel, voor den 1"*° October toe te sturen. Keno maand verlenging zal toegestaan worden iüdieu ten minste vier personen het vragen. De Maatschappijen worden verzocht hun femoenschappelijk werk toe te zenden. Een ijzondere prijs van 1Ü0 franken zal aan de overwinnaars dezer klas toegekend worden. I,\ DE WERKMAN 771, 1® blad. 3® kol. leest men. Maar de werklieden moeten wel weten dat 't soeialismus 't verderf is en den ondergang, omdat het de vrijden- n kerij is en 't ongeloof. Wat is er te St- Nicolaas geroepen Wee den werk- mensch die den Godsdienst mist, wee b den rijke die den Godsdienst mist I En vloek aan den ellendeling die den Gods- dienst aan de zielen zoekt te ontruk- ken... Die vermaledijding is bijzouder- lijk gericht tegen Vooruit eu de socia- - listen. - En de groene held die deze regelen schreef is nu heduu dcu handlanger, of liever, de policbiuel der socialisten en liberalen geworden I O, hoogmoed, O, heerschzucht I O, baatzucht I Wet op de rivier-visch vangst, Die wet wordt in het Staatsblad *an zater dag afgekondigd. Wij laten er hier de voornaamste bepalingen vau volgen Om te mogen visicben in de waters, waarop de wet van 19 Januari 1883 toe passelijk is, is er een vischverlof noodig. De overtredingen worden gestraft met eene boete van 26 100 fr. De kinderen beneden de 16 jaar, vergezeld van vader, moeder of voogd, deze laatsteu van een vischverlof voorzien, mogen op zondagen en wettelijke feestdagen visschen zonder verlof. Om met twee handlijnen in de stroomen, rivieren en vaarten te visschen, moet men voor zijn vischverlof dubbelen prijs betalen. De vischverloven zullen afgeleverd worden door het postbestuur. Zij kosten 2 fr. om alle dagen met eene handlijn te visschen, en slechts 1 fraok voor 't vis schen op de zondagen en wettelijke feest dagen. Gedurende den verboden tijd mag de vischvangst met eene enkele handlijn en zonder schepnet, door den koning toe gelaten worden op de zondagen en wette lijke feestdagen; de aldus gevangen visch mag Diet verkocht worden. betorgaauderchristone RjX VaKUIA, democraten van Parijs, democraten welke waarlijk christen zijn, onderdanig aan de bevelen van PauB en Bisschoppen, schrijft Luistert Wat priester Daens betreft, meer en meer heeft hij met de slechtste revolutionnairs aange- spannen. Hij heeft alle achting n verloren. Sedert 15 Juli 11. stoppen de volgende treinen t e Erpe-Vijfhuieen,tusschen Aalst en Erpe- Meire, op de volgende uren Aalst naar Sottegem en Bonse 7,49 8,52 12,02 17,50. Ronse naar Sottegem en Aalst 6,12 8,16 10,16 13,18 17,31. Dientengevolge rijden da treinen van 8,43 en 17,44 een minuut vroeger uit Aalst en de treinen 8,11 en 13,11 een mi nuut vroeger uit Erpe-Meire. Groene platbroekerij. De groene schoenkuischer der Aalstersche geuzerij maakt veel beslag omdat zeker liberaal kopstuk niet zou uitgenoodigd geweest zijn tot de fees ten van het nieuw Hospitaalen omdat er van dat kopstuk niet gesproken is in de prachtige redevoering vau onzen heer Burgemeester. Ten eerste dat kopstuk werd uitgenoo digd en woonde de plechtigheid der in wijding bij; Ten tweede, het is alom bekend dat dit kopstuk altijd vijandig is geweest aau het bouwen van een nieuw Hospitaal. Over weinige dagen nog verklaardo bij dat mits eenige veranderingen het oud Hospitaal geheel voldoende was lil Wat zal de groene mouwveger daarop antwoorden alhier verschijnt in de libi raio Fransche nieuwsbladen der hooflsta 1, eece corres pondentie uit onze stad die de voorgeval lene feilen of zaken verkeerdelijk voor stelt, of liever, ouder een valsch daglicht plaatst. Het schrijvelaartje van bedoelde cor respondenten ganscb onbekend met do belangen en de strekkingen der Aalster sche bevolkingen, wilt bier nogthans zijn rolleken spelen hij denkt even als zijn voorganger, advocaat Polka, hier de eerste viool te krabben. Voor dat vreemsoortig guitje zijn al de Aalstenaars nietweters, onbeduidende personnagen en hij, bij alleen is Monsieur Parfait, of beter gezegd, Pie de la Mi- randole. Wel is waar heeft hij zich met zekeren afkeer aangesloten bij Pie den Zeeveraar, om in October aanst. pogen de trappen van 't Stadhuis te bestygen, maar beido snullen zullen wol ondervinden dat do druiven te groen zijn om ze te plukken en de Aalstenaars weinig lust zullen ge voelen om huDne stadszaken te laten be sturen door eeu zoo koppigeu als domme Pie en een Franscbman van diep uit Sot tegem. Want er dient uit 'toog niet ver loren to wordon, dat het doorluchtig ventjo die tot taak heeft genomen Aalst te beschaven en in vooruitgang te brengen zijne Vlaamsche moedertaal heeft verge ten en het Sottegcmsche Fransch zeer aangekleefd is; zijne correspondeutiën in de tweotalige nieuwsbladen bewijzen het duidelijk. Wat zijnen heldenmoed betreft daar kunnen de klanten vau dcu Gomte d'Eg- mont best over oordeelon, want tydens de uiteendrijving dor samenscholing dezer laatste dagen op de Groote Merkt, zag i men die homme de cceur zich verduiken achter den toog.... En later toen de Politie zich had verwijderd en de orde hersteld was, kwam dien moedigeD held stoutweg op 't gaanpad van 't estaminet postvatten om luidkeels aan den heer Commissaris van politie de Grondwet en andere wetten voor te houden en uit te leggenop zijne manier. Met azooo 'uen held en zeeveraar Pie daarbij zou Aalst voor eeuwig en drij dagen geredhola I wat zeg ik?.... in den dieperik liggen I Mooit content 2 Onze nieuwe torenwachter giDg dozcr laatste dagen zyne verblijfplaats van den eersten Ker misdag bezoeken en drukte al zijne mis noegdheid uit over deze gevangenis aan den commissionnaris en wurkman van 't Stadhuis. Welnu, zegde Siske met verwondering Menheer Pie, ge zijt uievers content nauwelijks waart gij hier vijf minuteu opgesloteu of ge waart reeds aau 't grom melen om uitgelaten te worden(Sic.) Stedelijk© Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd Machienbreisters kleermakers schoen makers smeders en schrijnwerkers 1 bakkersgast een kindermeid van 13 tot 16 juren; 12 espadrillenmakers. Vragen werk 1 voerman 3 kuipers daglooners en fabriekwerkers eene wiD keidochter ken nende de Vlaamsche en Fransche talen eene werkvrouw voor reparatie ten huize, enz. i vuursmid 1 schoenmaker (halve gast);l koetsier een werkman voor gelijk welk werk, vraagt om een halven dag te werken. de afgod der liberale milita- riston, houdt de vergoeding van 30 fr. ter maand aan de militianen als een la»t voor de staatsgeldkas. De generaal wil die vergoeding maar een voudig afschaffen. Die vergoeding is nu toch wel de democratische maatregel bij uitmuntendheid door onze catholieke Re- gcoring genomen ten voordeele der min dere standen. En waarom wil de generaal die vergoe ding afschaffen Omdat de liefde tot het leger niet be taald wordt. Waarom strijkt de generaal dan zijne soldij op hij ook zou 't Vaderland uit liefde tot het leger kunnen dienen De jongeling die door 't lot verplicht wordt als soldaat 't Vaderland te dienen heeft, onzes dunkens, zooveel recht op vergoediog als de generaal.. De generaal gaat nog verder dan den opgeschorsten priester Daens M. Daens zegde dat 30 franks veel te veel is, dat 10 franks meer dan genoeg is daar de milianen thuis geen 10 franks kunnen verdienen. Dit bewijst ons eens te meer de liefde en genegenheid die priester Daens en de liberalen koesteren voor do mindere stan den 1... De mindere standen, de werklie den, zijn voor de liberalen maar goed om uitgebuit to worden BEKENTENISVOL. Al de roode en blauwe gazetten kondigen met zichtbaar genoegen een schrijven van den opgeschorsten priester Daens af, getiteld Tempus est loqaendi Het is tijd van spreken, meêgedeeld door Le Messager de Bruxelles. Dit schrijven is eene aaneenschakeling van leugens, be- leediging en laster tegen dienstdoende priesters en Z. H. den Bisschop van Gent, en 't is dan ook niet te verwonderen dat de organen der vijanden van God en Kerk het met uiterst genoegen meêdeelen. Maar wij stellen eene vraag Zal men die beleedigingeu cn lasteringen blijven dulden zonder er aan de lasteraars eene scherpe rekening over te vragen Wij hopen neeD, want de maat schyut ona vol VREDE.-PAX. - Wy willen den vrede Pax 1 roept 't Land van Aelst. Maar 't orgaan van Chipka is heviger en gewc-ldiger in het aanvuren van den opstand dan eenig ander socialistenblad. Men oordeele over de zonderlinge liefde voor den vrede Nu is 't wederom stil ten lande; maar dat de reactie het wete de losbersting zal geweldiger zijn dan over eenige weken I... Het uur is geslagen Vrij of dood I riepen d'oude Vlamiogen... Er moet doorgewerkt wordeu... Vergt het slachtoffers, och God, hoeveel miljoc- n nen menschen zijn niot gesneuveld iu x de onrechtveerdige oorlogen Wij gelooven dat de schrijver de zer opruiende regels op 't oogenblik vau 't gevaar er zou vau onder schieten en de sukkelaars dio hij verleid heeft, aau de beteugeling laten blootstaan. Al die op ruiers zijn immers, onder opzicht van moed, van den zelfden kaliber Hier te Aalst sluiten liberalen, socialis ten en daonsisten een verbond eu gaan ten strijde trekken tegen onsCatholiek Stedelijk Bestuur en dat, omdat het, vol gens hen, noodzakelijk is voor 't goed be stuur dat al de partijen of kliekjes, in evenredigheid hunner getalstorkte op het Stadhuis zouden vertegenwoordigd wezen. Maar wat zien wij Tc Brussel, te Antwerpen, te Gent, te Luik enz. zijn de liberalen, progressisten, socialisten eD daensistcn aan 't verbonden smeden om do catholieken van 't Stadhuis te verdrij ven die er dank aan de E. V. zetelen. En dan durven zij zich als voorstaan ders der E. V. voorstellen Zegt ons eens, helden van Cbipka, zijn de anti-klerikalen dier groote steden nu ook alleenheerschtrs, mannen van slok op, mannen van konkelfoes.... Willen ze daar ook een partijhuis Logt ods eens uit, helden van Chipka, hoe het komt dat het niet noodzakelijk is voor 't goed bestuur dat de catholieken zetelen op de Stadhuizen dier groote ste den, terwijl hot, volgens u, te Aalst nood zakelijk is dat de liberalen, socialisten en daensisten er op 't Stadhuis vertegen- oordigd zijn I Legt ons dat eens uit I... Maar of ge zult zwijgen niet waar verachtelijke ver raders 1... De menigte walgt van u I Men schrijft uit Den Haag aan Le Courritr de Bruxelles: Sedert eenigen tijd kondigde men aan dat priester Daens conferentiën zou komen geven voor de catholieke werk- lieden in de proviucie Overyssel. Nu, Mgr de Aartsbisschop vau Utrecht heeft li de catholieken Tan op den stoel der waarheid, laten verwittigen dat Hij aan al do geloovigen uitdrukkelijk ver- biedt de conferentiën van priester Daens bij te wonen, die, zegt het aarts- bisschoppelijk advies, van zijn ministe- b rie is vervallen verklaard door zijn Op- b perhoofd, Mgr den Bisschop van Gant.» Wij laten hier den Hollandschen tekst KENNISGEVING Op last van Z. D. H. den Aartsbisschop is te Almeloo, Delden, Enschede, Henge- loo (O.), en Oldenzaal zondag in alle HH. Missen de volgende kennisgeving van den kansel voorgelezen Z. D. H. de Aartsbisschop draagt ons op onze parochianen to waarschuwen te gen de lezingen of voordrachten van don heer Daens, die door zijn kerkelijke Over heid, den Bisschop van Gent, van zijn geestelijke bediening is ontzet. De Aarts bisschop verbiedt het bijwonen dezer voordrachten, daar hierdoor niet anders kau ontstaan dan ergenis, ook bij anders denkenden, en groot gevaar voor de zielen. Het geldt hier niet de sociale belangen van den werkman, maar den eerbied voor en de gehoorzaamheid aan de beslissingen van hot kerkelijk gezag, b Een vaantjes- drama. Bijzon derlijk als zij eene goede bor9tcling gehad hebben, zingen onze blauw-groenen En w'en geven toch ons vaantjen nog niet af(Dit is hunno spécialiteit om troost en verzach ting in de ontstelde gemoederen te doen driugen) Vandaar do naam van vaantjes- gasten. Een drama dat zich dezer dagen te Bavegem ontrolde en veroorzaakt is door een vaantjen, komt gansch de kliek iu verslagenheid te dompelen. Bij de benoeming van den heer Schel- straete als Burgemeester onzer gemeente wapperde van 's morgends op de huizen der catholieken de nationale vlag. De niet al te overdreven vaantjesraan- neD namen ook 't vaantjen uit de kas, ontplooiden eu dedeu het aau den stok, gereed om uit te steken doch elk keek eerst eens buiten en de eenen vroeg aan den anderen Steekt gij niet uit dan 1 Niemand zocht den eersten te zijn, maar opeens vorspreiddo zich bliksemsnel het ordewoord dat Papa gezogd had lek en wiel 't nie kimmen. Dat was natuurlijk voldoende om eene algemeene vaantjesopvouwing te verwek ken en met haast al de stokken op de zolders te steken. Niettemin zijn er over tredingen geweest en deze van eenen kan didaat (geen twijfelaar dus) sprong bijzon der in 't oog. De chefs wareu woedend en ook werd er besloten hom zijne roekeloos heid eens duur betaald te zetteu. Er werd hem, per post,oen klein driekleurig vaan tjen gesonden, in eenen briefomslag met (voor eeuen echten vaautjesmau) de vree- gelijke woorden erop geschreven Viva de rooden, weg met de blauwen. De man zegde te weten van waar dat kwam. maar, zegde hij, ik en heb ik toch mijn'kozak nog niet moeten keeren om mijn brood te winnen. Hij beweerde dat dit kwam van eenen jonkheer die, kort na zijne aankomst in de gemeente zegde aan eenen gekenden catholiek - Nous sommes de la même opinion M'sienr. Het vaantjo werd teu toon gezet in de herberg, maar wie zou gedacht hebben dat het daarmeè nog niet uit was Da malheuren slapen niet, zegt Klos en dit werd weldra bewezen. Eene onverwachte ontmoeting tusschen Papa en voormelden gewezen kandidaat, te Bavegem in eene herberg, moest de zaak ten haron ergste brengen. Daar werd over 't uitsteken van 't vaantjen geklapt. Papa verweet zynen ontrouwen partijgenoot, de partie te willen kapot maken, de man verdedigde zich goed maar opeens ging Papa's stok in do hoogte en kwata terecht op het voorhoofd van Kamiel boven het rechteroog dat er nog blauw van ziet. Do aanwezigen sprongen tusschen, Kamiel was wat bedwelmd en Papa schoot er zich in allerhaast van onder, naar een herbergsken langs den kant van 't Beneden. Er zyn er die zeggen dat Kamiel zyn recht gaat vervolgen. Eenige dagen nadien spraken twee vaautjesgasten over de zaak, den eenen zegde dat dit eene erge affairen was, bij zonderlijk dio gewelddaden van wege eenen kandidaat-Burgemeester. Bah 1 zei den anderen, Papa heeft Kamiel eens ge toond, met zijnen stok, hoe ze 't Erpe do vensters toedoen. Jainaar, antwoordde den eersten, alzoo zouden ze iemand zijn' ruit uitsmijten. Beschaving IHervorming 1 I tot middernacht dienstdoende Apotheker: Zondag 23 Juli f899, Mr Meiraschoutf Korto Zoutstr.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2