OPROEP Pol en Stant. DON ALBERTARIO Van tak op tak. De gevaren der E. V. 't Land van Aelst ,clire(!f Cartelkten aan 't werk.- 'T LIBERA- LlSmS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daeos van 5 October 1890). O. L. V. van Lourdes. Werk der arme Zieken, SYNDIKAAT en ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Pol wandelt rond zijn betterave- Btuk en ziet er g'heel kontent nit. Si\wt. Ge «ijt Tan goeiën humeur vandaag aa mij dunkt, Pol Pol. Hewel, Stant, Ven hebben wy toch peen groot klagen ook ik zie meê plezier hoe da mijn betteraTe tegen woordig verandert bij d'uur, alhoewel d'ak er van over veertien dagen maar weinig trok meer op had. Stamt. Inderdaad, Pol, z'is op acht da gen meer als den helft gegroeid en veel ver beterd in heur koleur, en 't zal goaië worden. Pol. 't En kan niemeer anders, Stant 't is betterave gegeven en wat dunkt u van die peerdeboonen die daarnevens staan Start. 't Is ook iets pertikelier, Pol zoo lang en zoo fel Pol. En alzoo gelaaiën, Stant En dat is 't bijzonderste 't Is al boone da ge ziet van onder tot boven 'k en zou nie peizen dat er een bloemeken mislukt is Stamt. 't Mag zijn, Pol, en 't is zooveel te beter da zal 't mislukken van d'haver toch een beetjen doen verzachten. Pol. 't Is alzoo Stant, en daarbü nen goeiën patatteroogst, als 't God belieft, en goe loof, en daarentusschen zullen we weerom al zwierig den winter doortrekken. Stamt. Wel, Pol, ge spreekt al van 't loof, en er moet nog zooveel gezaaid wor den Pol. Jaat, Stant, maar binnen eenige dagen is 't allemaal gezaaid, en dat in bijzon der goeie conditiën 't is nog vroeg, de grond ligt wel bekwaam, vochtig en niet te nat, en daarenboven 't graan heeft allemaal schrik kelijk gelegen, en volgens 't zeggen van onzen gebnur Kareiis dat een onfaalbaar voortee ken van goe loof. Stant. Ik wilde wel da ge de waarheid zeidet, Pol maar a propos van 't liggen van 't graan, hebben ze nu gepikt meê 't machien waar ge my over acht dagon van gesproken hebt Pol. Jaas, Stant, en 'k ben er gaan naar zien, maar 't en is maar bazaar als 't graan zon rechtstaan of ten minste zou gelijk ge dreven liggen, dan ware 't een goeie zaak, maar in nen oogst lijk van de jaar, en kunnen z'er geen goed werk meê maken. Stant. Werken z'er nu ieverst meê hier in de ronde, Pol Pol. 'k En gelooft *t niet, Stant de rogge is hier om zoo te zeggen af, en er is nog eenige dagen to wachten voor de terwe mis schien zult g'het kunnen zien binnen asht dagen. Stant. Goed, Pol, en hoe zal 't zitten meê 't graan Zal 't wel schieten Pol. 't Is geweldig licht, Stant, en 't en zal maar een ilanw beestje zijn meê den oogst: te vroeg en te forsig gevallen Stant. En 'k heb hooren zeggen. Pol, dat de kopstukken van 't donchistendom koleirig loopen omdat w'over veertien onder een gezeid hadden da nen treffelijken en nen daftigen en nen werkznmen menscb den dag van vandaag gemakkelijk door den wereld kan. Pol. Ja, Stant, én zijn die groene heete- koppen daar kwaad om Die ertisten en moe ten waarlijk nieveel hebben om te peerde te springen Stant. Ze zeggen g'heel simpelijk dat 5'heel den wereld dat aanziet als leugens en ammen nen schrikkelijken slechten tijd be leven. Pol. En wat an durven die valschaarde nie zeggen, Stant Hebben z'al iets anders nitgezeeverd als leugens en bedriegerij sedert da vijf a sea jaar dat die sekte bestaat Maar ik pretendeer, en dat en kan geen eenen reentzinnigeu mensch loochenen, dat 't leven den dag van vandaag gemakkelijker en voor spoediger is dan 't is gelijk in welken vroe- geren tijd, ten minsten voor iemand die wilt aengen en werken. Stant. En dat is schoon te zien aan 't geen dat er verteerd wordt. Pol 1 Pol. Dat en wilt nie zoggen, Stant, dat er geen erreme menschen en zijn en geen m echen die door beproevingen van ziekte lasten in 't huisgezin in verkort zitten, want da zal er altijd onder 't menschdom te vinden zijn maar ik pretendeer dat er tegenwoor dig, in 't algemeen gesproken, non goeiën stuiver te winnen is en «lat 't leven niet duur en Stant. En die 't contrarie «egt is nen leugeneer, Polzou er van «'leven nen tijd Sweeat sijn van verteer, byzonderlijk in eoragie eu in drank, lyk den dag van van- daag Pol. Toch ten minsten op den bniten niet, zelleStant Stant. En dat is nog duizend keer n waar in de stad niet alleenlijk komt ongehoorden lux van kleeren en oppimpeer- derij te berde bij dagen van feeete of kermis, maar ze moeten zelfs al naar de leste mode gekleed zijn om naar hunnen winkel of werk buis te trekken en 't geen dat er verbrast en verbeest wordt in herbergen en dansko- ten, dat is onberekenbaar Pol. Och, Stant, da schilt bier ook wreed tegen vroeger; nu vijf frank tegen eertijds eenez maar wat is 't, mensch De verspreiders van 't donchistendom weten da zoowel als wij, maar ze willen per force't volk opmaken en bedriegen en daarvoor en spre ken ze niet als van slechten tyd, en daarvoor en doen ze niet als uitvallen tegen de rijke menschen die ze in 't algemeen slechterikken noemen en als se ieverst den eenen of den anderen baas of meester is die zijn volk nie wel en behandelt, «'overdrijven sell ens de zaak en ze breiden 't seffens nit tot alle bazen en alle meesters. Stant. Uewel, Pol, alzoo gaat het, en bijzonderlijk 't jong werkvolk zwelgt dat allemaal in lijk honing 't is immers die soort die aou willen geld winnen lyk zaad en zon der werken te zonden dan nog meer kun nen verbrassen en verteren en nog gemakke lijker de vuile plezieren aohterna loopen als na 1 f 1 Pol. Van my nen kant, Stant, hoa meer da nen treffelijken werkmensch wint hoe botermaar altyd klagen en altyd aan hitsen en opmaken, dat is volgens my een dengenieterij 't onrecht bestrijden eu zorgen voor de deftige broodwinning, da mag en moet gedaan worden, maar meê geen over drijving en meê geen leugens zooveel te meer dat deboeremeuschen van den bniten en de treffelijke burgers van de stad tegenwoordig veel moeiëlijker bannen stand honden als den werkmansstand. Stant. Jamaar dat is waar, Polmaar hoe raisonneeren die groene en roode volks bedriegers Ze weten dat de werkmansstand het groot getal uitmaakt, en sedert dat die mensohen 't stemrecht gekregen hebbenwil len z'aan die lichtgeloovige sukkeleers hun stemrecht ontfutselen om «elf aan 't bewind te geraken en om alzoo hnnnen hoogmoed en hnnne geldzucht te voldoen 1 1 Pol. En anders en zit er nie achter, Stant Maar 'k zon nen keer willen zien wat die liefhebbers «oudem uitsteken indien men ze nen keer aan 't hoofd zette van 't land 8tant. Hun zakken vullen zouden ze doen, Pol, en 't werkvolk wsar ze nn zooveel compassie schijnen meê t' hebben, vierkant uitlachen p0L. En zouden de «aken dan beter gaanStant Stamt. Dan ïouden er de banden af springen, Pol, en op min als twee jaar tijd zaten we in volle revolutie en oorlog 1 Pol. Laat ons hopen dat het zoover niet en zal komen, Stant, en dat onzen lieven Heer ons landeken zal bewaren van socialisten en goddeloozen van allen deesem I Stant. 't Zal alzoo wel zijn, Pol, want ons volk en zal nog zoo gemakkelijk zijn vaderlandsche en godsdienstige princiepen nie laten vlotten 1 Pol. We zullen er voor lezen en voor werken, Stamt, en meê goe betrouwen voort doen I Stant. Ja, Pol, en tot binnen aeht dagen. Pol. En meê goe weêr zelle Stant Stamt. Als 't God belieft, Pol. is een Italiaansche volksgezinde priester, een christen democraat in den waren zin van 't woord. Don Albertario is de opsteller van bet bla-l Osservatore catto- lieo verschijnende te Milanen. Don Albertario werd om zijoe volksge zinde gedachten, veroordeeld door eenen krygsraad te gelegenheid van troebels waarin bij noch van nabij, noch van verre eenige schuld bad. Maar de vijandschap der Italiaansche Regeering tegen de catbolieken is wereldbekend. Nu, zulks is niet ie verwonderen van eene Regeering die de pauselijke Staten inpalmde enden Paus-Koning iu 't gevang houdt. De catholieken eeren Don Albertario als een martelaar voor de goede zaak. Als Don Albertario de gevangenis ver liet werd bij doorZ. H. Leo XIII in ver hoor ontvargen en de bewijzen eener groote genegenheid waren blijkbaar. Zoudt gij geloovon, doet De Stan daard van Vlaanderen - bemerken, dat onze daensisten eene vergelijkiug hebben willen maken tusschen Don Albertario en priester Daens Of ze ongelijk hebben I Don Albertario is een priester, die ge hoorzaamt aan zijne wettige kerkelijke Overheid. Alle dagen celebreert hij de H. Mis zelfs beeft hij, door bijzondere gunst, zulks mogen doen gedurende zijne gevangenschap de Italiaansche Regee ring bad het hem niet durven verbieden. Priester Daens, integendeel, doet geeu mis meer, bij mag niet,bij is opgeschorst, in andere woordeD, het is hem verbodeu door zijnen Bisschop. Nu, niets geeft te kennen dat priester Daens er aan houdt mis te mogen doen,Geen mis mogen doen, 't moet verschrikkelijk zijn voor een wa ren priester 1 Don Albertario wordt door Z. H. den Paus met vaderlijke goedheid en genegen- beid ontvaugen. Als priester Daens zich bij den Paus aanbiedt, wordt hij Diet ontvangen. Hij, priester, kan bij Z. H. den Paus niet geraken, bij Z. H. Leo XIII welke de eenvoudige catholieke werklie den met zooveel goedheid ontving 1 En de groene helden zouden Dou Alber tario als een hunner partijgenoten willen doen doorgaan. Abuus I groene belden 1 Immers Don Albertario komt in zijn blad van 4 Juli 11. te gelegenheid der on lusten door de cartelisten te Brussel en elders verwekt, eene strenge veroordee ling uit te spreken tegen bet daensism - Men mag, schrijft de Osservatore, het groot leger der cbristene democra- ten van België niet verwarren met de kleine en woelige bende van Daens. Het ware bewijzen dat men niets kent van den toestand der politieke partyen in België. Don Albertario veroordeelt dus bet daensism. Ziedaar hoe het daensism veroordeeld wordt, zelfs door de grootste vooruitstre- vers in zake van maatschappelijke her vormingen 1 Onder dezen titel deeltLe XX® Siècle van gister Vrijdag, een opeubrief meê van den heer Wydemans, Vrederechter te Vilvoorde, gericht tot de heeren Volks vertegenwoordigers. Door onbetwistbare cijfers bewijst de heer Wydemans dat do E. V. voor de catbolieken eene zelfsmoord, dus eene misdaad wezen zal. Die opeubrief is te lang om door De Denderbode heden overgenomen te wor den, doch later komen wij er op terug. Wij voegen er bij dat de E. V. in zekere arrondissementen alle politieke werking zal doen verdwijneu eu vele catholieke goede werken eindelijk zullen verkwijnen. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor het smeden espadrillenmakers machien- breisters Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongmau vraagt werk voor tenen balven dag gelijk voor welk werkdaglooners enfabriek- werkers. UE klEZI\G te Zoningen ter vervanging van socialist Paquay, over leden. zal plaats hebben op Zondag 20 Oogst aanst. des tijds 't Gezag in de Christelyke Religie be- rust op don Paus, op de Bisschoppen, door deu Paus benoemd, op do Dekens - en Pastoors, door de Bisschoppen aan- gesteld. Zoo gaat 't gezag trapsgewijze op tot den Paus, eu van den Paus tot het i zienlijk Hoofd der Kerk, tot Chris- - tus, onzen Heer. - Bijgevolg, geachte lezers, bijgevolg b als al de Bisscboppeu van Bclgeland de a scholen der nieuwe wet veroordeelen, - die scholen zijn wettig en redelijk ver- - oordeeld. Bijgevolg, dit verbod bindt de chris- tene gewetens, en niemand, die in 't b Roomsch Katholiek Geloof wilt leven b en sterven, uiemand mag zich tegen dat verbod verzetten. Wie kan daar iets op zeggen - Wat leiden wij hieruit af? De groene socialisterij met den opge schorte® priester Daens aan 't hoofd, is reeds meermaals door H.H. do Bisschop pen van België en Holland afgekeurd, ja, veroordeeld geworden' en als H.H. de Bisschoppen de groene socialisterij eu haar opperhoofd, den opgescborste, ver oordeelen, is die veroordeeling wet tig en redelijk. Bij gevolg, die veroordeeling bindt de christene gewetens eu uiemand, die in 't Roomsch Katholiek Geloof wilt leven en sterven, niemand mag zich tegen die ver- oordeeliug verzetten, in andere woorden, geen kristen menscb mag in geweten, de groene socialisterij aankleven en baar opperhoofd in zijnen opstand tegen zijne geestelijke Overheid ondersteunen. Wie kan daar iets op zeggen Held van Chipka 't woord is aan u I Om karaffen te kuisschen is het genoeg eenige stukskes van rauwe aar dappelen erin te doen en ze half te vullen met water. Dan schudt men ze langs alle kanten en spoelt ze uil. Priester Daens wil doen ge- looven dat hij geen strijd voert tegen het catholiek Ministerie. Nu het orgaan der Brusselsche socialisten - Le Peuple bestatigt dat het onbetwistbaar is dat priester Daens, met de rooden een minis terie en eene meerderheid bestrijdende vijandig aan A. S. en E. V., de catholieke Regeering bevecht. Een nieuwe kasteelheer. Do heer Journez, volksvertegenwoordiger van Luik, heeft een kasteel aangekocht te Barvaux-sur-Ourthe. Nog een van die gasten die maar tegen het kapitalism zijn voor de anderen. Zij mogen, ja, zelfs zij moeten, dcüken zij, rijk zijn, om het volk eerlijk te kunnen vertegenwoordigen. DE R.OODEN willen den klassen strijd, 't is te zeggen, de werkman tegen deu moester, de arme tegen den ryke opjagen.. De rooden bekennen het. Maar als wij schreven do christene democraten, alias de groene socialisten, vuren ook den klassenstrijd aan, dan riep men ons toe van op Chipka Ge liegt 1 Go lastert I Ge bedriegt de mcnscheu 1... Maar de waarheid, komt eindelijk toch eens boven. Onze merteloer Daens ontving een opsteller van een liberaal blad van Parijs L'Eclair in gehoor en zegde hem Het is tot eenen klassenstrijd dat de christene democraten hunne vrienden uilnoodigen. En Vooruit nam de woorden van onzen merteleer dadelijk over en voegde er bij M. Daens spreekt lijk de socialisten. Nu, zoo spreken do helden van Chipka sedert lang 1 Vruchten vlekken in linnengoed. De vruchtenvlekken kan men weg- krijgen door ze aan beide kanten met bruine zeep in te wrijven dan doet men wat houtasch in de xtoffe en doopt het linnengoed in kokend water. Dit gedaan zijnde legt men het gevlekte deel in de zou en korts nadien is de vlek gansch verdwenen. Zaterdag avond na de blauw- rood- groene meeting in Concordia liepen de cartelis ten te rekenen van 10 '/i uren ziugend, of liever, huilend door de stad en dit ondanks het verbod der Politie. Om 2 uren 's nachts werd eene bende van 7 of 8 cartelisten zingend in de Lange Zoutstraat ontmoet door do agenten Petit en Tallier. De agenten bevolen stilzwy- gendheid opdat de nachtrust niet langer zou verstoord worden. De nacbtruststoor- ders weigerden te gehoorzamen en een hunner bracht den agent Petit eenen ge weldigen stokslag in den hals toe. Dc dader werd aangehouden, en op weg naar 't poliiicburecl sloeg en stampte hij zoo gewt ldig den agent Tullior dat deze zich in de onmogelijkheid bevindt zijnen dienst uit te oefenen Proces-verbaal wegens nachtrustverstooring is tegen de zangers opgesteld en wat do kerel betreft die de agenten mishandelde wij geloo7en dat hy een pijpje rooken zal. Soda-Nitraat. Verleden week had een Fransche landbouwer nitraatzakken uitgowasschon in eenen bak, waaraan kort daarna, twee vaarzen kwamen drin ken. Eenige uren u&dien waren de dieren dood. De landbouwers zullen dus wel doen, het nitraat buiten het boreik der dieren te stellen. In 't algemeen eten de rund- diereu nog al gaarne zout, en daar nitraat ook eeu zouten smaak heeft, zouden zy het eten cn zich vergiftigen. Een mensch moet nooit beschaamd zijn van zijn ongelijk te bekennen, waut die bekentenis bewijst dat hij heden wij zer is als gisteren. Wel gedaan. Donderdag heeft de Rechtbank van Brussel uitspraak gedaan in verscheidene zaken van ban kroet. Een koopman, die in een enkelcu dag op de peerdekoerseu 1800 fr. verloren had, werd veroordeeld tot 18 maanden gevangenis, met onmiddellijke aanhou ding. Dat is wel gedaau. Immers, in onzen tijd van Tooruitgang ziju er al te veel geestigaards, die den grooten heer uithangen, fijn gekleed gaan, lekker smullen, wedden op de koer sen, Champagne drioken en failliet gaan., tengevolge van ongelukken. Ze vragen een concordaat en bekomen het maar al te dikwijls. Als zij nog iets hebben, geven zij de schuldeischers toch niets meer. De uitspraak van Brussel zal zulke mannekens doen nadenken. (Fondsenblad.) Tegen de tering zijn iu de kazernen verschillige maatregelen voorgeschreven. Onder anderen zal het verboden zijn voortaan de vloeren der zalen en vertrek ken nog droog te keeren. Ook is het ver boden op de vloeren te speeken. Ook, en wel vooral, in de keukens en kookhuizen zal veel waakzaamheid wor den gevergd. Daarenboven zullen de man schappen op vaste tijdstippen aan genees kundig onderzoek worden onderworpen. Eene provinciale Tentoonstelling in Qent Eene groote provinciale tentoonitelling va* Belgisch Vlaanderen is den l"8 Juni 11., te Gent geopend. Deze tentoonstelling staat ondor de hooge bescherming van prins Albert van België en ie ingericht met de ondersteu ning van den Slaat, van de Provincie, van de Stad Gent en van verschillende Steden van Ooat-Vlaanderen. Men bewondert in deze tentoonstelling de produeten van al de grootste nijverheids- eD handelshuizen der provincie, alsook degene der huizen van het land en van den vreemde die in Oost-Vlaanderen eenen agent of verte genwoordiger hebben. De tentoonstelling heeft meer dan 2000 tentoonstellen en reeds over de 20,000 abon- nenten. Zij beslaat eene oppervlakte van 25 hectaren tuinen 3 hectaren zij* met gebou wen bezet. De tentoonstelling zal open zijn tot 1 October. Talrijke en schitterende feestelijk heden worden er gegeven. Men heeft er, onder andere, een groot be stendig festival ingericht voor harmonie- fan faren- en zangmaatschappyen. Voor dat festi val zyn 10,000 frank premie* beschikbaar gesteld. Gedurende de Tentoonstelling zullen twee groote internationale tentoonstellingen plaats hebben de internationale tentoonstelling van het rijwiel en den automobile, in de maand Augustus een congres van voeding met internationale tentoonstelling van voe dingsproducten, in de maand September. Voegen wij hier nog bij verschillende tentoon stellingen van Schoone Kunsten, van Land bouw, van de bondsfeesteu van turners, vau de korpsen der sapeurs pompiers en verschei dene eongressen, wedstrijden en feestelijkhe den die te Gent gedurende de tentoonstelling zullen plaats hebben. De Stad Gent bezit merkwaardige kunst ■ehatten en vele bouw- en oudheidskundige schoonheden, die aan do bezoekers der ten toonstelling het grootste belang zullen inboe- Men kan al de noodige inlichtingen beko- en bij hst Bestuur der Provinciale Tentoon stelling, Leopoldboulevard, 47, te Gent, (België). Heldhaftige missionnarie. De liberale- eu vrijmetselaarspers buldert elkeu dag tegen de priesters en papen, ik beu nieuwsgierig to zieu of zij den moed zullen hebben het volgend feit meê te doeleD, dat in alle Eugolscho bladen te lezen staat, eu waarover de protestanten zelf huDne bewondering uitdrukken. Op de algemeene vergaderiug van de Royal Niger Company, werd de aandacht der leden getrokken op de heldendaad van den Franschen missionnaris pater Rousselet, van de Société des missions Africaines. Gedurende den opstand der wilde stammen in den herfst van 1898, is pater Rousselet alleen op zijnen post ge bleven te Isseló te midden van al de oproerlingen. Uit het verslag van den bevelhebber der Royal Niger-politio blijkt. Jat de maatschappij groot profijt heeft getrok ken uit het heldeogedrag vau den pater, dewelke op gevaar van zijn leven te ver liezen, de gewelddaden der wilden belet, eu de uitbreiding van den opreer tegen gehouden heeft. Do vergadering besloot met algemeene stemmen, eene belooning aan den mis sionnaris te schenken in den vorm van een prachtig gouden uurwerk met het opschrift Aan den eerw. p. Rousselet, vau de Royal Niger Company, als geden kenis aan den christen heldenmoed, ver toond door op den post zijner missie te blijven, gedurende deu stammenoproer to Isselé in den herfst van 1898. Waartoe dienen de paters toch, niet waar BrHandelsblad.) Herbergen in België. België telt op dit oogenblik 195,000 herbergen en drankhuizen, terwijl er. in 1851, 53,000 bestonden. Dit geeft één drankhuis per 36 inwoners. Trekt men de kinderen en de trouwen af, dan komt dit cijfer op elf, den herbergier inbegrepen. In 1898 dronk men negen honderd twin tig millioen borrels, vertegenwoordigend* ■16 millioen liters (van 35 graden), en eene uitgave van 73 millioen frank Is het niet verschrikkelijk DE CRISIS. Zekere bladen gaan voort mot te spreken over eene mi- nisterieële crisis, waarvan de ministers zelf het eerste woord niet weten. MM. Vandenpeercboom, De Bruyn, Schollaert worden dood eenvoudig wegge cijferd en vervangen door MM. de Smet, Hubert en de Trooz. Een blad gaat zoover M. Cooreman in den mond te leggen dat, zoo de commissie de E. V. moest aannemen, het ministerie niet anders zou kunnen dan ziju ontslag te geven. Welnu, de achtbare minister heeft niemendal in dien aard gezegd eu enkel verklaard, dat, na uitspraak der commis sie, de ministerraad zou te beraadslagen hebben over de te nemen houding. Dit toont wel aan, dunkt ons, dat ab soluut niets beslist is tot hiertoe. Overigens, het zou nog al zonderling zijn wegens de E. V. ministers te zien iftreden, die, als M. Vaudeupeereboom, in 1873 meê een voorstel van dien aard teekende, en MM. Cooreman Begerem en de Favereau, die er aanhangers van zijn. (Handelsblad). INDIEN 't ministerie Peereboom- Schollaert enz. den raad gevold had den van priester Daens De pensioen kas ingericht, d'ander Volkswetten ge stemd en uitgevoerd, do toekomst zou zoo gerust en zoo achoongeweest zijn. Zoo leest men in De Werkman van vrijdag 11. Priester Daens heeft 4 volle jaren in de Volkskamer gezeteld, waarom heeft hij zich bepaald hij raadgevingen en heeft hij niet een wetsontwerp ingediend 't welk oDmiddelijk het arbeidersponsioon zou inrichten Hij had niemands hulp noodig, hij had er de macht toe... Waarom deed bij het niet? Wel omdat hij niet bekwaam is om zulk een wetsontwerp op te stellen en vooral niot wist hoo aan de noodige gel den te geraken. Praten zijn immers geen oorden 1 De XXC Siècle gaat voort mét het be- toogen dat de E. V. do zelfmoord zou ziju van de conservatieve partij. Het blad houdt zijne inlichtingen over de zoogezegde ministerieele crisis staande De toestand blijft uiterst gespauoeti. En men spreekt vau het aanstaande vertrek van M. Do Bruyn, minister van landbouw. D® Patriote beweert dat, volgons som mige politiekors, do Koning M. de Smet- de Nacyer terug aan 't hoofd dor zaken verlangt te zien. De Maatschappij tot bescherming der dieren zet dringend hare loden aan, opdat zij gedurende de hitte, te drinken zouden geven aan de trekhonden,die voor hunne deur uitrusten of laDgs de straat dolen. Zij hoopt dat al de gevoelige menscheu de leden der maatschappij iu deze edel moedige taak zullen terzij staan. Met aldus te handelen zullen zij de voerlieden tot hunnen plicht roepen, den nood van arme dieren verzachten en de razernij, welke uitgeputte en dorstige honden aanrandt, voorkomen. D® socialisten en de E. V. De socialisten zijn dus besloten ook tegen de E. V. hetzelfde Bpel te herbeginnen, indien zij geen algemeen stemrecht krij- geo. De Flandre Libérale begint er genoeg van te hebben en noemt de houding der socialisten noch ernstig, nog weerdig. Hot ware onvergeeflijk, zegt een libe raal blad, dat de socialisten het geweld gingen gebruiken om stelselmatig hot vrije spel der parlementaire instellingen te belemmeren Beginnen ze hunnen misslag te zien Het schoonst van al is dat het ontwerp- Theodor, hetwelk de socialisten dreigen niet te zullen laten bespreken, grooten- deels het werk is van... den socialist M Bertrand 1 Belgische Nationale Bedevaart naar onder de hooge bescherming van Z. D. H. Mgr den Bisschop van Luik. Do jaarlijksche onderscbrijving ten voordeele van het Werk der arme Zieken is geopend en wij bevelen ze vurig aan de mildheid onzer lezers. Het comiteit zou gelukkig zyn, zoo het twee honderd zieken konde aannemen en om dien uitslag to bekomen rekent het alleen op de liefdadigheid der catholieken. Dat ieder zich spoede het zijne bij to dragen 1 Verzoek zijne onderschrijving te zenden n M. Cercelet, Leopoldstraat, 48, Aalst. De personeu die eene plaats bewonen waar het werk gcene vertegenwoordigers heeft, kunncQ hunne giften zenden aan M. Paxil Duguet, Advocaat, Geheim schrijver-Schatbewaarder van hot Werk, 5, Cathedraalplaats, te Luik. aan de oud-leer lingen der Stadsjongens- school van Aalst. Kortelings gaat de heer J. JReyniers,Bestuurder onzer Stads- jongensschool zijn eervol ontslag nemen. Eenigen zijner oud-leerliDgen hebben de gedachte opgevat, te dier gelegenheid, een hulde betooging op touw te zetten onder bescherming van de heeren L. Gheeraerdts, Burgemeester, P. De Clip- pele, Schepen van Onderwijs en A. Ver- nieuwe, Kantonnale Schoolopziener. Een aandenken zal aan den held der feest geschonken worden. Al de oud-leerlingen worden vriende lijk uitgenoodigd om over dit ontwerp te gaan handelen, ter algemeene vergade ring welke zal gehouden worden op Zondag 8 Oogst, om 2 ljt uren 's na middags, ter herberg De Weencnbond bij den heer Aug. Agneessens, Oudo Vischmarkt alhier. Bet Feestbestuur verbindt zich samen te werken met al de inteekenaars, zonder onderscheid van politieke denkwijze, om de feestelijkheden een gansch eigenaardig karakter ïe geven. De personen vreemd aan de Stad kun nen hunne geldelijke ondersteuning aan de volgende adressen zenden MM. Leo Jacobs, Groote Morkt en Aug. Agueessens, Oude Vischmarkt, te Aalst. De Schrijver, De Voorzitter, Is. Hallaert. Cam. Commerman G- Z. J. C. A. T- J. M. J. F. 0. C. VOLLE AFLAAT toevoegelijk aan de zielen des Vagovuurs, van Christus zelf gegeven aan den H. V. Franciscus, te Verdienne, in dc kerk der Arme Claren Colettinnen. o Woensdag 2 Augustus, O. L. V. ter Engelen gekend onder den naam van Portioncula. De goddelyke diensten zullen geschie- doo als volgt Beginnende met de 1* Vespers ten 2 uren 1* Augustus, tot zonne ondergang van 2® Augustus. Het Sermoen om 4 uren door den Eerw. Pater Leemans. Donderdag 2 Augustus. Om 6 uren de 1° Mis met uitstelling van het Aller heiligste Sacrament des Autaars. Om 8 uren de Solemneele Mis. 's Namiddags om 4 uren het Lof met TE D E U M van Reizigers, Klerken en Patroons. Zondag 6 Augustus, uitstapje naar Beloeil. De inschrijvingslijst zal toekomenden Maandag bij de leden aangeboden worden. Men kan ook inschrijven in het lokaal. Dö lijst zal toekomenden Dynsdag avonds onwederroepelijk gesloten wor- I»liOt Ofci-apliiëii van den Praalstoet opname van den heer A. Palatzky, zijn ten Buroele van De Denderbode te ver regenen onzer lezers die er van begee- ren, kunnen zich van heden af laten in schrijven. Prijs der 14 verschillende groepen 20 fr.; 1 groep alleen 2 fr. per stuk. dienstdoende Apotheker: Zondag 30 Juli 1899, M' Vau Caelenbargh, Leopold straat. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 560 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4450 kilos. TEN B UREEDE vau Den Den derbode schrijft meu iu op de Nieuwe Vlaamsche eu Belgische Illustratie,Ueber Laud uud Meer, Illustrirto Welt, Alte uud Neue Welt, Lectures pour tous Tit- Bits, Strand Magasine, enz. Op aanvraag proefuummers gratis. Aalst. Programma van het Concert welk zal gegeven worden op Zondag 30 Juli 1899, om 11 t/i uren's morgens, op hot kiosk ter Keizerlijko Plaats, door de fanfaar dor Pupillenschool van 't Leger, onder het bestuur van Mr Vandbbdindbh. 1. Marche officiolle de l'JCxpo- ■ition Gantoiae, Ltbrvn. 2. Si j'étaiaRoi, fantaisie, Adam. 3. A pouffer d* rire, polka, Oabbaerts. 4. Chansonnier, pot-pourri, Vanderlinden. 5. Lea ótoiles d'or, galop, Strtablog. In den Bacht van 22 op 23 Juli werden alhier ten nadeelo van Edouard Ortibus, 21 duiven gestolen bij midddel van beklimming door tot heden onbe kende personen. Zondag avond rond 10 uren, werd alhier zekero W..., Louis aangehouden door de politieagenten Gits, Do Voylder en Buys op heetordaad betrapt van dief stal eener doos nieuwe hemden ten na deelo van Mm® W® De Smeth, winkelier ster, Lango Zoutstraat. W..., woont Geerardbergsche Steenweg en staat bekend als een aanhanger der Chipkakliek. Op maandag 24 Juli, rond 6 i/* uren 's morgens, wilde Cornand Jan-Baptist, katoenbewerker, werkzaam aan de kaar- demolens der fabriek op de Keizerlyke

De Denderbode | 1899 | | pagina 2