Donderdag 5 Augusti 1899. 5 centiemen per nummer. 318te Jaar 5387 Sparen. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De geneverplaag. GELUKKIG SCHOT. Alcohol als geneesmiddel DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den,volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique «mum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse cp bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen i>ij aecoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den ■üjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Buretle van dit blad. Aalst, 2 Augusti 1899. Op onze dagen woedt er in België eene kwaal veel aanstekelijker dan typhus en cholora en welker gevolgen noodlotliger en gevaarlijker zijn dan welke hoege- naamde smetziekte. Die kwaal is de geneverplaag. En inderdaad, als wij de oogen rond ons werpen, als wij de statistieken raad plegen, de verslagen der geneeskundige commissiën lezen, de hospitalen en zot huizen bezoeken, dan moeten wij beken nen dat die kwaal veel, oneindig veel slachtoffers maakt, dat hare gevolgen verderfelijk zijn zoowel onder maatschap pelijk als onder zedelijk en lichaamelijk opzicht. Men bekyke den geneverdrinker 't is dit zelfde frisch, blozend gelaat niet meer van vroeger dagen, het zijn die zelfde levendige en vurige oogen Diet meer hij ziet er verdierlijkt uit. En geen wonder, de maag is door 't brandend vocht doortrokken, de lever is aangedaan door 't langdurig vergift, de eetlust allengskens verdwijnt, de slechte spijsverteeriDg volgt, de slaap wordt moeilijk en gestoord door soms schrik wekkende droomen, het verstand wordt beneveld en gewoonlijk is 't laatste ver blijf van den geneverdrinker in een zot buis of in een hospitaal alwaar eene lever- of miltziekte hem eindelijk ten grave voert... En zijne afstammelingen zyn meest altijd behebt met allerhande ongeneesbare kwalen. «5? Niet zonder rede zegt men dikwerf dat de geest van familieleven verdwijnt. Maar zoekt eens naar de oorzaak en wat zult ge vinden Ge zult vinden dat de genever plaag er de voornaamste schuld van is. De vader verveelt zich bij zijne vrouw enkinders... Hij verveelt zich bij dezen aan wie hij eeuwige liefde en trouw, oneindige genegenheid heeft gezworen bij verveelt zich bij dezen die al 't geluk en 't genoegen van eenen braven huis vader uitmaken... Hij verveelt zich thuis, hij moet een ander gezelschap hebben en dat gezel schap treft hij aan in de kroeg waar andere gene verdrinkers hem verwachten. Er daar gezeten bekommert de gene verdrinker er zich weinig meè wat al ellende er uit zijne handelwijze voort spruit, wat honger er zal geleden worden, hoeveel heete tranen zulllen gestort wor- EEN 24* VERVOLG. De arme moeder verborg met hare bevende handen haar aangezicht, doch de beelden welke zij met hare lichamelijke oogen niet zag, vertoonden zich voor haren geest. Le vendig bewogen zij zich voor haar op den duisteren grond. Erhart, achter eenen rozenstrnik verbor gen, had de arme moeder gadeslagen en hare woorden, in diepe smart uitgesproken, ge hoord. De brave man had haar in deze stem ming niet willen ontmoeten, vreecende meer vragen te moeten beantwoorden, welke de smart der goede vrouw nog zouden vermeer deren, en sloop daarom zachtjes nit den tuin. Om haar in het volgende oogenblik in huis niet aan te treffen, klom hij het klein torentje op, dat zich, in gothischen stijl, boven het dak van het landhuis verhief. Dier werden in eene kas tulpenbollen en verschillende zaden bewaard, en om in zijne afzondering niet ledig te zyn, haalde Erhart eenige zaden nit de kas en schikte die in kleine pakjes. Toch ondervond hij al spoedig dat hij heden voor deze bezigheid te veel verstrooid was. Hy opende eene der kleine den in zijn huisgezin I.... Neen, neen, daar bekreuut hij zich niet meê. De geneverplaag kweekt socialisten. In overgroote meerderheid behooren dc geneverdrinkers tot de roode partij. Zij geven immers gemakkelijk gehoor aan de beloften en oproerige redevoeringen der roode chefs. Al wat ze vragen is geld om te zuipen wat kan hen de samenleving, het vaderland raken, zij zyn zoo zeer ver dierlijkt dat alle edele gevoelens, alle godsdienstzin in hen zijn uitgedoofd en hierdoor laten zij zich gemakkelijk mede slepen door heerschzuchtige lieden, slech te vaderlanders die hunne geleerdheid en fortuin gebruiken om onze huidige samenleving te vernietigen, om de vader landsliefde uit de herten to rukken, om den godsdienst uit te roeien, om de zede loosheid te verspreiden. Bestrijden wij dus de geneverplaag,dien vijand van huisgezin,godsdienst en vader land, den vriend van 't socialism Ouders geeft het voorbeeld aan uwe kinders, boezemt hun afkeer in voor de geneverplaag Meesters en Oversten geeft het goed voorbeeld aan uwe onderdanen Werken wij, allen hand in hand om do kwaal onzer dagen uit te roeien en wij zullen ons jegens 't vaderland, jegens de samenleving hebben verdienstelijk ge maakt en de zegening van den Aller hoogste verwerven. Wanneer het Staatsbestuur, over eenige jaren, trachtte, door gansch het land, schoolspaarkassen in het leven te roepen, haalden velen ongeloovig de schouders op Wat kon het baten In den beginne, ja, zou men misschien eenige kinderen kunnen bewegen huDne snoepcenten of de centen hunuer ouders geheel of gedeeltelijk aan de spaarkas toe te vertrouwen maar spoedig zou - het nieuw er van af zijn. Het sparen in de school kan onmogelijk meldenswaardige vruchten afwerpen. Goddank I de kortzichligen hebben zich bedrogen. Het sparen in de school dringt langzamerhand door in de zeden van ons volk en reeds mogen we met fierheid op den bekomen uitslag terugwijzen: Den 31 December 1896 hadden 291,076 leerlin gen onzer scholen hun spaarboekje en schreef dorzelver gezamenlijk bedrag het eer bied weerdige getal van 6,491,210,62 franks. vensters om in de frissche natuur verkwik kende meilucht in te ademen en, nu zijn oog over weiden en wouden zweefde, ontvloog een zucht zijne geprangde borst. Hoe hoog, zeide hij eindelijk bij zich zei ven, zouden niet allen mijnen heer achten, die een zoo schoon landhuis, zoo vruchtbare velden, zoo dichtbegroeide bosschen en zoo een aanzienlijk vermogen bezit, en toch, o God vloeien hier overvloedigor tranen dan in menige hedelaarsliut. Hoe goed is baron Waldberg welk eene voortreffelijke gade bezit hij en hoe gelukkig gevoelen zich de onderdanen, die in zijne eigendommen leven En toch treft zoo veel bitter lijden deze edele voortreffelijke familie, en die goede engelach tige Angusta Heer, gij moet hen waarlijk liefhebben, dewijl Gij hen zoo diep beproeft Zoo sprekende, verhief de godvruchtige Erhart zyn oog ten hemel en door de een zaamheid der plaats en het vroom gevoelen dat zich in zijne borst had aangedreven, vonwde hij de handen en bad den almachtigen God voor hen die hem nit de ellende gered hebben. Eene zonderlinge gejaagdheid had zich van hem meester gemaakt, en om zich met geweld te verstrooien, bracht hij eenen grooten ver rekijker voor het venster, en trok het verwij derde, door het knnstig geslepen glas, dicht bij. Hij zag en droomde en wist eigenlijk niet meer waar hij zag, toen eensklaps het pano- Schoon is die uitslag, voorwaar, schoo ner dan de meesten het zich hadden dur ven verbeelden; en toch is hij niet ten volle bevredigend. Wij bedoelen hier hot overgroot getal schoolkinderen niet (460,086 op 752,062, dus schier de twee derden) - die, op ge zegden dag, nog geen spaarboekje had den; immers, dit getal vermindert gedu rig; maar hebben daarbij hot oog op het onbestendige in het sparen. Een groot deel onzer spaarders houden op na de eerste communie. Voor hen schijnt het er maar om te doen de on kosten van dien heugelijken dag to kun nen dekken. Te meer nog, op dit tijdstip, verlaten velen de school en vergeten voor altijd don weg naar de spaarkas. Sparen enkelen later nog eens, dan is het meestal slechts met het oog op een kortstondig genoegen, eene kermis, een plezierreisje of iets dergelijks, want zij, die na het verlaten der school regelmatig blijven voortsparen, vindt men grootondeels al leen tusschen die leerlingen welke de school slechts verlaten na een vollediger lager onderwijs te hebben genoten. En onder deze nog zijn er vele afvalligen. Immers de jaarlijksche staten de Alge- meene Spaar- en Lijfrentkas bewijzen, dat slechts omtrent de helft harer spaar boekjes in handen zijn van meerder jarigen. Dien afval trachten te verhelpen, zie daar de rol der school. Leeron sparen is goed, maar leeren voortsparen en daarbij gewoon maken het gespaarde nuttig te besteden, is beter; want potten, zooals ons volk gewoon lijk zegt, om het vergaarde daarna licht zinnig te vergooieD, dieDt tot niets. Hoe dikwijls hooren wij 't«De School voor het leven 1 Ehwel I dat de school dan ook waarlijk eene voorbereiding tot het werkelijke leven zij. Dat zij er aan denke het kind te verwittigen over de valstrik ken, welke hem in het latere leven wach ten, over de struikelsteenen ziekten, oogevallen, werkeloosheid, ouderdom, die het op zijn arbeidersloopbaan ontmoeten zal. Dat ze hem de middelen leere ken nen, om die te ontwijken; dat ze hem doe begrijpen, hoe later, als echtgenoot en vader, zorgGD moet vrouw en kinderen gelukkig te maken en hen niet aan ellende blootgesteld laten; kortom, dat ze hem door goedo voorbeelden toone, op welke wijze hij zijn dag, of maangeld te nutte maken kan. Ja, praktijk, ziedaar wat er in de school noodig is. Niet alleen theore tisch weze het onderricht in de spaar zaamheid en hare toepassingen, prak tisch kome het vooruitzicht de lessen van den meester staven. rama, dat zich in den verrekijker voor zijne oogen uitbreidde, door een paar gestalten veranderd werd. Zij schenen zich Bnel te be wegen. Eerst beschouwde hen Erhart zondor veel opmerkzaamheid, doch welhaast Bcheen hij meer belang in de reizigers te stellen die een uniform droegen en zoo hem de oogen niet bedrogen Beierschen waren. Dóch plotseling schitterden in hevige gemoedsaan doening zijne zenuwtrekken. Het rood dor verrassing en aandoening kleurde zijne wan gen, hij wreef zich de oogen, poetste de gla zen en keek opnieuw door den verrekijker. Steeds duidelijker overtuigde hij zich zweetdruppelen parelden zich op Erhart's voorhoofd, hij herkende den eerste der reizi gers, en met den schielijken uitroep Zij zijn het zy zijn hetsprong hij van den zetel op, verliet het torentje en ijlde, trots het ge mis der teenen, gelijk een jongeling de trap pen af. Hier ontmoette hem de baron van Waldberg, Erhart had den tijd niet zijne ver wondering over zijne halsbrekende haast lncht te geven, maar riep dol van vreugde Zij komen zij komen Wie, Erhart, wie vroeg de baron ver wonderd. Ach, genadige heer, antwoordde Erhart onder het storten van vreugdetranen, zegt het nw vaderhart niet? Voelt gy niet aan den snelleren loop van uw bloed, dat Rnsland de gewaande dooden teruggeeft Wat zegt gij riep de baron, van kleur Uit de verschillende ontledingen van Rhum, Jenever, Whisky, Brandewijn, enz. blijkt dat voedende bestanddeelen geheel afwezig ziju en dat, wat deze geestrijke vochten ook vermogen tc doen, ze toch in geen geval voedsel of herstellende be standdeelen voor het lichaam of de her senen kunnen leveren. Er volgt dus uit, dat de alcohol, en deze alleen, het begeerde bestanddeel is onder welken vorm spiritus worde gege ven. Brandewijn, Jenever, Cognac, is het meest gekende geestrijke vocht en hiertoe neemt men algemeeu zijne toevlucht in geval van oumacht of hartklopping, koliek en dergelijke, alhoewel liet vol strekt niet noodig is en zooals blijken zal, het vaak meer kwaad dan goed doet. Wat niet algemeen gekend is, is dat heel eenvoudige middeltjes vaak meer uitwer ken dan brandewijn en als zoodanig, geeft dokter J. J. Kidge, geneesheer aau het London Temperance hospitaal het vol gende op 1. Water zoo heet als het gedronken kan worden zuiver of met suiker Het moet met kleine teugen gedrongen wor den en prikkelt het hart. 2. Kruidenthee: een theelepel vol salie, pepermuntkruid op een theekop kokend water, met wat suiker. Warm bij kleine teugen te drinken. Warme kamillethee is bijzonder heilzaam bij koliek van kin deren. 3. Vleeschextract een theelepel Lie- big's vleeschextract op een wijnglas heet water, des gewenscht met een of ander geurtje. Dit is een bijzonder prikkel voor het hart. 4. Nat maken van het gelaat en de horst met een kouden, natten doek; hand- baden in heet water aan ammonia of reukzout (carbouas ommoni») snuiven, kittelen van den neus met een veer, enz. Het is een feit, dat alcohol in het menschelijk lichaam geenen rol te ver vullen heeft. Het is volkomen onnoodig en het staat onwederlegbaar vast, dat wanneer hij zeer veelvuldig wordt ge bruikt, hij eene machtige oorzaak van ziekten is en dat de toediening van alco hol in het algemeeu niet goed maar slécht is. Ongetwijfeld bezit hij het vermogen, pijn te vordooven, maar dit komt alleen door zijn invloed op de organen voor waarneming cn indruk: het is een gevolg van een vermindering van zenuwwerking. Hy verzwakt de prikkelbaarheid der ze nuwen, maar neemt niet de oorzaak der fijn weg; hierom heeft hy geen gonees- iracht. veranderende. Is het mogelijk Myne zo nen -t- Zullen, eer een kwartier verloopen is, hier zijn het Noorden heeft hen niet gehou den, den Hemel zij lof en dank De baronnes, even uit den hof teragge- keerd, had Erhart's woorden gehoord, en had beur echtgenoot haar niet met zijnen arm omvat, dan ware zij, door verrassing over* eldigd, neergezonken. Hebt gij de smart heldhaftig verdragen, laat u daarom niet door da vreugd overmees teren Amalia, dierbare gade, kom tot n zelve en hond n kloek Deze woorden gaven haar de noodige hou ding en kracht weder. Hem met een edelen, hartelijkon blik dankende, riep zij Julius 1 Theodoor waar zijt gy Kom, miju vriend, kom, kom, hen te gemoet. Zij trok den baron, die zelf van aandoening beefde, met haar voort, buiten in de opene lncht. Hier stond Erhart, de muts in de bevende hand houdende. Immer nader waren de beide reizigers ge komen, die hij aerst door den kijker bemerkt had. Zij draaiden juist een boschje om en een oogenblik later lag een slanke, bleeke jonge- ling in de armen van den baron. Theodoor mijn Theodoor zoo bezitten wij u eindelijk weder riepen de ouders als uit een mond. Eerst toen de ontroering van dit onver- Als we pijn gevoelen, waarschuwt ons de natuur dat er iets niet in orde is en wij moeten beproeven de oorzaak weg te ucmeD. Alcohol verstikt doze stem en doet niets om het kwaad te keeren; om deze reden worden de menschen in slaap gesust en kan er eene ziekte ontstaan door de voortduring van iets onredematigs, dat door afdoende middelen wellicht spoe dig genezen ware Voor het gezonde lichaam is alcohol geheel overbodig en vaak zeer nadoelig, terwijl hij voor het zieke lichaam nooit een goed geneesmid del is, en dikwerf omdat hij tot op zekere hoogte pijn verdooft, de oorzaak is van de verergering van ziekten. (Med. Temperance Revietc). Drinken, drinken, altijd drinken I In deze heete zomerdagen zou dit onzo jeus kuuneo zijn. Of dit gezond is, weet ik niet. Wat men inzwalgt moet men ook weêr uitzweeten. Maar toch, hier drinkt men omdat men dorst heeft. Een spitsvindigo waarnemer schrijft dit over ons, Belgen. Een Belg drinkt by ieder gelegenheid des zomers om zich te verfrisschen, des winters om zich to ver warmen vóór het eten om deu eetlust te verwekken, ha het eten om de verduwing tc bevorderen alleen zijnde om zich niot te vervelen, in gezelschap om de vrienden aan te halen is hij droef om zich te trooston is hij blij om zijne vreugde des te beter te smaken voor het werk om zich moed te geven, na het werk om zijne krachten te herstellen des morgends drinkt hij om den slaap te verjagen, des avonds om zich eenen goeden nacht te bezorgen komt er een nieuwgeboren kind, hij drinkt doen de kinderen hun eerste Cummunic, hij drinktmoeten hij loten, hij drinkt gaan ze trouwen, hij drinktkomt er eene begrafenis hy drinkt nogmaals, hij drinkt altijd. Dat is wel niet vleiend voor ons, maar dat is veelal waar, al te waar. Ziet eens onzen toestand aangaande het drinkwezen. In 1851. telde men in België 53,000 herbergen thans zijn er 195,000. Dat is zoo iets als een herberg voor 36 inwoners. Tolt daar van af de vrouwen en kinderen, dau krijgt gij een herberg voor 11 inwoners, de herbergier erin begrepen. In 1898 heeft men 920 millioen drup peltjes verorberd, dat maakt 46 millioen liters en een verteer van 73 millioen franken. Gij moet toch bekennen dit gaat wat buiten de schreef. hoopt wederzien wat gestild was, viel de vraag Waar is Julius langzaam en tal mend van hunne lippen. Nu eerst richtte men de blikken op den vergrijsden krijger, wiens aangezicht bij deze vraag droef en treurig was. De b iron drukte hem eveneens in zijne armen, noemde hem een trouwen, en zeldza- men, edelen vriend, en herhaalde toen de vraag naar Jnlius. Heer baron, antwoordde Johan, dank God, dat het mij met zijnen bijstand gelukt is een uwer zonen uit het land des verderfs terug te brengen ook zult gij weldoen dezen onverwijld te verzorgen want, wat hy ver duurd en geledeD heeft is voldoende om een krachtig lichaam ten gronde te brengen. Nu ijlde Augusta, die van al het gebeurde nog niets wist, naar hen toe. Haar eerste blik viel op Theodoor, die door den arm zijns va ders omvat, tevens de hand zijner moeder aan zijne borst drnkte en haar de tranen van de wangen knste. De armen openen en zich aan de edele borst van den speelgenoot, den teerbeminden ver loofden brnidegom sluitod, was Augusta's eerste opwelling. Doch toen zij een stap van hem was, liet zij de geopende armen zinken, sloeg beschaamd de vrome oogen neder en lispelde eenige onverstaanbare, byna onhoor bare woorden. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1