LANDBOUW. Bedorven kinderen. VOLKSKAMER.! Een en ander. Maskers af, roode huichelaars I Le XX' Siècle - enrae 'T LIBERA- L1SMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 october 1890). Kiezing te Zoningen. Duitscher en Bedelaar. Grot van O. L. Vroi SYNDIKAAT Allerhande Nieuws Smet, dat hij er in toegestemd beeft zijn aangenaam buitenverblijf van Waere- ghem te verlaten, waar hij als gentleman farmer leefde en zijn groot landelijk domein beheerde. Zeer goed redenaar en een geleerd man, op de hoogte van vele zaken zijn merkweerdig verslag over de kleine erfe nissen is er het bewijs van. Laat ons hopen dat onze landbouwers, vetweiders, melkboeren, enz, enz., zich wat minder over hem mogen te beklagen hebben dan over zijnen voorganger. M. Van den Heuvel, is het eenig burgerlijk lid van het kabi net dat niet tot het parlement behoort en nooit meêdeed aan politiek. Men weet dat hij te Gent woont en hoogleeraar te Leuven is. Oud vriend vaD M. Nyssens, oud-minis ter van arbeid. Ook bevriend van M. Lejeune. Hij zal, als minister van justicie, eene nieuwe vlucht geven aan de sociale rech terlijke wetgeving. Klein van gestalte kaalhoofdig alhoe wel by slechts 42 jaar oud is metzwar ten baard. Als redenaar eene prachtige stem. Oeneraal Cousebant d'Alkenade. Generaal Cousebant d'Alkenade be hoort tot de adellijke familie van dien naam. Van af zijnen graad van majoor be hoort hij tot het persooneel van het departement van oorlog. Hij is eerst over drie maanden gene raal benoemd. Geboren in 1840 is klein van gestalte, met gekrulde knekels ziet er in 't geheel zynen ouderdom niet uit. Hij behoort tot het wapen der ruitery. Nationale Maatschappij voor de Ver betering der Rund veeras - sen in België. Ten gevolge van het aanhoudend heerschen van het mond- en klauwzeer onder het inlandsch vee, heeft het uitvoe rend comiteit dor Nationale Maatschappij ter Verbetering der Iulandsche veerassen, in zitting van 4 dezer besloten, de prijs kampen van voortteelend rundvee, die den 16 en 17 September aanstaande plaats moesten hebben tot 1900 te verschuiven. Ook de nationale wedstrijd voor melke- rij, die op 16 en 17 September moest ge houden worden is tot April 1900 ver daagd. De socialistische gemeenteraads leden van geheel het land zullen den 10 September in het Maison du Peuple een congres houden. 't Zijn de rijke lieden alleen niet, die hunne kinderen bederven landbouwers, werklieden, ambachtslieden, kleine be ambten doen zulks ook. Kinderen bederven, bestaat niet in toestaan van genot, overeenkomstig met ziinen staat, of in de verzorging hunner kleedij, hunner gezondheid, hunner toe komst. Dat is geen kinderbederf, 't is ouderlijke liefde. Een kind bederven, dat is zijne kwade neigingen niet verbeteren die zelfs lief to vinden, zooals sommige verblinde ouders doen. Een kind dat aan vader of moeder on beleefd antwoordt, is een bedorven kind. Het luie, vadsig kind, dat onder aller lei voorwendsels uit de school mag blij ven, is een bedorven kind. Het kind dat tegenspreekt of pruilt, is een bedorven kind. Een kind dat in zijn werkleertijd iets verdient cn niet alles getrouw aan zijne ouders overhandigt, is een bedorven kind en loopt den weg des verderfs in. Een kind dat huichelt, liegt en den eigendom van anderen niet eerbiedigt, zonder daarom bekeven of bestraft te wordeD, is een bedorven kind. Een kind dat men een bevel geeft, en het niet volbrengtdat schreeuwt, pruilt of huilt en daardoor eene weigering der ouders in toestemming doet veranderen is een bedorven kind. Jongens en meisjes, die geld verdienen en verkwisten zonder naar hunne ouders om te zien joDgens die de herbergen en meisjes die de danspartijen, kermissen en markten gedurig afloopeD, verdrieten hunne ouders, omdat zij in hunne prilste jeugd door hen bedorven werden. Alle opvoerJers der jeugd weten by ondervinding, dat het ras der bedorven kinderen aanhoudend toeneemt, door de verzwakking van godsdienst, de flauwhar tigheid der ouders, hunne overdrevene tecderbeid en goedertierenheid, door de verslapping der karakters en der zeden, door de verkrimping van den familie geest. Iedereen bejammert zulks voor de kinderen van anderen. Elke huismoeder vooral moest toch eens voor goed weten en onthouden dat een bedorven kind on getwijfeld een wederspannige jongeling, eene ongehoorzame jonge dochter wordt, de bewerkers van hun eigen ongeluk en dat hunner ouders. Wee hun, die kinderen tot ergernis dienen I Wee huD, die kinders slecht opvoeden en bederven I Ministerieel» verklaring, j De heer de Smet de Naeyer, geeft lezing der ministerieele verklaring. De Regeering die heden aan 't bewind is, hoeft geenc breedvoerige geloofsbelij denis af te leggen zijne leerstelsels zijn die welke de opvolgende catholieke re- geeiiugeu hebben geleid. Maar het heeft tot zending bet kics- vraagpunt onraiddelijk op te lossen. De Regcering denkt die oplossing te vinden in de algeheele toepassing der E. V. Mijne overtuiging te dien opzichte wordt gesterkt door de bijna eenparige be toogingen der politieke Vereenigingen en der drukpers. De tegenwoordigheid van een generaal in 't ministerie is geen bewijs dat de mi litaire kwestie is opgelost of voorbe- oordeeld. Enkel is het een blijk van belaugstelling door de Regeering aan 't leger gegeven. Do beer Vandenpeereboom ver klaart dat volgens zijne meening, de E. V. alleen aan de heerschende crisis een einde stellen kan. Zij wordt door de openbare denkwijze geeischt. In die voorwaarden gelooft hij dat het verkieslijker is, voor 's lands welzijn, de E. V. te stemmen, liever dan aanhanger te blijven van het statu quo. Het nieuw ministerie mag op de aftre dende ministers rekenen om het te helpen in deze taak. De heer Smeets vraagt of het minis terie na de oplossing der kieskwestie, de Kamers zal ontbinden. Zal de Regeering de socialisten als burgemeester, magistraat enz., blijven uitsluiten V Zoo ja, dan zal de oppositie een onverbiddelijken oorlog voortzetten. M. "Woeste verklaart dat hij en zijne vrienden de zienswijze van de Regeering niet deelen en 't is noodig dat alle ver antwoordelijkheden worden vastgesteld. Gedurende de drij jaren dat M.de Smet de Naeyer cabinetshoofd is geweest, heb ik hem in alle kwestiën gesteund, doch nu eisebt men dat wij, op eene grondkwes- tie, afstand zouden doen van onze over tuiging qn daarin kunnen wij niet toe stemmen. Mijne vrienden eu ik, wij denken dat het onze plicht is een ontwerp te ver- stooten dat wij noodlottig voor t vader land oordeelen. De voorstaanders der E. V. maakten slechts eene kleine minderheid der Rechterzijde uit en deze hebben hunnen voorkeur willen opdringen.Zij zijn de oor zaak der crisis. M. Liebaert thans minister van arbeid stemde, in 1893, tegen de E. V. alsdan voorgesteld door M. Beernaert. M. Liebaert is van gedacht veranderd dat is zijn reebt maar 't onze zal ook zijn een voorstel te verstooten dat wij als noodlottig voor 't land aanschouwen. Spreker protesteert tegen 't verwijt als zou hij de oorzaak zijn der scheuring in de Rechterzij. M. Woeste stelt de volgende kwestiën Wat zal er geworden van 't pensioen der oude werklieden Zal de kieswet besproken worden in den loop van den tegenwoordigen zittijd Heeft het cabinetshoofd eenige verbin tenis genomen ten opzichte van den per soonlijken militairen dienst Is de heer minister van oorlog zonder voorwaarden opgetreden Is hij voorne mens kortelings een wetsontwerp in te dienen dat de werving van 't leger zal wijzigen De heer minister antwoordt dat er geen accoord bestaat betrekkelyk den persoonlijken dienst enz. Aangaande dc wcrkcrspcnsiocncn ver klaart M. de Smet de Naeyer dat die kwestie zal worden opgelost, doch zonder het tydstip te kunnen bepalen.... Reeds is de plechtige verklaring van Anseele ons bekend, namelijk, dat de zoogezegde onzijdige officieele scholen, kweeknesten van socialisten zijn. Nu, heden, in eene vlaag van rechtzin nigheid, verklaart een roode orgaan van Hoei dat degenen die de volkshuizen en de andere socialistische lokalen bezoeken wéldra hun geloof verliezen En dan durven de roode £volksbedrie- gers uitbazuinen dat het socialism aan geen enkelen godsdienst vijandig is... Wij herhalen hetMaskers af, roode huiche laars M. Vandenpeereboom zal, naar men verzekert, tot Staatsminister benoemd worden. v Op 17 en 18 September aanstaande, wordt te Antwerpen een wederlandsch congres der kleine burgerij gehouden, dat bijzonder talrijk zal gevolgd worden. Het congres zal verscheidene afdeeliu- gen bevatten, waar de gelijkheid der talen volkomen zal in acht genomen worden. Een groot getal bijzondere overheden uit het binnen- en buitenland hebben reeds hunne bijtreding tot de werkzaam heden van het congres toegezegd. Op het congres zal men o. a. de kwes tiën der samenwerkiug bespreken, de syndicaten eu het burgercrediet. De zaak der warrants zal ook aangevat wordeu. Alles doet bygevolg verzekeren dat dit congres bijzonder zal gelukken en een groot getal deelnemers zal uitlokken. W nnneer wij deden bemerken dat de christene democraten, alias, de groene socialisten, geen ander doel heb ben dan, uit wraak, de catholieke partij in den grond te horen, dan riep men ons toe ge liegt, ge lastert ons I.... Integen deel wij staan het catholiek ministerio voor 1... Maar zie nu komt Eet Recht van Leeuwkon Plancquaert ons gelijk geven. Immers in zijn nr van Zondag 30 Juli 11. schrijft het - De kiem der ontbinding van deu katholieken rotsblok is... de kristene volkspartij. - M. Plancquert, de eerste luitenant van priester Daens zegt ons nu wat de kris tene volkspartij in haar schild voert, namelijk, <ie ontbinding of uitroeiing der catholieke Partij. Nu, wij vragen het Is het dan de opperste plicht niet van alle ware catbo- lieken die partij uit alle hunne krachten met woord en daad te'bestrijden Nog iets Hoe moet men den politieker betitelen gelijk de opgescborste, die in tegenwoordigheid van de bekentenis van zijnen eersten luitenant 't volgende durft schrijven - dat weldra al de christenen - zonder onderscheid, vereenigd in n rechtveerdigheid en vredete samen werken lot den bloei en H geluk van ons geliefd België. - Men noeme hem maar schijnheilige en dat is de juiste benaming 1 De zwaluwen en de diplomatie. De belgische gezant te Rome is door onze regeering gelast, bij hel italiaansche gouvernement te klagen over de vernie ling der naar het noorden trekkende zwa luwen, waaraan de Italianen zich in de lente plichtig maken. 't Verleden jaar waren er weinig zwalu wen en dit jaar zijn er nog minder. En dit veroorzaakt eene voortdurende uit breiding van de rupsenplaag, die den landbouw zoo zeer benadeelt. Onze gezant zal aan de italiaansche regeering eene doelmatige bescherming van alle insectenetende vogelen vragen. bladen hebben aangekondigd dat M. Woeste, in vooruitzicht der stemming van de E. V.,'t besluit heeft genomen het poli tiek leven te verlaten en zijn ontslag van volksvertegenwoordiger zou geven. Naar wij uit goede bron vernemen heeft M. Woeste hierover aan niemand een woord gesproken. Ten andere indien hij dit besluit moest nemen zou hij het op tijd en stond laten kennen. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor het smeden espadrillenmakers machien- breisters Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen halven dag gelijk voor welk werk daglooners en werkers. Kooien. Om goede kooien te win nen, mag men ze niet dan na driejaren, op dezelfde plaats planten de grond moet in den herfst bemest worden, en die bemeste grond moet in den winter met asch van turf of hout bedekt worden. Dat zyu de middelen om het knollen der wortels en de verwoestingen der witte maaien te voorkomen. Dit leering is de vrucht van jarenlange proefuemingen. 't Is het 9° linie, dat aangeduid werd om eene proefmarche van 100 kilometers te doen in 3 dagen. Die proefmarche zal den 23 dezer maand Guy de Maupassant, een vrijdenker en gekende scluijver, heeft in een werk, getiteld Mijn oom Sosthènes zijn ge dacht uitgedrukt over de vrijmetselarij, en ziehier wat hij ervan zegt Mijn oom was francma^on en ik ver klaar dat de francma^ons nog dommer zyn dan de oude kwezels. Dat is mijn ge dacht en ik houd eraan. Die onnoozelaars doen anders niets dau do pastoors naapen. Zij hebben voor zinnebeeld een triangel in plaats van een kruis. Zij hebben kerken, waaraan zy den naam van logie geven, met eene me nigte belijdenissen den schotschen ritus, den franschen ritus, den grooten Oosten en eene heele reeks grappeu, om iemand te doen krullen van lachen. - Ab I ja, ge zijt slim Als gy beweert dat de vrijmetselarij een kieskraam is, daarin geef ik u gelykals gij beweert dat zij dient voor stemmachien, dat ik niet loochenen dat zij geene andere zending heeft dan het volk bij den neus te leiden en naar de stembus te zenden zooals men de soldaten naar het slagveld zendt, daarin ben ik van uw gedaebten als gij beweert dat zij zeer nuttig, ja onmisbaar is voor al de politieke heersch- zuchtigen, omdat zij van elkeen barer leden een kiesagent maakt dan roep ik u toe uit volle borst dat zulks zoo klaar is als de zon 1 Er zal nu toch strijd zijn voor den zetel van wijlen Paquay. Zaterdag avond verstreek de tijd voor de aanbieding der candidaturen. Naast deze van citoyen René Bran- quai t, is er ook eeue liberale candidatuur aangeboden, namelijk deze van M. Bri- coult, geneesheer te 's Gravenbrakel. Officieel nemen de liberalen geen deel aan den strijd, hetgeen niet belet, dat een deel der liberale partij voor M. Bri- coultzal stemmen. M. Bricoult, in eenen brief aan de Réforme zegt, dat de voorstelling zijner candidatuur geteekend is door katholie ken, liberalen, socialisten, allen aanhan gers derE. V. Hij wil het kiezerskorps laten oordeelen tusschen hem, die de eerlijke toepassing der E. V. vraagt, en de socialisten, die ze, in strijd met heel hun verleden, nu verwerpen. Een Duitscher die te Parijs woonde, ging dagelijks over den Quai de la Vallée, en zag daar telkens op dezelfde plaats eenen bedelaar zitten, eenen armen, blinden, beveuden en kuchenden man, die zoo zeer zijn medelijden opwekte, dat hij nooit voorbij kon gaan zonder hem iets te geven. Op zekeren dag gebeurde het den goed- hertigen Duitscher, dat hij den blinden bij misgreep een goudstuk gaf vau 20 frank. Den volgenden morgen werd hij deze vei gissing gewaar, en daar hij niet rijk genoeg was om zulke vorstelijke aal moezen te doen, besloot hij eene poging te wagen ten einde zijn goudstuk terug te krijgen. Hij ging vroeger dan naar gewoonte langs de kade waar de bedelaar altijd zat maar deze was or nog niet. Een policie- agent zei aan den Duitscher echter den naam en de woonplaats van den bedelaar Boulart, rue Roches102. Toen onze Duitscher daar kwam, stond hij voor zulk een deftig huis, dat de man er tegen opzag om aan te bellen. Hij in formeerde bij den portier, en vernam van dezen dat de heer Boulart daar inder daad woonde, en wel op de derde verdie ping. Nogmaals aarzelde hij want op de derde verdieping zag heter zeer voornaam uitalles wees aan dat er daar een ver mogend man moest wonen. Eindelijk trok bij aan de bel en de meid deed open. Mijnheer Boulart - Die woont hier. B Kan ik hem spreken a Ik zal zien of meneer nu reeds bezoek ontvangt. Komt, als 't u blieft, hier wat binnen, n De Duitscher werd in eenen salon ge leid, waarvan de weelderige inrichting hem opnieuw deed vreezen dat hij aan een verkeerd adres was. Na eenige minuten verscheen Mijn heer Boulart, en nu stond de bezoeker voor eenen heer in een schoon huisge waad, en deze keek hem met een volko men gezond paar oogen aan. Dat kon natuurlijk de bedelaar van gis teren niet zijn intusschen moest do Duitscher toch iets zeggen, en daarom sta melde de bezoeker opbeschaamden toon, dat hij gisteren eenen bedelaar die Bou lart moest heeten, naar hij meende een stuk van twintig frank in plaats van 10 centiemen gegeven had. Wel, best mogelijk meneer ik heb mijne kas nog niet opgemaaktmaar ik zaï het nu dadelijk doen. En c meneer Boulart a nam uit een een schoon geldkistjen een vuil zakje, telde de muntstukken, en reikte toen be daard den Duitscher het muntstuk over. Men kan zich de sprakclooze verbazing van den bezoeker voorstellen I Toen de heer des huizes hem op hoogst beleefde wijze uitgeleide deed tot aan den trap, zei de Duitscher, die tqt hiertoe van ver stomming gezwegen had - Neemt het mij niet kwalijk, maar het is niet redelijk dat gij door uwe heerlijk heid schade lijdt hier zyn de tien cen tiemen die ik van plan was u te geven, a En meneer Boulart nam het munt- stukjen aan, stak het in zijnen zak, groette onderdanig, en riep den vreemde ling op den trap nog na Dank u wel I Sedert verloor de Duitscher veel van zijnen lust, om aan Parijsche bedelaars wat te geven. VAN MIJLBEKE. De jaarlijkscbe Bedevaart der schappij - De Ware Broeders, plaats hebben op Dijnsdag 15 Any zijnde (O. L. Vrouw Hemelvaart). Men zal vergaderen in de school Zusters van de Moorselschebaan, uren, om zich van daar stoetswijzc m en zangers aan het hoofd naar de Gi begeven, alwaar men vurige gebedei onze goede Moeder Maria zal opdi om den zegen over hen en hunne fan af te smeeken. Daarna zal een E. P. Jesuiet eene aanspraak tot de menigte houden verzekert ods dat het dit jaar iets tengewoon zal zijn. Het is waarlijk met genoegen dal moeten bestatigen het zoor troosten in dezen tijd van verleiding dat ei zoovele brave werklieden gevonden den die openbaarlijk hunne godsdies gevoelens zonder raenschelijk op durven belijdén. Wij raden onze lezers aan op dag een bezoek aan Onze Lieve Vi van Mijlbeko te brengen. Photographiën van den Praalst opname van den heer A. Palatzkj ten Bureele van De Dendcrbode it krijgen. Degenen onzer lezers die er van b ren, kunnen zich van heden af lak schrijven. Prijs der 14 verschillende gn 20 fr.; 1 groep alleen 2 fr. per stuk. van Reizigers, Klerken en Patroons. Zondag 13 Augusti, verplichtendo stor ting voor de leden der Spaarkas, van 11 en half tot 12 en half uren. Bijtredingskaarten voor de algemeene vergadering der syndikaten van gansch het land, te Luik den 3 September, zul len ter beschikking liggen der leden. TEN BUREELE van Den derbode schrijft men in op de Ni Vlaamsche en Belgische Illustratief Land und Meer, Illustrirte Welt, und Neue Welt, Lectures pour tous Bits, Strand Magasine, enz. Op aanvraag proefuummers gratis. Een meisje van 14 jaar, te Br dat petrool in de stoof goot, is alwei slachtoffer van hare onvoorzichti geworden. De vlam sloeg onder uit, kleeren vatten vlam en een oogt later was het arme kind geheel mei den overdekt. EenjoDg soldaat, Jan Iiochei Antwerpenaar, van het 2e gidsenregn heeft zich zondag door eene ware hf daad onderscheiden. Langs den hoé Barthelemy te Brussel wandelend, i eeue kar in de vaart vallen.Hij wierp bovenkleeren uit, sprong in 't watt redde eerst den voerman. Toon gi ten tweede male in 't water om de gen van het peerd los te snijden te redden. Eindelijk maakte hij mend eene koord aan den wageo vi trok dezen alzoo met behulp van scheidene ooggetuigen aan wal. Een verschrikkelijk ongeluk te Beersse plaats gehad. De kleiaar andere stoffen worden bij middel kleine trams naar de steenbakka voerd. Zaterdag wilden twee werklied; de locomotief springen terwijl da beweging was. De eerste misstapt viel op de rails met het ongelukk volg dat hem het hoofd bijna werd reden. Het slachtoffer bleef op dei dood. Het is zekere Ad. D., geboord Vosselaer bij was slechts 26 ja Hij laat eene weduwe en één kind Familiehaat. Een bloedig neel had plaats te Oost-Roosebeki Tbielt. Daar bestond hevige haat tusschi familiën de B. en Van N., wier kini samen getrouwd waren. Het huis jonge lieden was eene hel. Bij eene ontmoeting tusschen de huisgezinnnen, geraakte men handgf en eensklaps stortte vader Van N. getroffen door een doodelijk messtet Drie anderen vielen badend bloed neêr de zoon Van N. en vrouweD. Geburen, die op het gerucht toe den, dreven de nog ongedeerden vlucht, de gekwetsten werden i bracht. Vader en zoon van N... zijn doo gekwetst. Te St. Pieters-Woluwo had vrouw, terwijl zij in den kelder werk verrichtte hare lamp op een li( vat geplaatst. Het vat rolde een voort, de lamp viel, brak en de pe vatte vlam. Een oogenblik later stos vrouw vau 't hooid tot de voeten in bi Haar toestand is gevaarlijk. Ook man, die ter hulp suelde. heeft wouden bekomen. Eene vrouw van Heule heeft, petrool in de brandende stoof te gi hare kleeren doen vlam vatten.Zy vl te de straat op, waar de vlam dot geburen werd uitgedoofd, doch nodien was zij een lijk. Een kleinen jongen te Oostend; door zyne ouders uit bedelen was g< den, vond men 's avonds laat, slap tegen een huisdeur gelouud. Door politie oudervraagd, verklaarde het uiet naar zijne ouders te durven keeren, wijl hij, op straf vau een slaag, minstens 4 frank moest thuis I gen, terwijl hij er slechts drie en e< centiemen had opgehaald. Die verklaring is later juist bevon wat aanleiding gegeven heeft tot r vervolging tegen de ontaarde ouders.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2