Pol en Stant. Landbouw en Huishoudkunde. Wordt hij dan toch stapel gek De opgeschorste priester; Daens te Brugge. 'T LIBERA- LJSUUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK Van tak op tak. Land- 3n Zitdag te Kortrijk.- i Schalke meeting. Nieuwe kieswet. De christene democraten Grot van O. L. Vrouw SÏKDIRAAT ZONDA.GRUST. Allerhande Nieuws. Stant ziet Pol de baan optrekken net rassen stap en eene kan in d'hand. Stant. Hol», Pol 1 boo haastig nie man, wacht nen minuut en ik ga meê Pol. 'k En had u nie gezien, StantIk ben zoodanig in mijn bezig heden verslonden dale op anders nie en peu als waar da'k eerst moet naartoeloopen Stant. En waar trekt ge naartoe Pol. De pikkers hun bier dragen, Stant, en ik ben al een boetien over tijd, en ge ver staat wel da wachten lastig is voor menschen die alzoo een zwaar werk verrichten. Stant. Ja, Pol, dat ia van 't moeilijkste werk dat er kan gedaan worden, bijzonderlijk van de jaar. Pol. Er is arbeid aan te doen, Stant, en meê den besten wil van de wereld en kan er nog geen halve avance in gemaakt worden. Stant. En hoe ver zijn z'al gezet, Pol Pol. Ze ayn aan de leste partij bezig, Stant, en had het zoo goed gegaan als op ander jaren, 't waa al vier a vjjf dagen ver geten. Stant. 't Wéér gaat toch nog al meê, Pol, en alzoo voorziet onzen lieven Heer toch in allee Pol. w'Hebben tot hiertoe goed oogst- weêr g'had, Stant, en daarbij nen goeiën mal- schen regen tusschen den zondag en maan dagnacht. Stant. Da zal zeker weêrom al veel deugd gedaan hebben, Pol Pol. Jaat, Stant, 't is een lafenis geweest, voor 't loof da moet uitkomen, en voor ander dingen die moeten groeiën zooals klavers, ges, bet terave enz.... Stant. En heeft het daarvoor genoeg geregend, Pol Pol. Meer was beter, Stant maar L alle geval, liever g'heel onzen oogst eerst bin nen en dan een goeië charge Stant. En hebt ge geen onweêr g'had, Pol? Pol. Ja&m, Stanteenige felle donder slagen, zonder hagel of ander klodden. Stant. En 't loof staat hier overal al schoon uit, Pol en meê een felle en gezonde plant? Pol. 't Zou nog nen keer kunnen een loofjaar zijn, Stant, en dat is weêrom al nen grooten artikel voor den boer. Stant. En daarbij goeië patatten, he Pol? Mij dunkt mij, ze zyn nog beter van ■naak als verleden jaar. Pol. Iedereen stoeft, Stant, en we zou den moeten in een sezoen van regen en slecht weêr geraken of 't zal een pertikelier patat- terjaar zyn. stant. En zal den hanen vandaag af zy», Pol Pol. Waarschijnlijk meê den avond, Stant Stant. En dan zal 't kermis zijn op 't hof, Pol Pol. Dan wordt er nen goeiën kassaart opgestegen, Stant, meê nen ferrnen pot bier Stant. 't Is er aan verdiend, Pol, want er is van de jaar een druppelken zweet op 't veld gelaten 1 Pol. Meer als op dry ander zomers, Stant, maar we moeten t pakken lijk 't komt. Stant. En hebt g'het al hooren zeggen, Pol, dat 't ministerie te Brussel gevallen is en door een ander geremplaceerd Pol. Jaak, Stantkozzen Tist heeft dat eergisteren gelezen in den Dbndbrbodb van verleden zondag. Stant. Dat is tech een spel tegenwoor dig, he Pol Pol. Zwijg mij daar af, Stantons catholieke mannen zitten daar meê meer als vyftig stemmen meerderheid in de Kamers, en ze moeten dan nog den dnim leggen voor een handvol socialisten en ander ruziemakers die daar nestelen 1 1 Stant. 't Is om er zot van te worden, Pol 1 Dat het myn doens ware, mij dunkt my, da'k er een ander spel zou meê spelen Pol. 't Is altijd 't zelfde, Stantons catholieke mannen zijn veel te goed en te braaf en volgens my zouden z'er moeten in rammelen als da slecht volk op zynen poot speelt. Stant. De socialisten en 't slecht volk willen absoluut meester spelen in ons land, I'ol en waren ze nen keer voor zes weken meester, dan zou de kat op de koorde gaan Pol. 't Is daarom, Stant, da'k zooveel niet en zou toegeven, en als z'in de Kamer op hunnen poot beginnen te spelen of in de straten revolutie willen veroorzaken, zouz'ik op staanden voet muilbanden en kegelen ze buiten. Stint. En dan en zouden ze maar hebben 't geen da zo verdienen, Polda wilt daar nu afkomen meê 't zuiver algemeen stemrecht, 't is te zeggen, iedereen kiezer zyn op een en twintigjangen ouderdom en alleman één stemme Pol. Is er van z'leven al iets dwazer en dommer uitgepeisd, Stant Daar zou oordeel en verstand bij zijn bij zulke stemmers En ziet gij alle verstandige en geleerde en wijze en voorzichtige menschen op denzelfden voet §esteld als wispelturige en onnoozele jonkhe en die voor den eersten den besten groot spreker en trakteerder zullen kiezen sterren op 1 I Stant, 't Zou er hom bijzonderlijk lief uitzien in de groote steden, Pol, waar dat 't joDg fabriekvolk g'heel en ganach bedorven is door d'opmakerij en de verleiding van de donchisten en de socialisten Pol. En waar da geen religie of zelfs geen treffelijk menschengevoelen niemeer in en zit, Stant Stant. Dat ze al die ertisten nen keer laten kiezen, Pol, en dan zullen er mannekes naar de Kamer» gezonden worden 1 Pol. 't Is er van nu af al een helle Stant. en er en zitten nog maar een handvol socia listen eu donchisten in en veronderstelt dan nen keer da ze daar de meerderheid kregen Stant. Watten, Pol, de meerderheid 1 I willen z'al die onnoozele knikkers en losbol len kiezer maken, zou er nog oenen treffelij- ken mensch overblijven in de Kamers En daar by lijk ik den verleden zondag nog van verstandige en serieuze menschen hooren zeg gen heb, alle deftige en geleerde menschen zullen er van onder trekken als ze de kieziu- gen verbeesten en belachelijk maken, en dan is 't er meê gedaan meê ons schoon en voor spoedig Belgielandeken Pol. Jamaar, Stant, zoover en zullen z'odb zeker toch nie brengen Ze zullen toch zeker wel toonen dat s haar op hun tanden hebben en dat de brCVe menschen, God zij gedankt, toch nog de meerderheid in ons land uitmaken Stant. 't Is t' honen, Pol maar ze zeg gen dat de socialisten die in de Kamers zitten, niet en zullen ophouden van roepen en tieren en lawijten en 't volk opmaken tot revolutie vooraleer dat 't zuiver algemeen stemrecht toegestaan en is Pol. 'k Zou nog liever vechten en strij den tot als ik er onder bezwijk, Stant, liever als zulke dwazigheid toe te staan Stant. En als ge peist, Pol, dat die /ui lige kopstukken van de donchisten, die nog altijd meê nen grooten paternoster naar de kerk durven komen en nog altijd durven schrijven da ze de godsdienst nie aan en val len eu bestrijden, als ge peist, zeg ik, dat die schijnheilige judassen hand in hand gimn meê de socialisten en meê al de nietdeugeu om 't zuiver algemeen stemrecht en, by gevolg, den ondergang van Kerk en Staat te bera men en tot Btand te brengen Pol. En doet den opgeschorsten daar ook in meê, Stant Stant. Wel zeker, Pol, en hy zet hem zelfs aan 't hoofd van de bende 1 Pol. Dan en verwondert het mij niet, Stant, dat er geschreven wordt en gesproken van nog andere maatregelen die zondeu kan nen genomen worden en Pie dan, Stant, die aooveel en zoo lang gebatterd heeft tegen geuzen en socialisten gaat die liefhebber ook meê nu met socialisten en ander tisteu van dien aard Stant. Wel zeker, Poldie mensch en droomt van anders niet als van zuiver alge meen stemrecht Pol. Wel wel, Stant, hoe kan nen mensoh die geloof had en die zyn vijf tinnen heeft, daar toch geraken Stant. Wel, Pol, 't komt altijd op 't zelfde nit mensch Als ge nen keer gehoor geeft aan hoogmoed en haat en wraakzucht, g'en weet gij dan niemeer waar da g'henen zakt en w hebben 't al zoo dikwijls onder een gezeid, er zijn ander bollen geweest in de wereld die diep en diep gezonken zijn Pol. d'Ootmoedigheid, he Stant, dat is een kostelijke deugd, en d'eenvoudigheid en de nederigheid, en de gehoorzaamheid Stant. Dat alle menschen da goed ver stonden, Pol maar wat is 't als niet komt tot iet, en kent iet zijn zeiven niet Pol. Schrikkelijke verantwoordelijk heid, Stant En onzen lieven Heer wees hun genadig Stant. Ja, Pol, wel gezeid, en tot binnen acht dagen Pol. Als 't God belieft, Stant De Beroepsschool voor boerendochters bestuurd door do Zusters van den H. Vincentius a Paulo te Gysegem, onder toezicht van Staat en Provincie, heeft dit jaar op nieuw schitterende uitslagen ver worven by de Uitgangsexamen. De Jury was samengesteld uit Mevrouw Tbiers-Tanghe, nfgeveordigde van den Heer Minister, Mejuffer Celina D'Haese, leermeesteres der tijdelijke Melkerijschool te Gent, Mejuffer Theodorina Deleu, be stuurster der Melkerijschool van Bors- beke, Mevrouw De Bruyn-Vanderscbue- ren, gediplomeerde leermeesteres der Huishoudiogsschool van Tuckelhausen (Beieren) en het Onderwijzond Personeel. De proeven geschiedden schriftelijk, practisch en mondelings op al do vakken van 't nieuw Programma, voorgeschreven door Ministerieel Besluit van 30 Nov. 98. Wij melden de volgende onderscheidin gen 1° Mejuffer Godelicve Vcrlende van Loo, (West-Vlaanderen), diploma van len graad met de grootste onderscheiding, bekwam 318,5 punten op 350, (meer dan Vio). 2° Mejuffer Emma De Roose van Landegem, (Oost-Vlaanderen), diploma van 1** graad met groote onderscheiding, 8/io derpunteu, (300,5, punten). 3° Mejuffer Maria Valcke van Anse- ghem, (West-VlaandereD), zelfde onder scheiding met 289 punten. 4° MejHenriette D'Hauwer van 8' Mertens-Bodegem, (Brabant), bekwam het diploma van eersten graad met onder scheiding, (7/io der punten) 25$ op 350. Al de leerlingen hebben verders bet ge tuigschrift van bekwaamheid verworven. De afdeeling van Landbouw en Huis houdkunde te Gysegem, is de eerste ge weest in 't Land. Zij bestaat sedert 1890 en heeft reeds honderde getuigschriften afgeleverd. Zy aanveerdt slechts 16 leer lingen opdat elke leerlinge behoorlijk de ractische oefeningen kunne waarnemen. ie leerlingen moeten voorafgaande een goed lager onderwijs ontvangen hebben en het ingangsexamen afleggen, enkel over lezen, schrijven en grondig rekenen, beginselen der frausche taal. Dergelijke afdeelingeu zouden moeten bestaan in onze menigvuldig» Onderwijs gestichten waar de boerendochters huu pensionnaat gaan doeu. Pie verhaalt in - Den Werkman - van gister vrijdag dat een persoon alhier in do Zwemkom is uitgcslibberd op bet cimen- ten gaanpad, dat bij op 't hoofd viel, het kwaadspel hoeft gewild eu aan de gevol gen bijna schielijk overleed, in den nacht na 't voorval. En wilt ge weten, geachte lezers, wie er de schuld van is, luistert 1 - De aüeenheer8ching, zegt onze Pie... Onder een bestuur van Evenredig n Stelsel zou men zulke zaken niet moeten - betreuren.... Voor alle zaken niet slechter dan alieenheersching Dus onder een bestuur vau Evenredig Stelsel guene ongelukken meer En de man die zulke dwaasheden uit kraamt wil aan groot en klein de les voorspellen Ja, wil Burgemeester eu Volksverte genwoordiger worden I... Wat zuilen wy nog al hooren en zien op 't einde dezer eeuw Geheel d'audere weke hebben de cbris- j teuo democraten de stad overstroomd met i een bladje om te melden dat Mijnheer r den nbbé Daons Brugge ging vereeren met eea nieuw bezoek. En lijk hun dat I niet voldoende scheen hiugeu zy daaren- boven nog plakkaten uit. De demokrateu waren er boven op 't Ging ter gelegenheid der komste van M. Ducds een leven zijn te Brugge Zoo- r veel te meer daar Mijnheer den abbé 1 giDg vergezeld zijn van oen groot muziek en van eene schaar kloeke strijders van Aalst, Gent., Antwerpen, Brussel, Ninove, enz. Die grrrooto feesto heeft nu plaats ge had. Hare inrichters en zullen ben zeker niet vele beloven over 't effekt dat zij op gausch de deftige bevolking gemaakt beeft. Spreekt ervan aan wie gij wilt. Gij en zult maar een dingen hooren Wat ellen dig dingen was dit toch Niet alleenlijk was 't ellendig maar droevig erbij. Trou wens, eeu mcnscb die bet priesterkleed draagt, alzoo ingescheept zien, doet altijd pijn aan 't berte als men geen priester hater is. Wel is waar, Mijnheer den abbé Daens en mag al lange geen misse meer doen, maar Diettemin draagt hij nog altijd het priesterkleed. 's Nuchtends, als M. Daens afgehaald wierd van de statie, waren er nieuwsgie rigen genoeg maar deelnemers in den stoet of eene toegenegene menigte, neen, dat niet. Een dertigtal turners, eenige trompetters, eeu boerenmuziek zonder grosse caisseeenige vaandels, en een bendeke nog geen honderd toe, Brugge lingen en vreemdelingen, al te gare gere kend. In 't midden stapte M. Dions. Onder de hoogmisse trok deze stoet naar de Kleiue Vischmarkt, waar Mijn heer dea abbé op eene tafel klauterde, tegen het D revet je en van daar een ser moen hield, vol uitvallen tegen de katho lieken. 't Is gewoonte. Maar, 't was bijzonderlijk s'acbter- noens dat de meeste feeste moest plaats hebben. Er ging in de Meersen eene nieuwe groene vlugge ingehuldigd worden en daarna zou het groote eu schooue stoet zijn, de stad rond. Hewel, ja'*, 't was entwat, den stoet een toeveel vrouwvolk, met 't haar op 't voorhoofd geplakt sommige hadden kinders op den arm dat vrouwvolk danste en sprong met gasten op wier wezen men den haat en den nijd kon lezen. Had het niet geweest van de tegen woordigheid van eenen priester aan 't hoofd dezer bende, men had voorzeker gepeisu op eenen stoet der rooden. 't Wa3 pij nabel om zien, om geen ander woord te gebruiken. Dat en was ons gedacht alleeno niet een gazetschrijver was van Brussel ge komen, op uitnoodiging der democraten, om de feeste te beschrijven. En ziet, die man, komende op de Statieplaatse, vraagt beleefd aan eenen groeneu turner, eenige inlichtingen, bijzonderlijk over een liedje dat zij zongcu op de air van O Van den Peereboom Voor alle ant woord krygt de brusselsche gazetschrij ver eene mande van de gemeenste scheld woorden naar het hoofd. Luie kasteel heer smeerlap -, nietweerd crapule - bastaard enz.enz l De gazetschrijver wist met den eersten keer hoe zwaar onze groenon wegen en hoe zij iemand aangaan die hen geen strooi in den weg legt en die zclvo op uitnoodiging van eenen groenen hoofd man Daar de - feeste gekomen was. 't Was inderdaad onder het gezang van O Van den Peereboomof vau iets dat er op trok, dat de democraten M. Daens naar de Statie geleid hebben in de Statie nam hij den trein voor Thourout, waar bij eene meeling ging geven ten voordeele van den kandidaat der ver- eenigde liberalen, socialisten en... chris- tenc-democraten, in do kiezing van zondag Ia de Statie, dansten vrouwvolk eu mannevolk rond Priester Daens, niet al zingende, maar al huilende. H Was walgelijk om zien, schrijft de brusselsche gazetschrijver, die per tank in goede betrekking is met Mynheer den abbé Daens. 't Is ook het gedacht van allen die de democratische feeste vaD zondag geheel of ten deele zagen. Mynheer den abbé Daens is 's avonds van Thourout naar Brugge weeregekeerd. 's Avonds, kwart voor den elven, kon men Mijnheer den abbé Daens, die nog altijd het priesterkleed droeg, met eenige democrate kopstukkeu, in bet Duilsch Bierhuisop de Groote Markt, zien trek ken... Eeu schoone en welgebruikte dag, waarlijk, voor eenen priester Wij wenschen dat do democraten nog dikwijls zulke feesten mochten inrichten. Zulke manifestation doen veel oogen opengaan en breDgeu eene algemeene verontweerdiging te wege zelfs onder de simpelste menschen, die hen met geene politieke bezighouden, maar zulk gedrag van eenen priester met verstomming aan schouwen. Zondag hebben de brugsche democra ten getoond wat zij zijn en wat zij kunnen. (Standaard van Vlaanderen.) kweeken. (Getrokken uit de gazet v«n Pie Daens van 5 October 1890). Onze lezers weten reeds, dat de aan- g staande Land- en Zitdag dit jaar plaats heeft te Kortrijk op Zondag 3 en Maandag 4 September. Binnen weinige dagen verschynt de oproep. Do heer A. Reynaert, burgemeester dor stat!eu de Z. Eerw. heer Do Gryse, pastoor-deken, hebben welwillend het eerevoorzitterschap aanvaard. Om het verblyf der Vlamingeu iu de stad der gulden Sporeu zoo aangenaam eu zoo nuttig mogelijk te maken, bereidt men verschillige wandelingen en feestelijk heden een bezoek naar den Groeniug- koulor, een avondfeest op de Groote Markt, euz. Beiaugiijlc Yooral zal de bespreking zijn van bet eeuwfeest van 1302, Vlaau- dereus hoogt* tijde. Men weuscht, dat er vele gedachten opgeworpen worden. Het uitvoerend comiteit zal dezelve met de meeste aandacht wikken en wegen. Twee groote vraagstukken verlieze men niet uit het oog 1° Van welken aard dient het gedenk- teeken te wezen 2° Welke feestelijkheden moeten de onthulling vergezellen en volgen Vlamingen, maakt u gereed 1 Kortrijk zal u gul en geestdriftig outvangen. Wie de eene of de andere inlichting verlangt, wende zich tot den algemeenen Schrijver des Landdags, M. Th. Sevens, Peterseliestraat, n° 21. Maandag lest was het grrrrrooote mee ting der kliek van Anker en Zonne, op de Zoutstraatpoort, in het poortje-De Windt. Nooit heeft men viezer vergadering bij gewoond Veronderstelt honderd kinde ren, vijftig kafféwijveu en vijf en twintig dronkebroeders aan de welke men belooft datwanneer de kt eemerskliek zal aan 't bewind komen, het geld van den Arme hen zal te grabbelen geworpen worden. Voegt daarbij het geroep en getier der geneveristen bijna allen kiezers des maan dags Wy zullen de bokken dood doec Wij zullen de dompers verdriuken enz., enz. Voegt nog daarbij dat meest al de toe hoorders.... ze kruipen hadden en zich schartten als of ze getingeld wa ren.... En ge zult oen gedacht hebben van die fameuze meetiug. Ieder wot dt vrij toegelaten en 't woord is vry zeggen de Topkesmannen. Doch dat belet niet dat een onzer vrien den, een manneke dat zich, uit nieuws gierigheid, tusscheu dat volkje had be geven, er zeer dapper moest van onder trek keu of 't was er op I Als do kleppers van Anker en Zonne denken dat het door zulke puike verga deringen is dat ze do catholieke kiezers voor hunuen troep zullen doen kiezen, dan zijn z'er vet meê 1 't Is misgepierd riep de kreemer en chef uit als hy van de vlooi-meeting terug kwam. Een vuurwerkplant. Eene aar dige plant voor hoven is het esschenkruid. Dictomnus fraxinella. Het esschenkruid is geene kamerplant, maar moet winter en zomer in den hof staan, waar noch vorst, noch sneeuw of regen haar hindert. Ze behoort thuis in het gematigde deel van ons werelddeel en heeft zich hier te lande volkomen geac climatiseerd. KaD deze plant reeds warm aanbevolen worden om bare hoogst sierlijke blade reu, die aan een esch doen denken en oneven gevind zijn, als zij in bloei slaat met groote witto of purperen blocmeUj wordt men niet mod haar te bewonderen. Bij nadero beschouwing blijkt ons, dat niet alleen de bloembladeren, maar ook de meeldraden, iu een woord de goheele plant eene bergplaats is van oliekliertjes. Is het nu heet, droog weer, zooals men dat in den blopitijd Juni verwach ten kan, dan vervliegt die olie en blijft, als het 's avonds zeer stil eu warm is, als een onzichtbaar wolkje boven en tusschen de ^laut haDgeu. Eeu enkel steksko is nu voldoende om eeu allerzonderlingst vuurwerk te voor schijn te roepen, 't Is alsof de geheele plant iu vlam eu rook opgaat, zonder nochtans in het minst beschadigd te wor den 't is blijkbaar een phosphorisch vuur. Deze aardige, voor anderen onbegrype- lijke verrassing kan men zynen vrienden meermalen bereiden, want na verloop van twee warmo dagen kan men gerust de proef herhalen. Deze zal volkomen geluk ken. als 't maar zoel weêr is. v - DE BEPIIDEIW van 't allerge- meousto en allerslechste volk die de schaudaiige carmagnole huilen, onzen Goddelykeu Zaligmaker vervloeken en trachten revolutie te maken, roepen Leve Daens als zij deu gewezen volks- vei legenwoordiger van Aalst ontmoe- ten. (Woorden overgedrukt uit den Bien du Feuple orgaan der christene demo craten van Luik). De Smei-du Naeyer, minister van fiDau ciën euz. het ontwerp van nieuwe kieswet ingooiend, 't welk de algeheele E. V. stelsel D'Hondt voorstelt, gelijk het wordt toegepast bij de Gemeentekiezingen. Voorden senaat zullen de arrondisse menten Aalst eu Audenaardc te samen kiezen, 't Hoofdbureel zal te Aalst geves tigd zyn. Ontbinding. Naar La Gazette meldt zou de Regeering ua de stemming Ier nieuwe kieswet,de Kamers ontbinden. De wetgevende kiczingen zouden plaats hebben op 1 of 8 October eu bij voorkeur deze laatste datum. Do w-tgevende kiezingen zouden io alle geval plaats hebben vóór de gemeente- kieziugen ten einde aan deze de politieke beteekenis te ontnemen, die ze dreigen te willen deu klassenstrijd niet 1 roepen zij. Nu, in een vlugschrift te Brugge versche nen bij C. Moeyart, leest men, bladz. 4. De rijken zien 't gevaar.... Hunne heerschappij is bedreigd.... Hunne uitbuitery zal ten einde zijn... De stormklok hoeft nood geklept... Al dat rijkmau heet loopt t' hoope... - De strijd vangt aan... Eu verder - De geldzak n schermt voor zyne heeischappij, en zijuo voorrechten en zyne vrijheid van uitbuitery. Op bladzijde 5 De geldmacht breken en hare heer schappij Hare woekerstochten beteugelen en strooperijen. - 't Volk komt op... De zee aan 't woelen... 't Zal springvloed zijn... Onweêrstaanbaar Als dat den klassenstrijd niet aanvuren is, wat is het dau IHlitari<itn 0nder den Pseud°- juiuittf»rn. mem van Janssone komt een militarist een vlugschrift in 't licht te geven,waarin bij poogt te bewij zen dat ons leger ten minste de helft zou moeten vermeerderd worden om ons tegen de mogelijke aanvallen van Frankrijk te verzetten. Frankrijk heeft het immers op België gemunt en reeds 13 maal heeft het beproefd ons land in te palmen. Wij zullen het niet betwisten, doch wij bcstatigen dat die 13 aanslagen altijd mislukt zijn door den tegenstand van Eugeland eu Duitschland welke met Oostenrijk en Rusland onze onafhanke lijkheid waarborgen. De laatste poging van Frankrijk dag- teekent, volgens Jansonne.van 1877-1878, dus 21 jaar geleden. Wij gelooven niet dat Frankrijk het op 't oogenblik zou durven wagen, want zijne inwendige tem poesten loveren kwaad spel genoeg. Maar laat ons nu aannemen dat de mogendheden die onze onafhankelijkheid waarborgen, Frankrijk zou laten begaan, 't is to zoggen,er in toestemmen dat België zou ingepalmd worden, wat zou ons leger, al ware het 3 maal sterker dau heden, dan toch wel vermogen tegen het Fransche leger dat, volgens Janssone zelf, tienmaal sterker is Laat ons dus berusten op do waarborg der mogendheden. België heeft slechts een leger noodig om de inwendige orde te bewaren. Een vrijwilligersleger, niemand gedwongen soldaat, is voldoende. En de millioenen die hierdoor jaarlijks zullen uitgespaard worden, zullen kunnen besteed worden tot verbetering van 't lot van werkman, boer en burger 1 Op 4 Februari 1896 zegde priester Daens in de Volkskamer Indien deze die gezag en verantwoor- b (lelijkheid hebben in de Kerk moesten b vinden dat ik dwale indien zij mij het b lieten weten in uitvoering van hunne b plichten en ondor hunne verantwoorde- lijkheid, dan zou ik liever verzaken b aan eene werking die ik goed denk, n liever dan mij aan doling bloot te b stellen door mijne weigering ran te ge- b hoorzamen. Reeds meer dan eens hebben zij die gezag en verantwoordelijkheid bebben in de Kerk, in uitvoering hunner plichten en onder hunne verantwoordelijkheid, aan priester Daens laten weten dat hij een dwaalspoor bewandelt, doch te vergeefs hij luistert er niet naar eu blijft het moed willig volgen. Bij zijne priesterwijding legde priester Daens zyne hand in die vau zijuen Bis schop, en zwoer Hem eu zijne wettige Opvolgers, eeuwige trouw en gehoorzaam heid. Op 4 februari 1896, herhaalde hij die belofte van gehoorzaamheid in de Volks kamer.Maar met die beloften bekreunt hij zich zoo zeer dat Z. H. Mgr Stillemans is verplicht geweest hem, om ongehoor zaamheid, het verbod te doen van de H. Mis op te dragen. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor het smeden espadrillenmakcrs machien- breisters Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen hal ven dag gelijk voor welk werk daglooners en fabriek werkers. v Aluminium wordt tegenwoordig op groote schaal bewerkt voor alle nijver- heidsdoelcinden en heeft zijne plaats ingenomen als een van de vijf of zes ban- delsmetaleo van do wereld. Gewicht oui gewicht is het alreeds goedkooper dan koper of tiu het is geschikt voor alle soorten vau kookgereedschap, wordt veel gebruikt in den scheepsbouw en is voor de metaalnijverheid een zeer kostelijk toevoegsel, in zoover de toevoeging van een weinig aluminium aan een gietsel van staal of koper zeer stevige uitslagen ver zekert. Goede meubelblink wordt gemaakt met gelijke hoeveelheden lijnzaadolie en terpentijn of spiritus dooreen te tnouge- len Men wrijft de meubels op met eenen wollen doek. Zeer Eerweerde Heer kanuuik Lucas, sekretaris van Monseigneur den Bisschop van Luik, heeft deu volgenden briet iu do gazetten van, Holland doen drukken Gij meldt mij dat do priester Daens uit België te Enschede eu te Hcugeloo zal optreden als spreker. Ik acht het noodzakelijk de katho lieken van Nederlaud te verwittigen, op dat de stem van M. Daens in dewoestyu roepe en ten minste geen gehoor viude bij de katholieken. a M. Daens geeft aan ons katholieken in België het droevig schouwspel van een priester, die in opstand is tegen zijnen bisschop, zijn godiag is in opene brieven door de BisscLopheu van Gent eu Biugge gelaakt. b Zonder vau het verleden te spreken, op dit oogenblik zijn mr Daens en zijuo volgelingen de boodgenooten der socia listen, radikalen en liberalen tegen hot katholiek ministerie, tegen de katholieke meerderheid. - Wanneer mr Daens van mr Vander- velde, den hoofdman der socialisten, spreekt, noemt hij hem zijn vriend en mr Yandervelde schreef heel onlangs dat de aanhangers van mr Daens de voorloopers ziju der socialisten en voor hen werken in Vlaanderen. Monseigneur den aartsbisschop van Utrecht heeft, van op den predikstoel, eene vermaning doen aflezen waarin hij ten volle het gedrag van M. Daens af- keuat eu verklaart dat zulke handelwijze een groot gevaar voor de zielen ople vert - en veel verergenis a geeft. Die trouwt een wijl voor heur schoon lijf, verliest het lijf en houdt hetwyf. VAN MIJLBEKE. De ja&rüjksche Bedevaart der Maat schappij De Wake Bboedees, zal plaats hebbeu op Dijnsdag 15 Augusti, zijnde (O. L. Vrouw Hemelvaart). Men zal vergadereu in de school der Zusters van de Moorselschebaan, ten 4 uren, om zich van daar stoetswijze muziek en zangers aan het hoofd naar de Grot te begeven, alwaar men vurige gebeden aan onze goede Moeder Maria zal opdragen om den zegen over hen en hunne familiöu af te smeeken. Daarna zal een E. P. Jesuiet ecuo korte aanspraak tot de menigte houden men verzekert ons dat het dit jaar iets bui tengewoon zal zyn. Het is waarlijk met genoegen dat wij moeten bestatigen het zeer troostend is, in dezen tijd van verleiding dat er nog zoovele brave werklieden gevonden wor den die openbaarlijk hunne godsdienstige gevoelens zonder menschelyk opzicht durven belyden. Wij raden onze lezers aan op dezen dag een bezoek aan Onzo Lieve Vrouw van Mijlbeko te brengen. van Reizigers, Klerken en Patroons. Zondag 13 Augusti, verplichtende stor ting voor de leden der Spaarkas, van 11 en half tot 12 en half uren. Bijtredingskaarten voor de algemeene vergadering der syndikaten vau gaosch het land, te Luik den 3 September, zul len ter beschikking liggen dor leden. Photographiën van den Praalstoet opname van den heer A. Palatzky, zijn ten Bureele van De Denderbode te ver krijgen. Degenen onzer lezers die er van begec- ren, kunnen zich van heden af laten in schrijven. Prijs der 14 verschillende groepen 20 fr.; 1 groep alleen 2 fr. per stuk. dienstdoende ApothekerZondag 13 Au gusti 1899, Mr Renneboog, Nieuw- straat. Dijnsdag 15 Augusti 1899, zijnde (O. L. V. Hemelvaart), Mr De Waele, Kerkstraat. Botenuai'kt.-- Heden z werden 628 klonteD botor ter markt ge bracht, wegende te samen 5020 kilos. TEN BUREELE van Den Den derbode schrijft men in op do Nieuwe Vlaamsche en Belgische Illustratie, Ueber Land und Meer, Illustrirte Welt, Alte und Neuc Welt, Lectures pour tous Tit- Bits, Straud Magasine, enz. Op aaovraag proefnummers gratis. AALST. Examen. Wij ver nemen dat Mejuffer Angèle Van den Bogaerdedochter van den heer F. L. Van den Bogaerde, Bestuurder onzer Ste delijke Muziekschool, het exaam van Regentes met de allergrootste onderschei ding komt te ondergaan. Bemerken wij dat Mejuffer Van den Bogaerde reeds in het bezit was van het diploma voor het lager onderwys.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2