Pol en Stant. Hopteelt en Hophandel. Van tak op tak. Onrechtveerdigheid. De E.V. zal den politieken strijd doen bedaren en er zal meer vrede en verdraagzaamheid onder de menschen heerschen, enz. enz. zoo leest men in 't Land van Aelst. Doodsbedreigingen. - Rousselare. Een vertoogschrift"^; Rechterlijke kronijk. *'T* LIBERA LISM US is eene vrijdenkerij ge worden. Eu 'l li- beralisnius kan niels dan SLECHT VOLK kwee ken (Getrokken uit dc gazet van Pie Daens van 5 October 1890). Drukwerk. Vrij vervoer van kiezers. Z0NDAGRUST. £3 Allerhande Nieuws. Pol komt met zijn aalstuk 't land afgereden en Stant wacht hem boven op de baan. Stant. Er zit nog kruim in, Polv .in den chanfaar dien gij daar uit voert. Pol.—Ja, Stant, •JL- 4 is g°e»ën hij heeft verschilligi maanden goed gestopt gestaan en 'k he' een goeië provisie raapbrood ingesmeten. Stant. 'k Had hem al in den neus van finder achter den boseh, Pol, en 't geen dat lament mankt in den neus, moet ook kracht dadig zijn op 't land. Pol. Dat en kan nie mankeren, Stant maar 't is van dees jaar pertikelier noodig van goed te vetten, want t loof zou kunnen kostelijk zijn. Stant. 't Klein bijzonderlijk staat te treuren, Pol, en 't en is Bedert acht dagen geen spier veranderd. Pol. Ja, Stant, de regen is er toch zoo noodig, en ge zoudt zeggen dat het niemeer •n kan regenen van zondig af zag het er uit om voor goed af te geven, en 't is nu al vrij dag en we zijn nog altijd even ver. Stant. En 't is vandaag al den eersten September, Pol, en binnen twee maand is den winter daar. Pol. 't Is precies daarom, Stant, dat 't jong loof waarschijnlijk nie veel meer en zal zijn en dat er moet gezorgd worden om 't eer ste gezaaide zoo zwaar te doen worden mo gelijk. Stant. En nn begint er overal bitter geklaagd te worden over gebrek aan water, Pol. 't Wordt een ware miserie, man op veel hoven zijn de klavers op, de meer- schen staan droog, de jonge klavers verdroo- gen op veel plaatsen, en hooi en graan moe ten van nn af vervoeiërd worden in de plaats van te mogen wachten tot in den winter. Stant. Wat dat een vlaag regen toch kan te weeg brengen, he Pol Pol. Och, Stant, en spreekt van geen vlaag mensch 't zou wel drij dagen moeten regenen om de vruchten te doen groeien. Stant. En toch nie aan te doen zijn, Pol, als af te wachten Pon. Jaja, Stant, en meê patiëntie voort doen en hopen dammen nen goeiën achter- weêrsjaar zullen hebben. Stant. 'k Heb onder den weg Pol, da ze alhier en aldaar al beginnen mest uit te voeren. Pol. 't Zal gaan tijd worden, Stant als 't God belieft, zullen wij de naaste week ook beginnen. Stant. Alxoo is 't altijd 't een achter 't ander, Pol, en staat er altijd werk voor de deur. Pol. En 't moet alzoo zijn, Stant nen mensch die niet en werkt is nen ongelnkkigen. Stant. En er zijn nochtans den dag van daag veel, Pol, die suudeu willen leveu den bonjour scheren zonder werken 1 Pol. Die soort heeft er altijd bestaan, Stant, maar t en verbetert toch niet 't menschdom is te veel nit op feesten en voya- gerea. Stant. g'En hoort tegenwoordig bijkans van anders nie meer sprekenPol 'k en ge loof niet dat er eenen zondag voorbij gaat dat er bij ons 't Aalst niet d'een of d'ander sociëteit nie hier of daar naartoe en trekt en een reisken van plezier en doet. Pol. 't Is de ziekte van den tijd, Stant, en da komt bijzonderlijk door 't groot gemak van voyageren naar Brussel gaan in oneen jongen tijd, da was een schrikkelijke korvée, want 't moest op de pootjes afgedaan worden maar tegenwoordig en ia 't maar een gapen en een gieten ge springt op 't konvooi en op min als een uur tijd storten z'u te Brussel af. Stant. En nog een ander oorzaak, Pol, dat is dat de menschen gemakkelijker hun centen verteren als vroeger voor veel men schen en heeft 't geld geen weerde niemeer, en er wordt nu gemakkelijker nen frank ver teerd als in vroeger jaren nen stuiver. Pol. Ons voorouders, Stant, en waren op anders nie uit als om een appelken tegen den dorst weg te leggen maar nu is 't van seffens o p op, als z'iets in hun bezit krijgen. Stant. En alzoo komt het, Pol, dat het in veel huishoudens sitoe miserie op tafel is, als d'een of d'ander ziekte afkomt, of als z'er eenige dagen gebrek aan werk is, of als er nen anderen tegenspoed komt. Pol. w'Hebben dat al zoo dikwijls onder •en gezeid, Stantzie nen keer wat dat er den dag vandaag geld in den drank en in de kleêrepracht gestoken wordt Stant. En 't komt alzoo ook, Pol, dat de gevoelens van geloof en religie verminderen onder 't volk z'en peizen op anders niets meer als op pralen en genieten Pol. En dat de huishoudelijke gevoelens meer en meer verslappen, Stant, en bijzon derlijk do plichten van de kinderen ten op zichte van hun ouders. Stant. Dat is een punt da schrikkelijk te wenschen laat, Pol 't is wreed lijk er de steden bijzonderlijk misbruiken bestaan onder de jonkheid van als ze kunnen wer ken en geld verdienen, ofwel trekken z'er van onder en werken ze voor hun eigen zeiven „r1 1I1. i-l Stant. Ja, Pol, iedereen begint bet meer en meer te zeggen dat die doncbisten toch zooveel kwaad doen en gedaan heblien en da ze waarlijk moeten bezeten zyn van Den hel- schen geest. Pol. Die tegen zijn geestelijke Overheid opstaat, Stant, en die brave en dienstdoende priesters durft aanvallen en beschimpen, die kan nie anders geleid zijn als door den duivel. Stant.Dat is te klaar om nit te leggen Pol maar dat is iets da nie genoog en kan gezeid en herhaald worden aan dj menschen, bijzonderlijk omdat die valsche en schijnhei lige doncbisten nog altijd meê de religie, eu meê onzen lieven Heer, en meê den Paus va n Komen durven afkomen, om aan de menschen te doen gelooven da ze voor 't goed werken en da ze zelf nog 't geloof in hun hert bewaard hebben 1 r Pol. Jamaar, Stant, dat is eeu aardig geloof zelle man Dat is een lijk dat van nen Luther of nen Kalvien of 't is gelijk van wel ken ketter, die allemaal pretenderen da ze geloof hebben, en zelf nog wel 't beste Stant. 't Is spijtig, he Pol, voor die kwibussen dat er maar oen geloof en is dat deugt en dat er buiten 't Roomsch katholiek geloof niets en is als leugen en bedrog. Pol. 't Is de veropenbaring van onzen lieven Heer zelf, Stant, en daar en kan gee- nen menscbelijken hoogmoed tegen op meê slimmigheid en drogredenen on valsche trok ken kunnen ze wel nen lichtgeloovigen en ontwetenden mensch bij den neus leiden, maar onzen lieven Heer bedriegen, Stant, dat en kan niemand nieten alwie die dat pro beert, bedriegt zijn eigen zeiven en zal aardig uitspelen Stant. Dat is kun affairen, Pol maar 't ware toch spijtig dat er nu nog eenen mensch naar de doncbisten luisterde en hem liet bedriegen Pol. Die tijd is voorbij, Stant de slech terikken en de krawatten die mogen z'hebl.en, maar de brave en deftige menschen keoron hun den rug 1 Stant. Alzoo moet het zijn, Polen tot binnen acht dagen. Pol. Ja, Stant, en leest nen vaderons voor den regen. Stant. Zonder mankeren, Pol. [jraar" Ten gevolge van het warme weder, wordt de hop dit jaar vroeger geplukt. Hierom heeft de Hop- commissie besloten dat de prijskampen op onze hopmerkt zullen plaats hebben op do volgende dagen 9 September 16 23 30 7 October. Wij hebben het eene onrechtveerdigheid jeheeten,namelijk, dat wanneer de catho- ieke candidaten te Aalst, in 't stelsel der E. V.. 29,999 stemmen zouden behaion eu de liberale candidaten 20,001, de zetels zouden verdeeld worden, 't is to zeggen.dat de twee partijen ieder 2 zetels zouden bekomen. Dus de catholieken met 9,999 stemmen meerderheid zouden maar juist zooveel zetels bekomen dan de liberalen. Men bcwere wat men wil 't is eene onrechtveerdigheid, zeggen wij. - Het spruit voort uit de ouverdeeld- beid der zetels, zegt Dendergalm men kan aan eene partij geen helft of vierde van een zetel geven. Dat bewijst hoegenaamd niet dat het geval hier hooger aangehaald geene onrechtveerdigheid is. In al de arrondissementen welke maar een klein getal representanten kiezen, zegt Dendergalm veder, zal hot zelfde zich voordoen, er is daar niets aan te n doen tenzij de kiesomschrijvingen merkelijk uit te breiden en dat is mis schien wel eene wijziging welke aan 't ontwerp van het gouvernement zal gebracht worden door 't gouvernement ofwel koopen zij hunne kosten bij hun eigene ouders, ofwel houden zij een groot deel van hunnen preê achter om te zwieren en te drin ken. Pol. En dat is g'keel dikwijls d'oorzaak van d'erremoei in sommige huishoudens, Stantmaar hoe schandalig en wraakroepend en is dat toch niet Vader en moeder hebben jaren lang dag en Dacht gewerkt en gezwoegd om hun kinderen te kunnen verzorgen en opbrengen, en als ze dan groot geworden zijn, loopen ze van huis weg of werkeu ze voor hun eigen zeiven Stant. Dat die fameuze ertisten die in hun gazetten en in hun meetingen 't volk op maken tegen de wettige Overheid en tegen de rijke menschen en tegen de priesters en tegen de kloosterlingen, dat die ertisten, zeg ik, meewerkten om aan de jonkheid zijn plichten t' helpen voorhonden en om ze op te wekken tot de nederigheid en tot d'onderdanigheid, da waar een ander werk als 't geen da ze nu verrichten De geest van de wereld is al slecht, eu hij wordt door d'omstandigheden nog altijd langs om slechter en die valsche volksvrienden gaan daar dan nog aan stooten meê nittevallen tegen 't geestelijk en tegen al watd'ordeen den welstand in de samenleving zon moeten verdedigen en versterken 1 Pol. 't Zijn droeve personnagies, Stant, en 't kwaad da Z9 doen, is verschrikkelijk groot; 'tis den weg banen, lijk den hoofd man der socialisten Vandervelde het in de kamers zegde, naar 't socialism us, en bijge volg naar den ondergang van Kerk eu Staat. Inderdaad, naar't schijnt, zou 't gou vernement de kiesomschrijving per pro vincie aannemen. De kiesomschrijving per provincie.... Wat moeilijkheden zullen hiermeê niet gepaard gaan De partijen in eeue gausche provincie die zicb zullen moeten verstaan over de candidaturen.De kiezers hebben overal de zelfde bclaugen niet. De bewoners van 't noorden van Oost- Vlaanderen b. v. hebben andere belangen dan de bewoners van het zuiden. De landbouwers van 't Land van Waes heb ben andere belangen te doeu verdedigen dan dezen van 't Meetjesland, 'tLand van Aalst en 't Land van Audenaardc.... En de steden Geut, Aalst, St. Nicolaas, Dendermonde, Audenaardc enz. hebben verschillige belangen.... Hoe dau allen tot accoord gebracht En men bemerke wel dat de provinciale kiesomschrijving niet beletten kan, dat een merkelijk deel stemmen eener partij niet vertegenwoordigd weze, gelijk in 't geval hier hooger besproken. Men voege hierbij nog de moeilijk heden van uitvoering die aan de provin ciale kiesomschrijving zullen verbonden zijn en men zal met ons bekennen dat zij de zaak der E. V. nog meer verbrodden zal. In 't laud van Mexico vindt men e6ne kobbe of spinnekop dio wonderlijk spint. De kobben van alhier en elders maken wel schoon werk, maar de draad van hunne webben, ragen of netten is centoo- nig zilverachtig-grauw. Die mexikaausche spinuekop, integen deel, spint allerschoonste webben in drie kleuren, te weten deze van het belgiscb vaandel rood, geel en zwart en dat met eene kunst die door de natuurkundi gen bewonderensweerdig geheeten wordt. ftIIZIP socialisten zijn razend kwaad omdat zij hunne libe rale bondgenoten bijna overal zijn kwijt geraakt. De overgroote meerderheid der libe ralen en meest al de liberale dagbladen draaien de rooden den rug toe. Waarom?... Omdat de rooden van do E. V. niet willen De Flandre libérale valt f.-l uit tegen de socialisten en heet ze mannen zonder woord waar geen staat op te maken is. De socialisten van hunnen kant zwijgen ook niet en krijten de liberalen uit voor ondankbaren, verkochten, verraders, sla ven, enz., enz Leeuwke Plancquaert in zijn Recht - verwijt ons, zegt Vooruit, dat wij verraad plegen omdat wij de E. V. verstooten. 7 Recht laat verder doorstralen, zegt Vooruit uog, dat zijne gekozenen den kant zullen houden van de behouders, omdat hunne wederzijdsche programma's reel punten vau overeenkomst hebben t' Is gemeend of is 't maar schijn In alle geval de socialisten zijn volgens Leeuwke Plancquaert verraders.^.... en hij doet met hun Diet meer meê. De helden van Chipka alleen loopen nog aan den rooden leiband, 't is ce zeg gen, blijven Dog de speelpoppen der socia listen 1.... Maar o wraakzucht Stedelijke Werkbeurs van Aalst Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor liet smeden; 1 leerjongen voor de boekbin derij espadrillenmakers machienbrei- sters. Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen halven dag gelijk voor welk werk daglooners en fabriek werkers. Dus de heldeu van Chipka zijn onder anderen voor de E. V. omdat zij ons, vol gens hen, den vrede brengen zal. Maar waarom als de helden zoo zeer den vrede wenschen, stoken ze dan ge durig den oorlog?... Waarom prediken zij gedurig den klassenstrijd, hitsen zij de armen tegen den rijken op Waarom als de helden zoo zeer voor den vrede zijn dan die woedende laster lijke en beleedigende aanvallen tegen Z. II. Mgr Stillemans, tegen ODzen Z. E. II. Pastoor-Deken Raemdoock, tegen de EE. HH. Ponnet, Rombaut, Mys, Onder- Êastoors,tegen MM. Woeste, Gheeraerdts, urgemcester, Meert en De Gheest, Sche penen, Ach. Eemao, Alex. Van de Velde, Gemeenteraadsleden enz. enz. Ja, waarom als de helden den vrede wenschen eu willen, geven zij dan 't voor beeld niet en staken zij hunne aanvallen niet Maar neen, heersch- en wraakzucht hebben hun verstand beneveld I... - De kleinhandelaars zijn woeke raars. Zij zijn niet alleen onuuttig, maar schadelijk. Hoe rapper zij verdwijnen zullen, hoe beter 1 Zoo schreef het socialistisch blad Voor uit in April 1894. Over veertien dagen slechts laz^a wy nog iu hetzelfde blad - dat de kleinhandel 'cowel als de kleine eigendom onvermijdelijk bestemd wareu om te verdwijnen. Alzoo is 't dat de socialisten denken over de kleine neringdoeners en hoe vurig zij ze beminnen. Voor de eerste maal sedert 1830, werden io onze Volkskamer doodsbedreigingen uitgebracht tegen de leden en dit om drukking to oefenen op hun geweten, zegt M. Lorand. 't Is socialist Branquart, onlaDgs to Zoningen verkozen die ze uitbracht als volgt volgens 't beknopt verslag Ouzo strijd tegen U deed lijken vallen op al de wegen van België Nooit deed eene regeering er zooveel vallen als de katholieken We zijn boreid om den strijd aan te gaan, doch hij zal gevoerd worden op de wijze gisteren door Smeets aange- - duid namelijk de .eerste onder u, die n getroffen zullen worden als antwoord op de eerste slachtoffers onder ons, - zullen wellicht in den schoot van het parlement getroffen worden. (Herige uitroepingen). De heer Voorzitter. M. Branquart, gij hebt het recht niet zulko taal té voeren. Jl. Branquart. Ik ben Diet gewoon in het parlement te spreken. M. Caeluwacrt. Er zullen gijzelaars zijn. M. Van der Bruggen, Minister van Landbouw. Wij zullen dus in staat van wettige zelfverdediging zijn. Zoo verre hebben de socialisten het gebracht. 't Is klaar ze willen de revolutie met haar gevolg van moorderijen en brand- Btichtmgen. Tol meerder bewys willen wij aanhalen w it Demblon op eone vergadering te Biussol zegde Ik zal mij evenwel onderwerpen aan de beslissingen van den algemeenen raad-, maar ik zeg tot zekere koninklijke families teel op te passen dat zij den weg van het ballingschap niet moeten inslaan, terwijl achter hunnen rug de zon der republiek oprijst Geen verdere uitleg is noodig, niet waar, geachte lezers, 't is klaar en duide lijk genoeg 1 De held van Chipka die nu heden den handlanger der socialisten is geworden, schreef op 31 Mei 1891 in 't Land van Aelst Het blijkt te Gent«Al wie Socialist is, blijft uit de Kerk, hij en zijn vrouw en zijn kinderen. Op éen Parochie van Gent zijn dees jaar 200 Communiën min geweest.... 't Socialismns wordt de wreede pest en de schrikkelijke plaag Wat is er verklaard te Gent door de socialisten 't Zal onze wraak zijn, den doodstrijd der Papen te zien.... Wij zullen de Kerk en de Priesters doen verdwij nen. De Socialisten haten den Godsdienst zij hebben God verworpsn, zij verzaken aan de hoop, aan 't geluk van het andere leven. Te Luik riep in 1886 een kopstuk der Socia listen Mannen, gij hebt op de rijkdommen dezer stad evenveel recht als de anderen, neemt ze dan; zoo niet, gij zijt lafaards.... Onze leus is de leus der Fransche Revolutie. Wij willen de Kerk verpletteren, den Adel en de Burgerij. Zoo spreekt de Sekte der Socia listen, die overal 't werkvolk verovert dat wankeltin zijn Geloof.... Eu die socialisten zouden bier de be staande toestanden in zako van Gods dienst eerbiedigen. De uilen der Chipkakliek kunnen dat gelooven maar wij, catholieken niet De postzegels, die sedert 50jaar.„ België ingebracht zijn, (1849) naden hunnen oorsprong in de XVIIe eeuw. In Frankrijk, als koning Lodewijk dc XIVd# afwezig was van het hof,verschaften dezen die zijp gevolg uitmieken, zich stempels die zij op de brieven deden, welke zij naar Parijs verzonden opdat de boden zijner Hoogmogendheid ze zouden ont vangen en medegedragen hebben. De eerste postzegels waren anders Diet dan een biljetje met de woorden Draagloon betaald. - Zulk biljetje kostte eenen stuiver voor de brieven die binnen de stad Parijs moes ten gedragen worden. Het eerste reglement zegt- De post bedienden zullen de brieven beginnen te dragen den 18 augusti 1653. De zegels gelijk zij nu zijn werden in Engeland uitgevonden, 't zij door sir Rowland-Hill, 't zij door een Schotscben boekhandelaar met name James Ciial- mer, over gewillig 50 jaar. Er bestaan tegenwoordig bij de 35000 verschillige soorten van postzegels. De liefhebbers geven er somtijds veel geld yoor twee soorten worden 4000 frank ieder verkocht, drie andere 2000 fr. en vijf-en-twintig soorten 500 fr. Vele aude- ren gaan tot 100 fr. stuk. Men weet dat deopgeschorste zondag te Rousselare priester Daons, meeting gaf. De Werkman van gister vrijdag, vaart in razende woede uit tegen De Landbouwer dier stad, omdat hij 't vol gende meèdeelt over het onthaal dat priester Daens te beurt viel Wij zullen maar zwijgen, zegt De Landbouwer over den zoogezegden stoet, die de bijzonderste straten van stad doortrokken heeft. Het was wal- gelijk en levens droevig om zien het schouwspel van dat eerbiedweerdig priesterskleed te midden dier bende uit- n gelatene vrouwspersonen en huilende socialisten en schavuiten voor 't meer dere deel vreemdelingen, 7 zij ter eere van Rousselare gezeid. In den Café des Arts, eene gekende liberale herberg, heeft Pastor Daeus gesproken met het gemak dat iemand verkrijgt wanneer hij honderd maal 's jaars hetzelfde liedje moest zingen. Ook werd hij menigmaal onderbroken door dc toejuichingen van de aanwe zigen, waarvan nogmaals meer dau de helft aanwezigen waren, gekomen meest al uit nieuwsgierigheid. Verder bestatigt De Landbouwer dat de opgeschorste, als gewoonlijk uitviel tegen de dienstdoende priesters, tegen H.H. onze Bisschoppen euz.. Aide dienst doende priesters dcugon niet, hij, priester Daens alleen deugt..,. Over de liberalen en socialisten sprak priester Daens weer geen woord, maar ook 'tzijn zijne bondgenooten.... Het is hoogst waarschijnlijk dat de prachtwagons weldra afgeschaft en de wagons van le klas heringevoerd zullen worden. Het cliënteel van de eerste wordt ge durig kleiner en dat van de tweede klas breidt zich zoo zeer uit dat men geen rij tuigen genoeg kan maken. De groene socialisten die ten getalle van 21 werden veroordeeld door 't Vredegerecht onzer Stad tot 5 fr. boete, wegens het houden van ongeoor loofde bctoogingen, waren in beroep ge gaan. De Rechtbank van Dendermonde heeft de vonnissen van onzen heer Vrede rechter bekrachtigd.Dc 21 groenen blijven dus veroordeeld de eenen voorwaardelijk de andere onvoorwaardelijk. onze catholieko vrienden ter ouderteeke- aangeboden. Dit vertoogschrift is gericht tot onze gekozene heeren Senateurs en Volksvertegenwoordigers eu verzoekt hen de E. V. te verwerpen als noodlottig voor decatboliekc partij eu schadelijk aan ons Arrondissement van Aalst. Wij deelen de vertaling van 't verzoek schrift niet meê, omdat de beweegreden er in vervat, reeds in verscheidene arti kels van Den Denderbode zijn vooruit gezet geworden. In De Landbouw van Gent staan nu dan brieven van Landbouwers die han delen over de nieuw to maken jachtwet. In liet laatste nummer staat er een schrij ven van eeuen landbouwer die wel tc rechte vraagt dat de boer hem niet alleen tegen de konijnen zou mogen verweereu maar ook wel tegen de hazen en tegen de kraaien, welke te beginnen met October in zulke groote kudden dagelijks afkomen en al delate zaaiÏDgen uitpikken en aldns vernietigen. Dat is recht eu redelijk. 't ZAL niet ongepast zijn heden eens te herinneren wat 7 Land van Aelst schreef op 7 Juni 1891 Volksstemming. 't Is aardig, 't is drollig, 't is vies de liberale druk- - pers van Aelst wil nu plebiciet, volks- stemming over alles daarbij strikte rechtveerdigo verdeeling van plaatsen - en bedieningen.... Rechtveerdig deelen - eu als de liberalen aan 't hoofd komen, niets voor den katholiek... Slim zijn is ook eene kunst... maar de Katho- liekeu kunnen ook vroeg opstaan. Niet waar, geachte lezers, die regels van 't Land van Aelst van 1891 komen goed te pas als antwoord aau 7 Land van Aelst van 1899 Moord te Brussel. De soldaat Walmacq is door den krijgs raad van Brabant tot leveuslangen dwang arbeid veroordeeld. Bij het uitspreken van het vonnis, werd er aan het einde der zaal gejouw gehoord. Priesterlijke benoemingen. Zijn pastoor beuoemdte S' Martons-Leerne, de E. H. Marimau, pastoor te Iluudelgem te Hundelgem, de E. II. De Clerck, ouder pastoor te Schellebelle. De socialisten der volkskamer ontzien mets meer. Dijusdag had gezel Smeets voor de zitting in de Kamer plaats genomen en gelijk iu eeue roede kroeg zijne pijp ontsteken. Met genoegen blies bij de blauwe wolkjes uaar den plafoD. Dat ontbrak er nog, na de kwaaèjon- gensstreken die de rooden in Juni 11. uitgesteken. Korte Zoutstraat, 31, Aalst, zijn te beko men allerhande boek- en steendrukwer kon, zooals plakkaarten voor notarissen en deurwaarders, plakkaarten voor ker missen, prijskampen, enz. rekeniugen vrachtbrieven, wissels, ontvangstbewijzen, programma's voor maatschappijen en allerhaude feesten, briefomslagen, visiet- of bezoekkaartjes, doodbeeldekens en al ander drukwerk voor handel en nijver heid, voor openbare bestureD, enz., enz. Allerbeste uitvoering en genadige prijzen. Herziening der Grondwet. Hot voorstel der herziening van 't art. 47 onzer Grondwet door de socialisten ter Volkskamer ingediend, is na eenen bijna eindeloozen redetwist verworpen met 59 stemmen tegen 31 en 4 onthoudingen (MM. Coifs, Mesens, Mousset cn Carton. Do socialisten vragen die herziening om het zuiver algemeeu stemrecht op 21 jaar te kunnen invoeren. Bericht aan de Landverhuizers. - Al onze landgenooten, die het land willen verlateü,worden dringend verzocht de Maatschappij St. Raphaël te raadple gen, wier ondervinding, belangloosheid en talrijke betrekkingen in alle vreemde landen hun van het grootste nut kunnen zijn. Vooraleer zulk een belangrijk be sluit te nemen, dat zij haar eerst raad plegen over de kansen van welgelukkeo die zij daar kunnen tegenkomen. Zoo zullen zij menige droevige teleurstelling voorkomen. De landverhuizers kunnen zich nog tot deze Maatschappij wenden van a hetgene de reis aangaat en kunnen aan bevelingen verkrijgen voor hare vertegen woordigers in vreemde landen. Al deze diensten zullen hun gralis be wezen worden, op de belanglooste wijze, hetzij door den 3lgemeenen secretaris, Graaf Waldbott, Buxheim, Souabe, in Beieren, hetzij door den adjunkt-secre- taris, M. St. d'Ydewalle, to St. Andries bij Brugge. Voor het spoorwegpersoneel. M. Liebaert, d. d. minister vod spoor wegen, heefteen paar goede, maatregelen geuomen ten voordeele van het per soneel, De titularissen pointeurs der midden- werkhuizen zullen voortaan per maand betaald worden. De voorloopige baanwerkers, die ge woonlijk 's winters doorgezonden worden, zullen voortaan boven alle andere candi daten den voorkeur hebben voor do plaats van warmbusplaatsers. Het koninklijk besluit van 24juni 1896 op kosteloos vervoer van kiezers is inge trokken en door de volgende bepalingen vervangen Ait. 1. Vrij vervoer in 3° klas is ver leend aan algemeene kiezers en aan pro vincie- en gemeentekiezers 1° Die niet meer metterwoon gevestigd zijn in de gemeente waar zij moeten stem men 2° Die twee verblijfplaatsen hebben en, om te stemmen, van ae eene naar de andere moeten gaan 3° Die werkman zijn en, voor hun arbeid, naar eene an dere gemeente bianen- of buitenlands hebben moeten gaan. Art. 2. Om vrij verkeer te bekomen moeien de kiezers, ten kantore van ver trek, een bewijs afgeven en hunnen kies- brief toonen. Door het gemeentebestnur van de ver blijfplaats vau den kiezer, wordt aan de zen, met zyuen kiesbrief, het bewijs af gegeven. Zijn onderpastoor benoemd te Schellebelle, i E. H. D'Haese, oud-missionnaris in Congo; op S' Joaones-Baptista te Gent, de E. U. Wil- locq, onderpastoor op Su Coleta aldaar op Sl Joseph te Aalst (3° plaats), de E. H. Sau- dan, professor te Ninove bij de Zusters van Liefde te Gent, de E. H. Van den Berghe, professor van poësis te Geerardsbergen. De E. II. Maenhout, onderpastoor op Sl Joannes-Baptista te Gent, is directeur be noemd der Broeders van Liefde te Selzate. Zijn professor benoemdte Geerardsbergen, de E. H. Soens, S. T. B.; te Ninove, de E. H. Van Vlierbergh, priester in het Seminarie in S' Jozefsgesticht te S' Nicolaas, in vervan ging van den E. H. Standaert, die naar do miBsiën van Amerika vertrekt, de E. H. De Brnyne, surveillant te Ronse te Ronse, de E. H. Bchollaert, priester in het Seminarie te Deynze, de E. H. Van der Meulen, priester in het Seminarie. dienstdoende Apotheker Zondag 3 Sep tember 1899, Mr Callebaut, Boter markt. Do ter marktHeden werden 519 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4150 kilos. j T BT7B.EELE van Den Den derbode schrijft men in op de Nieuwe V laamsche eu Belgische Illustratie, Ueber Land und Meer, Illustrirte Welt, Alte und Neue Welt, Lectures pour tous Tit- Bits, Strand Magasine, enz. Op aanvraag proefnummers gratis. AALST. De Turnaf- deeling Willen is Kunnen der Patronage vau St. Joseph heeft "in den prijskamp uitge schreven door den Bond der katholieke Turnmaatschappijen van België, en welke plaats ge had heeft te Binche, Zondag en Maandag 11., de volgende prijzen behaald Eerste prijs Opgelegde oefeningen. Eerste prijs Vrije oefeningen. Eerste prijs Oefeningen met het geweer. Tweede prijs .-Oefeningen aan toestellen. Hulde aan onze dappere werkmans- jongens van Schaerbeek. Hulde aan hunne ievervollo bestuur ders M. And ré De Waegenaere on L. Teirlinckx. Aalst. De genaamde Van der Cammen Prosper, werkman bij M. Amand D'Hondt, zeepzieder alhier, kwam met een kamion ledige kuipen van Gent ge reden. Aan de Kepperstraat, te Oordegem jebomen, vroeg hem een onbekende of iij op den kamion mocht komen zitten zulks werd hem toogestaan. Vauder Cam men zag onderweg dat de kerel eene beurs met ongeveer honderd frank uit eene ledige kuip stool. Hij hield den dief in 't oog en aau de herberg van Petrus De Swaef gekomen, noodigde hij hem uit om een glas bier te gaan drinken. De dief aanvaardde, doch nauwelijks verliet hij den kamion of hij werd door Vander Cam men vastgegrepen, het gestolen geld ont nomen, aan handen eu voeten gebonden en op don kamion gelegd vervolgens bracht hij den scbelm naar ons politie- bureel. De kerel werd herkend voor zeke ren Deloon Jan, geboren te Leuven, weg gejaagd uit het leger hij heeft reeds der tien vcroordeeliogen oudergaan voor op stand tegen de policie en zedenschennis. In vooruitzicht van mogelijke woe lingen is de politie van Brussel alle avonden, te beginnen van 7 uren, gecon signeerd. Ook zijn de bewoners der Koninklijke straat officieus aanzocht, hunne winkelramen te sluiten. Maandag is er op den Dok to Gent, in tegenwoordigheid van verscheidene ingenieurs, eene proef genomen met het toestel, onlaDgs door M. C. Maillot uit- Deze proef alhoewel op kleine schaal ingericht, heeft aan alle verwachting beantwoord. De ingenieurs hebben, in eeno boot gezeten, van op de oppervlakte des waters, op drie meters diepte, en dit zelfa iu troebel water, verscheidene kleine voorwerpen, zooals ean pennemos, een lotlood, ja zelfs een speldnagel, met iloote oog, op den bodem zien liggen. Dit toestel schynt van groot nut te wezen, vooral als het op groote schaal zal inge richt zijn. Op de Waterlooschen steenweg te St. Gilles, bij Brussel woont zekere H., een eerste dronkaard on porceleinkoop- man, te samen met de weduwe X., welke, wanneer hij gedronken heeft, dikwijls slagen krygt. Woensdag avond hadden de twee weêr ruzie en H. vond nu niets beter dan in den winkel al de breekwaar in stukken te slaan. De weduwe en hare 16jarige dochter deden al wat mogelijk was, om do potien en pannen te redden. Daar de dronkaard nu weêr vouw X. te lijve viel, nam de dochter een fleschken vitriool en wierp hem den inhoud in het aangezicht. H. viel luid schreeuwend op den grond en werd met zware brandwonden naar het gasthuis gebracht. Het joDge meisje werd in het politie- bureel ondervraagd en vrygelaten.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2