CONGRES der neringdoeners. De honig in de oudheid. Een en ander. De socialisten "KJ? !et T LIBERA- L1SMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li beralism us kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 October 1890). Provinciale Tentoonstelling Onze Landbouwscholen. Catholieke Vereeniging. Gemeentekiezingen Hopteelt en Hophandel. Allerhande Nieuws. Holland. Wij ontvangen schrijft Het Handels blad n van Antwerpen de beste inlichtin- §en over het congres der neringdoeners, at in onze stad binnen acht dagen wordt geopend. Het welgelukken van dit Congres is van heden af verzekerd. Van de vier afdeelingen worden er drie voorgezeten door oud-ministers, MM. Schollaert, Cooreman en De Bruyn. Parlementsleden uit naburige landen en officieele vertegenwoordigers uit den vreemde, zullen de werkzaamheden van het Congres volgen. Ziedaar eene vlucht, die zelfs de stout ste verwachtingen der inrichters over treft. Men weet dat de zittingen in het pro vinciaal gouvernemont gehouden worden de achtbare gouverneur der provincie is een der wakkerste voorstaanders van het Congres. De beteekenis van dit Congres, voor de belangen der neringdoeners en der kleine burgerij, is zoo groot dat wij niet aandringen bij onze lezers om de werk zaamheden aandachtig te volgen. Al wie zijne belangen goed verstaat, zal als werkend lid willen deelmaken van dit parlement der neringdoeners. Men zal daar practisch en met gezon den zin de middelen zoeken,om de belang wekkende klas van burgers to beschermen en vooruit te helpen. Dat alle lieden van goeden wil dus meêwerken. Men zegge niet o, van die congressen komt niemendal 1 Hier is dat het geval niet. Congressen van diplomaten en geleerden zijn veelal ondoelmatig,om dat het niets zijn dan woorden, woorden, woorden. Hier zijn het allen menschen die hun bestaan en hunne toekomst moeten red den en verzekeren, en daarom verwachten wü van hen daden, daden, daden. Dat nectar en ambrozijn niets anders dan uit honig bereide dranken waren is 'reeds lang uitgemaakt. De Grieksche go den dronken dus, evenals hunne Ger- maansche verwanten, mede. Vóór de invoering van den wijnbouw in Hellas en Tracië werd Dionysos als de god der mede beschouwd. Volgens een overoude legende heeft Dionysos den honig en zyn gebruik ont dekt. De ouden kenden geen zoeter en aangenamer voedsel dan houig. Men at honig, dronk uit honig bereide dranken en gebruikte hem in plaats van suiker. Ook werd den Israëlieten door Jehova een land aangewezen overvloei ende van melk en honig. Volgens de dichters leefden de menschen in de geluk zaligen, gouden eeuw alleen van honig. De honig werd ook als zuiveringsmiddel gebruikt en het geloof aan zijne, de ge zondheid bevorderende eigenschappen, was niet alleen in de oude tijden alge meen verbreid, maar heeft zich zelfs nog heden ten dagen bij het volk staande ge houden. De wijsgeeren Democritus en Pythago ras prezen hunnen leerlingen het gebruik van honig aan, en gingen hun daarin voor. De eerste gaf op de vraag hoe kan men zijn lichaam gezond houden ten antwoord: uitwendig olie gebruikt. Dat de honig zeer dikwijls als genees middel werd aangewend, bewijzen eenige daarop betrekking hebbende bijbelspreu ken en de talrijke recepten der Grieksche geneesheeren. Hij deed bij koorts, tering en ontsteking van het borstvlies uitste kende diensten. Zij die door een aanval van beroerte waren getroffen r moesten honig gebruiken. Oogontstekingen ver dwenen door bestrijkingen met bonigzalf en de trapezuntische honig kon zelfs, vol gens Aristoteles, vallende ziekte genezen. Ook bij vele andere volken stond de honig in hoog aanzien. Zoo luid bijvoor beeld een finsch lied Bie, gij wereld vogeltje, vlieg ver weg over negen zeeën, over de maan, over de zon, achter de sterren des hemels, nevens de as van den hemelwagen vlieg in den kelder des Scheppers, in de voorraadkamer des Al- machtigen en breng ons met uwe vleugels artseny en met uwen mond honig voor boosaardige wonden, veroorzaakt door het vuur en door het zwaar. Het gebruik van honig voor het inbal- semen werd bet eerst in het Oosten toe gepast. Ook de oude Egyptenaren bedek ten de lijken eerst met was en legden ze dan in honig. De honig werd beschouwd als het eerste voedsel van godenkiuderen. Volgens de sage werd den pasgeboren Zeus door bieënhonig opgebrachteen andere overlevering vermeldt, dat de eer ste honigdauw by zyne geboorte op de aarde viel De oude Hebreeërs gaven aan pasge boren kinderen boter en honig te eten, want zij geloofden, dat de kinderen daar door verstandig on deugdzaam werden. Ook de eerste christenen gaven aan de kinderen, wanneer deze werden gedoopt, honig en melk. Een Duitsch kinderverhaal maakt mel ding van de bieënkoningin, die zich op den mond van haren gunsteling neerzet; hij, die door haar in slaap wordt gebracht, geldt als eeo gelukskind. Alles te samen genomen, is het dus niet te verwonderen, dat de iionigdrank» of mede of nectar en ambrozijn bij de ouden als godenspijs werd beschouwd. (N. Bakje. O.) Tegen de geneverplaag. De antialcouolische Bond van het witte kruis komt zijne leden en 't publiek in 't alge meen uit te noodigon het glasje genever dat men gewoonlijk de werklieden gunt te vervangen door eene tas koffie of een glas bier. Een afdoende middel om di h- ilzame hervorming te verwezenlijken, is van geen genever in huis te hebben op die wijze zal men niet geneigd zyn hem aan te bie den. De Bond doet bemerken dat de alcohol of 't glasje genever ten andere den eetlust niet verwekt noch spijsverteerend is hij voedt niet, hij verwarmt niet en is, inte gendeel, bijzonder gevaarlijk des winters. Razernij. De hoogere gezondheids raad heeft de kwestie der razernij onder zocht op bevel des minister en besloten dat de muilband noodig is, zelfs voor de honden die aan den band geleid worden. Uitzondering wordt gemaakt voor de jacht- en herdershonden welke kudden vee bewaken. In de gemeenten waar geen schuthok is, moeten de ongemuilbande honden on- middelyk afgemaakt worden. Het toezicht moet niet alleen uitge oefend worden door de plaatselijke politie, maar ook door de agenten, afhangende van de Staats- en provinciebesturen, als boschwachters, douaniers, baanwachters, enz. Het ware ook gepast de belasting op de honden te verhoogen, behalve voor de werkhonden. rendum, x. a. w. een beroep op 't land. De liberale Gazette van Brussel maakt hierover de volgende bemerkingen Maar sapristi, moet men hun dus ge durig herhalen dat, op 't oogenblik, het land de meervoudige stemming is Van twee zaken eene nogthans of wel de meervoudige stemming is de ware cn loyale uitdrukking van den wil dos lands, in dit geval, waarom veroordeelen de socialisten haar als een bedrieglijk en onrechtveerdig regiem Of wel indien zo het bedriegelijk en onrechtveerdig regiem is dat zij beweren, hoe komt het dat zij ze willen gebruiken om den wil des lands te kennen Men verklaart dat de meervoudige stemming een rot stelsel is, en 't is aan die verrotting dat men het advies van 't laud vraagt. Versta niet goed. Flrilkwprk Ter drukkerij van UKWC1 Den Denderbode, Korte Zoutstraat, 31, Aalst, zyn te beko men allerhande boek- en steendrukwer ken, zoóals plakkaarten voor notarissen en deurwaarders, plakkaarten voor ker missen, prijskampen, enz. rekeningen, vrachtbrieven, wissels, ontvangstbewijzen, programma's voor maatschappijen en allerhande feesten, briefomslagen, visiet- of bezoekkaartjes, doodbeeldekens en al ander drukwerk voor handel en nijver heid, voor openbare besturen, enz., enz. Allerbeste uitvoering en genadige prijzen Brandnetels tegen bloedarmoede. De Zweedsche onderzoeker D* Hjalmar Ageur beveelt, volgens eigen waarnemin gen, brandnetels aan als geneesmiddels tegen bloedarmoede (anemie). Reeds se dert langen tijd zijnjjde brandnetels in Zweden een zeer gezocht en algemeen verbreid geneesmiddel tegen deze kwaal. Men gebruikt hoofdzakelijk" de gewone brandnetel (Urtica dioicadoch eene andere soort (Urtica ürens) bezit dezelf de eigenschappen. Van de wortels en stengels met halfgesloten bladeren, die bij voorkeur in het voorjaar verzameld moeten worden, wordt in verschen toe stand een .soep gekookt en in gedroogden toestand een afkooksel bereid (een hand vol op een halveu liter water) en om] de een of twee dagen verscheidene kopjes daarvan gebruikt. Dr Ageur verklaart hieimede de gun stigste uitslagen verkregen te hebben. In elk geval, is 't middel onschadelijk en goedkoop en kost weinig moeite, zoodat het althans licht te beproeven is. De Volkskamer heeft dynsdag de algemeene beraadslaging aangevangen over de nieuwo kieswet die de E. V. in voert. Statistieken. Volgens de opgemaakte statistieken zijn er in 820,000 landbouw-exploitatiën van min der dan 5 hectaren groot en slechts 90,000 van grootere oppervlakte. Men treft,anderzijds, ten onzent 500,000 eigenaars aan, kleine en groote ondereen, doch grootendcels kleine. Eindelijk staan er in België 1,332,796 huizen voor eene bevolking van 6 millioen 500 duizend inwoners. Gezondheid van den Heiligen Vader. M. baron Cbaimol, geheim kamerheer, is dezer dagen van Rome teruggekeerd. Sinds meer dan 21 jaar aan de pauselijke omgeving verbonden, komt deze schier dagelijks in de nabijheid van Z. H. Ondervraagd naar do gezondheid van Z. H. Leo XIII, werd mij verzekerd, dat de gezondheidstoestand van het Doorluch tig Hoofd der Kerk uitmuntend genoemd kan worden. Men kan alle hoop hebben dat Leo XIII nog wel 10 jaar het Katho lieke Christendom kan regeeren. Vergoeding op den spoorweg. Elk weet hoe moeilijk het was eene klacht, eene reclainatie in te dienen en recht te bekomen. De voorgeschreven pleegvormen vroegen steeds veel tijd. Aan dezen toestand heeft het bestuur van den ijzerenweg een einde gesteld. De statieoversten werden gemachtigd ambts halve te beslissen wat sommige recla- matiën betreft en onder hunne verant woordelijkheid. Ziehier, onder ander, in welke gevallen de statie-oversten als scheidsrechter zul len optreden 1° Wanneer een reiziger, bij misgreep, een koepon heeft ontvangen, geldig voor eene andere statie dan degene waar hij zich moet naartoe begeven en dat do prijs van den afgeleverden koepon hooger is dan degene van den afgelegden afstand. 2° Wanneer de reiziger er van afziet zijne reis voort te zetten, daar hem een rechtstreekschen koepon werd afgeleverd en er geen rechtstresksche correspon dentie bestaat. 3° Wanneer een reiziger ten onrechte gedwongen werd een nieuwen koepon te nemen als de koepon, dien hij bezat, nog geldig en regelmatig was. 4° Wanneer de reiziger verscheidene koepons bezit voor dezelfde bestemming, ten gevolge van eene misgreep bij het uit- deelen of door de afwezigheid van per sonen, voor wie sommige van deze koe pons bestemd waren. Deze maatregel van het bestuur bekomt de algemeene goedkeuring. Elk het zijne. De Franschen eige nen hun geerne de uitvindingen toe door vreemden gedaan. Zoo is 't ook met de lichtgas. Ze beweeren dat de uitvinding ervan gedaan wierd door eeu franschman, Lebon, in 1785. Welnu, de bewijzen zijn er, 't is wel inderdaad een Belg die de lichtgas uitvond in 1784, Jan Pieter Min- kelers, in leven hoogleeraar te Leuven. Een zijner schriften, in 1784 te Leuven gedrukt, geeft er de getuigenis van. Min- kelers gebruikte de lichtgas om zijn schoollokaal te verlichten Van Hulthem die in 1785 de leergangen van den ge leerden van Leuven volgde, heeft die bij zonderheid kenbaar gemaakt. De Chroni- ques des Travaux Publics zou geerne den ln october aanstaande den 115° ver jaardag van die nuttige uitvinding zien vieren. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd .- 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor liet smeden 1 leerjongen voor de boekbin derij espadrillenmakers machienbrei- sters 1 leerjongen (loodgieter) vijf kloeke werklieden. Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen halven dag gelijk voor welk werk. Met de kabeljauwvisscherij gaat het dit jaar weêr niet naar wensch. De meeste sloepen, die in den voorzomer naar het hooge noorden vertrokken, zijn thans teruggekeerd, na eene afwezigheid van gemiddeld 70 dagen, met eene vaDgst van ongeveer 30 ton moluwe, waarvan de opbrengst nauwelijks 2,000 fr. bedraagt. Prijskamp uitgesteld. Regio nale landbouwprijskamp der twee Vlaan deren, te Gent. Ten einde te antwoor den op vragen, die van verschillende zij den zijn gedaan geworden, wordt ter ken nis der belanghebbenden gebracht dat, gezien den ongunstigen gezondheidstoe stand van het vee in beide Vlaanderen, de uitgestelde prijskampen van vee dit jaar niet meer zullen kunnen plaats grijpen. TEN BUREELE van Den Den derbode schrijft men in op de Nieuwe Viaamsche en Belgische Illustratie, Ueber Land uud Meer, Illustrirte Welt, Alte und Neue Welt, Lectures pour tous Tit- Bits, Strand Magasine, enz. Op aanvraag proefnummers gratis. VAN GENT. IVederlandsch Feest. «o» Op Zondag 17 September e. k. zal een groot Hollandsch feest gegeven worden, met de medewerking van het muziekkorps der Schutterij van Middelburg. Bijzondere treinen en een byzondere stoomvaardienst zijn aangevraagd geworden. Allerhande vermakelijkheden zullen dien dag in de tuinen der tentoonstelling plaats grijpen. Het muziek der Schutterij van Middel burg zal aan het station afgehaald wor den door het muziek der Jagers Verken ners van de burgerwacht van Gent, ver gezeld van eene afvaardiging officieren en onderofficieren. Een der oudste opvoedingsgestichten onzes lauds, 't pensionaat der Josephie- ten, te Gceraardsbergen, in onze gouwen overbekend voor grondige beroeps- en landbouwstudiën, komt eenen" nieuwen lauwer te hechten aan zijne reeds zóó rijke kroon. De tentoonstellingen van Brugge, Leuven, Antwerpen en Brussel kenden 't Beroepsonderwijs der Josepbie- ten talrijke medaliën toe, en nu komt de Jury, gelast met het onderzoek van den prijskamp tusscben de verschilligo scho len des lands, die deelnamen aan de ten toonstelling der beide Vlaanderen te Gent, den eenigen vergulden eerepenning toe te wijzen aan de landbouwschool on der toezicht van den Staat, aan de reeds zoo vermaarde kostschool der Josephieten van Geeraardsbergen gehecht. Onze beste wenschen aan de waarde Heer en Leeraars. Ttnnrl ^er ouc* leerlingen vau de Sint Jorisschool, te Aalst, Meermaals is er door De Denderbode en andere catholieke bladen gewezen ge weest op de overheerlijke plaats welke de onderwijsgestichten, bestierd door de Eerw. Broeders der christelijke scholen in ons catholiek onderwijs bekleeden. In ons land telt men heden 52 gestich ten door de EE. Broeders bestierd. Tal rijk zijn dan ook de oudleerlingen over gansch 't land verspreid. Bonden zijn hier en daar onder die oudleerlingen gesticht er bestaan er reeds zeventien. Aalst was tot hiertoe ten achter geble ven en nogthans de Burgers en Werklie den onzer stad ziju talrijk die, sedert 1843, een grondig onderwijs gepaard aan eene christelijke opvoeding van die ge achte meesters ontvangen hebben. Nu heden vernemen wij dat de stich ting van eenen Bond alhier eene beslotene zaak is. Tot dit einde zal er eene eerste verga dering gehouden worden in 't Gesticht der Eerw. Broeders, Keizerlijke Plaats, op Zondag 24 September aanst., onmiddelijk na het Lof dat om 17 uren (5 uren 's namiddags) in de kapel, zal ge zongen worden. SW De oudleerlingen welke geene uit- noodiging zouden ontvangen hebben, en die verlangen het doelwit aan te kleven, hoeven slechts hunne bijtreding te be- handigen aan den Eerw. Bestierder der Broeders of aan de heeren inrichters Prosper Keppens, Frans De Wilde, Hendrik Van de Vélde. BEGRAVING van Mgr Decrolière. Zaterdag morgend, ten 11 uren, werd in de hoofdkerk te Namen de plechtige lijkdienst gecelebreerd van Mgr Decro lière. De ministers DeTrooz, de Favereau en Van den Heuvel woondon de plechtig heid bij. Z. E. de kardinaal aartsbisschop van Mechelen deed de lichting van het lijk. Z. Hoogw. Mgr de bisschop van Doornik, celebreerde de mis. Z. Em. de kardinaal had plaats geno men op den pontifikalen troon, bijgestaan door de eerw. heeren kanunniken Georges en Henry. Z. Ex. de nuncius nam plaats op een troon rechts van het altaar. De bisschoppen van Luik, Gent en Brugge zaten op bidstoelen. Het koor was bezet door de familie en de overheid. Generaal Donny, vertegen woordiger des konings en MM. de minis ters de Favereau en Vanden Heuvel zaten vooraan. Het gestoelte was voorbehouden voor de prelaten en de kanunnikken. Na de mis werd de lijkrede uitgespro ken door den E. H. Houka, aartspriester der kathedraal. De indrukwekkende plechtigheid werd gesloten door de laatste gebeden. Deze werden vijf maal gelezen, door Z. Ex. den nuncius, door de bisschoppen van Luik, Brugge en Gent, en door Z. Em. den kar dinaalaartsbisschop van Mechelen. VAN AALST. op 15 October 1899. De algemeene vergadering der catho lieke kiezers zal plaats hebben ten lokale van den Catholieken Werkmanskring op Zondag aanst. 17 September, om 5 uren 's namiddags. Het dagorde zal op den uitnoodigings- brief worden aangeduid. De poHs tot bet aanduiden der defi nitieve candidaten zullen gehouden wor den op Zondag 24 September. Lo kalen en uren later aan te wyzen. Ten gevolge van het warme weder, wordt de hop dit jaar vroeger geplukt. Hierom heeft de Hop- commissie besloten dat de prijskampen op onze hopmerkt zullen plaats hebben op de volgende dagen 16 September 23 30 7 October. De weduwe A., uit de ons Heerei straat te Brussel, is op vreeselijke wijt bijna aan hare dood gekomen. Rond mid dernacht naar hare slaapkamer op do J verdieping gaande, deed zij eenen mis stap, ten gevolge waarvan de lamp haj uit de handen viel. De vlammende pi trool stroomde over den trap en stak har kleeren in brand. De personen, dienogi de herberg der benedenverdieping waret omwikkelden haar met dekens, terwijl d pompiers den brand uitdoofden. De wod den der vrouw zijn zeer erg. - Een automobiel, toehoorende aa baron Lunden, reed van Vilvoorde na* Brussel. Op zekere plaats viel het tui met allen die er in zaten, in de vaan Allen werden gelukkig gered. De XI Siècle zegt dat de inzittenden waren Lunden en drie dames. Andere blade melden echter dat er drie vrienden waren en dat M. Lunden er zelf niet I LS. Poging tot vadermoord. In i Spiegelstraat, te Brussel, woont het huu gezin G..., bestaande uit den vader, moeder en een zoon, Jan geheeten. Deze laatste is een dronkaard, die ma dan eens zijne ouders mishandelde, zo; dat de geburen hem ergere dingen mos ten beletten. Zondag, in volslagen dronkenscha 't huis komende, berispte hem zijn vadf over zijn schandelij k gedrag. De dronkaai werd hier over zoo woedend dat hij ds stoof haak nam en zijnen vader eenen g weldigen slag toebracht, die den m bloedend deed in elkaar zakken. De man was zoo erg gekwetst dat n hem naar het gasthuis moest dragen, ontaarde zoon is door de geburen aanv houden en aan de policie overgeleverd" Maandag morgend, rond 4 uren, een hevige brand uitgeborsten in hetvo denmagazijn van M. DeSmet, Brugstrai te S' Amandsberg. De adjunkt-commi saris van policie was de eerste ter plaai en nam de noodige maatregelen ko daarna waren de pompiers ter plaats. 1 is omtrent 10,000 fr. schade. De bra: wordt aan kwaadwilligheid toegeschn ven. In de Oude Sasscbopoortstraat, herberg De Roode Duif, te Gent, werd; zaterdag duiven ingekorfd voor eene pri| vlucht op Quiévrain. Buiten wete di deelnemers, werden de duiven van k tweede merk voorzien, daar men bedro vermoedde. Dit bedrog is zondag ontdek Het werd gepleegd door zekeren M.,d aan zijne meêgezotiden duif de pluim m het eerste merk had uitgetrokken en de op eene andere duif had overgebrató welke de vlucht niet had meêgedaan. zaak is in handen der politie. Diefstal. Verleden donderè kwam te Gent, bij M. Van Boeckel, schi der, in de Rogierstraat, een jongeling ai van 19 jaar. Hij zag er zeer ziekelijke en zegde te voet van Brussel gekomen zijn M. Van Boeckel kenden den jongeli; daar hij vroeger nog bij hem gewerkt ht en aanveerdde hem in zijn huis. Zondag morgend vond hij in zijnen a een briefje, waarin de jongeling zegded hij zijnen weldoener bedankte voor zij zorgen, tevens vermeldende dat hij ten naar Brussel vertrokken was. In den namiddag giDg hij rond 3 un uit. Toen hij ten 10 uren terugkwam hij al zijne kassen opengebroken. som van 2500 fr. was verdwenen. Het onderzoek heeft bewezen, d hond die bij het vertrek van den heer d huizes losliep, terug aan band gelej was. Men vond ook een en ander dat a den ziekelijken jongeling toebehoord hu De vermoodelijke dader wordt opt zocht. Lafaards. Maandag "avond, ra 7 en half uren, kwamen te Bruggen e bende schurken die over eenige da ruzie gekregen hadden met den baas een kautientje in de S#-Catherinastrat zich wreken. Zij waren van zin alles ko en klein te slaan dat hen onder de handt viel. Jamaar, zij hadden gerekend zonds den weerd. De baas had geroken wat zij voorc mens waren en eer zij binnen geraakt sloot hij zijne deur cn de vensterluikc. Niet meer wetende op wie zich te wrekes wilden zij hunne woede bot vieren op« wielryder die daar juist voorbij reed. Z wierpen hem omver, omsingelde hem overladen hem met slagen. Het slachtoffer van deze laffe aanras ding die verschillige slagen op de boi ontvaugen had riep om hulp tot dat eenij voorbijgangers en geburen op zijn gerot kwamen toegesneld en hem beschermde terwijl de laffe aanranders de vluel namen. De ongelukkige wielrijder, half doos werd in eene naburige kantion gedrage waar hij de eerste zorgen ontving. Niet een der aanranders is gekend. Op de kermis van Roux (Charleroi; is een jongen door eigen onvoorzichtig heid, uit eenon touter gevallen en op de slag gedood. Ziju broeder, welke bij hel ongeluk aanwezig was, werd door eent zoo hevige zenuwcrisis aangevallen, dl men voor zijn verstand vreest. Een hevige brand ontstond zond» te Borgworm,in het fabriek van M. Horck een brand, die zoo snel voortliep, dat di zoogenaamde Caserne Lempereur waï een twaalftal huisgezinnen woonden, vuffi vatten. Van daar sloeg de brand over naar een meubelmagazyn. Moordaanslag te Amsterdam.Zater dag, rond 12 uren, werd te Amsterdam de O. Z. Achterburgwal by de Korte Niezel in rep en roer gebracht.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2