Pol en Stant. Kolossaal W erkmanspensioenen PATER KALLEK. De meetingskens^etbIra0uJ; Onze Landbouwscholen. Van tak op tak. 'T LIBERA- LISMVS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 6 October 1890). De helden van Chipka Pol is aan 't mest inrijden meè de koppel. Stant. Ha, Pol, kunt g'er al r .goed in dan a Pol. 't En ^.is van geen erg, Stant de grond ^fï^eu is nog geen drij ,3"V - vingers diep ge weekt. Stant. Dat is toch aardig, he Pol, van in d'een streek te regenen dat net water giet en van op d'ander plaatsen van niets te ge baren. Pol. Ze zeggen, Stant, dat het al de kanten van Brussel sedert acht dagen vier a vijf keer geregend heeft dat de straten schuim den. Stant. 't Is waar, Pol, en boven Den- dermonde en g'heel 't land van Waas door hebben z'ook hun part g'had maar kunt gij nu voort hier in uwe streek Pol. Ja en neen, Stantmeer regen ware beter geweest voor veel redens ten eersten voor 't loof en de jonge klavers, en ten twee de om ons sneeën beter kunnen iueen te drij ven en 't land alzoo beter te doen sluiten overigens zonder verdere regen is 'tons on mogelijk van 't klaverland om te doen, waar dot er toch nog tien dagen tijd voor is. Maar 'k heb voor den moment nog liever te weinig regen als te veel. Stant. Meè droogte is nen boer best, Pol dat heb ik al meê duizende keeren hoo- ren zeggen. Pol. Jamaar, Stant, 't is maar dat de patatten nog zouden kunnen kapot gaan, moest er nu nen langdurigen en overvloedigen regen komen en kunnen wij zo nu binnen een veertien dagen meê droog weêr binnen krijgen, wij zullen er ten eersten veel hebben, en teu tweeden ze zullen proper zijn en goed. Stant. En hoe is 't nu mee 't doorschie ten van de patatten, Pol Pol. 'k Geloof dat het zal overroepen geweest zijn, Stant men hoort er van spre ken, maar 't en is toch van geen erg. Stant. Maar, Pol, wat is 't loof toch weerom op acht dagen tijd veranderd. Pol. 't Groeit geweldig, Stant, eD overal waar da gist onder zit en waar dat het op tijd en goed is bewerkt geweest, zal er nog nen keer loof zijn. Stant. En de betterave die zal er ook zijn van de jaar da mij dunkt, Pol Pol. Redelijk, zei Pa ze zou kunnen zwaarder zijn, maar door den band weg zijn w'er nog al kontent van. Stant. Da maakt, Pol, dat de boerkes niet en zullen moeten benauwd zijn voor den aanstaanden winter Pol. We stonden er verleden jaar toch beter voor, Stant maar alles bijeengerekend en moet er nog zoo bitter nie geklaagd wor den en zal 't nog al gaan. Stant. 't Is te boter, Pol als den buiten gezond is, kunnen z'in stad ook leven. Pol. Maar, Stant, g'en spreekt wel nooit van de gemeentekiezingen niet die de naaste maand moeten plaats hebben ge zit zeker benauwd in Aalst Stant. Ter contrarie, Polmaar onder ons deftig volk wordt er daar zoo weinig van gesproken dak er zelf ook nie op en peis. Pol. En zult g'er door geraken, Stant Stant. Op ons duizend gemakken, Pol. Pol. 't Is nochtans tegen 't verbond van drij verscbillige partijen da ge te doen hebt, niewaar Stant Stant. Jaat, Pol, ze noemen dat bij ons 't monsterverbond maar alle deftige Aalste- neers hebben daar znlken walg voor da ze nie ver en zullen loopen meê hun verbond. Pol. Zoo 'tis nu toch zeker dat die fameuze donchisten meedoen meê liberalen en socialisten tegen de katholieken op Stant. Jajaat, Pol, dat akkoord is van over meer als zes maanden gesloten maar wa geeft ons dat 't Is toch allemaal koek van eenen deeg. Pol. 't Is hij waar, Stantd'een wegen zoo zwaar als d'ander, en volgens mij en zijn d'een nie beter als d'ander. Stant. 't Is allemaal bazaar. Pol ze willen zij allemaal d'orde storen en Godsdienst eu samenleving om verre werpen. Pol. Gebruiken ze veel geweld, Stant Stant. Schrikkelijk veel, Polmaar hun klodden en pakken nietiedereen weet dat er in hun gazetten en schriften niet en staat als leugens eu laster en daarom en pakt ze geen eenen treffelijken mensch in zijn handen nie meer en op hun meetiugen en is er nie mand te zien aid een handvol straatloopers en eenige v e krawatten. Pol. Eu wie klapt er daar op die mee tingen, Stant Stant. 'k Hoor zeggen, Pol, dat Pie Douche daar gewoonlijk een voiskeu uitzee- vert eu dan t een of't ander kopstuk van de geuzen en eiudelijk eenen van d'hoofdmannen van de socialisten. Pol. Wie zou da gepeisd hebben, he Stant, da l'ie ooit van z'leven den bondgenoot zou geworden zijn van alzoo ertisten Stant. 't Is waar, Polmaar als ge daar wijze en verstandige ouderlingen die de stad wel kennen, hoort over raisonneeren,die men- schen en zijn daar in 't geheel nie «over ver wonderd eu die Bchijnen te zeggen da ze dat van over jaren en jaren al voorzien hadden. Pol. Hewel, Stant, de verledene week zei kozzen Tist mij nog 't zelfde als ge da Land tan Aelst en dienen Werkman leesdet, zei hij, 't was van over tien eu vijftien jaar te zieu dat die vent meê aardige eu overdre- vene gedachten in zijnen kop zat. Stant. En wat dat er daar bijzonderlijk in te zien was, Pol, da was zijnen geest van kritikeereu en twist zoeken; daar en was geen bestier of zelfs geeneu mensch in de wereld die wel kon doen volgens hem, en hij zou van dan af ul de wet willen geven hebben aan iedereen en aan g'heel den wereld. Pol. Ja ja, Stant, 't ferniju zat al lang in den meusch maar de kerel en kou geenen weg, eu als d'Encykiiek van zjjn U den Paus opgekomen is en korts naardien d'uitbreiding van 't stemrecht, dan is 't kanon losgeborsteu eu dan heelt de vent gepeisd dat hij g'heel den wereld moest over hoop werpen en ieder een doen dansen lijk hij scnuifelde. Stant. En 't en zijn maar de geuzen en de socialisten die dansen lijk hij schuifelt, Pol, en de man en is nog me volleefd want 'k heb al zoo dikwijls van op den preekstoel die woorden van d heilige schriftuur booreu voordragen die zich verheft, zal vernederd worden. Pol. 't Is al een grooto vernedering ge noeg, Stant, van op denzelfden rang te staan ala do geuzen en de socialisten, kerels van wie dat iedereen weet da z'er op uit zjjn om Kerk en Staat 't ondermijnen, en da ze 't werk van dsn duivel zelve hier verrichten op de wereld. Stant. Dat is waar, Pol manr onzen lieven Heer weet wat dat er hem nog te wach ten staatwant 't ia veel verschrikkelijker van 't goed af te vallen om meê 't kwaad meê te werken, als van 'teerste af meê te doen meê de slechte zonder 't goed ooit gekend t' hebben. Pol. Daar in moet ik u gelijk geven, Stant, zooveel te meer da zulke mannen schrikkelijke verergernissen geven en veel flauwhertige menschen kunnen van den goeiëu weg aftrekken. Stant. Dat is waar, Pol en iedereen heeft meer respect of liever gevoelt min walg voor eenen die meê open vizier of ronduit werkt voor 't kwaad als voor non schijnheili gen Pilatus die onderduims moê de slechte meedoet en die uitwendig den heiligen uit hangt en gebaart dat hij paternosters leest. Pol. Dan weet ge toch waaraan u hou den, Stantmaar die judassen die gedurig durven spreken van den rechtveerdigen en almachtigen God, en tien regels verder afge ven op bisschoppen en priesters en religieuzen, die judassen, zeg ik, zijn de verachteljjkste schepsels die onder de zonne loopen. Stant. Binnen honderd jaar, Pol, tallen de namen van zulke kabotereers nog meê afkeer en verachting uitgesproken worden door ons vla&msche nakomelingen. Pol. 't Is nog nen keer een wreed exem pel van de menschelijke krankheid en dwa- zigheid, Stant. Stant. Och jaat, Pol, van die droeve kwaal die d'eerste staat van de zeven hoofd zonden Pol. 't Is verloren, Stant, ge moet daar voor toch toupet hebben om alzoo onzen lie ven Heer te durven tergen en alle gevoelen van ei"enweerdigheid en deftigheid te durven onder ae voeten trappen Stant. Elk zijn goeste, zei de man.... en meê oktober zullen wij d'onze ook doen, Pol we zullen hun nog neu keer toonen wat dat de ware en deftige Aalstenaars peizen over verraders en judassen Pol. Wel gesproken, Stant, en tot de naasto weck. Stant. Als 't God belieft, Pol Een liberaal kopstuk van Aalst zendt van tijd tot tijd eene correspondentie naar het Brusselsche dagblad - La Réforme onder de naamteekening van Pabdaf om de gebeurtenissen onzer Stad aan bet Land te verkonden. Deze week schreef die fameuze corres pondent dat gansch Aalst in opschuddiog was en diep geschokt omdatde jood Dreyfus voor de tweede maal als land verrader komt veroordeeld te worden lil Hij voegt er bij dat de liberalen beslist hebben van, in 1900, naar de groote ten toonstelling van Parijs niet te gaan, en ook dat er hier zaterdag eene grrrrrrroote meeting zal gehouden worden om tegen de veroordeeling van Dreyfus te pro testeeren I Wat zegt ge daarvan, Menscheu 't Is wreed, eh 't Schijnt dat de President van bet Franscb republiek eu het Fransch minis terie besloten hebben van hun ontslag te geven als zij dat verschrikkelijk nieuws uit Aalst vernomeu hebben III En zeggen dat die - Pabdaf een vreemde lummel is die hier aan 't hoofd staat der kliek van Anker Zonne 't En kan waarlijk niet missen dat de zaken van die kliek zoo wel vooruit gaan, als zij in banden zijn van zulke slimme rikkon Ne zoóöóööóót III Al stilleken8 komt er meer klaarte voor de oplossing van het vraagstuk voor de werkmauspcnsioenco. Het katholiek mi nisterie, bij monde van M. Liebaert, heeft beloofd toekomende jaar die pen sioenen in te richten, en het zal woord houden. Niemand zal gedwongen worden aan de ioricbliog deel te nemen. Nogtans, wie het begeert zal hierin krachtig geholpen worden door staatstoelagen. Lang steeds is er eene commissie daarmeê bezig, en 't is dit vrij stelsel waaraan zij haren voorkeur hoeft gegeven. Nu schenkt de Staat reeds toelagen voor zooveel de deel nemers ingelijfd zijn in de eene of andere mutualiteit maar de nieuwe inrichting zal verder gaan; zij zal insgelijks aan am bachtslieden en kleine landbouwers toe lagen verleeDec, als deze afzonderlijk storten in de Lijfrentkas ouder 's lands waarborg. De toelage van den Staat zou verleend worden met afgestaan kapitaal. Alle werkman die 24 frank 's jaars, of alle maand 2 frauk zou storten, zou van den Staat daar telken jaar 12 fr. bij krijgen. Het pensioen zou genoten worden ten vroegste aan 55 jaar. Wil men wachten tot aan 60 of 65 jaar, men zal ook kun nen, het pensioen zal zooveel te meerder zijn. Wordt men vroeger krank en onbe kwaam tot werken, bet pensioen zal on- middelijk toegestaan worden en bedragen in evenredigheid van de gedane stor tingen. De deelnemer zal mogen storten met voorbehouden kapitaal; 't is te zeggen, hij mag als voorwaarde stellen dat, na zijne dood, zijne stortingen moeten terugkcoren aan zijne familie. Natuurlijk dat, in dees geval, zijn pensioen zal miuderziju dan wanDccr bij zijne stortingen zou afstaan. De toelage vau den Staat, welke altijd met afgestaan kapitaal geschiedt, zou enkel maar verleend worden ten hoogste voor de 24 eerste frank jaarlijkscho stor ting. Zy zou verdeeld worden als volgt 100 p. b. aan de zes eerste frank; 50 p. b. voor de zes volgende frank; 25 p. b. voor de twaalf laatste frank. Bijzondere maatregels moeten dan nog genomen worden voor de werklieden vau ceuen zekeren ouderdom, en hierover is het nog niet gekend hoe de regeeriog zal te werk gaan. Een werkman van 40 jaar, bij voorbeeld, kan met eene toelage van 12 frank 'sjaarsal niet ver meer komen, terwijl eeu jongeling vau 20 jaar, al stortte hij maar 1 frank per maand met voorbehouden kapitaal, aan deu ouder dom van 65 jaar dau nog een jaarlijksch pensioen zal genieten van rond de 450fr., waarin het deel bijgebracht door Ucu Staat ruim 120 frank zal bcdrageu. Met iemand van 40 jaar oud, zou de bijdrage vau den Staat het jaarlijksch pensioen maar vermeerderen met 38 fr. Maar de regeeriog zal inzien dat zij voor het jong geslacht lange jaren zal moeten toelagen betalen, aangezien er mag be gonnen worden aan zesjarigen ouderdom, en dat terwijl er voor de ouderen, die naar Je inrichting der werkmanspensioe nen hebben moeten wachten, er veel min langen tijd zal moeten meêgeholpen wor- den. Hierom is het dat de toelagen voor dezen hooger gaan moeten klimmen. De geldkwestie zal daar natuurlijk eene groote rol in spelen maar geld zal er toch gevonden worden voor de werkmans pensioenen, 't zij iu de rechten op deu alcool, 't zij iu de menigvuldige andere opbrengsten der belasting. Een onzer vrienden ontvangt van deu Eerw. Pater Kalleu den volgenden brief dien onze lezers waarschijnlijk met genoe gen zullen lezen 's Gravenhage 10 Sept. W. E. Dele Heer Ik heb tot heden myn antwoord op UEDs vereerend en mij zeer aangenaam schrijven uitgesteld, omdat ik mijne aan stelling tot Kapelaan aan onze kerk der H. Teresia van wege Z H. den Bisschop van Haarlem wachtende was. Nu ik ech ter die benoeming heb ontvangen en hier bij mijne 8 medebroeders voor goed inge lijfd ben, mag ik niet langer uitstellen. Ik dank UEd. voor uw hartelijk schrij ven, maar meer nog voor de groote wel willendheid, welke ik steeds van uwent wege te Aalst mocht ondervinden. Het speet mij zeer dat ik mij van mijne Bel gische broeders, waar ik ééu mede ge worden was en van het goede Aalstersche volk, waarvan ik zoovele bewijzen van oprechte genegenheid mocht ondervinden alsook van mijnen aangenamen en nutti gen werkkring moest scheiden, doch sub poteslale conslituti staan we met Gods hulp steeds klaar als het commando ge geven wordt. Ik moet hier min of moer vau voren aan beginnen, want in eeu Pastory was ik nog niet werkzaam ge weest, doch daar alle mijne medebroeders oude eu zeer hulpvaardige kennissen waren, zoo was ik spoedig op de hoogte. Reeds heb ik gedoopt etc. etc. on ik zon denkeu dat bet wel geldig was, waut ik beu met het water niet zuinig geweest, al schreeuwde dat kleine volkje ook eeu weinig. Dus dat zal wel vlotten. Mag ik UEd. verzoeken mijne oprechte groeten te doen aan Mevrouw uwe Echtgcnoote eu aan M* uwen hooggeschatten Papa, alsook aan Mijnheer en Mej. V. Itterbeek en aan Mijnbeer Ponnet. Ik zal niet licht mijne oude kennissen van Aalst vergeten. Gods besten zegen bij de verkiezing van volgende Maand, en tevens goede ja, op perbesten afloop van het allerdroevigst Met de meeste hoogachting. UEd. dienstw. dienaar, G. Kallen. S. J. firma van Anker en Zonne bier in zekere volkswijken heeft gehouden, maakten overal fiasco z'badden nog geweldiger vaG den manken hennen dan vroeger. Buiten eenige betaalde klakkers ziet er bijna niemand anders naar om dan hier en daar een zwanzer, die voor de leute is. Geen wonder toch, 't is immers alge meen geweten dat de zecreraars die 't woord voeren niet omgaan dan met leugens en bedrog. Ja, ze willen de Aalstenaars met hunne bermhertige leugeus en domme bedrie gerijen om den tuin leiden, maar zie de Aalstenaars zijn wel goede jongeDS, doch toch niet dwaas ora zich doo'* zekere vreemde ratten der firma te laten beetne men. Deuken die zeeveraars dan toch dat de Aalstenaars niet wctcu dat bet al leugens zijn die ze uitkramen Over 't gasthuis, over de nieuwe visch- markt, over de kaaien, over de brug aan 't moutmolengat, over 't drukken der kiezerslijsten, over 't armbureel, over de fabrieken die zich hier zouden komen vestigen hebben maar die men door de schuld van 't stadsbestuur elders is gaan stichten, enz., enz. Al die leugens zijn zoo dom dat bet eene beleediging zou zijn onze stadsge noten aaDgedaan, moesten ze wy nog maals wederleggen. Neen, neen, de Aalstenaars weten ge noeg dat het al leugens en bedriegerijen zijn en daar om ook laten ze de zeeve raars vau Anker en Zonne alleen koeke loeren En wat meer is, wij herhalen het, de Aalstenaars zijn rechtschapen mannen die alle verraderij veroordeelen, of lie ver, verafschuwen. Ja, ze verafschuwen de mannen der Chipkakliek, dat rommel zoo vau verachtelijke verraders, die uit loutere wraak- baat- en heerschzucht hunne ziel aan de firma Anker en Zonne a hebben verschacherd Ook op 15 October aanst. zal het Aal stersche kiezerskorps aan die zielverkoo- pers en zielkoopers toonen hoeveel walg zij iaboezemen aan alle eerlijke lieden en hoe diep zij in do openbare verachting gezonken liggen 1.... ïtnnH ^er ou<* leerlingen van de "uuu Sint Jorisschool, te Aalst. Meermaals is er door De Denderbode eu andere catholieko bladen gewezen ge weest op de overheerlijke plaats welke de onderwijsgestichten, bestierd door de Eerw. Broeders der christelijke scholen in ons catboliek onderwijs bekleedeu. In ons land telt men beden 52 gestich ten door de EE. Broeders bestierd. Tal rijk zijn dan ook de oudleerlingen over gansch 't land verspreid. Bonden zijn hier en daar onder die oudleerlingen gesticht er bestaan er reeds zeventien. Aalst was tot hiertoe ten achter geble ven en nogthans de Burgers eu Werklie den onzer stad zijn talrijk die, sedert 1843, e»?u grondig onderwijs gepaard aan eene christelijke opvoeding van die ge achte meesters ontvangen hebben. Nu heden vernemen wij dat de stich ting van eenen Boud alhier eene beslotene zaak is. Tot dit einde zal er eene eerste verga dering gehouden worden in 't Gesticht der Eerw. Broeders, Keizerlijke Plaats, op Zondag 24 September aanst., onmiddelijk na bet Lof dat om 17 uren (5 uren 's namiddags) iu do kapel, zal ge zongen worden. 8W De oudleerlingen welke geene uil- noodiging zouden ontvangen hebbpn, en die verlangen het doelwit aan te kleveu, hoeven slechts hunue bijtreding te be- haudigen aan deu Eerw. Bestierder der Broeders of aan de heeren inrichters Prosper Keppens, Frans De Wilde, Hendrik Van de Velde. Een der oudste opvoedingsgestichten ouzes lands, 't pensionaat der Josephie- ten, te Geeraardshergen, in onze gouwen overbekend voor grondige beroeps- en landbouwstudiën, komt eenen nieuwen lauwer te hechten aan zijne reeds zóó rijke kroon. De tentoonstellingen van Brugge, Leuven, Antwerpen en Brussel kenden 't Beroepsonderwijs der Josephie- ten talrijke medaliën toe, en nu komt de Jury, gelast met het onderzoek van den prijskamp tusschen de verschillige scho len des lands, die deelnamen aau de ten toonstelling dor beide Vlaanderen te Gent, den eenigen vergulden eerepenning toe te wijzen aan de landbouwschool ou der toezicht vau den Staat, aan de reeds zoo vermaarde kostschool der Josephietcn van Geeraardshergen gehecht. Onte beste wenschen aan de waarde Heer en Leeraars. VLOEKER. Volgens - De Bredanaar, heeft een veldartillerist iu deu avond van 31 Augustus zoo hevig iu de cautiue der artilleriokazern ter Hol- laudsche stad Breda zitten vloeken, dat zijne kameraden dreigden hem door het venster te werpen, als hij niet eindigde. Hierover vertoornd, wierp de artillerist eene gruwelijke godslastering uit, docb bleef in het woord steken, want de mau was stom geworden. Aan het Hollandsch blad De Maas bode, van Rotterdam, vrordt uit Breda daarover nog gemeld Wegens do plotselinge stomheid, waarmede een artillerist tijdens het uiten van godslasteringen werd geslegen, kan nog worden gemeld, dat hij een vrijwil liger is eu de rang san korporaal bekleedt. a Do man stond bekend voor eenen grooten vloeker. Deze afschuwelijke ge woonte was bij hem zoo sterk, dat hij eene reeks vloeken en godslasteringen op rijm had gebracht. Hij was met het uiteo daarvan bezig, toen de straffende band Gods hem het zwijgen oplegde. De onge lukkige is in het militair hospitaal opge nomen, doch nog steeds stom gebleven. Hij is afkomstig uit eene zeer fatsoenlijke fainifie van hier (van Breda).» Een goede maatregel. De lief hebbers van botvinken hebben de bar- baarsche gewoonte deze lieve kleine vo geltjes blind te maken met een gloeiende breinaald; dit gebruik blijft een echte schande voor eeu volk dat zich beschaald durft noemen. De liefhebbers beweren dat deze blindgemaakto vinken beter en meer zingen dau de andere. Daarvan zijn wij niet overtuigd. Wat het ook wezen moge, voor alle voelende mensch is deze gewoonte overwroed en de wet zou zulke viDkeuverblinders streng moeten straffen. Ia afwachting dat zulks gebeuren moge, vestigen wij de aaudacht ouzers lezers op eenen omzendbrief van eene maatschappij van Bergen 't is vooral in bet Walen land, dat men die vogeltjes de oogen uil- brandt welke een kampstryd voor vin kenslag uitgeschreven heeft op 11 Juni laatstleden: een der voorwaarden was dat de meedingende vinken niet mochten blind zijn. Deze wedstrijd, naar eenen brief, welke M. Brichaut, de Voorzitter der Maatschappij la Société des Lon- gues pipes ons zendt, bad 25 liefheb bers bijeengebracht, en zulke uitslag mag zeer bevredigend heeten eu belooft veel voor de toekomst. De botvink is geen kooivogel; men zou hem nooit mogen van gen nog opsluiten, want hij doodt een zeer groot getal insecten en is bijgevolg uiterst nuttig. Edoch wij verkiezen een wedstrijd met ziende vinken boven een met blindgemaakte en om die reden verdient de maatschappij van Bergen, om den genomen maatregel onze warmste gelukwonschen. Met reden heeft de maat schappij voor dierenbescherming dier stad dezen kampstrijd dus ondersteuud. Eeu gelijkende wedstrijd zal onlangs te Verviers plaats grijpen. Wij vernemen dat een onzer moedigste dierenvrienden 100 frank als ondersteuning geschonken heeft. Het is te hopen dat al die pogingen met deu besten uitslag zullen bekroond worden eu men weldra geen blindge maakte vinkeu nog vinden zal. Waai' Holland. Le Messager de Bruxelles kondigt aan dat de opge- schorste priester Daens naar Holland is vertrokken om in verschillige steden mee ting te houden. De Hollandsche catbolieken heeten bem daar godloochenaar en oproermaker zegt de Rotterdamsche courant. De grenskwestie opgelost. Op- merkensweerdig is het dat thans in de berichten over de muilplaag, welke ook in de Waalscbe provinciën, dus ver vau de Hollandsche grens hecrscht, geene spraak is van aanzetting der ziekte door den invoer van verdacht Hollandsch vee. Daaruit blijkt dat, ook zonder die aan zetting, de ziekte in ons land kan uit bersten. Deze omstandigheid pleit onzes iuziens, ten voordeele vau het openhou den der grens, waarvan de sluiting zoo nadeelig werkt op den veehandel. Het doelmatigste ware dan ook, vol gens ons, eene overeenkomst met Hol land, waarbij de beide landen zich zouden verbinden, tijdeus het heerschen der ziekte, de besmette streken onder strenge bewaking te stellen en de verdachte die ren niet alleen binnen de grenzen, maar zelfs binnen de stallen of weiden te hou den waar de ziekte is uitgebersten. Zoo doende zou do grenskwestie, in zekeren zin, opgelost zijn. Dat belet echter niet dat de ziekte zelfs voor den handel eene belemmering uitmaakt eu maatregels van voorzorg vereischt, waarin de kooplieden zich moeten schikken, in het belang van onzen nationalen veestapel en van den landbouw in het algemeen. Fondsenblad. F iiivtwvt eens. b°e d® bijzonderste AjUUUVI i liberale gazette van Oosten rijk onze geuzekes beoordeelt De liberalen, zegt de Wiener Allge- - meine Zeiiung, die eertijds nog konden - Belgie bestieren voor het welzijn vau het land, zijn thans zeer leeg gedaald - zij zijn geheel eenvoudig de werktuigen geworden der socialisten. Tot zelve de gematigsten onder hen moeten met de - rooden mede doen. Zij zijn gedwongen achter de roode vaan te gaan juist ge- lijk het gebeurd is over honderd jaar met een deel van den franschen edel- - domdeze laatsten om beters wille sloten zich aan bij de rangen der be- weging van de burgerij tegen den adel. In 't begia waren zij aau 't hoofd dier beweging, weldra gingen zij op denzelfden rang als de gematigsten der omwentelaars, later wierden zij uit het regelmatig strijdloger verbauuen, om - voortaan als dienstknechten eu hulp- soldaten te dienen. Eindelijk viel huu hoofd onder het mes van het schavot, - dat do bijzonderste bestuurmiddel ge- worden was bij de groote omwenteling. Den dag van vandaag, het bevel over het anticlericalismus behoort aan de vooruitstrevende springlevende libera- len Diet meer, maar aan de socialen. Belgenland zal katholijk of socialist zijn. De liberalen hebben misschien maar eene rol meer te spelen 't is mede te helpen aau de zegepraal van bet socialismus 1 ENCYCLIEK. Z. H. Leo XIII werkt aan eene encycliek over het anti- semietism. Daarin drukt hij de hoop uit dat alle beschaafde volkeren het woord van Christus zullen indachtig zijn, en elkander als broeders zullen beschouwen, iets dat Z. H. vurig verlangt. Do H. Vader zal ook spreken over het jubeljaar eu do eucycliek zal liefdevolle woorden bevatten voor allen ook voor Italië eu Rome. Belgen te Londen. De Belgische maatschappij van Weldadigheid te Lon den waarschuwt in baar verslag de Belgen dat zij te Londen of in Engeland geene broodwinning kunnen vinden, tenzij dat ze zeer behendige ambachtslieden zijn en Engelscb en Franscb kennen. Gewone werklieden zijn er in Engeland meer dan te veel. 't Is overigens overal hetzelfde be kwame ambachtslieden vinden gemakke lijk werk, terwijl menscheu, die in gee nen stiel bedreven zyn, nergens hun brood kunnen verdienen. Overwerk in de scholen. Het laatste werk van M. Schollaert als mi nister van onderwys is een nieuw regle ment vau inwendige orde voor Staats Middelbare scholen. Geen huiswerk mag opgelegd worden aan de leerlingen der vier eerste studie jaren van de voorbereidende sectie. LesseD en werk voor de leerlingen van het derde en vierde studiejaar, mogen geen arbeid van meer dan 30 minuten uitmaken. In geen enkele klas mag men meer dan twee devoirs per dag geven. Het is streng verboden eenig boven tallig werk op te leggen, onder welk voorg wendsel ook. en hunne blauwe en roode bondgenooten beklagen er zich over dat wij .catbolieken, op hunne meetingskens niet verschijnen om hunne leugens te logenstraffen, en ook dat ze op de catholieke vergaderingen niet toegelaten worden om er 't woord te voeren. Vooruit bokloeg zich destijds ook om dat de socialisten niet spreken mochten op eene meeting hier te Aalst door de antisocialisten gehouden en Land van Aelst verwierp de pretentie van Vooruit als volgt L AF Laf 't Vooruitje van - Gent heeft gedurig grove woorden in den moud 't is kruitje roer-mij-niet nu vindt Vooruitje het laf dat de socia- listen Diet mogen spreken op eene meeting van Anti-Socialisten... Elk - bij zijne soort is dat laf P.. Neen, maar weet ge wat laf is en valsch, n Voor uitje Dat is van iu houderde a artikels den ketter uit te hangen, van tegen Doopsel en Eerste Communie te schrijven, van de Dood-op-zijn-Vrijden- kers aan te raden, van de Moeder Gods te beschimpen, van 't Hoogweerdig uit te schelden, vau zelfs God te looche- a nen cd gelijk deze week nog te schrij- a ven De zoogenaamde Christus Eu van bij eenvoudige werkliedeu te komen vragen Zijn wij tegen den Godsdienst? Dat is de groote, de supreeme lafheid en die lafheid, die valschheid pleegt 't Vooruitje gedurig... Eerlijke werk- - lieden wat is uw gedacht Land van Aelst14 Juui 1891). Ja, eerlijke menschen, wat is uw ge dacht over den kerel die deze regelen schreef en die nu heden de bondgenoot is van de mannen van Vooruit, van de mannen die den ketter uithangen die tegen 't Doopsel en de Eerste Com munie schrijven die de dood op zijn vrijdenkers aan raden die de H. Moeder Gods beschimpen die 't Hoogweerdige uitschelden die zelfs God verloochenen die onze goddelijken Zaligmaker, den eoogenaamden Christus heeten.... Ja, eerlijke menschen, de held van Chipka is nu de bondgenoot dier roode godverloochenaars geworden De held van Chipka schrijft dat als De Denderbode artikels uit H Land van Aelst tegen 't liberalismus aauhaalt, hij de woorden vergeet vau Z. H. den Paus Leo XIII, namelijk, dat'de oude strijd moet geëindigd zijn, enz. enz. Neen, Z. H. Leo XIII heeft niet gezegd dat de strijd togen liberalismus eu socia lismus moet gestaakt worden,integendeel, Hij zegde tot de Belgische catholieke dag bladschrijvers dat zo het ^liberalismus eu bet socialismus uit alle hunue krachten moeten bevechten. Ziedaar de waarheid De helden van Chipka beweeren dat Z. H. Leo XHI hunne werkingen en han delwijs, dus huu bondgenootschap met de geusche liberalen on socialisten zegent. Over eenige weken schroef M. Ryck- man, de gekende catholieke dagblad- schry ver, aan La Patrie van Brugge - Ik heb bij Z. H. den Paus geweest en deze keurt het Daensism af en veroor- deelt hetzelve Z. H. do Paus heeft dat zoo duidelijk gedaan dat de groene democraten eeu schimpschrift uitgo- geven hebben tegen Zijuo Heiligheid, waarin eerloosheden staan die voor eeuwig dezen onteeren die ze goschre- a ven heeft. Maar dat alles zal niet beletten dat de helden vau Cbipka bunnezoo schandalige als schijnheilige werkingen zullen blijven voortzetten. Nu, gelukkiglijk zullen ze toch maar slechts hier en daar 'nen arme van geest om den tuin kunnen leiden Slim tegen slim. Men heeft den geruchtmakenden citoyen Smeets een goe den toer gespeeld. Men weet dat deze, zoodra hij ziet dat de rechterzij duu gezaaid is, de naamaf- roeping vraagt. Nu, om zich te overtuigen of de leden der rcchterzy aanwezig zijn, gaat hij naar de kleedkamer en telt de daar hangende hoeden. Zijn er minder dan 77, dan vraagt bij de naamafroeping. Maar nu had een guitige volksverte genwoordiger het gedacht gehad, een 50-tal oude fr. 3,60 te doen brengen en deze aan de kapstokken te hangen. En de citoyen heeft het ditmaal niet durven wageu de naamafroeping te vra gen, ofschoon er slechts een goede 40tal leden op hunne banken waren. Geen huwelijk meer Te La Louvière hebbeu de libre penseurs anders gezegd de socialisten een congres gehouden. Zij hebben er over de familie het volgende besluit geuomen Het congres, met belangstelling de beweging der familie-instellin gen nagaande, bestatigt den voor- uitgaanden ondergang van de roomsche opvatting der familie en de snelle vernietiging der voor- oordeelen tegen de niet-geestelijke of burgerlijke huwelijken. Dat wil zeggen dat de libre penseurs met genoegen zien dat de huwelijken voor burgemeester eu pastoor meer en meer van ban krediet verliezen dat dus het oogenblik gekomen is om bet huwe lijk af te schaffen, eu hot gewone hon den-leven in te voeren Allo commentariën zyu daarop nutter

De Denderbode | 1899 | | pagina 2