Belgische Volksbond. Een en ander. Oneerlijke tegenstrevers. 'T LIBERA LISM!] S is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralisnius kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 October 1890). Tusschen de bondgenooten van gisteren. Stad Aalst. Cath. Vereeniging. Allerhande Nieuws. Davidsfonds. Hoofdbestuur. stopt dan do verschillige openingen. Met groote gesolferde wieken, zou uien tot Betzelfde resultaat komen. Verdrinken is ook eeD middel. Men voert eene ton water op ilo plaats en laat het nat in de openingen loopen. Daar de Hamster dan vluchten wil is het goed eenen rathond bij zich te hebben. De vallen worden in Duitscbland ook §ebruikt. Men moet vallen met veeren op e openingen spannen maar de Hamster is slim, zij krijgt dikwijls argwaan van dat vreemd getuig en boort zich een an dere opening. Het achtste congres wordt zooals men weet, zondag en maandag gehouden te Brussel in het lokaal van net werkmans huis ConcordiaLoquenghienstraat, 24. Werkzaamheden der afdeelingen Eerste af deeling 1. Inrichting der beroepsverenigingen 2. Werkmanspen sioenen. Tweede af deeling 1. Beperking van den arbeidsduur der volwassenen 2.Ver goeding der schade spruitende uit arbeids ongevallen. Derde af deeling Lager onderwijs. Dit congres levert een bijzonder belang op, omdat de afgeveerdigden van de Ka tholieke Vereenigiogen en de Landbou wersbonden des lands, die met den Belgischen Volksbond willen verbroede reu, en die betrachten het verbond tus- schen de verschillige katholieke groepen nauwer te maken, uitgenoodigd zijn. DE MUILPLAAG heerscht in ver scheidene gemeenten van het arrondisse ment Bergen. Te Neufville alleen zijn meer dan 200 beesten aangetast. Dendergalm in zijn n' van zondag 10 september 11., deelt een uittreksel meê van een schrijven ons uit Denderleeuw toegezonden en meegedeeld in nr van 17 februari 1895. Een eerlijke schrijver wanneer hij uit treksels meêdeelt van 't gene vroeger in 't blad van zijnen tegenstrever verscheen, rekent het zich tot eene opperste plicht dit uittreksel letterlijk, onveranderd over te drukken en, vooral van het niet te ver- valschen. Maar, neen, zooveel eerlykheid is er by de schrijvelaars van Dendergalm niet te vinden. Maar wat is 't ze zijn gekend die jannen als de verachtelijkste tekstvervalschers die er onder de zon bestaan. In den laat- sten kiesstrijd voor do wetgevende Ka mers schreven zij ook verklaringen toe aan 11' Woeste die hij nooit deed. Overigens wij dagen die oneerlijke te- §enstrevers uit ons te kunnen bewijzen at de regelen die zij als uittreksel afkon digden aldus letterlijk in Den Denderbode van 17 Februari 1895 zyn verschenen. De Gentsche liberalen hebben het cartel met de socialisten verworpen en besloten bij de gemeentekiezing alleen te strijden. Ze zullen 8 candidaten voorstellen. Tabakhandel. Er zijn dit jaar te Meenen 400 perceelen tabak beplant ge weest een totaal uitmakende van 1,099,428 planten, waarvan 68,000 voor het ver bruik der eigenaars. Op eene are plant men gemiddeld 440 planten, zij omtrent 27 k. 500 gr. eens den tabak droog. Volgens rekening zal er dit jaar in den handel, door de stad Meenen alleen. 64,460 kilos tabak geleverd worden. Den pry's van den tabak komt op onge veer 48 frank de 50 kilos. Volaens z?.kero liberale dagbladen zijn de candidaten van 't Aalstersche monsterverbond verdeeld als volgt Blauwen 5 Groenen 3 Rooden 1, te samen 9 slachtoffers voor onze azijntob- bens. De roode verkrijgen een enkel candi- daatje 't is bitter, ja, bitter mager als men in aanmerking neemt dat Vooruit pas over eeuige weken schreef, dat de rooden en groenen de meerderheid uit maken der leden van den blauwen werk manskring.... Vooruil was dus aan 't boffen ofwel hebben de rooden zich laten bedodden door de blauwen en groenen.... Om fortuin te maken. - Ziehier het fortuin van vijf millionnairs Ik dank myne aanzienlyke fortuin aan de annoncen. (Bonnier). Hoe wilt gij dat iemand weet dat gij iets goeds bezit, wanneer gij het hem Diet doet kennen. (Van der Bilt). De ruchtbaarheid, wel begrepeD, is is eene wonderbare macht, waarvan on zen handel en onze nijverheid rekening moeten houden (Robert Bomer). Mijn zoon, maakt zaken met lieden die reklaam maken - gy zult nooit verliezen, allen worden rijk. (Benjamin Franklin). De weg naar rijkdom loopt langs heen den inkt der drukkery. (Barnum). liet valt waarlijk op te merken hoe de liberale gazetten zelfs de onbeduiden- sten schermen met prioster Daens, den opgeschorste. Te Thielt verschynt een liberaal vodje De Thieltsche Burger geheeten en die priester zonder altaar is alleen volgens Burger's hert en al de an dere. Bisschoppen en Priesters deugen niet 1.... Nieuwe Bisschop van Namen. Z. H. de Paus, Leo XIII heeft Bisschop van Namen benoemd de Z. E. Prelaat, Mgr. Thomas Heylen, Abt van Tongerlooj De nieuwe Bisschop is een der uitste- kendste mannen van België. Er is geen God De booze sprak vol overmoed Er is geen God Maar gansch de schepping riep vol gloed Uw woord is spot De booze stierf en zei met angst Er is een God En nu kreet Satan tot zyn vangst «Wat waart gij zot I n De booze sprak vol vast geloof Er is oen God En bleef voor 's boozen stemme doof En 't duiv'lenrot. Do brave stierf en juichto blij Er is een God 1 En de eng'len zongen aan zijn zij Wat zalig lot 1 TkpnkwArL- Ter drukkerij van iHUbnem. DeJa Denderbode Korte Zoutstraat, 31, Aalst, zijn te beko men allerhande hoek- en steendrukwer ken, zooals plakkaarten voor notarissen en deurwaarders, plakkaarten voor ker missen, prijskampen, enz. rekeningen, vrachtbrieven, wissels, ontvangstbewijzen, programma's voor maatschappijen en allerhande feesten, briefomslagen, visiet- of bezoekkaartjes, doodbeeldekens en al ander drukwerk voor handel en nijver heid, voor openbare besturen, enz., enz. Allerbeste uitvoering en genadige prijzen Nieuwe pasmunt. M. Vincotte heeft bijna de modellen voltooid, hem door het gouvernement voor onze pasmunt besteld. De Etoile heeft die modellen in het werkhuis van den beeldhouwer gezien en vindt ze van merkweerdige schoonheid. De beeltenis van Leopold II is spre kend van gelijkenis. Op de keerzijde is de spreuk VUnion fait la force weggelaten. Do Etoile is van gevoelen, dat de nieu we Belgische muntstukken van do schoon ste der wereld zullen zijn. De stiften en vormen zullen binnen een paar maanden voltooid zijn, en men zal dan kunnen beginnen aan het slaan der munt. Er worden voor 5 millioen Dieuwe stuk ken gemaakt. De Residentiebode verschijnende ter Hollandsche Hoofdstad - Den Haag deelt in zyn nr van 16 dezer 't volgende meê - In eene openbare vergadering der vrijzinnige werklieden-kiesvereeni- ging - Omwikkeling - zal Woensdag 20 September abbé Daens spreken over christen democratie en de volksquaes- tie. - Vrijzinnige... dus de opgescho spant in Holland ook aan met godveiLo- chenaars, vijanden van den R. K. Gods dienst of met de socialisten... Hoe stich tend niet waar voor eenen priester der R. K. Kerk Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd .- 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjoDgeu voor liet smeden 1 leerjongen voor de boekbin derij espadrillenmakers machienbrei- sters 1 leerjongen (loodgieter) vijf kloeke werklieden. Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen halven dag gelijk voor welk werk. Hoogst leerzaam en stichtend is het om hooreu hoe de liberalen en socialisten, de onafscheidbare broeders van gisteren en waarschijnlijk van morgen, als hun persoonlijk belang het vereisebt, malkan deren thans ter gelegenheid der E. V., bekampen en voor vuilen visch uitschel den. Het blad van citoyeu Hubin Le Tra- vailleur, is woedend kwaad op den libe ralen M. Mouton wiens kandidatuur het, tijdens de laatste kamerkiezing, zoo krachtig ondersteunde en dien het giste ren nog als eene soort van Indiaanschen afgod aan bail. En waarom al die woede Waarom die zonderlinge ommekeer Omdat de liberale M. Mouton een voor staander is der E. V. Sedertdien is, volgens Le Travailleur, de afgod niet anders meer dan een over- looper, een meineedigeeen verrader een bankroetier die niet het minste ver trouwen meer verdient En in een ander artikel treffen wij de volgende complimenten aan Zij(de liberale partijgangers der E. V.,) zij zijn allen medeplichtigen of lafaardsmaar medeplichtigen of lafaards, moordenaars zijn zij En ten slotte Ja, er is slechts een woord om voor taan die bondgenooten van 't klerikalism voor de E. V. le brandmerken Moorde naars Moordenaars Moordenaars Hoe vriendelijk, hé - Comment en un plomb vil l'or pur [s'es<-t7 changè En ziedaar hunne overtuiging Ziedaar hunne vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid Evenals hunne voorvaders, de beulen van het Fransch Schrikbewind, en als hunne gevierde broeders der Parijscho Commune, mogen zij er gerust bijvoegen of de dood Die gevolgtrekking vloeit rechtstreeks uit hunne logiek. Tegen moordenaars is immers de dood eene rechtveerdige straf. Ja, zoover zullen zij komen. Komaan I Allen akelige zwanzers en zwetsers, die lieve broeders I Volkskamer. Weêral heeft gister dijDsdag de Kamer geene zitting kunnen houden. Do roode gezel Smeets bemerkende dat de Kamer niet in vol doende getal zou zijn wanneer de socia listen de zaal verlaten, speelde weêr den kwaójonge en stelde voor de zitting tot donderdag te verdagen. Zijn voorstel werd door hem eu 5 andere rooden onder steund. Men moest dus tot de stemming overgaan en zoodra ze begon verlieten de rooden de zaal zelfs Sineets en dezen die met hem bet voorstel hadden ondersteund. Men bestatigdo de tegenwoordigheid van 70 leden eu de Kamer was niet in vol doende getal om te beraadslagen. De zit ting werd geheven om 2 uren 25 min. De eerste algemeene vergadering op zondag 11, in vooruitzicht der aanstaande gemeentekiezing, is uitmuntende wel ge lukt geweest. Meer dan 1500 kiezers hebben aan den oproep van 't Comiteit beantwoord. De ruime zaal des Werkmanskrings was propvol talrijke kiezers vonden zelfs geene plaats meer en moesten op 't speel plein verblijven. Anderen hebben zich naar do catholieke herbergen in de buurt moeten begeven. Er heerschte een ongemeene geestdrift bij die talrijke schaar kiezers en dit ge tuigden de warme toejuichingen waarmeê de redevoeringen der aftredende leden begroet werden. Kortom dit geeft ons nog meer verzeke ring, dat het blauwe, groene, roode mon sterverbond, ondanks zijn victoriegekraai, op 15 October eene van die duchtige nederlagen zal lijden die het voor eeuwig en drij dagen in den dieperik zal doen tuimelen I... Do redevoeringen welke er gehouden weiden, zelfs zeer beknopt meêdeelen,zou verscheidene kolommen vereischen nu wij zulleo in volgende nrs de bijzonderste punten behandelen. En nu wat verschil tusschen die Cath. Vergadering van zondag II. en de grrrooote meeting van zaterdag avond in Concordia. Die grrrooote meeting had ook al van den manken hennen welgeteld waren er 275 toehoorders waarvan een honderdtal kiezers en 't overige volwassenen en Do held van Chipka heeft nogthans zijn devooron gedaan om volk te lokken hij kondigde in *'t Land van Aélst af dat een catholieke advocaat zou gaan tegenspreken. Wel dwaas zou hij zijn, hij die dat logenachtig en lasterend gezeever zou gaan wederleggen 't is meestal zoo dom dat men waarlijk potuil moet zijn om het durven uitkramen.... Zeevert dus maar voort, monsterver- bonders hoe meer ge zeevert hoe dieper gij in den afgrond zult verzinken, want de eerlijke Aalstenaars walgen van u, verachtelijke verraders en eerlooze schijn heilige kwanten 1 Dit jaar zullen nog uitgedeeld worden hei vervolg van David's Vadcrlandsche Historie eu een werk over Conqo, door P. De Mey. Wordt aangekondigd ter beoordeeling Geschiedenis der bouwkunst, door M. Van Houcke. Door de zorgen van het bureel zal een brief rondgezonden worden om de Vlaam- sche gemeenten aan te manen in hunne betrekkingen met de hoogere besturen de Vlaamsche taal te bezigen. Daarbij zullen de wetten worden herinnerd, die het recht der Vlamingen vaststellen en waar zij, in elke gelegenheid, gebruik van te maken hebben. Aan het Groeniger-comiteit Ie Kortrijk wordt voorloopig een hulpgeld toegezegd van 3,000 fr., voor het Igedenkteeken, ter herinnering van den Gulden-Spoorenslag aldaar, op te richten. Nopens don aard van het gedenkteeken is nog niets be slist. Met genoegen word door het Hoofdbe stuur vernomen dat de afdeeliug van Aalst bepaald heringericht is. Hophandel. De verzendingen hop gedaan in de maand Augusti laatst in de landstreek Aalst bedragen een gezamen lijk gewicht van 60049 kilogrammen. Weèral petrol. Vrouw Carlier, een bejaard mensch, wonende Statiestraat teNinove, viel vrijdag avond in hare wo ning terwijl zij eeue brandende petrol- lamp in handen hield. In een oogwenk stonden hare kleederen in brand. Huilend van pijn liep do ongelukkige de straat op en rolde zich op den grond om de vlam men uit te dooven. Geburen snelden toe en doofden de vlammen, doch reeds had net slachtoffer vreeselijke brandwonden bekomen. Haar toestand is hoogst zorg- Zitting van 4 September. Ten gevolge van het overlijden van M. Van Geel is een nieuw lid bij het Hoofd bestuur voor de provincie Limburg te kiezen. De afdeeling St-Truiden zal den oproep doen. De uitgaven voor het jaar 1900 zullen zijn 1, Jaarboek 2, Mengelingen 3, Schetsen en Verhalen, door M. Pattyn 4, Liber memorialis van het Vlaamsche Volk 5, Schetsen, van M. R. Ver- mandere. In 1893 besliste generaal Pontus dat al de milicianen, drie maanden na hunne indiensttreding cn op het oogenblik dat zij in onbepaald verlof gaan, zonden ge- photograpbieerd worden en dat hunne portretten in hun boekje zouden worden geplakt naast hun signalement. Daar deze stukken soms het gerecht nuttig kunnen zijn, in het doen van zekere opzoekingen, heeft M. de procureur- generaal Willemaers van de regeering bekomen, dat het gerecht in voorkomende gevallen die signalementen met portret ten kan opeischen. Prins Albert en onze Vlaamsche bevolking. Prins Albert is met zijn regiment te Brussel aangekomen. De grenadiers hebben de 81 kilometers tusschen Beverloo en Brussel in twee dagmarschen afgelegd. Prins Albert ging aan het hoofd zijner compagnie. Het weer viel bijzonder mee voor deze vermoeiende marschen. In al de gemeenten waar de grenadiers voorbijrukten of legerden, liep de bevol king te samen om onzen toekomstigen vorst te begroeteo. Serenaden, verlichtingen, fakkeltochten en allerhande vermakelijkheden hadden plaats. Allerwege werden vlaamsche wel komstreden uitgesproken, waarop do prins antwoordde in het vlaamsch. Twee pompiers te Brussel waren voor eene teiloor soep aan 't vechten ge raakt. Een hunner stak zijnen tegenstre- er geweldig met een mes in den rug, zoo dat de gekwetste naar het gasthuis moest gedragen worden. De echtgenooten J., die de Hoog straat te Brussel bewonen, hebben eenen deurwaarder, welke gekomen was om hen op last van den huisbaas buiten te zetten, eenen ketel kokend water over het lijf gegoten. De vrouw is aangehouden. Een treinwagen in brand. De reizigers van den trein vertrekkonde uit Oostende naar Brussel om 7 u. 14 s' mor gens, werden zondag in opschudding ge bracht. De trein was juist Aalst voorbij gestoomd om 9 u. 5 toen een 3e klaswagen vuur heeft gevat zonder dat men tot nu toe de oorzaak van den brand kenne. De personen die in dezen wagen zaten hebben,aan eeno verstaanbare paniek ten prooi,schrikkelijke noodkreten laten hoo ren en de treiuwachters kwamen toege- loopen. Men heeft den trein doen stoppen. Den wagen werd ontruimd eu van den trein losgemaakt die verder zijnen weg voortzette. Het vuur is zonder moeite kunnen uitgedoofd worden. In een der Brusselsche politiebu- reelen kwam een man, het hoofd bebloed en omwonden, verhalen dat hij, te Koe- ckelberg, in het gras in slaap gevallen zynde, werd verrast door twee kerels, die hem zijnen portemonnaie ontnamen en hem kwetsten met een revolverschot in het hoofd. Een onderzoek werd ingesteld cn een agent werd geroepen, die den nacht te voren had geschoten naar kerels, welke telegraafdraden stolen. Deze agent werd met den man gecon fronteerd, doch hij herkende hem niet als zijnde een der dieven. Het onderzoek wordt voortgezet. De Patriote verhaalt dat een lljarig meisje, dochterke van den toezichter Square Marie Louise, op weg van des ouders huis naar het gasthuis, waar het om medecynen gezonden werd, opgepakt werd door eenen persoon, als foorkramer gekleed. De kerol zette het kind in een soort van reiswagen, waar zich ook eeno vrouw bevond, en beloofde het, opdat het niet meer om hulp zou roepen, er mee naar foor van Elsene te gaan. De reiswagen hield aan de Hallepoi stil. Daar stapte de kerel uit, om met I kind plaats te nr-men op den tram. Do het meisje kon hier ontsnappen. Een heer en eene dame, die daar vo bij kwamen ondervroegen nu het kind de heer achtervolgde den foorkrao maar heeft hem waarschijnlijk nictki nen inhalen, want men heeft hem meer gezien. Terwijl een barbier van S' Jaus-1 lenbeek eenen kalant aan het schee: was, werd er door eenen kwaêjongenj steen door dn ruiten geworpen. Dit df den baardscheerder verschrikken, zoo nig dat bij door de plotselinge bewegi zijnen kalant een stuk van de kin sne< Een Italiaan, die door Brussel re de, had zaterdag op de Antwerpschela plaats op den tram genomen, om naar Noordstatie te rijden. Daar aangekom miste hij uit zijne zakken eeneportefeui met 204,000 fr. Eene kleinigheid om verliezen. Wij lezen in een gentsch blad Als bewijs hoe zeer door het eigen. tiatief de studie der moderne talen in o stad toeneemt, kunnen wij melden dat bijzonderste taalkring, de English Q met 1 october het groot heerenhuis i wijlen de gebroeders Masereel in de Li gemunt gaat bewonen. Een ruime voordrachtzaal en tweele zalen, een leeskabineten eene biblioth: zullen er ter beschikking zijn van de mes en heeren, gewone bezoekers Buiten de talruike thans reeds bestal de leergangen van engelsch, duits fransch, nederlandsch, snelschrift boekhouden, zullen, naar het voorbe van het Paleis voor Volksvlijt in A sterdam en Toynbee Hall iu Lond openbare oefeningen in de kunst van le en begrijpen voor volwassenen won ingericht. Acht leeraars en leeraressen der cieële en vrije scholen zijn met de le gangen gelast. Een erg ongeluk is gebeurd in bleekerijlte Borgerhout, waar bij mil van stoommachienen gewerkt wordt. Een der werkmeisjes, Marie Verhol 21 jaar, raakte met de vingers tusscb twee heete cylinders, waartusschenl waschgoed gekalanderd wordt. De draaiende machienon trokken hand mee tot halfweg den arm, diol terlijk plat gepletterd werd. Dokter Van Hemelen, die dadelijk: hulp werd geroepen, heeft het meisje hoogdringendheid naar St-Erasmusgi huis doen brengen. Wildstroopersdrama. Een doi Zondag morgend, omstreeks 7 nr deed de genaamde Haest, jachtwach bij M.Servais van Antwerpen, zijn gew: ronde op dezes goederen. Op de stri genaamd Terbeek te Loenhout, o moette bij onverwachts eenen stroop in wien hij dadelijk zekeren Driesen' kende. Driesen, door de onverwachte ontm ting verrast, wilde vluchten, doch ver kerd dat hij gekend was, keerde hij geweer naar zijnen tegenstrever. Het zeker met den jachtwachter gedaan weest, maar wat geluk I het geweer k ste en ging niet af. Een tweede maal gemikt... Gelukt slaat Haest het geweer van den stroop met den kolf van het zijne op zijde, a dat hij de volle lading in zijnen arm niet in volle borst outving. Nu kwam beurt aan den jachtwachter. Aan rechterarm getroffen, neemt hij zijn weer in do linkerband mikt en vuurt. Driesen stortte ten gronde, deed o eene poging om rechtte komen, doet vergeefs hij was dood. De gendarmen van Brecht, iu all: haast verwittigd, zijn ter plaats gekom Driesen, een jongeling van 25 jar< had van strooptochten een echt bero gemaakt. Zijn lijk is naar het gemeen huis overgebracht. De jachtwachter in zijne woning verzorgd. Vergiftiging te Kemseke. Oi eenige dagen werd er bij D. Jaspe: landbouwer en herbergier, in de Vit bloem, op de wijk het Hol, te Kemsel eenen os geslacht die 6 maanden oud m het vleesch werd gekeurd door een keu: meester van Stekene alsook de afval, goed bevonden om uitgekapt en aan geburen verkocht te worden. Weldra was al het vleesch afgehaal tot zoo verre, dat Jaspers niet overhie dan de afval. Do werkvrouw kookte df afval in eanen ijzeren pot volgens h£ verklaring want koperen ketels wan er niet iu huis zij porstte het vlees van den afval tot eenen koek en lietd koud worden. De lever kookte zij alleen in denzelfde ijzeren pot, waar de afval in gekookt w en bracht die in de herberg, waar baas het volk meê trakteerde. Niet eens die van het uitgekapt vleesch of van de lever geëten hadden, zijn er onpa van geweest. Maar met den baas, zijne twee zon» dochter en ouden broeder, die bij hef woont, liep het zoo goed niet af. Zij krt gen hevige maagkrampen, hun lichaai zwol op, sommigen begonnen te brake en allen verkeerden in het grootste gt vaar. Daar zij op de grensscheiding van Gillis-Waas wonen, werd er om doek Busschots aldaar geloopen, die ooges biikkelijk ter plaats kwam en de vergifti ging bestatigde. Hij deed den priest# halen, die den vader de laatste HH. Sa cramenten en de twee zonen Emiel

De Denderbode | 1899 | | pagina 2