Zondag 24 September 1899 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 3402 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Bien Public en Evenr. vertegenwoordiging. De Moordenaar? Het zuiver A.S. Een muilband. Priester Daens in Holland. Barakkestreken.~w"Io'!''m DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onaer dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemazl ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00; Vonnisse op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bnreele van dit blad. Aalst, 23 September 1899. De serieuze menschen, die den JBxen public lezen, staan verbaasd voor de bou- diüg van dit blad. Zij verstaan niet hoe het mogelijk is te schrijven gelijk de Bien public het doet. Het is waarlijk niet zon der roden. Er is geen blad dat mot moer geweld de evenredige vertegenwoordiging verde digd heeft, als de Bien public. Na het aftreden van Mr de Smet-de Naeyer viel uj het ministerie Van den Peereboom dat het eennamig stelsel wilde, met oene ongehoorde woede aan. En nu komt de zelfde Bien public verklaren dat hij niet weet wat er uit de evenredige vertegen woordiging zal komen. Maar is zulke han delwijze geene groote lichtzinnigheid En diezelfde Bien public, als hy mcout (het is immers nog niet zeker) dat hij de evenredige vertegenwoordiging heeft, die hy jaren en jareu heeft aangepredikt, komt ernstig verklaren dat hij niet ver antwoordelijk is. Maar dan is de evenre dige vertegenwoordiging slecht. Van iets dat goed is, is niemand benauwd de ver antwoordelijkheid op zich te nemen. Overigens iedereen weet dat de Bien pu blic voor een groot deel is, in de moei lijkheden door de evenredige vertegen woordiging veroorzaakt. En willen of niet willen die verantwoordelijkheid draagt hjj. Gisteren, om te toonen dat de evenre dige vertegenwoordiging de wil van het volk is, zegt hij, dat geheel hot land daar voor is opgestaan. En vandaag, om to bewijzen dat de kieskwestie enkel eene persoonskwestie is (dat loochenen wij) zegt hij dat het land volkomen kalm is. Kuoopt dat eens aaneen. Die Bien public preekt do gematigheid in den strijd. Er mogen, zegt by, onder ons geen overwonnenen en geen overwin naars zijn. En die Bien public, strydt zoo veDynig dat er nooit venijniger gestreden wiei d. Iedereen weet, dat Hel Volk en de Bien public door den zelfden man worden uitgegeven. Ehwel die maD die in Hel Volk, de werkmenschen aanhitst tot scheuring, werpt in den Bien public de armen in de lucht voor den XX* Siècle die hem de afscheuring der buitenlieden doet voorzien. Doch, wat alle palen te buiten gaat, het is, dat die Bien public, die gezeid en herhaald heeft - Niemand weet wat cr uit de evenredige vertegenwoordiging vol gen gaat dat die Bien public nu komt zingen laat ons verkorten, abrégeons alle redens voor en tegen de evenredige vertegenwoordiging zijn gegeven reeds. Hoe is het toch mogelijk Van den eenen kant bekennen dat men de zaak niet kent, en van den anderen kant eene ernstige bespreking, eene overwogene beraadsla- W I E IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDUAI1D W AG N E li. 82"* VERVOLG. Er is iets in aantocht, mompelde hij. Wie had ooit gedacht, dat het drama van Charlemont na zoovele jaren weêr ter sprake zon komen en nog wel, nadat Alexe Mixtome dood is Wie is deze dame Weet Filip i'i- ron wat zij hier doet. Ik wil hem dadelijk spreken. A1b er een storm losbreekt, moet ik zekerheid hebben. Hy zag er onthutst uit. Ik wil het zekere niet voor het onzekere prijs geven, ging hij bij zich zelve sprekende voort. Ik ben geen slecht mensch, wel wat myn voordeel betreft, maar dat zijn handels zaken. Alexe Mixtomo is dood on liet geune erfgenamen na. Mevrouw Engenie werd Tan hom gescheiden en zal den tegenwoordigeu markies trouwen. Alles gaat goed, slechts dit jong meisje komt er storend tusschen. Mijnheer Angust moet dit dadelyk weten en hij zal my den molen op negen en negentig jaren beschrijven. Ik kan hem zoo noodza ken, dat ik alles verkryg wat ik wil. ging van kant wijzen Wij zouden waar lijk met den Romeinschen schrijver moe ten zeggen die Jupiter wil ten onder brengen, maakt hij uitzinnig. Neon wij zeggen niet met den Bien public Laat ons van den nood eene deugd maken, en de eveuredige vertegen woordiging aauveerden, qu'onse resigne snns autre retard d la seule réforme ac- tuellement possible. Neen, wij roepen, zoo luid wij kunnen, en het spijt ons niet verder gehoord te worden wij roepen geen haast, maar kalme redeneering, kalme beraadslaging En wij laken het gedrag der volksvertegenwoordigers die zeggen de Bien public heeft ons be drogen maar wij gaan toch het wetsont werp stommen. Neen zoo niet I iedere volksvertegenwoordiger moet zelf rede neeren, hij moet, in de tegenwoordige omstandighedeu, zelf de zaak onderzoe ken, en zich eene beredeneerde overtui ging maken. Wie niet redeneert en zijne overtuiging verloochent om slaafs dio van iemand anders te volgen, is niet weordig volksvertegenwoordiger te zijn, en is een verrader der katholieke partij. Ja, dat vragen wij van onze politieke vrienden allen haat van kant te zetten en kalm te overleggen. Nog blijft er ons een oogslag te werpen op do beweegreden door onzen tegenstre ver vooruitgezet. Daar hij bij zijn eerste schrijven weinig nieuws heeft bijgevoegd, zal ons antwoord tamelijk kort kunnen zijn. Dendergalm steunt zyno bewijsvoering op ons grondwettelijk, recht. Hij verge noegt zich niet meer art. 6 in te roepen, hij schraagt dit eerste artikel door een tweede Art. 25 dat zegt - Alle macht komt uit het volk. Wij hebben reeds bewezen dat art. 6 onzer grondwet in geenen deele eon be weegrede bevat ten voordeele van A. S. Het schaft bloot eenvoudig de ordensde kasten af lijk ze otider hel Hollandseh regiem bestonden. Onze grondwet is ontstaan uit de tegen werking tegen de dwingelandij onzer noorderburen. Wij herhalen het, iu het uitleggen der grondwet mag men dat gewichtig punt niet uit het oog verliezen. Wat art. 25 betreft dit behelst ook geen beweegrede rechtstreeks ten minste niet voor het zuiver algemeen stem recht. Wij kunnen aaanemen dat daaruit af te leiden is dat het volk het stemrecht hebbc. Wij zijn er verre vau te willen beweren dat door die macht alleen de rechterlijke eu uitvoerende macht wordt bedoeld maar de vraag is nu moet daar om iedereen gelijk zijn Niettegenstaande dit vooruitzicht keerde hij verdrietig eu vol onrast, die hij met den besten wil niet onderdrukken kon, naar den molen terug. Sofie bereikte het dorp en begaf zich dade lijk naar Mijnheer Talbot, die verrast scheen over haar tweede bezoek op éénen dag. Zij deelde hem zonder omwegen mede, wat zij opzichtens den moordenaar ontdekt had, en de rechter hoorde haar ernstig aan. Ik zal Jacob Greg in het oog laten hon den, zegde hij, nadat zij alles verhaald had. Gij hebt hem aanleiding gegeven om op zijne hoede te zjjn, jufvrouw Lepage maar daar hij zoo verschrikt is, zal hij zich op eene an dere wijze verraden. Wellicht zal hij bij het eerstkomend gevaar de vlucht nemen. Ik zal er voor zorgen, dat hy ons niet ontloopt. l)at is dan alles, wat er vooreerst ge daan kan worden Men kan hem dos niet gevangen nemen en noodzaken te verklaren wat hem bekend is Zooals de zaken thans staan, neen, ant woordde mijuheer Talbot, hoewel ik niet twij fel, dat hij meer weet dan hij zeggen wil. Mijn waarde jufvrouw Lepage, uwe geestdrift in de zaak van den ongelukkigen Alexe Mix tome beschaamt al zyne vriendon, die zoo bereid waren hem schuldig te gelooven. Ik zie, dat uwe belangstelling meer beteekent dan meisjesachtige geestdrift. Ik vermoed dat er iets geheime in uwe betrekkingen met de familie bestaat. Dat juist betwisten wij en daar wy van het tegenovergestelde zijn overtuigd, dur ven wij het meervoudig stemrecht aanbe- veleu en verdedigen. De maatschappij heeft ook stem in het kapittelhare rechten, even als die van den persoon zijn onschendbaar. Zij moet waken voor haar bestaan zij moet hare vijanden bevechten en onder deze is de wanorde, de bandeloosheid de grootste en de gevaarlijkste. Dendergalm ziet slecht de persoon, zijne vrijheden en zijne rechten. Wij zeg gen neven de persoon bestaat er nog een wezen dat men uit bet oog niet verliezen mag de maatschappij. De strekking van Dendergalm is ge vaarlijk bij mag niet vergeten tot waar liet socialism gekomen is rnet uitsluitend het oog te hebben op den persoon eu de maatschappij te vergeten. De kwade gevolgen van een grondbe ginsel toonen dat het princiep valsch is Onze tegenstrever zegt verder nog Het recht van den mensch is eenzelvig met het recht van den burger. Elke Belg die burgerlijke rechten bezit moet ook poli tieke rechten hebben. Het eerste gevolg daarvan is dat de dieven en moordenaars even goed het stemrecht moeten hebben als de eerlijke burgers, want in België is de burgerlijke dood afgeschaft. Onze tegenstrever, in zijne blinde liefde voor het.Z A. S. pleit voor weinig acht bare lieden. Dat volkje zal het gaarne vernemen en er hem hartelijk dankbaar voor zijn. Onze wetgevers hadden dus ongelijk het kiesrecht aan zekere veroordeelden te ontnemen 1 Het recht van den mensch is eenzelvig met het recht van den burger. Maar denkt er eens wel op dat is het kiesrecht zon der eenige beperking zelfs niet van ouderdom wij spreken van geen verblijf. Vraagt Dendergalm bet recht van kie zen voor vrouwen en kinderen Zijn die dan geeu mensch Hebben zij niet de rechten van den mensch? Eens dat het Z. A. S. ernstig zal moe ten besproken worden zullen de katho lieken, zich steunende op de leerstelsels hnnuer tegenstrevers, de vraag moeten onderzoeken of ook het recht aan de vrouw niet zal moeten toegekend worden tot de stembus te naderen. Niet waar, beste man, ge zijt verloren gesukkeld. Die abstracte denkbeelden zijn gevaarlijk om kanteeren het is niet aan te raden, zoo maar zonder overleg, woorden over te nemen van eenen wind maker. Wij hebben, zegt Dendergalmniet het meervoudig stemrecht maar de vertegen woordiging der belangen verdedigd. Wij hebben, inderdaad, van belang ge sproken waar ieder, die van dat woord in kiezaken spreekt, zou dus de vertegen woordiging der belangen verdedigen Hoe een woord toch iemand misleiden I kan. Dat bewijst dat men meer op de 5 zaken dan op de woorden letten moet. Als Dendergalm een hekel heeft tegon I het woord belaDg dan schrijven wy gehechtheid aan de bestaande orde. Die gehechtheid is dezelfde niet by iederen Belg. Waarom Omdat er vele Belgen zijn die zich ge makkelijk verplaatsen en overal met even veel gemak hun brood verdienen. Ieder een kan dit niet en daartegen inkomen is do gloeiende zon in vollo dag loochenen. Ons grondbeginsel leidt tot dwaasheden, zegt verder nog onzo tegenstrever, want, zegt hij, hoe meer men heeft, hoe grootor belang dus hoe meer stemmen. Omdat te weerleggen zouden wij ons eerste schrijven nog eens moeten her halen. Wij zullen ons vergenoegen met te zeggen dat geen wettig belang mag onder drukt worden,want hierdoor zou de recht vaardigheid lijden die de vuurbaken moet zijn der politieke machten. Men mag echter niet vergeten dat van zeker punt af het het onderscheid tusschen do be langen moet verwaarloosd worden, wat echter niet wegneemt dat, om stemmer te zijn; men een zeker belang hebben moet iu het voortduren der bestaande orde. En gij zelf, Bien Public, gij schrijft dat de zaak duister is, too duister als oen inktflesch eij bekent niet te weten wat cr uit de E. V. zal voortkomen 1.... en gij verklaart dat gij Je verantwoorde lijkheid er van over u niet wilt I... En gij durft vragen dat men cito, zon der uitstel, zou stemmen 1 't Is waar I Neen gij weet niet waar wij met E. V. moeten uitkomen I Maar wij weten bet en M. de Broc- queville on M. Helleputte hebben het u kloekmoedig gezegd verleden week in do Kamer 1 Voor 't land twist en gedurige moeie- lijkheden in de regering. Voor de kath. Partij vliegende tee- riug 1 Maar die stemmen maken u meer en meer onrustig, Bien Public, en gij zit daar, gelijk eon zondaar oudereen missie- sermoen i.... Doch de waarheid zult gij hooren I ge heel en gansch, zooals ze is 1... opdat gij later niemand zoudet kunnen beschul digen dan u eigenzelveu. En luister Hebt gij muilbandon te koop, bezigt die voor degene die hier sedert 6 jaren onzo schooue kath. Partij verscheuren Te dien tyde leefde een verblinde hor der.... Dc wolven waren uitgehongerd sedert 15 jaren hadden zij schapenvleesch moe ten dervenen zij loerden nu talrijk op de kudde.... En de wakkere wachthonden blaften en beten naar den vyand.... Maar de herder zegde waarom al dat blaffen en bijten 't verveelt on bc- vrecst de kudde, en 't kau niets anders dan de wolven nog meer ophitseu. En die berder kocht voor dio wakkere wachthonden eenen muilband Die voorzichtige en moedige herder is Bien Public Weihoe I... Daar staat de katu. Partij voor 't grootste vraagstuk Leven of dood 1 't Is de kieswet die moet veranderd worden I.... Ons hertebloed afgetapt en gij Bien Public gij durft zeggen Haast u I... zoolang niet getwijfeld niet meer geredeneerd I.... 't heeft uu a al lang genoeg geduurd p Hoe I... de helft der kath. volksver- tegenw. staan in t wijfel I een deel is ovcrhaalil maar niet overtuigden 't is nu, Bien Public a dat gij durft roepen - Verkorten, heoren, verkorten I a P Er hebben nog maar 4 heoren in de kamer gesproken 4 op 152 en gij klaagt dat het al te lang geduurd heeft en vraagt d&t men zou steramen zonder spreken voor of tegen En al is dit zoo, toch kan ik het u niet verklaren, mijuheer Talbot, vooral nu niet, R zegde Sofie. Ik heb mij geheel gewijd aan het doel, den naam van Alexe Mixtome weder in eere te herstellen en zal niet ruston, alvorens dit bereikt is. Ik ben u dankbaar voor uwe medewerking, dankbaarder dan gij deukt. Haar het reods laat was, bloef Sofie niet langer. Mijnheer Talbot's aanbieding een rijtuig te halen, wees zij dankbaar van de hand zij vertrok en begaf zich op weg naar het kasteel. Zij verhaastte hare schreden en had spoedig het dorp en hot park achter den rug. Het licht van het kasteel bescheen den weg. Plot seling hoorde zij een rijtuig achter zich aan komen. Na een oogenblik had dit haar be reikt, en een man in wien zij Filip Piron herkende, stak het hoofd uit de portier en zag verwonderd naar de slanke gestalte, die hij dadelijk herkende. In het eerste oogenblik wilde hij uit het rytuig springen, maar hij bezon zich weder nochtans in den blik, dien hij haar toewierp, lag doodelijke woede eu wilde wraakzucht. Het rijtuig, waarin Piron gezeten was, volgde den straatweg met zijne krommingen, terwijl Sofie naar het terras ging en liet kasteel binnen trad. Zy ontmoette Filip in de groote voorzaal, lly nam zijnen hoed af, maar zy deed alsof zij hem niet zag on ging hem voorbij naar hare kamer. Hat zijne terug komst aan haar bezoek te Parys moest worden toegeschreven, scheeu haar niet twijfelachtig. -- He stappen die ik heden gedaan heb, zijn juiBt te rechter tijd ondernomen, ducht zij, terwijl zij zich kleedde voor 1.et diner. Morgen sta ik onder het toezicht van Filip. Hij is gekomen om eenen nieuwen aanslag op mijn leveu te wagen. Ik moet nu op mijne hoede zijn. Indien Henri Talbot geenen ge heimen policieagent zond, zou ik het kasteel verlaten, want ik vrees Filip. Als de mole naar hem ons onderhoud verhaalt, zal hy niet rusten, voordat hij mij gedood heeft. Haar toilet was in orde en zij begaf zich naar de eetzaal, waar zij alleen was. He bot telier en een helper wachtten haar op. Zij verveelde zich zeer iu die stilte en eenzaam heid. Zoodra zy het slechts gevoeglijk kon doen, stond zij met eenen diepen zucht op en ging naar hare gastvrouw. Mevrouw Bartineux zat rechtop in haar bed en haar meisje was bezig haar als een kind te verplegen niet echter met drankjes en pillen, zooals men denken zou, maar met ecu middagmaal, zooals dat van Sofie. Ga zitten, lieve, zegde mevrouw. Ik ver zoek u om verschooning, dat ik u heden niet heb kunuen ontvangen, maar het was mij waarlijk onmogelijk, n te zien, mijn kind. Hoe hebt gij den tyd doorgebracht Hezen morgeu ben ik naar het dorp ge reden en heden middag gaan wandelen, ant woordde Sofie. Het verheugt mij dat gy u beter bevindt. Wil ik u wat voorlezen Wij lezen in De Maasbode van Rot terdam, date 19 Sept. 11. Men schrijft ons uit Princeuhage van gisteren Onder hen, die hedenochtend de H. Mis van 8 uur in onze parochiekerk kwa men bijwonen, behoorde een vreemd geestelijke, door twee heeren vergezeld. Baarde dit opzien, omdat men slechts zelden des Zondags vreemde geestelijken ziet, nog vreemder moest men de oneer biedige houding vaD den priester vinden. Nog onder de H. Mis kondea de geloo- vigen vermoeden, wie die geestelijke was. De Hoogcerw. deken, die do H. Mis opdroeg, deelde, voor de predikatie, aan zijn parochianen mede, dat de Bolgische priester Daens in het middaguur in het dorp eene lezing zou houden, eu verzocht hun die niet bij te wonen en te bandelen als de Katholieken te Breda, waar geen eukele zaal voor den beer Daens te krij gen was geweest. Want deze priester is door zijn bisschop gesuspendeerd. Van zelf zag nu ieder in den priester, die ginds in de Mariakapel zat, den heer Daens, en nieuwsgierig bleven de geloo - vigen, ua de kerk verlaten te hebben, op het kerkplein staan, zoodat de geestelijke door een diebten drom van menschen moest heentrekken. Er viel niets wanor delijks voor. Om zyne lezing heb ik mij niet bekom merd. Den priester zeiven heb ik aan schouwd niet zondor diepe aandoening. Van anderen vernam ik, dat de heer Daens gelezen heeft in den tuin vau den beer Van Kol, het socialistische Kamer lid, dat sedert eenigen tijd in deze ge meente woont dat niemand uit Princeu hage onder zijn gehoor is geweest, en het auditorium bestaau heeft uit eenige lieden uit Broda, dat 5000 on-Katholiekou onder zijne bevolking telt. Tea 2 uur reed by weg. Daens en Van Kol 1 Treurig, treurig Alle verdere commentaar overbodig. De Residentiebode, een catholiek blad uit Den Haag, wijst er op dat do opge- •chorste priester Daens zich door do socia listen als speelpop laat gebruiken overal waar hij als spreker optreedt. Reeds heeft bij gesproken to Utrecht, te Delft, te Rotterdam, in feestlokaleu, onder do hooge bescherming dor socialisten. Het sociali stische kamerlid Van Kol, heraülde de opgeschorste op en nam do gelegenheid waar om Z. H. den Aartsbisschop van Utrecht aan te vallen. week kon digden de liberalen en daensistenin hunne gazetten met groot gedruis aan, dat het zaterdag 11., grrrooote meeting was in Concordia. Zelfs acht dagen lang, hing aan den Grauwen Steen. Groote Merkt, een trans parant uit om 't volk naar die monster- meeting te lokken 1 Eu aan al de boekon der straten waren affichen aangeplakt om dat groot nieuws geheel de stad door aan to kondigen. De gazet van Chipka vindende dat dit alles nog niet voldoende was om 't volk naar don liberalen tap t« krügeD, drukte in groote letters dat een catholiek advo caat in Concordia zou komen tegenspre ken en dat dus het publiek van de meeting zou gemengd zijn 11 Bourn I Bourn 11 Bourn 1 I.... Die kreemeersmiddelcn om de men- schon uit te lokken, is dat 't klaar bewys niet dat de meetingen der topkenskliek uitgebrand zijn....? 't Is van versleteka De menschen zijn al dien zeever zon beu als kouden pap I... 't Zijn altijd dezelfde tastbare leugens, altijd 't zelfde gehakkel, en de zeeveraars blyven alleen Ook wilt go weten hoeveel menschen er zaterdag 11., op de grrrrooote mee ting der 3 vereenigde partyen aanwezig waren 263 wel geteld kinders, kafféwijven en kiezers des maaD'lags meêgerekend 11 Een liberaal moest bekennen dat er geen 75 kiezers aanwezig waren I 1 Ook heeft eeu der orateurs n zich opnieuw bitter beklaagd over de aan- groeieude onverschilligheid dor libera len.... Arme kliek 1 Zelfs de kreemersmiddeden lukken niet meer Weldra komen de vorte appelen af Als ik geëten heb, kunt gij raij wat voor lozen, opdat ik spoedig iu slaap moge vallen, |i zegde mevrouw ernstig. Ik moet eten om nieuwe krachten te verzamelen. Als ik niet at zou ik spoedig als eene bloem die, door den herfst vorst geraakt wordt, ineen vallen. Zij eindigde haar maal en zond haar meisje eg. Sofie nam een book on torwyl zij het opensloeg en daarin bladerde, zegde zij -~ Filip Piron is een uur geleden, terug gekomen. Filip Han is de markies ook aangeko men vroeg mevrouw verwonderd. Neen, hij was alleen. Hij heeft van ons bezoek te Parijs gehoord, en is gekomen om ons te bewaken, zegde Sofie. Heze achtte het niet raadzaam, mevrouw Bartineux iets van hare heden gedane onder zoekingen mede te deelen. Gij moet zeer voor zichtig en stom zijn als een graf, Sofie. Deze achtte het niet raadzaam, mevrouw Bartineux iets van hare heden gedane onder zoekingen mede te deelen. Zij bracht, om de rust harer gastvrouw niet te storen, het ge sprek op algemeone zaken, eindelyk begon zij te lezen en ging daarmeo zoo lang voort, tot mevrouw in slaap viel, waarop zy zich weder naar hare kamer begaf. Tot laat in den nacht zat zy aan het ven ster en zag naar buiten naar de zee. Zij had het licht nitgedaan en een doek omgeslagen ten einde zich tegen do koude nachtlucht té beschermen. Van de gebeurtenissen des dagt zweefden hare gedachten naar haren vader. Waar bevond hy zich Had hij Frankrijk verlaten Deze vraag verontrnBtte haar. Uit Parijs was hij verdwenen, zonder haar te schrijven. Zon hij nog in de omstreken van Charlemont ronddwalen Of was hy mis schien in de handen zijner vijanden gevallen, die zijne gevangenneming geheim hielden He klok Bloeg twaalf uren en nog zat Sofie denkend aan het venster. Diepe stilte heerach- te rondom het kasteel. Plotseling schrikte zij door een licht geraas aan hare dear. Zy stond op en luisterde aan dachtig. He knop der deur werd zacht, byna onhoorbaar omgedraaid. Sofie's hart scheen stil te staan. Haar eerste gedacht was aan haren vader. Zon hij gekomen zijn, om haar te bezoeken Zon hy hier of daar sijn binnengeslopen sn bare kamer ontdekt hebben Doch dit was ongelooflijk. De indringer moest Filip Piron zijn 1 Zij had de deur gesloten en daarvan scheen hij, die binnen wilde dringen, zich te over tuigen. In het volgende oogenblik werd bet knarsen van een werktuig in bet slot hoor baar en de sleutel der deur viel op deu grond. Er volgde een oogenblik stilte. Sofie waagde het nauwelijks te ademen. Wilde haar vijand, door middel van een val- schen sleutel de deur openen (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1