AALST Pol en Stant. Van tak op tak. Plat op den buik. ^£1 Wij 'T LIBERA LISM VS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 october 1890). Een brief van meester hersenloos Een nieuwe vermaning van Ti. H. den Paus. Catholieke Vereeniging. Catholieke Jonge Wacht Z0NDAGRUST. Allerhande Nieuws. Pol is bezig aan't klaverland. Stant. Hewel, Pol, nu en rait ge niemeer klagen Tan de droogte, be man t De ploeg vliegt er door lijk door de bo ter 1 Pol. Niet 't over drijven, StantMaar we a kunnen na toch in alle - geval goed werk maken. Stant. 't Heeft nu toch zeker al genoeg geregend, Pol? Pol. Jaat, Stant, 't mag ophouden, maar er en ie tooh nog geenen druppel te veel ge vallen. Stant. In sommige streken klagen z'al van den regen, Pol maar 't is moeial ijk om passen voor veel menschen. Pol. Och jaat, Stant er is ook veel ge klaagd over de droogte en nu moet iedereen bekennen dat alles ten besten afgeloopen is den oogst is in de beste condities binnenge gaan, de stoppels zijn op de beste wijze ge- kuischt en bewerkt, 't zaailand op de voor- deeligate manier omgedaan, en is er wat ach teruit geweest voor 't Iteesteneten, 't loof groeit tegenwoordig lijk wolvenbrood en bin nen de veertien dagen is er voeiër meê de macht Stant. Inderdaad, Pol, g'en zoudt 't loof sedert acht dagen niemeer kennen, en ik ge loof dat het zal beter gelukt zijn als oveijaar. Pol. 't Zal veel zwaarder worden, Stant; want alhoewel van goeie opbrengst en was 't verleden jaar toch van 't zwaarste niet. Stant. Alzoo schikt onzen lieven Heer nog alles ep zijn beste, niewaar Pol Maar a propos, syn de patatten al uit Pol. Nog niet, Stantmaar nu worden se toch rijp, en van de naaste week af zullen er veel uitgedaan worden. Stant.En hoe zal d'opbrengst nu zijn, Pol Pol. Goed, Stant niet te groot, maar veel aanhangen en weinig of geen slechte Stant. Zoo dat er weerom goeie brod- dens zullen kunnen gevet worden van den winter, Pol Pol. Jaat, Stant, de vleeschkuipen zul len nog nen keer voorzien geraken, en dat is nen grooten artikel voor den boer Stant. De viggenen zijn duur ook, Pol, en dat is een prenf dat er patatten zijn. Pol. Ze staan dertig frank in de gazet, Stant, en dat is nen schoonen prijs. Stant. En de vette verkens die blijven altijd goedkoop, he Pol Pol. Jaas, Stant, in de tachtig centie men en 'k heb er vroeger jaren veel verkocht aan nen frank vyf en dertig. Stant. 't Verschil is groot, Pol 1 Pol. En 't is daar nen slechten kant van de boerderij tegenwoordig, Stant, dat de vetbeesten te goed koop zijn. Stant. Maar de boter staat toch aan nen hoogen prijs, Pol, en 't een slaat 't ander. Pol. Daar en valt nie van te klagen, Stantdrij frank voor een kiloken boter, dat is veel voor iemand die ze moet koopen. Stant. Jaat, Pol, en ze wordt tegen woordig op veel plaatsen gespaard en waa neer gaat ge beginnen zaaien Pol. Aehter Barnes, Stant, en nooit voor October. 8tant. 't Zal er rap zyn, Pol, en sondag en dry weken is 't al kiezing. Pol. A propos van kiezing, Stant, hoe was 't den verleden zondag op do vergadering van de katholieken in den Werkmanskring? Stant. Opperbest, man Pol. Veel volk Stant. Schrikkelijk veel ge kent gij die zaal, niewaar? Hewel al de stoelen waren bezeten en zoo tegen een geschoven mogelijk en dan was den overschot van de zaal zoovol van de mannen die rechtstonden tot aehter 't buffet en tot op de bolspelen, dagge op de koppen kont marcheren. Pol. En allemaal kiezers, Stant Stant. Geen zes andere, Pol 'k en heb van myn leven nog zulke schoone en indruk wekkende kiesvergadering nog nie gezien Pol. Zoo staan de zaken goed, Stant Stant. 'k Geloof 't wel. Pol ook stond 't konteutemeut en 't betrouwen op alle we- sens te lezen I Pol. En is er daar gesproken, Stant Stant. Of er gesproken is, Pol De wer ken van ons stadsbestuur zijn dear in schoone sn treffende woorden uiteengezet, eerst door onzen werkzamen en beminden Burgemees ter, M' Leo Gheeraerdts, dan door onzen ieverigen Schepenen van onderwijs, M' Paul de Clippele, en vervolgens door de welspre kende Gemeenteraadsleden, M'Doctoor Bau- wens en Mr Leo Geeroma. Pol. En wierd er geluisterd, Stant? Stant. 't Was er zoo stil als in een kerk, Pol, en waar het nie geweest de donderende toejuichingen die dikwijls nit dien ontzagge lijken hoop van volk opstegen, ge zoudt van buiten op de straat gepeisd hebben dat er niemand in de zaal en was. jiiPoL. Wat zal oolyke Pie nu zeggen, Stant? Stant. Dat trekken w'ons weinig aan, Poler wordt nog zoo weinig van gesproken by ons van den slimmerik 1 Pol. Hy krfjgt zeker altyd meer en meer plaata in zyn broek Stant. Jajaai, Pol maar ze zeggen nu dat hij gaat spanbroekskes dragen en dat hy absoluut van de mode wilt zijn. Pol. Hewel, Stant, meê al zijn donche- penningskes, mag by hem ook doen gelden Stant. 't Is dat, Pol die 't lang heeft, laat het lang hangen maar bij en ziet er toch Pol. En daar zal hy zeker moeiëiyk aan geraken, Btant Stant.Misschien wel in't jaar één als d'uilen preêken, Pol maar van dezen keer is de kans weerom al verkeken 1 Pol. En gaan de donehsn nog altijd voort meê hnn fameuze meetingakes eu alle soorten van aardige schriften, Stant Stant. lk geloof 't wel, Pol 't regent tegenwoordig maoifeetjee van wege die ertis- tan alle dagen zyn er nieuwe, en 't is altijd deneelfden erremen raas en konden pap I Pol. De menschen en lezen dat zeker niemeer, Stant Stant. Wel nieneena, Pol maar hun papierkes worden toch verbruikt en dienen toch voor iets Pol. En komt er nog altüd zooveel volk naar de meetingen van de donchisten en socia listen Stant. Jaat, Pol, er zijn dikwijls wel diep in de tien mannskes om naar bannen Aanwen zeever te komen lnisteren en den verleden zaterdag hadden geuzen en donsjen en socialisten een groote vergadering belegd in hnnnen beestenhof van ae nieuwstraat- poort, en gedurende acht dagen lang hadden z'al hnn trommels den bast afgeslagen om 't volk wakker te schudden en doen op te komen, en raad nen keer, Pol, hoeveel kar telmannen of bondgenooten van 't revolution- nair dat er afkwamen Pol. Wel toch zeker wel ten minsten een doeizend of twee, Stait Stant. Diep in de twee honderd 68, Pol, meê jonge snotbekken en straatloopers meê Pol. Daar haalt Aalst eere van, Stant Dat bewijst dat de logiemanneu daar nog zoo ganw niet en zullen gedaan hebben meê ons kostbare Religie af te breken en meê alles over hoop te smijten 1 Stant. Jamaar, Pol, daar zijn ze nog ver af, man den waren Aalstenaar hondt aan zijn geloof en buiten eenige vremde overgewaaide ongeluksvogels en buiten een handvol verwaande heeveordige en ambitieuze dwazerikken en daarby nog buiten eenige welgekende krotmannenis en blijft ons Aalst godsdienstig en vaderlandsgezind. Pol. Alla, Stant, nog nen keer, eere voor uwe stad En mochte zij haren goeden naam en hare rust en haren voorspoed en haar katholiek geloof bewaren 1 Stant. We zullen er voor zorgen, Pol, en alle voddemannen en dweesdrijvers moeten den ketel in Pol. Stamp z'er maar in, Stant, en als z'er in zitten, zet er de scheel op da z'er van z'leven niemeer uit en kunnen 1 Stant. Ze zullen 't krijgen, Pol, en nu tot de naaste week Pol. Wel 't huis, Stant. is eene stad die in verval ver- kwij n t door d e schuld van ons catboliek Bestuur Aalst is een beggijnhof.... Ziedaar wat onze tegenstrevers meer dan eens in Dendergalm ea in Land van Aelst hebben herhaald. Maar als Aalst eene stad van verval is, boe komt het dan dat onze bevolking zoo zeer in getal is geklommen Sedert 1866, dus sedert 'deze 32 laatste jaren, is de bevolking onzer stad met 10191 inwoners vermeerderd. Eu dit bewees de heer Burgemeester in zijne redevoering ter algemeene vergade ring zondag 11. In 1868, telde Aalst 20,374 zielen in 1878, 21,256 in 1888, 23,399 iu 1898, 29,251. Nemen wij nu eene vergelykiüg met de stad van Sint-Nicolaas welke tot hiertoe nog de tweede stad onzer Provincie is onder opzicht van bevolking, en die wel dra de derde zijn zal. St. Nicolaas telde in 1897 29,921 ziel. in 1866 23,298 - Vermeerdering 6,723 Aalst telde in 1807 28,771 in 1866 18,500 Vermeerdering 10,191 Dus Sint-Nicolaaz in 30 jaren 6723 vermeerdering en Aalstin 'tzelfde tijd verloop 10,191. Aalst is, volgens de bevolking, de 22* stad van 't Laud. En welke is de oorzaak dier vermeer dering onzer bevolking Talrijke vreemdelingen zijn zich te Aalst komen vestigen, omdat zij hier beter dan daar waar ze vroeger verbleven aan hun dagelijks brood konden geraken. Indien hior to Aalst gelijk te Chers- camp de musschen in den oogst moosten sterven die vreemdedingen zouden het zich wel gewacht hebben zich to Aalst te komen vestigen. Men denke niet dat wij, catholieken, er ons over beklagen, neen toch want dit feit toont ons aan den bloei en groei van nijverheid en handel in onze stad.... Een ander bewijs van den groei on bloei van Aalst treffen wij aan hierin dat zekere nijverheden die, hier sedert jaren, bestonden, zich, in deze 20 laatste jaren, grootelijks uitgebreid bobben en dat tal van Dieuwe nijverheden zijn inge voerd geworden. En om zich een gedacht to kunnen vor men over de ontwikkeling in zake van mij verheid willen wij aanhalen In 1878, werd de taks op de peerden- kracht der stoomtuigen geheven voor 979 paarden in 1888, voor 1392 paarden in 1898, voor 4196 paaiden Dus vermeerdering in dozo laatste 10 jaren 2804 paarden. Niet waar, geachte Medeburgers, Aalst is eene stad iu verval, van achteruitgang omdat ze door catholieken wordt be stierd De beweging ter spoorwegstatiën levert ons ook een onbetwistbaar bewijs op van den vooruitgang, luat ons maar zeggen, van den voorspoed in onze stad De reizigers brachten op in 1884, fr. 255,937.25 in 1894, fr. 309,927.50 in 1898, fr. 329,584.30. De koopwaren bij 't verzenden uit Aalst brachten op in 1884, fr. 109,722.13 in 1894, fr. 172,807.45 in 1898, fr. 250,358.67. De koopwaren bij de aankomst brach ten op in 1884, fr. 242,168.19 in 1894, fr. 252,480.41 iu 1898, fr. 280,185.10. Jaarlijks wordt er ter statiën van Aalst meer dau twee millioeu eu half franks geld verhandeld.... En de cai telisten, alias de monsterver- bonders, geachte Medeburgers, willen u wijs maken dat Aalst in verval is, een begijnhof ouder ons catholiek Bestuur I.. Do stapelplaats is te klein geworden en brengt heden 3 maal meer op dan in den beginne. De vergrooting dringt zich op. Nog al een hewys van den groei en bloei der nijverheden alhier. Nog meer zouden wij kunnen aanhalen om te bewyzen dat zy die beweren dat Aalst eene stad in verval is, aan de waarheid te kort blijven, in andere woor den, dat ze opzettelijk liegen om de kiezers bedrieglijk om den tuin te lei den... G< lukkiglijk is de Aalstenaar zoo dwaas niet als ziju hoedje staat, als hij soms eens aan 't draaien geraakt 1 Correspondentie. Wij laten hier den brief volgen welken wij van drij catholieken Frauschmans komen te ontvangen Tanerou, den 16 September 1899. Mr Uitgever van Den Denderbode, Gelieft deze weinige regelen in uw geëerd blad kenbaar te makeu De jacht is hier open gegaan den 3 September, zoo dus ons meester vroeg ods den gepasseerden zondag meê om eene klopjacht te doen. Welk eene ver baasdheid 1 wij ontmoeten daar in eeuec bosch een wild zwijo waarop wij ton min ste wel 20 schoten hebben gelost. Nog niet overmeesterd zijnde zijn wij ook toegesneld met onze stokken die wij hadden door den langen duur hebben wij het overmeesterd maar er is nog eenen nijg gekwetst, maar het ware onmogelijk geweest hadden wij geene hulp gekregen. Dan nadien zegde de Boer van het naar 't hof te halen met eene voituur, gij kunt wel «lonken, Mijnheer, «lat er alsJan een goed glas gedronken wierd. Mijnheer, wij hopoo dat gij deze rege len in uw geeërd blad van den 24 Sep tember aanstaande zult kenbaar maken. Nu als katholieke medestrijders hopen wij dat gijlen «len 15 Oktober zult den zegenpraal behalen hetgeen wij u wen- schen als katholieke medewerkers dat is hetgeen wij doen voor de katholieke zaak waaraan wij denken dat gijlen ook niet te kort zult blijven. Allen katholieken Moorselaren. Frans Riemkens, Arthur Ersens, Louis De Hou were. zich dikwerf afgevraagd wat toch do oor zaak zijn mag dat de roode socialisten gedurig do catholieke capitalisten en ook wel eens de liberale aanvallen en als schelm en dief uitscholden, terwijl zij voor de milliooorijke joden plat op den buik liggen Wie heeft wel ooit in een socialistisch orgaan een enkelen aanval aangetroffen tegen millioenrijlce joden, tegen de Rot- schilds, Bisschofheims en andere vergul de zonen van Israël, die met hun goud de machtigste ondernemingen kunnen in den grond boreu, «le ministers van de grootste mogendheden in hun belang doen handelen en geheele landen ruineeren Maar artikels bij de vleet treft men gedurig aan tegen rijke kloosters, rijke geestelijken, rijke fabrikanten eu koop lieden die allen to satnen nog 't fortuin niet bezitten dat de eenvoudige intresten der RotscbiMs bedraagt, en dit om ze bij 't volk hatelijk te maken... Wat mag toch de oorzaak zijn Zekere lieden die boweron wel inge licht te zijn, houden staan dat velo roode chefs en schrijvelaars met joodsche duimkruid worden gesmeerd om de catho lieken aan te vallen Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor hot smeden 1 leerjongen voor de boekbin derij espadrillenmakers macbienbrei- sters 1 leerjongen (loodgieter) vijf kloeke werklieden. Vragen toerk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen halven dag gelijk voor welk werk. 11 7Ün onafhankelijk van allen J J godsdienst, roepen ge stadig de socialisten uit. Maar wat beteekent dat Dat beteekent dat zij allen godsdienst miskennen en loochenen,dat zij goddeloos zyn en noch God, noch godsdienst heb ben ja, dat zij openlijk allen godsdienst hateu en verfoeien en vooral den catho lieken godsdienst. Op dat punt zijn alle socialisten allerbest 'taccoord en hier omtrent drukton zij zich meermaal aller duidelijkst uit. Bcbel gaat er niet meê alom om lucht te geven aan zijne roode goddeloosheid. Op 31 December 1881, verklaarde hij't volgende in den Duitschen Rijksdag Dat het socialism.... volgens zijne natuur het stelsel der volksregeering is, dat het rechtstreeks republikeinsch en godloochenend is, waarom het bewijs daarvan zoo dikwijls herhalen - Op politiek grondgebied, streven wij naar de republiek op buishoudkuudig gebied naar 't socialismus en op het- geen men hedendaags het godsdienstig gebied noemt Daar de godverlooche- - uing. - Al de roode opperhoofden zijn hard nekkige godverloochenaars en hunne schriften ziju eene aaneenschakeling van godslasteringen. Ea als men nu in aanmerking neemt dat <!o socialisten zich hier to Aalst ver bonden hebben van de bestaande toe standen in zake van godsdienst te hand haven, wat moet men van die roode jannen zeggen Wel wat kan men anders zeggen dan dat ze schijnheilige volksbedriegers zyn gelijk hunne grootvaders, de liberalen 1 De kloosters. Brussel, met zijne voorste len, heeft 19 mannen- en 46 vrouwenkloosters. De geuzen kunnen niet begrijpen waaraau die paters en nonnen hunnen tijd besteden. Wij zullen het hun leeren. Die 65 kloosters hebben 't bestier van 57 lagere scholen, vaD 24 colleges en opvoe'liuL'shuizon, van 15 scholen voor jongere kinderen, vau 11 weezenhuizen voor meisjes, van 4 gasthuizen, van 2 huizen voor krankzinnigen, van 2 huizen voor doofstommen en blinden, van 21 zondagscholen, van 31 patroonschappen, enz. enz. Dezelfde «lieosten als in Brussel bewij zen de kloosterlingen het gansche laud door. Op de 1643 kloosters, die in ons land bestaan, zijn or 1494 die voor doel hebben 't onderwijs of 't verzorgen van zieken. De geuzen hebben schoon te schreeu wen togen «le kloosters, zij bewijzen de uitstekondste dieosten en zijn toevluchts oorden, waaralle soort van ongelukkigen hulp en troost vinden. Een eoeker. Groene razernij. Naarmate de groenen gewaar wordeD dat hunne verradorij hen niet anders bijbrengen zal dan schande en verachting worden ze razig, schuimbekkend. Do groeoe gazetten eu schriften krioelen van de gemeinste verwijtingeu, van de laagste en venijuigste zinspelingen gericht tot geestelijken en wereldlijken, zelfs tot vrouwen eu zonder den minsten eerbied voor 't privaat leven. Het spijt ons dagelijks dat wij, vau den begiuno af, al do verwijtingen niet heb ben aaDgeteekcod, die do groene schrij velaars, sedert vier jaren, naar 't hoofd hebben geslingerd van al de deftige lieden onzer stad, werkmenschen zoowel als burgers ons blad zou te klein zijn om er al die groene schelmerijen in op te ne men. En als men die krawatten met den neus in huunc vuiligheid wrijft, dan roepen zij u schaamteloos toe Hebben wij ooit iemand te kort gedaan O gio walgelijke schijnheiligen 1 Binnen drij weken ontvangt gy het loon uwer schurkeryen En zooals het altijd geschiedt met de verraders, de liberalen en socialisten die to vergeefs op uw verraad gerekend had den om eindelinge tot hun doel te gera ken, zullen de eersten zijn om u don stoen toe te worpen Eu 't zal maar wel verdiend zyn. O schijnheilige judassen I... Sneeuw. In gansch Zwitserland is de luchtgesteldheid merkelijk gedaald. Bijna alom is or sneeuw gevallen. Te Praetigau, in Grauwbundorland, ligt de sneeuw drij voet hoog. Te Guarda, in Neder-Engadine, heeft men hulpkaravanen moeten inrichten, om eene ku«ide van 500 schapen te redden, welke nog in het gebergte was. Tusschen Davos en Süs is de post dienst, ten gevolge van de sneeuw, moe ten opgeschorst worden. Een kwakzalver. Zeker heerschap dat naar alle waarschijnlijkheid hier zal candidaat zijn bij de aanst. kiezing, speelt nu de wonderdoktor. Dezer dagen begaf hij zich bij een kiezer die seilert jarea, met eene 'zekere lamheid in de beeuen geslagen is en zegde hem Zio, Charel, ik heb hier een flescbje met olie waarmeê ik uwe beenen strijken zal en eer er twee maanden vorloopen zijn, zult gij van uwe lamheid verlost wezen en kuoncn gaan zooals vroeger.... Wij staan in voor de echtheid van 't feit. Zietdaar tot waar, de cartellisten het drijven om een stemmeken of twee af te bedelen, 't Gaat ver inderdaad I HELHONDEN. De Petit bleu deelde eergisteren eene onbepaalde his torie meê over een jong meisje dat gedu rende 5 jaar in eeu klooster der Zusters van het H. Hart zou opgesloten geweest zijn. Onmiddelijk is de Patriote een onder zoek gaan instellen in de drie huizeD, die de Dames van het H. Hart in Brussel be zitten. Geen enkele non is uit een dezer huizen ontvluchteene juffer W., oud-geeste- lijkc zuster, waarover het liberale blad spreekt, is er onbekend wat die kloos ters aangaat is die historie totaal valsch. Indien het blad, verdediger der eerlijk heid eu der waarheifl als het Dreyfus betreft 1 geen lastertaal heeft verteld, zal het man en peord noemen. Wat de Dames van het H. Hart aan gaat, hier heeft het blad gelogen, gelas terd en beloedigd. Een lief begin 1 De eerste rooker. Wegens het gebruik van den tabak iu Engeland, ver telt de Messager de Bruxelles het vol gende - De invoerder van tabak in Eugeland was sir Walter Raleigh, die de tabak kweekte in de volksplanting van Virginia, in 1585. Sir Raleigh was zelf een groote roo ker maar rookte in het duikerken, op zijae kamer. Zekeren dag ging een zijner knechten hem eenen pot bier 'dragen, en sir Wal ter, onvoorziens betrapt zijn'le, blies den i- rook uit zijnen mond. - De kuecht kletste bem den pot bier t iu 't aangezicht, vloog de trappen af, riep j brand, en dat zijn meester bezig was met laaien en in asscho te vergaan j Geheel 't huisgezin liep haastig ter hulp, en er werd niet weinig gelachen, S als sir Raleigh den uitleg gaf van 't wou- 1 der geval. Toen begon hij iu 't openbaar te roo- ken, en zijn voorbeeld werd gauw door alleman nagovolgd. Tuberoulosis. - De gezondheids dienst van het departement vau landbouw is voornemeus, ten einde het uitbreiden dezer ziekte tegen te gaan, heel 't land door voordrachten te geven, vooral in Vlaanderen. Voor wat de tuberculosis onder de dieren betreft, hier zullen de voordracht gevers hoofdzakelijk wijzen op de teekens der ziekte, de gevolgen er van op de doode dieren, do oorzaken en de behoed middelen er tegen. -cr Burgerwacht. Een bericht af van generaal Verstraete is voor ff alle burgerwachten van belang. •Sk Het bericht meldt dat alle ont- slaging van dienst door den revi- sieraad of den korpsoverste verleeud, maar geldig is tot 21 dec., teozij de ont- slaging definitief was. Wachten, die zouden meenen voor 1900 recht tc hebben op eene der onlslagingen, door de wet voorzien, moeten de aanvraag doen aan de revisieraden, die zetelen in november. De vragen met bijhooiige stukken moe- tea vóór 15 october den secretaris-ver slaggever toegezonden worden. Dev.derbode, In antwoord op uw nummer van 13 Oogst 1899, gelief op te nemen in uw nummer van Zondag 24 September. Er is in de zwemplaats wederom eene grooto ramp gebeurd. Een student gaat zwemmen op de cimonton gaanpaden zijn de roltapijtèn vergeten die jónge Aalstenaar slibbert uit, valt op zijn hoofd, komt 't huis en sterft. Wij halen die ramp aan, die droeve ramp, wij zeggen Onder een Bestuur vau Evenredig Stelsel zou men zulke zaken niet moeten betreuren. En aanstonds, ge begint te spotten en te lachen, ge wipt u bevallig in d'hoogte en ge vraagt aan uwe lezers Wordt hij dan toch stapel gek Dus oüder een bestuur van E. S. geene ongolukkon meer 1 Denderbode, uwe Lozers zullen oor- Jeelen. Neen, noen, onder eon bestuur van E. S., zulke ongelukken zouden niet meor gebeuren, zoomiü als andere die een droeve herinnering laten, al heeft de stad veel moeten betalen zulke wondon ge nezen niet met goud. Met een E. S., alle klachten zouden aanstonds voor den Gemeenteraad komen, terwijl men nu zwijgt uit opzicht of om beterswil. In do stad men kloeg over de slechte bewakiDg, over die slibbere gaanpaden... Doch niemand sprak ervan in den Ge meenteraad. Lezers van Denderbode, hebben wij ge lijk, ja of neen, als wij schrijven Voor alle zaken niets slechter dan alleenheerscbing Memento, don dag der Kiezing. P. Daens. Aalst, 20 September 1899. Pie man, hebt ge dan toch 6 volle we ken noodig gehad om die zoo domme als ellendige antwoord aaneen te flansen Wij herhalen onze vraag Wordt hij dan toch stapel gek Volgens onze Pie, in de steden waar een bestuur van evenredig stelsel bestaat, zijn er geen ongelukken, geen rampen, geen onheilen meor te betreuren. Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, Vor- viers en meer andere steden on dorpen hebben een bestuur van evenredig stelsel, en vallen er daar dan geen oogelukken, geen rampeD, geen onheilen meer voor?.. Do dagbladen verhalen ons dagelijks de ODgelukkeD, rampen en onheilen die in die steden bestatigd worden. Moet men niet denken dat by die be weert dat men met eeu bestuur van even redig stelsel vrij wordt van allo ongeluk ken, rampen en onheilen, stapel gek is geworden Waarlyk indien broeder Overste van op de Kat er nog hield gelijk vroeger, wij zouden hem laten zeggen Houd de poort op 't slot, wij komen er weldra meê af.,.. Ja, onze goeërde lezers, zullen oordeo- len, maar zy zullen het doen lijk wij. Eu dat de eerlyke en deftige Aalste- naars het zich zullen herinneren op den dag der aaost. kiczing dat valt niet te be twijfelen ze zullen do verachtelijke ver raders met verachting veroordeelen die hunne ziel uit haat- en wraakzucht aan de blauwen hebben verschacherd I.... en de blauwen en rooden met hen.... Nog eene bemerking ten slotte Wij wareu niet gehouden do proza van mees ter Hersenloos af to koudigen 1° 't geldt hier immers de polemiek der nieuwsbla den 2° de bewaker der zwemkom wordt aaDgerand, doch wy deelen ze meê opdat onze geachte lezers zouden kunnen oor- deelen hoe zeer de hersenpan op hol is vau den sukkelaar die in zijnen hoogmoed aan groot en klein overal en in alles de les voorspcllon wil I... Zijne Heiligheid de Paus heeft nogmaals de richting aangeduid die de katholieke en voor namelijk de priesters dienen te volgen in sociale kwestiën. In eenen brief dezer dagen gezonden aan de Bisschoppen van Frankrijk, handelt hij over de opleiding en de zending der geeste lijkheid, over nunne studiën, over nunne werking onder 't volk. Hij looft de priesters die, gehoor gevende aan de leeringen dor Encycliek Rerum Nova- rum tot het volk gaan, tot de werklieden, tot de armen, om ze te verzedelijken en hun lot te verzachten die patronagiën, gilden en bonden stichten, maatschappijen en onder- lingen bijstand en al andero volkswerken die boeken schrijven en vluchtschriften in dien zin en aldus bewijzen geven van verstandige toegenegenheid en zelfopoffering voor 't wel zijn van het volk. Maar voegt de Paus daarbijdie iever moet samengaan met voorzichtigheid, wys beraad •n goed inzicht. Daarom is het noodzakelijk het getag der Bis schoppen ie eerbiedigen. u Doet niets zonder nwen Bisschop. n Weest indaohtig dat de priesters die rond Jndas den Machabeör geschaard waren, n overwonnen werden,omdat ze de regeltucht, n hun voorgeschreven,niet onderhouden had- den. Aanhoort de noodlottige lieden niet die n verdeeldheid en oneenigheid taaien, de Bis- a schoppen aanranden belasleren. Leest hunne a vluchtschriften of hunne dagbladen niet. a De priesters, zegt de Paos, zouden groote lijks aan hunne plichten van priester te kort blijven, moesten zij in hunne onderrichtingen eene taal voeren die weinig overeenkomt met hunne priesterlijke weerdigheid, en deel ne men aan volksvergaderingen, waar hnnne tegenwoordigheid enkel dienen zou tot aan moediging van ongodsdienstige Heden. Ziedaar wel de uitdrukkelijke veroor- «leeliug van priester Daens en zijne aan hangers. Wij komen hierop terug. 8TAD AALST. Morgen Zondag 24 September, onmidilelijk na den Poll voor de Candidaten «Ier Werklieden, uitroeping der definitieve candidaten, om 3 uren 's namiddags ter zaal van den Cath. Werkmanskring. Zeer talrijk was de vergade- ring der werklieden, van gister vrijdag avond, tot het aanduiden der voorloopige candidaten die aan den alge- meenen Poll van morgen zondag zullen onderworpen worden. Wij herinneren dat do Poll open is van 9 uren voormiddag tot 3 uren namiddag en sporen allen aan er aan deel to nemen. Dus, vrienden werklieden en ambach- ters, morgen Zondag alleu naar den Poll, ten lokale Kring De Vbiendschaï Korte Zoutstraat. AALST. ZONDAG 24 SEPTEMBER 1899. UITSTAP met Mueieken Vaandel naar Schaarbeek. BIJEENKOMST Voor de eerste afdeeling bij Gh. Co- rael, Keizerlijke Plaats. Voor de tweede afdeeling bij Leon JRoelandtKeizerlijke Plaats. Voor de derde afdeeling by Petrus Clavie, Korte Nieuwstraat. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft professor be noemd in S' Lievensgesticht te Gent, E. H. Buyst. priester der laatste wijding in het College van Ronsse, E. H. De Coninck, priester in het Seminarie in de Bisschoppelijke Normaalschool te S' Ni colaas, E. H. P. Morre, professor van S' Martensgesticht te Aalst iu S' Martens- gesticht te Aalst, E. H. P. Van do Moere, priester der laatste wijding. dienstdoende Apotheker Zondag 24 September 1899, Mr Meirschaut, Korte Zoutstraat. Botermarkt,Heden z werden 603 klonten boter ter markt g bracht, wegende te samen 5000 kilos. Huishuurboek j ea, to beko men ten bureele van Den Denderbode prijs fr. 0,10. Huwelijk. Dijnsdag 11., is hot hu welijk ingezegend geworden van Mejuffor Gabriëlla Woeste, dochter van onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger en Staatsminister den heer Karei Woeste met den heer Ivan Lutens. Naar men zegt vraagt de maat schappij der slaapwagons aan den Staat reeds «le vorbrekiug van het tusschen beiden gesloten contract, betreffende de prachtwagons. De Staat zou dan het mate rieel der maatschappij aan schattingsprys overnemen en de prachtwagens zouden in gangwagons van 1* klas herschapen worden behalve eenigen, die voor den dienst der groote lijnen zouden behouden worden. Een kind, dat uitbesteed was bij eeue inwoonster van Elsene was te dicht bij het vuur gekomen, en had zoo zijne kleereu doen vuur vatten. Verschrikt vluchtte het in de naastliggende kamer, waar het zich onder eenen stoel verborg. Daar vond de pleegmoeder het arme wicht, men kan nagaan in welken toe stand. Politie en geneesheeren snelden welhaast toe, doch ondaoks dc zorgen, aan het kind besteed, is het nog deuzelf- den dag gestorven. Dit zelfde kind werd over eenige maanden door eenen herders hond wreedaardig gebeten.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2