STAD AALST. VEREENIGING Gemeentekiezing De opgeschorste in Holland. Een en ander. Stelt u 't accoord. 'T LIBERA- L1SMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokkeu uit de gazet Candidaten der Cartelisten. - Nijverheidsschool. ST. MARTENSGESTICHT, OPEN BRIEF. Catholieke en Antisocialistische o van 16 October 1899. Zondag namiddag heeft ten lokale van den Cath. Kring De Vriendschap de uitroeping plaats gehad der definitieve candidaten voor de aanst. gemeentekie- zing. Aangezien slechts 't noodige getal voor- loopige candidaten door de Sectiën van de kuip der stad werden voorgesteld, was de algemeeno Poll niet noodzakelijk. Meer dan 1400 kiezers namen deel aan de stemmingen in de sectiën. De ambachters en werklieden kwamen ten getalle van 697 op voor den algemee- nen Poll zondag 11., in den Kring De Vriendschap geopend. In 1895 op 17 October, namen er slechts 595 stemmers deel aan den algemeenen Poll tot aanwij zing der definitieve candidatcn-werklie- den en ambachters. Ziedaar een klaar bewijs dat onze wer kersstanden meer en meer begrijpen dat de catholieken hunne eenige en waro vrienden zijn, de catholieken, welke zich met hun lot gedurig bekommeren en alles doen wat mogelijk is om het te verbeteren en te verzachten de catholieken, welke hunne beloften houden of verwezenlijken, i. a. w., welko niet handelen lyk de blauwe groene en roode albelovers, die na de kiezing blijven voort beloven maar nooit iets tot| staudbrengen. De definitieve candidaten zijn dus VOOR DE KUIP DER STAD MM. Bauwens Isidoor, geneesheer. De Clippele Paul, advocaat. De Gheest Victor, notaris. De Wolf Desiré, koopman. Moyersoen Bom aan, advocaat. VOOR DE WERKLIEDEN MM. De Somer Jan. meesterschrijnw. Geeroms Leo, fabriekbestuurder. VOOR DE LANDBOUWERS Mijlbeek M. Eeman Achilles, nij veraar. Schaarbeek M. Claus Eugeen, landbouwer. Allen uittredende leden. Catholieken Allen als een man ge stemd voor de hier bovenstaande candi daten en, wij mogen het u verzekeren, nog nooit zal de Catholieke Partij te Aalst eene schitterendere zegepraal hebben be haald.... Vooruit dus en zonder vaar noch vrees gewerkt I dat een socialist in zijn optreden aanlei ding nam om het geestelijk gezag te sma len. En allerminst moest hij er onbewo gen bij kunnen zitten, wanneer iemand als de heer van Kol zich vermeet uit te roepen, dat Christus juist op het werk van priester Daens welgevallig zal neêr- zien. 't Is ons onverklaarbaar, dat den heer Daens de oogen niet opengaan, dit I jj niet inziet, door de socialisten geëxploi teerd te worden. Hij wil het heil van den werkman bevorderen, maar hij bevordert slechts het drijven dergenen, die alleen het stoffelijk heil van den werkman be oogen, met voorbijzien, ja ten koste van diens geestelijk welzijn. De Nieuwe Koerier, verschijnende te Roermond, schryft date 21 Sept. 1899 Abbé Daens. De ongelukkige priester, abbé Daens, die, hoewel door zijnen Bisschop gesus pendeerd, nog niet tot inkeer is gekomeD, maakt eene reis door ons land, om ook hier zulke partij van oproer tegen het gezag te stichten, als de Belgische Schis- mocratie. Gelukkig, dat hij zich hier terstond toont in zijne ware gedaante. Want hij heeft te Princenhage gesproken in den tuin van den socialist Van Kol en te Delft in de vergaderzaal der socialisten. Toch wil bij eene christelijke democratische partij stichten in ons land. Een priester, in opstand tegen zijne overheid, en christelijk-democraat tege lijkertijd past als eene vlag op een mod derschuit. Neen, een christelijk democraat moet op de allereerste plaats volgen de bevelen van Paus en Bisschoppen, en daarom keuren we het ten zeerste af, wanneer katholieke bladen nog den naam van christelijk-democraat toekennen aan de weinige clubjes van werklui, die Abbé Daens hebben uitgenoodigd. Laten zulke clubjes zich noemen zooals zo willen, zij zijn evenmin christelijk- democraat als een Ds. Quast katholiek zijn, ook al noemde hij zich Jezuïet. Als bewys dat priester Daens in Hol land alleenlijk met socialisten aanspande deelen wij twee artikels meè uit Holland- sche nieuwsbladen De Residentiebode uit Den Haag van 22 September schrijft Abbé Daens. Wat wil toch deze priester Hij reist rond door ons land, alom pro paganda makend voor zijn Christelijke Democratie, en verkondigt daarbij, dat het geloof, dat de Katholieke Kerk grond slag zijn der sociale hervorming, dat bij alleen stoffelijken vooruitgang de werk man geen baat zal vinden. Maar tegelijk staat bij toe, dat die Kerk, dat dus het geloof wordt ondermijnd in de harten des volks. Of wat is het anders, dat het Kamerlid van Kol gisterenavond deed na de rede, door pastoor Daens voor een talrijk ge hoor in het Feestlokaal gehouden In langgerekte frasen verkondigde genoemde socialist zijn gretigen hoorders Pries ter Daens is nu eerst een ware volksman. En ziet, hoe bij door zijn geestelijke over heid wordt bejegend, hoe hem het spre ken, hoe hem zijn actie wordt bemoei lijkt. Toen de heer van Kol gisterenavond aanving, werd hem door een der bestuur- deren een briefje in do hand gegeven. Wij dachteu, want wij hadden van den Eerw. heer Daens geeu ongunstigen in druk gekregen, we dachten het briefje zal een verzoek van den geestelijke in houden om zijn persoon buiten spel te laten, wijl hij niet zichzelf zoekt, maar alleen het heil van den werkman. Wat bleek het briefje echter te ziin. Een strooibiljet, te Utrecht tegen den heer Daens verspreid en waarin wordt herinnerd, dat Z. D. H. de Aartsbisschop tegen hem waarschuwde. En dit strooi biljet paf den heer v. Kol aanleiding om het optreden der geestelijke overheid te gispen natuurlijk zonder de ware rede nen na te gaan, welke tot dat optreden zullen hebben geleid. Ziet, de heer Daens moest niet willen, dat op deze wijze zijdelings do leugen werd gepropageerd, als zouden de Bis schoppen en de geestelijkheid niet even zeer voor do beginselen der Enycliek Rerum Novarum zyn als hij. Veel van hetgeen hij gisterenavond verkondigde, onderschrijven zij ten volle, maar zij ach ten het niet noodig, dat met de lotsver betering van den werkman tevens onder mijning van het gezag gepaard ga. Neen, de priester Daens moest niet dulden, gelyk hij gisteren avond deed, Nieuw Fransch geld. Vele win keiiers weigeren de nieuwe zilverstukken ddr Fransche republiek te aanveerden en zij hebben ongelijk. De nationale bank en de postbureelen moeten deze stukken aanveerden uit kracht der muntconventie. Terwijl de blauwe zeeveraars van Dendcrgalm de uitgaven der stadskas 'oor ono Pom- pierskorps beknibbelen, schrij ven de alweters van Chipka dat eene jaarwedde van 200 frs voor ieder man schap niet zou te veel zijn. Twee honderd franks per man schap I... wel dat zou maar't bagatel- leken van ongeveer dertig duizend franks bedragen. En wat zouden de zeeveraars van Den- dergalm dan zeeveren De helden van Chipka die met liberalen en socialisten schinken drinken en bras sen moeten alreeds de grypvogels leeren kenDen hebben en de overtuiging ver worven dat moest men een pompierskorps willen stichten vau blauwe, groene en roode vrienden, meu geene manschappen genoeg zou vinden, gelijk bij de catho- liekeu, welke zonder^ baatzucht uit lou tere menscblievendheid en zelfsopoffering aangedreven zijn om van 't korps deel uit te maken I... Stelt u dan 't accoord, zeeveraars en alweters 1 STAD AALST. Met het oog op de ontwikkeling der handelsbetrekkingen dezer stad met Engeland, richt de English Club van Gent te rekenen van Zondag 1 October 1899, regelmatig eiken Zondag van 9 tot 10 uren, eenen leergang van Engelsch in. Deze leergang gegeven naar de voor stellingsmethode, die toelaat in één jaar eene vreemde taal behoorlijk te spreken en te schrijven, wordt gegeven door den heer Jan Wannyn, leeraar van Engelsch aan de Koophandels- en Nijverheidsschool. De eerste les met voordracht over de methode zal plaats hebben ten Stadhuize. Alle belanghebbenden en vooral de leeraars en onderwijzeressen der gemeen te- en vrije scholen worde dringend ver zocht tegenwoordig te zijn - Namens den English Club, met toe stemming van het Gemeentebestuur van Aalst, K. 't Kindt, G. Restell, I. De Vreeze. Algemeene muntstandaard. Een engelsch blad meldt dat do bijzonderste landen waarschijnlijk zullen aanzocht worden, hunne afgeveerdigden bijeen te roepen voor het tot stand brengen van eenen algemeenen muntstandaard. Het gewicht en het metaalmengsel zou door eene conventie bepaald worden. De geldstukken zouden aan den eenen kant het beeld des vorsten op het wapen des lands en aan den anderen kant den naam of de weerde der munt dragen, die overal dezelfde zou zijn. 't Ware wenschelijk dat die poging ge lukte, 't Zou een groot gemak zyn voor het steeds toenemend internationaal ver keer. FpfiHt Zondag 11. hield tienaiacni. de christene volks bond zijii jaarlijksche congres te Brussel. De heer Renkin, volksvertegenwoor diger, stelde voor Practische middelen te zoeken om eene duurzame eendracht tusschen de catholieke groepen tot stand te brengen.* Het voorstel werd aangenomen. Eu verder werd besloten dat er bij de daensisten ook zullen pogingen aangewend worden. Die heeren wisten zeker niet watt Land van Aelst zondag 11. aangaande den chris tene volksbond meêdeelt. Na M. Verhaegen voer Pilatus te heb ben uitgescholden, schrijft P. Daens De volksbond mag welvaren, er mag - meer Ziel en Volksleven in komen wij hebben er vrede en vreugd meê maar ons, democraten, zal men nimmer in dat gezelschap zien, wij willen den rechten weg der Vrijheid met't vrije b volk. Men zal dus aan doovenmansdeur klop pen, maar ook de daensisten zijn immers de gevangenen der liberalen I... Nu 'tj zal ook verre uit 't best zyn, wil men vrede en eendracht tusschen al de aangeslotene groepen bewaren 1 Geen alcohol. - Gebruik geen al cohol, als ge een goed cricketier wilt zijn,» zeide Crace, de kampioen van En geland. Gebruik geen alcohol, als ge een goed voetreiziger wilt zijn, zeide Weston, die de halve wereld te voet heeft afgereisd. Gebruik geen alcohol als ge een goed roeier wilt zijn, zei Houlan, die alle roeiers achter zich liet. Gebruik geen alcohol als ge een goed zwemmer wilt zijn, zeide kapitein Webb, die het Kauaal overzwom. Gebruik geen alcohol in Noordpool landen, - zei dr Fritjhof Nansen, de be kende Groenlandreiziger. Gebruik geen alcohol, zeide Livings tone, als zendeling zeide Clarck als dok tor; zeide Ferrar, als predikant. Ook de verbeterhuizen, gevangenissen do armhuizen, de krankzinnigen-gestich ten, en de banken van leening, roepen luid - Gebruik geen alcohol III- O 1 die domkoppen De wed- stryden voor het middelbaar onderwijs van dit jaar bewijzen dat de studie van het Latijn achteruitgaat in de Athenea. De geestelijke collegiën steken hun deer lijk den loef af. Op 69 leerlingen die 50 punten op 100 bekomen hebben in de Latijnsche verta ling zijn er 29 van de geestelijke colle giën. In de vierde der oude humaniteiten zijn er op 46 onderscheidingen, 25 voor de geestelijke collegiën. Voor wat het Vlaamsch betreft, 't zijn ook de geestelijke collegiën die den palm wegdragen, namelijk 40 onderscheidingen op 64 in de dorde en in de vierde 37 op 64. Hewel waar zitten de dompers nu van Pie Daens van 5 October 1890). Mijnbestuur. Het jaarverslag van M. Harzó, algemeen bestuur der mijnen is verschenen. Gedurende 1898 werden er 22,088,335 ton kolen uit onze mijnen ongehaaid hebbende eene globale weerden van 242,893,900 fr. Dit is 595,889 ton meer dan het vorige jaar. Het getal arbeiders aan dit werk gebe zigd, bedraagt 123,846 of 2464 meer dan het jaar te voren. Er werd hen 174,798,700 fr. aan loon betaald of gemiddeld (mannen, vrouwen kinderen dooreengerekend) 1097 fr. voor elk, of 74 fr. meer dan het vorig jaar. Na aftrek van zekere boeten en andere zaken is er nog 1080 fr. of 3,58 fr. per werkman en per dag betaald. Het jaar to voren was het slechts fr. 3,40. Aalst. Zaterdag 's namiddags vertrokken uit onze statie met den trein van 2 u. 31 m. eenige landbouw-werklie- den naar Frankrijk. De opgeschorste priester Daens was daar weèr aanwezig om, gelijk gewoonlijk, die menschen op te hitsen tegen de bestaande samenle ving. Een dezer werklieden of Franschmans gelijk men ze beet, was bedronken en riep Eer ik vertrek moet ik nog een pol lenhandje geven aan onzen heiligen vader Daens. Maar de man gaf zoo veel pollen handjes aan zijne heiligen vader dat de trein zonder hem aan 't rollen ging. Do heilige vader wilde de man op den rij denden trein helpen, doch dc heer onder chef moest er tusscheckomen en zelfs be dreigen met boete om het te beletten. Waar de heilige vader dan met den zatlap gevaren is, kwam ons niet ter oore. Liever chineesch dan vlaamsch. - Dit schijnt du de leus geworden te zijn van de Vlaamsche socialisten vau Vooruit. En gezel schreef naar 't roode blad een brief over de Vlaamsche bewoging. Voor uit Londigt den brief niet af, doch geeft hem beknopt weêr en schrijft - Onze partijgenoot beweert dat de - totale vervlaamscbing van 't onderwijs een vooruitgang zou wezen, zelfs wan neer het op paapschen leest geschoeid ware. En wat antwoordt Vooruit hier op in zijn nr van 16 Sept. 11. "Wij protesteeren daartegen en met - zulke argumenten keeren de flamin- ganten al de vrijzinnige democraten tegen hen. Wij verkiezen een degelijk onderwijs in H chineesch boven het on- derwijs der papen en dan nog uitslui- - tend in H Vlaamsch. Dus liever chineesch dan vlaamsch wanneer het onderwijs godsdienstig is I.. Dat verwondert ons niet van wege god verloochenaars en vijanden van Kerk en Priesters.... Maar het geeft ons verder ook nog de maat van de vlaamschgezindheid der roo- den I... Vooruit van dijnsdag 11. kondigt de namen af der candidaten van 't Aalstersche blauw- rood- groen monsterverbond Het zijn Voor den blauwen burgerskring MM. De Moor Karei geneesheer, De Bruyn-Leclecrcq, fabrikant en Galle Al- bert, advocaat. Geeft 'tmenneken nen eens Voor den liberalen werkmanskring MM. Leveau Gustaaf, bijgenaamd strijker herbergier en Van Openden- bosch Judocus, bureelbediende en opstel ler van Den Dendergalm. Van de 5 liberale candidaten 3 vreem delingen, dus de meerderheid. M. De Moor is zijn 85c jaar ingetreden en had hij geene candidatuur aanveerd er waren 4 vreemdelingen van de 5 liberale bur- gerscandidaten. Voor de christene democraten, alias, de Judassenkliek M M. Daens, Van Schuylenbergh Alexander, werkman en Boone Leopold, horlogiemaker. Wie is het nu is 't do opgeschorste of onze Pie Voor de socialisten Gezel Marcel Jan, schoenmaker, ge wezen gevangen bewaker. Aan den poll der rooden namen deel rijp en groen, kiezer of geen kiezer, tot vrouwen en meisjes toe. Vooruit deelt verder meê dat blauwen en groenen met muziek aan 't hoofd in 't lokaal der rooden zijn gekomen om met hun te verbroederen. De slachtoffers voor onze azyntobbens zijn dus gekend. ïkriiL wprk Ter drukke"j van JJI UKWeiR. Den Denderbode, Korte Zoutstraat, 31, Aalst, zijn te beko men allerhande boek- en steendrukwer ken, zooals plakkaarten voor notarissen en deurwaarders, plakkaarten voor ker missen, prijskampen, enz. rekeningen, vrachtbrieven, wissels, ontvangstbewyzen, programma's voor maatschappijen en allerhande feesten, briefomslagen, visiet- of bezoekkaartjes, doodbeeldekeDS en al ander* drukwerk voor handel en nijver heid, voor openbare besturen, enz., enz. Allerbeste uitvoering en genadige prijzen Een origineel huurcontract. Voor den vrederechter van Charkow ver schenen een eigenaar en zijn huurder wegens aanvraag tot verbreking van het huurcontrakt, daar oneenigheid tusschen hen was opgerezen. Ter zitting bleek het dat de eigenaar nog al origineele voorwaarden had opge legd aan zijn huurder. 1° Alcool mocht in huis niet komen. 2° Verbod aan de huurlingen in huis te rooken. 3° Beoefening der kunsten en lettoren werd geduld. 4° Kaartspel was streng verboden. 5° Praatjes over de Dreyfuszaak wer den niet toegelaten. Die laatste voorwaarde scheen ingege ven door de bezorgdheid om kloppartijen in huis te vermijden en werd dus als menschlievend aanzien. 8TAD AALST. o o Schooljaar 1899-1900. o Dijnsdag aanstaande, 8 October, her nemen de leergangen van de voorberei dende afdeeling en van het oerste en tweede studiejaar der Nijverheidsschool, te Aalst, (Koninklijk Besluit van 18 De cember 1897). Deze leergangen zullen gegeven worden in de lokalen van 'tSt-Martinus-Gesticht, Esplanade, te Aalst, des zondags in den voormiddag, en op de weekdagen, eiken avond van 7 tot 9 uren. De leerlingen die begeeren de lessen to volgeu, moeten zich, zonder uitstel, doen inschrijven bij den Heer Bestuurder van gemeld Gesticht. De leergangen zijn kosteloos. Echter wordt, bij de inschrijving, eene borg ge- ëischt vanöfraDken, welke, behoudens de voorwaarden in bet Reglement van inwendige orde voorzien, na verloop van het schooljaar wordt teruggeven. De Nijverheidsschool is ingericht vol gens een omstandig programma verdeeld in drij studiejaren, benevens de voorbe reidende afdeeling. Om in bet eerste studiejaar aanveerd te worden, zullen de leerlingen een bewijg moeten afleveren vau volledig lager onder wijs of een examen afleggen op de voor name vakken van voornoemd onderwijs met de leergangen der Nijverheidsschool in betrek. leerlingen die in dit examen niet voldoen, kunnen in de voorbereidende afdeeling aanvaard worden. Voor den leergang van nijverheidstee kenen zal men, bij gebrek aan bewys eener Academie, een examen over ly ate kenen moeten ondergaan. De leergangen van het eerste studie jaar begrijpen de teekenkunde, werktuig kunde, natuurkunde (Physica),scheikunde (Chimie), rekenkunde, stelkunde en meet kunde, kennis der groudstoffen in de ste delijke nijverheid gebruikt. (Spin- en weefbare stoffen). Het tweede studiejaar is toegewijd aan de grondbewerkingen van wol, vlas en katoen, (Aanvankelijk spinnen en we ven). Werktuigkunde, Mecaniekteekenen, (Stoomkracht). Practische meetkunde aan de Nijverheid toegepast. Handelsweten schappen, (Boekhouden in verschil- lige stelsels). Nijverheidshuishoudkunde, Scheikunde. (Bleek- en verfstoffen), Hoe- danigheidsontledingen). Physica.(De elec- triciteit en hare toepassingen in de Nij verheid. De leergang van engelsche en duitsche talen is toegankelijk voor de leerlingen van het eerste en tweede studiejaar. Het derde studiejaar, gansch aan het practisch beoefenen gewijd, zal in 1900 ingericht worden. De herhalingslessen, des zondags den voormiddag, zijn toegankelyk voor werklieden. Zij zullen de belangrijkste punten in de weeklessen behandeld aanschouwelijk maken en samenvatten. Deze lessen hebben plaats van 9 tot 11 1/2 uren, en zijn voornamelijk ingericht voor leerzuchtige werklieden die belet zijn de lossen gedurende de week te volgen. Een leergang voornamelijk geschikt voor het bekwamen van jongelingen het exaam van kleinen vuurstoker machinist zal, des zondags, op dozelfde uren, gegeven worden. De Bestuurraad der Nijverheidsschool, benoemd door Ministerieel Besluit vau 25 Juni 1898, is samengesteld als volgt M. Doctor Th. De Naoyer, Nijveraar te Aalst, Vooreiiter-, Leden M. Alexander Van de Velde, Gemeenteraadslid te Aalst M. Baron Leo Bethune, Schepen der Stad M. Eugeen Moens, Nijveraar te Aalst] M. E. de Cocquéau dos Mottes, Nij ver- raar te Aalst M. J. D'Haese-Blommaert, Nijveraar te Aalst Schryver-Schatbewaarder E. H. Va: der Schueren, Bestuurder der School. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor het smeden 1 leerjongen voor de boekbin derij espadrillenmakers machienbrei- sters 1 leerjongen (loodgieter) vijf kloeke werklieden. Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen halven dag gelijk voor welk werk. Esplanade te Aalst. De leergangen der bisschoppelijke middelbare school hernemen heden Don derdag, ten 8 uren, met de plechtige mis van den H. Geest, in de St. Jozefskerk. Heden woensdag 27 September 8 uren 's morgens. Een vriendenhand bezorgde ons den open brief die hedeo door P. Daens tegen ons, uitgever vat Den Denderbode gaat verspreid worden. Het factum getuigt van stielnijd enii eene aaneenschakeling van lasterlijke aantijgingen en tastbare leugens en belee- digingen tegen M. Woeste, tegen wijlen M. Van Wambeke, tegen den Pastoor van Denderhautem, enz. en vooral tegen ons. Het zijn Leugens aangaande den bediende der Stad die verplicht werd Den Denderboit en 't Land van Aelst op U zegg°n I. Leugens aangaande de verdeeunj der drukwerken van do Stad Leugens aangaande 't Davidsfonds; Leugens aangaande 't drukwerk en leveringen gedurende den schoolstryd; Leugens en laster aangaande den Pastoor van Denderhautem Leugens aangaande wat M. Leo Ghee- raerdts in 1893 zou gezegd hebben Leugens aangaande de rekeninges der Stad voor drukwerken, enz.;

De Denderbode | 1899 | | pagina 2