GEMEENTEKIEZING Wet op de riviervischvangst. Een en ander. Stemt onder N° 2. 'T LIBERA- L1SMUS is eene vrijdenkerij ge worden. En 't li- beralismus kan niets dan SLECHT VOLK kweeken (Getrokken uit de gazet van Pie Daens van 5 october 1890). Catbolieken, opgepast NAAR GOD Handel en Nijverheid. VOLKSKAMER. Allerhande Nieuws. STAD AALST. op 16 October 1899. Algemeene Vergadering der catholieke Kiezers op ZOHIDAG 8 OCTOBER om 5 uren 's namiddags, ten lokale van den Catbolieken Werkmanskring. DAGORDE Onderrichtingen voor den strijd. Kiesprogramma Catbolieken 1 allen dus op uwen post, Zondag aaust. de vergadering zal hoogst belang rijk zijn. Laat ons door uwe talrijke opkomst aan de monsterverbonders een voor smaakje geven van do verpletterende nederlaag die hun te wachten staat. Dat allen dus tegenwoordig wezen I Daar er bij verschillige belanghebben den, zoowel visschers als agenteu, dio ge last zijn, de wet toe passen in zake het afleveren der vischverloven zekeren twij fel bestaat, heeft het Bestuur van Wate ren en Bosschen eenen omzendbrief open baar gemaakt, in welken de volgende schikkingen voorkomen De wet van 5 Juli 1899 is toepasselijk op de kanalen en waterloopen, of deze al of niet bevaarbaar <rf vlotbaar zijn, of deze van den Staat, de Provinciën, Ge meenten of bij zonderen toebehoor en. Om er te mogen visschen moet elke rechtheb bende voorzien zijn van een der verloven, voorgeschreven door artikel 23 der wel van 5 juli 1899, genomen ter uitvoering der wetten op de vischvangst. (Bladzijde 57 van het receuil.) (1) Zijn alleen ontslagen van dit verlof A. Degenen, die visschen in vijvers, poelen, vergaarbakken, grachten of ka nalen toehoorende aan bijzonderen, wan neer deze wateren van nature ophouden gemeenschap te hebben met den publie- ken waterloop, dit is te zeggen, wanneer het doorzwemmen van den visch tusschen den publieken en particulieren waterloop op bestendige wij ze onmogelijk gemaakt is. B. De zondagen en wettige feestdagen alleen, de kinderen beneden de 16 jaar, vergezeld van bunnen vader, moeder of voogd,mits deze laatsten voorzien zijn van een regelmatig verlof. Wat de categorie der verloven aangaat, waarvan de visscher voorzien moet we zen, deze verschilt volgens den aard van het water, waarin hij viscbt. Onder dit op zicht is er verschil tusschen 1° De stroomenrivieren en kanalen, bevaarbaar of vlotbaar met schepen, trei nen of vlotten, en waarvan het onderhoud ter laste van den Slaat of zijnen rechtheb bende is. In de waterloopen, aangeduid in de tabel, gevoegd bij het koninklijk besluit van 7 juli 1899 (bladz. van het receuil), wordt het vischrecht uitgeoefend ten voor- deele van den Staat. Niemand mag er anders visschen dan met de handlijnindien hij geen aan beste der is van het vischrecht, medepachter of werkman-visscher als zoodanig aange nomen door het beheer of door den aan- besteder Om in deze waterloopen te mogen vis schen moet de aanbesteder of rechtheb bende voorzien zijn A. Van een verlof van 10 franksin dien zij gebruik willen maken van netten of ander toegelaten gerief. B. Van een verlof van 4 franks, indien zij gebruik maken van netten, bagetten, geweeren doornmutsaarden, garnaalba- lansen, fuiken, of beursnetten, met of zon der vleugels, en dit overeenkomstig de schikkingen, regelende het gebruik vaD die tuigen. In de waterloopen waarvan sprake alle persoon voorzien van een verlof A. Van 2 franks mag visschen alle da gen met eenc enkele handlijn. B. Van 2 frank mag visschen met eene enkele handlijn, de zondagen en wettige feestdagen alleen C. Van 4 franks (enkel verlof), mag visschen alle dagen met 2 handlijnen D. Van 10 franks mag visschen alle dagen met eene of meer handlijnen, zelfs die welke daartoe eene boot bezigen. Mits dubbel recht van het verlof A en B te betalen, mag de visscher gebruik maken maken van twee handlijnen. Daaruit volgt dat de aanbesteders en hunne rechthebbenden, die willen vis schen anders dan met de handlijn, zich moeten voorzien van een verlof van 10 of 4 fr. naar gelang bet tuig, dat zij willen bezigen. 2. De kanalen en waterloopenandere dan degenen, aangeduid onder nr 1 hier boven vermeld, en de kanalen, toehoorende aan de Gemeenten, Provinciën en Maat schappijen, en waarvan de onderhoud niet ten laste is van den Staat of zijne rechthebbenden. (Bijvoorbeeld de vaart van Leuven naar den Rupel.) In de niet-bevaarbare noch vlotbare waterloopen kent de wet van 19 januari 1883 bet vischrecht toe aan de oeverbe- wonende eigenaars, elk langs zijnen kant, (1) Onder dit opzicht kan het viachverlof gelijk gesteld worden mat het jachtverlof. Zoo min als dit toelaat te jagen, daar waar man geen recht heeft, evenmin laat het visch- verlof toe te visachen daar, waar men noch eigenaar, noch pachter, noch verlofdrager is. tot in 't midden van den waterloop in de andere komt dit recht aan de eigenaars der kanalen, deze eigenaars geven toela tingen, 't zij kosteloos, 't zij mits betaling volgens goesting. Evenwel is die toelatiDg niet voldoende. Alle visscher, zelfs de eigenaar moet zich voorzien van een der voorgeschrerene verloven. Het valt op te merken dat de ie t op dc rivieryischvangst van 5 juli 1899 in niets de wijze van verpachting verandert, door vergunning, in de Schelde, van Dender- monde tot aan de Hollandsche grens, in den Bupel en in de Durme van aan hare monding tot aan de brug van Hamme. De nieuwe wetsschikkingen, in hetgeen deze waterloopen aangaat, hebben enkel dit nieuws in, dat zij, recht doende aan de verlangen der visschers, de wijze van verpachting door vergunning uitbreiden Op het gedeelte der Schelde tusschen Den dermonde en de brug van Wetter en, op de Durme tusschen de brug van Hamme en Lokeren, en op de Nethe, van den Rupel tot Lier. Wie er wil visschen, anders dan met de handlijn, is gehouden, zich te voorzien van eene vergunning van eene der 9 klas sen, aangeduid door art. 8 van het ko ninklijk besluit van 7 juli 1899, genomen tot uitvoering der wetten op de rivier vangst. De dragers van een der voorgeschreven verloven kunnen slechts in een dezer wa teren visschen, zonder eene bijtaks te be talen. Daarenboven zijn zij onderworpen aan de taksen der bijzondere verloven, afge leverd door de postbureelen. Deze laatste verloven, zelfs dat van 10 franks, geven slechts recht in hooger gemelde wateren, dan op de vischvangst met de lijn en met de roede, by uitsluitend van alle ander tuig. MAG- een catholiek voor de vijanden van God en Kerk stemmen Neen, want al wie voor de vijanden van God en Kerk, voor liberalen en socia listen, stemt, is verantwoordelijk voor al het kwaad dat zij, eens gekozen, kunnen doen of veroorzaken. Msg een goede burger, een ware vader lander voor de candidaten van het mon sterverbond stemmen Neen, want de liberalen en socialisten zijn onder alle opzichten noodlottige poli tiekers, de vijanden van Godsdienst, Samenleving en Vaderland Zij die voor de liberalen en socialisten werken, die voor de candidaten van het monsterverbond stemmen, blijven aan hunne plichten van Christen, Burger en Vaderlander te kort. En niets kan hun verontschuldigen. Kiezers, overweegt dit rijpelyk Goede maatregel. Wij hebben reeds gezegd dat het gouvernement een middel zocht om het verkoopen van vleesch, voortkomende van besmettelijke dieren, te vermijden. Vroeger mochten de landbouwors hunne dieren zelf in den grond delven, en zoo kwam het dat soms de dieren uit den put gebaald werden. De hoogere gezondheidsraad heeft be slist, dat de beesten, uit reden van be smetting afgemaakt, moeten verbrand worden. De minister van landbouw heeft eene commissie met die taak gelast en 17 plaatsen in het land aangeduid, waar het verbrauden zal moeten gebeuren. De socialistische toekomststaat. De socialisten droomeu van een toe komststaat, warain ieder evenveel uren zal werken, evenveel loon zal ontvangen, of beter gezegd, op algemeene kosten zal worden gevoed, on waardoor jaloezie en alle ontevredenheid zal vervallen, en het aardsch paradijs terugkeeren. Vraagt men hun, hoe dat mogelijk zal wezen, dan is er geen antwoord uitte krijgen. Gelukkigwant de werkelijkheid doet beter de oogen open dan alle woorden heeft een rijke Amerikaan, John Ruskin, aan de socialisten gelegenheid gegeven, om hun lievelingsplan in 't klein toe te passen. Te Yellow-Creek, in Tennessee, een der staten van Amerika, bestond sinds 5 jaar eene socialistische instelling, het Ruskin-college, door Ruskin gesticht. Dit - College bezat landerijen en ka pitaal genoeg om de onafhankelijkheid der kolonie te verzekeren wijl men zich toelegde op den landbouw, welks voort- brengseleu het gemakkelijkst, vlugst en voordeeligst aan de markt zijn te bren gen, rekendo men op groote succes. Verscheidene honderde laudbouwers en vele werklieden, die bij zulken onder neming hun werk vinden, maakten deel uit van de kolonie. Het loon was hetzelfde voor allen, en iedereen werkte gedureode denzelfden tijd. Men bracht de economische gelijk heid volledig in praktijk, zooals het Rus- kin's wil was geweest. Maar deze gelijkheid beeft de proef niet kunnen doorstaan. Eerst kreeg men twist onder elkaar. De knapsten en vlugsteu konden niet ver dragen op dezelfde wijze behandeld te wordm als dc minder knappe of luie werklieden. Van den andereu kant moest het loon zóó hoog zijn, dat de beste werklieden een flink daggeld konden maken, eu wijl alle hetzelfde moesten krijgen, ontvingen de middelmatige en slechte werklieden meer loon, dau zij iu werkelijkheid verdienden. Dit bad deD slechten geldelijkcn toe stand dezer inlichting tengevolge. Ten laugen loste is het Ruskin-College er gansch onder gegaan, en verleden maand zijn 1800 hectaren land benevens alle werktuigen en voortbrengselen pu bliek verkocht. Dat was het eiude van den socialis- tiscben staat in het kleiD. Daaruit kan men best opmaken, wat er vau den socialistiscben staat iu het groot zou terecht komen, mocht men dien ooit tot stand kunnen brengen. Men bericht ons dat liberale heeren zich tot zekere kiezers wenden en ze trachten, door beloften, enz.,enz.,te over halen om voor de candidaten van 't mon sterverbond te stemmen. Alle catholieken aan wie door de mon sterverbonders voorstellen worden gedaan en ook alle catholieken die zouden verne men dat door hun aan kiezers voorstellen zijn gedaan geweest, worden verzocht het tc gaan bckcDd maken aan 't comiteit 't welk van beden af tot den dag voor de kiezing zal zetelen, alle avonden van 9 tot ii uren, ten lokale van den Catholie ken Kring (Bovenzaal), Groote Markt. Wie iulichtingen verlaDgt mag xich ook tot dit comiteit wenden. Men is dus verwittigd I Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkersgast 1 kleermaker, (halve gast1 vuursmid 1 leerjongen voor het smeden 1 leerjongen voor de boekbin derij espadrillenmakers macbienbrei- sters 1 leerjongen (loodgieter) vijf kloeke werklieden. Vragen werk 1 voerman 1 koetsier 1 jongman vraagt werk voor eenen halven dag gelijk voor welk werk. Voor den mensch die, neêrgebogen In het stof, voor de aarde leeft, Blijft Natuur als onbewogen, Die toch stem en leven heeft. Maar hij die soms in vervoering Geest en hert ten hemel heft, Hoort haar stem in blijde ontroering Wijl Natuur zijn ziele treft. Zwijgend kan bij blijven staren In het water, op het zand, En vol vreugde een stem ontwaren Die hem spreekt van 't eeuwig land. Windgeruisch en golfgeklater, Vorm en kleur, 't roept al tot hem, Lucht en steen, en zand en water, Op, naar God I - met klaarte en klem. Veld en boscb, en gras en loover. Boomen, bloemen, plant en ooft Roeren hem door zacht getoover, Alles spreekt hem, zingt en looft, 's Morgens, als bij 't zonneglansen 't Land in gulden stralen gloort, Of als de avondgloed de transen Van het West met goud omboort, Of bij 't krakend dondorknallen, Of bij nacht en rustig weêr, Hoort by 't levenlooze wezen, Hoort hij planten hunne stem, Wat zegt dan het dier tot dezen. En de mensch wat zegt hij hem - God is goed, en groot en machtig, Wijs en heilig zonder eind I Klinkt hem 't lied zoo klaar en krachtig Door geen twijfeling verkleind. "Voor de Belgische spoorwegen in China. De Franco - Belgische maatschappij van machionbouw vanRais- mes (Noorden), heett naar Peking de eersto locomotief gezondenbestemd voor de Franco-Belgische concessie van spoor wegen in het Hemelsch Rijk. De nieuwe locomotieven, ten getalle van drie, bestemd voor China, zijn ge maakt om enkel hout te verbranden, daar de steenkool in China niot bekend is. Zij zijn voorzien van eenen tender, welke van 22 tot 23 kub. met. water kan be vatten en welke grooter is dan de grootste tenders der nieuwste Fransche locomo tieven, die maar 18 kub. mot. water be vatten. China heeft de breedte van het Rus sisch spoor aauveerd, daar do Russische lijnen eerstdaags met de spoorwegen van China zullen verbonden worden. De locomotief en haar tender zijn stuk voorstuk uiteen. Elk stuk werd in eene afzonderlijke kas gesloten en het goheol dat 260,500 kilos zwaar weegt, is op 32 waggons geladen van de Compagnie du Hord om naar Antwerpen vervoord te worden. Binnen eenige dagen zulleD de twee andere locomotieven in dezelfde voor waarden verzonden worden. Zitting van 3 October. Goederenstntie te Aalst. De heer Voorzitter. De heer minister van spoorwegen heeft het woord om te antwoorden op de vraag van den heer Bethune betreffende de inrichting der goedereDstatie te Aalst. De heer Liebaert. waarnemend mi nister van spoorwegen, posterijen en tele grafen. Onder datum van 8 januari 1898 werd een ontwerp goedgekeurd, waarbij het maken was voorzien van een tweede binuenplaatst voor goederen en 't vergrooten;van de loods ter statie Aalst- oost. Sedert werd het onontbeerlijk bevon den de plaats, bestemd voor bedoelde binnenplaats, te bezigen om er de sporen te leggen voor de treiuen met aarde, ko mende van Lessen en moetende dienen voor het ophoogen van de statie van Aalst (noord) en toebehooren. Gezien het druk verkeer ware het immers onmogelijk ge weest te Aalst (oost) do bestaande sporen te bezigen voor bedoelde treinen. Maar om in de noodwendigheden van den dienst te voorzien zal er binnen kort eene tweede loskaai worden gemaakt. Wat het vergrooten van de goederen loods betreft, de studie ervan is ver ge vorderd het voorontwerp ervan werd zelfs reeds gemaakt en in thans onderwor pen aan de goedkeuring van de belang hebbende besturen. INTERPELLATIE. De heer Voorzitter.De heer Lorand heeft aan het bureel eeue vra:ig doen toe komen om den heer minister van justitie te interpelleeren over het gevolg, door het parket van den procureur-generaal van hot beroepshof te Gent gegeveD aan eene klacht, onder dagtcekening van 10 juli laatstleden ingediend, betreffende erge gebreken in het opmaken der kie zerslijsten te Aalst en over de noodzake lijkheid, voor gezegd parket, om kracht dadig op te treden ten einde de omkoo- perij te beteugelen, die op dit oogenblik te Aalst wordt gepleegd met het oog op de aanstaande gemeenteverkiezingen. Deze interpellatie zal plaats hebben vrijdag aanst. om 4 uren. Indien er omkooperij bestaat, dan zijn er omkoopers en wij hopen dat M. Lorand zoo laf niet zijn zal als de monsterver bonden en hij ze met naam en stuk noemen zal. Huiahuurboekj ea, te beko men ten bureele van Den Denderbode prijs fr. 0,10. Op de Waterloolaan te Brussel is een werkman, die zich niet in tijds uit de voeten kon maken, door den tram ver rast en overreden. Hij werd letterlijk ont hoofd De policie doet een onderzoek om de verantwoordelijkheid te bepalen. De rioolkuischers van Elsene heb ben het werk gestaakt. De oorzaak is dat hun loon eerst van 2 fr. 90 op 2 fr. 10 en vervolgens op 1 fr. 75 gebracht werd. In en rond Brussel krielt het tegen woordig vau de dieven. Nog nooit hebben de dagbladen zoo veel diefstallen ver meld als in de laatste weken. Een dief werd in do kerk van Ukkel aangehouden, terwyl hij de sacristijdeur openbrak. De wedstrijd voor een werkje tegen het alcoolisme (prijs 200 fr., toegekend door eene groep Belgische vrouwen) is verlengd tot 31 december. De wedstrijd voor een propagandalied (prijs 25 fr.) wordt gesloten den 30 november. Voor waarden te vragen n. 2, Nijverheids straat, Brussel. Zonderling avontuur. Een inwo ner van Brussel, M. Lemoine, was don derdag met zijne twee zoontjes, van 5 tot 7 jaar, aan 't wandelen nabij het justicie- paleis. Daar werd zijne aandacht getrokken door eene vrouw, welke, omringd door eene groep kinderen,zich beklaagde omdat men haar, terwijl zij aan ecneD winkel stond, vau haren portemonnaie beroofd had. Voorbij M. Lemoino komende, klaagde zij over den dorst, door het loopen, om den diefin te halen. Maar terwijl zij daar voorbij liep,kwam de rechterlijke agent Renard uit het paleis. Deze, eene kennis van M.Lemoine, verzocht hem, de vrouw te volgen, daar hij zelf het paleis voor het oogenblik nóg niet verlaten kon. M. Lemoine stelde zijue twee kinderen onder de waakzaamheid van den agent, en haalde de vrouw in op de hoogte van Ma Campagne. Hij naderde haar en gaf haar don raad, liever dan degene, die haar bestolen had, te volgen, naar het policiebureel te gaan en daar eene klacht neer te leggen. Doch. nu deed zich een onverwacht ver schijnsel voor Zeg niets, riep de vrouw, verraad mij niet, en ik zal u de helft geven. Men oordeele over de verwondering van M. Lemoine, toen hij dit hoorde. De bestolene zou dus eene diefegge zijn I Hoe zou zij hem anders de helft aanbieden En van wat dan nog Iets vermoedende, nam hij haar bij den arm en leidde haar mee terug naar den agent, die middelerwijl genaderd was. En zoo bracht men haar naar 't policiebureel vau St-Gillis, waar zij in bezit gevonden werd van eene kostbare borstspeld, gesto len van de dochter uit eenen cigaren- winkel. En om niet aangehouden te worden, had zij zelf het alarm gegeven en den denkbeeldigen dief achterna gezet. Er werd nu getelefoneerd naar all kanten en men vernam dat de aangohou dene niemand anders was dan Katrien C. het lief van den beruchten dief G. Van d Zande. Dit meisje is ook de zonderlinge dien» meid, welke zich in verschillige post* verhuurt en er, na eenige uren verblij van door trekt, altyd hot eene of ander meenemend. Zij werd dus in de gevat genis opgesloten. Maar nu begon de treurige kantdi zaak. Het commissariaat verlatende keerd M. Lemoine terug naar het paleis vj. justicie, waar hij zijne 2 kinderen hs achter gelaten. Hij vond daar eene menigte volks opa gehoopt staan. En naderend vernam l dat eeQ zijner kinderen, onbewaakt gebl ven zijnde, op het hekken geklauterd! er van eene hoogte van 20 meters aff vallen was. Het knaapje was met verbrijzeld! schedel opgenomen en werd dood n het gasthuis gebracht. Tusschen de staties Eppegem Vilvoorde is, bij het voorbijrijden oenen expresstrein, een pistoolschot j lost. De kogel, die eene spiegelruit do< boorde en eenen reiziger van Antwerp schramde vloog langs liet open raamr den anderen kant uit. Het gat in de n is 7 millimeters groot. Een koninklijke redder. dagbladen melden een feit,dat door ee: knecht van Z. M. Leopold II werd gei en door eenen matroos van de Alle werd verteld, terwijl dit schip te Ti neuzen of ergens in het kanaal stil Wij geven er dus ook van wat men van verhaalt. Tijdens eeno zijner morgendwandel gen laugs het strand zag Leopold II tv knapen, die zich al spelend te ver ins gewaagd hadden en door eeue golf mi gevoerd werden. Het gevaar ziende, waarin de kinder verkeerden, baadde de koning tot aan heup door het water en gelukte er in kinderen te redden. Hij vertrouwde d laalsteu toe aau de zorgen vau een zij: kuechten, die hem volgden. Zoo het schijnt, had Zijne Majesteit den knecht de stellige belofte geëïsc aan niemand over de redding te zul spreken, maar 't is nu toch uitgekomen Als de Koning nu de gazetten leest, die knecht geen compliment krijgen c zijn stilzwijgen. Maar, dan moest hij: maar woord houden, als hy den Kon iets belooft. Zondag avond, rond 11 uren ging M. Nypels, bestuurder van den: rentuin te Gent, naar huis, vergezeld zijne vrouw en vau zijne dochter, i nabij zijne woning, een man van h gestalte, drager van oene blikken d een revolverschot naar den grond loi de kogel botste terug en vloog opl Nypels, echter zonder haar te verwon' Denzelfden dag, rond 9 s/4 uren, kt zekere D in eene herberg, Oostenrijk straat n. 4. De weerdin en hare bevonden zich in de gelagkamer zette zich neer. Na eenige woorden met de wee: gesproken te hebben trok D., ee revolver uit den zak en schoot tweern eens in de richting van de vrouw tweedemaal op de meid. D. is dat het huis uitgeloopen. Hij is later aai houden. Jachtdrama te Drongen.Vrij avon, rond half 11 uren, is een wildst' per doodgeschoten op een klaverveld den jachtwachter van M. De Smedt, Vinderboute. De twee jachtwachters van M. Smedt, Donckers en zijn gezel, w sameu op ronde. Ze ontwaarden verst dene wildstroopers, tegen welke zij wil verbaliseeren. De stroopers antwoori met geweerschoten, waarop de gezel Douckers insgelijks schoot op den 1 bak, dien zij bij zich hadden. Ze i eenen persoon Tallen, liepen er na sn namen hem vast, zeggende Allez, manneken, ge zult nu met ons méégaan. De man roerde echter niet, en nad: ii komende, zagen de jachtwachters id« op den slag dood was gebleven. Hei is Daar Drongen overgebracht. De ge» van het slachtoffer hebben de vlucht nomen. Naar men zegt, zou het slachtoffer: persoon zijn, die nog niet veel gestrft heeft, want hij scheen er weinig versa vau te hebben. Het parket van Gent is zaterdag u Drongen gegaan. Het slachtoffer heeftI schot in den rug ontvangen. Men heeft het lijk gefotografeerd, tc kunnen opzoeken wie het slachtoffer De naam van den persoon, die ge werd. is August Welle, gekomen Ursel, om te stroopen. De vrouw den gedoode is het lyk komen k kennen. Zij had vernomen dat er te Dron? een persoon dood geschoten was daar haar man niet te huis kwam, ze gaan zien en herkende haren genoot. Een der kogels is langs achter in A schouder gedrongen en langs voor uitg vlogen. Nabij het lijk vond men zijn geweere een lichtbak. Zondag avond tusschen half 8 en IJ uren is, gedurende de afwezigheid dï bewoners, een dief, bij middel van bral en beklimming, in de woning gekom®

De Denderbode | 1899 | | pagina 2