Aan de brave Menscben van alle denkwijzen. Kiezers Stemt gij voor blauw of rood, Gij stelt uw' stad in nood Stemt gij voor demokraat Gij pleegt gemeen verraad Stemt onder nummer 2. Aalst in staat van beleg. Een en ander. Broodroovers Stemt onder N° 2. Samenzweren. - Wie wil meester spelen in Aalst? nummer 2. De opgeschorste priester Daens Kiezers, stemt onder N°2. Meetingen. ZlZZ RECHTZINNIG. Stemt onder nummer KERK der Religieuzen Tïeresianen, Allerhande Nieuws, Nooit, sedert 30 jaren, heeft men hier te Aalst een rustigeren kiesstrijd beleefd dan dees jaar. De catholieken, dank zij hunne sterke inrichting, bereiden zicb in volle kalmte en met het meeste vertrouwen tot de kie zing van zondag aanst. Nooit heerschte er onder de catholieke burgers, werklieden en landbouwers meer eensgezindheid, meer iever, meer vastbe radenheid dan dees jaar... En dat alles voorspelt dat de uitslag der kieziog van 15 October eene schitterende zegepraal voor de catbolieke partij wezen zal 1 De driekleurige kreemerskliek kan die kalmte onzer bevolking niet verkroppen. Naar mate de groote dag van 15 october nadert, ziet zij dat onze deftige stadsge- nooten meer en meer onverschillig blij ven aan de schelmerijen die zij tegen ons catholiek Bestuur uitkraamten dat maakt die krawatten razig. Ook hebben zij besloten, kost wat kost, rumoer te maken en zelfs de uiterste mid delen te gebruiken om onze bevolking in opschudding te brengen. Onze achtbare heer Burgemeester dit voorziende heeft het voorbeeld gevolgd van Antwerpen en andere steden en ver bod gedaan van tot op den dag der kiezing nog optochten in te richten. Alle vreedzame ingezetenen, zoo libe ralen als catholieken, hebben aan dien wijzen maatregel toegejuicht. De catholieken hebben zich onderwor pen en hunne aangekondigde feesten en uitstappen opgeschorst. Het driekleurige janhagel oordeelt er anders over immers die wijze maatregel dwarsboomt de plannen der kreemers kliek, die, om in troebel water te kunnen visschen, onze stad in wanorde wil bren gen. Zondag nanoen waren er meetingen be legd by de liberalen, by de socialisten en bij de daensisten. In plaats van hun volk aan te zetten om het verbod van samenscholingen op de publieke baan te eerbiedigen, heeft men het ordewoord gegeven van 's avonds om 7 uren, allen ter Groote Merkt te verga deren. En zoo zag men inderdaad zondagavond eene bend# van twee a drij honderd per sonen, meestal bedronkon.zich ter Groote Markt vereenigen en gedragen als eene bende wilde dieren. Verhaasten wij ons te zeggen dat ar zich geen enkel treffelijk man bij die bend# bevondt 't was 't schuim onzer bevol king, de dry-vierden straatjongens en kerels beroofd van hun kiesrecht voor hun pooS gedrag. Onze stedelijke Politie heeft lang met de meeste kalmte de uitdagingen van dat dronken gespuis verduurd. Maar eindelijk ziende dat er geene palen stonden aan de baldadigheden dier wildemans en nadat men met een stuk ijzer in den Café Riche had gewor pen ea de dame der estaminet erg ge kwetst, zijn er eenigen der woeligsten bij den kraag genomen en in den Salon Pierre gesteken... en 't spel was ge daan.... Liberale "neeren welke zich in den Café Riche - bevonden, drukten hunne diepe verontweerdiging uit tegen de vreemde kreemerskliek.... 't Spel was gedaan, ja, op de Groote Merkt.... Maar dan zijn de schelmen met troepen uaar de verschillige wij kon der stad ge trokken en hebben zich aldaar in de duisternis aan de afkeurlijkste baldadig heden overgeleverd. Al de vensterruiten van verschillige buizen werden ingeslagen of ingeworpen en onder anderen ter herberg - Het Le liekenMolenstraat en bij M. Louis Foncé, Verkensmerkt. M. Victor De Wolf kreeg een geweldi gen slag op 't hoofd met «enen casse-têto M. Emiel Van De Meerssche, bekwam een messteek in het aangezicht. M. Camiel Daens, werd zoo geweldig geslagen dat hij buiten kennis lag voor de poort van onzen heer Burgemeester. De ongelukkigs werd dadelijk verpleegd ten huize van den heer Burgemeester. De zoon des heeren Buigemeesters, M. Mi chel, welke de moordenaars vervolgd#, werd ook mishandeld. 't Bloed van 't slachtoffer besmeurt nog het huis en bijgang van den heer Ghee- raerdts. Eenige weken geleden schreef P. Daens in 't Land van Aeltt dat 't huis van den heer Burgemeester weldra zou met men- scbenbloed besmeurd worden en de voor zegging van den groenen profeet is dus verwezenlijkt. Verscheidene revolverschoten werden gelost door de bandieten die weer het gaslicht ter straat uitdoofden. En dit alles, wy herhalen het, werd gepleegd op de verraderlijkste wijze, zon der de minste uitdaging van wege de slachtoffers. Ziedaar blauwe,roode,groene kreemers kliek, meest uit vreemde ratten samenge steld, ziedaar uw werk I En dan durven de verachtelijke groene verraders schrijven - Lawijten, verwijten, dwingen en tie- - ren op de Kiezingen moeten weg. Dat men elk gerust late kiezen volgens fijn - gedacht en de kieeing zal eene Kermis gijn. Medeburgers!... In tegenwoordigheid! van die schandalige handelwijze der krre- merskliek, is dat niet de schaamteloosheid tot haar toppunt drijven Indien ge denkt, kreemerskliek, op die wijze de stemmen te bekomen van onze deftige Aalstersche bevolking, ge bedriegt u niet weinig I Spreekt de deftige liberalen aan; onder vraagt de brave lioden die weinig of geen deelnemen aan onze politieke beweging en ge zult kunnen bestatigen dat al wat deftig is uwe schurkerijen laakt en afkeurt. En 't is aan dat gespuis, zeggen zij die brave lieden, dat het bestuur der stad zou mosten toevertrouwd worden Foei 1 Foei 1 Op 15 october, verachtelijke kreemers- bende, krijgt gij het loon uwer wange drochtelij khoden Op 15 october zal men u met het crapule dat ge nu dronken maakt en ophitst onze stad uitjagen Nog een woord ten slotte Aan 't hoofd der rumoermakers of rust verstoorders bemerkt men zekere brou wersgasten.... Ze zijn hevig buiten mate.. Waarom treedt hun meester niet op, ja, waarom houdt hij zich achter zijne tonnen verborgen?.... Oh 1 wij begrijpen die man speelt liever den gentleman in 't openbaar hij trekt liever muilen om by de catholieken als eenen gematigde door te gaan, want als men soms eens in nesten geraakt, heeft men de catholieken noodig om er uitgetrokken te worden Sedert eenige dagen hebben onze ver- eenigde kreemers eene nieuwe propagan da uitgevonden waarvan die onnoozelaars wellicht den besten uitslag verwachten. Geen catholiek kan zich op straat bege ven zonder door twee of drie straatkapoe nen achtervolgd en bespied te worden. Begeeft zich een catholiek in eene her berg een der spioenen trekt er ook bin nen brengt hij een bezoek aan vrieDd, kennis of klant in een bijzonder huis, de spioenen nemen er nota van en blijven wacht houden voor de deur 1 Ge ziet van hier boe die schurftige handelwijze de menschen behaagt, wior huis onder de bewaking staat, van gemei- ne schelmen mot de welke een deftig mensch zich schamen zou in aanraking te komen Gaat maar voort, vereenigde TJitlan- ders. 't is al koorn op onzen molen 1 Uwe spioenen hebben u wellicht al laten kennen wat onthaal zij bij sekere kiezers genoten hebben op wier stem gij mis schien, met eenige rede, mocht rekenen I Maar die betaalde spioenen vergenoe gen zich niet de menschen te bespieden... Als zij een priester ontmoeten, beleedi- gen zij hem op de schandelijkste wijze. Zoo werden dezer dagen schandelyk beleedigd DeE. H. Noterman, onderpastoor op deu Brusselschen steenweg. De E. H. Rombaut, onderpastoor op do Moorselsche Baau, toen hij ter scholen te Mijlbeek de catechismusles ging geven De E. H. Van Heurerswijn, be stierder der vrije scholen, Postwegstraat. Nog de E. H. Rombaut, zondag 11., aan onze S* Martinuskerk, toen hij in den avond, van de patronagie, vergezeld van twee der leerlingen, huiswaarts keerde. Zondag avond werden verscheidene catholieken ter straat uitgescholden door miskweekte liberale haantjes-vooruit die gevaar loopen er eens duchtig voor be taald te worden zij of hunne ouders. Menschen I En 't Is de vereenigde kreemerskliek die dat gemeene gespuis van spioenen en priestcrsbeleedigers betaalt en zat maakt 't Is die kliek die de schijnheiligheid, de schaamteloosheid zoo verre dryven durft van u te verzekeren dat zij den Godsdienst eerbiedigen zou Achteruit, valscharissen, 't eerlijk volk van Aalst walgt van a I.... en dat zal het u zondag aanst. andermaal toonen en met klank I merskliek, blauwe roode en vooral groene: de catholieken broodrooveu de menschen die vaq huu gedacht niet zijn... Integendeel volgens die zejfde gazet ten eerbiedigen de cartelisten eenieders opinie Wij kennen van ouds de schoone ge voelens van onpartijdigheid en ver draagzaamheid der geuzerij I I Nieuwe voorbeelden bewijzen eens te meer den dullon haat die de geuzen voe den tegen al wat catholiek is, zelfs bij diegenen die in schijn zich bij de catho lieken als gematig uitgeven.... Catholieke werklieden worden in libe rale werkhuizen den duivel aangedaan en zoo gedwongen hun werk te verlaten of worden buitengesmeten. Dat is geen broodroof, niet waar, groene Pie Dat is de arme workman vrij laten niet waar niet waar Dat is niet de arme werkman zijn eenig stemmeken willen ontfutselen. Ob neen 1... Nu, dat onze geachte lezers zich gerust stellen de gebroodroofde zullen geen honger lijden 1 Aan de broodroovers wenschen wy dat ze ook altijd te eten hebben Nogthans men heeft nog hooger bergen zien dalen.... Kaashandel. De kaas, even als de andere eetwaren, wordt soms vervalscht. Men voegt er de schadelijke bestanddee- len aan toe of kleurt hem bij middel van verdachte stoffen. Voortaan zal de verkoop van kaas aan eene bijzondere waakzaamheid onderwor pen zijn Een koninklijk besluit in den Moniteur verscheneu, bepaalt de maat regelen te dien einde genomen. Al de kazen, vervaardigd bij middel van melk, waarvan de verkoop verboden is, of vermengd met andere delfstoffen dan zout, zullen als schadelijk beschouwd en de overtreders zullen vervolgd worden. Van den anderen kant zal op al de kisten, manden of pakken, kazen behel zende voor den verkoop in 't groot of halfgroot, de naam of firma, alsook het adres of ten minste het merk van den fabrikant of van den verkooper moeten aangeduid zijn. De algemeené vergade ring der catholieke kiezers, zondag 11., ia den Catb. Werkmanskring gehouden is buitenmate gelukt geweest. Meer dau 1500 kiezers hebben aan den oproep van 't Bestuur willen beantwoorden. De grootste geestdrift heerschte bij de aanwezigen en de verschillige redevoe ringen werden dan ook luidruchtig toege juicht. Onmogelijk die verschillige rede voeringen zelfs zeer beknopt meê te dee- len. Kortom, segg#n wij, dat de vergadering van zondag 11., de voorbode is van de schitterende zegepraal welke wij, catho lieken, zullen behalen, indien wij de een dracht onder ons blijven bewaren en als een man stemmen voor onze candidateu, onder N° 2. Overigens de chefs der kreemerskliek zijn inwendig overtuigd dat er hun eene verpletterende nederlaag te wachten staat. Met moed dus vooruit, aatholieke vrien den 1.... Priester Daens, WIEP.... Eene kliek vreemdelin gen. Aalstenaars zult ge naar hunne pijpen willen flikkeren P.... NEEN, NIET WAAR P.... Ala een man zult ge stemmen onder do opge- schorste, geflankeerd van onze Pio en eenige blau we en roode geuzen doorliepen dijnsdag voormiddag bet kwartier van den Osbroek bijna van huis tot huis, om de inwoners uit te rsoodigen tot de meeting die dien avond op den koer van den Blauwen Strik zou gehouden worden. Men vreesde im mers fiasco Eene deputatie van kaffewijven ontving deu opgescborste en behandigde hem eene zilveren medalie gewonnen in eenen kampstrijd van zingende botvinken en twee bloemtuilen Die medalie was voor zien van een groen lint 't welk hem met ceremonie over 't hoofd werd gestoken; alsdus bekroond begon hij dadelijk zijne bezoeken. Op de meeting waren kinders, jongelingen en wijven in meerderheid. ZIJN ER nog vrije onafhankelijk# werkliedeu buiten de groene democraten 't is te zeggen, buiten dezen die dansen gelijk Pie en Dolf schuifelen NEEN I Pie en Dolf zeggen alwio geen groene democraat is, die is slaaf, fiajekesman, vent om in d'erwten te zetten, soepsol daat, sukkelaar, enz. enz. Tkpill« ^VP1*1a Ter drukkerij van DlURneiit. Dfln Denderbode, Korte Zoutstraat, 31, Aaht, zijn te beko men allerhande boek- en steendrukwer ken, zooals plakkaarten voor notarissen en deurwaarders, plakkaarten voor ker missen, prijskampen, onz. rekeningen, vrachtbrieven, wissels, ontvangstbewijzen, programma's voor maatschappijen en allerhande feesten, briefomslagen, visiet- of bezoekkaartjes, doodbeeldekens en al ander drukwerk voor haudel en nijver heid, voor openbare besturen, enz., enz. Allerbeste uitvoering en genadige prijzen drukt in - Le Messager de Bruxelles - den wensch uit dat bet voorbeeld van Aalst overal zou gevolgd worden. Dat wil in andero woorden zeggen dat, volgens zijnen wensch, overal de priesters een verbond met de liberalen en socialisten, met de vijanden van God, Godsdienst en Samenleving zou len moeten sluiten en ondanks 't verbod van hunnen Bisschop canditaat zijn in de kicziDgen. Wij stellen vast dat er in gansch het Land geen enkel priester aangetroffen wordt welke de opgescborste navolgt. Neen dat bedroevend schouwspel wordt alleen te Aalst gezien Een eenvoudig middel om mieren te verdrijven bestaat hierin, dat men rond de kas of plaats, waarvan men deze dieren wil bevrijden, eene zeer dikke krijtstreep trekt. In 2 of 3 dagen zijn de mieren verdwenen. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Wordt gevraagd Een smeder. Vraagt werk Een gehuwde persoon 35 jaar oud, kun nende Vlaamsch enFracscb vraagt plaats als magazynier in fabriek of werkhuis. Land van Aelst schreeuwt en tiert onophoudelijk M.M. Woeste, Bethune, Helleputte enz., zweren samen met de socialisten tegen 't minis terie. De socialisten der Volkskamcr zijn in overgroote meerderheid voorstaauders der E. V. en bestrijden zij ze heden, 't is uit loutere taktiek. Zij willen de E. V. maar tezelfdertijde ook 't zuiver algemeeD stemrecht. 't Is dus maar gansch toevallig en om tegenstrijdige reden dat MM. Woeste. Bethune, Helleputte en consoorten, te genstrevers der E. V., oogenblikkelijk 't accoord zijn met de socialisten. Maar gij, groene snoever van Chipka hebt ge dan vergeten dat wij M. Beer- naert, de opgeschorste priester Daens en nog andere voorstaanders der E. V. twee jaren lang met liberalen en socialisten hebben zien aanspauuen Denkt ge dat bet niet geweten is dat de namen van M. Beernaert en van deo opgeschorste enz., prijkten in de roode organen, op plakkaarten, op manifesten nevens de namen van Anseele, Bertrand, Mansart en andere socialistische belha mels M. Beernaert, de opgeschorste en con soorten hielden dan raad met de liber len en socialisten, met de republikeinen troonden met hun op meetingen om hot catholiek ministerie en zijne meerderheid te bevechten ten voordeele der E. V. Zij, M. Beernaert, de opgeschorste en consoorten, gingen dan hand aan hand met de liberalen en roode socialisten en zij zweerden dus samen. En nu wij dagen u uit, groene snoever, te kunnen bewijzen dat MM. Woeste, Bethune, Helleputte enz., ooit in welkda- nige kwestie met de socialisten zyn hand aan hand gegaan. Maar ge zult zwygen, niet waar, groene snoever 1 kliek maken deerlijk fiasco. Nergens bekommert het volk er zich meê en meestal zeeveren de redeiaars voor een publiek ten meerderen deele samengesteld uit eenige mannen, volwas senen, vrouwen en kinders. Zelfs in Con cordia mislukken de meetingen. Om de kwaal te verhelpen, veranderden zij die meeting in Concordia zaterdag 11., in algcmecne verplichtende vergadering die de leden op straf eener boete van 25 centiemen moesten bijwonen... En niette- genstaand# mislukte de meeting nog volwassenen, vrouwen en kiuders waren er weêr in meerderheid.... Ongeveer 100 kiezers waren er tegenwoordig bijna al de leden vaagden hun botten aan 't Be stuur en aan de boete De candidaten der kreemerskliek be ginnen dan ook kribbeling te gevoelen aan hunne steert 1 Wanneer de geuzen stoeffen op hunne bezorgdheid voor de intresten der burgers en der armen, dan liegen zij zoo openlijk dat het voor ieders oogen zichtbaar is. Zij bonken gedurig op de katholieke scholen „en weten goed dat, waar er in eene stad katholieke scholen bestaan, zulks jaarlijks voor de gemeentekas dui zenden en duizenden gespaard is. Zij liggen onophoudend te zagen tegen de kloosters, en weten opperbest dat de Stad, zonder de kloosters, schromelijk dieper in de zakken der lastenbetalers moet zitten. Een voorbeeld Men heeft in Frankrijk de gasthuizen verwereldlijkt. Sinds zijn de zieken veel slechter ver zorgd; daarentegen moeten de ziekenop passers meer betaald worden. Eenige cijfers, ontleend aan eenen ar tikel van M. de Bonnefin, toonen zulks. o De Augustynenzusters vervullen reeds 1200 jaren hunnen dienst, toen ze buiten de Paryzer hospitaion werden gezot. Den dag hunner afdanking waren zij zonder woonst en wisten niet waar hun nen intrek nemen. Twintig zusters kostten in eeD gasthuis 4000 fr., terwijl aan vier en veertig zieken- oppasters 66,000 fr. worden betaald. Te Ivry beeft de verwereldlijking eene eerste maal 300,000 fr. gekost. Daarenboven moet er ieder jaar nog; 45,000 fr. worden uitgegeven. Het Cochin-gasthuis heeft, voor de ver.' wereldlijking,134,000 fr. moeten betalen,' Daarbij beloopt de j aarlijksche ver-j meerdering van kosten 18,000 fr. Het afschaffen van vleeschderven ec het meerder gebruik van wijn door de ziekenoppassers veroorzaakt ieder jaar ie het gasthuis L'assistance - 217,000 fr. uitgaven. Om deze overdrevene geldverkwistiüi wat te verbergen, heeft men het voedsel der zieken moeten vorminderen. lader bed kostte vroeger in de 1 talen gemiddeld 1200 fr. 's jaars. Daar waar de zusters zijn uitgedreven kost het nu 2700 fr. De dagelijksche kosten per zieke belie pen gemiddeld 2,50 fr.; heden is het mid dental 4,20 fr. Eene toezichtster ontvangt 2100 fr eene ondertoezichster 4800 fr. en tegei die jaarwedden is het nog niet gemakke lijk bet noodige personeel te vinden. zuster ontving in het geheel per jas 200 fr. Ge ziet, 't is overal by de liberale hetzelfde; angstige z^rg om met een at dermans geld-vetbetaalde trawanten vormen die hen boven water moeU houden. O Zondag, 15 October, feestdag van Seraphiesche Moeder Theresia van Jesu ten 9 uren de solemnele Mis waaronc Vlaamsch SermoeD. '«Namiddags:-; 3 uren, solemneel Lof- Zondag, 22 October, ten 9 uren, sok nele Mis. 's Namiddags ten 5 ure. Lof en Vlaamsch Sermoen. Maandag, 23 October, verjaardag instelling van het H. Kind Jesus Praag. Ten 9 uren solemnele M Vlaamsch Sermoen en toewijding der ki der#u aan het H. Kind Jesus. Tet uren, Lof, Fransch Sermoen en toewp der kindereD. Zondag 22 en Maandag 23, zullen Sermoenen gepredikt worden door een Eerwaarde Pater Carmeliet DisoAiiS. Eluisliuurboekjea, te bei men teD bure#le van Den Denderbodi prijs fr. 0,10. Aalst. Zondagschool van Martinus. Ter gelegenheid Prijsuitdeeling van 1899, zullen heeren Meester», EEN LUISTEER! AVONDFEEST geTen, op Maandag October aanstten lokale van den Kr - De Vriendschap, Korte Zoutstraat Men zal opvoeren 1De Wees uil gebergte, tooueelspel in 4 bedry ven Een Beer op reis, blijspel in 3 bedrijn Prijzen d«r plaatsen Voorbehoud! plaats fr. 2 Eerste plaats fr. 1 Twe- plaats fr. 0,60. Opening der zaal om 5 ur#n. Gori om 5 uren. MW De heeren Meesters sullen beid nemen, kaarten ten huise aan bieden. Exaam. Bij het ter pers vernemen wij dat de heer Jose Eexnan, zoon van den heer Rodolp Eeman, Lid der bestendige deputat zijn laatste exaam in de rechten (2* d: toraat, 2* deel) mot de allergrootste f derscheiding komt de ondergaan, 't Is het 6e exaam dat de heer J. Eeman zulke schitterende wijze ondergaat. 0 beste gelukwenschen 1... Ter oorzake van eenen kiesti beeft te Geerardsbergen een hevig veebt plaats gehad. Een der scheper die do twistende wilde scheiden, bek* eenige kneuzingen. Op de linie Aalst-Brussel. I werkmanstrein in den steek.De exp Oostende-Bale groote spoorwegramp n meden. De werkmanstrein 3002 die Aalst vertrek ten 4u. 18 m. vaD den ffi gens, bestaat uit 20 groote rijtuigen 3* klas en wordt door twee lokomotie' voortgesleept. Maandag zat hij proppcnsvol. Tenj volge van het breken eener ketting,ble' twaalf rijtuigen in den steek tusscb Dilbeek en Groote Beygaerden. Een treinwachter bemerkte zulks te St-Pieters-Jette. Hy deed de lokon tief achteruit rijden met al de voorzit tighoid welke do toestand vereisch want het was nog donker. Intnsschen stoomde de express Oostecj BAle aan op dezelfde linie en giüg op I achtergebleven wagons werpen. Eene spoorwegramp gelijk degene Vorst zou voorvallen, wanneer de treh overste die zich in den achtersten fourgi bevond, den express op een grooten i stand te gemoct ging zwaaiend met lantaarn en met een vlagsken.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2