2 Wal yerfoeielijke valschheid "WAAROM? beloften, tot leugens, tot bofferijen. Katholieke Werklieden! Landbouwers van Mijlbeek en Schaarbeek. Katholieke Kiezers Allen gestemd in 't vierkantje dat onder 2 staat en boven aan de lijst der Katholieke Candidaten. Katholieke Kiezers panacheert niet, '1 is te zeggen, niet gestemd voor candidaten der heide lijsten. Hij die panacheert, verraadt, of liever, judast zijne partij! STADSFINANCIËN. Stemt onder nummer Opgelet! Opgelet!! Opgelet!!! Wat gebeurt er Wat zien wij afstellen wat katholiek is ALLES, al de profijten en voordeelen geven aan de woedendsit- Geuzen Meint ge dat iemand daaraan twijfelt Aanbestedingen De katholieken die nu klagen en misschien met rede, ('t moet onderzocht! worden), die Katholieken - mogen zeker zijn dat al de Plaatsen, Profijt-:i - Voonleelen uitsluitelyk zullen gegeven worden aan hevige en woedende Geuzen, zonder beroep of zonder genade. De Mannen zitten gereed en 't zijn de mannen - die een manier hebben van ons Land en ons Stad af te knagen. 1879 tot 84, ge zijt er de preuf en 't bewij - van; 't Was me 't Belgenlandeke Wij weten er van te spreken. Hoeren, een Aalstenaar is voor de Vrijheid; en 't is omdat't Liberalismus de Vrijheid krenkt van Kerk, - Staat. Huis en Hart, dat d'Aalstenaars van geen libe- ralen willen. - Dat komt nu af, in Denderqnlm en in hun Manifes- ten, dat komt ai' als gekónfytte zielen, als menschen die de Religie gerust laten en wat heeft dat niet geschreven in gazetten en geschriften - Het Liberalismus is de Vrijdenkerij Het echte Liberalismus kan niet in vrede leven met den Katholieken Godsdienst De liberale Party bestaat niet dan om den oorlog te voeren tegen de Kerk haar eenigste doel is, dien geduchten vijand te verpletteren en te vernietigen. Het denkbeeld van God is lafhertigheid. Gaat naar de Kerk nietdoet gelijk wij zet Pastoors en Sacramenten aan den eenen kant. Ja, wij willen de Verdelging uwer Religie. - De Geestelijkheid is onze vijand. Sterven als Soli- dair en Vrydenker, dat is sterven volgens 't vooruit- strevend lineraal gedacht. - Die leeren dat er een Hel is: vloeken tegen God en tegen de Natuur. De Priesters doen niet in Biecht- stoel en op Preekstoel dan liegen en bezwadderen, enzoovoorts. - Zoo is er geschreven en herhaald in de liberale Gazetten; Dendergalm heeft er ruimschoots in meê- gedaan; en nu. als't Kiezing wordt, komt dat den Valschaard uithangen, om de menschen met een zoet woordeken te bedriegen Achteruit met zulke verfoeilijke valschheid Een ware Vlaming kan geen valschheid verdragen.» Waarom zijn er tegenwoordig zoo ontelbaar velen die liever hun hand zouden laten afkappen, dan met die hand een liberaal briefje in de bus te steken. WAAROM Niet bijzonderlijk voor de stoffelijke intresten, men kan aan de liberalen maar geld geven, of aan de Katho lieken betalen, alhoewel de stoffelijke intresten toch beter behertigd worden, door iemand die Religie en Consciëntie heeft als door 'ne Geus die de tien geboden naar den bliksem zendt. De groote rede van den afkeer tegen de liberalen, is dat zij tegen de Religie zijn dat al hun gazetten gedurig op de Religie lasteren en liegen, dat zij in al hunne vergaderingen uitvallen, dat hunne hoofdman nen, overal waar zij d'overhand hebben, wetten maken tegen de Vrijheid en de Weerdigheid der Religie n De groote rede is dat de Belgen het heiligste en duurbaarste dat zij bezitten, den grondsteen der Fami- liën en der Samenleving, den sleutel van den eigen dom, dat de Belgen het godsdienstig gevoel uit do har ten van 't volk niet willen zien versmachten want ze weten dat een goddeloos volk een bedorven en weder spa nnig volk wordt j) De groote rede van den afkeer tegen de liberalen, is «lat zc- niets kunnen in vrede laten, noch het kind dat opgroeit, noch de jongeling die de steun zijner ouders moet zijn, noeh het dood lichaam dat in de gewijde aarde is gelegd aan 't kind willen zij door een goddeloos onderwijs het toeken zijns II. Doopsels van 't blank voorhoofdje wissehen, den jongeling moet in de kaserns en in de kampen, de cliristene kerkhoven gaan zij omvroeten geen zes voeten gewijden grond kunnen zij aan 't cliristene lijk laten De katholieke kiezers weten dat; en daarom zou den zij liever sterven, als voor de liberalen te stemmen z'aanzien het als eene misdaad welke de laatste uur van hun sterfbed zou verbitteren en af knagen. (Land van Aelsl 20 October 1878). EN VERDER, geëerde Medeburgers, leest men in 't zelfde nummer Liberalen uw vonnis is geteekend. En gij gevoelt, uw hoofdmans bekennen liet in 't geheim ge weet het want gelijk al degeen die in slechte lakens zitten, neemt gij uwen toevlucht tot jj Uw eenigste hoop is van onder de katholieken verraders en Judassen te vinden welnu ge moogt loopen en dretsen, vleien en beloven, dreigen en ver- wenschen, ge moogt de muren oploopenmaar ver raders, Judassen, van die verachtelijke soort zult gij er geen of weinig onder de 800 Kiezers vinden; probeert maar; en degeen die ge krijgt, houdt ze maar vrijelijk want hij zou onweerdig zijn van nog onder treffelijke oogen te verschijnen 't zal eene winst wezen voor de katholieken, als zij van 'ne valschen broeder ontslagen worden De toestand der geuzen is vreeselijk zij moeten als zielhonden, op 't verraad speculecren Wat gedacht hebben zij van Aalstmcenen zij dat de valschaards, die overal zoo raar om vinden zijn, meenen ze dat de valschaards t'Aalst dik loopen! GEACHTE MEDEBURGERS! wanneer gij dit laatste deel leestl.iberalm vervangt gij dan door grorne helden en ge zult den tcgcnwoorcugen toestand voor oogen hebben. Moesten wij hier al de beleedigingen en lasterende aantijgingen herhalen die de chefs van het groene kliekje, u gedurende déze 5 laatste jaren hebben naar 't hoofd geslingerd eene gansche kolom ware onvol- voende. Ja, gedurende vijf jaren hebben die groene liefheb bers, u wekelijks uitgescholden, bcleeaigd, gelasterd. Omdat gij gelijk zij, de katholieke partij waartoe ge met hert en ziel behoort, niet verraden wilt, omdat gij, gelijk zij, niet wil aanspannen met de vijanden van God, Kerk, Samenleving, Vaderland en Koning, heeten zij u mannen zonder eer noch geweten, die hunne ziel verkocht hebben. Slaven uit den beesten hof, abbladoes, (lajekesmannen, venten om in d'erwten te zetten, soepsoldaten, enz. enz. dat zijt ge in hunne oogen Maar al die beleedigingen en versmadingen hebben u weinig ontroerd zo komen toch vanzoolaag, ja, van zoo laag... Niemand ter wereld kan lager dalen dan de belachelijke snoevers der Chipkakliek. Maar zondag aanst. 15 October zult gij aan de groene snoevers en hunne bondgenooten de blauwe en roode volksuitbuiters, toonen dat er onder uw werkmans- kleederen nog een eerlijk heri klopt dat alle verraad verafschuwt. Weg de verraders Als een man zult ge stemmen onder N° 2 voor de katholieke candidaten, allen uittredende leden, welke al de beloften hebben verwezenlijkt die zij over 4 jaar deden Als een man zult ge stemmen voor de candidaten der partij welke het met u goed meent, welke gedurig werkt om 't lol der werkende standen in 't algemeen te verzachten, te verbeteren en vrede, voorspoeden volks geluk in de wereld te doen heerschen Weg de verraders Weg de blauwe en roode volksuitbuiters Met moed gestemd onder N° 2. Over 4 jaar waren de landbouwers van Mylbeek en Schaarbeek op de candidatenlijst der groenen ver tegenwoordigd. De liberalen en socialisten wilden van dan af reeds van geen boeren hooren ge waart op hunne lijst niet vertegenwoordigd... Ditmaal verstooten u de drij par tijen die 't monsterverbond uitmaken. Waarom Altijd zijt ge voor de liberalen maar domme boeren geweest, ploegen die in God gelooven, alleen goed om uitgebuit teworden, 't is te zeggen, om u 't spreekwoord toe tè passen DE BOER ZAL 'T AL BETALEN Neen, Kiezers van Mijl beek en Schaarbeek, de mon- sterverbonders bekommeren1 zich met u gelyk de snoek om een appel die op 't water drijft. Uwe belangen, wat raken hun die! Ge zyt maar domme boeren en uwe belangen hoeven, volgens hen, geen verdedigers te hebben in onzen stedelijken Raad. Moeten de hoveniers en landbouwers gered worden, ze kunnen het maar zonder ons, monsterverbonders, doen Neen. neen, geen vertegenwoordigers der hoveniers en landbouwers in den stedelijken Raad, liever groene en roode socialisten En altijd hebben de liberalen de landbouwers van Mijlbeek' en Schaarbeek als yerstootelingen, als niets- weerds behandeld. De liberalen regeerden 18 volle jaren over Aalst en gedurende dit lanire tijdverloop deden zij op Mijlbeek om 1800 Irs kasseiwerken uitvoeren. Op Schaarbeek niets!... Wat scheelde het hun dal de boeren totover de knoesels in 't modder moesten plonzen En de katholieken op 15 jaren heerschappy deden op Mijibeek en Schaarbeek om over de 300 duizend frs nieuwe kasseiwerken uitvoeren Al de straten van Mijlbeek en Schaarbeek zijn lieden, dank aan de Katholieken, gekasseid tot groot voordeel van iedereen En nu, Vrienden van Mijlbeek en Schaarbeek, weet ge waarom de liberalen ten allen tijde van u niet nebben moesten In over<*roote meerderheid zijt ge, trouwe Katho lieken, geliecht aan ons voorvaderlijk II. Geloof.... Met godverloochenaars, godsdiensthaters, vervolgers van priesters en kloosterlingen, kerels die nooit eenen voet in kerk of kapel zetten wilt ge geen gemeens heb ben, en daarom behandelen de monsterverbonders u als verstootelingen, als mannen alleen goed om bespot en begekt te worden Gedenkt het u, Landbouwers van Mijlbeek en Schaarbeek, op Zondag 15 October aanst. verleent hun dan loon naar werken met allen te stemmen voorde Katholieke Candidaten, onder N° 2. AALSTENAARS MEDEBURGERS Meermaals hebben de liberalen in hun savooiblad beweerd dat de stadskas ledig is gepompt en sedert dat de valsche demo- kratcn nu aan de liberalen hunne schuld betalen, heeft Het Land van Aelst, nu ook dat doodgezaagd deuntje op alle toonon herhaald. Maar wilt ge nu eens weten, geachte kiezers, wat Ilet Land van Aelst in 1890, hierop heeft geantwoord, leest dan het volgende uit 't plakkaatmanifest waarvan hierheoger nog spra k Ge klaagt dat er geen geld in kaa is. Maar toont eens een verkwisting aan, een enkele dat kunt ge niet, en wilt gij meer geld in de Stadskas zienonder houdt uw Scholen uw Middelbare Scholen; 'tis schande dat gij, rijke liberalen, uw twee Middelbare Scholen op den ruggfeder Stad durft leggen. Gaat in uwen zak en betaalt zeiven, ge zijt rijk genoeg Gij klaagt omdat de helft der Stad op den armhoek staat, gij zult het lot van den werkman verbeteren, zedelijk en stofelijk. Hier moeten wij u hebben, heeren 't Liberalismus opentlyk schrijft in haar gazetD'Orgel- bals zijn 't leven en de beweging der stad 't Liberalismus dat hoeken uitdeelt aan't Volk, boeken die Volkanen zyn van Zedenbederf, dat Liberalismus gaat 't Werkvolk verbeteren en verheffen Gij, Liberalismus, zoudt die boeken niet willen laten lezen aan uwe dienstmeiden of dochters, neen gij zoudt geen dienst meid willen die maar eens naar een Orgelbal gaat, en het Werkvolk trekt gij in die prosputten, omdat ge weet dat een zedeloos Werkvolk een liberaal Werkvolk is. Dat is uwe liefde voort 't Volk De Werklieden hebben het niet vergeten Over 6 jaar, in die wreede krisis, als er rondgegaan wierd om eten te koopen, de rijke liberaleu waren niet thuis bijna al 't geld is door de katholieken gegeven. 't Liberalismus is maar thuis als er te verdrukken en te bederven valt. Aalstenaar K-iezer.4 dat schreef Het Land van Aelsl in 1890 en nu lieden is het 't orgaan van de Judassenklick die de katholieke partij bevecht in voordeel van de liberale volks verdrukkers en verdervers. Heeren Kiezers ziehier een artikel getrokken uit Het Land van Aelst van 8 Maart 1891, in 't welk de socialisten ons in zulke vreeselyke kleuren worden afgeschilderd door hem die nu heden hun goeden vriend is geworden Achtbare Lezers, Landgenoten, Vrienden Is er ooit een sekte geweest, zoo goddeloos als die Socialisterij van Gent Geen God of <*een Meesters!... Dat ras van Fabri kanten Wij willen verpletteren de Kerk, den Adel en de Burgerij Weg 't kapitaal Wee u, rijken en wee uw kinderen als wij aan 't hoofd komen Wij kennen geen Hoogdagen De Kerk is onze eeuwige vijand. Als wij, Socialisten, aan 't hoofd zijn zal de Kerk verdwijnen i 't Is flauwen zeever dat men in den Cate chismus leert!... Konden wij zoover geraken van d'Eerste Communie af te schaffen De Priesters zijn fanatieken, zwarte Kwakzalvers God bestaat niethij is uitgevonden om 't Volk te bedriegen... Hel, Vage vuur, Duivels, Eeuwigheid, Godheden, dat hebben die zwarte Rakkers uitgevonden. Het Doopsël is eene be spottelijke Ceremonie... De H. Hoste is... Maar Land van Aelst, hooren wij zeggen, houd op, om de liefde Gods, laat ons gerust met al die lee- lijke blasfemiën. Achtbare menschen, ja, 't is treurig en bedroe vend daar te moeten intreden, maar is 't niet noodig dat elkeen verwittigd zij, om wel te weten wie die Socialisten zijn en welke plans zy zouden willen uitvoeren. i> DES TE MEEK, dat de Radikale Liberalen van alle steden en dorpen zich met die Socialisten gaan vereenigen. En waarom vereenigen zij zich Is 't voor den Arbeider, voor den werkenden Man, om zijn Vrijheid te beschermen en zijn lot te verbeteren? Menschen, Werklieden, wie heeft uw Vrijheid gekrenkt, uw heiligste Vrijheid Wie heeft uw Zon- aagrust gesehondenen gestolen Wie is in uw huis ge komen en wie heelt u gezegd Uw Kinders leveren tegen uw gedacht, uw Kinders naar ons Scholen, of uw werk kwijt, of van honger sterven Wie heeft dit gedaan De Liberalen en de Socialisten hebben dit beulen werk in hun gazetten goedgekeurd. JA, als zij nu samenspannen, het is om wederom in ons geliefd Vaderland een Schrikbewind en Volks- beulaerij te kunnen inrichten TEGEN U.

De Denderbode | 1899 | | pagina 6