Triomf! Triomf! Triomf! Zondag 22 October 1899. i> centiemen per nummer. 54sle Jaar 3410 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STAD VAN AALST. Uitslag der Kiezing van 15 October 1899. DANKBETUIGING. Antisocialistische Kiezers van Aalst I Uitslag derkiezingen Hoezee! ZE GINGEN TRIOMFEEREN! duizend stemmen meerderheid! De E. V. en de Kamer. WIE WIE WIE DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemast ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, •n in alle Postkantoren des Lands. Guique euuni. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 21 October 1899. VOLSTREKTE MEERDERHEID 3S«4. 1* Bureel 2* Bureel 3* Bureel 4e Bureel 68 Bureel Namen der Candidaten. opnemende de opnemende de opnemende de opnemende de opnemende de TOTALEN. Bureelen Bureelen Bureelen Bureelen Bureelen 2—13—14 3—10—12 4—9 7 5 1 15 6—8 11 Monsterverbond (Lijst i.) BOONE 533 725 602 820 638 3318 DAENS 538 735 609 836 644 3362 DE BRUYN 536 723 601 821 645 3326 DE MOOR 549 732 608 843 662 3394 GALLE 535 717 600 818 640 3310 LEVEAU 536 729 604 824 652 3345 MARCEL 525 714 593 799 639 3270 VAN OPDENBOSCH. 526 721 592 808 637 3284 VAN SCHUYLENBERGH 528 723 697 812 640 3300 Catholieken (Lyst 2.) BAUWENS 637 654 726 798 789 3604 CLAUS 633 658 718 778 784 3571 DE CLIPPELE 635 667 730 785 788 3605 DE GHEEST 635 659 726 780 784 8584 DE SOMER 630 656 718 773 778 3555 DE WOLF 637 658 725 790 782 3592 EEMAN 641 662 725 782 782 3592 GEEROMS 633 657 718 787 785 3580 MOYERSOEN 634 650 723 785 788 3580 Getal brieven 7100. Geldige brieven 7047. Witte en ongeldige brieven 63. Bij misslag zijnin den uitslag der klezlng donderdag meégedeeld, de cijfers van het 3' opnemingsbureel aan 't 2opnemingsbureel toegeschreven. Wij hebben dus heden den misslag hersteld CUIQUE SUUM, Elk 't zijne. AAN DB HEEREN MIJNHEEREN, Uwe gekozenen van verleden Zondag komen U hunnen kortolijksten dank aan bieden. Zij bedanken U eerst en vooral voor het betrouwen dat gij in hen hebt gesteld: dat betrouwen wonnen wij door hetgeen wij gedaan hebben sodert dat gij ons, in 1895, aansteldet, en wij zullen het trach ten meer en meer te winnen door onze werking in de toekomst. Uwe gekozenen bedanken U nog voor uwo verkleefdheid aan de catholieke, vlaamschc en vaderlandscheprinciepen: het blauwe vaan der vrijdenkerij, de roodo vodde van omwenteling en moor- derij, degroeno vlag van verraad en ju- dassery hebt gij nogmaals met verachtiug ouder de voeten getrapt, en het zuiver, onbevlekt nationaal vaandel wappert zegevierend over onze Stad. Zij bedanken U bijzouderlijk voor uwen moed en uwe manhaftigheid nergens of nooit heeft men eeue razernij zien ont staan lijk hier onderdo mannen van het monsterverbond gedurende acht dagen lang hebben zij ons Aalst als in staat van belegering gestold; bedreigiugen, vervol gingen, mishandelingen, de eorloosste middelen hebben zij aangewend om onze brave bevolking den schrik aan te jagen en te misleiden en dat alles hebtgy veracht, dat alles hebt gy overwonnen l!I En jiu vooruit met moed en betrouweul De ruststoringen en baldadigheden de zer laatste dagen hebben den vijand meer en meer ontmaskerd wy hebben hem leeren kennen tot in zij ue verborgendsle inzichten gij hebt hem gedoemd door uwe eervolle stemming van Zondag laatst leden 1 Door onze aanhoudende en een drachtige werking zullen wy hom ver pletteren en vergruizen lil Nog eens, Mijnheeren, onzen warmsten en hertolykiten dank 1 Rekent op ons, wij rekenen op U 1 Bauwens Isidoor, Claus Eugeen, De Olippele Paul, De Gheest Vict., De Somer Jan, De Wolf Desiré. Eeman Achiel, Geeroms Leo, Moyersoen Komaan. in ons Arrondissement. Geeraardsbergen. Schitterende zegepraal der catholiekcn. Onze vrienden hebben nu de meerderheid in den Raad. Het blauw-rood bestuur is om zeep. 1" Reeks voor 4 jaren M. V. Die- ricx cath. 1583 De Block lib. 1390. 2* Reeks voor 8 jaren. Catholieken MM. De Clippele 1530, De Vos 1523, Flamant 1538, Pieraert 1518, Van der Schueren 1532, Van Trimpont 1532. Liberalen en socialisten MM. Fon taine 1394, Gosseye 1346, Hooghuis 1375, Lion 1399, Rens 1408, Spitaels 1343. Ninove. Gekozen 2 catholioken en 3 cartelisten. Geldige stemmen 2221. Volstrekte moerdorbeid 1111. Catholieken MM. De Clercq 1090, De Coornau 1039, De Mout 1058, Fransman 1049, Kieckens 1063. Blauw-rood-groeu cartel MM. De Heuau 1099, De Mol 1102, Reus 1114, Van Hegge 1107, Van Impe 1115. Sottegem. Do catholieken zege pralen met 240 stemmen meerderheid. Catholieken MM. Cousy 721, De Beer 726, Droesbecque 749, Martens 707, Van Audenhove 734. Liberalen en groenen MM. De Sm«t 506, Dooremau 517, Scbockaert 521, Van do Maele 520, Velge 518. Herzele. Catholieken herkozen. Moorsel. TriomfTriomfTriomf De catholieken zegepraleu en hebben de meerderheid in den Raad. De kamaDko maljonige wet is van 't Gemeentehuis ge vaagd. Zie uitslag tweede bladzijde. Erembodegem. —Catholieken triom feren met 200 stemmen meerderheid. Hillegem. Catholieken gekozen met de gewone meerderheid van 140 stemmen. Nieu werkerken. Liberalen her kozen mot eene enkele stem meerderheid. Denderhautem.Gekozen 3 catho lieken 1 liberaal en 1 roelaader. Getal stemmen 1502. 6 Nietige stembr. Volstrekte meerderheid 749. Catholieken MM.Coppeus 720, Schol- laert 702, Schouppo 779, gek. Van Her- roweghe 723, gek. Van Vaerenborgh 740, gek. Roelanders: MM. De Sadeleer 706 gek. Roelandt 682. Uyttenhove 695, Van den Haute 695, Van Oudenhove geneesheer, 737 gek. Aspelaere. Gekozen 2 catholieken en 2 roelanders. Catholieken winnen 2 zetels. Lede. Catholieken gekozen, een daensist buiten gekegeld. Wanzele. 3 catholieken gekozen, twee groenen byten in 't zand. Onkerzele. Gekozen 2 catholieken, 1 liberaal en 1 groene.Catholieken hebben nu de meerderheid in don Raad. Schendelbeke. - Gekozen 3 scheur makers en 1 catbollek. Oordegem. Catholieken gekozen Bavegem. Gekozen 2 catholiekcn en 2 liberalen. Catholioken winnen 2 ze tels. Idegem. Gekozen voor do reeks van 8 jaren 4 catholieken voor de reeks 4 jaren 1 catholiek en 1 schour- raaker. Voorde. Catholieken zegepralen met 30 stemmen meerderheid ze winnen 4 zetels en maken nu de meerderheid uit. Denderleeuw. Catholieken zege pralen. Meldert. Do vier catholieke uittre dende leden zyn herkozen met gemiddeld 90 stemmen meerderheid togen twee tegenstrevers. Herdersem. Liberalen en groene socialisten hebben de overhand. Kerkxken. Roelanders en roode socialisten zijn gekozen. St. Lievens-Hauten. Liberalen gekozen. Gijsegem. Catholieken der beide lijsten gekozen. Baerdegem. Reeks van 8 jaren gekozen 3 catholieken en 1 tegenstrever. Reeks van 4 jaren gekozen een catho lieke volksgezinde. In ons Arrondissement zijn de catho lieken gekozen zonder strijd te St. Antelinckx, Audenhove St. Goorix, Bambrugge, Borsbeke, Bur.slDender- wiudeke, Élene, Eroudegem, Godveer- degemGocfferdingen, Giootenberge, ilaeltert, Heldergem, Impe, Leeuwergem, Meerbeek, Mcire, Nederboulaere, Neder- hasselt, Ottergem, Resscgem, Santbergen, Smeerhebbe, Smetlede, Vleckem, Vlier- zele, Waerbeke, Welle, Woubrechtogem. Hoezee 1 het katholieke Aalst. De katholieke partij, de partij der mannen ran orde, rust., vrede en voorspoed heeft er eene schitlorende zegepraal behaald op het dtijvoudig monsterverbond. Onze eerlijke bevolking heeft zynen walg uit gedrukt voor die onuoembare veroenigin- gOD tusschen vijandelijke partijen maar oogenblikkelijk saarogeknoopt door haat en baatzucht. Hoezee I het katholiek Aalst. De va derlandsche vlag blijft er fier wapperen op de toren van ons Belfort en nog zal er veel water door de Dender vloeien eer zij plaats maken zal voor de roodo vod die de vernieling is van ons vaderland en van alles wat ous dierbaar is. De dag van 15 October toont klaar dat het land de katholieke partij trouw blijft. Zekerlijk, zooals in allen strijd moeten wij eenige verliezen aanstippen maar daarnevens mogen wij ook schitterende zegepralen stellen. Leuven heeft aan onze verwachting niet beantwoord maar de geuzerij is er de gevangene der rooden geworden. Hoe diep zijn zij gevallen, de mannen die over eeuige jaren zoo luid en krachtdadig aan bunnen afkeer en walg voor de rooden lucht gaven en die nu voor diezelfde rooden propaganda maken moesten en gedwongen wareu de stemmen van die misprezenen of te smeeken. De Leuvenaars zullen den 15 October beklagen. Aotwerpcn ook heeft het cartel, het monsterverbond verkozen boven 't beheer cu bet controol van eerlijke maunen.Ooze Schcldestad zal te laat weten aan wel ken prijs zij aan de roodhuiden der Die- pestraat is verkocht en geleverd. De blauwo vlag komt beslijkt en besmeurd uit den strijd zij heeft de roodo vod als haar gelijke erkend 1 De liberale partij heeft baar gouvernementeel karakter verloren door hare vereeniging, door haar verbond met de sociale afbrekers die den dood onzer nationale instellingen hebben gezworen. De geuzerij heeft eens te meer bewezen hoe waar Lot woord is van onzen eersten Vorst dat zij eene zandplaat was waarop geen natie bouwen kon zouder gevaar te loopen hare instellingen te zien ver gruizen. Neven die kleine neerlagen hoevele overwinningen mogen wij niet aanstippen! De katholieke vlag wappert weer op de torens van Mechelen. Het rijk van brood roof en dwang is er uit en weer zal de bevolking vrij mogen ademen Hoezee! voor MecheleDl de katholieken triompheeren er met 700 stemmen meer- meerderheid. Hasselt blijft katholiek. Te Geerardsbergen, te Doudermonde, te Kortrijk, enz. enz. ook triompheeren onze vrienden. Mot een woord de dag van 15 October is een goedo dag geweest voor de katho lieke partij en met de Gazet van Ant werpen zeggen wij, dat is geen bluf. Nuchtaus hebben wij oen duurbare plicht to vervullen. Wy moeten dichter ken. Bovenal, na onze schitterende ge- meeutekieziDgen van Aalst, Geerards bergen, Sottegem, Erembodegem.Moorsel enz., ware eene dergelijke houding onbe- grijpelijk, daar zij do veroordeeling dezer zoo duur gewonnen katholieke gemeente besturen zou wezen. Schier alleen zou de zieltogende Doncbekliek eene dergelyke houding goedkeuren. En men zegge niet meer dat het evenredig stelsel alle samen zweringen tusschen liberalen, donchisten en socialisten moet onmogelijk maken men heeft het uu gezien to Aalst, te Geerardsbergen, te Niuove men heeft bet gezien to Antwerpen. Te Aalst kondeu de liberalen, zoo wel alleen in het strijdperk treden als met hua monsterverboud aan te gaan, om hunne vertegenwoordiging in den Ge meenteraad te bekomen en nogtaus heb ben zij niet geaarzeld, zelfs do zoogezegde gemodereerden, van samen te slaan met de socialisten en de daensisten 1 I 1 Wij hebben alle reden om te gelooven dat onze afvaardiging eenparig den wenscb der katholieke kiezers zal verstaan en eerbiedigen, en dat zij zal werken vol gens het verzoek der katholieken van 't Arrondissement, en niet volgens 't ver zoek dor donchen en liberalen. Zij is immers gekozen Diet door deze, noch om deze te voldoen, maar wel door de katho lieken en om de katholieke belangen voor te staan. Tegenstrydigo geruchten, die zouden in omloop gebracht zijn, aanzien wij als een kiesmanceuver der donchisten, en overigons als eerroovend voor onze een drachtige katholieke afvaardiging. N. B. Naar wij uit goedo bron verne men zal de E. V. door de Volkskamer verworpen worden indien het quorum door 't Ministerie niet wordt aangenomen. Ja, ze gingen triomfeeren de jannen der kreemorskliek I... 't Was vast en zeker, 't was onbetwist baar en dat met De nederlaag der catholieken was on vermijdelijk... or was geen misencorde... 't keu niet meer au Iers I Immers 400 stemmen, schreef men, zijn sedert de kiezing vau 1895 aan de catholieken ontnomen die valsch op de kiezerslijsten stonden Gedurende de 4 laatste jaren zijn er 129 stemmen meer dood onder de oude bewaarders dao onder de volkspartijen Meer dan 200 brave kiezers, in 1895, door de beloften der Dompers misleid en bedrogen, zullen ditmaal en nooit meer voor de dompers willen kiezen Verscheidene honderden onaf banke- lijko deftige catholieke burgers en werk lieden zullen nu voor do ganscbo lijst N° i stemmen... enz. onz. Het kou dus ditmaal niet missen de krcemerskliok zou met ten minste 1000 stemmen triomfeeren nog onze rangen sluiten; wij moeten rond Dus 't was zeker 1 't was onbetwistbaarl ons vaandel al de mauueu sluiten, ge- 't was onvermijdelijk... zo giugen triom feeren... Eu zoo zeker waren zij van den triomf dat zekeie liberale heeron weddingen hecht aan onze nationale instellingen, die de vrede en de rust van ons laud be oogen, de wederziidschc verdraagzaam heid betrachten. Weg den twist, leve de broedermiu 1 Leve de eendracht I De Kamer heeft de bespreking vau het noodlottig wetsoutwerp vau E. V. her nomen. Eergisteren deed er M. Woeste eeno 1 aanspraak die een zijner meest welspre- kende redevoeringen is, en tevens een aandoenlijke oproep tot dc katholieken behelst. Thans blyft er geen twyfel meer over De katholieken die de E. V. zullen aan nemen, zullen terzelfdertijd stemmen voor de opbeuring der haatdragende liberale partij. Wij hebben het vast betrouwen dat geen enkele onzer Volksvertegenwoordi gers van Aalst, zelfs door eene onthoudiug, de stemming van dit noodlottig wetsout werp zal bevorderen. Alle stemming die geen volmondig cu 1 eenvoudig neen zou wezen, zou in Aalst en in het grootste deel van 't Arrondisse ment eene diepe misnoegdheid verwek- aaugingeu zelfs voor aauzieulyko sommou; dat er zaterdags voor de kiezing eene gansche wagenvracht balken in den - Comte d'Egmont werden biunengo bracht om de plafonds te ondorsteuueu uit vrees dat zo zouden instorten .onder 't gewicht der duizenden vrienden die zich in do zalen zouden verdringen om feest te vieren dat er manden champagne in den Comte d'Egmont werden binnen daan dat cr doodkisten werden gemaakt om de cathcdieke candidaten te begraven dat er transparanten werden geschil derd om den triomf te verkondigen en zekere familiën te bespotten, te beleei" gen en te boonen dat er bloemkorfjes werden aangekocht die door de wijken aan de zegepralende candidaten zouden aangeboden worden (Daens is ze toch gaan afhalen). dat er bloemenpurkjes werden ge lcgd voor de deur «Ier woningen vau den ofgestraften Priester Daens en den joppojsjfiOA Loveau dat de geneverflessshen, aan de Vaart, gereed vol getapt waren dat al de maatregelen genomen waren voor den reusachtigen stoet die des maandags door onze straten zou trekkeQ met Polydorke, Polydora, huu baby en 't Ros Bayard behangeu met 400 wa terratten door vader Rogghé gemaakt dat de herborgen waren aangewezen waar de kloefwacbt ofce schuimersbende een onbepaald getal pinten bier mocht gaan zuipen Golyk men bemerkt, de triomf was dus ast en zeker met 1000 stemmen meerderheid eu alle maatregelen waren genomen om hem zoo luidruchtig moge lijk te vioren... Maar geen wonder ook: 't is al moer dan dertig jaren dat de libe ralen er naar snakeo gelijk do visch naar 't water om toch ook ecus te triomfeeren! Ge verstaatze triomfeoron wel maar t is altijd maar tot 5 uren 's namiddags op den dag der kiezing en dat voldoet hun niet meer Maar dan nog geklopt worden, ge klopt ja; geklopt worden, als menduizen- den franks heeft verkwotterd om kiezers om te koopen om braspartijen en zuippartijen i i te ricbleu waar kiezers zich zoo zat dronken dat ze naar de stombus moesten gesleurd worden om eene kloefwacbt ofte schuimers bende in te richten gelast den handel en wandel der catholieken to bewaken en de vreesachtige kiezers den schrik op 't lyf te jagen; om baldadigheden te verwekken dag en nacht. En dan nog geklopt worden, geklopt, a, geklopt worden als men tot alle eer- .ooze middelen zijne toevlucht nam als men lang vergetene oneenigbeden en veeten tusschen familieleden en vrien den bad doen herleven en aangevuurd als men door beloften kiezers had om gehaald om voor N° 1 te stemmen; als men werklieden en landbouwers mot broodroof heeft bedreigd; als men tot alle middelen, tot de on- ecrlyksten, de eerloosten de eersten zijae toevlucht heeft genomen, by zooverre dat een liberale candidaat moest bekennen dat de kreemerskliek niets onbeproefd hoeft gelaten, dat alle middelen haar good waren Ja, ja, en dan nog geklopt worden... Geklopt I Geklopt I... 't Is wreed riep Onze Pie... Wij zijn mislukt in onze wraak I... Ooze judassery hoeft ons niet gebaat 1 De vorlossing is uitgesteld en wie weet tot wanneer heeft er maandag avond Chipka verlaten zoodanig aangedaan vau da Loi- Wet dat hij geen beentje meer stijven kon eu twee makkers hem tot krukken moesten die nen Pie man, Wie Wie Wie was die vent Vfivhlnrinn Ouder dezen titel w u niunnyleost men in Den Werkman van gister 20 October 1899 Tegen de beslissing van den Bisschop van Gent, gestaafd door do uitspraak eoner Roomsche Congregatie of Recht- bank, waar Priester Daens zelfs niet aanboord is geweest, gaat deze in be- - roep bij den hoogsten Rechter, - Paus Leo en aaa het vonnis van den - Paus zal Priester Daeus zich onder- - werpen, volgens het woord der kerke- - lijke leer Roma locuta est, causa finita est. Roma heeft gesproken, de zaak is ge ëindigd. (Get). Priester Daens, Dus Priester Daens gaat in beroep by Z. H. don Paus en als deze laatste de be slissing van Mgr. StillemaDS bekrachtigt it.iu zal hij, Priester Daens, hot geestelijk kleed afleggen.... Als wij het zullen zien, zullen wij het gelooven.... Hoe dikwerf heeft onze Pie in *t Land van Aelst niet geschreven Een woord van af keur eng van Z. H. den Bisschop en wij staken onzen strijd Z. H. Mgr. Stillemaus heeft het Daensism afgekeurd herhaalde malen, en de helden vanCbipka hebben den strijd voortgozet zonder zich •nn de bisschoppelijke afkeuringen te be kommeren

De Denderbode | 1899 | | pagina 1