5irzu11oq zij u - JSZ Parkot b6kend BCm,ak' I £5^? Allerzielen. INIaar Holland. Verkeerde berekening. Een en ander. Door socialisten - Bisschoppelijke nota Koninklijk besluit. Benedictus' Kalander Vit Haeltert De liberalen Allerhande Nieuws. NA DE KIEZING. De Kempische heide. De mi nister van landbouw, beeft eene be schrijving uitgegeven over bet gebruik der magere gronden vau de Kempen en ook over de heide. De omploeging der beide gebeurt slechts teer langzaam; de bevolking is er te klein, de verketrmiddels onvoldoende en de kapitalen ontbreken. De meeste landbouwers hebben moeite genoeg om hunne landen, waar zij op kweeken te bewerken, wat zouden zij aan andere gronden beginnen. De omploeging moet dus gedaan worden door den Staat. Er zijn reden waarvoor de landbouwer gelijk heeft, zich daar niet meê te be moeien, De ontginning der landen is nochtans eene bewerking welke geld zou opbrengen. De verandering van boschgrond in vruchtbaren grond is nochtans zeer voor- deelig. Men zou eerst wat chemisch mest gebruiken en dan gedurende drie jaren vijgeboomen kweeken op die gron den en men zou alzoo de beste uitslagen verkrijgen. De onkosten van een hektaar grond, zonder den huurprijs van het land, zou den op ongeveer 275 frank, komen. De proefnemingen welke in de laatste jaren genomen zijn, hebben bewezen dat men van vochtige en slijkachtige heideu de boste weiden kan maken. De kosten voor de ontploegiug komen op 575 frank per hektare. Als men er dan den huurprijs van den grond bevoegt die op 150 fr. komt, kost een hektaar heide 725 franken. Op drie jaren tijd zou men reeds 150 fr. gewonnen hebben, waarvan 50 ir. afvalt, voor het mest, welk men gebruikt heeft; dus blijft er eene winst van 100 fr., een intrest is van 13,75 per cent. Ten slotte een land dat 150 fr. per hektaar waarde bad, kan op eenige tijds van 1500 tot 2000 fr. waarde hebben. Medelijden 1 Medelijden Gij ten minste, vrienden mijn, Die geleefd hebt aan mijn zijde, Wilt me toch indachtig zijn. Medelijden Medelijden Wilt u mijner toch erbennen. Die geweend hebt aan mijn gi -f Laat uw moeder zóó niet kermen, Droogt uws vaders tranen af 1 Wilt u mijner toch crbermen Miserere, miserere Helpt, o helpt me uit 't smertend vuur Gaat ter misse, bidt den Heere 1 Eeuwen, eeuwen schijnt me één uur, Miserere, miserere 's Heeren hand heeft mij geslagen Vader, Moeder, trooat uw kind. Broeders, zusters, Trienden, magen Toont dat gij me hebt bemind, 's Heeren band heeft mij geslagen. Dank u, dank u, vrienden, magen I Ha, mijn lijden is gedaan God aanhoorde uw smeekend vragen, 'k Mag voor u thans bidden gaan. Dank u, dank u, vrienden, magen. J. G. -Iet grootste sehip der wereld.Het nieuw stoom schip Oceanie dat nu ter zee gelaten is, is bet grootste dat - bestaat het is 213 meters "'P'fvT- lang en houdt 1700 ton (17 I miljoen kilos Land van Aelst kondigt aan dat de opgeschorste priester D iens zaterdag 11., voor de derde maal naar Holland is getrokken om er, onder de bescherming van socialisten, protes tanten en joden, meetingen te houden. j Wij zullen de Hollandsche Couranten af - Du Oceanic is eene ware vlottende stad, j wa"^ten ij is ingericht voor 400 passagiers van A Wij lezen in het gentsche Bullctijn van het syndicaat der reizigers, bedienden en patroons het volgende dat dhar zooals el ders, zeer gepast is Geen jongen wil meer gelijk zijn aan zijnen vader, enden stiel van den vader nog beoefenen. Geene dochter wil nog gelijken aan hare moeder, en wil zich nog als hare moeder kleeden. De ouders, ver blind zijnde, geven hunne kinderen gelijk, Ziedaar waartoe wij gekomen zijn 1 f De groote steden trekken de bevolking aan en zij betooveren de jonge lieden. De pen, ten welken titel dat men haar be handeld, vervangt de ploeg en het wer kersgereedschap. De bureelen lokken de werkers van de velden naar de steden. Noodlottige liefde, die aan de ouders doet zeggen Onze jonge zal zooveel niet meer te werken, zooveel niet meer te lij den hebben als wij 1 Werken - misschien nieli; maai- ^~rlijk in"hWie taart spelen I.. hij zal het zeker betreuren en dikwijls in 1 meu nwuu'MI* r den ongezonden luchtkring van 't kantoor, De Roentgenstralen en de steen kolen. Thans is het aan de weten schap gelekt met behulp van Rcentgen- stralen de steenkolen te beproeven, wat betreft de bcstanddeelen en de brand baarheid. De kolen zelve, namelijk, laten het licht door, terwijl alle andere vreemde bestanddeelen het tegenhouden. Hiertoe behooren steenen en aardachtige bestaud- deelen. Wil men dus een stuk steenkool be proeven dan houdt men bet slechts voor het toestel, terwijl men aan de andere zijde het scherm aanbrengt. Ziet men daarop talrijke en sterke schaduwen, dan is de kool weinig waard, omdat zij ou- verbrandbare bestanddeelen bevat ziet men echter op het scherm eene tamelijk gelijkmatig verlichte plek dat is do kool goed. Vooruit van Gent deelt meê in zijn nr van maandag 11 dat NeUie Van Kol, de gekende socialiste, in het septembernum mer van de Bredasch Couranteen kra nig lofartikel schrijft over Priester Daens, dat zij ook overdrukt iu haar tijd schrift De Vrouw Verder wordt gesproken over 't gulhar tig onthaal dat de opgeschorste te beurt viel bij de roode leiders en bijzonderlijk bij den hollandschen socialist-democraat Henri Van Kol. Priester Daens die geloofd en geprezen wordt door de vijanden van zijnen God en van de R. C. Kerk En om door zulke lieden geloofd en geprezen te worden moet le -1.3, 300 van 2° klas en 1,000 van 3* klas. Voegt daarbij eene manschap van 395 manneu en ge komt aan eene bevol king van 2,105 zieleu 1 Oonoodig te zeggen dat alles ingericht is naar den laatsten smaak. Er is eene prachtige eetzaal voor 350 menschen, daarbij zijn er boeken kamers, rookkamers, badkamers, alles in een woord wat men in de best ingerichte gasthoven viaden kan. De Oceanic is uit Liverpool te New- York aiugekomen eu heeft den afstand afgelegd in zes dagen en twee uren. Daar zijn nochtans schepen die sneller varen. Het schip gebruikte 400,000 kilos kolen daags voor 15,000 peerden kracht. Ook hebbende stoomtuigen hunne volle kracht niet gegeven de verschillige stukken moeten eerst wat hun zeiven slijpen vooraleer men de stoomtuigen met volle kracht durft laten werken. Postagenten. Men weet dat in het ministerie van spoorwegen sedert eenigen tijd het inrichten vaD postagentschappen bestudeerd wordt: dit zijn winkels, waar postzegels, kaarten, enz., verkocht wor den ca waar men brieven, ook express- brieven, zelfs mandaten kan bestellen. De concessiehouders dezer hulpbu- reelen, want dat zijn zij inderdaad, zullen het gedeelte waar deze dienst vei riebt wordt, met een schutsel van hunr. -n winkel moeten afsluiten en ook ges'.ld zün om de paketten te aanveerdeu, die to groot zijn om in de bussen te steken. Zij zullcu een uur later moeten openen en oen uur vroeger sluiten dan de post- bureelen. De betooging Nyssens, ingenc.it door de mutualisten-vereenigiusen ter eere van den oudmiuister, heeft plaats zondag aanstaande, ten 2 uren, in het Palcis der Academieën, te Brussel. waar bij zijne pen over het papier laat loopen om een eentonig, ondankbaar, vruchteloos werk af te doen of op de kasseien der straten, eu in het vruchte loos zoeken naar eene plaats die altijd wegvlucht. - Het is eene algemeene dwaasheid, die onze jonge dorpelingen de laurea ten der lagere scholen hun dorp doet ontvluchten, om in de groote steden het avontuur te komeu wagen en een postje machtig te worden dat nun toelaat niets te doen. Weldra komen de ontgoochelingen. Talrijk zijn de bedienden, te talrijk eu te zeldzaam zijn de plaatsen, die ieder dag ook al moeilijker te bemaehtigen zijn. Men staat verwonderd on men schrikt als men het program leest der kennissen, die vereischt worden om een postje te bekomen aan den ijzerenweg, in de Spaar kas, op de Backen, in alle bestuurlijke functiën. Er zijn, voor de minste plaats, hon derden postulanten. Voor 500 plaatsen boden zich te Parijs 27,905 candidatcn aan voor 1000 plaatsen van werklieden aan de gezond- heidswerken en riolen, waren er 5140 postulanten voor 200 plaatsen van por tier in de officieële scholen waren er 9155 pretendenten. En al die menschen die denken recht te hebben op eene plaats, ja, waarom, dat weten wij niet vermeerderen de malcontenten, de woelmakers, de rust- stoorders, eu denken eindelijk dat zij verongelijkt zijn in de samenleving I Wij hebben dit vraagpunt meer dan eens aangeraakt en doen zien, dat het beter is, zijn brood te winnen in den kring dien de vader heeft omschreven. Men maakt zich in onze samenleving te veel begoocheling men denkt, omdat deze of gene gelukt is, men ook gelukken zal, of dat men niets verliest met het te wagen. De Bullctijn van het gentsche syndi caat geeft een goeden raad aan die, welke denken, niet meer te zullen werken. Men moet in de tegenwoordige samenleving integendeef meer werJcen dan ooit, wil men lot iets geraken. Stedelijke Werkbeurs van Aalst, Worden gevraagd Een huisknecht die met de peerden kan rijden en al ander werk 1 houtdraaiër voor Brussel, verzekerd werk 5 goede wevers Men vraagt ook voor Brussel werklieden van verschillige stielen. Bottienen voor 't leger. De nieuwe bottien levert, zegt men, veel be zwaren. Zij is zwaarder cn ruwer dan de vorige en doet de voet pijn aan. Is daar niets aan te veranderen Zondag 11., werd in onze kerken hier te Aalst, van op den Stoel der Waarheid, leziug gegeven van de bisschoppelijke nota door de welke wordt bekend gemaakt dat, met de toelating van de H. Congre gatie der Kerkvergadering te Roomen, aan priester Daens het dragen van het geestelijk kleed ontzegd wordt. De werklieden vau een der zalen vau het fabriek van den Tragel, hadden be sloten dat zij, als protostatie de kerk zou den verlaten, als er lezing zou gegeven worden van hooger bedoelde nota. Zoodra zij dus vernamen dat de nota gedurende de Missen werd afgelezen, trok ken zij naar onze kerken. Hunne tegen woordigheid werd eerst bestatigd in de Mis van half zeven ureu ter S' Martiuus- kerk. Zij waren ongeveer ten getalle van 15. Nauwelijks had de Priester eenige woorden gelezen of de kliek mannen, vrouwen en kinders verliet met een zeker gerucht de kerk. 't Spel vernieuwde zich in alle Missen maar 't waren altijd de zelfde comedian- ten die te voorschijn kwamen, 't Zelfde gebeurde in de S' Jozefskerk de come- dianten trokken van de eene kerk na de andere. En wie waren de comedianten Bijna al lieden die nooit den voet in eene kerk of kapel zetten.... In de Mis van 11 uren was P. Daens tegenwoordig en toen de priester op dun predikstoel verscheen stond hij recht, waarschijnlijk om beter te hooren, doch op 't zelfde oogeublik verlieten eenige fabriekmeisjes, een vijftal, de kerk.... Was er een signaal gegeven Een wijf dat hare godsdienstige plichten miskent sedert lang, zegde dat zo geen voet in de kerk meer zetten zal zoolang de opgeschorste geen Mis lezen mag. Ziedaar wie eu wat de aanhangers zijn der groene kliek I Midden kleèrwerkhuis. Het departement van oorlog heeft definitief afgezien van de inrichting van een midden kleèrwerkhuis. Dit ontwerp, dat alle militaire kleer makers afschafte, had veel protestaties verwekt. Een Engelsche Mathusalem. Du oude Mathusalem vau 't H. Schrift leefde 969 j area, 't is de oudste mensch der wereld. Nochtaos heeft Thomas Parr, volgens het verhaal van eeu Engelsch dagblad, de Golden Benny, dien aartsvader vau verre willen navolgen. Hij wierd ten jare 1483 geboren in het graafschap Shropshire. Teu jare 1563, dus als bij 80 jaar oud was trad hij in huwelijk met jufvrouw Jane Taylor, en won een zoon en eene dochter, die beide jong gestorven zijn. Zijne vrouw stierf in 1595, en tien jaar later hertrouwde bij 122 jaar oud zijnde mot jufvrouw Jane Flood, die nog 30 jaar met hem leefde Hij stierf den 15 November 1635, in den ouderdom van 152 jaren, er. wierd in de vermaarde Westminsterabdij begraven, waar zija grafzerk nog te lezen ts. De geneesheeren die hem onderzochten na zijne dood, vonden dat er nog niets iu slechten staat was, en dat hij nog ver scheidene jaren had kunnen leven, had men hem niet te vele van alle slach van voedsel ge«even tijdens een bezoek dat hij naar Londen moest doen naar den koning in September 1035. Tot dan toe had hij om zeggens niets anders geëten dan kaas en wit. vleesch. Hij dronk gewoonlijk zoete melk of kernmelk en somtijds wat ale of Engelsch bier. Een werkend hand en een gezond verstfmd vergaren geld en goed in overvloed, en nooden gasten als auderen vasten. Uit 't Land van Aelst Al te lang dienen de werkende volke- ren tot speelbal en voetdwijl van ge- kroonde Ontuchtigaards en On- - rechtveerdigaards. Geëerde lozers, spreken of schrijven de roode socialisten nu anders Voorwaar, neen 1 En dan protesteeren de Uilen van Chipka als men ze groene socialisten heet 1.... De Bond der Catholieke Jonge Wachten vergadprt voor de samenstel ling van zijn bureel deu 19 november aanstaaude. v Benoemingen van Burgemeesters. - Art 78 der wet zegt De Burge meesters worden beuoeiud voor een tij vak van acht jaren. Nochians verliezen zij die hoedanigheid wanneer zij, in dieu tusscheutyd, ophouden lid te zijn van don gemeenteraad. Deze tekst geeft aanleiding tot verschil leudo uitleggingen. Men vraagt, onder andere, of de burgemeesters, wier mati- dat vau raadslid, dat dit jaar eindigde, vernieuwd is geworden, moeten herbe noemd worden. Bevoegde ambtenaars, daarover ge raadpleegd, hebben eacparig geantwoord Een koninklijk besluit is noodzakelijk. Een mandaat van burgemeester is afhan kelijk van dat van gemeenteraadslid, waaraan bet zelfs ondergeschikt is. Dus vervallen de beide mandaten te gelijk en moetou zij beiden vernieuwd worden, bet eene door de kiezers en het andere door den Koning. M. Verraad Spioenen Ja, spioeneu Helaas wat wilt ge, vrouw nu weet ik niet meer tot wien my te wenden.... Dolf had wel gelijk, toon bij bet klooster voor de twee lc maal verliet, vau op de deur van zijn celleken te schrijven Sic transit gloria mundi. Vr. Ik versta geen latijn... Wilt dat zeggen dat bij er van doortrok uit hoogmoed en om van hem te doen spre ken M. Neen, dat is te zeggen dat ijdel- heid van de wereld alzoo vergaat... Vr. Wel dat zullen we best onder inden.... Ze klappen voort maar altijd op «enen min vriandelyken toon. Bij koninklijk besluit vau 24 October -J99, is machtiging verleend tot versie ring aan de kerk te Denderhautem (Oost- Vlaanderen) en tot plaatsing, in dat gebouw, van twee zijaltaren, gestoelte, commuuiebank, predikstoel, vier biecht stoelen en een geschilderd raam. Om in 't begin van November te verschijnen BW Almanak van 0. L. Vrouw van Affligem. Prijs 0,30 Vrachtvrij thuis 0,40. Wij hopen dat deze nieuwe Almanak zal welkom ziju bij alle vereerders van den grooten H. Benedictus. Hij is opge luisterd met schoone platen en behelst eene photogravure, die alleen deu priji van dun Almanak weerd is. M»q zal m dezeu Almanak vinden al wat de orde van den H. Benedictus betreft haren oorsprong; de verschillige vertakkingec der orde hare kloosters zoo van Paten als Kloosterzusters in ons land, enz. en:. Men zal daarin ook kunnen vindende aflaten en voordeelen die de vereerden vau Sint Benedictus kunnen verdienen met liet dragen van de gewijde medailifa .van het scapulier en met oblaat van de H. Benedictus te zijn. Bovendien zal de Almanak zijn een voorbode van De Maria-groet uit Affli gem die mededeelt al wat er gedurende het jaar merkwaardigs gebeurt is ter core vau O. L. V. van Afflgem of van Vrede, en dc lezers en lezeressen zal op de hoogte houden voor al wat het Broederschap tan O. L. V. van Affligem betreft. Buiten de belangrijke inlichtingen tui Sint Benedictus'orde en O. L. V. vu Affligem, bevat hij insgelijks nog een tal van vermakelijkheden en nuttige wenken, alsook eene bladzijde uit Pastoor Kaeipp, zeer dienstig voor de ouders ia het op voeden der kinderen. stekelijke ziekte heerscht onder de kin ders en dat men voorzichtigheidshalve de scholen gister dijnsdag heeft gesloten. Aankondigingen in de staties. M. Vandenpeereboom had het uitplakken 70NT1A (VR TTST Van s middag T7,n «anWmvUmnoen inde staties afge- aJ V li D U O i tot micjdernachl dienstdoende Apotheker Woensdag I November 1899, Mr Bombaut, Kort: Zoutztraat. Uit Sint-Truiden. Hier ter stede wordt met de grootste verontwaardiging gesproken, over de godslasteringen die de liberalen op 27 Augustus, dag der gou- zenmanifestatie, te Diest pleegden. Twee der voornaamste godslasteraar8 zijn over eenige dagen schielijk gestor ven: zij verbeelden in eene herberg het sacrificie der Goddelijke Mis. De eene speelde den priester, de tweede stond hem als koorknaap bij. En daar, onder het uitbreken der scbrikkelijkste gods lasteringen, bespotte men de afbeelding der menschcnverlossing door deu Heiland; daar zong men de litanie der Moeder maagd, waarvan men in chorus het verset Bid voor ons, door de hevigste vloeken verving. De verbolgcne kwam onverwachts Ware die schielijke dood slechts hunno eenige straf. Mauifesteerder van dieu dag denkt eens na eu vergeet het nooit. Die in tranen zaaien zullen iu vreugd maaien. De Belgisy's. Het Berliner Blatt ze-t dat de meeste kapitalen in Rusland vau Belgen zijn on zij daar eene groote populairiteit hebben gewonnen. Bij ieder nieuw ontwerp vraagt het publiek of de Belgisy, de Belgen, daarin zijn betrok ken De mijn- en metaalnijverheid in het zuiden van Rusland, is thans in Bel gische handen. Het blijkt dat de Belgische ondernemingen, in Frankrijk beschikken over 25 millioen, in Duitschland over 28; in Portugal over 43 iu Oostenrijk over 52 in Italië over 66 en Spanje over 86 millioen; maar Rusland heeft het leeu wen-aandeel. In Januari 1899 wareu er 105 Belgische ondcrmicgen iu Rusland, werkende met oneeveer 340 millioenen. In Januari 1897 was dit kapitaal slechts 175,573,000 fr. In de notas van prins Rudaschein (con sulair verslag) wareu er weer op het eiudo van Augusti van hetloopende jaar, een 20tal ondernemingen, ten beluope vau 143 millioen in Rusland gevestigd. van aankondigingen in de staties afge schaft. Zijn opvolger, M. Liebaert, is van een ander gevoelen. Op 8 nov. wordt het recht van aanplakken in de staties opnieuw verpacht. eerlijkste tegen- j« öuret atrevers die op de wereld te vinden J P™is *r- 0,10. zijn ze zouden geen stommeken durven I —Vraagt 't Leuvensbier der Brouwer? koopeu. geen belofteken doen van eenig Druwé, Aalst. voordeel, niemand geweld aandoen noch jj Men heeft te Brussel een nieuwen schrik op 't lijf jagen, niemand bedrei- J dicventruc ontdekt. Deze bestaat hierin OuïshtiurboeUje», te heb- ten buruele van Den Denderbodtt gen l dat de dieven de openiag der postbu««o Maar zie alle dagen komen er politieke 3 met zeep besmeeren, opdat de brieven* schelmerijen aan't daglicht die ons be- jj zouden blijven aanplakken. De dief, die wiizen dat de liberale haringfretters mees- 5 op zekeren afstand op den loer staat tors in 't vak zijn... l nadert dan en weet den brief tc bemaci- Onze liberalen vragen de vernietiging der gemeentekiezing en zouden nu willen dat wij, catholieken, hen zouden helpen. Maar toch Welke ezel is er aan 't karretje vau Dender galm gespan uen TuBschen man ®n vrouw. Vrouw. Ah ge zijt daar en ge waart zoo zeker van te wiünen I.. eu alzoo geklopt zijn. Nu, ziet g'er uit gelijk een afgelekt siroopbroodje Zwijgt toch want over de markt komende, mijne ooren tuiten nog vau de triomfkreten der overwinnaars en het gezang der liedjes Donchken, Donchken uw roksken valt af Vr. Ja, dat is de verdiende straf van uwen hoogmoed ik hob het u zoo dikwijls gezegd over 4 jaar had gij deu goeden raad moeten volgen dien men u dan gegeven heeft alles kon dan nog hersteld worden.... De hoogmoed en de wraakzucht hebben u wederhoudeu en nu M. Ach 1 zwijg 1 zwijg 1... Vr.Neen, neen, nooit zal ik ophou den u'te zeggen dat gij en uw brooder de oorzaak zijt van alles wat ons overkomt. het gemunt hebben. 't Leuvensbier der Brouwerij Druwêi Aalst, is het beste. Herbaalde malen is gesproken van het ontwerp eener dreef, Brussel aw Vilvoorde verbindende. Dit ontwerp staat nu op het punt verwezenlijkt te worden. Na de goedkeuring der bevoegde over heden bekomen te hebben, is het aan het handteeken des Konings onderworpen, die zich voor hst ontwerp gunstig heet getoond. De dreef van Brussel naar Vilvoorè zal eene lengte hebben van 11 kilometea Zij zal 20 meters breed zijn, met een i? weg van 6 meters, eene rijwielbaan vu 1»50 langs weerskanten voetpaden vu 4 meters.Het overige wordt voorbehoud* voor de lijn van den electrieken tram, in dertig minuten de reizigers van BrM- sel naar Vilvoorde zal voeren. In den doortocht vau Vilvoorde zal de nieuwe weg met olmen beplant worden. Dc ontwerper,de bouwmeester Hauwaert, van Vilvoorde, heeft het gedacht opgev» langs de dreef, tusschen Haren en Vil voorde, een uitgestrekt uijverheidscenter tot stand te brsngen. Heel het ontwerp zal binnen vier jaren voltrokken kunnen zijn. Er zullen twee jaren noodig ziju om de dreef van Vilvoorde te maken. De catholieken hebben ons allen den rug a Drinkt 't alom bekendo Leuvensbier toegekeerd eu welhaast zullen de socia- L -i«iof listen ook oudorvinden dat gij on 't advo- der Brouwerij Druwé, Aalst. Eeu Duitsche foorkramer, C. i. /-i„ K JCi6U UUllaOUö luui Kiaiuuio caatje met uen don zot houdt... Ge ziet ontvluchtte ziju land, ua daar Dmierbode zM, .eel ™t 8e X„Tmo3ïd to hobbeo'gopleestl. uwea goeden vriend zoo al over dc socia K Bcl°ië af waar hij door

De Denderbode | 1899 | | pagina 2