Pol en Stant. Vlierzele. öc^rï.te,cf: Van tak op tak. De Bisschoppelijke nota En Denderbode SYNDIKAAT Allerhande Nieuws. Schrikkelijke ramp POL zwerft rond J zijne velden en staart met welbehagen op zijne uitkomende granen. Stant. De natuur is toch wonder, he Pol Als ge da riet hoe dat die graantjes over eenige dagen in den grond geworpen, daar weerom al uitstaan mee hun fijn en teer plantjen Pol. Ja, Stant, en weten dat die kleine pijlkes die nu nauwelijks den grond ontkrui- pen, g'heel den winter door aan regen, koü, sneeuw en vorst moeten weérstaan, en dan Da de winter opschieten tot twee meters hoog en honderd voor honderd opbrengen Stant. 't Is 't werk van onsen lieven Heer, Pol, en 'k zou nen keer eenen van die fijne verstanden die Godsdienst en alles loo chenen, da willen hooren uitleggen, hoe dat da gaat meê 't opgroeien en 't ryp worden van die graantjes Pol. Och erremen, Stant, die neuswijs zou u antwoorden dat dat 't werk is van de natuur Stant. Goed, Polmaar van wie komt dienen natuur Wie stelt er dienen natuur in 't werk Wie heeft er aan dienen natuur wetten en regels voorgesteld aan dewelke hij moet gehoorzamen Pol. Hewel, Stant, die heete kopkss zouden u al vies beginnen bezien als ge dat zoudt vragen en 't zou wel kunnen gebeuren dat z'u zouden antwoorden dat g'er zoo diep niet moet in gaan Stant.—Maar, Pol, ze weten sij zoo wel als wij die flasjekesmanuen, dat er nen God is die alles bestiert en bewaart, maar ze zijn benauwd zelfs van dat gedacht Pol. Zon er hun misschiens iets nijpen, Stant Stant. Nijpen en dongen, Pol Nen God bestaan, dat en is niemendallen Maar die tien geboden die Hij aan 't menschdom gege ven heeft, en die geboden van d'H. Kerk die Hij ook wilt onderhouden zien dat is een wat anders, Pol Pol. En de dio wegen zwaar op 't herte ken van veel genskes, he Stant Stant. Op 't herteken ge zegt het wel, Pol, want 't is precies omdat het kerels zijn zonder hert dat ze den moed en 't karakter niet en hebben van hnn eigen zei ven te jdooiën volgens den wil vae onzen lieven Pol. En dan zijn die groote verstanden nog onbeechaamd genoeg, Stant. om den spot te drijven meé mannen van moed en karakter die hnn plichten erkennen en volbrengen Stant. 't Heeft alzoo altijd geweest, Pol; 't kwaad steekt meer zijnen kop op als 't goed, en daarbij den eerBteu duivel van alle slecht dat is den hoogmoed of d'hooveerdy Pol. z'En zullen hun onnoozelheid maar verstaan als 't zal te laatzyn, Stant lijk ik het over tijd nog hoorde preiken, 't is op den dag van 't oordeel dat de kat op de koorde zal dansen, en dat de goddeloozen dan nit volle borsten zullen roepen dat zij zelve de dwazerikken zijn geweest, en dat de god vruchtige menBchen waar ze den spot meê gedreven hebben binst bun leven, wijs heb ben g'handeld en voorzichtig en hnnne be- looning verdiend hebben. Stant. Zie, Pol, z'en moeten 't maar weten elk zijn goeste, zei de man, en ge weet wel, niewaar Pol Pol. Jajaak, Stantmaar zeg nen keer, hoe is 't Aalst geweest meê Allerheiligen en Allerzielen veel volk veel devotie Stant. Ha, Pol, dat en hebben wij nog in al lang in ons Aalst nie gezien 'k Kwam op Allerheiligen 's morgend# in onze Sl Mar- tenskerk om half vijf, en er was al uen pries ter bezig meê onzen lieven Heer uit te deelen, en alle zeven de biechtstoelen zaten als bele gerd van 't volk 1'«l. En heeft dat g'heel den morgend geduurd, Stant &tant. Jaat, Pol, 'k heb er my op be vraagd aan eenen van ons brave onderpas toors, en ziehier wat hij mij daarover zegde Mijnen lieven vriend, zei hij. den avond vóór Allerheiligen hebben wy allen bieeht gehoord tot na half tien 's avonds, an dee anderen daags van half vyf 's morgends tot half negen, cn rond de vier duizend menschen hebben op dien morgend in onze kerk te communie ge weest. Pol. Bravo, Stant, bravo Vivan 't katholiek AalstZonden ze nu nog durven zeggen en schryven die valsche donchisten, dat 't volk van Aalst naar de kerk niemeer en gaat en g'heel en gansth zijn religie zal verliezen Stant. Och, Pol, dienen zeever is al lang al versleten 't is misschien in hunnen droom dat de doDsjen da zien of ten minsten da be geren te zien in een stad lijk Aalst waar da zooveel volk woont en waar da zooveel ge weld gedaan wordt om 't volk goddeloos te maken meê uit te vallen tegen ods brave priesters en tegen ons katholiek en voorbeel dig stadsbestuur, zullen er natuurlijk altijd eenige snkkeleers gevonden worden die door hun eigene driften en door de duiveleche werking van de slechte, van de goeie baan afdwalen en hnn plichten vergeten maar den waren Aalstenaar, zoowel werkman als bnrger, is van zijnen aard godsdienstig en vastgekleefd aan ons oude goeiS vlaamsche tradition of overleveringen. Pol. Eu hoe waa 't meê 't lof van Aller heiligen, Stant Stant. Pol mensch, onze groote S' Mar- tenskerk was te klein en 's anderendaags, op Allerzielen, weerom g'heel den morgend veel volk in de kerk, en nog te biechten en te com munie, en "s namiddags in 'tlof, weêrom bijna de kerk vol, en buitengewone devotie en godvruchtigheid Pol. Alia, Stant, 't doe mij plezier 1 Stant. En den vrijdag morgend, om 6 uren. Pol, in de Mis van den H. Hubert us, in de Mis van de broodwijding, weêrom al nen keer g'heel de kerk vol, da g'er noch over noch door en kont Pol. Eu dan alzoo valsche geruchten durven uitatrooiën lijk die donsjen doen, Stantdie mannen znllen rekening geven Stant. z'En doen zij daar zoodanig veel kwaad nie meer meê, Pol hunne vodden en worden niemeer gelezen ala door kerels die van denzelfdeu hutsepot zijn en waar dat toch geen zalve niemeer aan te strijken en is 1 Pol. Hewel, hewel, Stant, 't is hier op den buiten van 't zelfde laken een broek de donchisten gazetten hebben hier gedaan, en de ïnenscben luisteren allemaal naar hnn geestelijke Overheid Stant. Eu nu bijsonderlyk, Pol, dat lij ue Hoogweerdigheid den Bisschop die vo gels nog eens meer heeft doen kennen, meê aan den opgescborsten op te leggen van lijn kleed uit te doen 1 Pol. En is 't nn al uii, Stant Stant. Wel mie neen 't, Pol 't schijnt dat by nu g' heel de week in Holland gezeten heeft om daar ook zijn famsnse princiepen aan 't volk voor te houden en te doen ine wei gen, nog altijd meê 't priesterkleed aan Pol. Ilelaas helaas, Stant Wat heeft onzen goedhertigan Bisschop toch gelijk van gebeden te vragen voor den ongelnkkigen Wat heeft hy ze toch noodig Maar propos, Stant, is 't order van Monseigneur den Bis schop t' Aalst ook afgelezen iu de kerk, ver leden sondag? Stant. Zekerlijk, Pol, zekerlijk, dat moest in alle kerken en in alle missen afge lezen worden. Pol. En wat indruk keeft dat gemaakt, Stant Stant. Och, Pol, in 't algemeen nen zaligen en terzelfder tijd nen droeven indruk: nen zaligen indrnk, omdat alle weldenkende mensehen nu overtuigd zijn dat dat priester kleed nn in 't toekomende geen kwaad meer zal kunnen stichten lijk in 't verledene en ook nen droeven indrnk. omdat iedereen be weent dat een priester zich zoo gedrage dat zijne Overheid verplicht iz zulke wreed# maat regelen ta nemen Pol. 't Volk sprak hier juist lyk bij u, Stant Stant. 'k Moet er nog bij voegen, Pol, dat eenige razige donchisten en andere ge- meene kerels, die overigens op eenen anderen zondag nooit bunnen voet in de kerk en zet ten, er vaD geprofiteerd hebben om een mani festatieken te maken, en om, zoo het schijnt volgens sen ordewoord van hunne chefs, de kerk te verlateu op den oogenblik dat de priester van op dan predikstoel den brief van den Bissehop begon af te lezen 1 Pol. En wat deed het volk dan, Stant Stazt. Heel simpelijk de schoaders op halen, Pol, en de schandaalgevers met kompassie en verontwaardiging achterna zien Pol. z'En hebben toeh nie geroepen ze ker, Stant, of geen lawijt gemaakt Stant. In de kerk niet, Pol, want zij weten wat daar op looptmaar op straat hebben mij cenig beslag gemaakt, dat alle brave menschen heeft doen lachen. Pol. Ea alzoo is den donsjenboel opge schept, Stant I Stant. Jaai, Pol wij wisten het al lang, dat donahist en socialist en geus alle maal koek was van oenen deeg, masr in 't ver volg is alle twijfelachtigheid ei allen nitwen- digen schijn van eemg verschil g'heel en gansch verdwenen 't zijn gesamentlijke vijanden van kerk en Godzdienst. en als dus danig moeten sy behandeld worden en be streden. Pol. 't Is alzoo, Stant, en God gave dat de oogen nu opengaan en open bly ven Stant. 't Is een afgedane zaak, Pol, em nn met moed vooruit en met betrouwen in de goddelijke voorzienigheid Pol. Ja, Stant, en tot binnen acht dagen. Stant. Als 't God belieft, Pol werd in onze Pftro- cbi» de Heiliize Missie geopeod. Twee moedige zendelingen,de eervraardo beeren Cyriel Van Petegbem en Alfons Lesse- liers, beiden paters Redemptoristen, heb ben hier geduronde elf dagen met on ver poosden, apostolischen iever gepredikt, zoodat men met overtnigiDg zeggen mag, dat het ware Geloof als een wortel dieper in 't hart van eiken goeden christen mensch gedrongen is. Ach die dagen der H. Zending, wat zijn zij schoon cu troost vol, hoo doen zy de godsvrucht horleven in'tgemopd van eenen katholieken Vla ming 1 Getuige hiervau do ontelbare menigte volks, die de Sermoenen altijd bijwoonde, niettegenstaande do wijde uit gestrektheid onzer gemeente. Ja, velen zijn drie kwartieren, zelfs eene uur gaans van het dorp verwijderd en nochtans was onze ruime kerk bijna telkens te klein. Neen, wat de macht der boozon ook ver mag, nooit zullen zij er in gelukken den waren christen aan zijn geloof te doen verzaken. Wie zulke sermoenen heeft bijgewoond, en een weinig met de daad zaken onzer geschiedenis is bekend, moet uitroepen dat zulke zendelingen, zonen van den H. Alfonsius, tevens voorbeeldige navolgers zijn van den H. Livinus, dien machtigen bisschop uit Ierland, die eer ambten en verhevene bedieningen vaar wel zegde om, in de 7* eeuw, aan onze voorouders dezer streek, ten prijzo van zijn bloed, hier het zaad van het Geloof is komon strooien op een veld der afschu welijke afgoderij toegedaan. En gelijk zijn zalvend woord cr velen heeft bekeerd, mag men ook met roden zeggen, heeft de zoete welsprekendheid der beide paters Redemptoristen ongetwijfeld meer dan een verdwaald schaap tot den waren schaapsstal, dat is do enge weg der deugd, teruggeleid. In de wereld verslapt en verkoelt heel dikwijls 't Gelöof onder den ijskouden adem der algemeene onverschilligheid en der stoffcHjko beslommeringen. Daarom begroeten wij de dagen eeuer heilige Zending als dagen van zegen en geluk zij wakkeren de onverschilligen en lauwen tot grooteren iever en meerdere gods vrucht op in een woord, zij doen den mensch zyue wezenlijke bestemming hier op aarde beter beseffen. Op het hoogfeest van Allerheiligen, 's uamiii'lags in de Vespers, word het afscheidssermoen gepredikt. Alle pleeg vormen der H. Zending waren alsdan voltrokken. In eeue zielroerende aan spraak, die uit aller oogen heete tranen deed vloeien, vraagde eerw. pater Lesse- liers, als beloouing voor al de moeiten, welke deze zendelingen zich hier hadden getroost, dat eenieder zoude blijven vol- herdeu op den voorgeschreven weg om eens, na dit aardsche strijden, elkander weder te zien in do Have van Zaligheid, in 't Homelscb Jerusalem Vooraleer dit artikel te sluiten, zij hot mij toegelaten den algemeenun dank der parochianen aan te bieden aan de moe dige zonen van den H. Alfonsius van Liguorio en aan onzen geachten heer Pastoor, die ons nog eens een bewijs te meer zijner vaderlijko bezorgdheid heeft wiiien geven metonsjdoor zijne tusschen- komst de voordeelen der H. Zending te verschaffen. I". F.PIÏ W ftnrH vnn afkeuring van Z. tien ^ooiuu Ucil Bisschop cü wij staken onzen strijd en onderwerpen oi.s Ho» dikwerf heeft men die verklaag in de organen van Chipka niet gelezen Doch niemand geloofde aan de recht zinnigheid dezor verklaring. En indordaad Z. H. Mgr. Stillomaus sprak, keurdo de handelwijze van de groeue chefs meer dan eeus af, maar ze staakten hunuen strijd niet haat en wraak deden hun volherden in hunne boosheid En nu dat Rome heeft gesproken zullen zij buunen strijd nog altijd voortzetten, zullen zij blijven aanspauueu met de ge zworene vijaudeu van God en K»rk... 't Is P. Daens die het ons zegt door de volgende reken Zelfs al kou Bisschop Stillemans zijn onrechtvwerdig Vonnis nog doen uit- voeren, in deze krisis, als de Paus, aoo oud en zoo eiekelijk, niet kan onder- hooren nog zou 't Volk niet wanke- len nog zouden wij gerust en - blijmoedig voortgaan. Dus ondanks de veroordeeling door Z. II. Leo XIII uitgesproken, doch ondanks de bekrachtiging, niet van het vonnis van Mgr. Slillemaai, maar wel van dit door de Heilige Congregatie der Kerkvergade ring uitgesproken, zullen do helden van Chipka in hunue scheurmakerij blijmoe dig blijven voortgaan Priester Dacns verklaarde meermaals dat hij zich aan 't vonnis van Z. H. Leo XIII zal onderwerpen en Pio Daeiis zegt ons dat bij in zijne boosheid zal blijven volherden 1 Wie moet men gelooven Wij zullen het afwachten Hoe men de lampen behandelen moet. Ten einde het flikkeren der lampen te voorkomeu en tevens een hel derder licht te verkrijgen, doet meo wat zout of kanfer in den glasbal. Het neer- draaien van wieken kan in geen enkel op zicht een zuinigheidsmaatregel wezen ten einde petroleum te sparen deze maatre gel verbit slechts den brander zooveel te meer en veroorzaakt niet zelden een on- aangenamen reuk. Teu einde te voorkomen, dat de glazen springen of knappen, laat men ze, wan neer ze nog geheel nieuw zijn, gedurende tien miuuten langzaam koken in een glas pekelwater. De wieken moet men, voor dat men ze in do lamp steekt, in azijn leg gen en goed laten drogen. Het gevolg hiervan zal zijü, dat de lamp helderder brandt en toch niet meer verbrandt dan anders. door de welke wordt bekend gemaakt dat aan priester Daens, bij beslissing van de Heilige Congregatie der Kerkvergade ring, het dragen van het priesterskleed wordt ontzegd, werd zondag 11, alhier te Aalst in onzo kerken, van op den Stoel der der waarheid, voorgelezen. Pio Daens, schryft hierover in Den Werkman - als die nota afgelezen werd, de werkende menschen, och z'hebbnn toch iets afgezien Er zijn er uit de kerk geloopen er is lawijt ge- maakter is met stoelen geworpen er - waren Moeders die bijna in onmacht vielen dio hun kinders bij de hand grepen en zegden kind bidt toch voor onzen Priester en voor ons 't is - zoo pij nel ijk 1 zoo pijnelijk I Iu Sint Jozefskerk stond een oud christelijk vrouwmenscb recht »n riep Pai er Pater wat moeten wij hooren I - Ge rauogt doen .wat go wilt, ik blijf - demokraal tot iu rniju graf. Wat overdrijving toch I Wij willen dus herhalen wat wij don derdag over 't gebeurde hebben meège- deeld cn wy roepen onze gansche eerlijke bevolking tot getuigeni» De werklieden van een der zalen van het fabriek vau den Tragel, hadden be sloten dat zij, als protestalie, de kerk zouden varlaten,als er lezing zou gegeven worden van hooger bedoelde nota. Zoodra zij dus vernamea dat de nota gedurende de eerste Missen werd afge lezen, trokken zij naar onze kerken. Hunne tegenwoordigheid word eerst be- statigd in de Mis vau half zeven uren ter S* M irtiouskerk. Zij waren ongeveer ten getallo van 15. Nauwelijks had de Pries ter eenige woorden gelezen of de kliek, mannon, vrouwen en kinders, verliet met een zeker gerucht de kerk. 't Spel vernieuwde zich iu alle Missen maar t waren aliijd de zelfde comedian- ten die te voorschijn kwamen, 't Zelfde gebeurde in de Sl Jozefekerk de come- dianteu trokken van de eene kerk naar de andere. En wie waren de comedianten Bijna al lieden die nooit den voet in eene kerk of kapel zetten n de Mis van 11 uren was P. Daens tegenwoordig en toen de priester op den predikstoel verscheen stond hij recht, waai schijnelijk om beter te hooren, doch op 't zelfde oogenblik verlieten eenige fabriekmeisjes, een vijftal, de kerk.... Was er een signaal gegeven f Eeu wijf dat hare godsdienstige plich ten miskent sedert lang, zegde toen ze buiten de S' Martenskerk was, dat ze geen voel in de kerk meer zetten zal zoolang de opgeschorste geen Mis lezen mag. Ziedaar wat er wezenlijk is voorge vallen 1 Dat onze kerken door onze stedelijke Politie bewaakt werden, is zeer begrij pelijk het groene volkje is immers tot alles bekwaam.... Een oud wijf van de soort verliet inder daad de S' Jozefskerk, doch wat ze mom pelde, beeft niemand verstaan Pie Daens spreakt das weêr eens voor haart.. Men verzekert ons ten stelligste dat de come dia: tec die in onze kerken poogden schandaal to vei wokken huurlingen zijn der Chipka kliek en ze betaald zijn ge worden met geld dor msconcieke logie I.. De weldaden van den g;ewapen- den... vrede.Ziehier eenige cijfers, dio ons toonen wat de heete koorts kost die, onder den naam van militarismal do gouvernementen, sedert den Duitscli- Franschen oorlog, aangetast heeften hen onvermijdelijk moet uitputten en ten onder brengen Gedurende de acht laatste jaren dor regeering van keizer Willem I van Duitscli- land, bedroeeen de krijgsuitgaven: 4 milliards 114 millioen marks. Gedurende de acht eerste jaren der regeering van Willem II. beliepen die- zelfJe uitgaven op 5 milliards 926 mil lioen marks: Dus eene vermeerdering van 1 mil liards 800 millioen. Sedert den dood van Willem I tot het jaar 1897, is de Duitsche schuld ver- drijdubbeld: van 72 L millioen is zij tot 2 milliards 142 mlilioen gestegen 1 Dn lasten van het keizerrijk die, in 1888-1889 op 507 millioem beliepen, waren geklommen in 1896 tot de som van 790 millioen marks 1 De uitgaven voor het militaire zeewe zen zijn gestegen van 14 tot 20 millioen e:i de manschappen v m 15,573 op 21,835 gebracht. En zoo gaat het overal. Eu dat in... vredestijd Wat zal 't dan zijn, als 't oorlog is O die hatelijke soldatcndweeporij Waar moet dat naartoe Al fundo Naar den afgrond 1 Ouders let op uwe kinderen. Zondag namiddag kwam eene meid met een kindervoituurke, waarin een kind lag, I langs de koningstraat te Brussel gereden In plants van met de eene hand het voi- tuurke, voort te stooten en met de andere bet meisje vast te houden, liet de meid dit laatste de straat overloopvu in de rich ting van het Park. Op dit oogenblik kw*m ecu electiiefee tram aangereden. Het kind ping verpletterd worden, toen het op 't ge roep van de voorbijgangers op korten afstand van deu tram blee f staan. De meid groep het kind nog niet bij de hand en bekeef hot zelfs niet. Eeus de tram voorbij hernam bet kind zijnen loop eu kwam onder oen rijtuig terecht en werd overreden. Do arme kleine had het rech terbeen gebroken en eene ijsclijke wonde aan bet voorhoofd bekomou. Het slachtoffer werd in het Hólel de France de eerste zorgen toegeniend. Stedelijke Werkbeurs vau Aalst. Worden gevraagd Een huisknecht die met de peerden kan rijden eu al ander werk 1 houtdiaaier voor Brussel, verzekerd werk 5 goede wevers 1 bakkersgast metaalbewer kers voor Frankrijk loon van 4 tot 5 fr. Men vraagt ook voor Brussel werklieden van verschillige stielen. Vraagt werk Een leerjongen voor den beenhouwei s- stieh De nieuwe Belgische postzegels komen binneu kort iu omloop. De toekening zal nieuw zijn. De beeltenis des kouiDgs is zeer eenvoudig omljjst. Deze teekening een werk van M. Omer Dierckx, is op dit oogenblik aan do goed keuring van den minister onderworpen. a Pensioen aan d'oude werklieden?... Dat leest men in Den Werkman van gister vrydag. Wanneer heeft Denderbode met dat pensioen gespot Wij dagen u uit, helden van Chipka, ons een enkel nr van Denderbode te kun nen aanwijzen in 't welk met 't pensioon aan d'oude werklieden wordt gespot. Indien er iemand in deze zaak met de werklieden spot dan zijn het wel de groene krawatten die gedurig roepen een pen sioen moet er komen, maar die nooit de middelen aanwijzen om het tot stand te brengen.... Wijst aan op welke wijze en door welke middelen gij aan de oude werklieden een pensioon gaat verzekeren en dan zult ge 't recht hebben van moê te spreken... Maar, neen, dat zult ge niet doen, zeeveren is immers gemakkelijker. Aanzien de groene krawatten het mis schien als spotternij wanneer wij bo- werun dat de werkliedeu moeten mee werken, en dit in zoo geringe mate moge lijk, dat men,in geen geval, een pensioen mag toestaan aan lieden die hun gacsche leven deel hebben uitgemaakt van de maatschappij Luienhoek De opgeschorste priester Daens verklaarde meermaals dat zoo Z. li. Leo XIII de beslissing bekrachtigt van de Heilige Congregatie der Kerkverga dering welke hem het dragen van het priesterskleed ontzegt, hij zyne waardig heid van priester zal verkiezen en van zijn burgersrecht afzien; hij zal dan voor taan de stilzwijgendheid bewaren. Nude roode en blauwe gazetten roe pen hem als uit een mond toe Onder werpt u niet 1 Gehoorzaamt niet aan den Paus Maar zie dat is niet te verwonderen de roode en blauwe organen zijn de tolken der hel en spreken hier gelijk Lucifer, huu ingever Non serviam Ik zal u niet dienen I Ik zal u niet ge hoorzamen 1 D© Workman schrijft Mr a de Onderpastoor Rombaut is aan de a Zout straal poort in de School der Mas- a seurkes gaan zeggeu Do gazetten van Pie Da^ns zijn slechter dan Vooruit en a Leste Nieuws, ze zijn veroordeel 1 door den P:ius en de Bisschoppen, a De E. H. Rombaut sprak hier gelijk al de Priesters van Aalst en omliggende spreken zij zijn immers overtuigd dat de leering door Den Werkman eu Het Land van Aelst verspreid zoo slecht is als de leering der roode en blauwe orga nen. Nu Ds Werkman - en Het Land van Aelst zyn des te gevaarlijker daar men hunne slechto leering achter eeuen schijn van godsdienst weet te verbloemen. Welke ware Priester zou anders dur ven sprekcu Terugkeer. Men meldt dat M. Nyssens weldra in het ministerie zal terugkeeren, als minister vau nijverheid eu arbeid. De heer Liebaertzou dus alleenlijk aan 't hoofd blijven van het ministerie van yzeren wegen. Volgens deze tijding zou er aldus geen spraak meer zijn van den terugkeer van M. Van den Peereboom, 't hoofd van dit laatste ministerie. Kerkbezoek Donderdag van d'ander week was 't in Aelst kerkbe- zoek van den Aartspriester en men had afgeroepen in d' Hoogmis dat hij sprekelijk was in de Dekenij voor ieder- een. In de kerk duurde do dienst tot 12 uren. Vau dan afstonden er men- schen van 't volk aan de Dekenij om •tdcn Aartspriester te spreken voor priester Daens, van 12 ure tot half één werden door deu Aartspriester twee democraten aanhoord, van half t-ree tot - 4 uren was 't eene processie van volk naar de Dekenij somtijds stond de spreekplaats opgevuld... Dit leest men in Den Werkman. Hoe is 't mogelijk van aldus te durven to kortblij ven aan de waarheid. Wij hebben inlichtingen geput aan goede bron en wat is nu de waarheid Er werden door den Z. E. H. Aarts priester in gehoor ontvangen 3 groene deputatiën van 2 mansperso nen, dus te samen 6 manspersonen den Resstl Peereboom begrepen. Eene deputatie van 15 wijven waarvan eenigen een kind op den arm droegen, uit de stad Osbroeck. Geene andere deputatie bood zich nog aan. Deze wijven door de helden van Chipka opgezonden mits belooning, gingen vra gen dat de opgeschorste zou mogen Mis lezen in de S( Martinuskerk. En 't wonderste is dat meestal die wy- ven nooit eenen voet in de kerk of kapel zetten.... Zoo lang Priester Daens geeu mis mag lezen, zet ik geen voet in de kerk meer... zegde een der wij ven,maar de kerk zal er niets by verliezen want men ziet r'er nooit. Van weenende vrouwen en ontroering van den Z. E. H. Aartspriester waarvan De Werkman spreekt is geen woord waar.... Dus een twintigtal personen werden door den Z. E. H. Aartspriester aanboord en dat noemt - De Werkman een pro- cesaie van volk van 3 tot 4 uren. En voegt men daarbij Rond 4 uren werd 't verboor opgeschorat, alhoewel nog ve»I volk stond to wachten. Waarlijk men moet groene krawat zijn om aldus te durven liegen. van Reizigers, Klerken en Patroons. o Zondag 5 Novemberverplichtende maandelijksehe vergadering voor de leden der Spaarkas, van 11 V* tot 12 uren. —o De leden die zich hebben laten inschrij ven voor den leergang van boekhoud kunde, zijn verzocht dien zelfde Zondag, na de storting der Spaarkas, zich in het lokaal te vereenigen. In dien leergang zal het volgende be- haudeld worden 1° De drie stelsels van boekhoudkunde. 2° De vierwijzon van comptos-courants. 3° Cijferkunst op den handel toegepast: vreemde gelden maten en gewichten, kor ting, intrest, enz. 4° Handelsrecht, wisselbrieven en bau- delseffekten; 5° Handelsmaaatschappijen, naamlooze en andere. 6° Handelsrechtbanken. Priesterlijke benoeming. De E. H. Van Bogaert, directeur te Oostakker, is gelast met h»t opzicht van het lager onderwijs in de bisschoppelijke scholen der dekenijen van Gent-buiten. Uoteroiarkt.- Heden zaterdag werden 641 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5120 kilos. Vraagt 't Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Bec Auer, 16, Boulevard du Hainaut k Bruxelle», Reduction de prix. In de Paleisstraat te Schaarbeek wonen de echtgenooten Van N. met hunne zouen Frans en Bernard, jongens 17 eu 19 jaar. Dinsdag morgend toen Bernard gereed stond om naar zijn werk te gaan, zag Frans dat deze zyne zondagskleeren aan had. Hierover ontstond twist in welken Frans een keukenmes greep, zijnen broe der een vreesolijken steek toebracht, en de vlucht nam. Bernard werd door zijne ouders opee- nomeu en naar het gasthuis gebracht, waar ziju toestand als hoogst gevaarlyk beschouwd werd. Do moordeuaar is aangehouden. 't Leuveashier der Brouwery Druwé Aalst, is het beste. MANCHON AUERjVéritable fr. 1,76. Een brand, waarvan tot nu toe de oorzaak ongekend is, ontstond dijnsdag avond in de kerk van Vorzt. Het alarm werd gegeven door twee voorbijgangerz, en onmiddelijk snelden deleden van eene maatschappij, die juist repitie hield ter plaats. Deze personen bewezen veel en goede diensten aan de policie voor het inrichten der eerste hulp, Eenige schilderijen van weerde konden gered worden. De pompiers richtten twee lansen op het vuur, dat zoo iu eeu half uur tijd was uitgedoofd. De haast, waarmede het reddingswerk ingericht werd, heeft mis schien ile totale vernieliug der kerk belet. Het hoogaltaar is vernield. De schade is zeer groot. Een onderzoek is begonnen. (Réforme.) BEC AUER véritable fr. 9 TE ANTWERPEN. Eene aanlegbrug ingestort. Honderd menschen in de Schelde. Talrijke ver dronkenen. Vele gekwetsten. Een slecht begin. Men zal zich herinneren dat over een jaar of vier, toen de dienst van den spoor weg tusschen Antwerpen en Gent, nog in handen der maatschappij van het Land- van-Waas was, aan den linkeroever eene nieuwe aanlegbrug werd gemaakt, naar wij meenen met het nog op den volkstoe loop tijdens de wereldtentoonstelling van 1894. Die aanlegbrug, welke sinds dien tyd reeds vele proeven van sterkte gaf, bij grooten volkstoeloop, als betoogingen, de Van Dyckfeesten en andere dergelijke gelegenheden, deze aanlegbrug is dezen morgend ingestort. Voor de eersto maal deed een nieuw ingerichte trein dienst, die ten 4 ure 52 uit Sint-Nikolaas vertrekt en onderweg aan al de tuzschenstatiez stilhoudt, om werkvolk eu hoeren op te nemen die naar de markt van Antwerpen komen. Kwaart vóór 6 ure kwam die trein op het Vlaamsch Hoofd aan. En de passa giers, allen kloeke sterke mannen, haast ten zich, zooals het in dergelijke gevallen altijd gaat, om het eerst op de overzet boot te zijn, zoodat er op zeker oogenblik meer dan 100 menschen op de aanlegbrug stonden. Tusschen deze zag men hier en daar statiebedienden, met koffers op den rug, spoorwegwerklieden eu voor het overige buitenlieden met korven boter en eieren, bestemd voor de markt en werkliedeu met hun gereedschap onder den arm en op den schouder. Het ongeluk. Het was juist hoog water. Terwijl di» honderd menschen zich op de brug verdrongen, voelden zij eensklaps den vloer bewegen. Een vreeselijk ge schreeuw steeg uit de menigte op, niet alleen uit die welke zich op de brug be vond, maar ook uit die welke nog den vasten grond onder de voeten voelde, zoo dat men zelfs het gekraak van brekende houtwerk uiet hoorde. Dejkreet klonk akelig door de duister nis want het was nog geen dag zoo luid en zoo vreeselyk dat men dien zelfs op den rechteroever hoorde. Het houtwerk was te midden der brug op twee plaatsen gebroken en al de men schen, die op het middengedeelte der brug stonden, vielen in het water. Zoo dicht was die menschenmassa, dat men zelfs geen water zag. Daar het boog water was, werd mis schien daardoor de slag eenigzins gebro ken, zoodat velen tegen het paalwerk en de brugleuningen konden opklouteren en al lachend, met een nat pak, roet aan wal zetten. In het water woelde de menigte door een, daar wrong men elkaar weg of greop men elkaar vast, daar riep men om hulp, tot men in dien vreeselijken stryd om het leven zich vrijgevochten had of in het Scneldewater versmoord was. Kan men zich iets vreeselijker inbeel den Het wordt dag. Treuriger dagoraad zal men wellicht op Ste-Anneke nooit beleefd hebben. In 't rijzende grauwe daglicht, zag men de gendarmen van Ste-Anneke, de pas toor cn de onderpastoor, die parochie, de burgemeester van Zwijndrecbt, de Ant- werpiche geneesheeren Cautermans en en Smets, de havenoverheden, de bestuur der Roger, van het loodswezen en loods- overste Cuipers, de statieoversten en be dienden, allen zich werende om te redden wat gered kon worden. Maar men kon zich toen ;reeds reken schap geven vau de uitgestrektheid dezer ramp, men kon toen reeds inzien welk verschrikkelyk drama er daar in de duis ternis was voorgevallen. Al do opoffering van het personeel der statie bij de redding der in 't water ge vallen personen, had de akelige wezen lijkheid, voor welke men stond, niot kun nen voorkomen. Ten 8 uren des morgends had men reeds 11 lijken opgehaald. De lyken werden, naar gelang zij bo vengehaald werden, met den wagen van den voerman De Cleen naar eene afhan kelijkheid gebracht, die als doodenhuis werd ingericht.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2