Pol en Stant. Snelle vooruitgang. Van tak op tak. Wie Wie Wie S Y1VD IRA AT Bokkenrijders. Benedictus' Kalander Allerhande Nieuws. Stant komt Pol tegen op weg naar eene boom venditie. Stant. Ge zit in nw zondagspak da mij dankt, Polwaar trekt g'alzoo naartoe Pol. Naar een venditie van boomen, Stant 'k zoa wel willen nen esch of twee koopen en misschien ook eenige eekskens als ze niet te daar en gaan. Stant. Moet ge bouwen misschienPol Pol. God dank. neen ik, Stantmaar 't is om ia mijn gerief te blijven van boeren- alem on daarvoor moet men gedurig aan en op tijd de noodige reparaties doen, en sterk hont is er altyd noodig op een hof. Stant. I)en onderhoud is groot voor de boerderij, Pol Pol. Ja, Stant, no mensch en rekent da niet maar moest ik op 't einde van 't jaar naarzien wat da'k uitgegeven heb aan schrijn werker, wagenmaker en smid, 't zou nog een g'heel sommeken uitmaken. Stant. En 't hout is duur tegenwoordig, zeggen ze, Pol Pol. Jaat, Stant 'k heb mij daar over tijd nog een abbeel gekocht die mij over d honderd franken kost, en 'ten is nog den swaarsten van de wereld niet. Stant. Jaja, Pol, da zijn oorden en hoe staat het nu met de velden Pol. Goed, Stant, en zelfs allerbest de zaaitijd staat schoon, en na bijzonderlijk meê den regen van dees leste dagen, liggen de landen in goeiën staat, en alles schiet en groeit dat het een plezier is Stant. En schoon loof dat er staat langs dees kanten, l'ol Pol. Die hun loof bewerkt en gevet hebben, Stant, liggen er nog eens meê en 't is zelfs veel zwaarder als 't verleden jaar. Stant. Ja, Pol, in die party ginder aan den draai van de straat, staan er veel rapen die zoo groot zijn als een brooiken van tien eens. Pol. 't Is pertikelier, Stanten 't en is maar een gedacht werk om er daar nen wagen of een kerre van op te laden. Stant. Als 't om Gods wil toch niet en vervriest van de jaar, Pol Pol. Onzen lieven lieer zal ons daar van bevrijden, Stantwant 'k rappeleer mij nog 't jaar 't negentig, als er ook zooveel loof was, «ui als 't leste pijlken vervroos 't gaf ons wat te doen om den uitkomendeu te krij gen meê una lange steerten Stant. Ze zonden alzoo meê eenen keer iemand boer afmaken, Pol Pol. Daarom nog niet. Stant, maar 't hangt toch lang in de ribben En alle grooto aanstooten die nen boer tegenkomt, aijn er te veel aan lijk 't vervriezen van de vrachten of sterfgevallen in den stal, ol zware ziekten» in 't huishouden, dat zyn allemaal noten die hard zijn om kraken vodr nen boer. Stant. Nen boerenmensch heeft veel ge- takens. l'ol; en 't is wel dat hij veel religie heeft, of hij zon somtijds wel nen keer de pijp aan Merten geven. l'oiDat is waar Stant. maar onzen lie ven Heer en slaat niet of hij zalft, en alzoo kruipen wij er toch altijd door. Stant. Eu er is toch van tijd tot tijd nog nen keer nen dag plezier of verzet bij ook, Pol, lijk bij voorbeeld toekomende maandag op de jaarnierkt van S' Lievens. Pol. 11a, g'hebt geiijk, Stant 'k zou da nog vergeten hebben hewel, boe is 't Gaan w'er naartoe Komt ge mij uitroepen lyk verleden jaar Stant. 'k Zal zien of 't er af mag, Pol in alle geval moet ik er de vrouw eerst van spreken. Pol. Jaja, Stant, 'k ben zeker dat dat al gedaan is en dat 't mensch haar daar niet tegen on zal verzetten; zooveel te meer, Stant, dat ge dan toch altijd zorgt voor nen goeiën S" Merten, voor baar en voor de kiuderen Stant. Dat en mankeert niet, Pol die t' huis wacht, mag toch ook iets hebben en ze v.as overjaar toch zoo kontent van de suciskes die 'k haar meegebracht had. Pol. 't Eu zou geen Aalstenes zijn, Stant, dat haar dat geen plezier en deed Maar tracht toch op tijd te komen dammen de merkten kunnen goed afzien Stant. ITewel, l'ol, als ik kom, zal ik bij u zijn ten zessen van den morgend dan kun nen w ij gemakkelijk ten zevenen te S* Lie vens zijn. Pol. Alzoo is "t goed, Stant maar nie later want peerden en koeimerkt en al dat er is, b« gint meê d'eerste klaarte van den dag. Si ant. Zullen er weêrorn zooveel beesten zijn als op ander jaren, Pol Pol. k Geloof dat er nog meer zullen zijn, Stantwant er is trok onder tegenwoor dig, bijzonderlijk onder de peerden. Stant. En we zullen toch zeker de ba rakkeu nen keor gaan bezoeken ook, he Pol Pol. De bijzonderste toch, Stantwie weet, 't zou kunnen gebeuren dammen Jezu- bel daar nog ieverst tegenkomen ouder 't per soneel van d'eeu of d'ander barak Stant. Maar dat is toch eeu hekse, he Pol 't is nu al van in 't jaar 94 da z'haren schnndaligen toer gespeeld heeft meê den op- geschorsten te willen in de schando brengen, en van dan uf hebben al de marchassé» on de gendarme van g'beel 't land haar op d'hie- len gezeten i En nu nog nie geknipt zijn T Pol. Ja, Stant, en duizend franken te w innen zyn voor al wie ze zou kunnen ont dekken en voor de pinne brengen En trek ken de catholieken van Aalst nu nog hun woord niet iD. Stant Stant. Wel uieneens, Pol ze zyn zij daar g'heel gerust iu iedereen immers weet dat 't schandalig wijf maar uitgepeild en was door de kajevans dio den opgeschorsten wil- deu gekozen zieu, 't is gelijk door welke mid delen Pol. Zie, Stant, daar moeten de duivels van d'helle hun toch meê gemoeid hebben 't is nie mogelijk dat nen mensch door zijn eigene macht up alzoo een vuile en ongehoorde uitvinding zou peizeu Stant. üch, Pol, 't is 't geen dammen al houderde kceren tegen malkander gezeid heb ben in g'heel die w erking vau 't aonchisten- dom, wat is «laar anders in te bemerken als d'ingeviDg en de medeweaking van al de dui vels die er bestaan 'i Zouden de logiemannen of do francmassons die hnn aan den duivel verknopen, beter kunnen werken hebben om 't katholiek en den Godsdienst aan te vallen als 't doncbistendom da geduan heeft Pol. Neen 's,.Snut liegen, bedriegen, lasteren, meê 't slechtste en 'i goddelooste volk aanspannen, en dan ï.og altijd willen schermen meê rechtveerdigheid, meê gods dienst en meê onzen lieven Heer zelve Stant. 't Is waar, Polmaar, God dank, nu zijn ze toch dood geschermd en nie al leenlijk 't Aalst, maar de wereld door zijn ze nu gekend lijk ze ziju, en huuuen lesten bun del steekt op Pol. Ja, en 't schijnt dat den opgesehor- sten in Holland ook al zijn pasport gekregen heeft he Stant Stant. 'k Heb dat hoorsn lezen over eenige dagen in da ferm sehoon en katholiek gazetjen van 't Nieurcs van den dag 't schijnt dat hij daar in een zeker stad van Holland uitgejouwd en uitgeschuifeld is van 't catho- liek volk, en dat hij de plaat heeft mogen poetsen Pol. 'k Heb 't oak hooren lezen in den DenderbodeStanten w'hebben er op gezeid dat z'heni overal dezelfde eer zonden moeten aandoen 't zou er dan nie lang meê duren meê al zijnen erremen raai en zijn onnoozele opmakerij f 1 Stant. En nu gaan z'al zoover, Pol, da ze beeldekes uitgeven waar dat de Onze Vader op veranderd stunt Pol. Die kerels durven allee, Stant maar wa moet er toch in 't hert van die man nen omgaan Stant. Hoogmoed en razernij, Pol, en daarmeê gaat ge ver Pol, En heeft den opgesehorston nog altijd 't priesterkleed aan, Stant Stant. Ze zeggen van ja, Pol die in 't een niet en gehoorzaamt, kan bem ïuoeiëlijk onderwerpen aan iets anders. Pol. En waarom en doet die sukkeleer niet lijk Stobbelowski in Oostenrykgedaan beeft? Da was ook nen priester die door zijn geeste lijke Overheid gestraft wierd, maar korts nadien kwam die mensch tot betere gedach ten hij bekeerde hem en onderwierp zich aan zijn Bisschoppen en aan den Pane van Rome, en hij kreeg vergiffenis. Stant. Ja, Pol, dat is waar maar alle bekeering is 't werk van de gratie, en 't is daarom precies da Zijn Hoogweerdigheid ileu Bisschop gebeden vraagt nan allo brave inen- schen, om de grutie van de bekeering te be komen. Pol. Dan is er toch nog hoop, Stant, want er wordt veel voor gelezen omdat on zen lieven Heer de verergernissen van 't don- chistendom zou doen ophouden. Stant. In Aalst ook, Pol, en laat ons maar voortdoen meê een goed betrouwen Pol. Ja, Stant, en tracht maandag op den post te zijn. Stant. Als 't God belieft, Pol. Er is eeoe kunst, iD welke sedert ecDe eeuw de menschen veel zijn vooruitge gaan, namelijk de kunst van zijnen even- monsch te dooden. Hebben wij beden niet het kanon Krupp, de draaiëüde koepels om dit kanon langs alle kanten te laten schieten, het naaldgeweer sedert zijn uit vinding nog merkelijk verbeterd, de mi trailleuse of de kogelpo mp, «lie door een enkel scbot eeno menigte kogels weg schiet, do snelvurcnde kanons, de petrol en de dynamietbommen, de torpedos of wnderzeescüe bommen en nu lest <!e ly- dietbommen. Maar ook om de zielenwereld te vero veren, is de tooi uitgang overgroot, na melijk het «Irukwezen in de nieuwsbladen. Op. ut «leur voor dn waarheid cu de deugden zei Napoleen III, do eerste die zal binnenkomen, is de leugen. Wij zien dit maar al te duidelijk aan de menigte schriften vol leugens en on mogelijke beloften, welke de liberalen en de roode en groene socialisteu de wereld inzenden. Te Brussel en te Gent verkoopeu die kinderen dor duisternissen geen con brood zonder er gratis een blad bij te voegen leverende alzoo voedsel aan het lijf en vergif aan de ziel. Dat dc catholieken daaraan leeren ook van alleen de goede nieuwsbladeu bij te staan en er op in te schrijven. Senaat. M. de baron 't Kiot de Roodenbeke heeft aan de loden van den Senaat eeu brief geschreven waariu hij ben bedankt voor de eenparigheid, waar- meê zij hem se«lert verscheidene jaren tot voorzitter dier hooge vergadering benoe men. Hij verzoekt hen thans, hem Diet meer te benoemen tot dit ambt welke zyn hooge ouderdom hem belet regelma tig te vervullen. Kieftkroiiijli. In de laatste kiezingen werden zonder strijd gekozen. De katholieken in 220 gemeenten. De liberalen 16 De socialisteu 2 De der Heilige Cougre- gatie der Kerkvergadering, door Z. H- Mgr. Stillcmacs aan priester Daens betee. kent, beslissing door de welke aan dezen laatste bet dragen van 't priesterklee«l wordt ontzegd, schrijft - Le Bien public het volgende - De nieuwe «lemocratie is nu voortaan eene socialistische secte zij is het groen socialism zooals men ze van langs om meer in Vlaanderen noemt. Hetgeen ze nog onderscheidt van het roode socialism, 't is in stede van de ongodsdienstigheid iu de geesten pogen te zaaien, zij meer werkt om den haat in de herten te ont steken. Maar do twee groepen werken samen aan 't zelfde werk en beoogen het zelfde doel: bet vernietigen van de be staande maatschappelijke orde. 't Is dus niet te verwondereu dat Vooruit over eenige dagen, M. Daens, toeriep Met of zonder soutane, komt bij ons Ten - andere ge werkt voor ons en ge eijt reeds van de onzen. Jammer, ja, zeer jammer dat - Le Bien public - dat alles reeds van in 1893-94 niet heeft ingezieu, do werking en 'tdoel van 't Daensism niot beeft willen begrij pen ondanks ze noglhaus klaar en duide lijk werden aangeklaagd als noodlottig voor den Godsdienst eu de Catholieke Party. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd -. Eon huisknecht die met de peerden kan rijden en al ander werk 1 boutdraaiër voor Bruss'l, verzekerd werk 5 goede wevers 1 bakkersgast metaalbewer kers voor Frankrijk loon van 4 tot 5 fr. Men vraagt ook voor Brussel werklied, n van verschillige stielen een meester gast voor een katoenfabriek te Brugge. Vraagt werk Een leerjongen voor den beenbouwers- stiel een bureelbediende kuuueude de Vlaamsche eu Frausche talen. Zeg eens, priester Daens Wie P wie wie P heeft er Donderdag 's mid dags, in onze static, een Eerw. Pater Jesuiet smeerlap verweten van Reizigers, Klerken en Patroons. o De leergang van boekhoudkunde begint op Vrijdag 17 November, en zal gegeven worden eiken Vrijdag, van 8 tot 10 ureo, in de bovenzaal van het lokaal Bbyirsch Hot. Het is eene schoono gelegenheid om die wetenschap op onze dagen zoo noodzake lijk, aan te leereu. Ook worden de leden en andere belanghebbenden driDgend verzocht deze lessen bij te wonen. Het komiteit, in zijne vergadering van 7 Novem ber laatst, heeft beslist de 33® verjaring der Maat schappij De Bokkenrijders te tieren op Maandag 27 November 1899. Om op 't einde dezer week te verschijnen EN Almanak van 0. L. Vrouw van Affligem. Prijs 0,30 Vrachtvrij thuis 0,40. Wy hopen dat deze nieuwe Almanak zal welkom zijn bij alle vereerders van den grooten H. Benedictus. Hij is opge luisterd met schoone platen en behelst eene photogravure, die alleen den prijs vaD den Almanak weerd is. Men zal iu dezeD Almanak vinden al wat de orde van den H. Benedictus betreft baren oorsprong; de verschillige vertakkingen der orde bare kloosters zoo van Paters als Kloosterzusters in ods land, enz. enz. Men zal daarin ook kunnen vinden de aflaten en voordeelen die de vereerders van Sint Benedictus kunnen verdienen met bet dragen van de gewijde medailiën van bet scapulier en met oblaat vau de H. Benedictus te zijn. Bovendien zal «le Almanak zijn een voorbode van De Maria-groet uit Affli gem s die mededeelt al wat er gedurende bet jaar merkwaardigs gebeurt is ter eere van O. L. V. van Afflgcm of van Vrede, en de lezers en lezeressen zal op de hoogte houden voor al wat bet Broederschap van 0. L. V. van Affligem betreft. Buiten de belangrijke inlichtingen tot Sint Benedictus' orde en 0. L. V. van Affligem, bevat bij insgelijks nog een tal van vermakelijkheden en nuttige wenken, alsook eeoe bladzyde uit Pastoor Kueipp, zeer dieüstig voor de ouders in het op voeden der kinderen. Kerk van St-Martinus. Mor gen zondag 12 November algemeene Kerk wijding, 1® klas. Hoogmis met groot orkest. Om 10 uren gezongene Mis ter ecre der HH. Vier GokrooDden van wege don Bond dor metsers, steenhouwers enz. Boterniarkt.- Heden zaterdag werden 596 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4700 kilos. Vraagt 'i Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Leert Fransch in d» winderavonden. (Zie annonce riec Auer, 16, Boulevard du Ilainaut l) a Bruxelles, Reduction de prix. Aalst. Diefstal. In den avond van woeLs lag 8 november, om 6 uren zijn ia «len winkel van M. Louis Ec-mans, Molendries, 3 doeken eu een stuk flanel gestolen. Die gestolen voorwerpen werden teruggevonden in eeu huis ter Burght, iDgar.g Schucrmans. Deze diefstal is gepleegd geworden door twee vrouwspersonen deeluitmakende van 't bendekc wijven die bier met roode rokken loupen om te douu uitschijnen dat ze tot de roode partij behooren. Tegen de roode diefeggen is proces verbaal opgesteld. 't Leuveusbier der Brouwerij Druwe, Aalst, is het beste. Koninklijk Gezelschap 't Land van Riem. H< t Bestuur heeft beslo ten het melodrama Iwein van Aelst io drij bedrijven, op te voeren op 11 Febiuaii 1900. Heden zaterdag 11 November ver gadering der Spoormaatschappij - Sint- Mattinus, gevestigd ter estaminet - S' Cecilia bij Frans Hoebeeck, nabij de collegiale kerk van Sl Martinus alhier. Dagorde Avondmaal. Morgen zon dag 12 dezer maaud, om 7 l/i uren Mis in S' Martinuskerk voor de overledene leden. Vergadering om 6 1/t uren ten lokale, op pene eener boete van 1 frank. (Die wil blyven, mag. Aalst. - Onze jaarmerkt van S' Martinus is met een heldor schoon weder begunstigd geweest. Het hoornvee ter merkt was zeer talrijk. Geen paarden ter merkt. Vele buitenlieden waren verwon derd dat de peerdenmerkt was afgeschaft. Nergens hadden zij er eenig bericht van gezien aoch door plakbrieven, noch in de nieuwsbladen. Overigens er was veel volk i. oural joDg volk in onze stad. Naar wij veni.u u waren er «e» kajuiten ter peerdenmarkt. Drinkt 't alom bekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. EeD Te Deum zal woensdag aaust. 15 november, in onze S' MartiDuskerk.om il l/t uren 's voormiddags gezoDgen wor den te gelegenheid van 't Patroonfeest des Konings, welk door de burgerlijke en militaire overheden zal bijgewoond worden. Te nadeele vsn M. Theofiel Bom- beeek, schoenmaker, Molenstraat, alhier, werden dijnsdag 11. 8 paar schoenen gestolen, waarde 25 fr. De dader is onbekend. Dijnsdag 'a voormiddags, rond 11 uieD, ging bet paard op hol van M. Pros per Callebaut, fabrikant. De seholen wa ren juist uit. De genaamdo Alfons Me- ganck, verkooper van catholieke dagbla den, sproDg moedig voor het hollend dier en gelukte er in het tegen te houden Da een twintigtal meters verre medegesleept te zijn. Groote ongelukken waren voorko men, daar de leerlingen van de Broeders der Christelijke Scholen op de Hoppe- markt, waar het feit gebeurde, aankwa men. Zulke moedige daad verdient be loond te worden. BEC AUER véritable fr. 9 «S1 Lievens-Hautem, (wijk Bock- staele). Schrikkelijk ongeluk. Woensdag 1 November laatstleden loste de genaamde Leon Spiegelaere een schot naar de rausschen met het geweer van Frans Ecckhaut, dat geladen was met eene natte kardoes. Het geweer sprong aan stukken, met het ongelukkig gevolg dat zijne hand gansch verpletterd werd. Hij werd verzorgd door doktor Van Steen- bergbe van deze gemeente. Te Sint-Job, bij Ukkel, werd door eenen aannemer en drie werklieden eenen beirput gegraven. Eensklaps stortten de ongeschoorde wanden in en de vier werk lieden werden begraven. Drie konden nog levend worden opgehaald de vierde, de baas zelf, was verstikt, MANCHON AUER, véritable fr. 1,75. In het klooster der Paters Minder broeders te Schaarbeek, waar over eenige weken een paar anarchisten eenen dief stal poogden te plegen, heeft eene nieuwe poging van dien aard plaats gehad. Drie bandieten poogden den broeder-portier overhoop te werpen, doch deze verzette zicb krachtdadig, tot op zijn hulpgeroep de politie toesnelde, dio eeneu der deug nieten aanhield. Na vrucbtelooze pogingen om de dieven van eene partij wijn te ontdekken, werd een der verdachten, zekere M., te Brussel aangehouden. De meêplichtigen verdachten een lid der bende, zekere K., hen verraden te hebben. Zij wachtten hem af en dienden hem eene ranseling toe. Zekere W. had zelfs eenen steen in zijnen zakdoek geknoopt en daarmeêden schedel vau K. te bersten geslagen. K. had echter, om zich te verdedigen zijn mes getrokken en dit denzelfden W. tusschen de ribben gestooten. Beide gekwetsten moesten bloedend naar het gasthuis worden gebracht. Eene ontploffing in 't Sint-Jans gasthuis. Maandag heeft zich in het Sl Jausgasthuis te Brussel eene hevige gasontploffing voorgedaau. Het was in het kwartier 21, der betalende zieken, dat de ontploffing plaats had en dc kamers 3, 4, 5 eu 6 zijn letterlijk vernield. Sinds eeni ge dagen waren «le werklieden van de stad bezig gasver warm toestellen te plaatsen. Twee werkliedeu waren bezig in den gang, voor de kamer n° 3, gasbuizen aan 't sa menvoegen, toen de ontploffing in de ka mer n° 4 plaats had. De slag van de ont ploffing was zoo groot dat men hem aan de Schaarbeeksche poort gehoord heeft. In de kamers 3, 5 en 6 lagen zieken. Ze kere dame die in de kamer n° 5 lag werd onder gruis van plaaster bedolven zij bekwam evenwel niet de kleinste schram. De eerste zorg van het personeel van het gasthuis was de zieken naar andere kamers over te breugen. De aandoening die zij geleden hebben, zal voor heu gecne gevolgen hebben. De zieken verklaarden een groot lawijd gehoord te hebben en door eene stofwolk omringd te zijn, op dit oogenblik kwam men hen reeds ter hulp. Zekere M. Z., die ten 2 uren het gasthuis verlaten had, is aan de dood ontsnapt. De kamer n° 4. waar hij ver bleef, is vernield geworden van het pla fond schiet er niets meer over en de vloer is opgelicht. Torzelfdertijd als dc ontploffing, ont- ston.l er een begin vau brand, dat door de bediendcu van het gasthuis oogenhlik- kelijk gebluscht werd. Baiteu het gast huis heeft de ontploffing ook schade aan gericht. Al de ruiieu van de omliggende huizen, Pachecostraat, werden gebroken. Eeno commissie zal de oorzaak der ont ploffing opzoeken. Men veronderstelt dat er eene gasopoenbooping moet gebeurd zijn tusschen het plafond van de kamer n° 4 en den vloer van de haoger gelegen zaal. Maar hoe is de outvlamiriing dan veroorzaakt Dit punt zal denkelijk door bet onderzoek opgehelderd worden. In het ministerie van landbouw te Brussel is eeu stoutmoedige dief binnen gekomeu en heeft uit het kabinet van den miniser eene marmeren penduul van de schouw gestolen. Door het bureel van M. Deltoure gaande, heeft hij daar dezes frak -tegen den zijneu verwisseld. De tentoonstelling van 1900. Uit eene mededeeling vau M. Vercruyise, algemeen commissaris der Belgische af- deeling by de tentoonstelling vau Parys, blijkt dat de deelneming van België zeer schitterend zal zijn Ons land zal vertegenwoordigd zijn in 18 groepen en den vijfden rang innemen, na Frankryk, Engeland, Duitschland en Amerika. De Etoile maakt melding van een vreesolijk feit, dat in ené kasteel der pro vincie Limburg zou gebeurd zijn. Do kasteelheer, in zijn park wandelend betrapte een jongen van 12 jaar, terwijl deze fruit aan 't stelen was. Om bem te straffen, sloot bij hem in eenen kelder op, en ging aan bezigheden voort. Maar hij vergat den kleine gevangenen en, eerst drie dagen nadien herinnerde hij zich wat er gebeurd was. Hij ging naar den kelder en vond den joDgen dood. Men oordeele over de wanhoop van den kasteelheer en ook van de ouders. Eeu blad, het Journal de Bruxelles, verhaalt bet volgende Op den Bergenscheu steenweg stond een stalgebouw, dat door de eigenares veranderd was in verschillige woningen, die aan arme menschen verhuurd waren. Nu, dezer dagen liet de eigenares weten dat die arme lieden moesten verhuizen omdat het gebouw moest afgebroken en door eeu dertigtal fatsoenlijker woningen vervaDgen worden. Maar onder die bewoners was een buis gezin van man en vrouw en zeven kinde ren, waarvan het oudste 11 jaren telt. Deze lieden hadden de middelen niet gehad om eene andere woning te vinden. Doch de eigenares gelastte eenen huissier ondanks het bidden en smceken der vrouw, hen op straat te zetten. Eensklaps nam de arme vrouw, tot top punt van wanhoop gebracht, hare twee jongste kinderen in de armen, liep naar «Ie vaart en sprong er in. Zij kon gelukkig gered worden. De eigenares moest onder de bcscher- miug der politie naar hare woning terug koeren, zonder dat hadden de geburen haar doodgeslagen. Een werkman der statie Gent-Zuid is maandag morgend rond 8 7* ure, aan de viaduc door eenen lokaaltrein overre den. De man was op den slag dood. Het slachtoffer is omstreeks 25 jaar oud. Men onderstelt eene misdaad; de ongelukkige zou reeds dood zijn geweest, eer hij overreden werd; hij zou dus door onbekende personen op de sporen moeten gebracht zijn, om zoo eene misdaad te verduiken. Wat kracht geeft aan die oöderstelling is, dat men geen bloed heeft bemerkt aan do wielen van den trein,die het slacht offer overreden heeft. Daaruit besluit men dat het lichaam reeds uitgebloed wa». Men zal het lijk onderzoeken. Het lijk van den persoon op den spoorweg, omtrent den viaduc van Lede- berg (Gent) gevonden, is dat vau den 25jarigen Èmiel Desnoyettes, wonende Moscoustraat, te Gentbrugge. Zijne ouders, vernomen hebbende dat een ongelok was gebeurd, en hunnen zoon niet hebbende zien thuis komeu, ziju gaan zien en hebben huDue droeve verwachting bevestigd gevonden. Men heeft slechts eenige centiemen iD zijn bezit gevonden. Desnoyettes was naar Melle kermis ge weest men denkt dat hij langs den spoorweg is teruggekeerd eu door eeneu trein, komende uit Gent, werd verrast. Het openbaar gerucht wil nochtans dat de ongelukkige zou vermoord zijn. In eene herberg, niet ver van den Viaduc, is er zondag nacht gevochten en al de ruiten werden er ingeslagen. Er zijn personen, dio beweren dat het slachtoffer Des noyettes, daar ook zou geweest zijn, dat hij er zelfs zou gekaart hebben. De lijkschouwing zal gemakkelyk doeD ontdekken, of de ongelukkige andere wonden beeft dan deze door den trein veroorzaakt. In het groot Beggijnhof van de H. Elisabeth, te St-Amandsberg, is op 7 november het 25-jarig bestaan gevierd. Ten II ure werd in de kerk een plechtig Te Deum gezongen welk de hertog en de hertogin van Aren berg hebben by gewoond. De hertog en de hertogin hebben des namiddags ook 't klein bcggynhof bezocht. Beide beggijnhoven bebooren aan den hertog van Aren berg. De hertog Engelbert d'Arenberg kocht het klein beggijnhof in 1862 voor 70<0,000 fr. Een stoutmoedige diefstal is woens dag nacht gepleegd iD eene der meest begane straten, te midden van Antwerpen namelyk op het Vleminckxveld, bij M. Jaak Caris, horlogiemakar. Toen M. Caris donderdag morgend in zijnen wiukel kwam, om de vitrienen te openen, bemerkte hy wat er bad plaats gehad. Glazen coupen of schotels, in welke talrijke gouden en zilveren horlogies ten toon lagen, waren letterlijk leeg geschud. 50 gouden en 150 tot 200 zilveren mans- en vrouwenhorlogies waren verdwenen. Onder de gouden zijn er slechts drie van welke hij de nummers kent35564 744005 en 202. Van de zilveren kent hy alleen de nummers 401 tot 411 inbegrepen. Bij de zilveren zijn er 24 die den naam van Caris dragen. Het huis van M. Caris bevat twee winkellokalen, met eenen gang in 't mid den. In het eeno staan hoofdzakelijk penduuls en scbouwgarnituren, in bet andere horloges en voorwerpen van klei- derlijke ingang, leidende tot eene achter plaats waar twee familiën wonen, die van eeneu nachtwaker en die van eenen koetsier. In dien gang is eeoe zydeur, welke in een vertrek van M. Caris uitkomt. De dieven hebben de straatdeur en de zydeur van dezen gaug bij middel van valsche sleutels geopend en. eens in huis openden zy ook de deur van het eene winkellokaal, waar zijlicht ontstaken en zich van den buit meester maakten. Niemand heeft iets geboord, noch de bewoners, noch de koetsier of zijne doch ter, dio rond middernacht thuis kwamen, noch de waker, die ten 5 ure binnen kwam. Het eenige spoor dat zij hebben achter gelaten, zijn vnile plekken van besmeurde banden, met welke zij in don gang tegan den witten mnur getast hebben. Naar alle borlogiemakers, opkoopers en den berg vaD bermhertigheid is dadelijk bericht van bet gebeurde gezouden. De schade moet zeer groot zijn. Diefstal te Deurne. Donderdag avond tusschen 7 en half en 10 uren, is een onbekende dief binuengedrongen iu de woning van J.-B. Van «len Broeck, busselmaker, St-Jozefstraat, 68, (Kerken- veld) te Deurne. De dief is langs het dak en een zoldervenster binnengekomen en langs daar weer vertrokken. Alle deuren waren gesloten bij het vertrek der familie Van den Broeck, ten 7 en half uren, en zij vond ze nog in denzelfden toestand bij hunnen terugkeer, 's avonds ten half 11. De dief die waarschijnlijk wist dat er nie mand thuis was, heeft kassen en koffers opengebroken en ODgeveer 250 fr. gesto len. Do politiecommissaris heelt aan stonds een («Dderzoek ingesteld. Een smid van Edingen, die van eeno meeting naar huis kwam, werd onder weg aangevallen door twee personen, die hem eenen beitelsteek in de zij toebrach ten. De geburen hebben deD gekwetste des morgens bewusteloos vinden liggen. Twee personen zijn aangehouden. De bloedverwanten van M. Degres, onder-luitenant der openbare macht in Congo, hadden van wege den- onafhanke- lijken Congostaat, per telegraaf bericht ontvangen dat deze met de Alberlville te Antwerpen zou aankomen. De familie, vrienden en geburen namen de noodige schikkingen voor de ontvangst, het gemeentebestuur van Meeneu be reidde hem eene feestelijke ontvangst eu de vader en de zuster kwamen zelfs naar Antwerpen om bom af te balen. Doch daar wachtte ben eene grootte ontgoocheling In plaats vau M. Degrez was er M. Degreef, en do ouders vau de zen waren niet verwittigd. Gelukkig was er, om de ontgoochelde familieleden te troosteD, een brief van M. Degrez in welken hij zijn vertrek den 1 Februari, alsook zijne aanstaande be noeming tot luitenant aankondigden. De oplossing van het raadsel was dat de telegraaf den eenen naam voor de an dere had genomen. Woensdag namiddag is er in De Burcht, Casterlóscheu steenweg, onder Custerlé, een smartelijk ongeluk gebeurd. De kleine Frans Vervoort, 16 maanden oud, zoon van den herbergier Lodewijk Vervoort-Micbielsen, was dijnsdag na middag thuis aan 't spelen aan de achter deur, en liep nu in, dan weer uit de wo ning. Op zeker oogenblik waren er even wel eenige stonden verloopcn dat men het kiud niet meer gezien had. Men ging zien waar het mocht verbleven zijn, en wie beschryft de diepe droefheid der ouders toen men het ongelukkig wicbje levenloos in eene marmiet vond. In dezen ketel was een weinig water. Het kindje zal zich over de marmiet ge bogen hebben, want bet is op zijn hoofd er in gevallen en verdronken, alhoewel het slechts enkele oogenblikken in het water had gelegen. De droefheid der ouders was pijnlijk om aan te zien. -Mgr Granito di Belmonte, de nieuwe nuucies, zal in de eerste dagen van de cember bezit komen nemen van zyn nieuw ambt. Vior kerels van verdacht uiterlijk boden zich aan in het pensionnaat van Marché-Theux en sommeerden den be stuurder, hen geld te geven. De bestuur der wist tijd te winnen door te onderhan delen en middelerwijl in 't geheim de gendarmerie te verwittigen. Eensklaps stonden zij door gewapende gendarmen omriugd, die hen met de handboeien aan naar de gevangenis van Verviors leiden. Allen zijn gekende kwaaddoeners. Een zonderling feit had te Vervier» veel advocaten naar hot paleis van justu- cie gelokt, namelyk de eerste pleidooi vau een jongen blinden advocaat, den heer M. Eugeen Melon. In don nacht van zondag op maan dag zijn er dieven in de kork van Wal- court (Namen) ingebroken. Zij hebben 8 offerblokken geledigd, die ongeveer 100 fr. konden bevatten. Volgens het schijnt werden de daders gestoord in hun werk, want verschillend dievengereedschap is blijven liggen. De schelmen zyn niet ge kend. Men meldt uit Bergen Do groote vergaarbak der nieuwe mouterij, die onlangs voltooid was, is op het raam- en metselwerk, dat hr-m steunde ingestort, dwars door twee ver diepingen, heen. Een vreeselijk gekraak verwittigde de aanwezige werklieden wat er gebeurde, docb zij hadden den tijd niet om te vluch ten. Zeven werden gekwetst, waaronder twee doodelijk. Het parket zal de verantwoordelykheid vaststellen. Een inwoner van Luik, O. genaamd die over eenigen tijd uit Merxplas ont snapte en zich gedurende verscheidene weken in Luxemburg had schuil gehouden kwam daar terug om zijne vrouw op te zoeken. Hy trad een berbergsive binnen, waar hij baar meende te zien in gezelschap van ecu andereu man en, in een aanval van jaloezie, loste hij op elk van beiden een revolverschot.De man werd getroffen, do vrouw niet. Deze vluchtte. Haar ach tervolgende bemerkte O. zijne eigene vrouw, die op het gerucht kwam toege- loopcD. Zij werd op hare beurt door eenen kogel in den h&ls getroffen. De moorde naar vluchtte, maar werd spoedig aange houden. Do toestand der gekwetsten is zeer slecht.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2