a Zondag 19 November 1899 5 centiemen per nummer. 34ste Jaar 5418 rij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst ar BERICHT. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Alwie zich voor een jaar aan Den Dender- bode abonneert, zal het blad van heden af tot Nieuwjaar GRATIS ontvangen. Men kan zich abouneeren door tusschenkomst van het Postbestuur mits zich te wenden tot 't Postkan toor waardoor men be diend wordt of tot den postbode. Men kan ons ook schrijven of zich persoonlijk naar ons Bureel begeven. Catholieken, leest en verspreidt Den Dender- bode. Geus en Vrijheid. De Moordenaar? Onzijdig onderwijs. s De E. V. - De Kamer heeft in Aan Bien Public. i)il blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder iagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor tie Stad o frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Guique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 18 November 1899. vijand, schreef dejodengazot VIndepen dence Beigeis Rome, is de catho- lieke Godsdienst. Hij is gelukkig de armtierige Den- dergalmzijn hartelijkste wecsch wordt volbracht bij onze diepgezonkene zuider buren. De catholieken worden er vervolgd, de kloosterlingen verbannen I Hij zal vic torie kraaien, hij, die eens Leve de lieve vrijheid uitriep terwijl bij de volgende i ampzalige woorden neèrschreef: u Wij ook wij gelooven dat het beter is de geestelijken te verban nen. Alle rechtveerdigheidsgevoel is voor den geus geweken als het zijne vrijheid geldt dan kiest men de middelen Diet uit de eerste, de hatelijkste, de hardste zijn de beste als zij maar tot het ge- wenschte doelwit voeren de catholieken buiten de wet te stellen. Alle middelen zijn goed voor die partij, voor welke ongelukkiglijk ous huidig catholiek ministerie weêrom de poorten van het parlement opent die het volk voor haar had gesloten, als loon voor hare hatelijke partij wetten van 1879 tot 1884 op touw gezet en uitge voerd. Het einde wettigt de middelen is de leus der geuzerij, als het er op aankomt den vyand neêr te vellen en die WIE IS KAAR HET HOOGDU1TSCH van EDÜABD WAG NEB. 99'" VERVOLG. Ik weet niet, wat ik antwoorden zal, zegde hy. Gy kunt echter zeggen dat Piron weder verscheidene aanslagen op uw leven gedaan heeft, dewyl gy ondernomen hadt, den naam van Alexe Mixtome te rechtvaardigen. Deel haar al uwe ontdekkingen mede en laat haar met mynheer Talbot spreken. Gij kunt haar alles verhalen zonder u zelf of mij te verraden, myn kind. Ik zal haar morgen schryven, zegde Sofie. En nu ga ik u naar Let slot vergezellen, wees voorzichtig myn kind. Als Eugenie komt stel n onder bare hoede, begeef n naar Mout- f&Qon zoodra zy daar is. Gy knnt in het slot niets meer doen, en op Montfa$on zijt gy veiliger. Sofie beloofde zijne wenschen te zullen ver vullen. Haar vader Bloot haar in zijne armen, drukte haar zoo vurig aan zijn hart, alsof hij voor altyd afscheid van baar nam. En hij De vrijheid der catholieken, volgens de getuigenis zelfs van een vrijdenkersblad Le Temps, wordt in Frankrijk met de voeten getreden. De vervolging waarvan de paters Assomptionnisten. de slachtof fers zijn, gebeurt om ren aanslag op de liberale grondbeginsels cn heeft eelfs als verschooning niet hel ernstige der omstan digheden. Een aanslag op de liberale grondbegin sels I maar, Le Tempswelke zijn die grondbeginsels De vrijheid voor ieder een? maar dat is in den mond dc-r geuzerij eeue hatelijke leugen Nooit Leeft ze do vrijheid uitgeroepen als zij meester was, altijd heeft zij ze met de voeten getreden en om bare vervolgingeu en hatelijkhedeu te verbloemen, de afschuwelijkste priu- Iciepen vooruitgezet. Is het noodig de woorden van eenen Paul Bert, de Laveleye, Pergameui te herinneren Is het uooilig u de taal uwer dagbladen voor oogen to brengen. Gij zult er aanha lingen vinden die het haar te berge doen rijzen 1 Een krekelgepiep van Aalst ook zult gij in dit lieve ja lieve concert van wraakkreteu vernemi-D. Onze arm tierige Déndergalm heeft ook met de vrij heidhaters meehuilen willen. Eu huichel achtig ook, Le Temps, heeft hij daarna van de vrijheid gesproken De geuzerij heeft eeu princiep en dat is baar geest, haar ziel, haar leven, haar door de logie voorgehouden en dat prin ciep is Geen vrijheid voor de catholieken voor hen vervolging, boet, gevang en verbanning. (Per- gameni). La Croix, een groot catholiek dagblad, dat immers voor gekrenkte rechten op de bres was, moest getroffen wordeD, of er reden bestonden of nietdie reden zou den later wel gevonden worden. En dadelijk stormt dc Politie biunen en op alles wordt beslag gelegd 1 Men klept met millioenen (welke niet bestaan) juist of het geld der Croix, orgaan in hauden der Paters AssomptionnisteD, gestolen was. Het recht van bezitten bestaat voor de catholieken niet meer de geuzen gaan het bun outnemen. Men spreekt van complot een com plot heeft cr in Frankrijk bestaan dat, het joodscb syndikaat om de vrijheid van Dreyfus te bewerken. Van dat complot tegen de veiligheid van den Staat zwijgen de geuzen Waarom Omdat er de koordekens lusschen de handen waren der logiebroeders I Nooit zullen de catholieken tegen de vrijheid sameDzweeren. Zij zijn gelukkig wannc-er hun de vrijheid gelateu wordt en wanneer hunne rechten met de voeten niet worden getreden. De vrijheid die zij voor hen eiscbeD, laten wij volgeerne aan buuno tegenstrevers want zij weten te we), zij zoo dikwijls door de vervolging getroffen, van welken prijs eene ware, wezenlijke vrijheid is.O.ize hedeudaagsche geschiedenis is echter daar om het te be wijzen Bij de catholieken alleen is de vrijheid zij alleen eerbiedigen de 'echten van anderen Reeds dikwerf hebben wij het onder wijsstelsel bestreden dat de liberalen cn socialisten, de godsdiensthaters,willeu in voeren.Hun stelsel is de onzijdige school, de school zonder Go„d, waar er van geeue geloofsbelijdenis mag spraak zijn en dus, bij gevolg, zonder zcdeulecr. Dit stelsel heef; geen ander doel dan de kinderzielen aan de H. Kerk te ont rukken en de opkomende g<'slachteu tot vrijdenkers, vrijlevers, socialisteu en an archisten te voimeu. Óp 't oogenblik wordt in Holland het onzii'üge onderwijs druk besprokeu daar men liet wil invoeren. Nu, het zijo niet alleen de catholieken mi De heer Colenbrander besluit zijn ver slag met de volgende reken Als wij denken aan den geest, welke eeu groot getal staatsonderwijzors en onderwijzeressen bezielt, als wij denkeu aau den noodlottigen geest die heerscht in de schoolboeken en schriften, dau ont snapt ons onwillens de angstkreet dö godsdienstloosheid is een kanker Hij alleen die geen godsdienst heeft, kan zulke wet bijtreden. Maar dat kao, dat mag niet lang duren 1... Men brmerke dus wel dat het de catho- liekeu alleen niet zijn die het liberale onzijdige onderwijs als een kanker, als eene pest vcroordoeleu. Neen, al wie nog eeu greintje godsdienstig gevoel en een weinig gezond oordeel bezit, om te beseffen welke toekomende geslachten zulke scholen moeten vormen, is het op dat punt eens. Wij blijven de vrijheid van onderwijs voorstaan. Indien de godsdiensthaters een ouzijdig of ongodsdienstig ouderwijs wil- leu dat ze het inrichten en met hunne centen betalen gelijk wij, catholieken, hot voor onze godsdienstige .-cholen doen. Eu dat is maar redelijk eu rechtveerdig. Maar de blauwe en roode godsdienst haters vinden het aaugenamer en profij- ger vooral, «lat de Staat huD onderwijs La geloofde inderdaad, dat dit de laatste maal zoude zijn en hy zijne dochter nooit meer zou weerzien. Eene angstige gewaarwording, een droevig voorgevoel drukte hem. Tranen vie len nit zijne gloeiende oogen en bevochtigden de wangen zijner dochter die zich diep ge schokt, aan zijne borst Bloot. Wat er met mij ook mocht gebeuren, mijn kind, zegde hij haar zacht loslatende, als wij gescheiden zullen worden, wees steeds, ik verzoek het u, voor uwe moeder alles wat gij voor mij waart. Kom nu Hij ging naar eenen schynbaar ruw afge- werkten steenen muur iu eenen hoek der kamer. Een druk op eene goed verborgen veer deed eenen vierhoekigen blok zich als eene deur openen. Mynheer Lepage begaf zich door deze opening en wenkte zijne dochter hem te volgen. Zij gingen gebukt door eenen kleinen tunnelachtigen, stijgenden gang van omstreeks drie voel breed en vyf voet hoog, aan wiens uiteinde een steenblok, eveneens door drukking, verwijwerd werd. Sofie kroop door de ruimte en bevond zich in «le kapel en wel in den donkersten hoek van den preekstoel. De steen viel door eene handbeweging haars vaders weer op zijne vorige plaats terug, en het scherpste oog had bij het helderste licht, niet kunneu zien dat de muur niet volkomen massief en het snij werk niet uit één stuk gemaakt was. Vader en dochter luisterden eeu paar mi- vende protestanten en «le joden die °de ^clirordaue t' pootva3ten' schreef stem verheffen, om de goddelooze offi- cieele scholen to bevechten en bet hel- sche plan der godsdiensthater te ver- - Niet minder dan llOOadresseu zijn hier- kj 'zitting van donderdag tegen bij do Kamers ingezonden. In bet s P£'DC'''P der E. V. aangeuomon. Het geheel waren er 1179 adressen. van 1 art 5 door de regeering ge- Een referendum is door de protestanten f 'S ^tennl geworden met 68 stem- ingericht geworden en de heer Colon- ?'''l °eü 7 onthoudingen. De vrij- brander, vei slaggever, schrijft vau kiezer van zijne stem te -Id onze hoedanigheid jan goloozigen welt" bif verkiest V^dn' °wb eutdrer- he.' ons W'1*1 der klaard Stelsel der regeering L ecne openbare school te bevechteo, omdat wij onmogelijk onze goedkeuriug aau een god deloos onderwijs kunnen geven, dat slechts een noodlottigen invloed op het kind kan uitoefenen. De heer Thorbeke heeft zelfs bekend dat het niet mogelijk is, ten opzichte van 't christeuc geloof, ouzijdig te blijven... Het geldt hier niet eeue bijzaak, maar eene hoofdzaak van het grootste gewicht. Er is hier kwestie van den aard van het merg, van de ziel der school. Het geldt hier wat men noe men mag de diamantmijnen der huisge zinnen, de goudmijnen van do herten der kinderen. En de heer Bruining op zijne beurt zegt Het openbaar onderwijs moet gods dienstig zijn. Men moet vragen moet de school een godsdienstig onderwys ver schaffen, ja of neen Het godsdienstig on derwijs moet onafscheidbaar zijn vau het middelbaar en lager onderwys. Nooit of nooit zullen wij ons kunnen bevredi gen met scholen die alles onderwijzen, behalve dat wat de mensch het meest noodig hee/t, zulke school in een kan ker, eene pest I uuten, traden daarna voorzichtig door het zijschip naar da ruïnen en kwamen aan de opene deur in den tuin en in het slot.' Mijnheer Lepage leidde zijne dochter naar het venster, waardoor hy meermalen in het huis was gedrongen. Het was nog niet geslo ten eu ging na eenen lichten druk open. Ik keer dadelijk naar mijne schuilplaats terug, Sofie fluisterde haar vader. Het lioofd- personeel slaapt en uw vijand eveneens. Gij hebt van den nacht niets te vreezen. Vergeet niet morgen naar Eugenie te schrijven en bij hare aankomst naar Montfugon te gaan. Hij hief zijne dochter door de opening van het venster. Zij bevond zich iu de waschka- mer, waardoor zij iu de keukeu kwam en van hier in eenen zijgang. Haar vader wachtto vijf, tien minuten, een kwartier, maar geen gedruisch, geen geroep vernam men van biu- uen en Sotfe kwam niet terng. -- Zij heeft zeker hare kamer bereikt, mom pelde hy. Van nacht zal haar geen leed ge schieden. De ellendeling denkt dat zij dood is. Hij keerde langzaam bijna onhoorbaar in de richting van de kapel terug. De torenklok sloeg twee uren, toen hy den slottuin door ging- intusschen hadden Filip en Jan Piron op het terras bij de ruïnen op den loer gelegen iu de hoop dat de vluchteling zijne schuil plaats zou verlaten. Omstreeks een uur werd hun de tijd te lang en Jan stelde voor naar ware chineezerij dio bij den eerste proef neming de algemeene spotternij zal ver wekken en weldra zal moeien verdwijnen. Het litt. F van 't zelfde art. 5 bepaalt de oogcldigheid der stembrieven de voorwaarden zijn onbetwistbaar van aard om talrijke stembrieven ongeldig to doen maken. Het zou wel kunnen gebeuren dat het getal ongeldige stembrieven dat der geldige bereike en zelfs overtreffe. Stemde voor M. A. Van der Linden; stemden tegen MM. Baron Bethuoe en Woeste, onthield zich M. De Sadeleer. De Bien Public beknibbelt ons omdat wij aan Mr Van der Linden vragen dat hij, gezien de gesteltenis zijner kiezers, de E. V. niet stemmen zou. Wel, Bien Public, wij doen eene reden gelden die gij zelf gedurig onder uwe pen hebt om de E. V. te doen stemmen. Gij zegthet volk wil de E. V. bijge volg moet zij komen. Üe Heeren DeTrooz en Liebaert kunnen ook geene andere re«h n geven van hunne kazakkeerderij. Zij die vroeger getoond hebben dat de E. V. slecht is, zijn ze nu aaugekleefd, omdat het land zo wil. Zoo beweren ze toch, alhoewel valschelijk, want op 10 kiezers, wordt er niet een gevonden die de E. V. verstaat. Weluu, Bien Public, als de E. V. ko- men moet, omdat te Gent en elders de kiezers die willen, dau mogen wij toch ij wel vragen zeker aan Mr Van der Linden, dat hij voor de E. V. niet stemme, gezien het grootste getal zijner kiezers ze slecht vinift En, Bien Public, dat wij zouden gezeid hebben dat Mr Van der Linden door u misleid is, dat is niet waar. Dat kunt gij in onze woorden niet vinden. Hoe komt j 'lat, dat go zoo den zin verdraait Is dat 'I weèral om kwaad te stoken Bien Public, uwe handelwijze wordt door veel brave catholieken, en door veel j meer dan gij denkt, heel streng beoor- 1 deeld. Zij zeggen dat gij roekeloos gehan- J deld hebt met zoo voor de E. V. te scbrij- ven, als ge niet wist, gelijk gij het zelf i bekent, waar zij ous leiden, zou. Zij zeg- gen nog, Bien Public, dat gij slecht hau- dclt iu uwe polemiek, met al onze oude cathoheke strijders, deeeueu hatelijk, de j anderen bespottelijk te maken. Zij ziiu veroutweerdigd, nu dat het allemaal v klaar uitkomt, dat gij zoo ten onrechte met Bara geschermd hebt om het eenna- mig stelsel te verwijderen. Die Bara, Bien J Public, zou wel kunnen ten gevolge van j uwe E. V., iu Juni aanstaande miuister zijn. Wij wenschen het niet, verre van j daar maar het schijnt alle dageu klaar- j der eu klaarder dat wij naar de nederlaag gaan met de eerste kiezing. i Nog een woord om te eindigen Wij zullen u nog een nummer van Dendcrbode zenden, opdat ge nog eens zoudt kunnen drukken iu vette letter: On nous adresse. Is haar val gevaarlyk Hoegenaamd nietwij hebben gezegd dat zij zeer klein zyu. Zij sterven uit iu ouzo atmosfeer en vergaan in stof. Nochtans, die sterren regen is zoo schitterend zoo groot in getal en zoo rap, dat het een der schoonste is welke men zich kan verbeelden. Let dorp terug te keeren. Filip keurde dit goed ea vergezelde zijnen broeder een eind wegs. Na nog eene pooB aan den uitgang van het park gepraat te hebben, scheiddeu zij en Filip sloeg weer den weg in naar het kasteel. Toen hij het terrus bereikte, viel het hem in nog eens door de ruinen te gaun. Na een oogenblik kwam hy in den tuin, juiBt toen Sofie van haren vader afscheid nam, en het kasteel willende binnengaan, zag hij de gestalte des vluchtelinga door de ruïnen sluipen. Dadelijk kwam by Filip de begeerte op, zich van hem meester te maken en hem den volgenden morgend aan het gerecht over te leveren, om «Ie toegezegde belooning te ontvangen, Hij dacht niet aan mogelyke ge volgen, die zijne daad voor hem zelf konden hebben. Dat nit zijn voornemen zelfs een groot gevaar ontstaan kou, kwam hem niet in het hoofd. Was Alexe Mixtume niet schuldig bevonden aan den moord op zynen broeder en veroordeeld geworden Er zon geen tweede verhoor plaats hebben, maar het vroegere vonnis onmiddelijk worden uitgevoerd. Zyne wraakzucht en het bewustzijn van zijne vei ligheid draven hem tot eene daad, waarvoor hij op eenen anderen tyd zon teruggeschrikt zijn. Hij gevoelde zich meester in de omstan digheid. Mynheer Lepage zag scherp rond, toen hy de ruïnen naderde, maar hij verloor de h-m snel en zacht volgende gestalte nit het oog Le Leoniden. Waarom heeft men «ht jaar gedacht aau het einde der we reld P Bestonden er redenen om zulks te denkeu eu te schrijven Daar de weten schap eene voorliefde heeft voor beschei denheid zullen wij niet trachten die rede nen op te zoeken. Iets wat stellig is dit jaar, gelyk alle drie jaren, moeteu de sterren, Leoniden genaamd, dicht bij «ms voorbijtrekkeu. Nu vooreerst wat zijn de Leoniden en waarom heeten zij alzoe Het zijn vallende sterren. Zij heeten Leoniden omdat, wanneer zij zichtbaar zijn, zij in 't sterrenbeeld van den Leeuw te zien zijn. Zij ziju zeer talrijk, doch klein. Volgens gedane nasporiDgeo, schijnt het dat die sterren alle 33 jaren hare grootste kracht uitoefenen. Daar die sterren in 1866 zoo schitterend waren, bereiden de geleerden zich om dit jaar haren val en haar voorbijtrekken in de nabijheid der aarde te bestudeeren. Postvrije brieven. Dikwijls ge beurt het dat personen, die hier over niet ingelicht zijn, gefrankeerde brieven zen den naar ambtenaars of besturen, aan welke men ongefrankeerde brieven zen- ern mag. Hei Joumal de Bruxélles deelt de lyst mee van personen, aan welke men de brieven mag zenden zonder die te fran- keeren De Koning, de Koningin en al de leden •Ier Koninklijke Familie, die in België wonen Do intendnnt der openbare lyst, de groot maarschalk aan 't hof, de minister van het huis des Konings, het kabinets- hoofd eu de geheimschrijver des Konings, de schatbewaarder der openbaro lijst, de adjudant-generaal en de vleugela !jo i- ten van dienst des Konings, de groot- moester van het huis en de bevel-geheim schrijver der Koningiu De beheerders der Staatsijzerenwegen. de auditeur-generaal bij het krijgshof, het komiteit vau beheer der Staatsijzeren wegen. de algemeeu bestuurder der alge meene Spaarkas, de algemeen bestuurder der gevaugenissen en der openbaro vei ligheid De algemeene bestuurder der posteu, de algemeene inspecteur der posten, de bestuurders vau het beheer der posten; De ministers, de voorzitters van Senaat en Kamer, de voorzitter der aancemiDgs- commissie van Beroepsvereenigingen, de voorzitler, de algemeene geheimschrijver en schatbewaarder der Association inter nationale africaine; De voorzitter der voorziening- en hulp kas ten voordeele der slachtoffers van ongevallen van den arbeid, de procureur- generaal bij het verbrekingshof, de krijgs auditeurs in het gebied van het audito- riaat, de dienstoversten der postomschrij- vingeu in de postomsch rij ving, <le ontvan gers der posten op het gebied der ont- vangstbureelen, de onder-outvangors der posten op bet gebied dor onder-ontvangst- bureelen De agenten aan het postdepot in bet gebied, de procureurs-generaal bij het beroepshof in het gebied van het beroeps hof, de procureurs des Kouings, de afge- veerdigdeu van het werktoeziebt elk op het gebied hunner omschrijving De toezichters van den dienst der eet waren en de afgevoerdigdeu, de voorzitter van de bestendige commissie der onder linge bijstandmaatschappijen, de hoofdin genieurs der mijnen in het gebied hunuer omschrijving, de byzondere en gewone in genieurs der mijnen in het gebied hunner omschrijving, de algemeene toezichters der mijnen in het gebied hunner om- schryviag, en hoorde ook de sluipende stappen van zijnen vijand niet. Toen mijnheer Lepage de deur bereikt had, sprong Filip eenige stappen vooruit, viel op hem aan en wierp hem op den grond. Mijnhetjr Lepage verschrikte en er heerschte een oogenblik stilte; hij richte zich echter op on verweerde zich hopeloos. Er ontstond een hevig gevecht, dat verscheidene minuten had geduurd, toen mynheer Lepage zijnen aanvaller zulk eenen hevigeu slag op het hoofd gaf, dat hij eeuige stappen achteruit week en verdoofd neerviel. Van deze gele genheid gebruik makende, liep mynheer Le page do ruïnen in, iu «Ie richting «Ier kapel. Filip die zich spoedig herstelde, sprong hem na, en ulvorens «le vluchteling zijno veilige schuilplaats bereikt bad, verscheen de ver volger aan do deur en zag hem in den don- kersten hoek van den preekstoel verdwijnen. Filip volgde hem tot aan den stoel stak een lucifer aan en zocht rond, maar er was geen spoor meer van zijn slachtoffer te vinden. Hij doorzocht de geheele kapel te vergeef». Hij is in het altaarkabinet verdwenen, mompelde hij. Voor vandaag loopt hij vrij, maar morgen zal hij my niet ontsnappen. Ik zal policieagcnten vragen en den ouden preekstoel laten afbreken. De dochter heb Jk vernietigd en de schandelijke dood des vaders zal weldra volgen. Alexe Mixtome, wij zullen oude en nieuwe schulden verrekenen en ik zal tegelijkertijd de groote belooning opstry- ken, die op nwe uitlevering gesteld is Gy knnt mij niet ontkomen. Hier wordt uw lot beslist. Den volgenden morgend, ontwaakte Sofie laat uit eenen onrnstigen en droomrijken slaap. Zij stood op, nam haar gewoon bad en kleedde zich aan, maar ging niet naar do ontbijtkamer. Het den verigen avond door stane gevaar, had eene groote zwakte en angstvalligheid over haar geheele lichaam achter gelaten en maande baar tot voorzich tigheid aan. Zij wilde Filip Piron niet ont moeten, alvorens zij wcxler hare gewone krach ten had torug gekregen en besloot dien mor gend op hare kamer te hlyven. Zij belde en vroeg het binnenkomende meisje om de huishondster te verzoeken by haar te komen. De huishoudster voldeed aan haar verzoek. Sofie's bleeke en angstige trekken verontrust- ten haar. Zyt gij ziek jufvrouw Lepage vroeg zij deelnemend. Ik ben niet ziek, hernam Sofie, maar ge voel mij toch niet wel. Waar is Filip Piron Hij is naar het dorp gegaan, een half uur geleden, luidde het verwonderde ant woord. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1