Pol en Stant. Van tak op tak. BOOMTEELT. Kerk van S' Martinus. Benedictus' Kalender Z0NMGRUST. J^eroacEt Allerhande Nieuws. Bal-Zijöd (.kim. ii Satijnïerlleeiiij Holland. Frankrijk. Pol komt afgereden met e«nen esch, gekocht in de venditie en geladen op zijnen ezzel. Stant. Sa, Pol, dat is al nnn esch nit do vendi- tio van over acht mdagen Pol. Jaat, ![T^Stant, 'k had a>V - dry gekc drij gekocht twee eekakes.en 'k heb ze van s anderendaags doen uitdoen. Stant. g'Hebt gelijk, Pol 't is nu nog goe weer en als't ne kser zal aan 't verande ren gaan, onzen lieven Heer weet wanneer er nog zal door te rijden zijn. Pol. 't Is alzoo, Stanten hoe is 't Ziit ge maandag avond wel 't huis geraakt van ae jaarmerkt Stant. God zij gedankt, Polten zeven uren was ik al bij vrouw en kindereu en ze waren uitnemende kontent van 't geen da'k hun had meegebracht en van al 't geen da'k hun te vertellen had Pol. Hewel. Stant, w'hebben ons toch wel g'amuseerd, niewaar Veel g'hoord en gezien, weinig verteerd, en 't huis wel ont vangen van KA 1 Stant. Zwijg mij daar af, Pol dat zijn dagen die nen mensch nooit meer en vergeet alle voldoening mogelijk genoten op de jaar- merkt, en daarachter mogen eten buik sta bij, en dan nog een fijne brok mogen meedragen voor t' huis Zie, Pol, ge moet Kaken nog nen keer bedanken in den naam van g'heel mijn huisgezin Maar al die eeuwige peerden he, te S' Lievens Pol. 'k Geloof dat er wel twee duizend waren meê groot en klein, Stant I Stant. Er waren er al meer, Pol 'k en wil ze op geen twee dagen tellen en al die koeibeesten, en geiteu. en ezels, en verkens, en van alle beesten Pol. Ja, Stant, 't is pertikelier Ik ge loof dat er wel mser als honderd Oaitschmans waren om de peerden op te koopen Stant. Er waren daar koopmans uit geheel de wereld, Pol 'k heb daar meer hoo- ren spreken in talen die 'k nie ken als in 't vlaamsch Pol. Ja, Stant, dat is kurieus als een jaarmerkt nen keer in den smaak valt, is 't er mee gedaan er komt alle jaren meer en meer volk Stant. Hewel, Pol, 'k en heb 't van mijn leven nog gezien van zooveel menschen bij een te komen En iedereen zag er om te kon tenter uit Pol. Da kwam bij 't weêr, Stant Stant. -- En zooveel volk in de barakken, he Pol Pol. 't Was wreed, Stantmaar toch Jezabel nie gezien he man Stant. Ze zeggen da ze in Holland ge zeten beeft voor veertien dagen, Pol, en da ze nu weêrom in d'omstreken van Aalst resi deert Pol. En da blijft toch duren meê die hekse, Stant En daar duizend frank meê te winnen sijn om de prjj te vangen, en toch nie aan te does Stant. 't Is een soort van tooveres, ge loof ik Pol Maar z'heeft zij toch den afge- straften in de kamers gebracht, en dat is 't schoonste van d'historie 1 Pol. 't Is een canaillestreek lijk veel andere, StantMaar zeg nen keer, hebt ge van nw leven alzoo al nen achterweêrjaars beleefd lyk nu Stant. 't Is buitengewoon. Polals ik nen kleinen kerel was, heb ik nog meê jaar merkt t' Iloutem op 't ijs geloopen en ge- schrawerdijnd, en tot hiertoe is 't volle zomer geweest Pol. Ja, Stant, daar weet ik ook nog van; maar sedert eenige jaren en hebben wy geen winters meer lijk vroeger 't weêr en komt alzoo op zijnen tyd niemeer de winters te zacht en ae uitkomenden te koud en te wispelturig Stant. 't Gaat alzoo, Pol en nochtans ik deuk dat we beter zouden zijn meê weêr van 't sezoen daarenboven g'hebt mij meer als nen keer gezeid dat het zeer goed is voor de landen van nen keer goed uit te vriezen binst den winter Pol. En dat is waar, Staut dat is goed voor 't onkruid, voor 't fernijn en voor de vrachtbaarheid van den grond maar er is daar ook al de Voorzienigheid in te bemer ken, Stant. Stant. En hoe dat, Pol p0L. Wel, Stent, al waar 't nog maar enkeliik omdat de kolen tegenwoordig toch zoo schrikkelijk duur zijn Zie nen keer wat het maakt voor een huishouden, koud zijn of n>et 1 Stant. 't Is waar, Pol ze spreken nu al van nen frank en half den liter t is bijna non halven frank duurder als naar gewoonte p0L. En niemand die ze missen kam Stant 't Waar te wenschen dat er geenen grooten koii en kwam, of nnders zullen vele menschen schrikkelijk te lijden hebben 1 Stant. Hewel. Pol, dat is nu nog nen keer 't werk zie van die fameuze socialisten en doncbisteu Dat en doe niet als 't volk opmaken, en de menschen nicer on meer doen roepen dat ze meer moeten winnen of da z'hnn werk moeten lateu staan Pol. J». Stant. nen aardigen wereld is 't dien we beleven Eu ik geloof dammen op 't hoogste pnutjen geklommen zijn, en dat er schrikkelijke tuimelingen zouden kunnen plaats hebben in t kort Stant. 't Is ook mfln gedacht, Pol dienen slechten tyd waar da z'altyd van spreken en schrijven in de slechte gazetten en die maar en bestaat in den revolutiegeest en inde duivelsche plannen van hoogmoed en geldzucht van eenige gelukzoekers dienen ilechten tijd, zeg ik Pol, zon wel ueu keer kunnen serieus afkomen, en dan zoudt ge een wat zien 1 Pol. w'Hebben 't al zoo dikwijls Stant maar mocht er nen keer waren slechten tijd komen, dan zoudt g'booren klagen en kerremen maar nog nen keer, 't is d'historie van altijd nen mensch die zijn geloof verlo ren heelt of meê onzen lieven Heer me meer af en rekent, en is meê niets meer kontent, en voor zulke mannen is 't altijd slechten tijd tot op den moment da ze nen keer seneus ge nepen worden. Stant. 't Is volgens 't oud 'spreekwoord, Pol geeft hun vandaag een koei en morgen 'Vragen z'u een peerd Stant.En zo zonden kunnen nen muil ezel in de plaats krygen, Staut Stant. De weelde is eeu kwade beest, Pol eu dat zien we dagelijks als iemand door 't toedoen van de brave menschen en door nen byzonderen zegen van onzen heven Heer opklimt in de samenleving, veel geld wint en g'heel en gansch boven wind geraakt; dan ziet men dikwijls zulke personagie hoe- veerdig worden, voor niemand meer willen simileeren; en zich inbeelden dat hij boven iedereen moet staan en aan iedereen de wet moet geven. Pol. Jaja, Stant, g'hebt daar lekkere staalkes van tot Aalst hoeveel en zouden de donchen nie gewonnen hebben door 't toedoen van catholiek en priester, zij die dnizende en dnizende franken opstreken per jaar door gazetten en andere drukwerken, en door ver- koopen van boeken enz... enz..? Stant.'tls waar, Pol,'k heb noghoo- ren spreken van vijftig duizend frank per jaar Pol. 'k Veronderstel dat dat nog voor een derde overroepen is, Stanthadden die menschen niet meer dan redens om onzen lieven Heer en g'heel de wereld te bedanken voor hunne welvaart Stant. Nen weidenkenden mensch zon dat gedaan hebben. Pol maar 't ia nu wat anders In de plaats van meor en meer 't goed aan te kleven en Godsdienst en Kerk meer en meer door alle middelen te ondersteunen, lnistereu zij naar anders niets dan naar de stem van den hoogmoed en de pretentie En genzeu en socialisten zyn nu hunne vrienden en meêwerkers om al wat goed is 't ondermij nt en te bestrijden Pol Welke rampzalige rol, Stant 1 Stant. z'En zijn nog nie volleefd, Pol 'k En wensch hun voorzeker geen kwaad maar 't is waar, en 't blijft waar dat iedereen zal hebben naar verdiensten en wat staat er zulke mannen te wachten Pol. Loopt den opgeschorsten nu nog altijd meê zijn kleed aan, Stant Stant. 't Schynt van ja, Pol over nen dag of drij zat hij nog te paraderen iu een hotel te Brussel mes een goe potsjen vóór hem en meê oen lekker sigaar in d'hand. Pol. Wat zal er daar nog van geworden, van dien held. Stant Stant. Er kan daar alles van geworden, Pol wie kan da weten Maar dat hij seffens begon msê te gehoorzamen aan zijnen Bis schop en hem in regel te zetten, lijk al ons brave priesters, da waar 't bijzonderste, en daarna zou 't eeu achter 't ander op zyn plaats gerakeu Pol. Maar hoe lang toch zal dat don- cbistendom nog bestaan, Stant Stant. Da weet onzen lieven Heer al leen, Polmaar van nn af nochtans mogen we zeggen dat het bezig is meê zijn aigen dood te sterven, zooveel te meer, dat don- ehist en socialist en gens dan dag van van daag allemaal 't zelfde beteekent Pol. Och jaat, Stant, 'k en zou ik daar maar éénen naam niemeer aan geven, te weten den dienen van vijanden van Kerk en Staat. Stant. En is 't dan te verwonderen, Pol, dat d'nilvinders van 't donchistendom meê den herteklop loopen en alle nachten toch zulke leelijke verschijnselen zien in hun- Den slaap Pol. Meê alzoo een paksken op mijn consciëntie en zou ik mijnen slaap nis vinden, Stant, en ik bon wel zeker dat die ertisten ook dikwijls lang wakker liggen Stant. 't En kan Die anders, Pol, alhoe wel da'k al meer als nen keer hooren zeggen heb dat de mensch op een einde ook al geen knagingen Die meer gewaar en wordt en dat hij als voortgezwespt wordt op dsn slechtsn weg Pol. En dat is nog de grootste straf, Stant, en ongelukkig zijn ze die zoover geko men zijn Stant. Daarom is 't best van op te pas sen Polen als uwe wettige overheid u ver maant of als nw geweten u verwijt, het is beat van seffens te luisteren of anders riskeert ge van den. dieperik in te geraken Pol. Alzoo is 't Stanten daarom nog nen keer, vivan d'ootmoedigheid, vivan de gehoorzaamheid Stant. En mochten 't de donchisten wel verstaan en naleven, Pol Pol* 'k Wensch het hun ook, Stanten nu tot binnen aeht dagen. Stant. 'k Hoop van ja, Pol. Decoraties. De oversten der ver- sckillige departementen Lebben nieuwe inlichtingen gegeven, betrekkelyk het toekennen van de burgerlijke- en uijver heidsdecoratie aan de werklieden. Zij, die eene loopbaan vau 50 jaren hebben, kunnen de onderscheiding beko men in rang onmiddelijk hooger dan die welke wordt toegekend aan degenen, welke 35 dienstjaar tellen. De voorstellen voor de burgerlijke on derscheidingen moeten gedaau worden den 15 januari eu voor de nijverheids decoratie den 1 meert. Chnrplkrn dc «'«Mwrnschc Xjliui ctficftj correspondent van Den Werkman eu - Het Land van Aelst spreekt geen woordje van 't gene hem, op de Jaat merkt te Sl.Lievens-Hau- tem, is voorgevallen. Nu geen wonder ook. Charelken boodt het vluchtschriftje te koop Priester Daens en Mgr. Stille mans, en prees zijne waar met volle monden aan.... Koopers geene, maar zwanzers veel.... Eiu«lelijk wienl Charel ken driftig om de spotternij die bij booren moest en begon te roepen Ik ben chris- tene socialist, ja, ik ben groene socia list 1 en een vluchtschriftje vertoonende wees hij met den vinger op den regel Mgr. Stillemans en vroeg Weet ge hoe ze dezen bij ons heeten 't Is de koning der vette verkens... Maar zijne woorden waren nog niet koud of eeuen toeschou wer, vcrontweerdigd over de beleediging tegen Z. H. Mgr. Stillemans, streelde hem tot drijmaal toe duchtig met zijnen mes- pelaar en Charelken moest het met een loopen halen.... 'tWas dus te voorzieu dat Charelken hierover zwijgen zou. Nu, dat geeft ods de maat vau de oneerbiedigheid die de helden van Cbipka hunne handlangers en volgelingen bobben ingepompt door hunne gedurige beledigingen en lasteriugen te gen ODze Geestelijke Overheden. Keizer Wilhelm at geene soep. M»n weet dat keizer Wilhelm 11 gaarne laat zien dat hij algemoene keunissen bezit en er verzot op is zelf inlichtingen te nenem. Onlangs toen hij de kazerne van Karls ruhe bezocht, kwam bij in den gang twee soldaten tegeu in keukenkleedij, die eenen grooten pot droegen. Het was het uur van het eetmaal en men had hem gezegd dat de soldaten over de soep kloegen. Staatriep de keizer uit. Dc twee soldaten bleven beweegloos staan. Eenen lepel, riep hij. Men li' p er eeneu halen en een oogenblik ua«Jien bood men «len keizer eenen lepel aan op eon zilveren schotel. Men ontdekte den soepketel en de keizer nam eenen lepel van het vocht. Hij spuwde, braakte en riep uit Dat is geene soep, het is schotel water. Gij hebt het gezegd, Majesteit, klonk het antwoord, het is schotelwater I men komt er de tcllooren in te wasschen. De keizer trachtte te lachen en verliet do kazerne, zonder nog iets te bezich tigen. MAAI» IIOLLAMD. De Werkman van gister vrijdag kon digt aan dat priester Daeus zondag of maandag weer Holland intrekt, voor zijne derde rondreize van Meetingen, om aldaar afdeelingeu te stichten van de chnstene volkspartij. Priester Daens wordt zeker voor goed gewaar dat zijnen haring hier in oni Vaderland niet meer braden wil, daar hij nu overal te goed bekend staat als ge- meiue volksfopper.... Als hij maar niet vaart gelijk te Ny- megem 1 De Kamer zal, genomen dat zij noch Nieuwjaars, noch Paaschvacantie neemt, 20 weken zitting houden. Zooals het tegenwoordig gaat zal zij op zijn hoogste de kieswet en de begrootio- gen kunnen afhandelen. En weet gij wat er buitendien nog aan de dagorde staat Niet minder dan 141 wetontwerpen, ongerekend 3 voorstellen tot wijzigiug van het reglement. Vreemde kolen. De invoer van vreemde steenkolen is dit jaar tot 't ver bazend cijfer gestegen vau 2 miljoen ton (kolen en coke) tegen 1,800,000 ton in 't verleden jaar, beiden gedurende de 9 eerste raaauden. Duitschlacd levert er ons het meeste. IVn winrri'tvolkin Aalst, schrijft i\ u zingt a De Werkman - Naar de kerken, naar de kerken wil- len wij gaan, doch ah ee preëken op Pastoor Daens, dan gaan wij aan. - 't Is waar. wij hoorden dat liedje zin gen tor straat, maar door wie Door kerels en vooral door wijven, ge- nevertuiten die nooit den voet in eene kerk zetten, die vloeken en zweeren ge lijk bezeteneD, in een woord, door het schuim onzer bevolking De groene die zich eerbiedigt, zingt het zelfs niet I... Professor Falb. Het was maan dag namiddag teu 3 ureu en 9 minuten, zeer juist, dat de beruchte professor Falb. van Weenen, het vergaan der we reld voorzegd had. Water ook van zij, zegt het Fondsen blad, zoo het maandag het einde der we reld niet geweest is, het is voorzeker toch dat het 't einde van professor Falb zal geweest zijn en dat zijne goede vrienden der anli-clericale drukpers het voor zichtig zullen achten dezen vermaar den wijsgeer aan zijn lot over te laten. Falb is ecu persoontje van het zuiver ste anti-clerikalism Priester-apostaat werd hij, bij zijn wcgloopen uit do eatho- liekeKerk, geestdriftig onthaald door al dezen die het Catholicism eenen haat tot ter dood hebben gezworen. De liberale vrijmetselaarsdrukpers be zong zijnen lof op alle toonen, en wanneer Falb zich zekeren dag als weêrkundige en sterrekundige aanstelde, zonder ooit eenige ernstige studie te hebheu gedaan in deze positieve wetenschappen, stelden de liberale bladen van Duitschland en Oostenrijk hem voor aan het publiek, als een der grootste eu meest geleerde wijs- goeren dezer eeuw 1 Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 2 smeders, (stoveoraakers) wevers 1 houtdraaiër voor Brussel, verzekerd werk 1 bakkersgast 1 voerman 10 smeders. (bankwerkers, enz.) een mees tergast alsook werklieden vooreen katoen- fabriek te Brugge 1 leerjongen (boek binder) 1 leermeisje voor de kleermakerij; metaalbewerkers voor Frankrijk loon van 4 tot 5 fr. Men vraagt ook voor Brussel werklieden van verschillige stielen. Vraagt werk Eeu koetsier kennende ook alle huis werk, heeft reeds verscheidene jaren in eeu bijzoader huis gediend en beeft ook de beste getuigschriften een leerjongen voor den beenhouwersstiel een bureel- bediende kunnende de Vlaamsche en Fransche talen. Een der gevolgen van de E. V. zal zyn, dot de protestanten zullen trachten een hunner dominéés in het parlement eene plaats te bezorgen. Een evangeli- stisch congres zal dezer dagen met dit doel te Brussel worden gehouden. Arbeidsongevallen. Het gouver nement zal binnen kort aan de ambte naars der verschillige departementen boekskens doen uitdeelen, bevattende voorschriften tot het vermyden van werkongevallen. Cattiolicken van andere gewes ten zijn verwon«lerd te vernemen dat de opgeschorste priester Daens donderdag 11., in het socialistische volkshuis te Brus sel ten voordeele der Boers sprak in ge zelschap met Vandervelde Anseele, enz. Hif r verwondert dat niemaud, want 't is •dj.-m-wtn bekend dat de helden van Cbipka reeds van over 5 ja<cn eerst hei melijk en dan opeubaarlijk met dc socia listen aanspannen. OP DE LIJST der gezworenen welke zullen te zetelen hebben in de zaken die voor 't Assiseuhof vau Oost-Vlaauderen zullen gebracht worden gedurende de tweede reeks van den zittijd van het vierde kwartaal van 1899, waarvan de opening is vastgestald te Gent op 27 No vember, om 10 uren voormiddag bemer ken wij onder de titelvoerende gezwore nen M.M. J. Smeets, sigarenfabrikant te Geeraardsbergou eu A. Brys, landbouwer te Denderhautem. Op algemeene aanvraag der toehoor ders zullen de lessen over Boomteelt ge geven worden ten Stadbuize, door M. Fr. Burvenich ten 9 uren en niet ten 10 zooals op de kaarten is aangeduid. Zondag, 19 November ten 9 uren 2® Les Grondbegrippen van ontleed kunde en levensleer der boomen. Zondag 19 November. In Aalst alwaar St. Martinus Patroon is der Kerk en Stad, Plechtige Solemniteit de Hoogmis 1' klas. Zaterdag 25 November. Feestdag der H. Catbarina, onvö uren Lof en Pause lijke Zegen (volle aflaat). Zondag 26 November wordt den Feest dag «Ier H. C.itharina plechtig gevierd. Om 10 uren solemnele Mis en om 4 uren plechtig Lof, Sormoon en Processie. De schilderij van het autaar der H. Ca- tharina zal tegen den Feestdag der H. Ca tbarina gansch voltrokken zijnen eenie ders bewondering verwekken overigens 't is eeue der bijzonderste schilderijen onzer St. Martinuskerk. In onze St. Martinuskerk bestaat er sedert bijna onheugelijke tijden eeno bii- zomlere devotie tot het H. Kruis eu de H. Moeder Anna, getuigen daarvan de geloovigen welke dagelijks voor de autaars komen bidden. "V n li eden af kan den ten Bureele dezer en ter Abdy van Affli- gem verkregen worden. Prijs 0.30, franco per post 0,40. dienstdoende Apotheker Zondag 19 No vember j899, Mr Ghysselinckx, Mo lenstraat. Botermnrkt.- Heden zaterdag werden 616 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4950 kilos. Huiahuurboekjua, tc beko men ten bureelu van Den Denderbode a prijs fr. 0,10. Aalst. Catholieke Werkmans kring. Hot jaarlijksch Su Cecil ia- feest zal gevierd worden op Zondag 17 December aanslaande. Om 1 ure namiddag, Noenmaal voor de leden van Zaug- eu Tüüueelafdeeling des avonds buitengewoon luisterryk Avond feest. Later zuilen wy bet programma Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Koninklijk Gezelschap 't Land van Riem. Het Bestuur beeft beslo ten bet melodrama Iwein van Aelst in drij bedrijven, op te voeren op 11 Februari 1900. Hophandel. De verzendingen hop gedaan in de maaud October laatst in de landstreek Aalst bedragen een gezameu- lijk gewicht vau 1,056,033 kilogr. 't Lcuveusbier der Brouwerij Druwe, Aalst, is hel beste. Een schrijven over het Con cert ouzer stedelijke Muziekschool te gelegenheid der Prysuitdoeling is te laat ingezonden, om hedeu kunnen iagelascht te wordeu. 't Zal dus voor donderdag aanst. zijn. Leert Fransch in de winderavonden. (Zie annonce). Herzele. Ongekende dieven hebben iugebroken by deu outvauger der bolastiugeu en bij ueu hoer Dooreman, brouwer. De schurken hebben goed geëien en gedronken, doch ziju er niet in gelukt iets te steleu. Drinkt 'l alom bekende Leuvensbier der Brouwery Druwé, Aalst. P. D. uit de Waaierstraat te Brussel leefde in onmin met eenen gebuur, Jan X genaamd. Maandag nacht wachtte hy Jan in den gang zijner woning af. Zoodra deze biu- neu kwam viel hij hem aan en begon hem op barbaarsche wijze af te ranselen. Jan verdedigde zich en zyne vrouw, 't gerucht iu deu gang hoorende, snelde naar beneden om haren man bij te staan. Do vrouw, die in belangwekkendeu toestand verkeerde, werd door den aan valler tegen deu muur gedrongen en erg gekwetst. Haar man, die zijne krachten voelde t verzwakken en daarenboven door den toestand zijner vrouw tot wanhoop ge bracht, trok zyn mes on bracht P. D. een doodelijken steek toe. De gekwetste is naar 't gasthuis ge bracht. De toestand der vrouw wordt als wanhopig beschouwd. Bec Auer, 16, Boulevard du Ilainaut h Bruxelles, Reduction de prix. Te Schaarbeek hadden de arme vrouwen uit eene buurt oudereen eene omhaling gedaan, om voor eene gestor vene vrouw, wier man een eerste dron kaard is, eene doodskist to koopen. De man wist zich de rondgehaalde 20 fr. te doen overhandigen, zeggende dat bij voor de doodskist zou zorgen. Hij ging uit, maar ontmoette eenen vriend en dronk met hem de 20 fr. op.. Men kan denken hoe de buurvrouwen hen onthaalden. MANCHON ATJER, véritable fr. 1,75. De Etoile logenstraft de historie van den man, die eene som van 20 fr.. door de gebuurvrouwen opgehaald, om eeue doodskist voor zijne vrouw te boo- ken, zou opgedronken hebben. De in specteur van don armomJienst had het opgehaalde geld iu handen en heeft belet dat eene doodskist van den arme zou worden gebruikt, zooals de man het ver langde. Eene bandietenstreek, weerdig van de ouderwetsche cartouchestreken bracht donderdag de Malibranstraat te Elsene in opschudding. Eene oude vrouw, de 70jarige Mejuffer Gayat, die voor zeer rijk doorgaat, doch half lam is, woont daar met hare meid alleen. Eond half acht 's morgends kwam een persoon aan de straatdeur bellen, en de meid, eene bejaarde weduwe, hier nog maar eene maand in dienst, ging open doen. De man vroeg om mejGayat te spre ken, waarop de meid antwoordde dat hare meesteres niemand ontving vóór 9 uren. Toen vroeg hij om een brief keu te mogen schrijven hij wilde volstrekt eenige woorden met de oude juffer wisselen. Terwijl de oude meid het noodige schrijfgerief op de tafel zette, sprong de vreemdeling haar te lijve, wierp haar ten gronde en poogde haar te wurgen. Daar op viel de meid in bezwyming. De bandiet, dit ziende, snelde naar bo ven, de kamer der oude dame binnen. Deze schrikte bij het zien vau eeu breed mes dat hij in de hand had en waarmeê bij haar dreigde te doelen, indien zij niet onmiddelijk zegde waar haar geld lag. Meer dood dan levend wees mejGayat het hem aan en de deugniet maakte zich moester van een pak stadsloten eu eens in bezit daarvan, liet bij zijn slachtoffer chloroform opsnuiven en nam de vlucht. Het was een half uur nadien dat de meid het bewustzijn herkreeg. Zy begon toen om hulp te roepen en geburen en policie kwameu toegesneld. Twee dokters wijden hunne zorgen aan mej. Gayat en op het signalement dat de meid opgaf, begaven agouten zich onmiddelijk op zoek naar den booswicht. Gebuurvrouwen beweeren, ook nog een ander persoon in de straat op wacht te hebben zien staan. De meid, weduwe Carpiaux genaamd, draagt aan den hals de sporen van de pogingen, die de bandiet gedaan heeft om haar te wurgen. Dat de kerel zoo ongehinderd zyn boe venstuk heeft kunnen volvoeren, is hier aan te wijten, dat op het oogenblik der misdaad het regiment karabiniers met slaande trom en volle muziek door de straat defileerde. Ziehier de nummers der gestolen weer- dcu. 3 obligaties Dyle-Bakealan 1 Ant werpen 1887, n® 15, reeks 39,647 59 obligaties Brussel, reeksen 66,373 van l a 25, 66,374 van 1 a 25 66.518, n° 14, 15, 16, 17, 18 66,711, 21, 22, 23, 24. Men meldt dat mej. Gayat, zoo bang was voor dieven, dat zij altijd aan een naburigen kapstok eeu mausfrak, hoogeu hoed en stok plaatste, om te doen geloo- looven dat er een man in huis was. BEC ATJER véritable fr. 9 Men leest in een biad van Gent Een ongeluk, dat zeer erge gevolgen bon hebben, gebeurde woensdag namid dag, rond half 6 uren, op den Zwyaaard- scheusteenweg. Een beerwagen van V. De Wilde, van Heusden, keerde van Zwijnaarde naar Gent terug en moest juist aan den door gang van den spoorweg van Gent-Bruggo- Oostende kruisen met eenen wagen, die van de stad kwam. Geen van beide voerlieden wilde voor den andere wyken en zoo stopten zij alle twee op den spoorweg«loorgaug einde lijk kon de eene wagen over de baan rijden, doch de beerwagen was met een der wielen tusschen de riggels geraakt en kou voor, noch achteruit en in de verte zag men de Malle ««.aankomen. De voerman spande dadelijk zijn peerd uit en de baauwachtster liep de baan op, om bij middel van haar viagske te toonen dat de baan onklaar was maar de ma chinist bemerkte hot niet en een paar minuten later botste de locomotief in volle snelheid op het voorspan van den beerwagen, dat verscheidene meters ver geslingerd werd, terwyl de trein, nage noeg ongedeerd, zijne reis voortzette, Gelukkig dat de beerwagen leeg was, waut anders hadde meu eeue groote ramp te betreuren gehad. De reizigers, die zich in den treiu be- vondea ziju er met eenen lichtnn schok vau afgekomen. Eeu ouderzoek is geopend om de ver antwoordelijkheid vast te stellen. Vier personen van Lodelinsart, onder anderen do broeder van de over leden juffrouw Braanman, die allen door deozelfden boud gebeten werden, zijn woensdag naar het gesticht Pasteufl ver trokken. rr»| nrrn biedt kosteloos aan, aan QlLIM li Q Q li allen die aangetast zijn ▼an eene huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchieten, bórst- maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zalinzienia het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vincent. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos an vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Te Moutigny zijn dieven in het post- bureel gekomen en nebben er bij middel van braak 16,500 fr. gestolen. Nog het wildstroopers drama, Ziehier nadere inlichtingen over het droe vig drama dat zich heeft voorgedaan te Boesinghe en dat wy in ons vorig nnmmer gemeld hebben Het was in het veld en niet iu 't bosch en om 3 en half u. 's namiddags, maar niet des nachts zooals gemeld werd dat de wildstroopers jaagden naby Elverdinghe dorp. De jachtwachter Van Praet, drie wild stroopers aan het werk ziende zette ben achterna. Op het punt van aangehouden te worden keerde eeu van hen zich om en schoot rakelings op den jachtwachter zijn geweer af, die doodelijk gewond neder- stortte. Toen sprongen de wildstroopers op hem toe en een van hen raapte het geweer van het slachtoffer op en joeg hem de lading in het lijf. De kogel doorboorde hem het lichaam. Alsdan sloegen zij hem onmen- schelyk met de kolven hunner geweeren. De ongelukkige werd stervend in het naastbijzijnde huis gedragen en stierf er in afgrijselijkste pijnen. Dezen was 20 jaar in den dienst van M. E. Thibault de Boesinghe, hy was alge meen geacht en bemind door al zijne kenisseu. Het is te hopen dat de laffe daders van dit schelmstuk zullen ontdekt worden en dat de beulen van oca man gestorven als het slachtoffer van zyn plicht, van dezen keer het niet met de vrijspraak zullen gedaan krijgen. tot 22.80 don meter, alsook zwarte, wilte en gekleurd* Hensiebcrs-ZIJrie, van af 95 cent. tot fr. 28.80 den meter effen, geribd, gekwadrilleerd, bewerkt, Damas, enz. (ong. 940 kwal. en 9000 kleursrbakeerlngen en versch. leekeningen), vracht-*n tolvrij t( huls besteld. Monsters per keerende. r.. Keilden FdrW ui Zllle or-rw.), Zirlck. Over eenige dagen werd de elle- goedwinkel van de echtelingen Neys, te St-Truien, leeg gestolen,en op de aandui dingen van eenen inwoner van Zout-Leeuw werden de dieven ontdekt in de wachtzaal der statie aldaar, op 't punt van met hunnen buit naar Brussel te vertrekken. Na eene jacht van 2 uren, achtervolgd door boeren, die met schuppen en rieken waren gewapend, terwijl zij van revolvers en seissen voorzien waren, links en recht! schoten lossend, werden de dieven aan gehouden en naar Hasselt gebracht. Zij weigerden hunne namen op te geven. Nu maandag moesten zij, voor de con frontatie naar St. Truien worden gevoerd en men sloot hen voorloopig in de ge meentegevangenis op. Men begrijpt de verwondering der politieagenten toen deze, 's morgends de dieven willende ko men halen, de gevangenis gedeeltelyk afgebroken vonden. De dieven waren weg... natuurlijk. Smokkelhandel. Vijf koeien aan geslagen.Wij hebben over eenige dagen gemeld, dat er toen tusschen Beersse en Hoogstraten eene ontmoeting had plaats gehad tusschen tolbeambten en veesmok kelaars. Deze laatsten konden zich met het vee uit de voeten maken. Niet verre van dezelfde plaats had donderdag nacht andermaal eene ontmoeting plaats. Drie tolbeambten, der vliegende brigade van Hoogstraten, de Vliegers geheeten, stieten onverwacht op eene bende smok kelaars, die een ganschen troep koeieu poogden binnen te brengen. De tolbe ambten losten signaalschoten om hunne makkers te verwittigen. De smokkelaar! namen in verschillige richtingen de vlucht eu trachtten de koeien meê te voeren. De beambten ge lukten er niet in smokkelaars aan te hou den, doch zij konden vijf schoone koein in beslag nemen Do dieteu werden naar Hoogstraeten gebracht, waar zy voorloo pig in de stallen van M. Peeraer geplaatst werden. Spoorwegramp. Naby Kapelle op d« IJsel, tusschen Botterdam en Gouda, zyn twee treinen op elkander geloopen, den kelijk uit hoofde van den mist. Er ziju 5 dooden en 29 gewonden, waar onder 15 doodelijk. Waggons zyn uit Rotterdam gezonden voor bet vervoer der gekwetsten. 't Is de trein genaamd Londen mail komende van Vlissmgen, die op een an deren reizigerstrein liep. Van den - Londen mail blijkt geen enkel passagier gedood of gewond. Verscheidene geneesheeren zijn uit Rotterdam naar de plaats van het onheil gesneld. De gewonden werdeu naar het gasthuis vau Rotterdam gebracht. Een hoevenkneebt, Henri Doutre- ligue, 35 jaar oud, die sedert 12 jaar werkte op de hoeve het Withuis, te Leers, eeu Fransch grensdorp, is dijnsdag morgen«l doodgevonden. Een andere kuecht, Brage genaamd, was den avond te voren in zijn gezelschap geweest, maar hy was zoo dronken, dat hy zich niets meer herinnerde. In den loop van den nacht hoorde de pachter, te bed liggend, de stappen van twee mannen. En hy hoorde 4de stem van

De Denderbode | 1899 | | pagina 2