Handel en Nijverheid. Benedietus' Kalender Rechterlijk kronijk. DAVIDS-FONDS. Ken en ander. De E. WT De Volkskamer heeft 't wetsontwerp der I. V. aangonomen in zitting van gister dijusdag. De tweede stemming is bepaald op vrijdag aanst. Stedelijke Muziekschool. Sint-Jozefskerk. Allerhande Nieuws. In Japan. China is tegenwoordig het land, dat het meest vijanden telt. Dat blijkt nogmaals uit eenen brief van den Matin te Parijs, luidende als volgt Gij kunt u geen denkbeeld maken van de koortsachtige werkzaamheid, die se dert eenigen tijd in Japan heerscht. Ik heb er laatst zes weken doorgebracht en ik ben getroffen geweest door de veraude- ring, die in vier jaar tijd gebeurd is in heel het rijk. Japan, dat ik doorloopen heb, gelijkt niet meer aan het Japan van 1894, voor den oorlog, dan Peking aan New-York gelijkt. In 1894 zag ik er niets anders dan ge heime maatschappijen, bezig met corn- plotteeren tegen het gouvernement in de salons, op straat, in de kriDgen bad ik enkel kennis gemaakt met samenzweer ders en deelgenooten van geheimzinnige bondgenootschappen. Vandaag heb ik zelfde vereenigingen terug gevonden, maar zij zijn nationaal en openbaar ge worden zij heeten de - Anti-amerikaan- sche vereeniging de - Vereeniging tot uitbreiding van Japan de Kolouiale en Koreaansche Vereeniging B enz. Ik heb dezelfde samenzweerders gezien, maar zij complotteeren niet meer tegen den Mi kado of het gouvernement, 't is tegen China, Rusland, de Europeesche mogend heden. Ook de handel is veranderd. De uit voer van thee die verleden jaar 16,116,132 kilogrammen bedroeg, alleen voor de Vereenigde-Staten, zal dit jaar geen 10 millioen bedragen. De rijstkultuur zelf begint af te valleD. Daarentegen neemt de uitvoer van ijzer en koper op onge looflijke wijze toe, tbeefactorijen worden vervangen door fabrieken, waar meu lood smilt en waar men brons giet al de ar beid, al het verstand, al de pogiugen van het land worden aangewend om het te hervormen tot eene krijgs- en zeevaart natie van allereersten rang. Weet gij weel dat Ozaka, Yokohama, Nagasaki, die, vóór den oorlog met Chi na, een of twee arsenalen hadden, er nu vijf of zes hebben Weet gij wel dat de baai van Yedde omringd is van forten; die haar het uitzicht geveu van een klein Toulon Weet gij dat de ingang van elke haven, als Matsumse, op het eiland Yeze, Shiloda, in de Idzee, Shimidzu, in Suruga, geblokkeerd is, versterkt zijn door kleine eilandjes, die welk pantserschip ook trot- seeren Weet gij eindelijk dat de afbe taling der openbare schuld toekomende jaar 25 millioen frank zal voreischen en dat de budjetten van oorlog en marine meer dan 400 millioen frank zullen be dragen Het zonderlingste van al is, dat deze toebereidselen tegen niemand gericht zijn: zij zijn eenvoudig gemaakt met het oog op iets Japan houdt altijd de oogen ge richt op Korea, 't Is zijn Kreta. In 1895 heeft men het belet dit land eenvoudig binnen to lijven, alhoewel zijne overwin ningen er hem het recht toe gaven Ja pan heeft het hoofd in den schoot gelegd maar iets is er waarin het nooit zou toe stemmen, namelijk van Korea, ik zeg niet aan een ander te zien behooren, maar het zelfs onder den invloed te zien van een ander land. Het lijk van den gelen man, zegde mij daags voor mijn vertrek de bestuur der van 't Nicht Nichi Shimbrum, bet officieel blad van Japan, 't lijk van den gelen man - vergiftigt nog altijd de wa teren van de aziatische wereld. Zoolang het maar aan de oppervlakte drijft, zulleu wij ons tevreden stellen met 't te bewaken zooals iedereen, opdat bet op onze kusten niet strande, maar zoodra men 't har- poenneert om 't in stukken te snijden, zullen wij ons deel vragen gelijk de an dere. Wij weten wel dat dit deel ons niet zal geweigerd worden wij willen evenwel geene verloting. Wij hebben reeds ons lot gekozen en wij zouden het niet willen verwisselen voor een dat 10 maal grooter en rijker is. Wij zouden Korea niet geven voor de helft van China. En toen, met zyne oostersche groot spraak, mijn zegsman aldus gesproken had, begreep ik beter het geheim van zulke groote bewapeningen en het waar om van die toebereidselen. Het uur na dert ongetwijfeld, waarop de internatio nale harpoen het lyk van den gelen man zal treffen. (Handelsblad). 'Van beden af kan den ten Bureele dezer en ter Abdij van Affli- gtm verkregen worden. Piys 0.30, franco per post 0,40. Stedelijke Werkbeurs van Aalnt, Wor den gevraagd 2 smeders, (stovenmakers) wevers 1 boutdraaiër voor Brussel, verzekerd werk 1 bakkersgast 1 voerman 10 smeders. (bankwerkers, enz.) een mees tergast alsook werklieden voor een katoen- fabriek te Brugge 1 leerjongen (boek binder) 1 leermeisje voor de kleermakerij; metaalbewerkers voor Frankrijk loon van 4 tot 5 fr. Men vraagt ook voor Brussel werklieden vaD verschillige stielen. Vraagt werk Een koetsier kennende ook alle huis werk, her ft reeds verscheidene jaren in een bijzonder huis gediend en heeft ook de beste getuigschriften ten leerjongen voor den beenbouwersstiel een bureel bediende kunnende de Vlaamscke en Fransche taleuf In ons nummer van 12 October 1899 kondigden wij een artikel af getiteld i Aan de brave menschen van alle denk wijzen eindigende met het volgende paragraaf Nog een woord ten «lotte Aan het hoofd der rumoermakers of rustver- - stoorders bemerkte men zekere b- wersgasten.... Ze zijn hevig buiteu mate.... Waarom treedt hun meester niet op, ja, waarom houdt hij zich ach- ter zijne tonnen verborgen Ob 1 wij begrijpen I die man speelt liever de gentleman in 't openbaar, hij trekt liever muilen om bij de catholieken als eenen gematigde door te gaan, want als men soms eens in nesten geraakt, heeft men de catholieken noodig om er uit- getrokken to worden. De heeren Odilon en Raymond Van der Schueren, brouwers in onze stad zich aangeduid en bedoeld achtende door dit artikel spanden tegen ons een geding in en eischten schade eu intrest en eerhor- stelling. Zij beweerden dat do aantijgiugen van ons blad leug«uachtig eu beleedigend wa ren en aanleiding konden geven tot ver onderstellingen van aard inbreuk te ma ken op hunuen goeden naam en op de faam van hun huis. Den 31 October 11., verschenen wij voor minnelijke schikking voor den Vrede rechter van Aalst en vcrklaardou do hoe ren Van der Schueren noch aangeduid, noch bedoeld te hebben, vermits hunue achtbaarheid en deftigheid door uiemand kau in twijfel getrokken worden en de faam van hun huis boven alle verdenking staat. Wij verklaarden ons daarenboven be reid deze verklaring in ons blad af te kondigen. De heeren Van der Schueren vorklaren van hunnen kant dat voorstel te aanvaar den. ivolge is de zaak geschrabt 0a de daging vernietigd. Onze bemerkingen. Onze ge achte lezors zullen bij eerste leziDg be merken dat de heeren Van der Schueren hoegeuaamd noch konden aangeduid, noch bedoeld zijn in 't aangeklaagd artikeltje. En inderdaad, indien wij twee geassoci eerde brouwers wilden aanduiden, dan hadden wij geschreven in 't meervoudig Waarom treden hunne meesters niet op, enz. euz. Wij zouden er nog meer bemerkingen kunuen bijvoegen doch, neen wij zullen ons dus bepalen te zoggen dat wij die zaak als eene zaag aanschouwen ons ge spannen uit wraak op aandringen van iemand die de kloppiug der cartelisten in de laatste gemeentekiezing niet ver kroppen kan. Zitting van het Hoofdbestuur. Den 14 dezer had te Brussel de gewone Novemberzitting plaats onder voorzitter schap van hoogleeraar Helleputte. Er werd besloten Maatregelen te nemen om de afdeeling te Eekloo heroptebeuren de Regeering te verzoeken de door het Davids-Fonds uitgegeven platen over den Boerenkrijg in de gemeentescholen te verspreiden een bandschrift Geschiedenis der Bouw kunst, (heidenscbe, christene en nieuwere bouwkunst) door Alf. van Houcke, bouw- kuudig ingenieur, tor beoordeeling te zendcD aan bevoegde mannen Een exemplaaar der nog beschikbare uitgaven van het Davids-Fonds te zenden aan de volksboekerij te Berchem een hs. van den heer Staes (historische roman over do Fransche overheerscliinj:) ter beoordeeling te zeuden aan den Keurraad. De afdeeling van Aalst is bepaald herin gericht. Het bestuur stelt zich voor, te dier stede, drie volksbibliotheken tot stand te brengen en tegen het aanstaande jaar een zoo groot mogelijk getal nieuwe leden aan te werven. Uitgaven voor 1900 Jaarboek, Mengelingen, Verhalen uit het Meetjeslanddoor Edg. Pattyn, Beis naar Congo, door P. de Mey, een deel van de Vaderlandsche geschiedenis door David en bet groot geillustreerd pracht werk ter verheerlijking van het Vlaamsche volk, getiteld Liber memorialis. Wij vernemen dat de zaak P. Daens, beschuldigd van smaad en laster den heere Vrederechter toegebracht, uog- maals voor 8 dagen is verschoven. Voor de onderwijzers De gou verneurs hebben de gemeenteraden uit- genoodigd, om uitspraak te doen over de vieijaarlijkfche verhooging van de jaar wedde der onderwijzers, volgens den maatstaf in 1895 aangenomen. Zooals men weet, moeten de gemeenten voor een derde tusschenkomen in die verhooging, welke alle vier jaren 1P0 fr. bedraagt. Vele gemeenten blijven weerspannig doch het is te hopen dat M. de minister van openbaar onderwijs haar zal verplich ten de wet te eerbiedigen. Uit den Courrier de Bruxelles Wij vernemen uit goede brou dat er spraak zou zijn, M. Helleputte de porte feuille van spoorwegen toe te vertrouwen. Het gouvernement zou, door zijnen keus op den afgeveerdigde van Maeseyck te vestigen, aantoonen dat er niets over blijft van de incidenten, waartoe de be spreking der kieswet aanleiding heeft ge geven. De benoeming zou gedaan worden, onmiddelijk na de sluiting van deze be raadslaging in de Kamer. De werklieden-pensioenen. De extra parlementaire kommissie der werk lieden-pensioenen heeft Dinsdag 14 No vember eene vergadering gehouden. Zij heeft het onderzoek voortgezet van het stelsel op te leggen aan de werklieden,die in een uij verheidsgesticht van den Staat werkzaam zijn. Zij heeft zich ook bezig gehouden met het nemen der voorloopige maatregels ten opzichte der werklieden, die de jaren bereikt hebben om op pensioen gesteld te worden,of die op het punt zyn dien ouder dom te bereiken. Hoe groot de zon is. Om een denkbeeld te geven van de ontzettende grootte van de zon, heeft een beroemde sterrekuudige berekend dat, indien de zon een bolle bol was, de maan in deze ruimte denzelfden loop zou kunnen be schrijven als zij thans door het luchtruim doet. Het ijzer is sterk, doch het vuur is sterker, het ijzer wordt er door gesmol ten. Het vuur is sterk, doch het water is sterker, want het vuur wordt er door gebluscht. Het water is sterk, doch de zon is sterker, want zij droogt het water op en trekt het in de wolken. De zon is sterk, doch sterker is de wolk die haar belet hare brandende stralen tot ons te zeuden. De wolk is sterk, doch de aarde die haar aantrekt en haar dus in regen doet veranderen is sterker. Do aarde is sterk, doch sterker is mensch die over do aarde regeert. De mensch is sterk, doch zijue sterkte bezwijkt onder de kracht der sterke dranken. Sterke dranken zijn zeker sterk, want zelf de naam zegt het, doch de slaap is nog ster ker want hij overwint de dronkenschap. Doch het sterkste, het machtigste is wel voorzeker de vrouw, want zij is ster ker dan de slaap dien zij zoo vaak door hare bedsermoonen komt te storen. Publieke vergiftigere. Daar er nieuwe vervalschingeu van levensmidde len ontdekt ziju, vooral in de fabrikatie van aziju met bitterpeeën, heeft het co- miteit vau gezondheid bij het ministerie van landbouw opnieuw de aandacht van de bevoegde overheid op dit feit ingeroe pen. Een nieuwe bestuurbare baUon wordt op dit oogen blik bestudeerd door het Oosten rij ks-Hongaarsche krijgswezen. De uitvinder bedient zich van vloeibare lucht voor zijne beweegkracht. Jonge Wachten. In de vergade ring van den in vorming zynden Bond van Katholieke Jonge Wachten werd het bu reel als volgt samengesteld Voorzitter, M. Ant. Delmer, voorzitter der Jonge Wacht van Hoeiondervoor zitters, M.M. Pirmez, voorzitter van de Federatie der Jonge Wachten van 't ar rondissement Charleroi, en Koelman, af geveerdigde vau Antwerpen schrijvers, M.M. Van der Cruysse en Makiels schatbewaarder, M. Fiévet. PRIJSUTTDEELING. Uiterst belangwekkend was het Concert maandag 11. gegeven door onze Muziek school, te gelegenheid derPrijsuitdeeling. Onze gelukwenschen gaan vooreerst tot bet quatuor Drubbel, Lenssens, Gbys- brrcht en Backaert, dat op dien dag in onze stad beeft gedebuteerd. Op dit ter rein is er oprecht toekomst en volmaking mogelijk en wij koesteren de hoop dat, zooals de belofte er van gedaan werd, wij nog verscheidene malen in den loop van het jaar deze snaartuigvereeniging zullen kunnen hooren en prijzen immers wij hebben zelden met zooveel samenhang, uitdrukkingen juistheid, het muziek van Haydn en Mendelssohn alhier hooren uit voeren. Intusschentyd zullen de quartet- tisten den tijd gehad hebben zich nog meer te oefenen en elkander nog beter te verstaan nopens de interpretatie der stuk ken die zij uitvoeren. Het oomzonnetta van Mendelssohn en adagio cantabile van Haydn hebben bijzonderlijk bijval geno ten. Jufvrouw Meganck Josina heeft, in het moeilijk aria vau Hamlet, eene heldere en schoone stem laten hooren zij heeft bewezen dat zij het onderricht van haren leeraar heeft waargenomen. Jufvrouw Meert Irma had voor taak het lastig Allegro de concert van Guiraud op het klavier uitte voeren. Het stuk van den franschen componist was wel van aard om de schoone hoedanigheden van techniek en mecanism van de uitvoer ster aan den dag te leggen, maar nog- thans, niet om haar toe te laten in hare interpretatie veel gevoel te brengen de prachtige sonate van Weber, door haar onder alle opzichten zoo meesterlijk op den prijskamp van het jaar gespeeld, was, onder ilit opzicht, beter te verkiezen, en wij hadden liever dit stuk op het pro gramma zien voorkomen. M. Moortgat, door het spelen van het concerto van Krentzer, heeft eere gedaan aan de klas van viool, waarvan M. Drub bel de uitgekozene bestuurder is. De koorzangen - Chant patriotique van Van den Bogaerde en Hymne a Marie van Gounod wareu volkomen goed zij zijn uitgevoerd met tucht en stipte nakoming der nuancen. De koor Chant patriotique van M. Van den Bogaerde, doet zich onderscheiden door de frischheid der melodiën hij heeft den goeden iudruk bevestigt die hij tijdens zijne eerste uitvoering heeft nagelaten. (Medegedeeld.) Ter gelegenheid van Sint-Ceciliafeest zal ileZangmaatschappij St-Jozefskring op Zondag 26 dezer, onder de mis van 11 ure, de volgende stukken uitvoeren 1. Ave Maria, Aboadelt. koor zonder begeleiding (1550) 2. Santus, solo, GotraoD. 8. Ave Verum, Mozabt. koor met begeleiding 4. Laudate Dominum, Ett. koor zonder begeleiding. Huiahuurboekjea, te beko men ten bureele van Den Denderbode prijs fr. 0,10. Koninklijk Gezelschap u 't Land van Riem. Het Bestuur heeft be«lo- ten het melodrama Iwein van Aelst n in drij bedrijven, op te voeren op 11 Februari 1900. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Uit vrees voor dieven had zekere M., van St-Pieterssteenwog, te Brussel, een pak loten, ter weerde van 4900 fr. verstopt in de buis zijner stoof. De meid, die dat niet wist, wilde,{nadat zij de kamer gekuischt had, eonige oude papieren in de stoof verbrandeu. De vlam bereikte den bundel obligaties en deze werden grootendeels verbrand. 't Leuvensbier der Brouwerij Druwa, Aalst, is het beste. Aanslag op den spoorweg. Vol gens den Etoile zou er in den nacht van zaterdag, terwyl do trein van 12 ure 55 uit Antwerpen naar Brussel, de statie van den Ouden God voorbij reed, een aanslag op den trein gepleegd zijn. Een treinoverstc hoorde op die hoogte een schot knallen, doch de nacht was zeer duister en hij kon niets ontwaren. Doch te Mechelen kwam eene dame uit een gangrijtuig gesneld en vroeg eeD kalmeerend middel. Een kogel, van buiten gelost, was door drie spiegelruiten gevlo gen, en had zelfs het voorhoofd der dame geschramd. Aau het spoor, door het projectiel nage laten blijkt het schot door een Mauser- geweer gelost te zijn. Komt het schot voort van eenen schild wacht van de forten,van eenen dronkaard, een zinnelooze Of is er werkelijk een aanslag gepleegd Dit alles zal moeilijk te onderzoeken zijn. Drinkt't alom bekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Zondag morgend hebben de afge- veerdigden der verschillige jonge wachten zich vereenigd in het lokaal der Broeders, Putterijstraat,om de grondslagen te leggeu voor een algemeenen bond van Jonge katholieke Wachten. De machinist van eenen naar Luik rijdenden trein werd een weinig voorby de statie van Schaarbeek door eene ge raaktheid getroffen. De stoker verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet en deed den trein stoppen, iets wat de rei zigers een hevigen schok en een niet min der hevigen schrik te onderstaan gaf. De schok deed zelfs verscheidene kettingen breken. De machinist zal verlamd blijven. Op het oogeoblik van ter perse te gaan, schrijft Het Handelsblad, n ver nemen wij dat in de 8* wijk eene gruwe lijke misdaad is gepleegd. Op den boek dor Lozana- en Stephanie- straten, te Antwerpen, is eene herberg gelegen, gehouden door de echtelingen Smits. De man gaat den ganschen dag uit werken en was, dezen morgend, als naar gewoonte naar zijn werk gegaan. Toen des middags de kindoren uit de school thuis kwamen, vonden zij hunne moeder niet. Men ging op zoek en, in den kelder gekomen, vond men haar lyk op eeneo zak hout liggen. De ongelukkige was verwurgd. Onmiddelijk werd de policie verwittigd en het parket ontboden. Wij weten niet of er nog andere sporen van geweld op het lijk gevonden zijn. Over de drüfveeren der misdaad, over den dader oi daders is nog niets bekend. Geburen verhalen dat zij niets bijzon ders aan het huis hebben gezien alleen hebben zij een wagen bemerkt van eenen boutverkooper. Er staat sinds dien middag veel volk I voor de woning, waar deze afschuwelijke j misdaad is voorgevallen. Het ongelukkig slachtoffer was eene vrouw in den bloei der jaren, groot en struisch van gestalte. Men heeft onmiddelijk den man ver- wittigd van het ongeluk dat hem overko- komen was. In den omtrek van Wolverthem heeft men in de laatste dagen talryke diefstallen ontdekt van vleesch van op bevel afgemaakte dieren. Zoo werden zaterdag nacht te Londer- zeel nog twee vei kens gestolen, die afge maakt waren en in den groud moesten worden gedolven. Toen de'veldwachter kwam om tot de indelving over te gaan, was het vleesch verdwenen. Het gerecht, de gendarmerie en de policie van omliggende dorpen zijn op hunne hoede. - Een trein die van Doornijk naar Brussel reed, werd in de statie van Ruys- broeck onverwacht aangereden door eene rij wagons, welke door bet misplaatsen der wissel naald, op een verkeerd spoor was geraakt. De eerste wagon trof de locomotief van do reizigerstrein, doch er werd slechts stoffelijke schade aan gericht. Drie wagons werden gedeeltelijk verbrijzeld. Verscheidene personen door een hond gebeten. Er is van niets anders spraak te Brugge dan van een erg geval van razernij, dat bestatigd is op de scheepswerf 'er wijk St-Pieters gevestigd en waar een dertigtal personen werkzaam zijn. Sedert eenige dagen weigerde het hondje van M. Hernou, portier der scheepiwerf, te eten. Men dacht aan eene lichte ongesteldheid,doch sedert de laatst# dagen der week begon het te bijten in handen en beenen van de werklieden der werf, die het gewoonlijk gedurende hunne rustoogenblikken stukjes brood gaven. Doch hieraan werd geen belang gehecht, daar de beten niet erg waren. M.De Jaegher,bestuurder der werf, ver wittigde niettemin den veearts Bonnyns, van het 3° lauciers aldaar in bezetting, om het hondje te onderzoeken. Deze laatste spoedde zich herwaarts, doch wanneer hy ter plaats kwam, vrijdag morgend, was het beestje gestorven met het schuim op de lippen. M. Bonnyns bevond dat het dier aan razernij was bezweken. De gebeten personen,allen van de werf, werden aanstond» ongerust zij boden zich in allerhaast aan bij MM. DeCooman en De Vos, geneesheeren der werkplaats, die ben verzorgden en met M. Bonnyns besloten dat vijf hunner aanstonds naar 't geslicht Pasteur, te Rijssel, moesten gezonden worden. Bij deze vijf personen is het 6 jarig dochterke van den portier Hernou, died spelende in de beenen gebeten is. De vier andere personen zijn de genaam- den Fr. Smits, 15 jaar, van St-Andries G. De Bruyn, 18jaar, van Brugge Lod. Hoppe, 17 jaar, id., en Ad. Vanderzype, 42 jaar id., allen ongehuwd. Deze personen zijn zondag morgend met den eersten trein naar het gesticht- Pasteur, te Rijsel vertrokken. Hun toe stand boezemt echter, volgens de genees heeren, geene onrust in. Verschillige andere personen zijn^ook gebeteu,doch slechts in de kleeren, zooali bevonden is geweest. Door een lek, ontstaan in de mijn Bernissart, te Blaton.is deze overstroomd. 1000 tot 1200 man zullen hierdoor zonder werk zijn. Het is reeds de tweede maal in korten tyd dat in deze mijn dergelijke ramp voorvalt. Den vorigen keer heeft zij talrijke menschenlevens gekost. De oorzaak wordt nu toegeschreven aan de drukking van 't water dat na vorige over strooming in een der putten was blijven staan. Ontmoeting iusschen tolbeambten en gewapende smokhelaat^s te Baevels. Wij schreven verleden week, zegt Het Handelsblad »,dat de smokkelhandel van vee waarschijnlijk zou toenemen ter oor- zake van het sluiten van *t greuskantoor te Baerle-Hertog. Dit schijnt inderdaad te gebeuren, althans maandag nacht heeft men andermaal gepoogd eene geheele bende koeien binnen te smokkelen. De troep bestond uit vijftien smokkelaars en de voorgangers of éclaireurs, zij geleidden 9 koeien. Te Raevels, in de heide, moesten zij voorbij eenen post, waar twee tolbeamb ten in hinderlaag lagen. De éclaireura hadden de tolbeambten bemerkt en gaven het alarm. De andere smokkelaars,die bij het vee waren en op eenigen afstand volgden, maakten halt eu keerden terug naar de grenzen. De tolbeambten snelden toe, doch vooraleer zij genaderd waren werd er een schot op hen gelost. Zij antwoordden met hunne revolvers ook af te vuren zoo werden er wederzijds verscheidene schoten gelost. De tolbe ambten werden niet getroffen. Of er smokkelaars gekwetst zijn weet men niet. Alzoo trok de heele troep terug naar de grenzen, de beambten op afstand houden de. Deze laatsten konden de vervolgingen ook niet blijven voortzetten, vermits zij den weg niet kenden en ieder oogenblik gevaar liepen in eene moeras terecht te komen. Zij konden nochtans ééne koei in beslag nemen.Dit dier werd naar Raevels gebracht. Van de smokkelaars is geen enkele gekend. Do in beslag genomen koei draagt het merk dat men op de grenzen geeft aan die koeien welke de pokziekte hebben en bijgevolg niet in 't laud mogen gebracht worden. In het kasteel der Commanderie te Fouron-St-Pierre, een dorpko vau nog geen 400 inwoners, bij Verviers, verbleef sedert eenige maanden een Franschman, M. Soyez genaamd, zeggende koopman in champagne te zijn. Hij voerde grooten trein, hield koets en peerden en leefde als een prins. Hoe stond men te zien toen by zondag, krach tens een aanhoudingsmandaat, in hech-

De Denderbode | 1899 | | pagina 2