Pol en Stant. Verrader! Het Kapelleken van de Werf. Van tak op tak. Moorsel. VOLKSKAMER. Z0NDAGRUST. Pol is weerom al aan't mest uitvoeren. Stant. Ik meendo dat nu alle werk op het land gedaan was, m en ge werkt we- derom al alsof't 'Trfjf nog in den xaai- - tijd ware Pol. Ja, Stant, 't is 't schoon weêr dat daar d'oorzaak van is. Stant. Is 't misschien al toot de zomsr- zaaitijd dat ge zorgt, Pol Pol. In nen zekeren zin, jaat Stant 't land ligt zoo droog en zoo bekwaam als in den zomer en al 't mest dat wij nu kunnen uitvoeren en inrijden, is uit den weg voor den uitkomenden en t is zooveel gewonnen voor d'avance. Stant. En is 't even goed, Pol Pol. 'k Extimeer het nog beter, Stant, bijzonderlijk als 't voor haver ofboonen moet dienen en als 't weêr gunstig blijft, zal ik voorlmesten naarmate 't land leeg komt. Stant. Maar. Pol, de peerden zijn duur he 'k Heb daar onder de baan hooren spre ken van nen ruin die daar verkocht was voor vijftien honderd franken Pol. Dat is veel, Stantmaar ik kan 't toch gelooven, want ik weet hier in de ge buurte een hengstenveulen staan van 't hoog ste zes maand oud en waar dat er acht hon derd frank is voor geboden. Stant. En 't mag zijn, Polik jon 't de boeren,al ander dingen zijn goedkoop genoeg! Pol. Ja, Stant, maar 't is jammer dat er daar maar weinig menschsn en kunnen van profitêeren op den buiten; de boeren die peer- aen te koop hebben,zijn er zelden om vinden, en goeie veulens kweeken is nen luk 1 Stant. Da verstaa'k. Pol maar 't lukt toch al somtijds nen keer, en 't geen dat er van komt hebt ge toch. Pol. 't Is waar, Stantmaar als ge dan 't malheur hebt van een peerd te verliezen en ge moet een aDder koopen, dan is de kaart, gekeerd en er en is somtijds geen zaad in 't bakaken Stant. Dat zijn erge gevallen, Pol en daar zou nen boerenmensch moeten van be vrijd blijven. Pol. 't Is daarom, Stant.dat we oneindig beter zouden zijn, indien de koeibeesten en bijzonderlijk de vetbeeaten en de verkens duur waren dat is meer in 't bereik van iedereen op den buiten, en er en zijn daar zooveel rislcaties nie aan vast. Stant. En waar zijn, Polden dag van vandaag heeft iedereen al nen mutten of twee op stal, of wordt er nen brodden opgezet voor den verkoop. Pol. Jaja, Stant, de buitenmenschen doen devooren genoeg maar 'k zeg, den goe- koop kult er onder. Stant. Den boerenstiel moet er zijn, Pol maar hij en moet toch niet geoefend worden voor 't geld of voor 't gemak. Pol. Ja, Stant. dat weet iedereen maar er is toch nen goeiën kant aan die nog al ander dingen te boven gaat, en dat is da nen boer doorgaans weg toch zijn religie bewaart en werkt voor zyn zielezaligheid. Stant. Dat is onbetwistbaar, Pol ter wijl dat er in de steden en in het gewoel van 't volk dikwijls zoo weinig gepeisd wordt op onzen lieven Heer en op d'eeuwigheid. Pol. Nen mensch kan dat in alle levens standen, Stantmaar 't is lijk ge zegt, 't een voudigste en 't eenzaamste leven is gewoonlijk 't beste in de woelige en uitgestorte wereld is er tegenwoordig veel bederf en hoeveerdij Stant. En veel onnoozelheid, Pol I Veel valschen blooi, waar da veel miseriën van allen aard achter verborgen zitten. Pol. Och, Stant, de wereld heeft altyd een vieze urochie geweest, en er is daar iets zeer troostelijks aan, en dat is dat iedereen seffens aan 't eindeken is van de rolle die hij speelt, en dat er hem dan gegeven wordt vol gens verdienste. Stant. Dat ten minsten is en blijft recht vaardig, Pol en daar en is niets aan te veran deren 1 Pol. En hoe is 't nu t'Aalst, Stant Geen bijzonder nieuws Spelen de lesboeren daar nog op hunnen poot Stant. Ons stad is rustig en vreedzaam, Pol, en waren de donchisten daar van zleveu nie verschenen, er en was geen gelukkigere stad in gheel den wereld. Pol. Da weet ik, Stant maar durven die trawanten nu nog hunnen kop opsteken Stant. Och, Pol, ze zijn en ze blijven zij altijd even hardnekkig in de boosheid maar 'k geloof dammen zouden best doen meê daar van te zwijgen, want ze zeggen da Pie Donohe toch zoo leelijk uitvalt op ons en dat hij zegt en schrijft dammen wij niets en doen als schandalige dingen onder een vertellen. Pol. Watten Wie Wij schandalige dingen onder een vertellen V Wa noemt die heerschappij schandalig dan, Stant Stant.Hewel, Pol, al 'tgeen dammeu over hem zeggen Pol. Hewel, Stant, wa zeggen wy van dien held dan Mogen wij misschien de waar heid nie zeggen Als die vent meê zijn eenige comparanten al 't kwaad doet mogelijk, zou den wij misschien ons oogen moeten toedoen en zwijgen lijk kerpels Stant.Hij zou hij dat toch liefst hebben. Pol 1'ol. Da geloof ik, Stant maar als er 's nachts nen dief in uw huis zou inbreken, ge zondt u dan zeker tot over den kop moeten dekken en laten den booswicht plunderen en stelen volgens beliefte Stant.En waar wilt ge daarmee komen, Pol? Pol. Hewel,Staut, 't is doodeenvoudig als er kerels komen inbreuk doen in de kat holieke partij, als ze probeeren om ons volk op te maken en van de katholieke partij af te trekken, en alzoo zooveel brave en welden kende menschen over te brengen naar de geuzerij en naar de goddeloosheid ge zoudt gij dan zeker alles moeten laten gebeuren zonder pinken, en hun werk goedkeuren IV!? Stant. Da pretendeeren ze toch, Pol I Pol. Ze mogen pretendeeren wat da ze willen, Stant maar manneD dio door ons geestelijke Overheid afgekeurd worden en als gevaarlijk voor Kerk en Vaderland aangewe zen worden mannen die samen meê geuzen en socialisten tegen ons katholiek opkomen om allee in wanorde en stoornis te brengen mannen die enkelijk werken uit hoogmoed en wraakzuchtmannen die van goedekatholie- keu dat zij waren,nu als verraders in 't kamp der vijanden zijn overgeloopen mannen dio schermen met Godsdieust eu met onzen lieven Heer zelve en die terzelvertijd de opperdie- naars van onzen U. Godsdieust en de afge zanten Tan God aanvallen, belasteren en trachten hatelijk te maken mannen die door hunne schijnheiligheid en argelistighedeu meer kwaad stichten dan openbare en oudge- kende vijanden mannen, in een woord, aie werken tegen al wat goed is zulke ma noen, zeg ik, zal ik bestrijden tot der dood, en hun gedrag zal ik bestempelen naar verdienste, niet uit haat tegen personen, maar voor het algemeen welzijn en om alle kwaad zooveel mogelijk te beletten. Stant. En of ge gelijk hebt. Pol Pol. En dat men dan maar roepe en schrijve dat onze samenspraken schandalig zija, Stant Degene die zulks roepen en schrijven weten nog beter dan wij waar het oprecht schandaal te vinden is en zij moe ten het waarlijk bij ons niet komen zoeken. Stant. Of zij het weten,Pol !!1 Maar 't is altijd hetzelfde wanneer de duivel van hoog moed en vai haat en van wraakzucht eens het hert ingenomen heeft, wat kan er nog uitkomen als iets dat niet en deugt Pol. En daarom ook, Stant, znllen wij onze plicht getrouw blijven het donchisten- dom doen kennen lijk het is, 'tis te zeggen, als gevaarlijk en verderfelijk en het goed voorstaan en verdedigen in de volle maat on zer krachten Stant. Het zij zoo, Pol En nu, man, ik ben haastig eu tot binnen acht dagen Pol. De goeië reis, Stant Een geachte lezer verzoekt ona de af kondiging van 't volgende schrijven 't Is om varontweerdigd te zijn. Den hoogen toon voeren als men de beschuldigde is, als men de veroordeelde is, dat gaat waarlijk te ver. Hoe I Mijnheer Daens, gij will u voor de menigte, voor het volk wit wassehen, pleiten, redeneeren 't Is daar niet, 't is voor die rechtbank niet dat ge moet spre ken. Gij weet het te goed, 't volk zal u altijd gelijk geven, omdat gij, priester, zyne driften involgt, gelijk geeft, vleit, nooit sprekende van de plichten, van 't gene de priesters Gods moeten preêken. Gij moet u verontschuldigen voor een andere rechtbank, voor't Tribunaal der H. Kerk, samengesteld uit Z. H. den Paus, de Bisschoppen, de Priesters; daar verwachten wij u daar zult gij altijd veroordeeld blijven, zoolang gij niet hau- delt gelijk de katholieke priester vnn Polen, Stojalowsky, en ziehier waarom. 1° Gij handelt, spreekt, redetwist gelijk een burger, gelijk of gij maar burger al leen waartmaar gij zijt priester, gij tee- kent al uwe manifesten als priester, en een priester mag niet handeleu gelijk oen burger. Uwe burgerrechten I spreek daar niet alleen van ill Maar uw priesterplichten, wat doet ge daar meê Gij hebt gehoorzaamheid gezworen aan uwen Bisschop, dat vergeet ge, priester Daens. Laat een wereldlijke zoo spreken, 't is al erg genoeg, maar een priester die spreekt gelijk gij van zijne Overheid is een ongehoorzame priester. Laat een wereldlijke in woelige verga deringen, in meetingen, (met vijanden van deu Godsdienst) gaan, 't is misschien somtijds hunne plicht, maar van wie hebt pij, priester, de toelating, als uwe wettige Overheid het u VERBIEDT Een wereldlijke kan zich laten rond voeren gelijk gij het laten doen hebt, 't is al erg genoeg, maar gij, priester, moogt dat niet doen als er de H. Kerk schade door lijdt. 2° Gij spreekt altijd van de blijdschap der katholieken, om uwen val, om de straffen die u opgelegd worden; van dio uitingen der openbare gevoelens van het katholiek volk, gevoelens die dikwijls een bevigen vorm aaunemen in den eersten driftmaar gij verzwygt de gevoelens van uwe Overheid, van alle katholieken, die bedroefd zijn in hun hert omdut een priester zoo verergernis geeft. En 't volk dat niet redeneert en u leest maakt geen verschil tusschen de katho lieke meuschen eu de katholieke Kerk, en zoo verwijderd gij 't volk van dc Kerk, van den Godsdienst. En gij, die dat te wege brengt, zijt priester 3° Gij beschrijft de katholieken als vijandig aan de werkliedeo, in den naam van den Paus; om beter gekomen te zijn bij de brave menschen, maar gij wilt niet zien dat het volk, door uwe woorden, op gehitst wordt tegen ai wat do katholieke Kerk uitmaakt. En gij die dat te wege breDgt, zijt priester 1 Ah '.'ij wordt vervolgd tot in uw priesterkleed I vervolg noemt dat ge straft eu anders niet. Wie zal gaan denken dat een katho lieke Bisschop een katboliekeu priester zal vervolgeu, beter, straffen, als de H.Kerk, Zij, ja, vervolgd wordt, en zoo hevig Gij zijt als priester gestraft, omdut gy misbruik maakt van uw kleed om de menschen, onze goede brave katholieke werklieden, beter mede te sleepcu en zoo de katholieke partij beter te bevechten. Doet uw priesterkleed uit, on gy zijt uiels meer bij onB volk. Gij weet bet wel. Ook gebaart gij u te richten totZ. H. den Paus als laatste uitvluchtsel en ge beschrijft Z. H. als oud, versleten en uit gekocht door de rijken,door de geldmacht, 't Is enkel gebaren, gij kont 't gedacht van den Paus, gij vreet dat ge ODgelijk hebt en daarom zult gij u-wel wachten u naar Rome te begeven. Laatste opmorking, die gauscii uw han delwijze keuschetst Gij zegt letterlijk indien Paus Leo uit drukkelijk verklaart, dat ik, priester, aan mijn burgerrecht verzaken moet... alsdan crzaakt ik aan myn burgerrecht. Dat noemt men iu al de talen van de wereld een drogrede, een sophisme. Gij neemt het uitwerksel voor de oorzaak. De oorzaak is uwe ongehoorzaamheid. Het uitwerksel is van uwe burger rechten beroofd worden om uwe gehoor zaamheid. En gy plaatst de straf, daar waar ge moet spreken van de oorzaak der straf, uwe ongehoorzaamheid. Z. H. de Paus zal u zeggen ge muefc gchoorzaoiL-u, eu met uw Oveihei I mi onder uwe Overheid werken voor 't wel zijn des volks. Nooit zal Hij u uwe burgerrechten af nemen zonder reden. Dat weet gij wel. En ziedaar uwe wijze van spreken van Z. H. den Paus om Hem ook al hatelijk te maken. Maar gij zult uwe vroegere vrienden blijven bevechteu, gij zijt te ver gekomen gij zoudt u moeten geven en voorts, zwij gen en herstellen dat zult ge niet. Er bestaat maar een woord om uit te drukken de handeling van dengone dio zijne oude vrienden bevecht en meêdoet met den vijand; om den soldaat te doen kennen die zijne rangen verlaat om over te gaan tot den vijand, die de wapens gebruikt eertijds hem gegevea, om nu beter de oud-bondgenooteu te bestrydea, en dat is... Let woord Iedereen zal het raden VERRADER 1 De VII* eeuw wis voor Vlaanderen en Brabant de dageraad vau het christen Geloof. Omtrent de jaren 285, vol- geDS vele oude schrijver», had de H. Piatu», apostel van Doornik, het Evangelie aan de inwoners van de streek van Aalst verkondigd. Drij eeuwen en half daarna (628) kwam de groote Amandus naar Aalst en bekeerde velen onzer voorvaderen. Aalst was alsdan nog een klein dorp of vlek, verloren tusschen de bosschen en de moe rassen zijne ingezetenen waren hoos en onbeschaafd, verkleefd aan de afschuwe lijkste afgoderij en overgeleverd aan alle «lag van oudougden het waren, zoo als hunne geburen van 't modderige Vlaan deren, een gevaarlijk ras van dieven en moordenaars. Amandus, daar hij verder op moest om zijne apostolische tochten voort te zetten, had tusschen Schelde eu Dender geene duurzame christenheid ge slicht. Livinus, een Ierlandscho bisschop, kwam. Hij doorliep de streek, bezocht de dorpen en de kasteelen, overal het woord Gods predikende, mirakelen strooiende op zijnen weg, won t,o Aalst menige hei denen aan de christene Kerk, en wierd te Esscbe wreed door de Houthemenaren vermoord (657). Wij komen tot het jaar 681. Alleen de Heiligeu-gescbiedschrijvers geven ons eenige inlichtingen nopons de gebeurte nissen dier vervlogene tijden. Zij spreken ons onder andere van eeneu springvloed en geweldige overstrooming in de Dender vallei. Onuootlig te herhalen hetgeen iedereen weet, dat de Rivier iu eens zwel lende, over hare boorden spoelde en alles, iu de dolle vaart van hare stroomende wateren dreigde te verdelgen dat de Aalstenaars in dien hangen nood, hunne toevluebtn amen tot Maria die zij hadden leeren kenuen en aanroepen dat op eens de klotsende baren een tros druivenran ken kwam aangedreven, en op dien tros een beeld van de H. Maagd dat zij met eerbied het Mariabeeld opnamen en dat de wateren naar hun bel terug weken. Aalst was gered door O. L. Vrouw De H. Amandus, die dan in zijn klooster van Elnon van zijue vermoeinissen uitrustte, den heilzaincn indruk vernemende dien de troostende gebeurtenis op de gemoe deren zijner vroegere hokeerliogen had gemaakt, niet tegenstaande zijne hooge jaren hij was 86 jaar oud kwam afge8iield. De Aalstcnaren ontvingen hem met vreugde, en als een gndenkteeken hunner kinderlijke erkentenis, kozen zij do schoonste eiken uit iu het woud eu timmerden Maria ter eere een kapelleken op den oever van de Rivier, daar waar het beeld der reddende Maagd kwam aan- gestrand. Men noemde de kleine bidplaats het Kapelleken van O. L. Vrouw ten Druiven ot het Kapelleken van de Werf, naam dien het nog heeft boboudeu. Het is het eerste kerkjo van Aalst, oorspioag der latere parochiekerk, die eertijds aan O. L. Vrouw was toegewijd, eu later St-Martenskerk wierd. In deu beginne der IX eeuw vielen de woeste Noordmannen ia ous land, alles verdelgende en vermoordende. De Burg van Aalst ontsnapte aan hunne woede niet, en het bouten kapelleken, met zijn strooien dak (in djen tyd immers bouwde men hier anders niet) wierd gepluudord en afgebrand. Volgens de overlevering redde men het mirakuleus beeld. Hoe en wanneer het heiligdom wierd weder uit zijne puioen opgericht leert ons de geschiedenis niet, wij weten toch zeker dat er eene nieuwe stceuen kapel wierd gebouw! iu 1363. De gedenksteen in gothische letteren iu den muur van den Koor gemetst, getuigt het ons. Die kapel ten jare 1782 afgebroken, wierd vervan gen door deze die thans op de Werf nog bezocht wordt. G'dijk over 1200 jaren is bet kapelleken van O. L. Vrouw ten Druiven nog het huis van betrouweu eu troost der oude voor vaderen gebleven; zooals voorheeu dragen de Aalsteuareu oenen grooten eerbied in hun hert voor Maria's heiligdom, en iu eiken nood, 't zij in oorlog, 'tzy in water vloed, 'i zij in ziekte, was O, L. Vrouw van de Werf de toevlucht van iedereen; en even als het duurbare zeemanskerkje aau het strand, zag bet kapelleken steeds schippers en pij aders voor Maria's geze gend beeld uederbuielen, om van baar eeue guustige vaart af tc smeeken, om ex votu's voor hare gebenedijde voeten to hangen en offeranden op haren autaar neer to loggen. Doch alles vervuilt, zooals alles door deu tijd, den tempus eilax rerum, wordt verslonden. Dank aan het edelmoedig en godvruchtig gedacht vau deu heer provi- seur der kapel, is dit jaar het kerkje bin nen en buiten liefelijk hersteld volgens het plan van den heer stadsbou wkundige Jul. Goethals. De buitenmuren zijn nfgescbraht on in het nieuw gestoken eene sacristij i eu traptoreken ziju er bijgevoegd. Van binin n is het ten uiterste fraai ge worden De platte vont is boogvormig opgetrokken, en de oude vervallone ra men zijn vervangen door vier silijk ge schilderde vensters, stijl Louis XV. Zij stellen voor de H. Margareta, den H. Ro- chus, den H. Joannes Nepomucenus en de H. Apollonia alleu heiligen wier reliquieën in de kapel berusten en daar door de geloovigeu vereerd worden, zij ziju geschouken de 1* door den wijk Het Neerhof, do 2* door het Broederschap vau den H. Rochus, de andere zijn giften van de Coufrerie vau O. L. Vrouw-ten Druiven en de inwoners der Molenstraat. Wij hadden gehoopt den H. Amandus, als eersten stichter der kapel eu apostel van Aalst, iu de geliefde bidplaats ver heerlijkt te zien worden. Immers de Apostel van Vlaanderen, Amandus, de heilige bloedgetuige Livinus, de abt Urs- maar, die weinige jaren na het oprichten der kapel (690) de bekeering der Aalste naars kwam voltrekken en die het eerste klooster van de stad, buiten de Katte- straatpoort stichtte, drie verdienstelijke mannen, geestelijke vaderen der katho lieke bevolking, welke bij het licht van het ware Geloof, den weg naar de bescha ving en den tijdelijken vooruitgang heb ben gewezen,zijn thans in de stad vergeten. In den muur langs de linkerzyde is eene koperen plaat gevestigd op de welke men leest Memoire de Messire Jacques dc Campo Kieffelt, doyen des très-illustres - chanoines du vénérable chapitre de S® Jean de Latran Rome, seigneur - abbé de la ville et jurisdiction de Clirac, lequel a bonoré eet église avec les trés véuérables corps des SS. Martyrs Eu- - géne et Julien, l'au 1665. Priez pour le repos éternel de sou amo. - De twee reliquiekasseD bevattende j? de overblijfsels van deze twee heilige Martelaars Eugenius en Julianus zullen kortelings terug tei vereeriog vau de ge- loovigen uitgesteld worden. Vandaag, Zondag, om 2 ure 's namid dags wordt bet gezegende beeld van O. L. Vrouw-ten Druiven plechtig van de hoofd kerk naar zijnen herstelden tempel terug gedragen, waar de Te Deum, gevolgd door benedictie van het Allerheiligste, zal gezongen worden door denZ. E. H. Raem donck, Pastoor-deken. Onze Koninklijke Harmonie zal do Pro cessie openen en maagdekens zullen het beeld voorafgaan. Flambeeuwen zullen ter beschikking gesteld worden der per sonen welke tot de opluistering van deD stoet willen medewerken. Gedureude een octave gelezene Mis om 7 ure en plechtig sluiten met Mis en Ser moen den maandag 4 December aans'aan- de om 9 ure. J. R. ninklijke Harmonie van Moorsel luisterrijk en deftig het Su Ceciliafeest vieren. De twee muziekstukken, die in de kerk geduren de de solemneele Mis van half 9 uren zullen uitgevoerd worden zijn i* Fantaisie sur Zampa. 2° La Montugnarde. Het roemrijk verleden van die kunstmin nende Maatschappij belooft iets schoons, iets prachtig, iets weerdig van eene Koninklyke Het Wit Yaantjesmuziek is leelijk den die perik ingezakt sedert de laatste Gemeentekie- zing zoo diep, dat de chefs niet of maar van verre durfden volgen, dat de groote overste eeu kwartier voor of achter ging om in d'eene of d'andere wijk de revne te passeeren, dat de muziekanten ook al afvielen want hadden ze geen geld op zak ze moeeten helder Beekbier drinken (Brier weet er van te eprekeD Woensdag dan vierde het Vaantjesmnziek zyu patroonfeest. Geen moeite werd gespaard om 't feest luisterrijk te v' te hebben. vera gespi m... veel volk Daarom heeft de Burgervader eenen dag verlof gegeven in de Gemeenteschool nen geheeleu dag geen klas. Was het opdat twee meesters, leden van 't vaantjesmnziek, ofwel eenige straatjongens den hoop zouden vullen Daarom werden ook de witte huizen afge- loopeu opdat er hier en daar eene dame of jufvrouw deel zouden neraeu aan 't muziek feest.... voor niets.... oh neen, totts pingret allen centenbijters.... voor een frank café meê boterhammen, dan tooneel en toonkun dig feest en daarachter ter bevordering van de christene zeden groot bal, in een woord, een soirée gevolgd van een bal volgens de laatste regelen der hooge aristokratieke wereld. Is dat ter belooning van de aardige liedjes waarmede zekere propere jufvrouwen, Bedert lang, alle deftige ineuscheu ontstichten Dit gemeeu voortvieren van hunne neder laag foverrassing en overweldiging, zegt Pie Douche) wordt opgeluisterd door het Vivan Paster Donche Weg met dat Papenras 1 Pouah Pouah P. S. Geen programma van het feest ge- zieu. Men zegt dat er bij het wit avondfeest het eerste bedryf opgevoerd werd van het roerend drama Hit Virr»ad Het speelt totMoorsel in den Witten Steen de twee groote rollen van 27* 13, werden door twee oude vrienden meesterlijk vertolkt. De kleindere rollen zijn personnagen die het verraad aanhitsen eu beloonen. Later wijder verslag over dit tooueelstuk. De zedeles van 't eerste bedrijf is Als niets komt tot iets, Kent iets zijn eigen zeiven niet. Wanneer de opvoering van het tweede be dryf Welk is ir da zadelaa van K Electrieke scheepstrekkers. Een fabrikant vau Oisquercq, bij Nijvel, heeft eeu nieuw stelsel van electrieke trekkracht uitgevonden. Zijne toestellen doen, als proefneming, dieüst op de vaart van Charleroi, tusschen sluisseu 44 en 46. Zij loopea niet op spo en en leggen, terwijl zij drie schepen elk met 70 ton vracht, trekken, 5 kilo meters per uur af. De electriscbe geleiding levert daaren boven bet licht aan al de dorpen langsheen de vaart. Groen© socialisten. De Werkman van gister vrijdag deelt meê dat de groene chefs zondag 11. te Brussel versaderden en besloten hebben1* dat een manifest over deu tocstaud der groene kliek eu van den afgestraften priester DaeDSgansch 't land door zal verspreid worden 2* overal te strijden. Een Brussclscbe dagblad voegt er bij dat de groenen iD 't strijdperk zullen treden, in de beide Vlaanderen, namelijk tc Brugge, Ieperen, Kortrijk en Rousse- laere Gent, AuJenaarde, Dendermonde en Aalstin Brabant, te Brussel in de provincie Antwerpen, te Antwerpen en Turnhout. De afgestrafte zal waarschijnelyk can- didaat zijn te Brussel eu Pie Daens zal te Aalst optreden. Dat zal nen slag geven Zwart marmer. Om zwart marmer weer glanzend te maken, neme men puim steen met eeu weinig genevcr en men wrijve er mede, met een wollen lap over de marmeren plaat. Nadien poetse men goed op met schuifpoeder en eene zachte vod. Ook hebben sommige marmerbewerkers voor gewoonte eenen vernis te gebruiken bestaande uit geluw was gesmolten op 't vuur met terpentijn en een weinig boor- zuur (acide boriquej. Dit was wordt warm gebruikt eu men poetst goed op met een wollen doek. M. G. Gotemans die in 1895 als socia list tot gemeenteraadslid van Brussel gekozen wierd, heeft onlangs het roode kamp met pak en zak verlaten. Hij volgt daarin het voorbeeld van talrijke andere rechtschapene lieden die eens bedrogen door valschen schijn, ein delijk klaar zien in den socialisten leugen winkel. Hij verklaart onder anderen dat de hoofden der socialisten partij geenszins het verbeteren van 't lot der werklieden betrachten, maar enkel politieke plaats kens najagen, en verder 't Komt er al op aan vrienden en familieleden een plaatsken in de coöpera tieven te bezorgen en daar er meer liefaeb- bers als plaatsen zijn eindigt het spel altijd met ruzie tusschen de lieve vriend jes en de verstootelingen Overal zijn de eenvoudige werklieden, die huune kluitjes ten besten geven, de uilen vau 't spel. De kopstukken vullen intusschentyd hunne zakken en buikskens I Eleotrische eierbewaring. De in den laatsten tijd met zoo grooten bijval doorgedreven bewaring vau eieren aoor de koude, moet volgens het vakblad Iee and Refrigeration, een mededinger gekre gen hebben, üamelijk de eierbewaring door eleclriciteit, welke den eetbaren toestand voor een tal jaren moet ver zekeren. Bij het aanwendeu van deze methode worden de eieren in een lokaal met ver dunde lucht gebracht om de lucht uit bet inwendige te verwijdereD. Daarop worden zij door het verven met een doelmatig mengsel luchtdicht gemaakt eu in met wuter gevulde kuipen aan een electriscben stroom van voldoende sterkte onderworpen om alle voorbanden kiemen te doodeo. Deze metbode herinnert aan een proces der electriscbe vleeskhbewaring welke in de Scientific American beschreven werd. Het vleesch werd in cellen opgebangeD en aan een luchtstroom van 46 lot 66° C blootgesteld en te gelijker tyd door sterk electrisch licht bestraald beiden word zoo laag voortgezet, tot het vleesch volko men gedroogd eu gesteriliseerd was, waarop het onbepaalden tijd, in poeier- vorm bewaard, bruikbaar moet gebleven zyn. Boterhandel. Men stelt vast dat, dank aan do melkeryen, de voortbrengst en den uitvoor van boter vermeerderen, terwijl de invoer merkelijk vermindert. De negen eerste maanden der jaren 1897, 98 en 99 geven de volgende uitslagen Invoer. 1897 1898 1899 4,155,439 3,431.447 2,387,215 TJitvoer. 1,975,434 2,337,750 2,392,959 Indien de bewegiug in den boterhandel alzoo voortgaat mag men berekenen dat in 1900 de uitvoer den invoer zal overtreffen. Roode Haan. Boven den ingang der nieuwe magazijaeu van Vooruit te Gent staat er een bronzen baan iu kraai ende houding. Iemand vroeg onlangs de bediedonis vau dat beeld aao oen bejaarden werkman die uit bet gebouw kwam en de volgende antwoord gaf De haan is de baas van de kiekens. Wanneer hij aan hot nest stait te kraaien 't is om aan de kiekens te zeggen dat zij moeten leggen. Wij zijn de kiekens van Vooruit, de nest is bot nieuw magazijn en de baan vermaant ons dat wy gestadig moeten leggen. Nog een di« 't weet en waarschynelyk moede wordt. Stierenkeuring. E-me bijgevoeg de keuring van stieren voor den open baren spriugi]ien8t bestemd zal plaats hebben te Aalst,Beestenmarkt,den woens dag, 29 November, ten 9 uren. Denderleeuw. het vraagstuk der herstelling van de kerk dezer parochie in 't kort zal opgelost worden, en dat men den 21 December toekomend tot de aanbesteding der werken overgaat. Deze kerk, welke onder de oudste der streek ten minste voor sommige barer dea len gerekend wordt, moet bijna in haar geheel herbouwd worden slechts de toren en de middenbenk worden behonden. Indien Denderleeuw in staat gesteld is de kosten te dekken van het bestek dier werken 1 dat tot nagenoeg 114 duizend franken be- loopt, lij heeft het te wijten aan onze moe- dige en verkleefde Afgevaardigden in den Senant en de Kamer, die in deze zaak eene te meer bewesen hebben hoe diep de belaDgen der gemeenten van hnD Arrondissement hun ter narte liggen. Iu ons nummir van Zondag hebben wij gorneld dat er eene stemming met naamafroepiDg had plaats gehad op arti kel 5 der wet, dat het princiep der E. V. bevat. Dit was niet juist er bebbeu alleenlijk stemmingen uitgebracht ge weest op amendementeu. De stemming by naamafroeping is niet gevraagd ge weest op bet artikel zelf. In zitting van Donderdag heeft onze achtbare volksvertegenwoordiger, M. De Sadeleer, krachtdadig protest aangetee- kend tegen de schikking der wet waar door Oudenaarde aan Aalst gehecht zijnde voor de kiezing der Senators, bet hoofdbureel te Oudenaarde wordt ge plaatst. Zie hier de bespreking over die schik kingen De heer De Sadeleer. De mid- denafdeeling stelt voor te zeggen dat het hoofdbureel vau de arrondissementen Aalst en Oudenaarde te Oudenaarde zal zetelen in plaats vaü te Aalst. Doch de Regeering had in haar eerste ootwerp rekening gehouden met de grootte der arrondissementen... De heer De Trooz, minister van bin- nenlandsche zaken en openbaar onder wijs. Geenszins ik heb gezegd dat het eene dwaling was. De heer De Sadeleer. 't Zijn niet de werkzaamheden van eenen magistraat maar de bevolking, het getal te begeven mandaten en de belangrijkheid van de stad die deu wetgever moeten leiden. Onder al deze oogpunten moet Aalst boven Oudenaarde geplaatst worden. Vergeet ook niet dat Aalst onafhanke lijk is wat de kamerkiezingen betreft. Men begrijpt dan niet waarom het hoofdbureel naar Oudenaarde wordt ver plaatst, onder voorwendsel dat gij ons den senator van dit arrondissement toekent. Het argument dat de middeuafdeeling inriep kon aangenomen worden onder de oude wet wanneer er, maar een arrondis sement met eene hoofdplaats bestond. Nu heeft'het niets te beduiden en ik verzoek de Kamer de eerste voorstellen van de Regeering te behouden. Do heer De Jaer, verslaggever. Integendeel vraag ik dat de Kamer het voorstel van de middenafdeeling zou aan nemen, hetwelk insgelyks dat van de Regeering is. Bij vergissing werd Aalst ia plaats van Oudenaarde gedrukt. Trou wens, 't is wel Oudenaarde dat het hoofd- bureel moet zijn,vermits daar eeue recht bank van eersten aanleg bestaat an dat haar voorzitter het hoofdbureel moet voorzitten. Die rechtbank moet deu voor rang hebben op een vredegerecht. Do hoor Do Sadeleer. En zoo er twee rechtbanken van eersten aanleg zg'ïi Zal bet hoofdbureel dan moeten uitgeloot worden Soortelijke toestand deed zich ook voor voor St. Nikolaas en Dendermonde. De heeren De Sadeleer en Van Naemen stelden eeu amendemeut voor waardoor Je boofdbureelen zouden zetelen voor beide nieuwe kiesomschrijvingen ia Aalst en St. Nikolaas. Maar dit amendement onderging het zelfde lot als al de andere amendemen ten. Het werd verworpen. Doen wij hier opmerken dat in al de stemmiugen een groot getal socialisten de hand leenden aan het ministerie, om de amendementen voorgesteld door leden der rechterzijde te doen verwerpen. Do stemming wordt door iedereen aan zien als eene teleurstelling voor het ministerie. TIP K* V zitting van gister vrijdag 24 november is de Volkskamer overgt-gaan tot do plech tige .stemming over de nieuwe kieswet die de E. V. huldigt. 141 leden uamen er deel aan 70 stem den voor, 63 tegen en 8 onthielden zich. Drij onzer achtbare gekozen stemden tegen, MM. Woeste, De Sadeleer en Be* thune en stemde voor M. Vander Linden. FANFAREN MAATSCHAPPIJ De Jonge Aalstenaars. Ceciliafeest den 3 December, onder de 11 uren mis, stukken die er zullen uitge- voord worden l«Ouverturo LaBruyère, Kisshls. 2* Fantaisie sur l'Opéra Belisaire, Doaiaam. dienstdoende Apotheker Zondag 26 No vember j899, Mr Meirschaut, Korte ZouUtraat.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2