Zondag o December 1899, 5 centiemen per nummer. 54ste Jaar 3422 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Geus en Vrijheid. De Moordenaar? De witte kliek Van tak op tak. De groene chefs NDEPBODE Uit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Guique suiim. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 2 December 1899. De armtierige in zijn nummer van zon dag 19 November bralt: Ons programma is het programma van het liberalism wij verdedigen de vrijheid, de verdraag- zaambeid eu de rechtveerdigheid. Dat is reine huichel, wat bij daar uit- kraait en in die twee volzinnen is er de grootste tegenstrijdigheid. Het programma der geuzerij is dat niet der vrijheid, der verdraagzaamheid, der rechtveerdigheid; het is vrijheid voor het kwkad, slavernij voor den Godsdienst, het regiem der onverdraagzaamheid en van de grootste partijdigheid die men zich wel inbeelden kan. Hoe durft na de schandalige aanslagen op de vrijheid der katholieken, op huu goed recht, sedert een dertigtal vaD jaren door de geuzerij gepleegd, ouze armtierige nog van vrijheid razen Dat heet toepet hebben maar dat is toch ook de schaamteloosheid te ver drijven. Weet dat schrijverken dan niet welke schandalige tooneelen in bijna al de ste den van ons land, in de jaren zeventig, hebben plaats gegrepen? Heeft het bloed, huichelaar, niet gevloeid bijna overal Zijn op vele plaatsen de processien niet verboden geweest Zijn die zoo rustige betoogingen van godsvrucht door de laf- hertige straatbengels, door de geuzerij opgeruid en betaald, niet gestoord ge weest, niet aangevallen Gij, bedevaarders van Oostakker, her innert gij u nog de afschuwelijke hinder laag van Gent wier straten door uw bloed zijn bevlekt geworden O geuzerij 1 dat was uw werk, uw werk in Dame der vrijheid. Niet een dagblad heeft tegen die af schuwelijk wandaad verzet aangeteekeud. Meer zelfs, zij hebben toegejuicht, zij hebben die schoone daad opgehemeld eu op lof onthaald. Van vryheid kon er daar geen spraak zijn. Neen, de katholieken hebben immers het recht niet door Gent te gaan; dat recht alleen hebben de geuzen I Daags na dien afgrijselijken aanval was er in Gent een dagblad om die daad te prijzen en te schry ven Zij die beê- varen gaan Mijn maar goed om afgerost ie woraen. Zeg, armtierige huichelaar, is dat de vryheid die gij ons belooft Gij, manneD, die den 7 September naar Brussel ging om te manifestceren, rustig en kalm. Hoe zijt gij onthaald 1 Destra- ten zijn alleen voor de geuzen en voor hunne roode handlangers. De katholieken hebben daar geen recht toe. Heeft tegen die afscbuwlijkhedeu onze armtierige ver zet aangeteekeud. O neen, hij was tevre den hij eag met genoegen het recht der katholieken met de voeten treden. Meer WIE IS NAAR HET HOOGHUITSGH van EDUABD WAGNEB. 101"® VERVOLG. Ik hoorde dat men n in het dorp gezien had, mynheer Piron, zegdo hij, en ik dacht, dat de markies ook gokomen was, hoewel de vlag niet uitstak. Waar de dienaar is, ver wacht men den heer. Hoe lang zal de markies nog in de stad blijven Zoolang als mevrouw Eugenie er blijft, antwoordde Filip. Ik zou hem gaarne spreken, zegde de molenaar, en wel om gewichtige redenen. Als gy mij zijn adres wildet geven, mijnheer, zoudt gij my genoegen doen, ik wenschte hem eenige regels te schrijven. Uwe zaken moeten wachten. De markies kan morgen reads komen. Wat is er dan Greg? Ik wil een pachtbawijs hebben vau mij nen molen, voor negen en negentig jaar, ant woordde de molenaar. Filip iloot zacht. Die zult gij, volgens mijne meening, niet krijgen, zegde hij. De markies zai de vrije pacht met voor u verlengen, geloof ik. dan eens heeft hij gelegenheid gehad over die scbandaad zijn oordeel te doen kennen. Nooit heeft hij het gedaan. Waarom? Omdat hij die.aanvallen, die laffe aau- vallen met voldoeuiug heeft gezien. Het geld immers de eeuwige v ij a d «Ide ka'bo lie keu en tegen hen zijn alle middelen goed. God beware ons voor dé geuzenvrijhpid. Het hatelijk regiem vau 1879 tot 1884 heeft ons te veel staaikeos gegeven vau de wijze waarop de rechten, de onschend bare rechten der katholieken met de voe ten worden getreden. Iets verstomt en verbaast ons het is dat onbeschaamd toepet van den schrijver dier reads die oos zegtde liberalen zijn voor de vrij heid Na zoovele feiten, onloochenbare feiten zoo luid sprekeD, moet men alle rechtzin nigheid, alle gevoel van zelf weerde heb ben verloren om zulke hemeltergende leu gen te durven uitkraaien, om zoo schaam teloos en met opzet te durven liegen. Wat gedacht moet meo zich van zijne lezers vormen om hen zoo iets te durven opdischen Houdt men ze voor zoo onbekwaam dat zij niet eens begrijpen kunnen en gevolg trekkingen afloideu van feiten welk onder hunno oogen gebeuren Indien bij zoo eon koene, onverschrok- kene ridder van do vrijheid is, waarom heeft hij geen wóordeken afkeur voor de schandalige aanslagen op de vrijheid der katholieken in Fraukrijk O Neen, af keuren zal hij dat niet, liever met beide handen toejuichen I Waarom Omdat het juist de vrijheid van ver volging voor den geus is die hij droomt, ouze armtierige. Hij zou graag in België doen wat bij onze zuiderbureu gebeurt. Wij ook, zegt hij, vinden dat het beter is de geestelijken te verbannen. De rechten der katholieken kent de geus niet, zijne vrijheid is die van onge loof en rationalism. Wie niet gelooft mag alles, wie gelooft moet zijne overtuiging verbergen. In het openbaar geene gods dienstige betoogingen, geen uiterlijk toe ken van godsdienstige overtuigingzoo iets m.ig maar alleen achter blinde mu ren gebeuren 1 Eu dan nog Dan vindt men schimmen van samenzweeringeu uit om de vrijheid van geweten geheel cn gausch met de voeten te kunnen treden. Én om de kroon op dit edelwerk te stellen zal de wet, de Jakobijnsche wet der verdachtigcn wel volgen. Zijn ongeloof mag de geus overal ten toon spreiden de kristene echter heeft dat recht Diet; hij moet zich verduiken want het uiten zijner overtuiging kwetst do vrijheid van geweten van den geus 1 Zoo verstaan ouze Voltairianen de vrij heid. In naam der vrijheid vragen zij dat dit recht de katholieken worde ontnomen. Denderbode heeft dikwijls eu meer dan eens nog in de laatste tijden feilen van hatelijken dwang eu rechtsverkrachting aangehaald en besproken. En onze vurige - Dan zal ik hem aanklagen zegde de molenaar opgewonden en een donker vuur vlamde plotseliug in zijne oogen. Ook is er s jonge dame bjj mij geweest, ging hij voort, die ons geheim vermoedt en mij ver maande de waarheid te zeggen. Zij heet juf vrouw Lepage en redde mijn zoontje 't leven. De kamerdienaar verschrikte, maar daarna laehte hij houend. - Zeg het maar aan juffrouw Lepage, spotte hij. Eerst wil ik met den markies spreken, antwoordde de molenaar, altijd woedender. Schryf bem dadelijk wat ik verlang, en zeg hem, dat ik hem aanklaag, als hy weigert Ja, mijnheer, ik klaag hem aan, al moest ik zelf daarvoor gehangen wordeu. Schrijf dit aan den markies, mijnheer, opdat hij over tuigd zij dat ik het meen. Gij draagt diaman ten en ik verlang vrije pacht voor negen en negentig jaren, of ik zal zien wat mij te doen staat. De molenaar wierp eenen fleren blik op den dienaar en giug heen. Filip Piron zette deu kend zyuen weg voort naar het kasteel. J ufl'ronw Lepage heeft den molenaar op gehitst, mompelde hij. Ik heb dit meisje juist in tijds van kant gemaakt. In het kasteel hoerschte geene beweging, waaruit hij besloot dat Sutie's ongeluk nog niet bekend was geworden. Sofie's kamer voorbijgaande, kon hy de vrijheidsridder is kalm gebleven; bij heeft zelfs geen enkel woordeken van afkeuring gevonden. Wij willen echter in geene algemeen heden blijven, wij zullen het programma iler liberale partij eens onderzoeken in bet licht der huidige geschiedenis. Wij zullen de groute leiders der partij van bet licht bet woord verleeneu en gij zult ziou, lezers, boe zij de vrijheid, de verdraag zaamheid, de rechtveerdigheid verstaan en in praktijk stellen. De huichelarijen vau onzen arratierigen dwingeu er ons toe. Wij hebben echter geen hoop daar betere gevoelens in te breugen, want onze gemaskerde is vau de school van Het Laagste Nieutcs: draaieu, altijd draaien, deu natten liuger iu de boogto stekeu en zien van waar wind komt. Deftige politiek zing zoo deerlijk is afgekookt gewordeö, j was eerlijk, verdraagzaam onpartijdig niets tegen de treffclijkheid of tegen den Godsdienst schrijft onze Pie. Verdraagzaam, onpartijdigniets tegen den GodedienstP.... j Houdt Land van Aelst - dan toch I zijne lezers voor den aap Wie maakt er immers te Moorsel deel I uit van de witte kliek Al de gekende liberalen, al de roode en j groene socialisten, al de godsdienstha- S ters, al do de bcleedigers, lasteraars eu vervolgers der priesters 1 Ziedaar VEROORDEELD. Bic Daens kondigt aau in Den Werkman van gister vrijdag dat de Rechtbank van Den- dermoude hem heeft verwezen tot, drij weken gevang of 150 fr. boet, als over tuigd van beleediging en versmading je gens den heer Calewaert, Vrederechter te Aalst, iu de uitoefening van ziju ambt. Bonneteurs. Daar de bedriegerij bij middel van valsch spel op de spoor wegen hoe laDger hoe meer uitbreiding neemt, hebben de parketten bijzondere maatregelen voorgeschreven. De portretten van een twintigtal Duit- sche bonneteurs ziju overhandigd aan du oversten en eommissareu der statiën vau de meest bezochte spoorwegnetten. Algemeens werkstaking verwor pen. Men meldt wit La Louvière dat op hot congres der socialisten aldaar, de afgevaardigden der mynwerkers het voor stel eener algemeeue werkstaking hebben verworpen. Telegraf- Het gebruik van den telegraf in België neemt gedurig toe. Iu 1895 werden er iu biuuenlandschen dienst 2,771,854 snelschriften verzoüden, 2,837,226 in 1896, 2,990,344 in 1897 en 3,113,715 iu 1898. In do zeven eerste maanden van 1899 zijn er reeds 91,233 meer dau iu 1898. Gemiddeld ontving de Staat iu 1895 voor elk snelschrifi 58,01 centiemen in 1898 was die ontvangst 58,26 centiemen. Pasteur's gesticht.Wij zijn goede klanten voor het lustituut Pasteur... In een jaar, vau 1 Juli 1898 tot 1 Juli 1899, ziju er 115 uuzer landgenoten naai hel gesticht van Rijsel gegaan, 21 naar dat van Parijs, zij het te samen 136 personen die door verdachten houden gebeten werden. Onze handel. Van 1 Januari tot 1 30 September 1899, is de weerde van onzen uitvoerhandel vermeerderd met 1 59.883,000 fr., zijnde 5 ten honderd, iu veraeliiking met hetzelfde tijdstip van I 1898. De weerde van den invoer is, van baren kant,vermeerderd met 115,599,000 3 fr. zyude 8 ten honderd. Alwéér een nieuw licht. Of liever ueen bei is een oud licht, zoo oud als de scheppiug maar dat men, indien de uitvinder Nicking geen kwakzalver is, op eeno nieuwe manier gebruikeu zal. Die mijnheer Nicking woont te Lo- gangspoi t, staat Iudiaua, die eindelijk, na 10 jaar studie, hel middel gevoudeu heeft om over dag in glazeu bollen, het zon licht op te vangen, eu dit er bij middel van een scheikundig preparaat in te be waren tot meu het uoodig hecft% Zoo zullen dc heeren 't licht in een (looskc, iu hunnen portemouaie iu bun medaillou, aan de horlogiekeltiug drageu: de dames sluiten het iu hare rediculc, iu haren armband, en kunnen er ook naar beliefte gebruik van maken. De nieuwe eeuw. Een onzer lezers vraagt ouze uieeuing te zeggen over do volgende vraag Wanneer eindigt deze eeuw, ofwel wanneer begint de twintigste eeuw Het is reeds genoeg beantwoord en klaar bewezen dat de negentiende eeuw duurt tot 31 December 1900 te midder nacht, zoodat dc twintigste begint met 1 Januari 1901. Immers de eerste eeuw is niet begonnen met het jaar 0, maar wel het jaar 1. Bijgevolg om die eeuw te volmaken moet hel jaar 100 erbij zijn, enz. Wij hebben het reeds gezegd men verdeele 2000 frank, by voorbeeld, iu 20 hoopjes van 100 frauk. Gelijk do hon derdste frank zich bij het eerste hoopje zal beviuden, zoo zal ook de 1900"® te vinden zyu, niet hij het 20* maar bij hel 19® hoopje. De eerste frank van het laatste hoopje telt dus 1901 en zoo ook zal 1901 het eerste en niet het tweedejaar zijn van de twintigste eeuw. verzoeking niet weerstaan, om te beproeven of deze gesloten was. Hij draaide den knop van de deur om en opende die behoedzaam. Hij wierp eeuen ouderzoekenden blik naar binnen de kamer was ledig. De groote orde eu gezelligheid, de weldadige warmto en weelderige meubeleering maakten op hem eeneu zonderlingen iudruk. Het kamermeisje is hier geweest en heeft alles iu orde gebracht, dacht hij. Maar hoe komt het dat zij juvrouw Lepage niet gemist en men geon alarm geslagen heeft Op dit oogenldik klonk een gezang in de kamer van mevrouw Hartiueux. Hij had die heldere, lieve stem reeds dikwyls gehoord het was Sofie. Zij was naar de oude dame gegaan, die zij lijdende vond. Mevrouw Bartineux had haar verzocht een lied te zingen, en, hare eigene vermoeienis en smart vergetende, had Sotie aan dit verzoek gaarne gevolg gegeven. Filip luisterde onthutst hy stond aan den grond genageld. -- Dat moet eene vergissing zyn, stamelde hij, toou hij van zyuen schrik bekomen wus en het gezang verstomde. Mevrouw Hartineux heeft bezoek. Het is bofie's stem niet want het meisje is dood 1 Hy sloot de deur weder, maar hield den kuop nog in de hand, iu afwachting dat het gezang op nieuw zou beginnen, toen de ka merdeur van den markies geopend werd en ue Duivenverkooping. VerledeD vrijdag heeft te Brussel de openbare ver- kooping plaats gehad van het duivenhok van M. Toulet, den welgekenden lief hebber. v Een honderdtal duiven werden te koop gestidd zij brachten eeno som op van 5000 fr. Verscheidene duiven werden aange kocht door bet Staat*bestuur van Rusland en dit van Engeland. De engelscben heb ben het inzicht de duiven naar Zuid- Afrika en Transvaal te sturen. Twee congressen. Zondag heb ben in het koolmijuceutrum twee congres sen plaats gehad het eerste, gehouden te 's Graveubrakel, door de volksgezinde catholieken, besprak de middelen die geschikt zijn om den zedtlijken en stof- felijkeu toestand der werklieden te ver beteren het andere, te La Louvière, door de socialisten, bad voor doel eene werk staking onder de mynwerkers voor te bereiden. Hier do ellende en de klasseuoorlog, daar de vooruitgang en do bevrediging. Hut kontrast is treffend. De zwai*e mint die sedert eenige dagen, over 't land hangt, maakt het re gelmatig verkeer der spoorwegtreinen on mogelijk. Bijna al de treineu waren in vertragiug doch tot nu toe zijn geene ongevallen bestal igd geworden. Eene kloeke vrouw. Eene op circu.sprogramina's wolbekende vrouw te Parijs la femme Canondie met kauon- nen manooeuvreert alsof ze van bout zijn, bad zich meermalen geërgerd op de wijze waarop een Belg, die met zijne vrouw hetzelfde huis bewoonde als zij, zijne wederhelft mishandelde. Eens hoorde zij angstkreten uit de ver trekken harer medebewoners komen. Zij wilde er binnen gaan doch de deuren waren gesloten, waarop zij met een flinkeu schouderdruk het slot deed openspringen. Iu de kamer zag zy deu man die zijne vrouw op den grond geworpen had en haar met een groot mes trachtte den hals af te snijden. In een oogwenk had zij hem een welge- mikten stoot tusschen de oogen gegeven, waardoor hij achterover tuimelde, doch spoedig was hij weer on de been en kwam razend op zyno aanvalster af, die hem iu miuder dan geen tijd behalve een tweeden slug tusschen do oogen, een verveerlyken schop tegen de maag gaf, gevolgd door een slag op den neus. Hij liet het mes vallen on trachtte te vluchten, doch werd gevolgd door de han dige vrouw, die hem tal van hevige slagen en schoppen toebracht,zoodat hij in zijnen aDgst een venster opende, en niet beden- keude dat bij op de tweede verdiepiug was, uit het venster sprongen verwonder lijk ongedeerd op de straat terecht kwam het spoedig op een loopen zettende, waar na de policie hem uit het oog verloor. geheime agent met een ledigen kolenbak in de hand naar buiten kwam. Filip wierp op bem eenen wilden blik. Zoekt gij jufvrouw Lepage, mijnbeer vroeg de stoker kalm. Als dit het geval is, kunt gij haar in de kamer van mevrouw Bar- tineux vinden. Ik zag haar een uur geleden daar biuneugaan. Filip kou geen woord uitbrengen, maar staarde den agent aan, alsof hij hem met zijne oogen doorboren wilde Bnel keerde by zich om en trad naar zijne kamer. De agent ging zonderling lachend de kamer van den markies weder binnen, om daar zyn onderzoek voort te zetten, waarin hy gestoord was geworden. XXXIV. EEN UOPELOOZE AANVAL. De vrederechter Talbot haastte zich niet met de uitvoering van de hem gedane op dracht. Het was byna donker, toen by twee policiuageuten gelastte naai- het kasteel te gaan, om naar den lang vermisten Alexe Mixtome te zoeken eu hem gevangen te ne men. Hij legde hun het stilzwygen over hun ne zending op, eu verbood huu met de be dienden te spreken hij noemde de bron waaruit de inlichtingen gepnt waren, beepruk het afsterven van Alexe Mixloine in Amerika en brucht het zoo ver, dat de policieugenten, twijielend aan de bewering vun deu kamer dienaar, hunne zending ondernamen, zonder j plan om zich veel moeite te geven den vluch- teling te vaDgen, dewijl zij dit nu reeds voor ouuoodig hielden. Zij vonden Filip en Jan Piron ongeduldig op hen wachten en de eerste verweet hun hunne traagheid. De policieugenten antwoor- deu spottend eu nu ontstond er eene woor denwisseling die altijd heviger werd en ten gevolge had dat de beambten hunnen lust tot onderzoek hoe langer hoe meer verloren, en dit slechts schijnbaar uitvoerden. De ruïnen en de kapel werden doorzocht, maar, zooals de policiedienaren voorzagen, zonder gevolg. Zy bleven nog eenigen tijd en gingen daarna weg, zonder op Filip's bevelen en bedreigin gen acht te slaan. Daar znllen zy voor betaald worden riep de kamerdienaar. Ik zal zorgen dat er morgen vroeg policieagenten uit Parijs hier zijn en wij zullen den vluchteling vinden, al moet de geheole kapel worden afgebroken. Dezen nacht, Jan, moeten wij in de kapel blijven. Als wij hem vangen, zullen wij zoo wel den roem als de belooning voor ons alleen hebben. Jan stemde toe en zij begaven zich naar de kapel, om den nacht daar wakende door te brengen. Uren lang spraken zij zacht met elkander eindelijk zwegen zy. Even na middernacht hoorde Filip in de nabyheid van deu preekstoel een gedruisch, doch eene ouvoorzichtige beweging van zijnen nog nooit eenen prioster hebben beleedigd of gelasterd, dat hunne lens is en blijft Alles in eerlijkheid en deftigheid. Moesten wij al de beleedigingen en lasteringen aanwijzen die wekelijks door 't Land van Aelst on Den Werkman - ar 't hoofd worden geslingerd van Z. H. den Paus, van HH. HH. de Cardinalen en Bisschoppen en der E.E. H.H. dienst doende Priesters een ganscbe kolom bijna zou telkens onvoldoende zijn. Doch soms gaal het al eens over zyn hout en kunnen wij ons niet weêrhouden er de aandacht op in te roepon on ze bij alle eerlijke, deftige en welopgevoede lie den aan te klagen. Zoo treft men in De Werkman - van vrijdag 11., een beleedigenden en laste- ronden uitval aan tegen den Z. E. H. Kanunnik Van der Schuoren van Gent. Men oordeele I Gij schynt niet te weten watBis- schop Bracq en Bisschop Lambrecht - zoo dikwijls verklaarden; Gij, gij, volgt de Geldmac' - trekt u de zielen niet aan. Waar - zit gij to Gent wat zal Gent zijn binnen -20 jaar, door uw schuld, Materialist! - Behouder achter uwen gouden bril en uwe gevulde kofferforts Weet ge - niet meer wat 't volk u geschreven heeft Leven, rijk zyn, aan ryke tafels zitten, den wierook inademen, dat is genoeg voor u.... Niet voor ons.... - Schrik en beef voor Gods Oordeel, Vetlap. P. Daens. Wy vragen het, kan men nu bloedigere beleedigingen en lasteringen uitbraken tegen oenen priester dan hem te beschul digen van het heil der zielen te slachtof feren aan het gulden kalf, aan den drift naar wereldsche goederen, eerzucht en vermaken En dat woord vetlap 1... Mag men niet zeggen dat het gevlogen is uit deu mond vau een gemeiuen straatkapoen Maar al die beleedigingen en lasteringen tegen onze eerbiedweerdige dienstdoende Priestors beletten niet dat men in 't zelfde nummer van - Den Werkman - leest Niemand moet versmaad worden. Het Priesterambt verdient bijzonderen eer- bied. En zij die oen priester slechter - behandelen dan een hond, omdat hy uitzonderlijk voor 't werkende volk - strijdt, let op die rampzalige mea- - scben.... Veel zwaarder dan iemand zullen zij de Godsspreuk ondervinden - - Wee die miju gezalfden aaurandt I - t'Aalst, te Herdersem en elders zyn - reeds schrikkelijke lessen. O schijnheiligheid 1.... Kan men zich zelve nu beter in volle horst treffen dan P. Daens Bisschop van Namen. Donder dag is Mgr. Heyien plechtiglijk Bisschop van 't Bisdom Namen gewijd geworden door Z. Em. Cardinaal Goossens van Mechelen, by gestaan door HH.HH.de Bis schoppen van Gent en Luik. broeder verijdelde de hoop, Alexe Mixtome te vangen. Hij braakte eenen stroom van ver- wenscbingen uit, waardoor Jan zich zoo beos maakte, dat men bijna handgemeen werd. Mijnheer Lepage was Voornemens geweest zijne schuilplaats te verlaten, om zich in de friüsche lucht te bewegen maar aldns ge waarschuwd, keerde hy spgedig terug en kwam dien nacht niet meer te voorschijn. Zijn voorraad spijs en drank was nog slechts ge ring en tot overmaat van ramp, bemerkte hy, dat men zijne tegenwoordigheid in het kastell ontdekt haden bij belegerd werd. Hoe zish op nieuw levensmiddelen te verschaffen, hoe weg te komen, of de noodige beweging to nemen, dat waren voor hem onoplosbare raadsels. '8 Morgens werd de belegeaing opgeheven. Jan keerde naar het dorp terng. Filip ging naar het kasteel en ontbeet. Nauwelyks had hy daarmede gedaan of ontving de mededee- ling, dat twee heeren uit Parijs hem wenschen te spreken. Het waren geheime policieagenton die hy per telegram ontboden had. Zy had den reeds een half uur gewacht, daar zy hem niet onder het ontbyt wilden storen. Hy begaf zich tot ben, en by zijne komst ging Rochi- lieu, den kamervager in de hand, langzaam van hen weg. Rochilieu had, tarwyl zy washt- ton, met hen gesproken, en met zulk een ge- volg, dat zij Filip Piron, toen deze zich aan hen voorstelde, zeer nieuwsgierig aanzagen. (Wordt voortgazet

De Denderbode | 1899 | | pagina 1