Pol en Stant. Kerk van S' Martinus. De E. V. gestemd Patroonschap van ienH. Aloïsius Sterfgevallen. De afgestrafte priester Daens Benedictus' Kalender Rechterlijk kronijk. VOLLE AFLAAT Z0NDAGRUST. Allerhande Nieuws. jdüuiiti. ii Satijii. TerWiniBi Engeland. De ontworpen vergadering van het bureel van den Bond der Katholieke Kringen, die voor maandag aangezegd was, is epuieuw uitgesteld. Het tijdstip der kiezingen.— Eeue petitie is aau deu Senaat gezonden om, met het oog op de landbouwwerken in liet buitenland, dat in de maand Mei veel werklieden naar Frankrijk lokt, de kie zingen op den eersten Zondag van Mei te doen plaats hebben in plaats van den laat sten. De werkmanspensioenen. Dins dag heeft in het ministerie vau nijverheid en arbeid eene vergadering plaats gehad van de Commissie, gelast met het het op maken van het wetsontwerp betreffende de werkmanspensioenen. De beraadsla ging heeft lang geduurd, doch er is nog geen definitieve tekst bepaald Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 2 ameders, (stovenmakers) wevers 1 houtdraniër voor Brussel, verzekerd werk 1 bakkersgast 1 voerman 10 smeders. (bankwerkers, enz.) een mees tergast alsook werklieden voor een katoen- fabriek te Brugge 1 leerjongen (boek binder) 1 leermeisje voor de kleermakerij; metaalbewerkers voor Frankrijk loon van 4 tot 5 fr. Men vraagt ook voor Brussel werklieden van verschillige stielen. Frasen werk Een koetsier kennende ook alle huis werk, beeft reeds verscheidene jaron in een bijzonder huis gediend en heeft ook do beste getuigschriften een leerjongen voor den beenbonwersstiel een bureel- bediende kunnende de Vlaamsche en Fransche talen. - Burgerwacht. Het Staatsblaad van donderdag bevat een koninklijk be sluit,de herinrichting regelend van de niet werkdadige burgerwachten; de inschrij vingen moeteq geschieden van 1 tot 15 Januari aanstaande. De taksen op het leuren. Het verbrekingshof heelt besloten dat een gemeentoreglcment, dat de voorafgaan- dolijke betaling der taks op het leuren eisciit voor de uitoefening van den stiel, onwettig is volgens het arrest van het verbrekingshof mag de voorafgaandelijkc betaling der onrechtstrceksche lasten,door de gemeenten ingesteld, niet gcëischt wordeu. Pol komt met nen wagen loof af gereden, opeengestapeld tot nen meter hoogte boven de kas. Stant. Ge liet er welgezind uit, Pol g'Hebt zeker nen goeiën mdag g'had giste- ^ren T.Ï'A P°L- btant t waa im mers S' Elooi «n dat ia nen kermisdag voor de boeren en de peerdeknechteu. Stant. Inderdaad, Pol, 't was gisteren den eersten December en feestdag vau den heiligen Eligius en ik weet dat aat op den bniten ferm gevierd wordt. Pol. Ja, Stant, om halver acht een ge zongene mia waar iedereen in tegenwoordig is, en daarachter bollen of kaarten of raison- neeren tot 's middags dat» algemeen trakte ment bij den smid, waarachter weerom amu sement tot 'a avonds dan nog nen keer tafel, en daarachter wiesapel tot rond den tienen en dan naar 't bed. Stant. Op die manier is 't nen vollen dag. Polmaar alia't mag zijn 't is binst de jaar genoeg te slaven en te travakken, en daarbij 't valt nu just op nen tijd dat 't bui tenwerk stil ligt en dat er nen dag af mag. Pol. 't Is alzou, Stant en daarbij dat is een oud vlaamsch en voorvaderlijk gebruik, en daar houden de menschen aan op den buiten. Stant. Of ze gelijk hebben. Pol en 't ware te wenschen dat overal en in alles ons onde vlaamsche traditiën wel onderhouden wierden want al zijn ze dikwijls gemengeld meê plezier en verzet, toch komt er de gods dienst toch altijd boven Pot Ilewel dat is de waarheid, Stant want lijk nu meê de feest op S' Elooi, en zou er niemand durven nalaten van eerst naar de mis te gaan, en dan daarachter beginnen te kermissen. Stant. 't Is daarom dak zeg. Pol, dat het zoo spijtig is dat onze voorvaderlijke vlaamsche geest onder veel menschen zoo ver gezet is, 111 dat er den dag van vandaag zoo veel menschen zijn die niets meer en kennen als de wereldscbe geest. Pol. 't Is een natuurlijk gevolg van den gang van de wereld Stant, van 't geen dat ze gewoonelijk noemen den progres of den vooruitgang. Stant. En in zaken van godsdienst, Pol, noem ik dat nen achteruitgang Pol. 't Is gewoonlijk alzoo, Stantmaar 't en zou alzoo nie moeten zijn 'k en ben tegen 't progres niet in stoffelijke zaken muur 't is spijtig dut er de religie zeer dik wijls door ten achteren gaat. Stant. d'Eeuvoudigheid ga weg van on der 't volk, Polen al die nieuwe uitvindsels doen deu kop draaien van veel menschen. Pol. In onzen jongen tijd, Stant, en wa ren er up oua procbie geen twintig ouderlin gen die binst hun leven Brussel of Gent ge zien hadden allen afstand was te been af te leggen en den weg die de menschen best ken den was de weg naar de kerk. Stant. En na en zyn er geen distancies uie meer, Pol en nen eersten kommunikant heeft nu al meer g'boord en gezien als ons voorouders op hun sterfbed. Pol. -- En 't is alzoo, Stant, dat de we reldscbe geest zoo gemakkelyk iu 't hert van de junkheid binnenilhugt en dat de deugden vau den buiskriug meer en meer verbauwen. Stant. 't En kun nie missen, Pol deu publieken en grooten geest van de wereld en beeft nooit geüeugen eu heeft altijd den weg naar 't verderf aangeleerd eu nen keer dal iedereen dienen geest leert kennen en inswel- gen, dan moeten er natuurlijk veel slechte gevolgen uit voortspruiten. Pol. Hewel, Stant, en gaat het heden daags alzoo niet Hoeveel prochiekes of g«>- meentekes zijn er nog die geen statie en heb ben of die er ten minste nie ver af en zyn En wie is er nog die naar de groote steden niet eu rijdt en die de feesten of de betoogin gen nie achternaar en loopt al waar 't tien of twintig uren ver Stant. Alzoo is 't, Pol en als ze dan 's avonds t' huis komen, dan wordt er van niets andere meer gesproken als van plezier en pracht en kurieuze dingen die ze gezien en genoten hebben. Pol. En alzoo begint dikwijls den kop te draaien, Stant, bijzonderlijk voor de jonk heid d'eenvoudigheid voor 't vaderlijk huis en 't stille eenzame leven wordt onverdrage- lijk de kleeragie en is nie schoon genoeg 't werken wordt te moeiëlijk, de tafel te slecht, en vader en moeder en hebben geen verstand genoeg meer ze vergeten wat hun oudere voor hen gedaan hebben, ze moeten in nen grooteren wereld leven, meer plezier heb ben, de pracht achternaar loopen, en dik wijls, helaas Stant. Jaja, Pol, zeg het maar, en dik wijls laten ze vader en moeder zitten en loo pen ze de deugenieterij achternaar Pol. Daar komt het op uit. Stant En 't is daarom dat er tegenwoordig meer dan ooit zou moeten werk gemaakt worden van den godsdienst om die beter en beter in te printen bijzonderlijk in 't hert van de jonk heid. Stant. Dat is waar. Pol naarmate de gevaren vergrooten door de verwereldlijking van 't volk, zouden ook meer pogingen moe ten gedaan worden om aan iedereen te doen verstaan dat de Godsdienst en 't onderhouden van zijn plichten de grondsteen is en moet blijven van 't bestaan en van 't gelnk van 't menschdom. Pol. 'tEn is niet te betwisten nochtans, Stant, dat er voor den Godsdienst veel ge daan wordt en dat de priesters bijzonderlijk hem met moed en iever aan hun volk voor dragen. Stant. In Aalst bijzonderlijk, Pol, wordt er veel voor gedaan in de kerk, in de scho len, in de patronagiën en in zoovele andere schoone en heilzamo instellingen wordt er gedurig aan gewerkt om 't voik en bijzon derlijk de jeugd goed te onderwijzen en in de deugd te vormen maar er wordt ook helaas schromelijk tegengewerkt door de geuzerij, door die helscbe socialisterij en bijzonderlijk nog door dat duivelsch donchistendom. Pol. En van de drij die ge daar noemt, Stant, is 't derde nog 't slechtstede twee eerste dnrven toch openlijk zeggen en beken nen dat ze tegen den Godsdienst en d'heilige Kerk zijn maar die andere liefhebbers wer ken er tegen door kromme en arglistige we gen en onder het masker van eerbied voor 't geen zij willen in den grond booren. Stant. Ja, Pol, maar masker of geenen masker, da komt tegenwoordig al overeen nitiedereen weet na, 't land en de wereld door. da doncbisten en geuzetisten een en 't zelfde zijn, en de treffelijke menschen vluch ten d'eene zoowel als d'andere. Pol. Maar propos Stant, loopt den opgeschoreten nog altijd meê 't priesterkleed aan Stant. 't Schijnt van ja, Pol 't is wel zes maand geleden da'k den held gezien heb, maar Tist uit ons gebnurte heeft hem over tijd aan de statie gezien meê nen g'heelen hoop papieren en gazetten onder zijnen erm. Pol. En waar loopt die heerschap alzoo altijd naartoe Stant. Och, Pol, wie weet dat Ze zeggen dat hij veel naar Brussel gaat, en d'ander week schreef Pie, zeggen ze, dat hij nu weerom naar Holland gaat om de men schen daar ook naar 't donchistendom te trekken. Pol. Da z'hem ginder hieldon, Stant, als hjj hun aanstaat, dat en ware nog 't slechtste niet. Stant. Wel neen 't, Pol ze mogen hem hemmen Wel mag hij hnn bekomen Pol. Daar is toch al een wat op verteld en geschreven op dien famenzen held, he Stant Stant. Schrikkelijk veel, Pol zijn be roemdheid is groot, en 'k zou veel liever heb ben in zijn plaats da ze van mij niet en spraken, Pol. 'k Geloof dat hij dan veel meer vrede en gelnk en gerustheid zou kunnen hebben, Stant. Stant.Ik gelooft wel. Pol en ik ben wel overtuigd dat er in g'heel onzen Bnlgiek niet eeneu priester te vinden en is, hoe nede rig en onbekend ook zijne bediening weze, die tegen hem zou willen mangelen. Pol. Da ziet ge van hier, Stantstille- kes zijn, uw werk doen, gehoorzamen aan uw overheid dat is de vrede van 't hert en de volbrenging van de plicht Stant. Alzoo is 't, Pol en daanm trek ik er van onder en tot binnen acht dagen. Pol. Wel 't huis, Stant. zij willen greüe overeenkomst, geene eendracht. Daarom zouden zij wel voor eeuea tijd kunnen lukken. Da' zy zich over zulk vooruitzicht verheugen, het is te verstaan. Do liberalen ook hebben alles aan do E. V.te danken zij waren dood en be graven, en de nieuwe wet doet ze ver rijzen. Zij ga ;;i uu regelrecht tot hun einde. Den Vrijdag der stemming stak zij uit. Voor uit voor het suiver alge meen stemrecht Daar zullen zij gemak kelyk komen, eu daarnuê zullen ze ons een dansken leeren, zoo denken zij maar 't zal zoo gemakkelijk niet gaan. Dat zij feest vieren, ja, acht dagen lang hunne blauwe vlag laten wappereD, dat is te verstaan. Zij hebben gelijk, duizendmaal gelijk. Maar wie niet jubbelen voor die wet, gemaakt door eeu katholiek ministerie en eene katholieke meerderheid, het zijn wij, katholieken. Wij zouden wel willen weten of de Bien Public, die de grootste oorzaak is van deze wet, die heeft wat hij gezocht heeft, of hij nog wel deu moed gehad heeft zijne vlag te laten wapperen. Wij denken wel neen. Wij, katholieken, wij betreuren die wet. Doch eene zaak zullen wij toch niet hebben het is knaging van consciëntie. Als de E. V. op alle gemeenten twee dracht zal zaaien, als het zuiver algemeen stemrecht op 21 jaar ons voor altijd van het bowind zal slaan, als de liberalen, progressisten en socialisten, tegen ons verbonden, het duurbaar werk onzer katholieke scholen zullen ia den grond smijten, dan zullen wij te Aalst toch geen mea culpa moeten zeggen. Aau hen die de E. V. voorstonden en oplegden, aan hen de verantwoordelijk heid 1 Het zij dan zoo. Voor ons tot Aalst is er weinig te doen onze toestand is klaar. Edoch, zagen wij eenigo kans om meer te hebben dan wij nu voorzien, dan zal Aalst niet ton achter blijven. Zondag 3 December om 10 uren plech tige Mis en om 4 uren Lof eu Sermoen ter aere van den H. Elisius van wege het Gilde der smeders, koperslagers cdz. Feestdag van deu H. Frauciscus-Xavc- rius, volle aflaat van wege de Voorplan- fii"? van 't Geloof. Mandag 4 December: Feestdag der H. Bal bar-, u:a 10 uren solemnele Mis, om 5 uren groot Lof waaronder Sermoon en Processie. Woensdag 6 December Feestdag van den H. Nicolaus, om 10 uren plechtige Mis, om 5 uren Lof, Sermoen en Pro cessie. Vrijdag 8 December Feestdag der Onbevlekte Ontvangenis van 0. L. Vrouw, beiligdag de goddelijke diensten gelijk op deu Zondag. Om 10 uren gezongene Mis ter eere van den H. Ambrosius van wege de Maat schappij van Bieëuteolt. Zondag 10 December om 9 uren solemuele Hoogmis der O. L. V. Onbe vlekte Ontvangenis. Volle aflaat. Priesterlijks benoeming. Z. H. de bisschop heeft pastoor be noemd van het Begijnbhof van 0. L. Vr. te Gent, den E. H De Winter, pastoor te Grootenberge. De evenredige vertegenwoordiging is dan gestemd in de Kamer. Die stemmiug, wij zeggen bet rechtuit, is eene ware verkrachting geweest van den wil van het katholiek land en vooral van de over tuiging van de Rechterzij der Kamer. Van de 70 representanten, die de E. V. stem den ziin er minsteus 35, die in hun hert en ziel weten «lat de E. V. slecht is, en die ze maar gestemd hebben uit oorzako van de drukking die op hnu werd uit geoefend. Nauwelijks was de uitslag der stem ming gekend of do groene vlag wapperde bier by de Daensisten eu do blauwe bij de liberalen. Zij hebben gelijk zich te verheugen de E. V. is hun leven. De Daensisten konden niet meer voor uit en nu is hun leven verzekerd. Ja, zij hopen, en wellicht niet ten onrechte, dat zij de beweging vau M. Verhaegen door hunne stoutmoedigheid zullen verdrin gen. Wellicht niet ten onrechte, zeggen wij M. Verhaegen wil iets aardigs, iets half l eu half. Hij wilde onaf haokelijkbeid vau d demol.raten op poliliek gcbie J, dus eene party vau <iemokrateo tegen eene partij vau katboliekeu, dus tweedracht. Maar bij duifi zijn grondbeginsel niet tot het eiuile drijveu en daarom preekt bii ecnd.-ac'.t.Hoe rijmt men dat te zaam De Daensisten gaan uit ook van bet» zelfde princiep, maar zy passen hel toe, Zondag laatst gaf de Tooneelkring der Patroonschap vau den H. Alolsius eeue schoone vertoooing. Alhoewel de spelers jong zijn en den tijd om zich te bereiden, steleu moeten, zal ik zeggen, hebben wij gezien dat zij volkomeu op de hoogte zijn. Dit toonden de jonge spelers in een drama De valsche Burkaart en in een blijspel Het verloren Schaap. De honding, gebaren, uitspraak, alles was zeer wel. Geen wonder dus dat de toeschouwers zich wel verzet hebben. Het blijspel vooral heeft waarlijk, tranen doen lachen. Beide stukken hadden ook eene schoo ne zedeles hot drama zette ons aan ver giffenis te vragen, als wij misdaan heb ben, en edelmoedig te vergeven als ons onrecht geschiedthet blijspel toonde dat het best is in den staat te blyveu waar God ons in geplaatst hoeft. Het zij ons toegelaten ouzen hertelijken dank te betuigen aan de beeren J. Vau der Meerscb, C. Limpens, A. Verbe^ck, L. Huylebroeck, G. Dufour, F. Meganck, aan «lcu Eerw Heer Rornbaut, den ieveri- gou Bestuurder van de Patroonschap, aau den Heer Van Sinay, deu weiwillenden medewerker iu het bereiden der spelers en aan de Heeren A. Volckaert en J. Cammaert, die voor bet muzikaal ge deelte gezorgd hadden. De E. H. Guido GEZELLE, de be roemde Vlaamsche dichter, Lid der Koninklijke Vlaamsche Academie, is god- vruchtigiijk overleden te Brugge in den ouderdom van 60 jaren, 't Is een groot verlies voor de Vlaamsche letteren. Uit Charleroi meldt men het afsterven van M. Leopold Fagnart, socialistische Volksvertegenwoordiger vau dit Arron dissement. die voor de derde maal naar Holland is getrokkeu.heeft te Amsterdam en Rotter dam, altijd iu priesterskleeren, opnieuw meeting gehouden in vergaderingen van socialisten en vrijdeukers. De afgestrafte viel geweldig uit tegen de Jieustdoende catholicbe priesters welke de geloovigen waai schuwen tegen zyue verleiding en zijnen toestand van afgestraftoujpriester doen kennen. Te Schiedam was de bevol king tegen h«;m zoo opgewonden dat hij het niet durfde wageu er heen te gaan bij bleef weg en liet per telegram weten dat bij «leu trein bad gemist. Te Nymegen werd by andermaal op steenworpen onthaald eu beestje gejaagd. De Policie moest hem beschermen. Dat was te voorzien na zijne verwaande ver klaring dat hij te Nymegea zou terug- keeren. Wij verwachten verdere inlich tingen. V a n bede u af kaD den ten Bureele dezer en ter Abdij vau Affli- gem verkregeu wordeu. Prys 0.30, franco per post 0,40. Assisen van Oost-Vlaanderen. Do zaak ten laste vau Marie Vau Herro- wegbe, die op 19 Augusti Ie Overboelaere baar kind, 18 maaudeu oud, in den Den der gewoipen had, is woensdag afgeloo- pen. De beschuldigde werd tot 12 jaar opsluiting veroordeeld. G. Z. C. A. J. H. J. r. 0. 0. in do kerkt der Arme Cl&ren Coletinnen. Vrijdag 8 December, Feestdag vau de Onbevlekte Ontvangenis der AllerLeiligste Maagd Maria. De diensten sullen geschieden als volgt Oin 5 llt uren de eerste Mis met uit stelling van bet Allerheiligste Sacrament tot na bet Lof. Om 8 uren de tweede Mis. Om 3 uren het Lof. dienstdoende Apotheker Zondag 3 De- cvember i 899, Mr Van Caelenbergh, Lcopoldstraat. Botermarkt.-- Heden zaterdag werden 627 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te sainen 5050 kilos. Vraagt 't Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. AALST. Onze Koninklijke Harmome - Al groeiendbloeiend - zal deesjaar het Feest van S* Cecilia viorcu op Zondag 10 December oansLGedurende de Mis vau 11 uren ter S' Martinuskerk zal het muziekkorps de volgende stukkeu uitvoeren 1° Preciosa, openingstuk, gearran geerd door Fr. Biebl C. M. V. Weber. 2® Samson Dalila(opdc S. Saëu3), gearraugeerd door G. Meister. Het jaarlijkscb Banket om 5 lJi uren stipt 's avonds. Des anderdaags, om 10 uren, in de zelfde kerk, aan 't Hoogaltaar, Mis tot lafenis der zielen vau de afgestorvene leden der Maatschappij. 't Leuveusbier der Brouwerij Druwe, Aalst, is het beste. Konijnendiefstal. Iu deu nacht van 25 op 26 November is alhier eenen diefstal van kou ij nen gepleegd ten nadeele van Dame W® Felix Callebaut op haren lusthof aau dea Dendermouichen Steen weg. Drinkt 't alom bekende Louvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. MOORSEL. Messengevecht. Zoudag avond beeft te Moorsel een mes sengevecht plaats gehad over 't welk, in onze Stad, allerhande geruchten zijn iu omloop gebracht. Nu daar, iu deze zaak, het moeilijk is de waarheid uit de logen te onderscheiden, zal bet best ziju al die geruchten ter zydc te laten. Zekere De Rop Camiel, die de messte- ken In kwam en naar 't Hospitaal onzer I StaU werd overgevoerd is een kereltje die reeds zeer dikwerf met Moeder Justi- cia af te rekenen heeft gehad. Naar wij vernemen is de toestaud van den verwonde betrekkelijk goed eu hoopt men geneziug, maar ook wat is 't Kwaad kruid ver gaat immers zoo gemakkelyk niet, zegt 't spreekwoord. 't Parket van Dendermondo heeft een onderzoek geopend en laat ons den uitslag afwachten. De vermoedelijke dader is een persoon die ook reeds 2 of 3 veroordeelingeu heeft ondergaan. Verdere stellige inlichtingen ontbreken. Politieke wraak. Bij het ter peis leggen vernemen wij dat de beer A. Reyuteus, Gemeentesecretaris van Moorsel opgeschorst is van zijn ambt. Voor hoe laug wist men ons niet te zeg gen. Nu, in alle geval,'t zal toch niet veel lijd dureo, want de blauwo-groeue-roode kamauku en maljoujige wot ligt op haar uiterste. -- Leert Fransch in de winderavonden (Zie annonce). ii©c Auer, 16, Boulevard du Uainaut D a Bruxelles, Reduction de prix. Voor de derde maal sedert eenigo weken hebben kwaaddoeners in het Min- derbroedorsklooster te Schaarbeek, willen komen stelen. Zy worden met veel moeite aangehouden. De Noordstatie was donderdag na middag vol bewegiug by het vertrek vau een 20tal werklieden cener groote hoe- denfabriek vau Brussel, die te Warschau eene succursaal gaat stichten. Het af scheid tusschen de veitrekkenden en hunne famiiiën was hartroerend. In deu voormiddag hadden zij in eeue hartulyke bijeenkomst afscheid van hunnen patioou genomen Deze bad hen elk eeu geschenk overhandigd. Zy namen gelyk plaats iu eenen slaapwagon en zijn vrijdag nacht te Waancbau aangekomen. IC ANCHON ALTER, véritablefr. 1,75. Door het slecht sluiten der gaskraan zijn vier persoDed te Brussel, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, by na verstikt. Het scheelde niet veel of allen bekochten bet met deu dood. Het waren de werkliedeo; die eene herstelling aan het huis te doen hadden, welke hen ont dekten. Eenige minuten nog, en het ware te laat geweest. BEC ATJER véritable fr. 9 Te Siut-Joost-ten-Noode een kleer maker, die nog maar drie weken ge trouwd is, heeft, door *an zijne snijtafel te springen, do petroollamp omgestooten. Zijne kleederen en vervolgens de werkka mer vatte vuur, zijne vrouw, die hem, geholpen door de geburen, ter hulp snel de, bekwam zware brandwonden. De kleermaker werd naar het gasthuis ge bracht. De vrouw wordt 't huis verzorgd. Deze laatste was over driejaar ook het slachtoffer van een dergelijk ongeluk. Nog altijd aftruggelaars. Onder den naam eener firma A., L. &C®,hadden een paar aftruggelaars te Brussel een bureel gesticht met eeu kapitaal van twee millioen... op papier. Zij kochten in Portugal eene lading wijn en vijgen, verkochten die bij gedeel ten terwijl koopwaar nog op de kaai en in entrepot lag, verzouden er zelfs ge deelten van naar Brussel, maar betaalden de afzenders niet. Een expediteur vatte vermoeden» op, omdat twee verschillige persouen zich voor ceuen der deelgeuooteu deed door gaan. Zoo.lra het bodrog ontdekt was, wisten de plichtigen de grenzen over te steken, doch bet schijnt dat zij nu reeds te Lyon aangehouden zijn. De koopwaar zal te Antwerpen op risi co der verzenders verkocht moeten wor den. Schrikkeleijk ongeluk. Woensdag morgend, rond 5 uren, gebeurde er een .schrikkelijk ongeluk aan den barreel, gelegen op onyeveer honderd meters van de statie van Sinte-Agatba-Berchem. Op 30 meters afstand van deze barreel woon den de echtgenooten Coeckx, hoveniers. Zooals alle dagen gingen zij woensdag morgend, met twee andere vrouwen uit de buurt naar de vroegmarkt vanSt.-Jans- Moleubeek. Arnold Coeckx trok de kar met groenten en zijne vrouw, geholpen door de twee andere vrouwen, duwde om het voertuig op den nogal steilen wog te krijgen. Een koopwareotrein van Brussel was in 't zicht, de hovenier liet den trein voor bijrijden en waagden rich dan op de spoorbaan. Nauwelijks waren zij er op of vrouw Coeckx riep tot baren man - Spoed u, Arnold, de vitesse is daar 1 - De dikke mist bad deu hovenier belot den expresstrein van Oostende naar Brussel iu tijd» te zien. Coeckx gelukte erin op 't tweede spoor te geraken. De trein «toomde voorbij. Do hovenier keerde zich om en zag zijne vrouw be wusteloos op :1e spoorbaan uitgestrekt. De cchtgenoote Coomau stoud ongekwetst recht, doch de eebtgenooto Coppens was verdwenen. Coeckx nam zijne vrouw op eu droeg ze naar buis hij liet haar aau de zorgen van de echtgenoote Cooman over. Hij nam een lanteern, ging op zoek naar de verdwenen vrouw en vond haar in stukkeo gereden lijk een vijftigtal meters van de barreel liggen. Het stoffelijk over schot van de ongelukkige werd naar de statie van Berchem overgebracht. De echtgenoote Coppeus, geboren Maria Geurinck, wa» 40 jaar oud, gehuwd en moeder van vier minderjarige kiuderen. Dr Leemans, werd bij de echtgenoote Coeckx ontboden en bevoud dat twee vingeren barer rechterhand vermorzeld en verscheidene harer ribben gebroken waren. Men hoopt het slachtoffer te red den indien er zich geene verwikkeling voordoen. Het parket van Brussel is ter plaatse eeu onderzoek komen openen. Nadere bij eenderheden. Uit het onderzoek is gebleken dat het ungeluk te Ste-Agatha-Bercbem, waar door twee vrouwen bet leven v«jrloren, niet te wijten is aan nalatigheid van hot dienstpersooneel. De bareelen waren gesloten. De twee vrouwen, die met groensels naar de markt giDgen, duwden van achter aan de hondenkar, daar de weg te dezer plaats eenigzius klimt. Tegen dat zij aan de spoorbaan kwa-' men, was de zoon van een der slacht offers voorop geloopen, om den spoorweg bareel te openen. Had het ongeluk een halve seconde vroeger plaats gehad dan zouden er vijf slachtoffers zijn geweest; nu was eeD gedeelte dor groep reeds de baan over. In het buis vau de echtgenooten Verhelpen, op 't gehucht Lint, te Grim- bergbe,is een schrikkelijk echtelijk drama voorgevallen. Do man, een landbouwerk- man, gaf zich aan deu drank over. Hij kwam dronken thuis en begon zijne meu belen te verbrijzelen. De vrouw kwam tusschen. De dronkaard groep eene vork en bedreigde de ongelukkige. De vrouw gelukte er in den man te ontwapenen. Doch, opgehitst door den strijd dien zij had moeten levereD, greep zij een stuk hout en bracht haren man verscheidene slagen op het hoofd toe. De man viel met gekloven schedel ten gronde en was eenige oogeublikken later een lyk. Vrouw Ver helpen is aangehouden. Zekere Auguste Cortein, oud 18 iaren, plafonucerder, wonende te Melle- iindcchoek, kwam dynsdag avond van Geut waar hij werkte, met den laatsten trein naar Melle gereden. Denkelijk zal hij in slaap gevallen zijn en, eenige me ters te verre gereden, by zijn ontwaken vau den trein gesprongen zijn, want men heeft hem in bedenkelijkeu toestand op de baan gevonden. Men heeft den jon geling naar de statie van Melle overge bracht, alwaar hij van den Eerw. H. on derpastoor de H. Olie heeft ontvangen. Zijn toestand is zeer be lenkelyk. Dievenstreken. Wat de dieven allemaal verzinnen om tot bun doel te koracD, gaat alle gedacht te boven. Inden wiukel van M. Pichler, Melk markt tc Antwerpen, had een dief, terwyl de bewoners een oogenblik dea winkel verlaten hadden, de deur vau den trap en die van de kelderkeukcu gesloten en toen op zyn gemak voor 169 fr. koopwaar, te weten foulard», cols, enz. ingepakt. De bewoner» moesten de ruit van de trapdeur breken, om langs buiten de deur te openen. Deklompennijverheid.Het Brug- sche tij«lschrift Biekorf bevat in zijn laatste nummer eene volledige studie over de klompennijverheid in Vlaanderen. Het maakt den grootsten lof van de klom pen verveerdigd te Wetteren, Vlierzele eu omstreken, die te Brugge zeer gezocht worden en gekeud zijn onder de bena ming Gentsche kloefen. De klompen uit het land vau Waas noemt mea Brabant- sche kloefen. Kindermoord. Ten gevolge van een naamloozeu brief, beeft het parket van Brugge tot de aanhouding doen over gaan vau eene weduwe, die eene schoone hofstede bewoonde te Nieuwmunster. Zij is beschuldigd van kindermoord. Zij loochende eerst krachtdadig de uit slagen van bet geneeskundig onderzoek, doch eindigde met bekenteniaseu te doen en te verklaren dat zij haar doodgeboren kind in haren hof gedolven had,om geene begraving te moeteu doen. Het parket ging naar de aangeduide plaats en ontdekte er inderdaad op een meter diepte het kinderlykje. Volgens de wetsgeneesheeren zou 't levend begraven zijn. De beschuldigde loochent krachtdadig dat haar kind geleefd heeft. Eene verschrikkelijke bijzonderheid deze ontaarde moeder in pas 36 jaar oud en heeft tien wettige kinderen, waarvan Let jongste 2 jaar oud is 1 Verschrikkelijk 1 tot 22.SO don motor, aliook zvrarto, witta on gokleurdo Uenitobergi-Zljde, r»n af 91 cont. tot fr. 28.69 den meter effen, geribd, gekwadrilloerd, bewerkt, Doboi, enz. (ong. 940 kwal. en 9000 klourocbakoeringoa en Toroeh. tookoningen), yrsoht-on telvrl] te kuit kottel». Heattert per keereadt. 5. Hiëitltfl FiirM ui ZIK< t w Zirlcl Naar men verzekert, zou or in de landbouwkolonie te Merxplas een feit gebeurd zijn, dat erge gevolgen had kun nen hebben. In eene slaapzaal, waar 20 opgesloteneu verbleven, moet een hunner 's nachts het vuur aan zijn bed hebben gestokea en vervolgens nog aan drie of vier andere bedden. De gevangenen, door den rook gewekt, begonnen om hulp te roepen. De pompiers der kolonie waren onmid- delijk in gereedheid, zoodat het begin van brand ook spoedig gebluscht was. Het bestuur der kc-lonie deed 's nachts nog een onderzoek en, alhoewel geen en kele der opg'>sloteuen eenige verklaring wilde doen, kende men toch weldra den dader. Deze werd door een geneesheer onder zocht, omdat men met reden vermoedde dat hij aan zinsverbijstering leed. De dok tor heeft dit ook bovonden. 's Anderdaags werd hij naar het gezondheidshuis van Froidmont gezonden. Eene schrikkelijke ontploffing vau acetylèae-gas greep zoudag avond plaats op het kasteel van M. de Pierpont, te Flémalle-Haute. M. de Pierpont heeft in een der toren tjes van zijn kasteel een acetylène-toe- stel. De toozichter van het kasteel had in den morgend water gegoten in den ver gaarbak, die de gas voortbrengt. Eene gasontsnapping is dnarmcè ontstaan. De kamer was vol acetylène wanneer 's avonds de toezichter er zich henen begaf met eene brandende lamp gevolgd van Madame de Pierpont die het hem verbood. Eene sehrikkelijke ontploffing greep plaats, die bet torentje vernielde. De ongelukkige dienstbode was op den slag dood. Madame do Pierpont, die hem op de hielen volgde, beeft vreeselyke brandwonden aan hoofd en hauden. Den brand, die ton gevolge der ont ploffing ontstond, werd gelukkiglijk uit gedoofd. Te La Louvière is de stoomketel van eene locomotief gesprongen, welke diende om de ledige waggous uit de nabij gelegen staties weg to ruimen. Het onge luk gebeurde terwijl de trein de statie van Bracquegnies uitreed. Men dacht den machinist en den stoker vermorzeld te vinden. Als door een wonder zyn zij er heelhuids vau af gekomen. Een drama in Congo. De laatste koerier uit Afrika heeft het nieuws van eeu drama aangebracht dat in het leger korps van Baron Dhanis, nabij Sungula gebeurd is. Een negerkorporaal, die ten onrechte gedegradeerd was, baatte sinds een blanke sergeant, een Belg, wien hij de verantwsordelijkheid zijuer outeereade straf toeschreef. In een oogenblik van gramschap doodde bij deu blanke bij middel van eeu geweer schot. Voor den krijgsrrad gedaagd werd de neger ter dood veroordeeld en gefusil- eerd. Een gelukskind. Een wielrijder te Birmingham reed eenigen tyd geleden een sterk bellende stradt iu zulk eene vaart af, dat bij aan bet einde der helling gekomen zijue machine niet meer kou houden on tegen den trottoir opvloog. Hij giug natuurlijk over het -tuur en wel in zulk een vaart, dat hij door een dikke spiegelruit been in eene winkeluit- lstalling terecht kwam. Dit belette hem

De Denderbode | 1899 | | pagina 2