Pol en Stant. De Bien Public. Nog van tak op tak. In 't groene tabakfakriek. - Kieslcronijk. rr 16 LAATSTE OPROEP. Benedictus' Kalender SYNDIKAAT Almanack Hacbette Lebègue, Kerk Tan S' Martinus. ZONDAGRUST Tan-Ï,midd*gs Allerhande Nieuws. B" Henneberg-Zijde Holland. Frankrijk. Italië. STANT komt gansch bezweet de kouterbaan op en POL die de waterloopen ga naarzien, komt hem tegen. Pol. Slechten gaDg, he Stant Stant. 'k Geloof't wel, Pol'k zweet ervaD lijk 'nen dragonder Pol. 't En kan miuen. Stant; 't is zacht en doef weer, de wegen a liggen nat en alecht, en r daarbij een kaaken op den rng.an dan nog berg op 't ia om er onder te bezwijken Stant. 't Ia arbeid, Pol maar ala 't bo ter zal zijn, znllen wij 't ook hebben, en dear- bij dezen tijd van 't jaar moe 'nen menach hem aan allea v«rwachten. Pol. Ja, Stant, wij boeremenachen bij zonderlijk en mogen nie klagen de regen die er aedert eenige dagen valt doet reel deugd •n er ia nog geenen druppel te veel. Stant. 't Land lag droog, Pol, en alzoo kan 't nog al veel verdragen; bovendien moeit het sterk vriezen, 't ware nog honderd maal al echter. Pol. 't Gelooft wel, Stant 't jaar ne gentig en ia nog niet vergeten onder de boe remenachen 't begon dan te vriezen op Sinte Catharina.den 25"®n van de verledene maand, en einde kortm&andeken vrooa 't nog Stant. Ja, Pel, 'k rappeleer 't my ook nog t loof waa dan ook wel gelukt al deea kanten lijk nu, en 't was tot den lesten struik toe kapot. Pol. Jajaat, Stant, en da geeft een wat te doen aan de boerkee van December tot Mei, da zijn vijf lange maanden, en als ge g'heel dien tijd naar den zolder moet gaan of naar den voeiërmarchan om de lange steerten hun kasken te vullen, 'k mag u zeggen dat er een beetjen aan ontbreekt en dat de kas meer ala leeg geraakt. Stant. Ja, Pol, 'k heb binat dienen win ter van 't negentig meer ala eenen buiteu- mensch zijn beesten voor half geld weten ver- koopen. 1'ol. En dan ia er den boer aan, Stant in 't koopen of verkoopen van beesten moet hij ongedwongen kunnen te werk gaan. 't is te zeggen, dat hij moet kunnen koopen en verkoopen ala 't hem ten profijtigste valt. Stant. Dat ia te veel klaar. Pol. Pol. Och jaat, Stant, gesupponeerd bij voorbeeld da g'een beaat wilt vetten maar als gij half weg zijt, ontbreekt het voeiar of hebt ge kluiten van doen hewel. g'hebt al uw moeite en koat om zoo te zeggen voor niet gedaan en ala ge waarlijk gingt winste doen meê de beest nog een maand of twae goed op ta passen, moet ge ze voor 'nen appel en ei afgeveD. Stant. 't Komt alzoo nit. Pol gegeneerd leven in uw affairen, is dikwijls gedwongen lijn van slechte affairen te doen. Pol. 't Ia alzoo alzlaven gaweeat, Stant, an 't zal alzoo blijven. Stant. Maar, Pol de dagen wordau kort he bijzonderlijk nn meê dat overtrokken waêr. Pol. z'Fn gaan maar opan an toe, Stant 't is wel dat den toebak wel gelukt ia, want van den halverzeasen zitten de boerkes tegen woordig achter de atoof. Stant. En bestaat die gewoonte alzoo nog altijd op den bniten van xn de gebnreu- bnizen te gaan omsteken, Pol Pol. Jaae, Stant, maar dat is toch ver minderd bij ons komen er nog dry of vier, en kosyn Tist is er altyd by. Stant. En dan wordt er zeker een praatjen gadaan, Pol Pol. Er wordt over alles geraisonneerd, Stant, enkozzen Tist brengt dikwijls de gazet meê. Stant. Wa gazetten zijn dat, Pol Pol. 't Nieuws van den dag, Stant, en byzonderlyk Dtn Dtndtrbodt en De Volks Urn. Stant. 't Zijn preciea ook de die, Pol, die Wannes «it de gebuurte ona ook altijd voor- Pol. Hawaï, Stant, er staat daar altyd veel en sshoon nieuws in, eu g'en moet toch nie benauwd zijn van daar iets in te vinden dat iedereen niet en mag hooren of wiar dat er door uitgevallen wordt tegen 't geestelijk of 't ia gelijk tegen welk wettig gezag. Stant. Lijk er tegenwoordig genoeg ge vonden worden, Polwant 't ia sen schande ze liggen daar in de kamers altijd te foefelen me* kieswetten en andere die 't poer nie weerd en syu om er meê naar de musscben te schieten en de deugeuieten die 't volk per mauentlijk willen slecht maken door revolu- tionnaire gazetten en schriften, daar en spre ken aenie van, eu die laten ae al doen wat ze willen. Pol. J»ja, Stant, 'k heb dat ook al meê honderd# kaeren gezeidmaar kozzen Tiat.die die zaken go» kent, zegt dat er daar nie aan te doen en ia, omdat de drukpera in ona land vrij ia. Stant. Dat ia wel dat, Pol maar had ik er iets aan te zeggen, 'k zou ik de vrijheid laten aan de brave menachen eu uan do brave schrijvers maar al degene die de samenleviog en Godsdienst zonden willea storen eu over hoop werpen, zou 'k'non muilband aandoen en zetten ze vaat. Pol. Jam aar, Stant, dat en ia allemaal *00 gemakkelijk niet ala ge wel ei peilt daarenboven oDzen lieven Heer zelve laat iedereen vrij van goed of slecht te zijn. Stant. Jamaar, Pol, er ia daar een ver schil bij onzen lieven lieer luat wel vrij, dat ia waar maar 11 y behoudt al zijne rechten en Hij heaft zijn eeuwigheid om de goeie te be- loonen eu ae slechte te stralfeu. Pol. t'Akkoord, Stant, takkoord; en zijt er maar zeker van dat die slechte gazet- acht ijvers eu revolution naira wel zullen hun part krygen ala ze voor onzen lieven Heer zullen veracbyuen. Stant. Jamaar, daarentuaachen doen ze toch veel kwaad, Pol, eu ik zon ze maar •effens 'nen breiël aansteken Pol. 't Eu ware er niet te slechter om, Stant maar 't zijn dwaze en uitzinnige men achen die de alecLte schriften of gazetten in hun huis laten komen en uie lezen want zij ook zullen meê onzen lieven Heer af te reke nen hebben. Stant. Dat hebben wij van jongs af ge leerd, l'ol en 'nen menach zou schrikken en beven als ge d'onverachilligheid au de licht zinnigheid van veel menachen ziet die maar alles sauveerden en leseu wat dat er hnn in d'handen gestoken wordt. Pol. 't Is voor hun rekening, Stant en daarvoor is d'Heilige Kerk daar, 't ia te zeg gen, zijne Heiligheid den Paus, eu ons Bis schoppen en ons Priesters om ons voor te houuen wat wy mogen lezen en ook wat wy niet mogen leeeu. Stant. Jaja, Pol, dat er de menachen maar naar en lniaterdan I Pol. Hewel, Stant, dat ïb nog 'nen keer de vrijheid die bestaat van te kiezen tuascheu 't goed en tnaschen 't kwaad, en 't ia nog 'nen keer elk voor zijn eigene verantwoordelijk heid, Stant. En volgens mij, Pol, al wie een gazet durft in zijn handen pakken die door de kerkelijke Overheden ala gevaarlijk of slecht aangewezen wordt, als leesde hij twintig pa ternosters per dag en kroop hij alle dagen zeven keer den Kruisweg op zijn knieën, iaën blijft 'nen slechten kristenen en zal door onzen lieven Heer gestraft worden Pol. Jamaar. Stant, daar en ia geenen twijfel aan want gelijk 't ik het over eenige weken nog van onzen eerbiedweerden Herder hoorde preêken, 't en ia nie genoeg van te roepen Heere, Heere en van daarachter uw eigen gedacht te doen en van de voor schriften en raadgevingen van de Overheden der H. Kerk te versmaden en onder de voeten ta trappen maar 't ia ootmoedig te zyn en te gehoorzamen want, voegde onze brave pas toor erbij Christus heeft uitdrukkelijk ge zegd, sprekende vsn de Overheden der H. Kerk Die U aanhoort, aanhoort Mij en dieU versmaadt, versmaadt my. Stant. Jaja, Pol, 't ia alzoo en 't is 't geen al de eerweerde Patera Redemptoristen bij ons t'Aalat ook aan de geloovigen zegden, wanneer zij in hun laatste sermoen de men- schen opwekten om te volherd«n in het ware kristene leven dat leidt naar de goede eeuwig heid. Pol. En die liet andera nieenen, Stant, zijn mis en die kluchtspelera en gelukzoe kers die het anders durven voorhouden en schrijven, weten het g'heal wel dat het mis is maar Lucifer meê g'heel zijnen troep hellehonden zit op hunuen nek, en pardaf! za moeten meê Stant. z'En moeten 't maur weten, Pol liever zij ala ik en nu moet ik voort, we zul len da chnpitterken later nog 'nen keer be spreken. Pol. Jaam, Staut, en wel t'hois Daags na de stemming van de noodlot tige evenredige vertegenwoordiging gaf de Bien Public een oprecht schoon arti kel, eene opwekking tot eendracht. Toen wij bet lazen, stonden wij ongeloovig te schuddebollen. Wij dachten in on9 eigen zou dit weêr schijnheiligheid zijn Laat ons zien tot hoelang de - Bien Public wachten gaat van de catholieken aan te vallen en uit te schelden. Eu liet duurde goen week of hij bonkte wr êr bovenarms, in zijne briefwisseling van Brussel, op de catbolieke antiproportioonalisten. Maar, - Bien Public, verstaat ge toch niet dat wij zoo tot de eendracht niet komen kunnen Gij hebt uitgevallen in den tijd op de Justice sociale- die schreef dat eene goede nederlaag noodig was om OD8 tot eendracht te brengen. Maar, Bien Public, - als gij zoo voortgaat, zal de - Justice sociale wel kunneD gelijk hebben. Doe voort, gij zult de gevolgen dragon van uwe blinde roe keloosheid. Zal 't orgaan van Chipka dan geen n-laas meêdeelen van 'c geene er deze week in 't groone tabakfabriek is voorgevallen met zekeren werkman Die veut liep de stad rond overal kondmakeude dat men daar met de werklieden aanlig, zeer aar dig handelt, 't Woord is aan U, Helden van Chipka, want als men dien workmen mag gelooven, dan is uwe liefde voor Ie werklieden waarop gy gedurig boft maar schijnheilige volksbedriegerij Lachende plant. De lachende plant groeit in Arabië en wordt aldus ge noemd van wege den invloed die bet zaad van dezelve uitoefent op den persoon die het gebruikt. De plant is.van gemiddelde grootte en heeft geelo bloemen, terwijl de bladeren donkergroen zijn. Het zaad van deze plant groeit in peulen, gelijk erwten eu is zwart van kleur. De Arabieren drogen dit zaad eu malen bet tot poeder, Wanueer iemand van dit poeder gebruikt, begint hij weldra luid keels te lachen en te zingen. Dit duurt ongeveer een uur en dan valt den persoon in slaan. Wanueer deze poeder in kleine hoeveelheden wordt toegediend, zijn de gevolgen niet nadeelig eu als men in Arabit iemand en grapje wil spelen, wordt een weinig van dit poeder in zijne koffie gedaan. «z Charleroi, ter ver vanging van den overleden rooden volks vertegenwoordiger Fagnart zal plaats heb ben op 7 Januari 1900. Naar 't scbijut zullen er 4 partijen in 't strijdperk treden de clirist.-ne demo craten (niets gemeens met de volksfop- pers vau Aalst) zullen voorstellen M. Michel Lev ie, de catholieken, M. Paul Misonne, de socialisten, M. P. Castur en de liberaleu caudidaat nog onbekend. Ontvolking. In Frankrijk is in 1898 het geul geboorten met 15.174 ver minderd tegen 1897. En bet getal overlijdens is met 59.054 geklommen. Er werden in het verleden jaar 843,938 geboorten en 810.078 ovcrly'dens opge schreven. Het getal huwelijken bedroeg in het laatste jaar 287.179 of 4284 miuder dau in 1897. Om de werktuigen voor roesten te vrijwaren kan men 15 grammeu campher oplossen in 450 tut 600 gum men gesmolten vet men schuimt de warme vloeistof en men mengt er onge veer 500 grammen menie eu graphiet iu, om hetue noodige metaalkleur te geven. Meu iiueei l er overvloedig de werktuigen meê in, laat ze 24 uren liegen en kuischt ze dan af met een zacht linnen. ïbPDP Le cartelisten en de I verraders aan 't werk. De klickjanuea vau geuzerij en verraad zich schikkende naar hunne leus Alles in eerlijkheid en deftigheid hadden woensdag 11. den koenes moeJ.in de duis ternis des nachts, aan de huisbel van eenige catbolieke ingezetenen oude buizen te hangen. Eenieder vroeg zicb des ande rendaags 's morgens met verbazing af Wat mag er toch gaande geweest zijn en van waar mogen die buizen wel vandaan komen Ach I de verkiezing van de brouwers gasten kwam door de bevoegde Overheid goedgekeurd te worden en de jongens van 't cartel en des verraads hadden hunne onverwacht behaalde zegepraal van 15 oCtober 11. andermaal will-u vieren.... Daags na de kiezing waren negen of tien baraktrompetters der Aalstersche oü-garde aangeworven door den futuren ofte toekomstigen candidaat der Volks kamer voor Aalst, de overwinning der cartelisten en verraders te Erpe komen viereD. Eu wanneer de oü protters aan gevoerd door den bedoelden futuren candi daat en de chefs der geuzen en verraders- kliek van Erpe met de nieuw gekozenen, opgeblazen van hoogmoed en biernat.Dorp en Kat doortrokkeu uaarden Hoonegem, telde de manifestatie, inbegrepen twee brouwers, drij bazen eu een genever-uit- zetterken, diep in do 21, zegge een en twintig manDen.... En op den doortocht der manifestie zag men de brave dorpelingen bij 't gedruis der bazuiners »an 't laatste oordeel en 't gehuil - Van 't ongediert van papen - van de ma lifestanten, haastig hunne stal deuren dicht sluiten uit vrees van ernstige ongevallen voor hunne melkdieren. Het schijnt dat de Januen der geuzen- en verraderskliek zich woens lag 11. over hunne mislukte manifestatie bebbcu willen wreken en door de helsche duisternis der donkere zes weken geholpen, huonen ein delijken triomf met minder onzekerheid van te gelukken, doch met niet meer deftigheid hebben willen vieren.En daarbij deze wijze van maoifesteeren, viel graag in den smaak vun zeker geuzenhaantje. Het geniaal ventje was reeds lang bezorgd, zei baas Tist, om zijne bijna ontelbare studie- en politieke familiebuizen van zijne zolders te doen ruimen en plaats te maken voegde buurman Jan er bij, om degenen die wij hem en zijne geuzen- eu verraders- kliek, voor de eerste kiezing bereiden, te kunnen bergen. En zoo zal 't zijn zei NELLIS. De haring wordt duur, de vangst is dit jaar miuder overvloedig dan op andere jaren, en daardoor is de prijs verhoogd. Op de Hollandscbe kust alleen heeft men 134,000 ton minder gevangen dan in 1898 De Noorweegsche visscherij heeft een verschil van 550,000 ton, Schotland een tekort van 490,000 ton. In Holland werd dezer dagen de ton 55 fr. verkocht, terwijl ze verleden jaar op dit tijdstip 23 fr. kostte. M.WOESTE.De Catholieke Kring vau Namen heefi in algemeeue vergade ring eene stemming uitgebracht, waarin d6 wenscb wordt uitgedrukt, M. Woeste aan hot hoofd van den Bond der Catbo lieke Kringen te zien blijven. De dagorde brengt ook dank aan M. Woeste, voor de overgronte diensten,door hem aan de catholieke zaak en aan het vaderland bewezen, en verzoekt hem dringend zijn ontslag te trekken. Uitmuntend gedacht. De E. H. Lansseu, pastor vau Eernegbem, stelt de Westvlaamsche geestelijkheid voor, alles te vergaren wat iu 1879 84 op catboliek schoolterrein voorviel, om daarover eeu boek in het licht te zenden. Wij weten niet, zegt de herder, wat de toekomst ons voorber idt, en moet er een nieuwe strijd aangevangen worden, wij zullen iu dat werk eeu aauwijzer viu- den die ons leort, hoe er iu dat geval moet gehandeld worden. Een heerlijk gedacht. Iu 1879 hebben de Belgische catholieken de beelo wereld tot voorbeeld verstrekt. Het is recht en billijk dat die veldtocht beschreven wor de, opdat de jonge strijders een voorbeeld nemen kunnen aan degenen die hen voor gingen. De slechte kwaliteit van het glas van sommige fl-sscheu, kau schaden aan het behoU'i der vloeistof, die men er in doet Om zich te verzekeren of het glas der flescben goed is, heeft men er slechts eenige uit den hoop te nemen eu ze te vullen met water, waarin meo tien gram men acide tartarique doet men schudt om te doen smelten. Indien er na vijf-zes dagen niets veran derd is, kan men het glas als goed be schouwen indien de oplossiug gelatine achtig is geworden, of indien er zicb kristallen hebben gevormd, moet bet glas van slechte kwaliteit beschouwd worden. Nieuw spoorwegmate- rieel.Minister Liebaert heeft goede maatregels genomeu, die den vervoer- dieusi zulleu vergemakkelijken en de klachteu der nijveraais doen ophouden. Op 't eiude vau December zal eene aan besteding plaats hebben van 200 rijtuigen eu 1000 wagons. De kosten zullen 10 rnil- lioen beloopen. De 200 nieuwe rijtuigen zullen allen van tW' ede klas zyn honderd zullen aan de ou ie tytuigen van 2* klas galij ken, 50 zullen v au gangen voorzieuziju eu 50 vau eeu nieuw model, door M. Liebaoi t zelf bepaald. De 1000 wagous zullen voor het ver voer vau koupwareu dieueu. De helft dier waggous zullen 15000 kilos koopwaren vervoeren de andere helft 18000 kilos. Tegen de pootziekte. De schade door |deze veeziekte teweeggebracht, heeft M. den minister Vau der BmggeD aaugezet, eenen omzendbrief openbaar te maken, waarin de schikkingen aangeduid zijn, welke in voorkomende gevallen kun nen genomen worden, zoo door de vee houders en eigenaars als door de overhe den eu 't personeel van den veeartsenij- dienst. Bijzondere plakkaarten zullen in al de buitengemeenten alsook aan de slachthui zen, in de veestaties, markten, enz., worden aangeplakt. De oudleerlingen der Stadjongens- school Nr 1 die tot heden nog niet voor het feest Rcyniers zijn iugescbreveu of by vergetelheid of andere redenen onaf hankelijk van den wil des Bestuur, geene ultnooiliging zouden hebben ontvangen, worden dringend verzocht, zich naar het lokaal, gevestigd bij den heer August Agnbessïks, Oude Viscbmarkt, te bege ven. alwaar de insckrijvingslijsten be rusten. J De oudleerlingen muziekanten die in dezelfde omstaudigheden verkeeren wor den vriendelijk verzocht op Dijnsdag 12 December aanstaande, om 8 uren 's avonds de eerste repetitie bij te wonen. Die repetitie zal plaats hebben ten Stad- buize, Milniezaal. Het Bestuur. Van heden af kan den ten Bureele dezer eu ter Abdij van Affli- sem verkregen worden. Prijs 0.30, franco per post 0,40. Tan Reizigers, Klerken en Pitroons. O De Leden der Spaarkas die aan de laat- ste storting geen deel hehben genomen, zijn dringend verzocht, toekomenden Zon dag, 10 dozer, 's middags, de storting te doen, om hot opmaken van het bilan aanstonds mogelijk te laten. IS VERSCHENEN verkrijgbaar ten bureele van dit Blad DE PRIJS ER VAN IS Ingenaaid fr. 1,50 j gebonden fr. 2 00 gehouden in leer fr. 3,00. Buiten de stad meer het port voor de bestelling. De ondergeteekende Léon Van Gbyse- gbem, wonende te Aalst, Veldstraat N' 13 heeft de eer kennis te geven aan de hee- reu fabrikanten, negocianten, detaillanten en alle andere personen, dat bij van be den verbod doet, aan zijne vrouw, Dame Maria Lambo, handel te drijven gelijk op we ke manier, als ook van hoegenaamd schulden, te maken en zelfs van op cre- diet te koopen de noodige voorwerpen van het huisgezin, verklarende dat bij in het vervolg geene schulden meer zal be talen die zijne vrouw zoude gemaakt heb ben zouder schriftelijke toestemming vau den oudergotcekeude Leon Vod Ghyaeghem. Heden Zondag 10 December, plechtige Hoogmis en Lof waaronder Sermoon ter eere van O. L. V. Onbevlekte Ontvan genis. Woensdag 13 December, H. Aubertus om 10 uren gezongene Mis vau wege het üildo der Bakkers. Donderdag 11 December, Feestdag der Tl Lucia, Patronersse tegen de krampen enz., om 8 uren gezongene Mis. Priesterlijk» benoeming. Z. H. de Bisschop heett pastoor be noemd te Grooteuberge, den E. H Car- lier, onderpastoor op S' Jozef, té Gtént. Ten onze bureele prachtige) Vi- sietkaarten in boekdruk op extra fijne carton 1,00 fr. het honderd. tot middernacht dienstdoende Apotheker Zondag 10 De ceanber law). M' Valkeneer, Esola- nade. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 575 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4500 kilos. Vraagt 'c Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Aalst. De daders van den diefstal van 23 reisduiven ten nadeele vau Poly- door Beygaert Liudestraat, 7e wijk. Schaarbeek zijn ontdekt geworden. Gelijk wij donderdag li., zegden deze duiveu hebben, iu 1899, meer dan om 12l'0 fr. prijzen gewonnen, 't Zijn de genaamden De Brauner Joseph, straatlooper, oui 18 jaren en De Petter Jan, vaartwerker, oud 16 jaren beiden wonende in de buurt. Zes duiven wareu des anderdaags ont snapt en kwamen naar hunnen kijker ge vlogen, 3 werdeu gevonden ten huize vau De Brauwor en 10 outdekte men den kop afgesneden iu deu kelder der woning vau de W* Van Heddegem, Geerardsbergsche Straat. De vader vau De Petter hielp de duiven d.ageu naar de W* Van Hedde gem. Proces verbaal is tegen de dieven medeplichtigen opgesteld. ,t Leuvensbier der Brouwery Druwé is het beste. Moord te Opbrakel. Jozef Galle verdacht van moord op vrouw Pos- tier en haar zoontje is door 't Hof vaD Assisen onzer Provincie veroordeeld tot eeuwigdurenden dwangarbeid. St. Lieven-Houtem. Maandag had bijna eene ontploffing plaats in het kloos ter to St. Lieven s-Houtem. Daar de ketel van het verwarmstelsel op het punt was te ontploffen, voorzeker zou het eene groote schade veroorzaakt hebben, zonder de moedige zelfopoffering van den vuurstoker der stoombrouwerij «SintLivinus Leo Van Vrokkem, die met gevaar zijns levens alles in orde bracht. ec Auer, 16, Boulevard du Haioaut k Bruxelles, Reduction de prix. Het parket van Brussel is op zoek naar zekeren B., vertegenwoordiger v -n een groot nijverheidsgesticht, die levens een wisselbureel iu de hoofdstad had en daar een echt baronsleven leidde. Doch men ontdekte dat zijne uitgaven niet met zijne inkomsten overeen kwa men en het bleek weldra dat hij voor bij na 400,000 fv. ontvreemdingen en aftrug- gelarijen had gepleegd. De klachten stroomen voortdurend in het policiebureel toe. Maar de bedrieger had bij tijds lont geroken en heeft de voe ten gelicht. Men denkt dat hij met zijae vrouw naar Griekenland gevlucht is. Drinkt 't alom bekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Iu de me de Tïlly, te Brussel, wilde een jongeling woensdag avond eene grap doen. Gedurende het vroolijk gesprek, dat hij had met zijne kameraden, haalde hij onverwachts een nieuwen revolver uit den zak en, om zijne kameraden bang te maken, lostte hij een schot. Maar de grap had een treurig uitwerk sel, want de jongen bleef op den slag dood. De revolver was nog met twee kogels en drie losse kardoezen geladen. En de jongeling zal gemeend hebben dat hij een losse kardoezen ging afschieieu. Aan zelfmoord kan hoegenaamd niet gedacht worden. De jongeling had een vroolijk karakter en leefde zeer regel matig. BEC AUER véritable fr. 9 Drie Brusselaars waren te Ukkel aan 't jagen. Eensklaps sprong een haas op. Een der honden volgde het dier, maar begon weldra op erbarmelijke wijze te huilen. Een der jagers ging er naar toe, om den hond, die door den strop van eenen wildstrooper gevangen was, vrij te maken maar de haan van zijn geweer haperde aan het struikgewas, het schot ging af en trof M. J., die de lading ia deu arm kreeg. Zijn toestand is zeer erg.Wan- neer hij geueest zal hij .toch voir het leven gebrekkelijk zijn. Dynsdag avond kwam een 73jafige ouderling, M. L., van Ukkel, naar huis, op het gehucht Verrewinckel, toen hij eensklaps werd overvallen door twee ke rels, die hem zijnen portemonnaie ontna men, en daarna op de vlucht gingeu. Doch ziende dat L. nu den weg in dc richting van het policiebureel insloeg, keerden zy op hunne stappen terug, gre pen opnieuw hun slachtoffer vast en brachten hem niet minder dan zestien messteken toe. Door boeren, die naar de markt gingen gevonden, werd hij naar het policiebureel gebracht, waar de gekwetste op eene bijzonder nauwkeurige wijze de kwaad doeners kon aanduiden. Een uur nadien waren zij reeds in han den der policie 'ij werden gevat in eene bei berg, waar zij het gestolen geld aan 't opdrinken waren. MANCHON AUER, véritable fr. 1,75. Men heeft alweer eene geheime stokerij te Ukkel ontdekt reeds de derde in min dan twee weken tyds. Deze werd gevonden in eene afhankelijkheid eener herberg. Men vond een alambic, inhoudende 500 liters alcool. De stokers, zekere Antoon Van R. en een soldaat der gidsen in gunstverlof, werden aangehou den. Het materieel alsook een vervoerwa- gen en twee peerden werden iu beslag ge nomen. Bij ondervraging ontdekte do offi cier van policie dat er tegen Van R. reeds voor vroegere dergelijke feiten een bevel van aanhouding bestond, krachtens een vonnis, dat hem veroordeelde tot 1 jaar gevangenis en 10,000 lr. boete. Leert Fransch in de winderavonden. (Zie annonce Dieven, die de chikke typen willen uitbaugen, hebben ten nadeele van ridder Bauwcns, VioletteDlei te Geut, gestoleo eene schouwgarnituur, iOflesscl.en cham pagne, eenige flesschec witten wijn, een balcostuum, eene kist met oude postzegels een babiet, gilet, broek, 2 paletots on 500 sigaren. Een werkman van Dottenijs (Kort- rijk), Bernard Phooge, werd bij zijne thuiskomst vlak voor zijne wouing door twee kerels aangerand, en bekwam van eenen buuner eenen messteek in het ge- laat. Op zijn geroep kwam zijne moeder buiten en deze werd,op hot oogenblik dat zij zich bukle om den jongen te helpen, door eenen knuppelslag op het hoofd ge troffen, die deu schedel deed bersten. De ongelukkige viel uaast haren zoon Dièr. Twee andere zonen der vrouw kwameu op hunrie beurt buiten, eu deze werden op dezelfde wijze aangevallen. De een werd door eenen messteek, de ander door eenen stokslag neêrgeveld. Degene der drie broers, die het minst gekwetst was, heeft de politie verwittigd en deze kon de kwaaddoeners nog den- zelfden avond aanhouden. De scheeplossers vaa Brugge heb ben het werk gestaakt. Zy vroegen de af schaffing vau den uaebtarbeid. Sommige reedeis willen hunne bureelen naar Oostende verplaatsen. - Groote feesten worden voorbereid ter gelegenheid van de 750e verjaring dar aankomst van het H. Bloed te Brui'ge. De feesten zullen plaats hebben in Mei. Eene commissie is sinds twee jaar werk zaam aan de inrichting der stoeten. Groote brand te Charleroi. Een hevige brand heeft gisteren te Char leroi een grooten stoommolen vernield, toehoorende aan defiima Dubois en geleeen tusschen de Samber en de rue des Moulins. Het vuur ontstond loud 10 uren en in minder dan een uur had bet al de gebou wen van bet gesticht omvat. Die gebouwen zijn vijf in gelal en strek» ken zich uit over eene lengte van meer dan 100 meters. De brand levert een schrikkelijk, maar grootscb schouwspel op. De vlammen stygen honderd meters hoog. vonken en vlammende kolen vliegen in alle richtin gen, verre door de lucht. Groot is de vrees voor de andere hui zen der straat, en alle inwoners nemen haastig de vlucht met al wat zij redden kunnen. De pompiers leggen wonderen van moed en onverschrokkenheid aan den dag, om wat nog recht staat, te behouden. De ontroering in de stad is overgroot. Duizende personen verdringen zich rond de plaats der ramp. da eenige echte, indien zij reehitreeki aan mijne fibriekea gekocht worden zwarte, witte ca geklaarde, van at 9S cent. tot fr. 28.10 den maler effen, geribd, gekwa- drilleerd, bewerkt, Damas, eaa. (eng. 140 kwal. ea 1000 kleurschakeeringen en varsch. leekeningen), vraoM- en teivrij te huil besteld. Moesten per koerende. G. Hme&eü Fabrtok wo Zijde (reon-iewr.). Belangrijke beslissing. In Jul gebeurde een ongeluk iu eenen put der steengroeve to Vaulx. Een werkman viel in de diepte twee gezellen kwamen hem ter hulp en alle drie vonden den dood door verstikking. De bloedverwanten van eenen der laats- ten spanden een proces in tegen de maat schappij aan welke de steengroef toehoort en vroegen het bedrag der levensverzeke ring bij ongevallen, voor welke de werk lieden alle weken iets op huo loon wordt De rechtbank besliste dat de maat schappij geene vergoeding schuldig is, omdat het slachtoffer niet stierf teu ge volge van het ongeluk, maar door het hulp brengeu aan zijneu gezel. 't Is hard, maar 't is de wet Valschmunters. De gehuchten van de grens van Moeskroen werden in de laatste dagen b'-zocht door eene bende verdachte kerels die van winkel tot win kel voorwerpen van kleine weerde giogen koopen eu met stukken van twee frank betaalden. De muntstukken waren valscb. Vier dezer bedriegers, werden door de gendarmen in de Statiestraat, te Moes kroen achtervolgd; twee hunner gelukten er in te ontsnappen, na een stuk doek te hebben laten vallen, inhoudende 31 val- scbe stukken van 2 tr., met de beeldtenis van Leopold II en het jaartal 1887. Do twee aangehouden val«cbmunters wonen te Toerkonje en zijn 19 en 20 jaar oud. Zij hadden twee valscbe vijffrankstukken in hun bezit. Moordpoging. Dijnsdag morgend rond 10 uren beeft in deu tuin achter het huis n. 27 aan de Vredenhofstraat onder Kralingeu een moordaanslag plaats ge had. Een timmerman, zekere van Tiggelen, aau eene schutting achter bet huis werk zaam, begaf zicb tot den bewoner Torman om hem te verzoeken zyn jas in den tuia te mogen opbangeu. Torman,hem tegemoet komende, bracht hem toen, zouder dat hij nog een woord b.id kunnen spreken, onverwachts een diepeu messteek in de hartstreek toe. Gevaarlijk gewond stortte de man ter aard». De dader, die waarschijnlijk in eene vlaag van waanzin handelde, begaf zich rechtstreeks weêr in zijne woning, waar bij zich opgesloten hield, zoodat de politie hem niet onmidJelijk kon aan houden. De gewonde werd naar liet Zie kenhuis vervoerd. Woensdag middag was zijn toestand, hoewel gevaarlijk, bevredigend. Inval van inktvisschen. Wij hebben reeds vroeger gemeld dat de Frausehe visscberij veel te lijden had van eenen inval van inktvisschen. Uit Concarneau wordt thans aan den Figaro geschreven De inval van inktvisscheu op de kust van Fiaistère, begint voor onze vissckers meer en meer verontrustend te worden, daar zij steeds meerdere schade veroorzaken. Zelfs op de kust van Finistère en van Roscoff, nabij het eiland Vierge, heeft men deze afschuwelijke weekdiereu ont moet, die de netten der visscbers ver scheuren, terwijl zij de zeekreeften en garnalen in hunne schuilhoeken terug dry ven. Eenige hunner hebben verbazende af metingen. Men heeft dezer dagen naby Camuret bruinvisschcn zeldzame spron gen zien maken om zich te bevrijden van deze wangedrochten, geklemd om hunne koppen. Er zyn er ondor wier voelers bijna twee meters lengte hebben. Deze cepbalopodcn beginnen, naar het schynt, zicb nu ook te vertoonen in de baai van Donarueuez de visscbers vreezen hunne aanwezigheid met het oog op den aaustaauden visschery-veldtocht. De toestand van Z. H. Leo XIII. Personen, die donderdag in de ui.rni J-le- lijke nabijheid van deu Paus geweest zijn (die kou gevat heeft), geven de meest ge ruststellende berichten omtrent bem en verklaren dat er niets zorgwekkends is in z|nen toestand.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2