Pol en Stant. Ceciliafeest. Kerstboom. Benedictus' Kalender Almanach Hachette Lebègue, ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Foulard-Zijde fr. 1.20 Holland. Frankrijk. Pol zit een hooreken te doen achter de stoof, terwijl Stant den hof komt opgestoken meè zijn groote min nekeswanten aan en d'oorlappen getrokken tot in den nek. Pol. Vrouw, doet open Stant is daar Ka (De deur opentrekkende). Wel Heere toch, Stant, zijt ge daar En nie vervrozsn. Stant Stant. 't Is toch schrikkelijk kond, Ka- keu, en ik ben zoo blij als nen koning vaD mij te mogen werremen. KA. 'k Geloof 't wel, beste vriend zet n neêr, 'k zal stoken dat 't klettert, en seffens nen dikken goeiën opgieten die tot in de tee- neu zal loopen. Stant.Als 't u belieft, Kaken alzoo een hertel ijk mensch en is er in de wereld niemeer te vinden. Ka We moeten malkander helpen, Stant maar 'k en weet toch niet hoe dagge door zulk weer durven komen zijt. Stant. Maar, Kaken, 't is wel koud en slibber om te gaan maar nie uitgaan is nie venlieuen, en nie verdienen is den berg af krabben. KA. 'tls ook waar. Stant; maar 'tis toch duur geld dat g'alzoo moet verdienen. Stant. Jajnat, K&ken, maar toch nog liever afzien en mijn brood winnen, als nie weten van wat hout pijlen maken, lijk 't nu 't geval is in de stad voor de metsergasten. KA. En zyn er alzoo veel in Aalst, Stant? Stant. Toch ten minsten een goei hon derd, Kaken, die zoolang als 't vriest, zonder werk zullen zitteD. Ka.Och, Stant, dat het dan maar al gauw opboude van vriezen, want diomen- schen zien nog meer af als de boeren. Stant. Jaja, Kakenals't maar nieten is lijk in 't jaar 't negentig, nie waar Pol Pol. Hewel, Stant, w'hebben 't nog her haald over acht dagen 't begon dan te vrie zen op S" Cathanna en 't duurde meer als twee maand en 't is nm begonnen op ons Lieve Vrouwendag, en ons Heer weet voor hoe lang. Stam Maar er zal na toch zeker zoo- Teel schaüi nie veroorzaakt zijn als don, Pol V Pol. Tot hiertoe neen 't. Stunt de sneeuw is nu gelnkkiglijk op tyd gekomen, en ik geloof dat er nog voor geonen spellekop kwaad en is, noch aan loof, noch nan andere vruchten. Stant. En in 't jaar 't negentig was 't loof allemaal kBpot, he Pol En daarbij nog lerme schaai in t graan en in de klavers. Pol. Jaa't, Stant w'hebben er dan we ten van te spreken maar nu mag 't vriezen zooveel ils 't wilt zoolang als de sneeuw er ligt. en kan 't geen kwaad. Stant. Maart is toch nen grooten ach teruit voor de hoeren. Pol, van alzoo aan hun loof niet te kunnen en bijgevolg goen eten t' hebben voor de beesten. Pol. Lat is waar, Stantmaar als 't niet te schrikkelijk laDg en duurt, zullen we ons toch wel uit den «lag trekken de betterave is nog al wel gelukt en we zullen nen keer meer naar den zolder gaan, en alzoo zullen de lange steerten toch 't hunne krijgen. Si ast. La valt toch kostelijker, Pol, en er is veel meer ambras aan. Pol. Jamaar, Stant, nen mensch en heeft liet niet altijd lijk 't bij verkiestmaar nen boeremuensch verwacht hem daaraan in 't putjen van den winter, en moet er een wat meer gezooiëu en gebrozzeld worden, 't leeft toch voort en daarentusschen geraken wij toch aan den dooi. Stant. Als 't maar niet te lang en duurt, Pol want de boeremenscheu klagen bitter van 'den oogstze zeggen overal dat hij zoo weinig schist en dat de zoldert gemakkelijk «nllen leeg geraken. Pol. JDat en betwist ik met, Stant maar kunnen wij nu aan 't loof niet, wij houden zooveel te meer ook en nen keer als 't weer open valt, zullen wij weerom meê g'heele mauden mogen voordragen. Stant. 't Is ook nog waar, Pol en 't doe mij plezier dagge de zaken zoo licht opneemt. Pol. Meê klagen en hebben wij toch niets, Stant, en daarby, 't is lijk ik zeg, er en is tot hiertoe nog nie veel aan gebroken. Stant. Zooveel te beter, Pol en hoe s 't Wordt de gazet nog altijd gelezen s avonds P#l. Ila, Stant, er en mankeert geenen avond'of kozzen 'l ist komt af meê 't Nieuns t*n den dag of meê 'l SUmneken of meê Den Denderbode. Stant Heeft hij gelezen hoe dat onzen dapperen Mijnheer Woeste meê een groote majoriteit herkozen is geworden als oorzit- ter van den bond van al de katholieke kringen van 't land Pol. Jaai, Stant. hij heeft da gelezen, eu by beeft ons da g'rxplikeerd hoe aat er daar sommige heethoofden waren die onzen braven Mijnbeer Woeste zouden willen van kant zet ten hebben om meê klodden voor den dag te komsn. Stant. Ja, Pol, 'k heb dat booren zeg gen n>aar 't en heeft nie gepakt en God zij gedankt, onzen onvergelijkelijken Mijnheer Woeste is in zijn eer hersteld en nog lang.- jaren, hoop ik, zal hij aan 't hoofd blijven van do catholieke party voor 't geluk van Godsdienst en Vaderland. Po,.. Ge zondt toch moeten van den dui vel in hebben ook, Stant, om nen mensch waar dat alle slechte gazetten en al de denge- nieten van g'heel de wereld op uitvallen lijk bleekershouden, om alzoo nen mensch, zeg ik, van kant te zetten, en al de vijandenvnn Kerk en samenleving te laten jubileren en zege pralen 11 Stant. En da Mijnheer oeste daar met en waar. Pol. om de socialisten en al and«-r slccbterikken in do Kamers en overal te muil banden en tegen te werken, dan zondt ge iets 21 Pol. 't Is precies daarom, Stant, dat al de prutsemaunen er zoodanig op uit zyn om dun braafsten en den verstandigsten en der. gelee rusten eu den werkzaamsteu catholieken kamper te verwijten en te bespotten I Stant. La gaat overal alzoo, Pol die meest werkt voor 't goed, die bat zyn plich ten kwijt, die meê meest openhertigheid en manhaftigheid de vysnden van Godsdienst en Vaderland bestrijdt en bekampt. wordt metst aangevallen eu belasterd 't aas alzoo van in <len tijd van onzen lieven lieer, eu tzal alzoo Pot.. En 't is juist daarom, Slant, dat de brave menschen zulke strijders en voorstaan- der» van 't goed moeten ondersteunen eu ver dedigen en hoe meer de ilechterikken tegen hen uitvallen en hen beschimpen en bespotten, hoe meer ook de weldenkende lieden hun eer bied en achting eu liefde en dankbaarheid moeten toedragen. Stant. Alzoo is 't, Pol en als we nu hooren en zien hoe dat de socialisten en don- chisten en geuzentisten afgeven op ons groote en catholieke mannen, en zelfs op ons Hoog- weerde Bisschoppen en op ons ieverige en werkzame Priesters dan is 't ons plicht voor iedereeu van meer en meer ons wereldlijke en genstelijke Overheden te beminnen en bij te staan. Pol. Dat is klaar, Stant en wat dat er bijzonderlijk moet gedaan worden, dat is van de gazetten en schriften van die ertisten t« hestrijden en van onder 't volk te doen ver dwijnen 1 Stant. Ja, Pol dat is den bijzondersten artikel vxn al want er en is niets slechter iD ile wereld als een slechte gazeten de braaf ste mensch van de wereld die zou durven een slechte gazet lezen en blijven lezen, die moet er aan, kopot is hij Pol. 't Is gelijk wij zeiden over acht da gen, Stant paternosters lozen en den kruis weg kruipeu en schijnheilig weg tot de heilige sacramenten naderen om beter d'eenvoudige en kortzichtige menschen te kannen bedriegen en verleiden dat alles is boter aan de galg, en t en kan maar dienen om hun pak zwaar der en zwaarder te maken, als ze tezelfdertijd meê verderfelijke gazetten rondloopen of die verkoopen, of lezen of uitgeven Stant. Dat is zoo klaar als den dag. Pol; en die dat niet en verstaat, en het wil ver staan en 'k en zou nie geern in hun plaata zyn 1 Pol. Noch ik, Stant, want 't zal op hun nen toren luiden onzen lieven Heer is ver duldig, maar toch rechtveerdig. Stant. Wa zouden we zeggen. Pol? Kop pigheid, hoogmoed, haat, wraakzucht, en an der klodden van dien aard Pol. Er zijn altijd judassen gevonden geweest in de wereld, Stant Stant. Jaat, Pol en nu, Kaken, harte lijk bedankt voor uw goeië medecijneu, ik ben nu versch man en meê een nienwe kou- ragie gaa'k mijn ronde voortzetten. Pol en KA. Ja, Staut, en de komplimen- ten 't huis Wij zijn gelukkig aan onze lezers de redevoering te kun nen meêdeelen van onzen ge liefden Volksvertegenwoordiger M. Woeste, in antwoord op do heildronken voorgesteld door onze acht bare heeren Burgemeester Gbeeraerdts en Schepen P.De Clippele, ter gelegenheid Ier Ceciliafeest vau onze Koninklijke Harmonie. Redevoering van M. Woeste. Heeren an Vrienden, In deze zaal volgen de dagen elkander op en gelijken zy aan elkauder. Alle jaren kom ik deze feest bijwonen, eD altijd ben ik er met de dezelfde welwillendheid out- haald ik bedank er u over, ik bedank bijzonderlijk M.Paul De Clippele voor den lof waarlijk overdreven, dien bij mij komt toe te broDgen. Maar elders is het voor mij eene afwis seling van droeve en van gelukkige dagen. M. De Clippele zegde daar zoo even dat bet politiek leven een kelk is die veel bitterheid en weinig zoetheid inhoudt; eu ik moet bekennen dat ik,sedert eenigeD lijd,in dien kelk veel bitterheiden weinig zoetheid heb gesmaakt. Het jaar 1899 leverde mij twee geluk kige gebeurtenissen op, de eerste was het vieren van mijnen parlementairen jubilee en zij zal een onvergankelijk geheugen in mijnen geest laten. Ik heb begonuen met de eer die gij mij wildet aandoen af te wijzen; gij bebt aangedrongen, ik heb eindelijk gemeend te moeten aanvaarden, omdat het Arrondissement van Aalst, elders zoo gelasterd, de gelegenheid moest hebben van luidruchtig zijne gevoelens te veropenbaren; ook trek ik er geenen roem uit voor mijn eigen zeiven; want ik héb uwe eerbewijzingen niet aan mij,maar am de katholieke zaak toegeschreven, 't Is inderdaad voor haar dat gij gestreden bebt,en 't is voor haar dat gij mij verheven hebt Eene tweede gelukkige gebeurtenis was de zegepraal door de katholieken van Aalst behaald in de laatste gemeeütekie- ziogen; die zegepraal was aanzienlijk: gij hadt inderdaad te strijden tegen een vree slijk verbond samengesteld vau den eenen kant van mannen die zich verkleefd zeg den aan de Kerk en zich roemende op gevoelens van godvruchtigheid; van den anderen kaut, van vervloekers van de Kerk; een verbond samengesteld van den den eenen kant van mannen verkleefd aan 't behoud van de bestaande sociale orde, en van den den anderen kant, van mannen die niets anders droomen dan die orde te vernietigen. Vervaarlijke strijd Reeds droomden de tegenstrevers de overwinning; reeds deelden zy de plaatsen uitTegen die vereenigde krachten hebt gij uwe kloeke borsten vooruit gebracht; sij hebt u geschaard rond uwen manhaf tigen Burgemeester; gij hebt u geschaard rond hem di< n M. D'Hondt zoo even met zooveel waarheid den vader uwer stad noemde, en die inderdaad altijd aan de stad van Aalst eene onwankelbare zelfs- opoffering heeft ten toon gespreid. Benovens die twee gelukkige gebeurte- nissen komt erecue andere die waarlijk ongelukkig moet genaamd worden; 'l is de geheurteuis waar de heeren Gneeraerdts on De Clippele komen van te spreken. Nooit is zulke hevige beproeving op ons laud ncdergevallen 1 Wij bebbeu eene katholieke meerderheid, of liever de meeiderheid tan die meerderheid aau haar eigen zelveu de uood zien toebren gen en den samen band der katholieke krachten die zij in handen hield, zelve zien verbreken. Op dezen Vlaamschen bodem hebt gij, Mijuheercn, gedurende vijftig jaren gestreden om uwe standplaat sen té veroveren; en wanneer de zegepraal uwe pogingen heeft bekroond, komt men door eenen ongeuooideu ommekeer, u agon van de vruebteu uwer overwinnin gen te veruietigeL. Pynlyse eu onver wachte beproeving 1 Want iadenlcad, die pogingen die gij gedurendo vijftig jaren gedaan bebt, waren wel de uitslag van diepe overtuigingen, maar ook de uitslag vau ingevingen die van hooger hand kwa men I Men zegde u gij moet de vijanden van de Kerk en vau onze instellingen bestrijden Gij kunt overwonnen worden, want de zegepraal behoort slechts aan God; maar gij zult gestredeu hebben, en uwe eer zal gered zijn. Heden is de voorstel veranderd; men zegt gij hebt aan de liberalen allen doorgang afgesneden, nu moet gij ze door laten; gisteren nog bad gij gelijk, vandaag hebt gij ongelijk I Ik heb het niet verstaan Gij ook niet. Ik weDSch er u geluk over Zekerlijk zullen eénige Waalsche afgevaardigden in de Kamer komen; wij zullen ze aan vaarden; maar in Vlaauderen, die onver- winnelijke verschaDsieg onzer partij, zal een noodlottige wind blazen die puinen op puineu zal opeenstapelen. Van dien toe stand, Mijnbeeren, hebben zij al de zwa righeid niet afgepeild 1 Wat zal men doen onder voorwendsel van evenredige vertegenwoordiging Ik neem het verslag van de midden- sektie en men zegt er in, dat Aalst twee katholieke afgevaardigden zal hebben en twee afgevaardigden van 't verbom!. In de laatste kinzingen hadden de katholie ken eene meerderhi i I van zeven duizend stemmen die meerderheid kon en zou zeker nog toenemen. Hewel, in den naam uer rccktveerdigiieid, zegt men U van aan de voordeden dier meerderheid te ver zaken gij zult twee volksvertegenwoor digers behouden, en gij zult er twee over laten aan de tegenstrevers 1 In den naam der réebtveerdigheid ve< plicht men U van aan de mimJerheid zooveel voordeel ioe te kennen als aan de meerderheid Wat zeg ik De minderheid zal meer voordeden hebben, aangezien zij, alhoe wel minderheid, zooveel zetels zal beko men als de meerderheid Ik hoop dat «tic berekeniug ten doele zal iu den wind ge slagen worden Maar 't blijft niettemin waar dat het volgens de berekening is van degenen die de Evenredige Vertegen woordiging gestemd hebben I Is 't te zeggen, Mijubeeren, dat gij de armen moot laten vallen 't Zal ik niet zijn die alzoo zal spreken 1 Eu mijne kol- legas ook Diet zij Lebben in deze laatste tijden te veil voorbeelden gegeven van moed en manhaftigheid In die lange eu hevige bespreking die in .de Kamer ge houden wierd, hebben zij krachtdadig hunne overtuiging verdedigd. En ik wil hier eene opeubare hulde brengen aan mijnen jongen vriend, Mijnbeer Baron Leo Betbuue, die in zijne welsprekendo karaerredevoeringen evenveel bekwaam heid als politieke wetenschap heeft aan den dag gelegd. Men heeft somtij Is go- zegd dat die bespreking vervelend geweest is 1 Zekerlijk, op een gegeven tijdstip was er eene ware begeestering ten voordeele der evenredige vertegenwoordiging, maar hare bespreking heeft vele overtuigingen doen wankelen eu op dezen oogenblik oogsten wij reeds de vrucht in van den angst dien wij gezaaid hebben en inder daad vele leden der geestelijkheid die voorstaanders waren der Even. Vert. er kenden reeds dat zij er de eerste slacht offers zullen van zijn. Men verwijt ons ook de hevigheid in de bespreking I Maar in tegenwoordigheid van den aau val dien men aau de katholieke zaak toebracht,mochten wij geenen vrijen stroom geven aau ons verontwaardigd ge weten Wantik vraag mij af of voortaan een katholiek ministerie nog zal mogelijk ziju Of eene katholieke politiek uog zal mogelijk zijn Ik verhoop het, maar ik vrees voor het tegenstrijdige. Ik wil de ontmoediging niet aanpre diken, Mijnheeren. Mijnheer De Clippele vroeg mij zoo even mijne raadgeviugen voor den toekomenden strijd. Als eersten voorstel zal ik u zeggen het geen ik u meermalen zegde blijft recht staau Het ouw der is losgebroken, maar 'tzal niet altijd duren 1 Gij moet moed toonen Vermenigvuldigt uwe betoogingen en gij zult de ongelukswet doen verdwijuen. De wetteu zijn niet onsterfelijk Deze zal den ondergang van 't Land veroor zaken, en tegen baar zal eene beweging van opstand ontstaan I Iutusschentijd, wat moet ge doen? Men zegde in de middensektie dat de nieuwe wet slechts twee katholieke volksverte genwoordigers aan ons Arrondissement zou gegeven hebben 1 Het hangt van u af, Mijuheeren, vau te zeggen dat er drij zijn en ten dien einde wek ik u op om van nu af eene krachtdadige werkiug aan te gaan, met zicht op de toekomende kicziugen, niet alleen in de Stad van Aalst maar ook elders trekt ten strijde tegen onze tegenstrevers 1 Verlicht de verblinden 1 Wakkert de flauwhertigen aan I Werkt op de achteruitblijvers Op die wijze zult gy redden hetgeen kan ge red worden I Werkt zonder verpoozen, en gelijk gij U bereid hebt voor de gemeentekiezin- gen, zoo ook bereidt U voor de kieziugen der Kamers l Breidt uwe werking meer en meer uit bij de katholieke werklieden en landbou wers eeue groote samenzwering wordt gesmeed om hunne zielen aan de Kerk te ontrukken Gaat tot ben, verlicht zo, doet hun ver staan hoe ongezond eu ongerijmd al die giootspreuken zijn die men gedurig aan buuue ooren doet weergalmen bestrijdt de tegenstrevers op het giondgebied van onderwijs steuut bijzonderlijk op dit laatste punt, en iedereen vau U zal het zijue bijgebracht hebben voor Kerk en Vaderland. Om te eindigen, laat mij toe U oenen heildronk voor te dragen van diepe dank- baaiheid voor de genegenheid welke gij my lot hieitoe bewezen nebt. Die gene genheid is mij altyd zeer duurbaar ge weest maar bij zoudei lijk in den stiijd uie kouit ie eiu ngeu, heb ik er eenen ge lukkigen ateuu in gevonden tegen myne lasteraars, ja eene krachtdadige en door drijvende hulp. Daardoor bebt gij getoond wat gij kunt verwezenlijken. Gaat voort in dien wegwij mogen hopen dat de slechte dagen zullen voorbijgaan. Io die hoop, drink ik op uwe gezondheid Ik drink op op den vooruitgaug van al uwe werken wij hebben weinig kans om al onze volks vertegenwoordigers en senators te doen doorgaau maar de zegepralen lie gij zult behalen, zullen in allo geval duurbaar ziju voor Kerk eu Vaderland T iever turksch dan paapsch Overal wordt er gewerkt om de eendracht onder de catholieken te doen herleven. Hier en daar treft men personen aan die eene toenadering willen bewerken tusschen catholieken en Daensisten. Wij hebben hun reeds meermaals voorzegd dat zij er nooit iu gelukken zullen daar alle hunne pogingen tegen de heersch- en b latzucht gepaard aan eene ezelachtige styfboof ligheid van zekere leiders zullen stuiten. Het Recht van Leeuwken Plancquaert bevestigt gedurig onze voorzegging, roe pende - Geen verbond met de behoudsqezinden catholieken wij moeten vechten lijk de Boeren en de Engelschen. Het Recht schrijft verder dat de groe nen overal met eigene krachten moeten strijden in de aanst. kamerkiezingen en zelfs daar waar ze geen de minste kans hebben van gekozen te worden. Luistert 1 Alhoewel de arroDÜissemcuten klein ziju en wij in sommige geen kans heb ben van gekozen te zijn, zullen wij toch n in vele strijden. Al de stemmen die wij zoo bekomen zijn ook eene verzwakking der behouders en sullen soms, 't is hunne schuld, dienen om eentegen- strever meer te doen kiezen. Dus, Het Recht bekent het rondweg de groenen werken, lijk wij het reeds meermaals deden bemerken, ten voor deele der liberalen en geusche godver- loochenaars Eu die mannen durven zich dan als cathoiiekon, als verdedigers van den R. C. Godsdienst voorstellen., zij die de handlangers zijn van de gezwo rene vijanden van God, Kerk, Priesters en al watcatholiek is Wat ellendige scbiju heiligen toch Ten onze bureele prachtige Vi- sietkaarten in boekdruk op extra fijne carton 1,00 fr. het honderd. Het Bestuur van den Katho lieken WtrkmanskriDg onzer stad doet nog eens in volle betrouwen eenen oproep tot onze weldenkende en begoede burgers voor het oprichten van onzen ja&rlijkschen Kerstboom Dit jaar bijzonderlijk zou die lief-loboom met vele en deug delijke vruchten moeten bela den ziju ten eersten, het getal leden vau den Katholieken Werkmanskring groeit meer en meer aan eu is reeds geklommen tot boven de vijftien honderd. Ten tweeden, het streuge winterseizoen heeft reeds eenige onzer leden zonder werk gezet, en maakt aan allen het leven duur en moeielijk. Ten derdeD, onze ledeo bekomen meer en meer recht op de achting en genegenheid vaD ons allen, omdat zij, niettegenstaande de helsche pogingen door 't monstercartel aangewend, om de werklieden bijzonder lijk, den schrik aan te jagen en te verlei den, niettemin getrouw gebleven zijn aan hunne katholieke priuciepen. Weldenkende medeburgers, herinnert u de walgelijke tooneelen door de vereeüigde vijanden van 't goed ten toon gespreid ten tijde der laatste gemeeutekieziugen, en oo iersteunt uit al uwo krachten eene insteiliog uie den werkmau iu eere wil houdeu en hem op den weg der deugd en van den kristen plicht wil terugbrengen of bewaren I Zendt dus in den loop van deze week talryke en voor den werkman gerieflijke voorwerpen naar het huis ofwel van den Eerevoorzitter, M. Eugeen Van Itterbeek, ofwel vau den Bestuurder, Eerw. Heer Ouderpastoor Ponnet. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Iv. VLA88ENBBOECK. Baron L. Bethüne. De Bestuurder, J. B. Ponnet. "V i* ii heden af kaD den ten Bureele dezer en ter Abdij van Affli- gem verkregen worden. Prijs 0.30, franco per post 0,40. IS VERSCHENEN verkrijgbaar ten bureele van dit Blad. DE PRIJS ER VAN IS Ingenaaid fr. 1,50 gebonden fr. 2,00 geboudeu iu leer fr. 3,00. Buiten de stad meer het port voor de bestelling. Priesterlijke benoemingen. Z. II. de Bisschop heeft den Z. E. H. Kauunuik Goetuals tot bisschoppelijken boekkeurder benoemd. Zijn onderpastoor benoemd op S' Jo seph te Gent, de E. H. Voortman op het II. Hert te S' Amandsberg, de E. H. Boluels, oud-missionaris in Congo. k biedt kosteloos i 1 allen dis aangetast dienstdoende Apotheker Zondag 17 De cember Jö9'J, Mr Rombaut, Lange Zouuitruat. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 525 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4250 kilos. Aan onze geachte abon- nenten. Wij herinneren onze geachte abouuenten dat huone kleine ac- nonccn vaa huis, land enz., te hureD, of het te koop bieden van eenig voorwerp, gratis zullen afgekondigd worden gedu rende eene maand indien zij de 6 regels niet overtreffen. Dc kleine annoncen van nietgeabon- neerden buiten onze Stad verblijvende moeten vooorop betaald worden. Vraagt 't Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Aalst., Catholieke Werkmanskring. Morgen zondag 17 December vieren de Leden van de Zang en Tooneel- afdeelingoD het Sc Ceciliafeest. Om lure: Broederlijk noen maal. Om 5 uren Vermakelijk Avoudfeest. Na opening door fanfaar koorgezang en klucht lied, opvoeriug van het blijspel - Dieven in huis en het kluchtspel Was hel een droom. Gordijn om 5 uren stipt. Ingang voor de Leden van den Burgerskriüg langs de Korte Zoutstraat en voor de Leden van den Werkmanskring langs deZonnestraat. EEN HEER van cenc huidziekte.haarwormen, jes, huiduitslag, chronische bronchii-ten, borst- maag- en blaasziektcn, rheumalick, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zelt volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorslaan en beproefd. Dit aanbod waar van men het menschlievend doel zalinzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vincont. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Drinkt 't alom bekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Op aanhoudingsmandaat van het parket van Brussel heeft de policie te Pa rijs, zekeren D., aangehouden, leêrhande- laar te Brussel, die voor 800,000 fr. af- truggelaiijen zou gepleegd hebben. Hij woonde sedert 20 dagen te Belle-Ville onder eenen valschen naam. 4t Leuvensbier der brouwerij Druwe is het beste. De adjudant II., vau het 1* gidsen, te Brussel, heeft bevonden dat men bij middel van valsche sleutels in zijne kamer was gedrongen eu een kofferken met 300 fr. gestolen had. Deze som behoort aan de mess der onderofficieren. Het kofferken is 's avonds opengebroken en geledigd ge vonden achter 't gebouw van het 5e sca- dron. Bij eenen pelshandelaar, Lange Karrestraat, te Biussel, is woensdag na middag een hevige brand uitgeborsten, die 30,00# fr. schade heeft aangericht. Do peltier en zijne vrouw hebbeu groote moeite gehad, om leveud het huis te ver laten. Een telegram uit Rome meldt dat Mgr Granita, de nieuwe nuncius de eeuwi ge stad verlaten heeft om naar Brussel te reizen. Gendarm en dief. Onzen lezers kennen dat spel uit huune kinderjaren. Ken gendarm of liever een gedeser teerde gendarm van St Gillis, bij Brus sel, heeft dat spel ook gespeeld, maar op eene gansch nieuwe manier. Hij kwam in burgerkleeding, veront- weerdigd het bureel van politie binnen geloopen, zeggende dat do meid vau het hotel waar hij logeerde, hem beschul digde, uit baar koffer 20 fr. gestolen te hebben. Hij legde dien ten gevolge eene klacht voor laster tegen haar neèr, daar hij, in zijne hoedanigheid van gendarm, niet zou dulden, dat door dergelijke be schuldiging zijn korps zoo beleedigd werd. De commissaris deed de meid roepen, die ernstig en rechtzinnig hare beschul diging staande hield. Daarop zegde de commissaris dat het, in het belang der waarheid, noodig was, hem te onderzoeken. De gendarm ver zette zich daar Diet tegen. Zijne kleeren werden overal nagezieD, maar toen de commissaris hem beval zijüe bottinnen uit te trekken, verzette de gendarm zich. En met reden, want hier viel het gestolen geld uit. Nu kon hij niet anders dan bekennen. De commissaris deed nu inlichtingen nemen en vernam dat de gendarm sedert eeuigen tijd van zijn korps was weggeloo- pen en opgezocht werd. Op den Rupelhoek te Meirelbeke heefe eene wreede vechtpartij plaats ge had tusschen twee vrouweu de eene heeft de andere bijna een vinger afgebeten en met een klopper geweldig op het hoofd geslagen. Er is proces-verbaal opgesteld. Afiruggelarij. Een goed gekleede vrouw kwam bij eeüen poelier om een kieken te bestellen, met verzoek, het te huis te brengen iu de Vau Schoonbeke straat, 82, te Antwerpen. Eenige oogenblikken na dat zij den win kel had verlaten, kwam zij terug en zegde Ik heb nog boodschappen te doen en ben zonder portemonnaie uitgegaan. Wees zoo goed en leen mij 10 fr. Ik zal ze teruggeven als gij het kieken laat 't huis- brengen. Zij kreeg het geld. Maar toen men met het kieken aan het opgegeven adres kwam stond men voor een onbewoond huis. Versmacht. Dijnsdag morgeud waren de geburen van de echtgenooten Felix Van Weydeveld-Van den Broucke, wouend in de conciergerie der malierij aau de Gentpoort, te Brugge, verwonderd zo niet te zien verschijnen. Rond 11 uren had men nog niet Tan hem gewaar geworden. In den namiddag, rond 2 uren, waag den het eeaige geburen de politie te ver- wiitigen. M. Fontier, onder-kommissaris, trok er onmiddelijk naartoe met twee agenten. Onmiddelijk werd do voordeur open ge broken eD men was tewege binnen. Maar een zware gasreuk kwam hen tegemoet en zij moesten achteruit gaan. Hunne pogingen werden dan gericht tot het opeDpramen van de vensters, 't geen waarin men gelukte. Na eenige mi nuten kon men binnen en men vond de echtgenooten Van Wpydeveldt op hun bedde uitgestrekt liggen. M. Fontier ziende dat zij nog eenige teekens van leven gaven, deed ze. buiten dragen en gedurende drie kwart wrocht hij om de ongelukkigen op kunstwijze te doen ademhalen. Dank aan deze moeilijke pogingen ge lukte de kommissaris erin de ecktgenoo- tpn tot het leven terug te roepen. Rond 4 uren werden dezo naar het hospitaal vervoerd, waar men noodig vond hen onmiddelijk het H. Oliesel toe te dienen. Woensdag morgend waren zij een wei nig aan de beterhand. Dijnsdag rond 4 uren aan de statie van Brugge had men vee van Gent ko mende, afgehaald. Een stier misschien door den sneeuw verschrikt is wegge vlucht in de richting van Steenbrugge op het oogenblik dat de maaltrein uit Bale op de spoorbaan aanstoomde. De barreel- wachter heeft gefluit en de trein stopte gelnkkiglijk dan opende hij de barreel om bet dier voorbij te laten.' Een werkman werd in de lucht gewor pen en kwam er gelukkiglijk met zijne gescheurde kleederen vau af. Op dit oogenblik hebben twee geudarmen, de brigadier Van der Straeteu en de gendarm Van Croraphaut, op het dier geschoten. Dan keerde de dolle stier zijn woede op een werk man ,die al zijne koelbloedigheid bewarende hem zijn jas over de hoorens wierp cn nauwelijks den tijd had zich achter een dikken boom te verschuilen. Dan begon eene ware menscheDjacht. De stier liep woedend rond den boom den wprkman achterna en stootte gedurig zijne hoorens in den boom, dat de schors in 't ronde vloog. De gend^rms naderde alsdan den stier op 3 meters afstand. Dan achtervolgde de stierde gcudatmen die hem ten grondo velden na hem door twaalf kogels getrof fen to hebben. lol 6.55 den meterchineesch, jspaansch, ent., in da nieuwste kleuren en leekeningen, alsook zwarte, wille en gekleurde Henneborfr-ZIJdc, van af 95 cent. tot £r. 28.80 den meter effen, geribd, gekwadrilleerd, bewerkt. Darnai, ent. (ong. 240 kwal. en 2000 kleurscha- ktering,11 en versch. leekeningen), vracht- en tolvrij to huijbesleld. Monsters per koerende. 5. Fl&rM m ZlliJe n. n 8.1™ZDrich. Woensdag namiddag werden de werklieden der gaz geroepen naar het provinciaal hotel van Brugge. Eene spleet was door de vorst in den grond gekomen, en de gaz was uit de gesprongen gasbuis ontsnapt. De gaz vervulde reeds verschei dene zalen. Men heeft aanstonds de noo- dige maatregels genomen. Ongeluk op het ijs. Maandag zijn er te Woumen, tusschen Merckem en Woumen, op den Blanclcaert (een groot water) vijf jongelingen door het ijs gescho ten. Een jager, Decap genaamd, gelukte eriu vier der drenkoliugen te redden den vijfde, een 17jarig jongeling van Jonckershove, bon hij iDsgelijk ophalen, doch de arme jongen was reeds dood. De groote hoeveelheid gevallen sneeuw heeft veel moeilijkheden in hot spoorwegverkeer teweeg gebracht. Al de treinen van Luik en Luxemburg komen met vertraging te Brussel aan, en de nachtelijke exprestreinen ondergaan zelfs 2 uren vertraging. Overvloedige sneeuw vlagen op de Eugelsche kust bemoeilijken den zeepostdienst. De typhuskoorts.die in den Borinage heerscht, neemt eene groote uitbreiding. Talrijke slachtoffers zijn reeds in ver scheidene gemeenten overleden. Achttien mijnwerkers van Flénu zijn maaudag naar Rusland vertrokken. Zy hebben eene verbiutenis voor vele jaren, met een dagloon van 15 tot 25 fr# Slachtoffers van het ijs. Bij de Noordwijkscho vaart, to Katwijk aan den Rijn, geraakten twee schaatsenrijders iu het kanaal door het ijs de een werd spoe dig gered; de andere, een 24 jarig jon geling uit Noordwijk, werd na een paar uur dreggens levenloos opgehaald. Donderdag zijn twee knapen van 7 a 8 jaar die naby de Develsluis onder Heer- jansdam aan het schaatsedrijden waren, in een wak geraakt en verdronken. Het lijk van een der jongens is reeds opgevisebt, dat van den anderen is nog zoek. Een schoone daad. Toen in de zes entwintigste zitting van het Hooggerechts hof de hoofdofficier de Cossé-Brissac voor den rechterstoel werd geroepen om getui genis af te leggeD, drukte deze zyn groote verbazing uit by de ontdekking, dat er geen kruis iu de groote zaal van het Luxembourg aanwezig was. Zonder aan stellerij trok hij aanstonds een rozen krans uit een zijner zakken, legde het kruisje ervan voor zich en hief eerst toen de tweo voorste vingers der rechter hand op. Voor een katholiek baart zulks niet de minste verbazing, zegt VUnivers, maar boe weinigen hebben in Frankrijk den moed, om zulk eene welsprekende getui genis van hun geloof af te leggen De tentoonstelling. De tentoon- stelii gun Parys zal juist den 15 April

De Denderbode | 1899 | | pagina 2