Donderdag 2i December 1899. 5 centiemen per nummer. 34ste Jaar 3427 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Geuzerij en Vrijheid. HEID VAN GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. EEN CONGRES. DE Altijd partijbelang. LANDBOUW. DE DENDERBODE. Dit blad rerschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekemng van den volgenden dag. - De prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad o franimet de Post verzonden 6 frank 'sjaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in all* Postkantoren des fiands Culque suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisst ep ■P bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sich te wenden ten Buresie van dit blad. Aalst, 20 December 1899. Onze artikelen orer dit punt doen onze tegenstrevers uit hun vol springen. Zij lijn razend kwaad omdat ons schrijven toch zoo raak is. Niet wetende van wat hout pylen maken, zijn zij by een broodscbryverken geloopen aan een centiem per regel en hebben deze aangezet om ons te ant woorden. Weerleggen, dat niet het is onmoge lijk. Feiten zijn feiten en er valt hier niet te loochenen. Niets is brutaler dan eene daadzaak. Redeneereo, daaraan valt niet te den ken met zulke tegenstrevers. Ons brood- schrijverken doet het beter bij denkt den groote te spelen met wat modder te werpeu op den catbolieken Godsdienst en dat in eeDige algemeene volziunen, zoo onbepaald dat zij zouder eenige beteeke- nis zijn. Het zou ons gemakkelijk zijn daarop te antwoorden door aanhaiingeu uit ge schiedschrijvers genomen uit do partij van ons broodschrijverken. Dat wire hem te veel eer aaudoeu waut zij zjjn raar, de geuzeuschryvers die uiet aan deu catbo lieken Godsdienst vei plicht zijn geweest hulde te brengen. Wy zoudeu ongelyk hebben, want zoo doende zouden wij veronderstellen dat ons kaal geusje de geschiedenis kont eu hy weet zelfs den naam niet van eenen ernstigen geschiedschrijver. Stappen wy dus over dien modderpoel. Eene vraag zullen wy echter stellen. Dat schrijveriaarken kent, hopen wy, het fameus program van het nog fameuzer kartel te Aalst geboren onder de hooge bescherming der vrijmetselarij. Welnu in dat leidschrift staat dat tij ieders gods dienstige overtuiging eerbiedigen. Hoe nu, zoo schrijvende, eerbiedigt bij het ge dacht der groenen die, laat net ons aan nemen, niet gansch hun verleden hebben verloochend en een deel van hun geweten hebben bewaard Zullen onze groenen dat pilleken slik ken tegen zulke taal geen verzet aantee- kenen of ten minste doen opmerken dat Dendergalm weinig kiesch is tegenover zyne getrouwe bondgenoten van heden en morgen. Zij, van hunnen kant, vallen nooit de geuzerij aan zij sparen de geu zen, terwijl, integendeel zij alle hnune pijlen afschieten op hunne wezenlijke wapenbroeders, de catbolieken, en dat alles, met het doel hunne geuzenvrienden tevreden te stellen en geen reden van klagen te geven. Zij doen zelfs meer. Door Denderbod' aangegrepen, schieten zij zelfs bij ter verdediging van hunne blauwe boezem vrienden. Zij leveren het getuigschrift af dat zij goede christenen zij o en gebleven wareu onder het ruwe kleed der afstam melingen onzer zestieneeuwsche beeld- stormers. Ons schrijverke kent die kieschheid niet. De haat is te groothij moet zich lucht geven eu kan door een geuzenhert niet verkropt worden. Dit vastgesteld hebbende eaan wij uouucu1 ic e«au wij voort met ons onderwerp. Wij halen onze beweegreden niet uit verre,afgelegen tijden waar een andere geest, andere gedachten in voege waren, maar uit de hedendaagsche geschiedenis. Wij doen dit omdat de feiten onzer dagen de partijen onder hun wezenlijk karakter toonen. Wij moeien nochtaus nog doen opmerken dat de Kerk altijd verdraagzaam in hare werken is geweest alhoewel zij met eene jaloersche zorg waakte over het orthodoxe barer leer- stelsels Op priuciepeu gaf de Kerk niet toe maar iu zake van baudeling en daden was zij immer daar om de liefde tot ande ren, om de verdraagzaamheid aan te prediken. Een feit als bewij.s. Terwijl «Ie joden overal door de Europeesche Staten «'ier den vervolgd, genoten zij bescherming door de Pauzen. Wij bevelen dit aan de welwillende en onbevooroordeelde over weging van ons broodscbrijverken en verwijzen hem tot het werk van G. Ro- maiu L'Eglise et la Liberté waar hij meer feiten vau dergclijken aard vinden zal. Zal hij dit lezon Wij zullen verder zoo stout zijn het oordcel van dit schrijverken te vragen over het volgende, onlangs gebeurd Een rijko nijveraar die zich lang achter den rok eener Trouw heeft verbor gen gehouden, die zijn fortuin heeft be komen gewis niet volgons de voorschrif ten der christelijke leer die nijveraar dus, had vernomen dat, te gelegenheid eencr geestelijke zending, een zijner werklieden ter kerke was geweest eu zich gCUICl/Ul. Zoo iets kon dat verdraagzaam (1?) geuzeuhert niet verkroppen. Hij deed zijn werkman terstond roepen, ontnam hem zijne broodwinning dadelijk en joeg den arme familievader de straat op, in het gure jaargetijde. Iu een volgend schrijven handelen wij over de vrijheid van onderwijs volgens de geuzen. Hector Denis, VanderveMe en Furné- mont, die van den boerenstiel zooveel kennen als eeo blinde van de kleuroo, hebben besloten een landbouw-congres in te richten. De socialisten, die nooit schup nog riek hebben in handen geuo- men, beweren de vraagstukkeu, het boe renbedrijf betreffende, als bij tooverslag op te lossen en noodigen de boeren uit aan dit congres deel te nemen. De echte boeren zullen, bij het lezen van dien oproep, schokschouderen. De landelijke bevolking, de wezenlijke land bouwers, zij die den grond bewerken eu met hun zweet en noesten arbeid bevruch ten, zullen zich gewis de moeite niet wil len geven om naar de honderdmaal her haalde haatvolle en onzinnige redevoerin gen van een handvol advocaton, dagblad schrijvers en politiekers uit steden, die geen koren van haver kunnen onderschei den, te gaan luistereD. Dit congres zal iu het Volkshuis te Brussel gehouden worden. Het is inder daad jammer dat ouze stramgewerkte boeren niet naar Brussel gaan zien hoe de pr oletariërs der groote stad, die men als ongelukkig afschildert, gehuisvest zijn. Zij zoudeu daar eene pracht te aanschou wen krijgen, welke men iu de schoonste huizen op den buiten te vergeefs zou zoekeo. Zal nu het socialistisch congres zich m.(?t belaugen der boeren bemoeien Gij zijt er wei meê. Het eerste punt van de dagorde luidt aldus Inrichting van het propaganda maken op den buiten De landelijke drukpers. Propaganda boekjet Dit wil zeggen, dit zoogenaamde laud- bouwcoogres zich eerst en vooral zal be zighouden met do beste wijze om kiezers voor de socialisten op den buiten aan te werven. De partijbelangen, het kiezeu van roude politiekers, dat ga.it bij de socialisten boven alles. Hoe zullen wij er toe komen om in de landbouw-arrondisse- menten gekozen te geraken Dat is voor die hongerige plaatskensjagers de vraag bij uitmuutendheid, die altijd bij hen op het vuorplan komt I Is dat nu een boeren-congres Bij lange niet I Dat is kortweg eene vergadering van kerels, die gaarne in de Kamers zou den willen zetelen, om 4000 frankskens op te stryken. Als die kwestie grondig is besproken cn als er dan nog wat tijd overblijft, dan zal het de beurt aan de boerenbelangen zijn. Op de dagorde staat verder dit de bon den van boerenwerklieden, de samenwer kende maatschappijen voor boeren, de maatschappijen voor aan- en verkoop. Dat is niets nieuws mannen 1 dat be staat al lang op deu buiten. Onze hoeren gilden kenuen dat al jaren. Buiten de bonden van boeren werklieden, die voor t oogeublik onmogelijk zijn op te richteD, al bet overige is door de catbolieken tot stand gebracht. Dank aan de zelfopoffe ring van priesters en catholieke leeben bestaan er in de dorpen honderden in richtingen van allen aard. Zij groeien steeds aan en stijgen onophoudend in getal. De boeren vinden er ondersteuning, hulp, raad en voordeel, uit de samenwer king ontsproten. De socialisten willen dus de catbolie ken naiipon en ook bonden stichten. Dat is zeer wel, doch te laat. En als de roo- «ien iets voor de boeren zullen opgericht h»bben, dan zullen wij dat eens onder zoeken. Heden vragen wij enkel dit aan de rechtzinnige socialLten maar waarom toch de catbolieken den oorlog aandoen, ïodien gij moet bekennen dat er buiten de middels die zij hebben gebruikt, er geeoe beslaan om de boeren te redden Het is niet genoeg te haten en te be knibbelen. Men moet beminnen en op lichten. Als de socialisten dat zullen er- keud hebben, dan zullen zij ootmoedig bekennen dat zy bij de catbolieken ter scbole moeten gaan om daar het gedacht te halen van betgeen de belangen dei- boeren kan bevoordeeligen. (Het catholieke Woord). Moer «lan eens is het bewezen geworden dat de liberalen op politiek gebied, niet baadelen uit overtuiging maar wel uit belaDg, of liever, uit berekeniag. La Flandre libérale, het orgaan der Gentscbe doctrinairs, de beraadslaging io den Senaat over het voorstel van herzie ning der Grondwet, ingediend door M. Jansou, beoordeelende, levert er ons een nieuw bewijs van De Flandre libérale schrijf:: Nicm iud zal betwisten dat wij met rasse schreden stappen naar eene nieuwe beweging ten gunste der herziening van de Grondwet die de» te heviger zal zyn daar de roode partij zich over de neérlaag zal willen wreken door haar op 't terrein der E. V. geleden. Wij mogen het ons evenmin ontveinzen dat het A. S. bij de liberalen vooral op den Buiten, zeer tal rijke voorstaanders telt. Willen wij dus de krachten der liberalen ongeschonden bewaren, willen wij vooral het ieverigste en vurigste gedeelte van 't liberalism beletten de rangen van het socialism te gaan versterken, wat met het oog op de E. Veen zeer groot verlies zou daar- stellen. Sluiten wij ons dan openhertig aan bij het Z. A. S. waarvan de zegepraal onvermijdelijk is. - Zoo redeneeren de liberale behoudsge zinde oude pruiken over een vraagstuk van 't allergrootste belang en waarvan de toekomst onzes Vaderlands afhangt. Of het wel 't slelsel is dat België noodig heeft, of het geschikt is om de samen stelling der wetgevende Kamers te ver beteren, of het van aard is om onze ou- afhankely kheid als volk en onze natio nale instellingen te bewaren, om den vrede onder 't volk en de algemeene wel vaart te verzekeren, enz. enz. daar be kommeren zij zich niet om. Wat zij alleen betrachten 't is dat het stelsel dat zij voorstaao, hunne partijbelangen bevoor deelde of dat het hun tot de meerder heid in de Kamers en das tot eer en heer schappij en vooral tot profijt voere I Al die toegevingen aan de liberale baantjes vooruit zullen de oude pruiken- kliek van den ondergang niet redden waartoe zij veroordeeld is f Mestatoflfen en Veevoeder. Do heer minister van landbouw heeft eene commissie aangesteld, om de mid dels te beramen tot volmaken der tegen woordige wetgeving op den handel in meststoffen en veevoeder. Onder de landbouwers wordt veel ge klaagd over het vervalscben by den in voer, vau raapkoeken of andere, alsook over de levering van sodanitraat, waarin zout is gemengd welk schadelijk is aan den plantengroei. De heer Van Cleempntte is benoemd tot voorzitter dezer commissie, waarvan de secretaris is de heer De Ridder, be stuurder van het laboratorium te 1 Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 boekbiuder (leerjongen) smedera- bankwerkers, enz.stovenmakers we vers. Vragen werk Een jonge bediende kunnende de Maamscbo en Fraosche talen en hob- beude ook schoonschrift; 1 bakkersgast; een beenhouwer, (leerjongen) 1 hui»^ knecht, kan ook met de paarden ryden en beeft zeer goede getuigschriften voer- maus. E MARLITf. (NA VERTELD). 134* VERVOLG. Gij zijt getrouw nis goud, Frits, maar.. En het karaerke daarboven, ging hij voort zonder op hare tegenwerping te letten, terwijl hij met den duim naar het venster wees, waarbij de vogelkooien hingen, dat is het schoonste van het heele huis ik laat er eene kleine stoof zetten, en daar kan een jonge dame in den zomer en in den winter schilderen en iu haar vrijen tijd een schoon stuk geld verdienen. Van op straat zetten kan dus geen sprake zijn... liet hoofd maar opgehouden, dat is het voornaamste. Ja, dat zal ik, sprak zij op vasten, min of meer uitdagenden toon. Het grillige let tal moeite hebben, mij terneer te werpen. Nog weet ik niet, wat moedeloosheid of wanhoop is, en daarbij gevoel ik de kracht der jeugd in mijne handen... Niemand zal het aan mij zien, dat mijn beetje gevoel van eigenweerde tus8chen beide niet zoo lijdzaam is, ais het wel moet. En dan zyt gij er ook nog, Frits, myn trouwe steun. Zy stak de hand naar de mand uit. Nu moet ik naar huis, daar wacht mij veel werk. En ik moet ook nog strijken, de arme zieke zal en moet morgen schoone bedgordij nen hebben, maar mijn voorraad van rnaste- toppen is op eeu glimlach scheen als zouue- licht over haar gelaat, daarom heb ik die groote mand meêgebracht. Hij lachte nam de mand en tevens het brood nit het venster en haast te zich het huis open te doen. Kort daarop kwam hij met de mand vol terug. Door het boscb zou hij ten minste voor haar de vracht dragen, zegde hij i afwerende, toen zij de hand daarnaar uitstak: en nu stapten zij eendiaciiiig naast elkander voort, twee prachtige geslalten, «lie bij elkaar pasieu. Eu de houd livp aan den anderen kant naast het meisje, als ware zij het eigen dom van zijnen meester, dat beiden iever- zuchtig en beschermend in huu midden moesten. Markus stapte haastig uit de bosschagie I eu zag hen na, Btrak en onafgewend, tot zij j iu de kromming vau den weg verdwenen. I Daarop schoof zijn Lliksuinber over het huis. J Hoc luug zou het duren, dut nette gordijn- tjes vour de kale vensters hingen en eene jonge vrouw er uit loerde Eene gekke ge dachte naiiping van de manieren der be schaafde wereld en het broodbakken, was- schen en schrobben vau de aanstaande bosch wachters vrouw Toch was het zoo. Deze twee menscht.n weikten eu zorgden samen voor hunne ver armde meesters, en de trouwe kameraadschap zou eindelijk overgaan in eenen huwelijks band dat sprak van zelf. NV at wilde eene schamelgekleede dienst bode, die hier bij niemand bekend was. meer? Hare toekomst was verzekerd, als zij vrouw werd zij kreeg een schoon huis iu het bosch en een knappen man, die bovendien met deu neus in natuurkundige boeken zat. Dit. onbegrijpelijke meisje met hare onbe paalde opoffering kon dan de hulpbehoeven den, die haar zoo dierbaar wareu, iu haar eigen huis hebben. Zij kon voortgaan met mejufvrouw de gouvernante te be.lieneu en over de leste zilveren lepels te waken, opdut geen onedel metaal de lippen hater meesteres aanraakte. Eu <>p het schoone bovenkanierke zouden de veliibloiinruikersgeschilderd worden, bad cle boscb wacht er gezegd... Voor den duivel, neen, mijutieer groenrok, zoo ver was het nog niet. De heer van den geldzak met ziju bra- talen oüicierstoon liet zich niet beschamen, ook i iet door den goed betaalden boach- waehter van zyne giafelijke Hoogheid. Hij zou hem nog veel minder het genoegen doen. den acbterstalligen pachter op straat te zet ten, opdat het huwelijk met de meid van den schout met dat zonderlinge meisje, waarby men dikwijls denken moest, dat uiet de ma niereu, maar wel de kleeren tieleend wareu des te spoediger kou voltrokken worden. Ilieriu vergiste mijnheer de boschwachter zich deerlijk Met een krachligen sprong in het dichte hout, wendde M. Markus zich van het stille huis weg en ging terug langs waar hij geko men was. VI. liet ging Markus als dnizeud andere eigen. baatzuchtige». olgeus de eischen van den godsdienst, wellicht ook vau eene soort vau slaperige menscheniiefde zijn zij genegen, aalmoezen te geven maar met de menschen in aanraking te komen, die moeten geholpen worden, neen. neen. (li,t „iet! Zij houden j ziclt op bekooriykeu afstamt geen draadje nil het weefsel van het lot der vreemde men- scheu, moet aan Imune kleeren blijven ban- i geu, zij zetten de tank stil en voor goed aan eenen kaut, maar komen plotseling te voorschiju, wauueer hunne eigenliefde iu het spel komt. Uf was hot niet de eigenliefde, die hem aan zette deu boBchman met zyne menschlievende bedoelingen kost wat kost te dwarsboomen 110 ba<l oumi.ldelijk na»r de p.chthoeve willen Kaan, om zie» aan deu uudeu ver. kwtster. deu stoell'er, deu speler eu brasser eu de zijueu voor te stellen, om hun allen te vragen, toch iu Gods naam geen kwaad van hem te denken. Niets ander» dan ydelheid, vereenigd met een gevoel van lastigneiJ op den groenrok die zoo trouw als goud zyu moest, had het meisje dat met gezegd en toch «lechu dea opofferenden held speelde, om te kannen visschen op zijn getij. Lastig ale hij was, baande hij zich spoedi ger dan te voren eenen weg door het kreu pelhout, en stapte voort op een der smalle paden, die op den rijweg langs het goed uit liepen, en toen hy er nit kwam, zag hij juf vrouw Dribbel van den molen komen. Zij droeg ook een vischnet aan den arm. Het zag er uu op deze plaats uiet zoo dich terlijk uit als onlangs toen de meid er stond; ook spartelde er eene veel grootere vracht tussclien de mazeu dan toen. Jh, uu komt gij mij wel wat overvallen, M. M.u-kus riep zij hem min of meer ver stoord toe. Kondt gij niet zoo lang in het bosch zijn gebleven, tot ik goed en wel 't huis was en mijne forellen had schoon gemaakt Nu moet gij w achten en u aan de gedekte tafel vervelen ik kau n niet helpen. Nu ja, zie maar eens hier. Gij hebt ze na toch ge zien, vaD avond krijgt gij forellen, de schoon ste die de molenaar had. Louisje heeft boter gekarnd, en voor een half uur kwamen ze aun nieuwe aardappels namelijk. Een van ouze goede vtieuden, de horenier van het kaateel, waar mijn man tot voor drie jaren reutmeea- ter was, heeft mij uit oude liefde en vriend schap een maaltijd voor u afgestaan.., Mijn- heör Marku8' meuwe aardappels in'dezen tijd Zy viel zich eensklaps in de rede en bleef staan. (Wordt voortgezet),

De Denderbode | 1899 | | pagina 1