Donderdag 28 December 1899. 5 centiemen per nummer. ,148te Jaar 3429. MEID VAN DIN SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het godsdienstig on derwijs en de liberalen. De eatholieken en de drukpers. DE LANDBOUW. KERSTLIED. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekemng van den volgenden dag. - De prijs ervan istweemaal ter week voorde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 'sjaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kw'tantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N.31, en in allo Postkantoren des Lands Guique suum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonniwe op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 27 December 1809. De verledene week interpelleerde onze achtbare volksvertegenwoordiger, M. Woeste, den beer Miuister van Onderwijs over de toepassing der schoolwet te Brus sel en te Antwerpen. Eens te meer deed M. Woeste do dweepzuchtige geusche stijfhoofdigheid uitschijnen der liberale besturen dezer steden die blijven weigeren de schoolwet op eerlijke wijze toe te passen. De liberalen boffen altijd op hunne oppartijdigheid in godsdienstzaken, maar die onpartijdigheid gaat toch zoo verre niet van aan de ouder» het recht toe te kennen om hunne kinders een godsdien stig onderwijs te verschaffen als ze het verkiezen of willen. Aan duizenden ouders dezer steden wordt die gelegenheid ontnomen door de hardnekkige weigering van den leergang van catechismus of christelijke zedeleer ter stadsscholen in te richten. Tot huDne verdediging beweeren die geusche besturen dat de ouders vrij zijn hunne kinders naar die scholen te zenden of niet en dat zij die ze daar sturen, door die daad zelve, 't bewijs leveren dat zij met het gegeven onderwijs vrede hebben en geene godsdienstige opvoeding verlan gen. Die beweering houdt geen steek 't zijn slechts uitvluchten en veronderstellingen die op niets zyn gegrond. Inderdaad valt het te betwisten dat een groot getal ouders te Antwerpen, te Brus sel de officieële scholen voor hunne kin ders verkiezen en dat om verscbillige reden en bijzonderlijk omdat zij ze naar feene andere scholen zenden kunnen, al- oewel zij vuriglijk weDSchen dat hunne zonen cn dochters in den catechismus zouden onderwezen worden De godsdienstzin heerscht nog levendig in België en een afdoende bewijs daarvan is het zeer klein getal ouders, zelfs in de vergeusde walenstreken, welke voor hunne kinders de ontslaging hebben gevraagd van het bijwonen der catecbismusles. Indien de geusche besturen van Ant werpen en Brussel de overtuiging hadden dat de ouders der leerlingen huuner offi cieële scholen in overgroote meerderheid het godsdienstig onderwijs verstooten, weeit gerust ze zouden niet lang wachten van het in te richten om aldus de toela gen van den Staat te kunnen inpalmen. Immers de ouders hebben het recht, mits eene eenvoudige aanvraag, hunne kinders van 't bijwonen der catechismusles te doen oDtslaan. Wanneer dan de ouders eensgezind zijn om hunne kinders van de godsdienstlessen te ontslaan, lat zou bewijzen dat de libe rale besturen der beide bedoelde steden goed 't accoord zijn in zake van onderwijs, met de bevolkingen. Dat de geusche burgervaders van Ant werpen en Brussel eens de proef nemen.. Maar neen dat zullen ze Diet doen. Zij hebben immers de overtuiging dat hunne proef mislukken zou en geen ander uit werksel hebben dan hunnen dweepzucb- tigen en haatvollen godsdiensthaat nog meer te doen uitschijnen I Wij ontleencn aan het Fondsenblad het volgende artikel dat wij aan onze lezers ernstig durven aanbevelen. Het bevat immers veel waarheden die de ea tholieken niet genoeg indachtig zijn E MARLITT. (NAVERTELD). 14d# VERVOLG. Wel verbazend, daar hebben we weêr zoo'n schoon bezoek op den straatweg zeide zij vinnig en wees naar eene gestalte, die met den rug tegen een beuk geleund, over het spoor lag. 't is tegenwoordig een ellendige t\jd De dronken ambachtsliê liggen als vlie gen op den weg, en men moet oppasseu dat men ze niet dood trapt. Dat was vroeger zoo niet. En al zyt gij tienmaal zelffabriekant, M. Markus, ik zeg het toch, dat komt van de fabrieken en van al dat oorlog voeren. Daar door gaan er velen op den hol, al willen ze niet, en ze vervallen tot de schandelijke on deugd, zonder te weten hoe. En dan wordt er later uitgevaren tegen het verderf ja, met volle maag is dat gemakkelijk preóken. Zij waren intuuschen bij den man gekomen en M. Markus zag een bleek gezicht, dat met moeite de oogleden opsloeg, om een hangen blik op de sprekenden te werpen, Maar dia man is niat dronksn 1 zegde Langs alle kanten en door allerhande hoog geplaatste personen, zoo geestelijke als wereldlijke, wordt er aangedrongen op de ondersteuning, welke de eatholieken aan de drukpers verschuldigd zijn. Een vermaarde Duitsche Prelaat heeft, reeds lang geleden, op een der catholieke congressen, in ons land gehou den, verklaard dat indien de H. Apostel Paulus nog op de wereld moest terug- keeren hij catholieke dagbladschrijver zou worden. B Dezer dagen nog, wees een Fransehe Bisschop op de noodzakelijkheid der catholieke drukpers en deed de gewich tige diensten uitschijnen welke zij aan de zaak van den godsdienst bewijst. Hij drukte znne diocesanen op het hert, dat het een hunner gewichtigste plichten is de catholieke bladen te ondersteunen en mede te werken tot hunne verspreiding - Hetzelfde onderwerp werd op zondag 26 November ter spraak gebracht te 's Gravenbrakel (Braioe-ie-Comte) op de algemeene vergadering der catholieko werkers van 't Arrondissement Zoningen. Daar werd, onder andere, het vol gende besluit genomen De catholieke drukpers moet door de welmeenende eatholieken ondersteund worden, niet alleen door het nemen van een abonnement, maar zelfs door per soonlijke werking tot het aanwerven van nieuwe lezers voor goede bladen. - Hoe spijtig zegt een blad dat dit besluit aanhaalt dat er iu ons Arron dissement nog zooveel onverschilligheid bestaat onder dat opzicht. Is het elders boter Wel neen, want groot is het getal c itbolieken welke on verschillig ziju aau de drukpers hunner partij, wel te verstaan zoolang ij deze niet persoonlijk uoo lig hebben of er geene persoonlijke dieosten van verwachten. Lieden, welke zich nooit aan de druk pers hunner partij hebben gelegen gelaten v— tenzij om ze to beknibbelen komen haar op zekere oogenblikken persoonlijke diensten vragen, ja zelfs eischeu, alsof zij daar een volkomen en ontegenspreke lijk recht op hadden. Waarom vraagt het blad, zouden wij hier ook niet, gelijk in andere streken, van alle hoekskens en kanten van het Arrondissement een woordeken nieuws kunnen zenden naar de door en door catholieke bladen Waarom zouden wij, eatholieken van Vlaanderen, niet kunnen wal onze broe ders van Duitscbland kuuneu, waar ieder catholiek bet als eenon plicht aanziet het catholiek orgaan zijner streek aanstonds op de hoogte te stellen, zoo gauw bet minste nieuws zich voordoet De Duit sche eatholieken aanzien het als eene grooto eer op die wijze te strijden tegen satan en zijne aanhangers. Wij sluiten ons ten volle aan bij die opmerkingen van onzen eatholieken con frater en vragen met bem of hier ook alle eatholieken, mot de hand op het bert, mogen zeggen: ik teu minste, blijf niet te kort aan dien plicht die mij door mijnen eeretitel van catholiek is opgelegd. Wy zijn overtuigd dat er veel te doen blijft onder dit opzicht en dat de toestand zelfs min voldoende i» dan over tyd van jaren. M. Markus, tarwijl hij den pols van den slap- hangenden arm voelde. By mijne ziel, dat zie ik nn ook Goede hemel, ik spreek van nieuwe aardap pels, en daar verhongert een mensch. Ja, het is, zooals ik altijd zeg, de garen Gods zijn op aarde wonderlijk verdeeld. Zij stak de hand in den zak en baalde er een broodje uit, dat zij den mau aan deD mond hield. Hei daar, goede vriend, byt er maar eens goed in dat zal n goed doen, als eene-lamp, waarin men nieuwe olie giet. Een zwak rood verscheen op de wangen van den uitgeputten vreemdeling, evenals zoo even bij het woord verhongert, en zijne hand hief zich zwak afwijzende op. - Kom, kom, hond u maar niet zoo groot 1 riep jufvrouw Griebel boos. De honger ziet n de oogen uit en nn zondt ge iemand nog wil len wijsmaken, dat ge van middag lampreien gegeten hadt. Eet maar eens van dit broodje Dat helpt u weêr zoo ver op de been, dat we naar huis kannen brengen en ik heb nog eene krachtige soep staan, en een goed bed znlt ge ook hebben. Beproef eens te eten sprak M. Markus vriendelijk. Daarop nam de man het broodje aan, en nu, na de eerste beet was hy geen meester meer van zichzelveu hy at met gulzigheid en scheen alles te vergeten. Het was eon knappe, jonge man met een zwaren rossigen baard. Zijne kleeren waren kaal, maar men zag dat hy van aindelijkheid Gewestelijke Landbouwtentoon stelling te Hasselt. Het program ma van Groep IV (Landbouwwetenschap en Landbouwonderwijs) der gewestelijke Landbouwtentoonstelling van Hasselt, in Juli 1900, is verschenen. Het is zeer belangrijk en zal vele per sonen, die zich met landbouwwetenschap, met de toepassing daarvan en met land bouwonderwijs bezighouden, aanzetten om aan de tentoonstelling deel te nemen. De belanghebbenden, die dit program ma wenscben te ontvangen, behoeven het slechts te vragen aan den Voorzitter der hield voor den sneeuw witten halsboord had hij wellicht zyne leste penningen gege ven, Ja, ja, dat moeit zoo'n arme vrouw 'thuiseens weten zegde Jufvrouw Griebel met een beteekenenden hoofdkuik op den etende. Zoo'n moeder vindt menigmaal voor haar jongen geen bed zacht genoeg en geen eten te krachtig, en later. Zij zweeg onwillekeurigwant zoo haastig als zijne zwakte het toeliet, tastte de jonge man naar zynen hoed, die hem bij het vallen ontsnapt moest zijn, en trok de breede rand diep over het voorhoofd, als wilde hij zijn aangezicht aan den blik der omstanders ont trekken. Nu, jonge man, daar hoeft ge my niet zoo scheel op aan te zisn, hervatte Jufvrouw Griebel met al hare kalmte. Menigeen is in den oorlog geweest of heeft met eene honge- rige maag in de grachten lange de straatwegen gelegen en is later 't huis een knap man ge worden. Zoo. nu zullen wij eens zien, of we a op de been kunnen krijgen. Ik heb zes weken in het hospitaal gele gen, mompelde hy bijna onverstaanbaar, en kom.... Dat kan men wel zien, dat ge ziek ge weest zijt, viel de vrouw hem in de rede, en waar ge vandaan komt en wat ge verder van plan zijt, dat hoeven wij niet te weten, ge blyft dezen nacht hier een beetje slaap is even noedig al» brood, en morgen sullen wy Land bouwmaatschappij vaD Limburg, te Hasselt. Het ouderhoud der oude boomen. De oude boomen moeten bijzonder verzorgd worden als men er de winst gevende vruchten wil van trekken. Zij moeten vooreerst gezuiverd worden, waut zij zijn gewoonlijk met mos en oude schorsen bedekt, waarin het ongedierte eene schuilplaats zoekt. Die zuivering moet in December of in Januaii geschieden, 4oor ze met kalk te bestrijken; het gebruiken van ijzersulfaat, (2 tot 3 kilos in 20 tot 25 liters water) is evenwel beter. Daarna moeten zij gekuischt worden men kapt de onnuttige en dood" boom takken uit en al dezen die het e enwicht van den boom verbreken. Eindelijk is er nog eeoe derde bewer king: de aarde moet vernieuwd worden, want zij is uitgeput. Als het goed weder i®* ondekt men de wortels vau den boom, men neemt de oude aarde weg en men vervangt ze door versche. Men bekomt zoo, na eenige jaren, eene zeer grooto hoeveelheid vruchten, die de gedane moeite ten volle beloonen. Mais als peerden voeder. In een der. \aat!?to nummers van het blad La Cooperation agricolevinden wij van de band van professor Tribondeau eenige gegevens over het voordeel, dat er gele gen is in het veranderen der voederwyze van peerden. Doorgaans stelt men zich tevreden met aan de dieren de opbrengst der hoeve te go ven, zoo bij voorbeeld aan het peerd hooi, strooi en haver en men verbeeldt zich dat men buiten dit voedsel niets anders geschikts vinden kan. Haver is ongetwijfeld onder onze in- landsche graansoorten het beste voor het peerd. Maar volgp daar uit, dat men dit altijd moet geven Niets is minder gegrond, en men kan onder dit opzicht den raad van M. Garolo volgen, die zegt: geeft hen haver wanneer dit product goedkoop is, maar wordt het duur, geeft do peerdon dan een ander voeder en verkoopt de haver, die gij nog Peerdeboonen, lijnkoeken en maïs zijn hiertoe uitmuntend geschikt en men kan met beter dan de h.-lft of het derde van het hayerrantsoen door eene gelijke hoe veelheid maïs vervangen. Daarop geeft de schrijver eene ontle dende beschrijving der voedende bestand- deelen van de haver en de mals, waaruit blijkt dat het maïs voeder allerzin» deug delijk is. Overigens, de ondervinding leert het bij de voeding der peerden van den om- nibusdieust te Parijs, waar bet gebruik van maïs een overgroot voordeel oplevert, zonder dat de gezondheid of de werk kracht der peerden er door te lyden heeft. verder zien.... Komaan, moed Laten we eem probeeren. Zij vatte hem stevig onderden arm, en aan de andere zijde hielp M. Markus het gelukte - de jonge man kwam op de been, maar hy was toch nog te zwak om zonder steun verder te komen. Ilij liet zieh leiden dat hij echter zyu jammerlijken toestand volkomen begreep, zag men aan de wanhoop, die in zyne trekken te lezen aiond. Op het uitgestrekte grasperk vóór het hee ren huis was het gras gemaaid. De geur van het hooi kwam allen tegen twee dienstmei den waren bezig het op hoopen te zetten zij hi.-lden op en staa.deu met open mond de groep aan, die langzaam naderde. Louisa, die voor aau de deur stond en naar moeder en de forellen, uitzag, liep verschrikt het drietal tegemoet, terwyl haar de afhangende, blonde vlechten op den rug dansten. Moeder, heeft hij aich bezeerd vroeg zy met ingehouden asem, terwyl hare blauwe oogen met ontsteltenis en meêlyden onder den breedeu rand van deu hoed uitzagen. Het gebaarde aangezicht van den jongen man bloosde van schaamte, en met inspan ning beproefde hy, zich op te richten en alleen verder te gaan, maar tevergeefs. Jufvrouw Griebel riep eeue der dienst maagden toe, hare plaats by den hulpeloozen vreemdeling in te nemen, opdat zy in huw het noodige kou Voorbereiden. Het meisje j kwam wel eenige schreden nader, maar ay In dezen stillen, heiligen nacht Is Jesus, 't godlijk Kind geboren, Die uit de duisternis ons bracht, Tot't heerlijk licht ons heeft verkoren Van 't kindschap Gods O wondre nacht, Die ons des Hemels klaarheid bracht I In 't eenzaam veld, in d'armen stal, Op schamel stroo, gehuld in doeken, Ligt nu de Heerscher van 't heelal, Wiens glorie 's werelds verste hoeken Geen grenzen biên. O arme stal, Gy bergt den Koning van 't heelal I Hu komt tot ons als lieflyk Kind En biedt ons al zyn toederheden Al wat het hert des menschen wint Door kinderlijke aanvalligheden Trekt ons tot Hein O godlyk Kind, Hoe toont Ge dal Go ons teeder mint Hij roept tot ons O komt tot Mij, Gij, die vermoeid zijt en beladen I Myn komst maakt u van zonden vry En opont u de zeekre padeu Naar 'tHemelryk. O komt tot My, Mijn komst maakt u van zonden vryj O God en Heer, aanhoor myn beê, Die 'k,door uw minzaamheid gewonnen, Vol hope U bied Schenk mij den vreê, Sticht 't ryk des vrede», nu begonnen Ook in myn hert. Verhoor myn bed Schenk my en allen uwen vreê 1 De kompaaplant. —Op de prairiën van Oregon en Texas groeit de xooge- naamde kompasplant, die in de weten schap bekend is als Silphium liciniatum. De bladeren van deze plant zijn aan beide zy den even gevoelig voor het licht, waardoor xe een vertikalen stand aanne men en alty.l naar het Noorden wijzen, zoodat zy onbewust een onwaardeerbare gids zyn voor de reiztgers die in deze uit- gestrekto vlakten tevergeefs naar wea- wyzers zoeken. 6 preutelde en antwoordde dat baar nog nooit bevolen waa. bedelaara van de atraat op U nemen en een dronken ambachtsman als een prins naar hnie te brengen, sy had goede kleeren aan en wilde ae niet vuil maken. Een e tonend geluid ateeg uit de borst van den vreemdeling op. Louise naam de taak harer moeder over. - Loop heen, mug aprak jufvrouw Grie- bel, terwijl zij, half lachende de hulp van haar een.g kind afweee, ge zoudt wat met uw poppenarmkeni. net of er een kwiketaart kwam aanhuppelen... Maak maar, dat ge in huis komt en set den soeppot van dezen mid dag op het vuur en doe scnoon linnen op het groote bed in de eoldateu-kamer. En met u heb ik een appeltje te achillen riep ,ii de onwillige dienstmeid toe, die alweer naar hare rijf tastte. Vandaag over vier weken hebt ge op het Hertenveld niets meer te doen dat weet ge al vast 1 Na een half uur lag de vreemdeling in een goed bed. Door het groote liohte raam der zoogenaamde soldatenkamer in de beneden verdieping loerde de groene pereboom in den hof naar btnnen de avondwind woeidedoor de boomtoppen en bracht koelt, en bUder- geur w het nette vertrek de klokkende kalkoenen waren in rost, en alleen op den muur, die de twee hoven acbeidde, zat een wit katje zich te wassen. (Wordt foortyit).

De Denderbode | 1899 | | pagina 1