Aan onze geachie lezers wenschen wij een zalig, gelul.- kig en voorspoedig jaar 1900. Pol en Stant. Van tak op tak. Altijd liegen en bedriegen. - Is men 'Ws* wcupk,? "'S 6et ma*imQm ,oor fce' Dankbetuiging. Nieuwe belastingen. VOLKSKAMER. Rechterlijk kronijk. Benedictus' Kalender Almanacn Hacaette Lsbègue, Allerhande Nieuws. RAADGEVINGEN. Lezer, scheert ge uw schaapjes gaarne 'k Hid U maak ze toch niet krul, 't Is voor d'arme dieren meestal Hier beneden toch al schraal. Zit go geerno op uw paardje, Houd het beesljo wat in toom, Als gij maar niet op den hol raakt Kunt ge rijden zonder schroom. Kruist een ezel uwe wegen, Laat hem stil zijn gang maar gaan Ouder vrouwen zijn soms katten Zie de zulkea maar niet aan. Acht uw dienstboon toch geen honden Want gelooft mij op mijn woord Dat gij dan bedrogen uitkomt, Maar doo met hen zoo 't behoort. Weest vooral niet altijd bokkig 'k Weet niet waar dat toch voor dieLt, 't Maakt U iedereen tot vijand En gij hebt geen mensab tot vriend. Pol trekt meè twee zijner gasten naar 't veld en loopt Stant in 't ge- moet. Stant. Pol, 't is lijk meè d rijen dat g'er op uit guat ia er iets bijzou- dara op handen Pol. Ja en neen. Stant we gaan loof trekken en daar en is niets bijzonders aan maar als nen meusch er omtrent drij weken lang niet aan geknnnen en heeft, dan keert hij er eêr meê rrengde naar terng. Stant. En stond het gisteren nog vast, Pol? Pol. Jaat, Stant, maar vandaag zal 't goed uit gaan bovendien 't is nn droog 't wcêr, en er valt ona t' haasten, want er zcu weerom natte vuiligheid kunnen komen. Stant. Hewel, Pol, we xijn nn toch aan den dooi geraakt he? Waar zijn die groot sprekers en profeten nu die wisten te voor zeggen dat het nog zoo lang en zoo lang moest vriezen Pol. Tot den veertienden van Januari moest het duren volgens de gazetten, Stant. Stakt.Volgens da gazetten, wel geaeid Pol maar 't is spijtig dat er de gazetten aoo dikwijls nevens slaan, bijzonderlijk ala ze van 't weêr spreken. Pol. Zeg maar da z'er altijd nevens slaan, Stant, toch ten minste de gazetten van de dengenieten. Stant. Hewel, Pol, in de geuzegazetten en in de die van 't donchiatendom en hebben toch nog nooit geen twee regels waarheid ge staan. Pol. En da verstaat hem van zelfs, Stant, de waarheid is één en onverdeelbaar buiten de leering vad onzen Oppermeester en van ods moeder de heilige Kerk die door Hem Stant. g'Heel goed, Pol want alhoewel rond de vijftien honderd man alzoo hunnen Erijs moesten afhalen, was nochtans alles om waart na acht uren gedaan. Pol. En welke waren de schoonste prij zen, Stant Stant. Den bijzondersten van al. Pol, was nen velo meê nen man op, uit de fijnste hroodapijs vervaardigd prachtig schoon ge maakt en wegende in zijn geheel drij en der tig kilos Pol. En wis heeft die gewonnen, Stant Stant. Nen braven bejaarden man, Pol, eenen van mijn beste vrienden. Pol. En was hij kontent, Stant Stant. Hij had de tranen in d'oogen van vreugde, Pol, en iedereen wsnschte de brave ziel gulhartig geluk I Pol. Noemt nog nen keer eenige andere schoone prijzen, Stant SrANT. Hewel, Pol, er was onder anderen een schoone splinternieuws stoof, over ds twse honderd sargiëo, «enige schoone en ster ke paar schoenen, meê honderden camisols, onderbroeken en hemdens over d'honderd korintebrooden, badlakens, porteruannaies meê nen drinkpenning in, toebakzakkea wel gevuld, pijpen, plastrons, klessen trippen, broeken en jippen, viertonnekes bier, enz.... Pol. Dat ie de moeite weerd, Stant 'k zon er ook willen bij zijn hebben man en wat hebt ge gij gewonnen, Stant Stant. Nen kies trippen, Pol sn als ik s avonds om half negen t' huis kwam, mijn Charelken was om zot ts worden van vreugde en kontentement, en de vrouw mo6st er koste wat koste, nog seffens eenige endeksns van op de panne leggen. Pol. Zie, Stant, 'k heb er zelf deugd van sis 't ik u hoor vertellen en niettegenstaande al 't gezwans en den laster van geuzen en donchisten; ik roep nog nen keer welgemeend en meè plezier vivan de brave eatholieken van Aaiet vivan den deftigen en eatholieken Werkmanekring Stant. Ja zeker, Pol, en 't geen dat ge daar roept, dat stond te lezen op al de we zens van ons meer als vijftien honderd bravo werkmeiischen en dat ia maaudag avond her haald in homlerde en honderde brave lmisge- zinnen. Pol. 't En kan nie anders, Stant en nu, brave man, gaan we werken k wensch u van nu af een zalig nieuwjaar, en de naaste week zal Ka wafels bakken zegt Het'thuis aanïrientjen en aan de kinderen. Stant. Dank u, Pol, dank u En ook mijne beste wenechen van zalig nieuwjaar voor u en Kaken zelve aangesteld ia om zijne leering aan 't volk voor te houden en uit te leggen, en is er nieta als valschbeid en bedrog. Stant. 't Ia te zeggen, Pol, dat al 't geen tegenstrijdig is met de leering van d'heilige Kerk, valscn ie en geen waarheid en kan zijn. Pol. Alzoo is 't, Stant en 't is precies daarom dat de geuzegaaetten en de donchis- tenvodden, die gedurig uitvallen tegen d'Over- heden van d'heilige Kerk, valsch zijn en leu genachtig Stant. En 't is precies daarom ook, Pol, lijk wij over acht of veertien dagen nog zei den, dat Diet eenen mensch die rechtzinnig wilt braaf zijn eu zich gedragen ale goede chriatenen, niet eenen van die schoteldoeken in zijn handen en mag pakken. Pol. Dat iedereen dat verstand had, Stant, er en zorden zooveel schoeliën nie loo- den lijk nn -vant van tien uietdengen zijn er negen alzoo geworden door het lezen van slechte schriften en gazetten. Stan-. 't Is de kwaal van den tijd. Pol, en t' Aalst zijD er aehobejakken die voor niet en in 't zicht van alleman alechte gazetten steken in d'handen van 't werkvolk en bijzon derlijk vau de lichtzinnige jonkheid. Pol. En dan is 't adieu mijnen meuze- leer, Staat geenen eerbied of geen gehoor zaamheid niemeer voor d'oudera, geen mis niemeer 's zondags, geen biecht of communie niemeer, maar slechten klap bovenserms en alle smeerlapperijen en goddeloosheden die er op volgen I 't I Stant. Daar kunnen we t' Aalst van meespreken, Pol 't aocialiamus en 't donchia- tendurn hebben bij one al achoone en lekkere vruchten voortgebracht ze mogen er lier op zijn dc mannen nie daar aan gewerkt hebben, en zeker zijn dat ze boog ziaun hij onzen lie ven Heer Pol. 't Is de verkeerde wereld den dag van vandaag, Stant 't Slecht wilt meester zijn en den üuivel zou moeten pronken boven onzen lieven Heer Maar ;i propos, Stant, hoe was 't meê den Kerstboom van den verle den maandag Stant. Goed, Pol, en extra goed 1 Pol. Veel volk, en goeië prijzen Stant. Lijk ge zegt, Polone zaal waar da nochtans een manneken in kan, zat en stond zoo vol als een eiran boven op thea ter stond 't kribbeken schoon geschilderd en prachtig verlicht vóór den theater stonden en hingen de prijzen ten toon gesteld een twintigtal heertn met onzen Zeer Eerw. Heer Deken aan 't hoofd hadden vóór den Kerel- boom plaats genomen, en om zea uren ging de plechtigheid aan gang. l'OL. En wat gebeurde er dan, Stant Stant. Een afdeeling van ons Koormaat- 8chappij zong een schoon Kerstlied eu dan sprong onzen Directeur op nen stoel en sprak ons moed en troost en voiherding in 't berte en daarna begon de trekking van de numerus. Pol. En hoe ging dat Stant 't Stant. Heel eenvoudig eu heel schoon en heel rap. Pol wij zaten ol stonden al op roe ten de eerste man van ieder root hield nen numero in d hand zooveel numeros als er roten waren zaten in den zak, en naarmate den numero van iedere rootuitdeu zak kwam, stomi g'hcel die root recht eu kwamen alun mauocnappeu Oen eeneu achter den anderen hunnen pi tja baien volgens 't order in 't welk zy lagen. Pol. Dat waa goed uitgedacht, Stant 1 Congo. Ecne pottenbakkerij zal binnen kort in Congé worden tot stand gebracht. Een broeder Trappist van Westraalle beeft den stiel geleerd bij M. Vau Don gen, te Hoogstraten en zal nu weldra voor de missie van zijn orde naar het zwarte land vertrekken. Geen week by na verloopt of de liberale schrijvelaars, en bijzonderlijk de arm tierige der Viijbeidstraat, «orden op heeterdaad vau leugentaal en bedrog f en van zoo oudet scheiden vorm. Iu bare Pie. g'Hebt het zeker al vernomen Roste Jcnevel Wat vernomen Pie. Wel dat vriend De Pelsemaec- ker adjunct-griffier is benoemd aau de Rechtbank van Koophandel te Hrnssel Doet u dat geeu plezier?... 6000 balle- kens, 't is vet 1 Roste Jcnevel. Plezier Nog al een die door <'e oübewaarJer» gemuilband is.... En ik..,, waar waren mijno droeve zinnen Pie. Ge zijt disparaat.... Couragic 1 vriend, 't verdrukte volk zal zegevieren. Roste Jcnevel. Dag zegevieren Wacbt er naar maar vast er niet naar 1... Ilij zal ze nu kruipen hebben... (zuchtend) en ik Maar?... ik kau nog volksver tegenwoordiger worden.... en dan Pie. Verkoop 't vel van den beer niet 1 boor je, man.,., ge zult met mij af te rekenen hebben de plaats komt mij van rechtswege toe.... Ik ben immers de broer van onzen broeder.... Roste Jcnevel. De plaats komt hem toe, zie hem daar eens staan, dien gepa- tenteerdeu zeeveraar I...- Hy meent ook al dat zijn uil een valk is 1... Liopt naai den duivel, vervloekte hypocriet I... Ja wij zullen afrekenen.... Pit. En gij dan, kijk in een spie geltje.... Maar bij is driftig, boos.... ma ken wij ons uit de voeten.... Hoe een lutheraan de Grauwe Zusters beoordeelde Barou vau ibT Ostau. Zweedscb kolonel, die in den Dertigjarigen Oorlog met hardnekkigheid <I< m keizer bevocht, werd gewond en, in 1836, in een gasthuis te Nancy verzorgd. Ziehier wat men in zijne nagelaten haudschriften kan lezen over de god vruchtige catholieke kloosteilinge dio bij hem, met zooveel verstand als zelfopoffe ring, de taak van ziekenbewaarster waar nam - Aanhanger der zuivere leer van Mar tin Luther, zegt bij, ben ik werkelijk geen vriend, maar veel eerder een aartsvyand van al die catholieke kloosters van paters en nonnen. M.iar die godvruchtige zusters die de zieken en gewonden met de grootste zelfverloochening verzorgen, zonder naar hunne geloofsbelijdenis om te zien, ver dienen zeker de grootste bewondering. De zuster die my dag en nacht oppaste toen ik de prooi was eener hevige koorts, was inderdaad een zoo edel en engelachtig schepsel als ik ooit te zien kreeg. Niet één ilienst scheen haar te gemeen, niet één werk te vuil, als zij maar aan hare beschermelingen wat verzachting kon bijbrengen. Zij vermaakte behendig de afstoote- lijkste wonden en dag en nacht, volbracht weerga deu nederigen arbeid minste dienstmeid. Eu nochtans, zij scheen van hooge afkomst en, in haren handel en wandel, had zij zoo edele manieren dat eene vorstin uit een prachtig paleis haar had moeten beuijden. Haar aangezicht was zoo fijn en teer De dieren waren blijkbaar geheel uit geput door buuneu strijd tegen de elemen ten. Daarenboven scheneD de schitterend verlichte straten tier stad ze aan te trek ken. Ook schenen bunne vleugels te zwaar met sneeuw te zijn beladen, om bet daar boven langer uit te houden, en weldra begon er eene gedwongen neerdaling in de straten, welke met groot geschreeuw gepaard ging. Dan begon eene onbeschrijfelijke jacht. Honderden ganzen werden levend gevan gen, benevens veel andere vogels, die met de ganzen meêreisdeD. IV'ieinvjanrgift. De WerJc- man deelt mi «Jat- men uit Dooruijk aan priester Daeus,dio overal vrienden telt - voor zijnen Dieuwjaar het ft gezonden een groote, groote kas met peperkoeken chocolade en fijnen bonbon voor de kinders. Wie mogen dan wel te Doornijk die mildadige boezemvrienden zijn van priester Daens V. De eatholieken O neen, die zullen er zich wel van wachten hem geschenken toe te zenden.... De groene socialisten Ook al niet 't zijn immers al arme sukkels, zegt onze Pie.... Wie dan Wel de maconnieke logio- gasten, do godverloocheoaars, de gods diensthaters en piiestervervolgers en dit ter belooning vaQ tie diensten die bij aan hunne secte bewijst I Helsche peperkoek, dus 1 Ware het maar waar. Dinsdag is in de academie van wetenschappen te Pa»ijs eone meodeeling gedaan, die op schudding wekt. De dokters Sappelier en Thébault heb ben officieel auugekondigd dat zij in me dewerking met den apotheker Broca, het wetenschappelijk serum tegen het alkoo- lism hebben gevonden. Naar't schijnt boezemt dit serum den iogeëute een onoverwiunelyken afkeer in tegen den alkooi. Er is eene commissie benoemd om de uitvinding te onderzoeken. Nieuwe medalie. Op voorstel van M. Carton de Wiart, ondersteund door MM. Delbeke, Helleputte en De Vriendt, zul er voor de volksvertegenwoordigers een nieuw ondcrscheidiugsteeken worden worden gemaakt. De Kamer heeft daarvoor in bare gebei- mo zitting een crediot van 12,000 fr. gestemd. De medaliën kosten 78 fr. elk. Hot onderscheidingstcekon zal voel mot eeue lieftalligheid en een ijver zonder 1 artistieker zijn dan het vorige. Het maken 4 1 ervan zal gebeuren onder toezicht vau MM. Delbeke en Carton de Wiart. betrapt. Zoo schrijven ze weêr dat in den loop van 1899, bet catholiek ministerie negen plaatsen van onderwijzer en drij gemeen tescholen beeft afgeschaft. En voegen zij er bij En zoo verdwij nen stillckeos aao, ia sommige streken van ons land, door bet toedoen vau hot catholiek gouvernemeut, al de gemeeu- tescholen. Weêral leugens en bedriegerij I De waarheid is dat io 1899, tl rij ge meentescholen werden afgeschaft, te weten 1° De afschaffing van 5 klassen van bet lager ouderwijs werd toegestaan; 2° Drij dezer klassen die ieder eene school vormden, telden te samen O leer lingen 3° Geen der onderwijzers verloor door die afschaffing zijne plaats aangezien zij vroeger reeds hun ontslag hadden inge diend. Verschrikkelijk niet waar, geachte lezers Maar als 't catholiek ministerie aldus dcu ondergang van 't gemeentelijk lager onderwijs blijft bewerken dan zal er nog veel water naar de zee spoelen eer al Je gemeentescholen zullen verdwenen 4jü Verzending van vieietkaarten. Ten einde bij te d ragen om vei lichting te breDgen in de buitengewone drukte die zich in de postkantooreu ter gelegenheid van nieuwjaar voordoet, wordt net publick dringend verzocht de verzending van pros pectussen, omzendbrieven, katalogusseu, enz. zoo mogeiyk uit te stellen en de visietkaarten in twee bundels te verdeelen -te eene de kaarten inhoudende in de stad bestelbaar, de andere die voor de overige plattsen van het rijk eu voor het buiten land. Het is zeer aan te bevelen de vjsiet kaai ten aau bet winket in een postkan toor af te geven. Defrankeerii'g der visietkaarten onder open omslag geplaatst moet minstens 5 ceutiemeu beuragen aldus verzonden mogen dio voor biuneulaud allerlei mede- deelingen drageo; op die voor bet buiten land mogen alleenlijk met de hand bijge voegd w ui den de algtmeeue gebruikelijke aanvangleiters (V. G., V. A., V. R.f enz.), bet adres en den titel vau den afzender, alsmede de wenschen van allen aard, dankbetuigingen, rouwbeklag of audeie ud'.efJsvGrmen, mits deze ia niet meei dan vyf woorden vervat zijn. Het is ook toegvlaten, zonder verhoogiDg van port, verscheidene visietkaarten, met of zouder opschriften,te verzenden onder een zelfden open omslag. Visi ikuaiten met ééu ceutiera gefrau- erd, mugeu geene gnscuiccLe mede- 'l. eilu^cn Ui ageu. Voor geheel geschietene visietkaarten is een port vau 5 centiemou verscnuldigd. oogen las men eene groote edelheid van ziel. Io hare jonkheid moest de godvruch tige zuster schoon zijn geweest. Later heb ik vernomen dat zy eene gravin was van een der eerste edele fami- liën vau Frankrijk eu dat zij in bet klouster was getreden nadat baar verloofde in den oorlog was gesneuveld. Toen ik genezen was, verliet ik zuster Renata met de inuigste dankbaarheid en met ware vriendschap. - E j wanneer ik dacht aan die bonder den vrouwen, zonder eerbaarheid, die onze legerbenden volgden, dan was ik verbaasd over het onderscheid tusschen ben en deze kloosterzuster. Stedelijke Werkbeurs van Aalst Worden gevraagd .- 1 boekbinder (leerjongen) smeder.* bankwerkers, enz.stoveumakors we vers. Vragen tcerJt Een jonge bediende kunnende de vlaarasche en Fransche talen en heb bende ook schoon schrift1 bakkersgast een beenhouwer, (leerjongen) 1 huis knecht, kan ook met de paarden rijden 6d heeft zeer goede getuigschriften 3 voer- mans. Draadlooze telegraaf. Men heeft reeds dikwijls gesproken over de proefne mingen vau den telegraaf zonder draad, uitgedacht door den Iuliuacschen elec- tricien Marconi. Guarini, die zicb na zijne studiën in de electriciteit te Brussel vestigde, heeft onlangs proeven gedaan waarby de af stand van 90 kilemetors die tot uu aan lu Den WerJtman van 29 december 11., wordt er zoo zonder ling geschreven dat men zich waarlijk de vraag stellen moet Is men dan stapel gek op Chipka. Men oordeele - De Wer/cman is de encycliek van den Paus.... 'l Is natuurlijk de ency cliek niet van Z H. Leu XIII, Paus van Rome, anders zou men het er bij voegen Dus moet De Werkman de encycliek zijn van priester Daens, die als Paus der groene socialisten optreedt, van priester Daeus, aan wien de geestelijke 0»ernei-j, om zijne ongehoorzaamheid, het dragon vau't priesterkleed heeft ontzegd.... Van groene domiue nu groene paus dus Maar nog meer. De groene socialisterij wordt in een volgeod paragraaf vergele ken aan 't H. Kioujc Jcsus. Wij schrijven over - Jaar 1900.... O Christene volkspartij, met hoDderde en .luizende meuscben strijden eu lijden voor U, om lat gij de teedere Moeder zijt der volkereu o ch> istene volkspartij, ge zijt verne- derd, verstoutengelijk 't Kindje van Bethlehem.... Maar wat wil meu Hoogmoed voert meest altijd naar wauzin. .jen van draadlooze berichten, tot in het oneindige kanvergrooten. Hij wil eone groote proef doen, waar voor het Belgisch Staatbestuur geldelyk zou tusscheukomeu. Hij wil zonder draad bij middel vau zijne wisselposten, tele graferen van Brussel uaar Louden. De verbiudingsposten zouden zijn een te Dover, een op het zomerverblijf des Kouiogs te Oostende, een op de St-Baafs- kerk te Gent en een op de St-Gudulakerk te Brussel. Onze kunstenaars in den vreemde. De uitvoering vau het Te Dcum van den Belgiscbeu toondichter Edmood Depret,welke eenige dagen geleden, plaats bad in Queen's hall te Londen, is een groote bijval geweest voor onzen landge noot. Do Eugelsche drukpers heeft zulks met eenparigheid vastgesteld. Ganzenregen in Amerika. Een briefwisselaar van de Field, vertelt de buitengewone geschiedenis van eene reus achtige «lucht ganzen, die nabij Oregou door ueuen storm werd overvallen. Het weder was plotseling veranderd, eu giuu'.e troepen ganzen waren zichtbaar iu het uiterste noorden, iu de lichting van het meer Malbem. Kort voor 8 ure 's avonds, hoorde men het geschreeuw van duizenden dier vogels boven do stad. Honderden personeu liepen buiten, om te zieu wat er gaan ie was. De ganzen -c-ieueu boven de slid te zweveu. lutus- schud nam het geweld van deu sim m toe, eu uu kou meu eeu schouwspel zieu dat zelfs iu Amerika zeldzaam is. Het Bestuur van den Cathoiieken Werk manski ing onzer stad bedankt hertelijk de brave en weldenkende burgers die zoo welwillend en edelmoedig hebben bijge dragen iu bet oprichten van zijnen Kerst boom. liet Bestuur zelve en de zestien hon derd ledeu van deu Kring vinden er eene krachtdadige aanmoediging in, om met verdubbelden iever te werken voor het behoud en de uitbreiding van de catho lieke princiepen die hunne voorvaderen zoowel wisten te verdedigen en die he dendaags zoo laf eu zoo scuyubeilig door goddeloozeu en verradeis worden bestre den en aangevallen. NAMENS HET BESTUUR De SecretarisDe Voorzitter, Ivo Vlassenbroeck. Bon Leo Bethune. De Bestuurder, J.-B. Poniiit. Men weet dat ons Stedelijk Bestuur zich in de noodzakelijkheid beviudt de opcenten op de grond en personeele belas tingen te verboogen. De reden zijn algemeen gekend en ze zijn gegrond. De twee voornaamste oorzaken zyn do verminderingen der geldmiddelen onzer Gestichten van Weldadigheid tot onder steuning der behoefligen eu do overgroote vermeerdering der uitgaven voor het Volksonderwijs. Er zijo nog andere oor zaken doch die laten wij heden ter zijde. De blauwe, groene en roode eksters hebben hierover reeds haar gebabbel laten hooreD, Die rare vogels schreeuwen gedurig dat eene Stad of Dorp zich alle opuffeiin- gen moet getroosten om de noodlijdenden bij te staan en de geleerdheid onder t volk te verspreiden. En ons Stedelijk Bestuur antwoordt g'Hebt gelijk, rare vogels, maar om, gelijk gij het aanraadt, de noodlijdenden te ondersteunen en bet onderwijs te ver spreiden, om brood Daar lichaam en ziel te verschaffen, moet or geld in 't baksken zijn. Qui veut la fin, doit vouloir les moyens. Wie't einde wil, moet er do middelen toe willen, zegt de spreuk, en wanneer gij de middelen afkeurt om 't doel te bereiken, dat gij, rare vogels, zeiven aanwijst, dan toont dit aan dat al uwe tiraden over de milde ondersteuning der noodlydenden en over de noodzakelijke uitbreiding van 't volksonderwijs tot ver- zedelijk ing, niet gemeend zijn en dus maar bedriegerij en valscbheid YVij weten wel, rare vogels, dat uw thema uu zal zijn: Zetelden de cartelisten op 't stadhuis, 't zou niet gebeuren Maar er zetelen twee liberale carte listen op 't stadhuis en zij hebben de ver meerdering der opcenten met beide han den gestemd en ze bekennen uitdrukkelijk dat bet dringend noodzakelijk is. Het kiesprogramma der cartelisten kondigde ous talrijke hervormingen aan, die wij heden niet zullen herinneren, en die hervormingen zouden zeker met wor- telschellekens verwezenlijkt zijo gewor den Of zou dc kreemerskliek soms eens met Anker en Zonue, met Topken en Leerken, met den Draaiflik en de Kaarten ziju uitgegaan om aan de noodige midde len te geraken 't Ware profijtig geweest voor de Burgers maar hola 1... de gen darmen Wij willen heden alleeu de punten van Opi-nbare Weldadigheid en van kosteloos Volksonderwijs aanraken. Men mag uit 't oog niet verliezen dat over 35 jaren de toelage der Sta 1 aau de Gestichten van Weldadigheid nauwelijks tol fr. 23,204,36 beliepen en voor 1900 de 96 duizend franks overtreffen; dat de kosten van 't Volksonderwy; alsdan Dog tot geeu 25,000,00 fr. beliepen en nu in 1900 ongeveer honderd dui zend franks zullen verslinden. Eu die vermeerderingen der toelagen voor du Weldadigheid en voor 't Volks onderwijs bestaan niet van gister, 't is sedert vele jaren dat er van jaar tot jaar meer vereisebt wordt. Wanneer men dat in aanmerking neemt, dan moet men bekenni-u dat ons Stedelijk Bestuur een klaarlilijkend bewijs beeft geleverd van spaarzame en grondige be- stuui lijke kundigheden, om, zonder een enkel centiem nieuwe belasting, al die buitengewone werken van uitbreiding, ge zondmaking en verfraaiïug te verwezen lijken, die de bewondering verwekken van andere Gemeentebesturen onzer Provin cie. En inderdaad, in zekere Steden en Ge meenten van gelykeD of minderen rang onzer Provincie zyn de belastingen sedert lang booger dan bier te Aalst. Nogthans zijn zij niet, gelijk Aalst, in deze laatste jareu,tot buitengewone uitgaven verplicht geweest. Niet eeu dezer Steden eu Gemeenten bestatigde eenen aangroei harer bevol king in zoo korten tijd als Aalst. Wij willen bier eenige voorbeelden aan halen Grondb. Person. Patent, In zitting van 23 December 11. heeft de heer Baron Leo Bethune, ouzo jeugdige Volksvertegenwoordiger.de twee volgende vragen gericht tot den hoer Minister van spoorwegen enz. 1° Wanneer de arbeiders aau wegen en werken te Geeraardsbergon, Viane, Moerbeke en andere omliggende plaatsen uitzonderlijk dezelfde werken verrichten als dezelfde arbeiders in Heuegouw, krij gen zij een gelijk Iood. Waarom is, buiten die uitzonderlijke gnvalleD, het loon der werklieden van Geeraardsbergen en omstreken lager dau dit van de arbeiders in Henegouw 2° Om welke redenen is het loon van de gewezen werklieden der maatschappij Heneaouw-Vlaanderen, die sedert 30jaar in dieust van 't spoorwegbestuur zijn, nagenoeg een derde lager dan 't loon vau de werklieden die, van in 't begin, een dergelijken arbeid verrichten in Staats dienst ls 't niet billijk hun, voor 't bepalen J?u" 1°0D» de jaren aan te rekenen, die zij, voor 1868, in deu dienst der maat schappij Henogauw-VIaandoren door brachten Op Dijnsdag 16 Januari aanstaande, zal op deze vragen geantwoord worden, Wij zullen het antwoord des heoreo Ministers meêdeelen. Een geheim opgehelderd. De recht bank vau Brussel had dezer dagen eene ongewone zaak te beoordeelen. Een löjarige jongen, die, om to leereu zwemmen, op den rug van eeneu 17jari- gen kameraad giug zitten, werd door de zen, toen hij in 't midden van de vaart gekomen was, er afgeworpen, met do woorden Daar, zwem nu. De oudste kreeg op dit oogeublik de kramp, eu kon zijn jongeren kameraad niet ter hulp komen, zoodat deze ver dronk. Daar de oudste, vol schrik, aan drie andere kameraden verzocht, niets over het voorgevallene te vertellen, dacht meu in het eerst aan een ongeluk. Doch de zaak kwam aan het licht en de oudere kameraad werd voor de rechtbank gebracht, die hem voorwaardelijk, voor onvrij'willigen doodslag, tot 5 maanden gevangenis veroordeelde. S' Nicolaas Lokeren Liefferingen Nienwenhove Ottergem Waerbeke Ledeberg Bavegein Wetteren Temsche Meire Moerbeke S' Auteliiickx En Aalst 83 93 50 68 48 35 80 70 30 79 79 41 80 80 50 76 76 31 70 52 65 55 63 10 53 63 50 54 54 14 57 53 51 63 63 63 55 43 8 Nu hedeu zal er eene vermeerdering zijn van 40 opcenten op de grondbelas ting en 40 op de personeele belasting. Op de gewone patenten geene vermeerde ring. Dus zal bet zijn 95 83 8 't Is te zeggen 12 meer op de grondbe lasting 10 min op de persom-elo belasting en 42 min op de patenten dan te St Nico laas eeue Stad van den zelfden rang als Aalst. Voor de gewone patenten dus blijft het onveranderd en wij betalen het minst van gansch de Provincie. Wij herhalen het ten slotte dat de noodzakelijkheid van Dieuwe belastingen zoowel door de twee liberale als door de catholieke Raadsleden is erkend gewor den. Later zullen wij audere punteu be handelen. V a a heden af kaü den ten Bureele iiezer eu ter Abdy vau Affl.- gem verkregen worden. Pxys 0.30, franco per post 0,40. IS VERSCHENEN verkrijgbaar ten bureele vau dit Blad. DE PRIJS ER VAN IS Ingenaaid fr. 1,50 gebonden fr. 2,00 gehouden in leer fr. 3,00. Buiten de stad meer het port voor de bestelling. «to« ermarkt.- Heden zaterdag werden 637 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5096 kilos. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Lager onderwijs. In laatste zitting vau onzen Sle'lelijkeo Riad is de heer Camiel Van Sinay, hoofdonderwijzer der aangenomeue vrije Jougeusschool der Moorselscbe Baan, Bestierder benoemd der Siadsjongensschool N° 1, in vervan ging van M. Reyniers gepensiouueerd. Drinkt 'l alom 't bekendeLeuvensbier der Brouwerij Diuwé, Aalst. Dynsdag nacht, zyn de heer Ver- peyk eu zijn kameraad, die te Meerbeke uit eene herberg kwamen, aangevallen geworden door twee groote vechters van Denderwiudeke; zij hebben hen vreeselyk mishandeld, gestamt en geslagen, dat de kameraad van den heer Verpeyk in be- denkelyken toestand verkeert, zooals zy hem met messen doorstoken hebben. De daders zijn nog niet gekend, maar volgens alle waarschijnlijkheid zijn het do aauranders van Denderwindeke. De politie is op onderzoek. 4t Leuvensbier der brouwerij Druwé is het beste. De genaamde Windoy Alois, werk man, is dood gevonden op een branden den steenoven le Steendorp, waar hij was gaan op slapen. Windey was eenige dageu te voren uit het gevang van Dendermonde gekomen, waar hij eene straf van 6 weken had ondergaan, voor mishandelingen op zijne vrouw. Hij was 36 jaar oud cn laat ecne weduwo met zeven kinderen iu groote armoede achter. De zoon der weduwe Brugghemau te Adegcm, kwam terug vao Ursel met eenen wagen bespannen met een paard. Opeens ontsnapte hem de lyu en het paard ging op hol. De ongelukkige viel van den wagen en het^achterste wiel liep hem over de borst. Hij is iu wauhopigen toestand opgenomen eu in het naburig huis van A. Nuyt gedragen, van waar hij naar zijne woning werd overgebracht. Iu een achterhuis van deu Haecht- cheu steenweg te Schaarbeek, woont keren X..., blikslagersgast, met zyue rouw eu zijne twee kinderen. X..., die •an den drauk vei slaaf I is, kwam zondag avond drunken 't huis, sloeg zyne vrouw onmeuschelijk af en verbrijzelde zijne meubelen. Met de ruiten uit te slaan sneed de dronkaard zich de polsen open. Door bet bloedverlies verzwakt verloor X...., het bewustzijn en moest naar 'tgisthuis overgebracht worden. Hij zal gebrekelijk blijveD. Acht liefdezusters en eene zieken dienster uit het zinuenloozcngcsticht vau Gent, werden met hot burgerkruis vaa •eiste klas gedecoreerd. Het was M. de K-'Chove, gouverneur der Piovii.cie, die de nederige dienaressen vau de lijdenden, hst eereteeken overhandigde.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2